V Gesprek Justitie en ex-gijzelaars z Aan Italiaanse partijen Pleidooi voor behoud mensa’s Van der Stoel in Oostenrijk WENEN WIL NAUWERE BANDEN MET DE EEG PvdA-comité strijdt tegen de Berufsverboten „Problemen Antillen concretiseren „RADIO-ACTIEF AFVAL ONDER DE GROND STOPPEN” „teleurstelling” DODEnta) dit I VERTRAGING WET GEZONDHEIDSZORG- C< VERZEKERING Pa TILBURGSE HOOGLERAAR PROF. MR. H. JEUKENS: I is !1 D DINSDAG 1 3 BINKEN- EN BUITENLAND APRIL 19 7 6 Stille hoop Toekomst Bekentenis ÜA Actie studenten Kamerlid Heidebrand Taxi-staking Privéleven ROTTERDAM (ANP) De Shell Italiana, dochter van de Koninklijke Shell Groep, heeft in de periode van 1967 tot 1973 jaarlijks circa een half miljoen pond sterling als bijdrage aan politieke partijen in Italië betaald. Voordat deze betalingen in de openbaarheid waren gekomen is hieraan een eind gemaakt door de groepsdirectie. De KSG heeft aan de betalingen een eind gemaakt, nadat zij door accountantscontrole ter kennis van de groeps directie waren gekomen. Gevaarlijker Donors willen drank Doden bij overval Overval (1) Valse vinken Overval (2) Frites-staking Cambodja (Van onze redactie binnenland) PETTEN „Het onderzoek naar de mogelijkheden voor de opslag van radioactief afval in zoutlagen onder onze bodem wordt met kracht aangepakt. We vertrouwen zodanig op de resultaten dat we nog steeds van mening zijn dat het technisch mogelijk is de afval van het kernsplijtingsproces definitief in Nederland op te bergen zonder schade voor de volksgezondheid”. DEN HAAG (ANP) Een delegatie van de ex-gijzelaars uit de in de cember vorig jaar bij Wijster gekaapte trein heeft zich gistermiddag na afloop van een gesprek met minister Van Agt van Justitie over de kritiek op het gevoerde beleid tijdens de kaping duidelijk teleurgesteld getoond. „Er zijn geen duidelijke antwoorden gegeven, er is geen klaarheid in be paalde zaken gebracht en er waren veel te veel vaagheden. We zijn met een kluitje in het riet gestuurd, maar we hebben gelukkig enkele kluitjes terug kunnen gooien”, zo reageerde op een persconferentie de heer H. Prins. Dood Op zoek naar olie Dit zei gisteren ir. J. Hamstra van het Reactor Centrum Nederland, die met het „zoutonderzoek bezig is. 9 "X V Shell betaalde steekpenningen sel- ge- bui. Lagere temperaturen (Van een speciale verslaggever) 5 5 1 Mé 2 15 N Kas zijn zate met dit was ger is r I we afg bol om vai ma klo nnw n n (j. 0 AMSTERDAM (ANP). De federatie van jongerengroepen in de Partij van de Arbeid en de PvdA studentengroep heb ben gisteren bekend gemaakt dat zij een PvdA-initiatiefcomité tegen de „Berufs verboten” hebben opgericht. De RCN-ophaaldienst heeft 136 klan ten, maar het centrum zelf is zijn eigen grootste klant, met onder andere 30.000 kilo wasgoed per jaar. Omdat de oude accommodatie niet voldoende mogelijkhe den bood is voor ongeveer 2.000.000 een nieuwe neergezet. Veel studenten aan Frankrijks 75 uni- versiteiten zijn gisteren van college weg gebleven uit protest tegen de onderwijs hervormingen- De heer J. M. van de Ven uit Venlo wordt vrijwel zeker de opvolger van het WD-Kamerlid dr. K. van Dijk, die in augustus de Tweede Kamer zal verlaten. Een stuk heide van het Rozendaalsche Veld bij Arnhem is gisteren door brand verloren gegaan. Het gaat om ongeveer 50 hectare. Hoogtvalvi 15 37 uui 0 3 U 0 J Zui mil eco gen ren van pre Isr; F bel kot nal gis var pei cho pol ter nnw w 4 0 0 0 u u 9 (J o o u o (I II sad noo voo woi een van O dag Hei jaa lijk kei Zui sch var cor kei dus onbew. onbew. onbew mist onbew. onbew mist onbew. mist onbew. geh.béw onbew l.bew zw beu onbew onbew. onbew. onbew. onbew onbew h.bew- onbew J.bew zw bew’ onbew- onbew 1 bew onbew zw bew. onbew onbew l.bew. zwbew. h.bew zw bew onbew tegen ge h.bew zw bew onbew. stil nw stil n nno stil nno nno nnw 14 10 14 11 16 19 16 14 14 15 20 1.) 