Van Hanegem: drie in plaats van vier duels sloeg toe Maaskant stopt Volley balploeg won Lentebeker Wiersma liep verder uit „VVV in sportief oogpunt benadeeld Toegetakelde Hennie Thoonen uit verloren positie Rijvers: ,.De ploeg moet zich in het begin tegen Etienne niet voorbij lopen” i llffj MOKERSLAG VELDE JAN LUBBERS LN TITELGEVECHT DONDERDAG UITSPRAAK KORT GEDING SPORT DINSDAG 19 7 6 APRIL (Van onze sportredactie) „Incalculeren” Gejaagd 99 een Ie WW PSV ZAL GEDULD MOETEN HEBBEN F Kees Rijvers: „Qua conditie staat PSV op een hoger plan dan St. Etienne’’. PIETER MUL Eurohockey ’76 monstertoernooi sjes (Van onze sportredactie) sjes een iken nen- i de De KNVB kon ook niet voorzien hoe het verloop van het competitie-gebeuren zou zijn en dat juist FC WV en Haar lem tot de twee belangrijkste kampi- oenskandidaten zouden uitgroeien. Te- genpleiter mr. Boels betoogde, dat de methode van wijzigen, zoals die door de KNVB wordt gehanteerd, niet vaststaat. „Waarom houdt de bond zo star vast aan het ingenomen standpunt”, zo vroeg hij zich af. Zijn suggestie om de wed strijd te verschuiven naar een andere datum werd door de KNVB niet overge nomen. Evenmin kon president prof. mr. V. J. A. van Dijk een voor ieder bevre digende oplossing bedenken. Hij zal don derdag uitspraak doen. voorveeld als er een wedstrijd wordt afgelast in verband met weersomstan digheden. De vraag is natuurlijk wel of PSV, het Eindhovense gejaagd-door-de-wind- elftal, dat geduld inderdaad kan opbren gen. Om een derde verlenging in twee weken tijd (eerder was dat noodzakelijk tegen Hajduk Split en tegen Roda JC in de nationale bekerfinale te ontgaan, zal PSV waarschijnlijk toch weer gaan ja gen op die rustgevende treffer, die naar mate de wedstrijd vordert alleen maar chaotisch voetbal i.p.v. werkelijk voet- HARM WIERSMA: twee punten voorsprong bal-met-overleg tot gevolg heeft wan neer dat doelpunt uitblijft. dus. Het feit dat de verzekeringsmaat schappij Delta Lloyd zich garant heeft gesteld voor een mogelijk tekort is voor ons het sein geweest om „ja” te zeggen tegen het op touw zetten van dit evene ment. Het spreekt vanzelf dat het orga niseren van een dergelijk monstertoer nooi zonder financiële injecties een vol strekt onhaalbare zaak is”. de garanties nog niet in alle opzichten zekerheid bestaat. een venijnige slagenwisseling. Een ronde later kwam Lubbers goed door met een linkse opstoot en een rechtse hoek. Bei de kemphanen leken op dat moment ai vermoeid te raken. Lubbers bewoog heel wat minder en liet zich bij tijden toch verleiden tot het door Thoonen gewenste lijf-aan-lijf-werk. „Ik ben altijd eigenwijs geweest. Ik wilde bewijzen dat ik niet bang was. En toen vergat ik om te blijven boksen. Eén dreun van Thoonen was toen genoeg”. Kurt met :s te p/a WIM VAN HANEGEM: één duel minder geschorst TEL AVIV (AFP). De Nederlandse herenvolleybalploeg heeft gisteren in Tel Aviv (Isr) de lentebeker gewonnen. In de eindstrijd van het officieuze Westeu- ropese k ampioenschap won het Neder landse team met 3-1 van Israel. Toch behield de oudste Lubbers meer controle. In de achtste ronde ging Thoonen tweemaal tegen de grond. De Eindhovenaar benutte de acht tellen ten volle en richtte zich, zwaar aangeslagen, weer op. Beide boksers leunden in die fase van de strijd meer dan dat zij een gevecht leverden. Na negen ronden wa ren beiden uitgeput, maar Lubbers leek de zaak in handen te hebben. Totdat hij een ronde later zo onvoorzichtig was om zich