Bestuur St. Franciscusschool in conflict met ouders We komen Om vishal Wiegeenlid is moet een betalen.... K EIS /MtELOO ENNEME huid dubbeltje (f een deskundig drukwerk- advies? KleuropKeukenhqf 5 OPRICHTING OUDERCOMMISSIE DOOR BESTUUR BESTREDEN Let op de T.V. uitzendingen fat Cabaret f tegelunie b.v. I f lp I EN STREEK NIEUWS UIT STAD I 3 DINSDAG APRIL 19 7 6 Ondemocratisch Geen toestemming Wie helpt collecteren na Tel. 02550-15389 1 I boekdruk foliedruk offset klein-offset drukkerij schmitz bv Verkrijgbaar bij Tips redactie: Ko van Leeuwen Fleurig nieuws. De Keukenhof in Lisse verwacht u weer. Moet u meemaken: buiten 28 ha. tuin, binnen 5.000 m2 volop kleuren geur. Vergeet u nooit meer. Kom met volle teugen genieten van dat prachtige kleurenspel. Heel gauw al. Kiek die kleuren met Kodakfilm Huisvrouwen wandelen „Opa, wij mogen niet op de schommel”, „Opa, Jeroen gooit met water”, „Opa, kijk eens, ik heb een houtje in m’n voet”. Al deze noodkreten worden gericht tot „Opa” Huybens, de 75-jarige oppasser in de Speeltuin Sant poort. Opa, die rustig naar de kinderen luistert .en al hun kleine probleempjes soepel oplost. Opa Huybens, met sigaar in zijn stoel, houdt al negen jaar een oogje in het zeil in de Santpoort- se speeltuin aan de Wulverder- laan. Negen jaar als vast oppas ser, maar daarvoor was hij ook al twintig jaar aan de speeltuin verbonden. 4 I ^«1 r’ f s (Van een onzer verslaggeefsters) :he (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) maandagmarkt werd aange- IJM (ADVERTENTIE) aan F inklusief apparatuur en staan ook daarna nog tot uw beschikking. x>r of nd Sinds twee jaar waren de ouders (dat wil zeggen het deel van de ouders dat meten uw keuken op plannen 'n voorstel monteren alles kompleet 13 april ned 2 18.55 22 april ned 1 21.45 Grootvader Huybens heeft zo een goed leven: „Als ik met vakantie wil, Nieuwe behandelingsmethoden moe ten ontwikkeld worden om een halt toe te roepen aan dat menselijk lij den”. Wie wil helpen bij de collecte kan zich aanmelden bij mevr. C. van der Klooster, Frans Halsstraat 7 in IJmuiden, tel. 02550-14624. 145 152 187 214 226 KW KW KW KW SCH 149 174 189 221 256 Het jft. aar ere ca- ran ri- 14.800, -, 16.800, -, 1.800, -, 31.400,-. 19.900,-, telefoon 02510 2 3207 wqkei straatweg 160 velsen-noord 43.300,-, 11.400,-, 20.200,-, 18.800,-, 10.500,-, is ligt ris ten, den ten oot ere ieid ar- ran de zou nse nal pe- or- ïsi- die en ar- ten te die eld tan erd ge- rdt oe- ren ran fij- fat, op em :he :ou sen rië Tië me sen ten es- cte ire •d- de de ten ne- ton. ate •en. ten is ge- •aël de ba- fd- m- 30- )en in ca- es- am tak rin lal len en, g. ran cus *en Ti de ien m- de 3a- ?nd sen val aanboitwkeukens m- 45 ip- de er ten „En deze collecte moet slagen”, zegt de plaatselijke afdeling, „om het Ne derlands Astma Fonds de mogelijk heid te geven zijn plannen te realise ren op het gebied van onderzoek naar de achtergrond van deze ziekte, die nog altijd oorzaak is van veel mense lijk leed in de vorm van werkver zuim, ja zelfs blijvende invaliditeit. of een dagje uit, dan ga ik gewoon hoor. Ik zorg voor een vervanger en ga weg. Je moet niet vast zitten, daar hou ik niet van. Gelukkig heeft mijn vrouw veel vriendinnen met wie ze gaat fietsen of winkelen, dus zij vindt het niet erg dat ik dit werk doe. Zo zijn we dus alle twee tevreden”. Woensdag 14 april is de wandelclub van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen (afd. Velsen-IJmuiden) weer in actie. Met de wandelschoenen aan gadt het dan de duinen in bij Castricum. De inwendige mens zal worden gesterkt in Johanna’s Hof, een uitspanning van goeden culinaire huize. Maar de ouders gaan al stemmen op 26 april, wanneer geen nieuwe ledenraad wordt gekozen maar een oudercommissie die geen banden heeft met de vereni ging. Zo liggen de wensen van het merendeel van de ouders. De ouders van de St. Franciscusschool zullen het alleen moeten doen, maar zoals het er nu uitziet lukt dat wel. Als op de 26e april maar