1b 3 II 2 0 2 4 0 1b 15 8 6 3 8 6 sen aai ree We slu timi be£ „rw cris te I eei hei da< hei ma gec 1 le gei eei tij. nw QO stil verand. ono w Het project maakt deel uit van het voortgezette programma rondom de pro cedure naar de eventuele bouw van drie kerncentrales. Vanwege het ministerie van Economische Zaken is er geld voor beschikbaar gesteld. Het goed behande len en opbergen van radioactief afval is een voorwaarde waaraan moet worden maken van de eisen van de kapers wilde de overheid aanvankelijk niet publiceren en tenslotte vinden de ex-gijzelaars het vreemd, dat het bij Justitie onbekend was gebleven, dat zes gijzelaars zich vrijwillig beschikbaar hadden gesteld om met de kapers in een vliegtuig van Schiphol ons land te verlaten op voor waarde dat de overige gijzelaars dan zouden worden vrijgelaten. De meeste taxi’s in Barcelona hebben gisteren niet gereden in verband met een staking van de chauffeurs. De chauffeurs protesteerden tegen de uitgif te van 50 nieuwe taxivergunningen, Ze vinden dat de duizend taxi’s die nu in Barcelona rondrijden er al te veel zijn. DEN HAAG (ANP). Studentenvak bonden hebben gisteren bij staatssecre taris Klein van Onderwijs en Weten schappen in Den Haag gepleit voor be houd van goede en betaalbare maaltij den en tegen afschaffing van de subsi dies voor de mensa’s en de verenigings- eettafels. Ze wezen er op, dat ook de studentenartsen hun verlangens hebben onderschreven. Ze overhandigden de be windsman een verklaring, die door zo’n 7.000 studenten was ondertekend. De witse Persraad heeft zich gisteren in beginsel uitgesproken tegen wettelijke bescherming van het priveleven. Als re den wordt opgegeven dat het recht op „privacy” zich juridisch niet bevredigend laat definiëren en dat daarbij altijd het recht tot publikatie in het algemeen belang in het gedrang komt. De ex-gijzelaars wezen erop, dat in de vergadering ook de preventie niet aan de orde is gekomen. „Voor ons is de kaping goed afgelopen, maar het gaat om de toekomst. Wij hebben de vrees, dat de beleidsfouten en het niet juist weerge ven van talrijke feiten in het verslag aan de Tweede Kamer op 15 januari jl. mogelijk van invloed kunnen zijn bij herhalingen van dit soort acties”, zo vertelde de heer Vaders. Minister Van Agt van Justitie ontving in Den Haag een aantal ex-gijzelaars van de treinkaping in Beilen. die zij in hun discussie centraal hadden willen stellen, in het geheel niet aan de orde zijn geweest. „Piloten lopen meer geva-ar op de grond dan in de lucht. Dit heeft de medicus dr. Malcolm Carruthers gezegd op een congres over overspannenheid in Londen- Hij zei dat een piloot tien keer zoveel kans heeft bij een dodelijk onge luk op de grond betrokken te raken dan in de lucht. Het aantal bloeddonors in de Zambi- aanse stad Ndola is volgens het Rode Kruis sterk gedaald omdat de bierbrou werijen zijn opgehouden met het ver schaffen van gratis bier aan donors. In New York hebben drie gewapende mannen gisteren bij een mislukte over val op een geldtransport twee bewakers doodgeschoten. De overvallers zijn nog voortvluchtig. Een met een carnavalsmasker uitge doste man heeft gistermiddag bij een overval op een bijkantoor van de Bonds spaarbank in Naarden twintigduizend gulden buitgemaakt. Hij vluchtte in een naar later bleek - gestolen auto- Urer iti binnen- en buitenland Amsterdam De Bilt Doelen Belde Eindhoven