weer in de touwen te laten druk ken. Na een linkse stoot van Thoonen ging Lubbers op een rechtse hoek ge strekt achterover. De scheidsrechter kon niet anders dan de betere bokser uittel len. NEC is niet ingegaan op een voorstel van PSV om de competitiewedstrijd op tweede paasdag in Eindhoven ’s avonds om acht uur te spelen. NEC heeft te kennen gegeven ’s middags te willen voetballen. De Ajaxspeler Arno Steffenhagen zal het komende voetbalseizoen mogelijk gaan spelen voor Hamburger SV. Steffenhagen en Ham burger SV zijn gisteren in Hamburg de voorwaarden voor een transfer overeengeko men. Een definitieve beslissing valt wanneer Ajax en HSV over de transfersom zullen gaan praten. Rijvers: „Kijk, een bepaalde hardheid is natuurlijk toegestaan. Daar heb ik dan ook totaal geen moeite mee. Maar als er net als zaterdagavond her haaldelijk door te agressief spel overtre- De gemeentepolitie van Eindhoven heeft er bij het bestuur van PSV eens te meer op aangedrongen de toeschouwers bij voortdu ring te blijven waarschuwen tegen zakkenrol lers. woensdagavond tijdens de Europa-Cup- wedstrijd tegen St. Etiënne. Bij de laatste internationale wedstrijd van de PSV’ers tegen Hajduk Split werd een groot aantal porte monnees en portefeuilles gerold. Bij de gedu peerden behoorden zelfs twee politiefunctio narissen. Vandaar waarschijnlijk die herhaal de oproep aan het PSV-bestuur. veel zwaarder aangeslagen dan Lubbers, die, omdat hij knock-out ging, toch twee maanden verplichte rust heeft. Thoonen kreeg met name in de achtste en negen de ronde zoveel klappen te incasseren, dat het begrijpelijk waarom de advies commissie professionals van de boks- bond negatief over het gevecht had ge adviseerd. De NBB verleende toch haar toestemming voor dit treffen van derde- seriebokser Thoonen contra tweede-se- riebokser Lubbers. De geroutineerde Weertenaar had zijn verlies aan zichzelf te danken. In de achtste ronde van het slopende gevecht sloeg Jan Lubbers zijn tegen stander nog tweemaal tegen het canvas. Beide malen moest Thoonen toen acht tellen gedwongen rust nemen. Twee bij na dicht geslagen ogen voorkwamen ge richt tegenvuur van Thoonen, die acht ronden lang door Lubbers was bestookt. De acht kilo zwaardere Eindhovenaar werd murw geslagen, maar knock-out ging hij niet. denkt de oefenmeester van de Eindhovense landskam pioen, Kees Rijvers, erover. Rijvers: „Hoewel na die eerste wedstrijd tegen ons het Franse voetbal nog altijd zwaar wordt onderger- waardeerd, is St. Etienne beslist een sterke ploeg, die niet onderschat mag worden al is men tot nu toe in de uitwedstrijden voor de Europa-Cup inderdaad nog niet zo bijster sterk te voorschijn gekomen’’. Mr. Van Eynthoven stelde daarentegen de de KNVB reglementair wel degelijk bevoegd is om dergelijke beslissingen te nemen. „Het opstellen van een competi- tieprogramma is een ingewikkelde zaak. Men moet de wedstrijden van de eerste en eredivisie min of meer op elkaar afstemmen. Beide competities dienen on geveer gelijktijdig te eindigen en het is zaak dat clubs uit eenzelfde omgeving niet te vaak tegelijk thuis spelen”. UTRECHT (ANP). FC VVV wil zo fit mogelijk aantreden voor het duel tegen Haarlem, dat waarschijnlijk de beslissing zal brengen in de strijd om bet kampioenschap van de eerste divisie van het beaald voetbal en heeft als gevolg daarvan een kort geding aange spannen tegen de KNVB. De voetbalor- ganisatie heeft namelijk in verband met de interland Nederland België op 25 april een wijziging in het programma aangebracht. ZEIST. Wim van Hanegem kan op tweede paasdag weer voor Feye- noord spelen. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de straf van de Feyenoorder teruggebracht tot drie (wedstrijden schorsing, waarvan de laatste zaterdag is in de eerste ont moeting van de „doublé tegen AZ'67. Van Hanegem was in de wedstrijd tegen NEC door scheidsrechter Berre- voets uit het veld gezonden en voor vier ontmoetingen geschorst. De Fey- enoordspeler is hiertegen in beroep gegaan. Hij kreeg bij de drie wed strijden schorsing, twee Wedstrijden s>n voor waardelijk tot 1 januari 1977, terwijl de boete van 300 gulden ge handhaafd bleef. In groep B komen uit Boumette uit Fraenkijk, Campo Madrid uit Spanje, Ukkel uit België en de tegenstander van Amsterdam in de finale van vorig jaar, het Westduitse Eintracht Braunschweig. In de tweede hoofdpartij bleef Rudie Koopmans een moeilijke gang bespaard. Zijn Britse tegenstander Angus werd in de derde ronde gediskwalificeerd. De van Jamaica afkomstige middengewicht was in de eerste ronde al gewaarschuwd wegens een kopstoot. De ronde daarna Koopmans had al moeten nemen sloeg Angus (24 jaar, bezig aan zijn 23ste partij) tweemaal met open hand schoen, en ook dat leverde hem een waarschuwing op. De snelle Angus maakte het de Nederlander (in 18 duels ongeslagen) erg lastig. In de derde ronde liep Koopmaen een wenkbrauwblessure op, maar pat later achtte arbiter Meijer het nodig om Angus wegens herhaalde lijke kopstoten te diskwalificeren. De moed van Thoonen bracht de Eindhovenaar de winst. Maar hij was „Dat is nog niemand gelukt”, sprak de 32-jarige Thoonen na afloop met een verwrongen grijns. Vanaf de eerste ron de was hij de mindere bokser in tech nisch opzicht geweest. Lubbers cirkelde om hem heen, terwijl zijn opponent trachtte de kermisexploitant vast te zet ten, om hem daarna met zijn verwoes tende knallen te raken. Lubbers bewaar de echter afstand en ging niet op de uitnodigende houding van Thoonen in. Deze, luid aangemoedigd door een sup- portersschare onder de 1700 toeschou wers in de Margriethal, had al in de openingsronde een rechtse directe op zijn linkeroog .gehad. Maaskant was, in tegenstelling tot het besuur van NAC, voorstander van een geleidelijke verjonging en wilde nog een aantal routiniers van wie het contract aan het eind van het seizoen afloopt (Vermeulen en Spreco bijvoorbeeld) nog voor één seizoen een contract aanbieden. Het bestuur wil een drastische verjon ging. België, dat zijn laatste wedstrijd met 3-0 van Spanje won, wend tweede. De laatste uitslagen zijn: Neder land-Israël 3-1, België-Spanje 3-0, Griekenland- Frankrijk 3-2. Finland-West-Duitsland 3-1, Portugal-Denemarken 3-1, Luxem- burg-Schotland 3-2, Schottand-Engeland 3-0. D e eindstand is: 1. Nederland, 2- België, 3. Spanje, 4. Israel, 5. West- Duitsland, 6. Finland. In de vierde ronde moest Lubbers voor het eerst goed incaesseren, tjjdens Door deze resultaten gaat Wiersma aan de leiding met zeven punten na vier ronden. Clerc en Jansen delen de tweede plaats met vijf punten. Bronstring, Goudt, v. d. Meerendonk, Van Tilborg en Varkevisser staan op de vierde plaats met vier punten. Voordat de competitie begon, stond volgens hem al vast, dat FC VW tij dens het Paasweekeinde twee wedstrij den zou moeten spelen, dat Haarlem vrij zou zijn en dat VVV het weekeinde daarop weer zou moeten spelen. BREDA. Ondanks een eerder be reikt principe-akkoord