Israel geeft Arabisch 1 vlieg- tuig weer vrij Nieuwe gegadigde Nederhorst Staal Israel-Libanon Jaarvergadering van Bols weer verschoven Zeker 37 doden Boersma tegen CDA-lijst Nieuwe spionagezaak Vliegtuigkapers in West-Duitsland I 10K 8 6 6 Actiecomité verontrust over geheim rapport in Finland bij ontploffing toch opgestegen uit Karatsji Dertigduizend liter stookolie in het water Ql°/ Ö4/o 410/ /paarbank uua/t nededand spaarspecialisten sinds 1817 e vergelijk onzèientetarieven R 10/ 2/0 0/ /o 0/ /o 0/ /o T-4/0 BOERSMA WIL BEDRIJF REDDEN CDU-defensiespecialist was Oost-Duits agent ■i n 4 DINSDAG 19 7 6 1 3 APRIL BINNEN" EN BUITENLAND D I 0 Hughes' fortuin Arafat Dilemma bij alle spaarvormen als extra voordeel ’rente over elke dag’ aè TERMIJNREKENINGEN 24 maanden opzegging 6 12 maanden opzegging 5 SPAARDEPOSITO’S SPAARBILJETTEN AAN TOONDER AMSTERDAM (ANP). De regering neemt half mei een beslissing over de ziekenhuissituatie in Amsterdam. Voor die tijd heeft staats secretaris Hendriks van Volksgezondheid een rapport, ontvangen van het college voor ziekenhuisvoorzieningen, dat voorstellen bevat over de manier waarop binnen de komende tien jaar in de hoofdstad 2300 zieken huisbedden kunnen worden afgestoten. Het rapport' geeft de staatssecretaris ook het advies het gemeentelijke Slotervaartziekenhuis om te vormen tot academisch ziekenhuis van de universiteit van Amsterdam. De nieuwbouw van het academisch cen trum in de Bijlmermeer gaat dan niet door. f 'J SPAAR SELEKTREKENING PERFEKTREKENING ’DE ZILVERVLOOT’ GROEISPAARBEWIJZEN Op jacht naar Amsterdam wil af van 2300 ziekenhuisbedden TEL AVIV (Reuter) wi Akzo rekent op winst (Van onze correspondent) (Van onze redactie economie) (Vervolg van pagina 1) (ADVERTENTIE) kenhuisvoorzieningen, dat het comité vo rige week in handen heeft gekregen. Hoewel het een ontwerp-rapport betreft, meent het actiecomité over „sterke aan- In de fabriek worden veel patronen voor jachtgeweren gemaakt en op het ogenblik van de ramp waren er ruim 60 personeelsleden aan het werk. Lapua ligt ongeveer 380 kilometer ten noorden van Helsinki. Het oponthoud in Karatsji heeft 17 uur en 50 minuten geduurd. De kapers hebben Pakistaans voedsel geweigerd in de vrees dat „er iets ingedaan” kon zijn. den, waaronder drie Amerikanen, zes burgers en 25 Saoedische militairen. Volgens het officiële persbureau van Saoedi Arabië maakte het toestel, een Lockheed Hercules, een vlucht met militaire post naar Damascus. De Amerikanen, de co-piloot, een boord werktuigkundige en een bevrachter zijn in dienst van de Lockheedfabrieken. De Hercules zou aan Saoedi-Arabië zijn uitgeleend voor niet-militaire operaties. In Israel betwijfelde men gisteren, of een troepentransport een „niet-militaire operatie” genoemd kan worden. en ee ne ge de op te ki HELSINKI (AFP, UPI). In de Finse plaats Lapua is vandaag een munitiefa briek in de lucht gevlogen. Volgens de eerste berichten zijn er zeker 37 doden en 30 ernstig gewonden. NIEUW-VENNEP (ANP). Na over leg met de Vereniging voor de Effecten handel heeft Bols de vervroegde jaar vergadering vijf dagen uitgesteld tot 28 april. Dit, volgens Bols, om in verband met de aanstaande feestdagen een rui mere termijn voor deponering van aan delen te geven. 6 maanden opzegging 4’/2% vrij voor de aankoop van een eigen woning 5jaarvast8’/4% 3 jaar vast 7 4 jaar vast 73/4 2 jaar vast 6’U% vrij voor de aankoop van een eigen woning l sta va (la W ve lei va jai ha rir m< ko n ROTTERDAM (ANP). Circa 30.000 liter stookolie is er in de afgelopen nacht in het water van de St. Laurens- haven in Rotterdam gestroomd. 