Den Heidei Rotterdam l’wente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Xthene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Gèneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno, Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca VI u riche n Nice Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Istanboel Las Palmas New York Tunis Miljoenen vinken die in India worden gevangen, krijgen een verfbad om de verkoopprijs op de markten in West- Europa en de VSop te schroeven. In de eigen kleuren hebben de vinken geen waarde meer, maar met kleur brengt een paartje al gauw vijf pond (ruim 25 gulden) op. Na enige tijd verdwijnt de kleur. Wat echter erger is: veel vinken sterven in het verfbad. Bij een overvla op een geldtransport auto hebben twee mannen gisteren in München ongeveer 1,2 miljoen mark buitgemaakt. De auto werd gestolen toen hij enige minuten later opengebroken en met luid spelende radio gevonden in een park. Beide organisaties zijn hiertoe overge gaan omdat zij zeer ongerust zijn over de hetze tegen alles wat links genoemd kan worden in West-Duitsland door middel van de zogenaamde „Berufsverbo ten”. Beide organisaties wijzen erop dat de Berufsverboten niet alleen ingaan tegen de democratische beginselen, maar ook een sfeer van verdachtmaking en intimidatie schept. Een werkgroep Universitaire Restau ratieve Verzorging heeft geadviseerd de maaltijdsubsidie af te schaffen. De stu denten vrezen nu, dat als dit advies wordt opgevolgd, de mogelijkheid is ver dwenen om goede en goedkope warme maaltijden te gebruiken. Bovendien heb ben de mensa’s ook een sociale functie, aldus de studentenvakorganisaties. oneerde de zaak nu van de eilanden naar de centrale overheid en wat zijn de financiële verhoudingen tussen het land en de eilandsgebieden. Om die gegevens te krijgen heeft hij gesprekken gevoerd met vertegenwoordi gers van de oliemaatschappijen, van de eilandsraden (te vergelijken met meenteraden), van organisaties van lera ren en ouders, van schoolbesturen, van de Kamer van Koophandel, van politie en douane, van alle politieke fracties enzovoorts Jeukens en twee medewerkers orde nen die gegevens nu en zullen dan voorstellen doen, die op een tweede reis ter sprake komen. Daarna volgt nog een periode van overweging en dan krijgt de Antilliaanse regering het gevraagde advies, aldus de Tilburgse hoogleraar. o ono nno Wel stond hij sympathiek tegenover de door Wenen geïntroduceerde gedach te een soort waarnemersstatus in het Europees Parlement te creëren, dat, bij uitbreiding, ook zou kunnen gelden voor andere nog overgebleven EFTA-landen: Zwitserland, Finland, Zweden, Noorwe gen en Portugal. De Nederlandse bewindsman sloot gis termiddag een driedaags officieel bezoek De moeilijkheden bij het opstellen van het ontwerp betreffen vooral de invoe ring van een uniform systeem ter ver vanging van zeer uiteenlopende verzeke ringen met zeer verschillende premies. Daarbij moet de vraag onder ogen ge zien worden, aldus het antwoord, of en zo ja waar compensaties gegeven.moeten worden. De vraagstukken klemmen nog meer „iti het licht van de door de regering aanvaarde richtlijn tot beper king van de drukstijging van de collec tieve sector tot rond een procent per jaar. Minister-president Den Uyl ontkent in zijn antwoord, dat de wet een opwaartse druk in de ziektekosten te weeg zal brengen. WENEN. Oostenrijk streeft naar nauwere banden met de Europese Eco nomische Gemeenschap. Lid van de EEG kan het land, gezien zijn neutrale status, niet worden. Voor een andere geïnstitui- onaliseerde band tussen Oostenrijk en de Negen