zal oefenmeester Bob Maaskant zijn contact met de Bre dase eredivisieclub NAC niet verlengen. Een verschil in bepaalde technische za ken heeft ertoe geleid dat Maaskant op het allerlaatste moment alsnog zijn ont slag heeft aangeboden. De geteisterde Thoonen presteerde het onmogelijke op een ogenblik dat weini gen de Eindhovenaar nog overlevings kansen gaven. Jan Lubbers, oudere broer van Rudie, behoefde uitsluitend zijn technische capaciteiten aan te spreken om in de laatste twee ronden de zege te kunnen grijpen. Twee vermoeide zwaar gewichten lieten hun nauwkeurigheid na tien ronden echter in het gedrang ko- me. „En”, zo vervolgt Rijvers, „zaterdaga vond was dat tegen De Graafschap het geval. Als trainer van een Nederlandse topploeg moet je een bepaalde hardheid tegen je eigen ploeg incalculeren. Maar er moet door de scheidsrechter dan wel op het veld nog wat mogelijkheden opengelateen worden om te kunnen blij ven voetballen. Gebeurt dat niet, ja, dan krijg je inderdaad met het probleem te maken dat een aantal spelers het koppie gaat verliezen”. In de laatste partij van de avond versloeg de Utrechter Adrie Huussen (zwaarweltergewicht) zijn tegenstander Guus Bleus uit Maastricht op punten. dingen worden gemaakt, die niet toe laatbaar zijn, dan vind ik het een dood normale zaak dat er door de scheids rechter wordt ingegrepen. Een deel van het Nederlandse scheidsrechterskorps weigert dat echter te doen. En dat vind ik onjuist. De Nederlandse scheidsrech ter meent er een eigen interpretatie van de spelregels op na te moeten houden, en dat heeft uiteraard op een bepaald moment een geweldige terugslag op de ploeg”. In de financieringsopzet van „Euro hockey ’76” wordt rekening gehouden met een gat van 150.000, de helft van de totale kosten. Met de verkoop van passe-partouts (voor volwassenen a 35 voor alle vier dagen) hoopt het Amster- dam-bestuur het gat waar Delta Lloyd in wil duiken voor een zeer groot ge deelte op te vullen. Sponsoring (de ver zekeringsmaatschappij speelt ook in dat opzicht de hoofdrol) en garanties van de gemeente Amsterdam, CRM, NSF, de Hockey Bond en de provincie Noord- Holland zijn andere bronnen van in komsten, zij het dat op het gebied van De Nijmeegse eredivisieclub NEC heeft Janusz Kowalik (32) voor de rest van dit seizoen uitgeleend aan de Amerikaanse club Chicago Stings. Kowalik, die woensdag 14 april naar de Verenigde Staten vertrekt zal daar de komende vier maanden deelnemen aan de profcompetitie. Kees Rijvers weigert echter het ge deeltelijk falen van PSV tegen De Graafschap te wijten aan een terugval van de Eindhovenaren, die deels veroor zaakt zou kunnen worden door een psy chologische druk op de toch vrij jonge PSVploeg. Als de grote schuldige voor het matig presteren van zijn pupillen wijst Kees Rijvers de arbitrale leiding aan. Lüdecke maakte de Rotterdamse Nikkelen Knijper. Rijvers: „Geduld, ja, dat zou voor PSV inderdaad het meest belangrijke zijn om zich een weg naar Glasgow te banen. Fysiek zijn we de laatste weken goed doorgekomen. En dat vind ik aan de vooravond van de tweede confrontatie met St. Etienne toch wel hoopgevend”. René van de Kerkhof, die zich via allerlei publikaties over in hem geïnte resseerde buitenlandse clubs sterk tracht te maken met de komende contractbe- sprekingen met PSV, evenwel: „De afge lopen weken hebben PSV toch veel kraecht gekost. De tol hebben we zater dagavond tegen De Graafschap moeten betalen. Het klopte allemaal niet