Noord-Libanon Voor vakature mr. Kranenburg Shell erkent Roel de Wit houdt de beste papieren Nationalisten winnen verkiezingen Kerkdienst ontaardde 21 doden in Rio Geen voetbal 28 Israel reageert niet op Syrische interventie in voor meisjes in Velsen I I lü „smeergeld” „Samenwerking gemeente- en rijkspolitie ook opleggen van bovenaf” I ’i 1 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN w fjL Het woord is aan STATEN KIEZEN VOOR ALKMAARS AGENDA Aantal pagina’s vandaag: Aanslag op president van Tsjaad mislukt Kunsthandel Jos de Graaff economie? „ALTERNATIEF Overwegend droog „Gunstiger” I PAASTOERNOO1 2 nijman haarlem 023-319309 perspex lichtbakken neon lichtreklames DE GAAY FORTMAN IN HAARLEM: Telefoonbeantwoorders /o- laal KCWTAKT grote houtstraat 36 houtmarkt 21 IJmuider Courant Eric van der Steen: Hoofdredactie. Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. bij vooruitbetaling f 13 l p iaat f 146 90 lp post f 189 PEN-kantoor verhuist naar de Bergermeer 1 (Van onze Haagse redacteur) i mit. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) een (Van een onzer verslaggeefsters) m. I (ADVERTENTIES) eigen ontwerpstudie voor nppina 9 (Zie verder pag. 9) ER N DINSDAG 13 APRIL 1976 66e jaargang nummer 137 DEN HAAG Wanneer zich in de komende weken geen nieuwe ontwikkelingen voordoen is het zo goed als zeker dat Roel de Wit, bur gemeester van Alkmaar, mr. Kra nenburg opvolgt als Commissaris van de Koningin in Noord-Holland. Kunst Radio en tv Strips Mode Economie Beurs Sport (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) weer ijven stig uren pas. tl Een kaartje van de Bergermeer ten noorden van Alkmaar waarin rechtbo- ven de vestigingsplaats voor het nieuwe PEN-kantoor staat ingetekend. De Bergermeer gefoto grafeerd vanaf de nieu we Westelijke Randweg rond Alkmaar. grootste stad op de westelijke Jor- daanoever. De enige christelijke burgemeester op de westelijke oever, de traditiona list Elias Freij van Bethlehem, heeft zich weten te handhaven, maar een strijdbare communist heeft een zetel in de gemeenteraad van de plaats van jezus’ geboorte weten te veroveren. Bethlehem is derde stad in grootte op de westelijke Jordaanoever. Palestijnse militanten hebben ook gewonnen in Toelkarm, vijfde ^tad op M’DJAMENA (AFP). Een aanslag op president Felix Molloum van Tsjaad is vandaag mislukt. Iemand wierp een handgranaat naar de generaal tijdens een militaire parade ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de staatsgreep van 13 april. Onder de aanwezigen op de presiden tiële tribune werd niemand gedeerd. En kele journalisten liepen door granaat scherven verwondiingen op. op mij staan maar god zij dank kon ik wegkomen”. Ds. De Miranda, die door de politie wordt gezocht om te worden verhoord, is in de buitenwijken van Rio de Janeiro zeer populair. Hij pleegt zichzelf te be schrijven als „de afgezant van de hei land”. Een andere geestelijke, Laercio das Ne ves, is wel aangehouden. JERUZALEMrBEIROET Is rael zal in Libanon niet interveni ëren zolang Syrië haar troepen bui ten zuidelijk Libanon houdt. Voor de Israeli’s is de grens van toelaat bare Syrische interventie de rivier de Litanie. Dit is vandaag in Tel Aviv bekendgemaakt. (Zie verder pag 4, en ook pag.3)’ Relatiegeschenken Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 I voor In de strijd om de gemeenteraden van 22 plaatsen op de oever hebben 62.998 van de 88.462 ingeschreven kiezers hun stem uitgebracht, zo verklaarden Israëlische autoriteiten. Heit definitieve eindresultaat is bij het ter perse gaan van deze editie nog nieit bekendgemaakt. BELLUNO (AFP). Bij een hotel brand in Sappada in de omgeving van Belluno in de Italiaanse dolomieten zijn gisteren, volgens nog onvolledige berich ten, zes mensen om het leven gekomen. Het zouden drie Britse toeristen en drie Italiaanse personeelsleden zijn. Vijf of zes mensen zouden nog worden ver mist. Tien mensen zijn met verwondin gen in ziekenhuizen opgenomen. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement Meer dan 2000 mensen waren zondag bijeengekomen in het nieuwe gebouw van de „God is liefde-kerk waar de voorganger, David Martins de Mirando, een preek hield over de belangrijkheid van het gebed voor de genezing. Toen hij sprak riepen enige mensen dat hij een charlatan was en begonnen de gelovigen te schreeuwen en elkaar te beledigen en alras kwam het tot vech ten. Een gewonde vrouw die had kunnen ontkomen vertelde dat zij veel mensen had zien doodtrappen. „Ik viel, men ging I ROTTERDAM (ANP). De Konin klijke Shell Groep heeft vandaag erkend dat haar dochter Shell Italiana „smeer geld” heeft betaald aan Italiaanse poli tieke partyen. De groep heeft dit in een mededeling publiek gemaakt. (Zie verder pagina 2) „een verenigd front hebben gevormd tegen het koloniseren door joden van het Jordaanse gebied ten westen van de Jordaan”. (Van een onzer Verslaggevers) HAARLEM. Het kantoor van het provinciaal elektriciteitsbedrijf zal bij de Bergermeer in Alkmaar worden geves tigd. Met een meerderheid van slechts één stem hebben provinciale staten gis termiddag daartoe besloten. Een CPN- motie waarin werd gepleit voor Heerhu gowaard (waar direktie en medezeggen schap van het PEN hun kantoor graag hadden gezien) werd verworpen met 37 tegen 36 stemmen. Het leven is een geschenk, maar wij krijgen het niet cadeau. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 11 Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9 17 15 15 17 19 18 23, 25 Alle pogingen van de minister van binnenlandse zaken De Gaay Fortman en politici uit de provincie ten spijt, is men er tot nu toe niet in geslaagd een tweede serieuze kandiaat naast De Wit te krijgen. De Wit was de enige die uit de oever, maar traditionalisten die zijn voor terugkeer naar bestuur door Jordanië, hebben gewonnen in Jenin, stad nummer zes in grootte. Voorzover dat nu te bekijken is, hebben de militanten de verkiezitigen beheerst in steden en de traditionalis ten die in kleinere plaatsen. De burgemeester van Ramallach heeft vanochtend in een eerste reac tie verklaard, dat heit resultaat van de verkiezingen betekent dat Arabie ren levend onder Israëlische bezetting I Losse nummets 60 i RIO DE JANEIRO (AP). Tijdens woeste taferelen en uiterste opwinding zijn tijdens een preek over gebedsgene zing in een protestantse kerk in de voorstad van Rio 21 mensen gedood en 30 gewond, aldus is gisteren door de politie meegedeeld. Verwachting van het KNMI gel dig tot morgenavond: Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Mini mumtemperaturen van 4 graden aan de kust tot om het vriespunt in het binnenland. Maxima van 12 tot 16 graden. eigen beweging solliciteerde naar de va cante functie. m 23 l iktie. aars- Het debat over de PEN-vestiging, dat door een stampvolle tribune PEN-perso- neel werd gevolgd, bleef tot de laatste stem spannend. Even leek het er op dat Heerhugowaard zelfs zou gaan winnen, toen verschillende statenleden, die zich ’s morgens nog voor de Wognumse buurt hadden uitgesproken voor de keus van Heerhugowaard gingen pleiten. Want dat was dan uit oogpunt van openbaar ver voer naar hun mening beter dan de Bergermeer. Aan het eind van de morgen reeds werd duidelijk dat Gedeputeerde Staten een politieke nederlaag zouden gaan lei den, toen de meerderheid van de Staten in elk geval een tegenstander bleek van de door GS bepleite Wognumse buurt in Alkmaar. Bij precieser .koppen tellen” in tweede instantie bleek dat