5 jaar vast 8% 2 jaar vast 6% (rente op rente) (rente op rente) per biljet stort u f681,- resp. f890,- na afloop van de termijn ontvangt u f1000,- DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Zaken heeft vandaag de gehele dag oriënterende besprekingen gevoerd over de grote problemen bjj Nederhorst Staal in Gorinchem. Het doel van de minister is te trachten de werkgelegenheid van de daar werkende 3000 mensen te redden. Inmiddels heeft zich een nieuwe gegadigde gemeld: Van Kooten-Verbeek te Rotterdam. Het vliegtuig van de Saoedi-Ara- bische luchtmacht dat gisteren door Israel tot landen werd gedwongen nadat het boven Israëlisch gebied had gevlogen, is vanochtend met alle passagiers en bemanning van het vlieg veld Ben Goerion bij Tel Aviv vertrokken. De autoriteiten zijn ervan overtuigd, dat het toestel door een vergissing in het Is raëlische luchtruim is geraakt. De Syrische inval in Libanon kwam vandaag enige uren na een toespraak van de Syrische president Assad, waarin hij bekendmaakte dat zijn troepen klaar stonden om Libanon binnen te vallen om de onderdrukten daar te helpen, ongeacht hun godsdienstige overtuiging. Het Amsterdamse Aktiecomité Gezond heidszorg heeft dit gisteren bekend ge maakt naar aanleiding van een geheim intern rapport van het college voor zie- De minister heeft in de loop van de dag besprekingen gevoerd met zes grote staalbederijven. Bij deze besprekingen werden ook betrokken de heer A. Prins, de voorzitter van de metaalwerkgevers, de drie industriebonden en de Unie BLHP. De minister heeft deze oriënte rende besprekingen gevoerd in de plaats van zijn collega Lubbers van economi sche zaken, omdat Hollandia-Lubbers, waarvan de minister nog aandeelhouder is, een van de gegadigden voor de over name van Nederhorst Staal is. KARATSJI (Reuter). De drie Fili- pijnse vliegtuigkapers zijn de afgelopen nacht toch opgestegen van het vliegveld van Karatsji in Pakistan, v ermoedelijk richting Libië. Gisteren landden de ka pers in Karatsji om bij te tanken. Aan vankelijk werd bericht, dat de Filipijnen onmiddellijk daarna weer waren opge stegen, maar later werd bekendgemaakt, dat het vliegtuig nog steeds aan de grond stond. ARNHEM. De raad van bestuur van Akzo NV hoopt, afgaande op de verbeterde situatie in de eerste maanden van 1976, dat het concern er weer in zal slagen tot positieve resultaten te komen. In 1975 werd een verlies geleden van 440 miljoen gulden. De resultaten over het eerste kwartaal worden op 6 mei be kendgemaakt, maar nu al wordt de ver wachting uitgesproken dat er een be scheiden winst zal zijn gemaakt. Het betreft de 41-jarige natuurkundige Heinz Dieter Pichotka, die op 9 r aart werd gearresteerd op verdenking dat hij Oost-Berlijn vitale informatie over de Westduiste verdediging heeft toegespeeld. De naam „Pichotkia” is echter een alias gebleken waarachter de Oostduiste agent Karl-Heinz Stoeber schuilgaat. Stoeber is er in 1967 in geslaagd om met vervalste identiteitspapieren via Finland naar de Bondsrepubliek te komen, toe- ber-Pichiotka trad toe tot de christen- democratische partij, de CDU. Hij werd lid van de defensiecommiissie van deze Deze morsing ontstond tijdens het □verpompen van brandstof uit het tank schip „Vüissingen’’ in het Noorse zeeschip „Holthiov” dat lag afgemeerd bij een havenbedrijf. De oorzaak was venmoede llijk' een verkeerde aansluiting van een slang- De gemjeentereinigingsdienst is de reusachtige olievlek direct met behulp van een speciaal hiervoor uitgeruste boot gaan bestrijden. Een opmars naar de Libanese hoofd stad Beiroet zou nauwelijks op tegen stand stuiten, omdat de strategische po sities al zijn ingenomen door troepen van Saika die zich al geruime tijd in Libanon hebben genesteld.’ De Saika- militairen zijn in Syrië opgeleide Pales tij nen. l F. partij en had ook zitting in een aantal andere commissies, die min of meer officieel zijn gelieerd met het ministerie van defensie entof met de NAVO. Zo was de agent lid van de werkcommissie voor de nationale defensie, het genoot schap voor militaire wetenschap en het Duitse genootschap voor militaire tech nologie. Uit hoofde van al die funkties heeft Stoeber-Pichotka inzage gehad in gehei me documenten. Siegfried Buback, officier van justitie in Karlsruhe en belast met het onder zoek in deze zaak, gaf gisteren toe dat het hier gaat om een affaire van „enige importantie”- Zonder nadere bijzonder heden te willen geven zei Buback: „Als Pichotka gebruik heeft gemaakt van alle hem geboden mogelijkheden, kan hij ernstige schade hebben veroorzaakt”. In een rede op het tweede congres van de revolutionaire jongeren in Damascus had Assad zich uitgesproken tegen een militaire oplossing van de Libanese cri sis. Een opmerking die zou slaan op de linkse elementen in Libanon die worden aangevoerd door de moslimleider Joem- blatt. Deze had zich gewend tot de Arabische Liga met het verzoek in Liba non in te grijpen. Hij deed een dringend beroep op de Arabische Liga om een einde te maken aan de „illegale inval van de Syriërs in Libanon”. miljoen mark. De balans wordt in even wicht gebracht door een bijdrage van 45 miljoen Mark van de moedermaatschap pijen door 94,1 miljoen mark aan de reserves te onttrekken. In 1974 was er een balansoverschot van 13,8 miljoen mark. wijzigingen” te beschikken, dat het vol tallige college voor ziekenhuisvoorzienin gen - op 3 mei bijeen - dit ontwerp-rap- port vrijwel ongewijzigd zal aanbieden aan staatssecretaris Hendriks, die het college om advies heeft gevraagd over de ziekenhuissituatie in Amsterdam. Het aktiecomité is zeer ongerust over de talhoud van het rapport, waarin vol gens het comité, de sluiting wordt voor gesteld van tien kleinere ziekenhuizen in Amsterdam, waar ruim 4000 mensen op straat komen te staan- Het comité wil de komende tijd akties gaan voeren voor het behoud en vernieuwing van de zie kenhuisvoorzieningen in Amsterdam, voor de nieuwbouw van het academisch medisch centrum en voor uitbreiding van het aantal poliklinieken in de hoofdstad. Voorts wenst het comité rui me inspraak voor bevolking en perso neel, iets, waar het volgens het comité tot nu toe aan ontbroken heeft. Het comité zegt, dat het geheime rapport vrijwel zonder inspraak van de betrok ken ziekenhuizen tot stand is gekomen. HARDENBERG (ANP). Als minster Boersma van Sociale Zaken op de par tijraadsvergadering van de AR zaterdag in Utrecht persoonlijk zijn stem had moeten uitbrengen voor of tegen de gemeenschappelijke CDA-lijst voor de komende Kamerverkiezingen, dan zou hij tot de tegenstemmers hebben be hoord. u ontvangt 6% over de bedragen die op de rekening blijven staan; u betaalt 1% van de bedragen die u tussentijds opneemt Ook met dagafschriften, f2500,- per kalendermaand vrij. Geheel vrij voor de aankoop van een eigen huis, voor aankoop van effekten via de spaarbank, voor betaling van rente en aflossing op een hypotheek van de spaarbank en voor betaling van belasting. (met ingang van 1 januari mag je maximaal f480,- per jaar sparen) de rente op de jeugdspaarregeling ’de Zilvervloot’ is 7’/2% extra: een belastingvrije premie van 10% Het toestel, een militair transportvliegtuig, werd gisteren door Israëlische jagers vlak bij de Libanese grens onderschept. Er bevonden zich 36 personen aan boord: vijf bemanningsle- De leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO), Yasser Arafat, stelde de Egyptische president Sadat op de hoogte dat er plannen zijn om hem te vervangen door een pro-Syrische commandoleider. De man die Arafat zou moeten vervangen zou Zoeheir Mohsen zijn, die leider is van de door Syrië gesteunde Saika-groep. Deze door Syrië geoefende Palestijnen, die al geruime tijd in Libanon zitten, zouden intussen strategische posities hebben ingenomen in en om Beiroet en langs de Libanees- Syrische grens. De Saika-troepen zouden de weg moe ten