is. zo zei minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) gisteren in Wenen, „het ei van Columbus nog niet gevon den”. Dit zeggen de twee moedermaatschap pijen van de groep, de Koninklijke en de Shell’in een vandaag uitgegeven ver klaring. Aan uiterst rechtse en uiterst linkse partijen werden geen betalingen gedaan. In september van het vorige jaar heeft de groepsdirectie laten onder zoeken of en welke maatschappijen van het concern illegale politieke bijdragen betaalden of ongeoorloofde betalingen deden aan overheidsdienaren. Gedurende vijf jaar, begonnen op 1 januari 1971, waarop dit onderzoek betrekking had, bleken zes maatschappijen van de KSG totaal een bedrag van gemiddeld 168.000 pond sterling per jaar op onjuiste wijze te hebben verantwoord. Slechts een klein gedeelte hiervan betrof politieke bijdragen en betalingen aan regeringsau toriteiten. Aan deze „ernstige en betreu- renswaardige” praktijken werd onmid dellijk een einde gemaakt, toen zij door het onderzoek van de groepsdirectie aan het licht waren gekomen, aldus de KSG. De Shell Italiana is tegen het einde van 1973 aan een Italiaanse staatsmaat- schappij verkocht wegens enorme verlie zen en bezwaren tegen het onderne mingsklimaat in Italië. Over de bijdragen aan Italiaanse par tijen, zegt de verklaring: deze bijdragen, evenals die van ondernemingen uit an der bedrijfstakken, werden in hoofdzaak geleid via het secretariaat van een van de partijen. Dit trad op als centraal verrekenkantoor met dagbladen en pu blic relations adviseurs die samen werk ten met de betrokken politieke partijen. Shell Italiana ontving facturen voor verleende diensten inzake advertenties en overige publiciteit. Op zichzelf waren deze betalingen legaal en niet in strijd met de Italiaanse belastingwetten. De grootte van de bedragen, die door de oliemaatschappijen dienden te worden betaald en de verdeelsleutel die daarbij werd toegepast, werden vastgesteld door de bedrijfsorganisatie Unione Petrolifera, aldus KSG. reinigen van aangehechte radioactieve stofbesmetting. Het gaat hier om allerlei voorwerpen (gereedschappen en dergelij ke) en materialen, die in de kerncentra les Borssele en Dodewaard, in laborato ria van bedrijven en ziekenhuizen en dergelijke zijn gebruikt. DEN HAAG (A P). De vertraging, die is opgetreden bij de afronding van het ontwerp Algemene Wet Gezond- heidszorgverzekering is te wijten aan „buitengewoon ingewikkelde financiële vraagstukken”, die hierbij komen kijken. Dit heeft minister-president Den Uyl, mede namens de staatssecretarissen van Volksgezondheid en Sociale Zaken, ge antwoord op vragen het Tweede-Kamer- lid Coppes (PPR). DEN HAAG (ANP). De grootste moeilijkheid bij het opstellen van een integraal ontwikkelingsplan voor de Ne derlandse Antillen is het concreet stellen van problemen die zich voordoen. „Dan pas kun je zien waar de werkelijke knelpunten zitten”. De Tilburgse hoogle raar, prof. mr. H. Jeukens (Nederlands en staatsrecht) heeft dat gisteren desge vraagd gezegd. De Antilliaanse regering had hem om zo’n plan gevraagd voor een verdere decentralisatie op de eilan den. Prof. Jeukens hoopt dit jaar nog een advies daartoe aan de Antilliaanse regering uit te brengen, na een tweede bezoek aan de eilanden. „Dan blijven de zaken ook niet in het vage hangen”, zo zei hij. De patatkramen en de restaurants in de Belgische provincie Luik hebben er gisteren het bijltje bij neergegooid. Ze vertikken het voorlopig de zo geliefde frites te leveren nu het tekort aan betaalbare aardappelen nijpend is ge worden. Aan aardappelen is tegen de vastgestelde prijs van 14 