inderdaad het geval. Wognumse buurt viel af en de keus was toen tussen Bergermeer en Heerhugowaard, welke keus dus met één stem verschil in het voordeel van Ber germeer uitviel. Vorige week woensdag hebben de fractievoorzitters uit de provinciale sta ten (PvdA-fractievoorzitter Roel de Wit werd voor deze gelegenheid vervangen door M- J. Hille) de stand van zaken besproken met minister De Gaay Fort man. Uit dat gesprek bleek dat alle andere kandidaten die men in de afgelo pen maanden op het oog heeft gehad om verschillende redenen zijn afgevallen, T waren er die voor de eer bedankten (Joop Voogd), die nog niet over voldoende bestuurservaring beschikten of die tot een andere partij dan de Partij van de Arbeid behoorden. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De ministers van bin nenlandse zaken en justitie willen via een kleine wijziging van de politiewet de beperkingen opheffen, die de samenwer king tussen rijks- en gemeentepolitie belemmeren. Vrijwilligheid verdient hierbij de voorkeur, maar wanneer het nodig is moet de samenwerking ook opgelegd kunnen worden. Dit zei minis ter van binnenlandse zaken W. de Gaay Fortman maandagmiddag bij de officiële opening van het Haarlemse hoofdbureau van politie aan de Koudenhorn. „De financiële omstandigheden nopen tot snelle samenwerking,” aldus de mi nister, „met de schaarse middelen moe ten wij doeltreffend omspringen.De overschrijdingen van de rijksbegroting 1976 zijn aanzienlijk, wat niet veroor zaakt wordt door wanbeleid van de regering”. De minister werkt aan een tussenop lossing voor de uiteindelijke organisatie van de politie, omdat de eindoplossing nog ver weg is. Hiervoor moet eerst de reorganisatie van het binnenlands be stuur doorgevoerd worden. Er worden hierover al besprekingen gevoerd met procureurs-generaal en commissarissen des konings. De minister merkte nog op, dat de agglomeratie Eindhoven aange wezen is als proefgebied voor de samen werking tussen rijks- en gemeentepoli tie. Verheugd was de minister van bin nenlandse zaken ook namens zijn colle ga Van Agt van justitie over de samen werking van de politie in Kennemer- land. „Dit vrijwillige begin biedt een goede waarborg voor de verdere ontwik keling”, oordeelde de minister. Veel waardering had hij voor de ingestelde werkgroepen van gemeente- en rijkspo litie, die onderzoeken hoe in de deelge bieden op de punten van verkeer, sur veillance, recherche, administratie en beheer het beste kan worden samenge werkt. NABLOES (UPI). Palestijnse nationalisten hebben gisteren de ver kiezingen voor gemeenteraden in be langrijke steden gewonnen en daar mee een nieuw probleem geschapen voor de bezettingsmacht Israel, dat al door toenemende Arabische onrust bezocht wordt. Kandidaten die pleiten voor de op richting van een Palestijnse staat, hebben zich meestergemaakt van de gemeenteraden van Nabloes, Hebron en Ramallah, eerste, tweede en vierde De schoolartsendienst van de gemeen te heeft daarentegen gesteld dat er in principe geen medische bezwaren be staan tegen voetballende jonge meisjes. Wel werd gesteld dat de formaten van een officieel veld wellicht te groot zijn als de betrokken meisjes niet zijn ge traind. Maar de gemeente bleek ook niet bereid toestemming te verlenen om een kleiner veld uit te zetten. Hoofdambte naar A. Wedemeijer stelde voetbal geen vrouwelijke sport te vinden en daarom bijvoorbeeld ook het dameselftal van VSV niet op gemeentevelden te laten spelen. De Velsense sportambtenaar L. van der Lugt, lid van de commissie school- voetbal, zegt overigens dat dezelfde commissies in de omliggende gemeenten ook van mening zijn dat meisjes beter niet aan dit soort toernooien kunnen deelnemen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden lel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Iel adm en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. H De Amerikaanse economie vertoont en gunstiger beeld dan jaren het geval ras. De Duitse economie gaat de goede Kant op en volgens economische deskun digen is voor de meeste geïndustriali seerde landen in het westen het diepte punt gepasseerd. Reden tot juichen? De gunstige berichten blijken meren deels te berusten op de bedrijfsuitkom- sten en de nationale balanscijfers. Wat de bedrijfsrendementen betreft: met het voorbeeld van Akzo voor ogen kan wor den vastgesteld dat de betere bedrijfsre sultaten voornamelijk het gevolg zijn van drastische personeelsinkrimpingen in bepaalde sectoren van het gigantische bedrijf, voornamelijk in de sector van de synthetische vezels. Niet een sterke opleving van de behoefte aan en de verkoop van deze vezels heeft het gun stige resultaat bewerkstelligd, maar het verwijzen van duizenden personeelsleden naar de werkloosheidsuitkeringen. Natuurlijk kan men daaraan de con clusie vastkoppelen, dat voor de vele duizenden die nog werk hebben de kans nu groter is geworden om dat werk ook inderdaad te behouden. Maar als men tot de algemene conclusie zou moeten komen dat de opleving van de economie afhankelijk blijkt te zijn van de inkrim ping der beroepsbevolking, en dat een gezonde economie voor de toekomst een economie moet zijn die slechts aan een klein deel van de beschikbare arbeids krachten werk biedt, moet er toch ach ter die juichkreet „gunstiger economi sche omstandigheden” de vraag volgen: in hoeverre slaat dat „gunstig op het algemeen welzijn? Men is wel eens geneigd de slechte economische toestand in één adem met de grote werkloosheid te noemen. Soms blijkt echter dat zij niet in eikaars verlengde liggen, maar zelfs in een oor zakelijk verband met elkaar zijn te brengen. Hoe groter de werkloosheid, hoe gunstiger de bedrijfsuitkomsten. Wil men over „gunstiger economische omstandigheden spreken, dan moet men toch eerst het totale beeld van de pro ducerende maatschappij bekijken, om te zien of de economie inderdaad gunstiger wordt voor degenen die er deel van uitmaken. En dat laatste is ook in de landen die vooroplopen bij het herstel van de economie nog allerminst het geval. Een kleine vermindering van de groei der werkloosheid tast het grote euvel nog geenszins aan. Er blijft weinig hoop over dat de betere bedrijfsresulta ten volledig zullen worden aangewend om meer werkgelegenheid te scheppen. Het proces van de mechanisering gaat in snel tempo door en dat kost enorme investeringen zonder dat er arbeids plaatsen uitrollen. De aandacht van deskundigen moet gericht blijven op een zodanige herstructurering van het totale arbeidsproces, dat iedereen die wil wer ken ook werk kan krijgen. Dan pas kan de economie „gunstig” worden genoemd. wmfnnwmrmwm/mmmnm p mnd t '5^ 40 p kwartaal (p post t 49 Een ritje in een Kg trein is altijd een Bs hele belevenis in Ki een jong leven. Voor deze pups is een miniatuur- F' trein al groot ge- noeg. De hondjes, Y '-'y die bij de geboorte een paar dagen geleden maar zes centimeter hoog waren> wegen on- geveer 250 gram. VELSEN. De hoofdambtenaar sportzaken van de gemeente Velsen heeft zijn medewerking geweigerd aan de deelneming van meisjeselftallen in het voetbaltoernooi voor lagere scholen. Deze paasvakantie wordt het traditionele toernooi gespeeld, maar voor de drie meisjeselftalien die hadden ingeschreven, wordt door de gemeente geen voetbal beschikbaar gesteld. Als argument hier voor werd gegeven dat het voetbalspel door meisjes op een veld van 110 bij 70 medisch niet verantwoord zou zyn.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1