voldoende mensen komen. „Habakuk” heet de cabaretgroep uit Beverwijk die komende zaterdag komt optreden in het Oud-Katholiek verenigingsgebouw aan de Wilhelmi- nakade. Dat gebeurt op uitnodiging van Youth for Christ en die zegt ook dat alle jongeren daar van harte welkom zijn. Het programma begint om 20 uur en de toegang is gratis. Zo’n 175 van de 240 ouderparen zijn lid, zo stelt de heer H. van Kaan. De heer van Kaan zit met de heer Hille in het actiecomité. „Behalve de ondemocra- Haarlem: Bloemhofstraat 14. tel. (023) 311840. Geopend van 8.30-17.00 uur op maandag t/m zaterdag. Dinsdag gesloten. Lisse: Gasstraat 17, tel. (02521) 19119. Geopend van 8.30-17.00 uur op maandag t/m vrijdag. Donderdag bovendien van 19.00-21.00 uur, zaterdag van 10.00-14.00 uur. lid was van de schoolvereniging) verte genwoordigd in een ledenraad. Die le denraad werd twee jaar geleden na een statutenwijziging opgericht nadat alle ouders waren gestimuleerd lid te worden van de vereniging St. Laurentius. In die ledenraad werden ouders aangesteld door het bestuur, gekozen door het be stuur uit degenen die zich beschikbaar hadden gesteld. Een van die ouders was de heer P. J. Hille: „Wij waren dus niet door de ouders gekozen. Ik heb dan ook nu, met het grootste deel van de ledenraad, be dankt voor die functie. Wij wisten als ledenraad tot voor kort niets van die nieuwe wet eno mdat het bestuur ons nooit heeft ingelicht over die wet, zijn we er uitgestapt. Ook wij vinden dat er een gewone commissie moet komen, ge kozen door en uit alle ouders, of ze nu lid zijn van de vereniging of niet”. Wie wil er twee uur van zijn of haar tijd geven om te helpen collec teren voor het Nederlands Astma Fonds? De plaatselijke afdeling van het N.A.F. kan nog veel collectanten gebruiken. De jaarlijkse collecte wordt gehouden van 26 april t.m. 2 mei. tische gang van zaken is het ook nog zo dat die ledenraad niet de bevoegdheden heeft die zo’n oudercommissie wel zou hebben, namelijk om al of niet gevraagd het schoolbestuur van advies te dienen in aangelegenheden die de school betref fen. Nu zeggen de bestuursleden wel dat de ledenraad eenzelfde functie vervult als een oudercommissie maar dat klopt niet”. Een van de redenen waarom, na het ontdekken van de wettelijke mogelijk heden (en verplichtingen), het actiecomi té is gevormd, is het bestuur het regelen van deze kwestie veel langer uitstelde dan noodzakelijk was. De heer Hille: „Het bestuur zei: wij zoeken het allemaal wel uit en dan roepen we in mei wel een ledenvergadering bij elkaar, maar dat is te laat. Ik vind dat we die oudercommissie zeker voor het eind van het schooljaar rond moeten hebben. Want als we niet aan deze wettelijke verplichting voldoen, krijgen we mis schien geen subsidie en dat zou toch een kwalijke zaak zijn”. Daarom zijn alle ouders opgeroepen om op 26 april op een oudervergadering te komen, waar de commissie moet worden gekozen. Trentonia, Antwerpen; Tramp, Hamburg, Buitenhuizen, Tream Hilwi, Delfzijl; Thies, Gent; Beyerenstein, Antwerpen; Germann, Trekane; Stoer, Willemsha- ven; Minerva, Hamburg; Dinsdag aangekomen schepen: Helgo land, R’dam, IJmuiden; Sliedrecht, R’dam; Holsatie, Bremerhaven; Blanken- stein, Antwerpen; Tinnes, Moirana; As- kay, Noordzee; Dinsdag vertrokken schepen: Barten- stein, Bremen; Flevoland, Gent; Errnou- polis, Londen; IJMUIDEN. Er is een conflict ont staan tussen de ouders van leerlingen van de katholieke St. Franciscusschool (lagere school) en kleuterschool De Wildzang en het bestuur van de school vereniging St. Laurentius die beide scho len onder beheer heeft. Inzet van het conflict is het ontbreken van een oudercommissie, die er sinds 1 januari van dit jaar volgens de wet wel had moeten zijn. Op een oudervergade ring is onlangs een actiegroep gefor meerd die werkt aan het tot stand komen van een gekozen oudercommissie. Het bestuur is daar niet gelukkig mee en verbood de ouders van die actiegroep een aan alle ouders gerichte brief bin