effenen voor de Syrische troepen waarvan een groot deel in staat van paraatheid is gebracht. De Egyptische president Sadat, die door Arafat op de hoogte werd gesteld op de laatste dag van zijn bezoek aan Wenen hij is inmiddels teruggekeerd verklaarde, dat Egypte niet „zou ge dogen dat de PLO in Libanon wordt vernietigd”. Sadat schaarde zich achter Kemal Joemblatt en diens progressieve groepe ringen tegen wie Assad echter de „oor log heeft verklaard”. De Syrische presi dent had de linkse groeperingen die worden aangevoerd door J.oemblatt en de Palestijnen van Arafat, gewaar schuwd zich niet langer te verzetten tegen „ons streven om tot vrede te komen”. rente in vijf jaar oplopend tot 10% (gemiddeld 7% per jaar) voordeel: zonder opzegtermijn blijft uw geld op ieder moment beschikbaar. Dit is de 47-jarige oud-filmactrice Terry Moore, die beweert getrouwd te zijn geweest met de overleden miljardair Howard Hughes. „Hij was mijn grote liefde”, aldus Terry en het is volgens haar „niet uitgesloten” dat er kinderen uit het huwelijk zijn voortgekomen Terry Moore denkt hierdoor aanspraak te kunnen maken op het nalatenschap van Howard Hughes, dat in 1965 al op 1,4 miljard is geschat. Tijdens de besprekingen stond de mi nister een seotorgewijze aanpak voor ogen. Over de instelling van een begelei dingscommissie zijn de meningen ver deeld, zowel tussen werkgevers als werknemers als tussen de diverse poli tieke stromingen in de Tweede Kamer. Met name de vakbonden zien niet veel heil in blijvende overheidssteun. De in dustriebonden zien als oplossing een houdstermaatschappij, waarin overheid, werkgevers en vakbeweging gelijk deel nemen. Behalve Hollandia-Lubbers werden door de minister ontvangen vertegen woordigers van De Groot Zwijndrecht, Kloos-Kinderdijk, Havenbedrijf Vlaar- dingen Oost, Hollandse Constructiewerk- plaatsen Leiden en de Koninklijke Fa brieken Penn en Bauduin uit Dordrecht. Tot nu toe heeft geen enkele gegadig de kunnen garanderen, dat de volledige werkgelegenheid behouden zou kunnen blijven. De nieuwe gegadigde, Van Koot en-Verbeek zou de Rotterdamse poot van het Nederhorstbedrijf, Nederhorst Staalconstructie Rotterdam, waar thans 400 mensen werken, van het faillisse ment willen redden, doch ook hier kan de volledige werkgelegenheid niet wor den gegarandeerd. Dit bleek gisteravond uit een uit spraak van Boersma op de bijeenkomst van de AR-kiesvereniging in het Over ijsselse Marienberg (gem. Hardenberg)- Boersma is het met Aantjes eens, dat er eerst duidelijkheid moet komen over de grondslag van het CDA. Het samen gaan van de christen-democraten op zich juicht hij toe, maar hij vreest dat het CDA een „grauwe middenpartij” zal wonden, die alle kanten uit kan. Het aktiecomité onthulde twee maan den geleden een eerder rapport van het college voor ziekenhuisvoorzieningen over de reorganisatie van het zieken- huisbeleid in de hoofdstad- Het nieuwe rapport is veel meer uitgewerkt. KARLSRUHE (UPI, OFP). In West-Duitsland, waar men nog nauwe lijks is bekomen van de affaire Günthe»’ Guillaume, ontrolt zich momenteel een nieuwe, andermaal met Oost-Duitsland verband houdende spionagezaak. Er zijn de laatste dagen vooral in de Amerikaanse pers hardnekkige berichten opgedoken over Israëlisch-Syrisch-Ame- rikaanse „samenwerking” in Libanon. Dat houdt in afspraken over de mate waarin Syrië zou mogen interveniëren. Israël heeft officieel dit soort berichten „onzin” genoemd, maar veel geloof is aan die ontkenning ook Israël niet ge hecht. Vast staat, dat Amerika Israël praktisch heeft verboden om naar de wapenen te grijpen in geval Syrië Liba non binnenvalt. Het dillemma voor de Israëli’s is moeilijk. Aan de ene kant verdedigt Syrië op het moment de Libanese chris tenen tegen de radikaal linkse krachten. Dat is een Israëlisch belang, aangezien Israël