francs niet te komen. Fritesbakkers moeten zeker 28 tot 35 francs per kilo neertellen, waar door de prijs van een zakje patat rond de dertig francs zou komen te liggen (twee gulden). ropese economische en politieke eenwor ding zou kunnen betrekken, noemde mi nister Van der Stoel onder meer de Raad van Europa de Negen plus „de andere democratische Negen” in Straats burg en het associatieverdrag, dat Wenen met Brussel gesloten heeft. De Oostenrijkse regering ziet hier echter weinig heil in, gezien de lange en weinig positieve ervaring die op deze terreinen werd opgedaan. Wat Wenen wil, is een waarnemers status bij het Europees Parlement, ver gelijkbaar met die van de Berlijnse afgevaardigde in de Bondsdag. Geen stemrecht dus, maar wel toegang tot de discussie. Overigens hebben Nederland en Oos tenrijk het afgelopen weekeinde besloten in bilateraal opzicht in dezelfde richting te gaan werken. Daarbij gaat het om periodieke gesprekken op hoog ambtelijk niveau. Een half miljoen Oambodjanen heb ben het leven verloren sinds de Rode Khmer een jaar geleden in hun land aan de macht kwam. Dit meldt het Amerikaanse nieuwsweekblad Time in een artikel in de uitgave van deze week. Volgens Time is een tiende deel van de Cambodjaanse bevolking omgekomen door excutie, ziekte of gebrek aan voed- De rijkspolitie i n het Limburgse Schaesberg heeft gistermiddag het stof felijk overschot aangetroffen i-an e<n 71-jarige alleenwonende man. De man, die waarschijnlijk al twee weken dood was, lag op het bed in zijn woning. De Neptune van de Marineluchtvaart- dienst die op 6 april „hinderlijk laag” op een schip op volle zee zou zijn ingevlo gen, stelde een onderzoek in naar een duidelijk oliespoor dat het schip achter zich liet. Dit heeft de Marinevoorlich- tingsdienst gisteren meegedeeld. Een 28-jarige man uit Eindhoven heeft gisteren bekend zondagavond de 23-jarige portier T. Post uit Den Bosch te hebben doodgeschoten. Het slachtoffer had de dader de toegang tot een cafe geweigerd omdat het cafe te vol zou zijn- De bewindsman verklaarde dat er ge streefd zal worden naar een systeem, opdat de studenten goede maaltijden kunnen worden blijven verstrekt. Hij deelde ook mee, niet bereid te zijn tussentijds te morrelen aan het studie toelagenstelsel in afwachting van de be handeling in de Tweede Kamer van het nieuwe studiefinancieringssysteem. Hij verwees de studenten voorts naar de volksvertegenwoordigers om meer ge daan te krijgen dan in de komende begroting wordt bestemd voor de stu denteneettafels. bevindingen willen toetsen, die mede gebaseerd zijn op ervaringen in West- Duitsland en de Verenigde Staten. Zgn „zoutkoepels” worden voornamelijk in Groningen en Drente aangetroffen. Zouden de plannen doorgang vinden dan kan de dumping van radioactief af val in vaten, die jaarlijks in de Atlan tische Oceaan geschiedt, voortaan ach terwege worden gelaten. Een en ander werd gezegd ter gele genheid van de ingebruikneming van een nieuwe „decontaminatiegebouw in het RCN-complex bij Petten. Deconta- minatie wil in dit geval zeggen het Volgens de heer Vaders had de dele gatie de stille hoop, dat gistermiddag een dialoog op gang zou zijn gekomen. „Onze aanvullende informatie had wellicht een herzien standpunt van bepaalde feiten tot gevolg kunnen hebben, maar we zijn gewoon gestrand”. Ook hadden zij het vreemd gevonden dat Justitie aanvanke lijk een notuliste voor het gesprek had geweigerd. De ex-gijzelaars hebben het verslag van minister Van Agt over de gebeurte nissen in Wijster van tal van kantteke ningen voorzien. Zo waren bijvoorbeeld vrijwel alle gijzelaars in de