nen de scholen te verspreiden. Dienten gevolge moest de bewuste brief, waarin de ouders werden opgeroepen om op de oprichtingsavond van de oudercommissie te verschijnen, afgelopen vrijdag na schooltijd en buiten het hek onder de kinderen worden verspreid. Laatst hebben we alles geschilderd”. Met genoegen laat hij zijn ogen gaan over de helder geel en blauw geverf de toestellen die over het speelter rein staan verspreid. „Bij de oprichting hadden we het terreintje achter de kerk. Vonk, de oude smid, heeft toen van oud ijzer alle toestellen gemaakt”. Degelijk vak werk, want alle toestellen staan nog en doen het best. Een jaar na de oprichting zakte het speeltuinwerk even in elkaar. Vader Huybers heeft toen het heft in han den genomen. Een familietraditie Au, want de zoon van de heer Huybens is nu voorzitter van het stichtingsbe stuur, terwijl de kleinzoon af en toe in de speeltuin komt helpen. „Ach”, zo bepeinst opa Huybens, „je moet er liefhebberij in hebben. Alle Dit jaar, op 23 augustus 1976, zal zijn speeltuin 30 jaar bestaan. In al die jaren, Opa Huybens vertelt het alsof het vanzelfsprekend is, heeft het bestuur van de stichting Speel tuin Santpoort de contributie nooit verhoogd. Nog steeds is een gezin voor vijf gulden per jaar lid en nog steeds betalen de kinderen, die geen lid zijn, een dubbeltje toegang. Alle binnenlopende kinderen ko men ook keurig eerst bij Opa betalen, voor ze naar de schommels, ringen of de zandbak rennen. „Ach, dat zijn ze zo gewend h vertelt de heer Huybens, „en we hoe ven dat bedrag ook niet te verande ren. We krijgen subsidie en al het werk wordt pro deo gedaan. Ik heb zo’n mannetje en die helpt me dan. Het bestuur van de St. Franciscusschool weigert medewerking aan de actie van ouders om op de school een gewone oudercommissie op te richten. Enkele ouders, die een brief met een Het onderwijzend personeel van de St. Franciscusschool en De Wildzang hebben zich officieel van de actie gedistancieerd, maar verrichten vrijdag toch enige me dewerking door de kinderen klasgewijs naar buiten te laten gaan, zodat aan ieder kind een brief kon worden gege ven. Het onderwijzend team kan ook geen stelling nemen omdat dit, zoals dat in hun aanstellingsbrief is vastgelegd, consequenties kan hebben in de vorm van bijvoorbeeld ontslag. Want wat dit betreft is de achterstand in rechtspositie tussen onderwijzers van openbare en bijzondere scholen nog niet gelijk ge trokken. HavenlbMÉfe] oproep hierover aan de ouders wilden ronddelen, moesten deze brief buiten het schoolhek verspreiden. Het bestuur had verboden de brief in de klassen te laten, uitdelen. zich ook verkiesbaar stellen voor de ledenraad. Niet-leden mogen ook mee praten. In emi mogen alle ouders stem men, als ze dat willen. Wij zijn van plan te voldoen aan de wettelijke eisen”. Als voorzitter van het schoolbestuur verklaart de heer H. H. Warmerdam waarom aan de scholen geen oudercom- missies zijn verbonden: „We hebben al een commissie en dat is de ledenraad. We hebben indertijd de statuten gemo derniseerd en de ledenraad geformeerd omdat wij zoveel mogelijk ouders bij het onderwijs wilden betrekken”. Dat is op de Franciscusschool ook het geval. Zo'n honderd ouders werken binnen de school aan onderwijsactiviteiten mee. Maar een lidmaatschap van de vereni ging- is daarbij geen voorwaarde. De heer Warmerdam: „Wij hebben geen toestemming gegeven om die be wuste brief op school te verspreiden omdat dat zou betekenen dat wij als bestuur achter die actie staan en dat is beslist niet het geval. Ik vind dat wan neer wij langs legale weg ouders bereid hebben gevonden in de ledenraad te gaan zitten, het on-netjes is om buiten ons om allerlei acties te voeren”. Maar buiten het bestuur om is de actie niet, zoals de heer Warmerdam zelf vertelt: „Tijdens de laatste ledenverga dering hebben we getracht alles uit te praten. Wij hebben de ouders nooit bui ten schot gehouden, maar ik ga geen commissie vormen als er al een is”. Omdat de heer