de politiek gematigde christenen altijd als haar natuurlijke bondgenoot heeft gezien. Maar voor de wat verdere toekomst is een Syrische aanwezigheid in de Libanon voor Israël zeer gevaar lijk. Het betekent een verlenging van het front met Syrië, dat dan van de Middellandse Zee tot de Rode Zee zou lopen, als we het Syrisch-Jordaanse bondgenootschap erbij optellen. Maar veel keus heeft Israël niet. Het is Amerika dat de politiek voorschrijft. En daarom heeft Israël opnieuw haar dreigement moeten inslikken. Niet iedere Syrische interventie is voortaan een ca sus belli, alleen het binnenrukken van Syrische troepen ten zuiden van de ri vier de Litanië. De Amerikaanse tak van het Akzo- concern, Akzona, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een nettowinst geboekt van 8 miljoen dollar of 57 dollarcent per aandeel tegenover een verlies van 6,2 miljoen dollar of 50 dollarcent per aandeel in dezelfde perio de van 1975, zo heeft het bedrijf be kendgemaakt. In het laatste bedrag was ongeveer 40 dollarcent per aandeel begrepen in ver band met de sluiting van de rayonvezel- garenproduktle in Enka (North Caroli na). De totale omzet van Akzona steeg met 33 percent van 148,7 miljoen tot Evenals in het vorige rapport wordt uitgegaan van de noodzaak het aantal ziekenhuisbedden te verminderen tot vier bedden per duizend inwoners. Het rapport bevat twee mogelijkheden voor de wijze waarop die vermindering tot stand zou moeten komen. Beide moge lijkheden voorzien in sluiting van tien kleinere ziekenhuizen alsmede van de verouderde academische ziekenhuizen Wilhelmina Gasthuis en Binnengasthuis. Volgens het rapport leveren die sluitin gen niet de beoogde bedden vermindering van 37 percent op. Bij de eerste mogelijkheid wordt daarom de sluiting voorgesteld van nog drie kleine ziekenhuizen, terwijl ook alle grote Amsterdamse ziekenhuizen bedden moeten afstoten. De nieuwbouw van het Amsterdams medisch centrum blijft hierbij gehandhaafd, hoewel wordt aangeraden slechts in 800 van de ge plande 1040 bedden te voorzien. Bij de tweede mogelijkheid vol gens het aktiecomité geniet deze de voorkeur van het college wordt de talrichting van het Slotervaartziekenhuis als academisch ziekenhuis voorgiesteld. Deze oplossing zou goedkoper zijn, om dat geen nieuwbouw hoeft te worden gepleegd. Heineken toonde zich zeer verrast door het besluit van uitstel voor de Bols-vergadering. „Maar tot nu toe is de brievenbus leeg gebleven en wachten we af wat het antwoord op het verzoek tot een gesprek met Heineken is zo zei een Heineken-woordvoerder. De raad van bestuur van Bols wenst gebruik te maken van de geboden gele genheid tot het plegen van overleg met Heineken, zo heeft de raad vandaag bekendgemaakt. In het tot dusverre door Bols ingeno men standpunt is echter geen wijziging gekomen, aldus het bedrijf. Dit stand punt houdt in, dat een overneming van Bols op de door Heineken voorgestelde wijze niet in het belang van de onderne ming en van degenen die daarbij betrok ken zijn wordt geacht. Bols is echter bereid tot onderzoek van mogelijkheden tot samenwerking, waarvoor echter ten gevolge van de door Heineken gevolgde methode, onvoldoende gelegenheid wordt gegeven, aldus Bols. 198,2 miljoen dollar. Alle werkmaat schappijen boekten hogere verkoopcij fers, met aan kop Enka. De resultaten van de overige negen maanden van 1976 zouden belangrijk hoger kunnen zijn dan die in dezelfde periode van 1975. Akzona verwacht goede uitkomsten in 1976, met mogelijk betere resultaten in 1977, als de algemene economische situa tie blijft verbeteren. Enka Glanzstoff AG, de Duitse doch teronderneming van Akzo, heeft in het afgelopen jaar een verlies van 139,1 miljoen mark geleden. In het voorgaan de jaar werd nog winst gemaakt: 23,7

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4