zo best bij ons. Laten we hopen dat het maar een incidentele zaak is geweest die ma- teige wedstrijd van PSV tegen De Graaf schap. Een Europa Cupfinale lijkt me beslist toch wel wat anders dan de KNVB-bekereindstrijd”. AMSTERDAM Met de organisatie van het Europa-Cuptoernooi voor zowel dames als beren heeft de hockeyclub Amsterdam zich een klus van jewelste op de hals gehaald. Acht dames- en 12 herenteams zijn in het pinksterweekein- de (vrijdag 4 tot en met maandag 7 juni) te gast in Amstelveen, waar de strijd om de Europese trofeen op het Wagener-complex zal worden afgewik keld. Het toernooi, dat qua omvang eni ge herinnering oproept aan het toernooi om de wereldbeker voor landenteams in 1973, draagt de naam Eurohockey ’76. EINDHOVEN De twee weken geleden in Frank rijk tegen St. Etienne opgelopen 1-0 achterstand hoeft voor PSV geen reden te zijn de zozeer begeerde eindr- strijd om de Europa-Cup 1 in het Schotse Glasgow, de finale waarin PSV dan eindelijk zijn internationale er kenning hoopt te incasseren, mis te lopen. Althans zo kunnen hebben. Een regelmatig verloop van de verdere competitie wordt daar door verstoord”, reageerde raadsman O. van Eynthoven van de KNVB. De raadsman van WV betwiste de bevoegdheid van de KNVB om heit wed- strijdprogramma te wijzigen. „Immers”, zo betoogde hij, „het reglement betaald voetbal zegt, dat het' competitie-pro- gramma uiterlijk drie weken voor het begin van de competitie moet worden gemaakt”. Wijzigingen zijn volgens hem alleen mogelijk bij noodsituaties, bij- Bij de heren vier groepen van drie ploegen zijn de namen van alle deel nemers nog lang niet bekend. Via voor- wedstrijden in respectievelijk Praag, Ly on, Wenen en Gibraltar moeten zich in totaal nog vijf teams k” ’alificsren. De Om er na die inleidende waarschu wende woorden onmiddellijk positief aan toe te voegen: „Zaak is het voor PSV om zich in het begin van de wedstrijd niet voorbij te lopen. In tegen stelling tot bijvoorbteld die wedstrijd tegen Hajduk Split uit de kwartfinales behoeven we nu niet per se eerst twee doelpunten in te lopen om dan de zaken af te werken Tegen St. Etienne hebben we voorlopig aan een treffer voldoende. Naarmate de wedstrijd vordert we hebben immers anderhalf uur de tijd kunnen we het helemaal gaan maken. Qua conditie staat PSV op een hoger plan en als we het noodzakelijke geduld leveren in de vorm van nog enkele kunnen opbrengen moet dat in de laat ste fase van de strijd rendement op gaan doelpunten. Daar ben ik op dit moment heilig van overtuigd”. In de stand veranderde nauwelijks iets, omdat alle partijen in de vierde ronde in remise eindigden. De Ruiiter- Goudt 1-1; Varkevisser-v. d. Meeren donk 1-1; Ólerc-Van Tilborg 1-1; Capel* le-Jansen 1-1; Wiersma-Bronstring 1-1; Bergsma-Hermel ink 1-1. Een buitengewoon belangrijk aspect voor het aanvaarden van de organisatie- opdracht is voor het bestuur van Am sterdam de financiële gang van zaken geweest. Voorzitter mr. J. S. van der Heyden: „De totale kosten van het toer nooi zijn geraamd op ongeveer 300.000,-, een nogal gedurfde begroting SCHIEDAM. Onmiddellijk na het furieuze gevecht om de Nederlandse bokstitel bij de zwaargewichten in Schiedam zegde winnaar Hennie Thoon en zijn tegenstander Jan Lubbers een revanche toe. Het tekent de instelling van de zwaar toegetakelde Thoonen, dat hij op Lubbers’ uitnodiging inging. Een geste, die de rechtvaardigheid ten goede komt, want Jan Lubbers had een grote voorsprong op het