Warmerdam daarnaast zegt alsnog aan de wettelijke eisen te willen voldoen (en dat is een oudercom missie die wordt gekozen uit alle ouders) lijkt het allemaal wat tegenstrijdig. Voor de vergadering van de 26ste april is een lokaal in de school beschikbaar gesteld, waarin de ouders bij elkaar kunnen komen. „Wij zullen er ook zijn, want ook wij zijn ouders”, zegt de voorzitter, „en wij zullen vertellen wat onze plannen zijn. En dan hangt het er van af wat er gebeurt. Als de ouders besluiten dat de ledenraad moet worden opgeheven en een oudercommissie moet worden gekozen, tja. Op de ledenverga dering in mei worden in elk geval de ouders door ons geïnformeerd. Als men dan niet tevreden is kunnen niet-leden Opa Huybens van de Santpoortse speeltuin aan de Wulverderlaan. Wie kent hem, in gezelschap van zijn onafscheidelijke bolknak. Hij is de toeverlaat van kinderen en ouders en al het kinderlawaai laat hij gemoedelijk over zich heen komen. dagem. fietsen of kaarten is ook niks en ik heb m’n hele leven in de bollen gewerkt, dus in een1 volkstuintje heb ik ook geen zin”. Het is goed, zo vertelt deze popu laire grootvader, dat hij al lang met kinderen werkt. Het doet hem goed ook, zegt hij. „Kijk, je moet niet chagrijnig zijn. Je moet wat kunnen hebben. Ze ma ken natuurlijk wel eens ruzie, maar dat hoort er bij. Als een van de kinderen erg vervelend is, zeg ik: ga jij maar een uurtje of een middagje „snipperen”. Dan moeit hij even de speeltuin uit, een „snipperdagje” ne men, om te kalmeren. En dat helpt best, hoor”. I Aan de voerd: 14.020 kg tong; 89 kisten tarbot en griet; 1251 kisten kabeljauw; 1265 kisten kool vis; 199 kisten schelvis; 809 kisten wijting; 945 kisten schol; 118 kisten schar; 8 kisten makreel en 222 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg: Tarbot 19,75-17,46; grote tong 11,01-10,69; grootmiddeltong 15,10-14,07; kleinmiddel tong 13,95-13,05; tong een 12,86-12,19; tong twee 12,26-11,74; zalm 18,02-15,78. Per 40 kg: tarbot 629-287; griet 295- 204; kabeljauw een 144-83; kabeljauw twee 174-79; kabeljauw drie 122-72; ka beljauw vier 90-77; kabeljauw vijf 106- 72; koolvis een en twee 83-71; koolvis drie 85-70; koolvis vier 50-48; schelvis een 92; schelvis twee 79-63; schelvis drie 60-47; schelvis vier 48; schol een 104-86; schol twee 120-106; schol drie 120-104; schol vier 96-80; wijting twee 57-56; wijting drie 76-56; makreel twee 68-55; schar 78-50. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 4 17.300,-, KW 22 40.500,-, KW 29 8.700,-, KW 43 400,-, KW 51 31.500,-, KW 74 4.400,-, KW 88 25.700,-, KW 113 KW - - KW KW KW KW 20.500,-, VL 142 90.700,-, IJM 20 7.500,-, IJM 29 16.800,-, IJM 30 29.700,-, IJM 115 37.00,-, IJM 154 20.200,-, IJM 211 33.600,-. Met alle dagen een redelijke aanvoer van de kleinere kotters en op vrijdag en zaterdag een goede aanvoer van de grote kotters, die voor goede prijzen konden worden verkocht, met bovendien een 25 ton tongen van de kotters die in de Ierse Zee hun geluk beproefden, werd het nog een topweek wat aanvoer en omzet betrof. De hoogste besommer van de op de Noordzee vissende kotters bedroeg ruim 35.900 gulden voor een aanvoer van ruim 8000 kg vis, waarvan 1.832 kg tong (12,96) en bijna 300 kg schol. Een vijftal andere grote kotters wist eveneens een besomming te maken van meer dan 30.000 gulden. Maandag aangekomen schepen: Tramp, Buitenhuizen, Barry; S.W. Chur chill, Southampton; Mercury, Freeport; Rijnborg, Zaandam, Iggesund; Nai Mara, Baltimore; Baus, Cont Plat; Scol Enter prise, Ala; Teutonia, R. Dam; Bandicks, Rochester; Gektor, Noordzee, Velsen; Marianne V, Rotterdam; Clen Lyon, Londen; Maandag vertrokken schepen: Gektor, Kalingrad; Mobiljade, Nordenhamn; Holstentor, Cont Plat; Unden, IJmuiden, Savoba; Mariann, Nant; Elbe, Bremen; Borre 11, Vlissingen; Mercandan, G R Yarmouth; Torsten, Zaandam; Sou thampton; Kanagawa Maru, Uddevalla; Medina, Londen; Seatrent, R. dam; 4 <8 i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5