trein ervan overtuigd, dat i n de contacten tussen kapers en buitenwereld valse verwach tingen bij de Zuidmolukkers zijn ge wekt, die zij uiteindelijk hebben ver taald als „vals spel”. De delegatie had ook ten aanzien van Justitie, .tussen .ex-gijzelaars, xpinister .verschillende boodschappen en tijdstip- Van' 'Agt 'ëh eèn 'aantal de'sftundigën jjeh ‘‘een’ vraagteken geplaatst.Het bekend heeft van half drie tot vijf uur geduurd. De gijzelaars vonden dat zij zich veel beter op dit gesprek hadden voorbereid dan het ministerie. De bewindsman -liet volgens hen enkele malen tijdens het gesprek weten „van details niet op de hoogte te zijn”. Ook de minister zelf leek na afloop van het gesprek niet tevreden, zo vonden de ex-gijzelaars, die het betreurden, dat de vijf hoofdpunten, V ooruitzichlen voor donderdag ■slechts hier en daar een overdag. Aantal uren zon 3 tot 1 Min. temp omstreeks 2 graden. Max. temp. omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent Kans op een geheel droog etmaal 70 percent WEEKKAPPORTEN voldaan, wil de kernenergie op grote schaal worden toegepast. Volgens ir. Hamstra zouden er nu spoedig verkenningsboringen moeten worden gedaan in de zoutlagen. Vermoe delijk zullen daartoe binnenkort aanvra gen worden gedaan. Voordat de goed keuringen er zijn gaan vermoedelijk wel twee jaar heen. De RCN-deskundigen zijn er nog steeds van overtuigd dat de plannen voor opslag van radioactief afval op diepten van 500 tot 800 meter in een zogenaamde steenzoutlaag vlotten. Zij zouden nu graag in de praktijk hun 16 15 16 16 14 15 14 L> L> 8 Vijf jaar geleden heeft hij al een onderzoek op de Antillen gedaan. Toen adviseerde hij het instellen van een decentralisatiecommissie, maar dat is niet gebeurd. Prof. Jeukens noemde zijn eerste reis dit jaar naar de Antillen „een informa tieve reis”. Om de opgeworpen vragen te kunnen concretiseren is hij op deze eerste ronde van drie invalshoeken uit gegaan: welke bevoegdheden, die nu centraal zijn geregeld, kunnen de eilan den afzonderlijk uitoefenen; hoe functi- aan Oostenrijk af na besprekingen te hebben gevoerd met bondspresident Kirchschlaeger, bondskanselier Kreisky en zijn ambtgenoot Bielka. De laatste zal op korte termijn een tegenbezoek aan ons land brengen. Het nieuwe samenwerkingskader, waar Wenen naar streeft, wortelt in de overtuiging dat de neutraliteitspolitiek, die Oostenrijk in 1955 door de grote mogendheden kreeg opgelegd, in het slop is geraakt. De hele wereld komt welis waar bij Oostenrijks over de vloer communisten zowel als socialisten en kapitalisten maar het isolement dreigt toch steeds groter te worden. Door de vereenzelviging van West-Euro pa met de EEG z Wenen is zeer duide lijk westers georiënteerd komen de niet-Gemeenschap-landen er een beetje naast te staan. Als alternatieven voor een overlegor gaan, dat Oostenrijk nauwer bij de Eu- M> Het gesprek op het ministerie van Volgens de heer G. Vaders heeft dit eerste gesprek tussen ex-gijzelaars en de minister niet aan het doel beantwoord, aangezien de gerezen communicaties toornissen en interpellatieverschillen over de juistheid van tal van feiten tijdens de kaping niet zijn opgelost. „We zijn gewoon gestrand en voor mezelf heb ik flink m’n kop gestoten. De bespreking is uitermate slecht verlopen in een welles-nietes sfeertje en daar is niemand mee gediend”, aldus een som ber gestemde R. de Groot. WOENSDAG U APRIL Zon- en maanstanden Zon op o.4b uur onder 19.36 Maan op 20.0! uur onder uur 5.30 uur Waterstanden Llmuiden .16 uur en Laagwatei 11.21 uur en 23 45 uur

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2