moment dat hij in de tiende ronde van het bloedige treffen knock-out ging. Hierdoor speelt WV op zaterdag 24 april tegen Haarlem in plaats van tegen Vitesse. Dit komt de Venlose vereniging uitermate ongelegen, omdat in het Paas weekeinde daarvoor twee wedstrijden moeten worden gespeeld tegen Vlaardin- gen, terwijl Haarlem dat weekend vrij is en daardoor fit aan het belangrijke tref fen kan beginnen. „De wijziging is niet redelijk. FC VW wordt daardoor in sportief oogpunt benadeeld”, aldus raadsman P. Boels namens VW. „Toe wijzing van de eis zou een reeks van protesten van andere clubs tot gevolg AMERSFOORT. Harm Wiersma heeft gisteren tijdens het nationaal kam pioenschap dsmmen in Amersfoort aan twee wedstrijden drie punten overge houden. E erst kwam hij tegen Evert Bronstring niet verder dan remise, waarna Wiersma zijn uitgestelde partij uit de tweede ronde tegen Bergsma in winst •mzette- Real Madrid zal morgen in de tweede wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor land- kampioenen tegen Bayern München niet kun nen beschikken over Manuel Velazquez en Roberto Martinez. Het internationale tennistoernooi in Nice is gisteren gewonnen door de Italiaan Corr- dao BarazzuttI, die In de finale de Tsjechoslo- waak Jan Kodes met 6-2, 6-2, 5-7, 7-6, 8-fl versloeg. De Tllburgse amateurwielrenner Wil van Helvoirt heeft gisteren officieel bedankt vooi de baanselectie voor de Olympische Spelen. PSV gaat dan aanvallend te grote risico’s nemen, die St. Etienne dat toch minstens een speelhelft op redelijk niveau kan acteren via de counter wel eens koelbloedig met een treffer zou kunnen afstraffen. Waarmee de Eindho venaren dan meteen toch weer met het probleem worden geconfronteerd drie treffers te produceren. HENNIE THOONEN: Moed beloond Voor het Europese bekertoernooi voor dames (Amsterdam verdedigt de vorig jaar in Brussel veroverde cup) zijn ze ven van de acht deelneemsters bekend. Amsterdam is in groep A ingedeeld met Slavia uit Tsjecho-Slowakije, Red Sox uit Zwitserland en de winnaar van de nog te spelen kwalificatie-ontmoeting tussen de kampioenen van Italië en Oostenrijk. zeven teams, die wel bekend zijn: beker- verdediger Frankfurt 1880 en Rüssels heim uit West-Duitsland, Egara Terrasa (Spanje), Southgate (Engeland), Ukkel (België), Inverleith (Schotland) en Am sterdam. De Nederlandse kampioen is ingedeeld in groep D met het sterke Rüsselsheim (waartegen het op vrijdag 4 juni de openingswedstrijd speelt) en de winnaar van de kwalificatiegroep-Gi- bralter, die bestaat uit de Gibraltar Col legians, Cliftonville uit Ierland en de nog niet bekende kampioen van Wales. De heren van Amsterdam, voor wie de nationale competitie op zondag 2 mei afloopt, bereiden zich via een aantal oefenduels tegen onder andere het Ne derlands elftal en het Nederlands C- team op het toernooi voor. Voor de dames is de noodzaak van het arrange ren van oefenduels minder groot; voor hen komt pas op 15 mei een einde aan de kampioenscompetitie, zodat tot vrij la»rt voor het Euro-evenement het ver eiste wedstrijdritme gewaarborgd is. De Duitser korte metten zwaargewicht Bert Deze liep in de eerste ronde een blessure onder het linkeroog op, toen Lüdecke hem met een rechtse hoek neerhaalde. Na acht tellen rust ging Kuijper agres sief ten aanval, maar de arbiter staakte kort daarop het gevecht op medisch advies. Lüdecke behaalde daarmee zijn 16de zege in 17 profpartijen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23