Tsjechen Real voelt zich niet verslagen Schip gestrand: SPORTEF kinderen en ballon eerst Cruyff tekende bij Bernabeu dreigt met een boycot SPDfflWBB a blijven aan kop Rob Clerc nog één punt van Wiersma PSV’ers: via Cup meer zekerheid I Vrouwen, Gerd Müller: „Voorzichtigheid is geboden" r |p I /(WO ■M Ook winst Russen Mtf u 7^. Lubse: „Ik heb veel wedstrijden nodig” WEI ■ïHB WOENSDAG 1 4 APRIL 19 7 6 SPORT 23 (door Mare Serné) Geen sentimenten Extra vleugje Gentleman Loopvermogen r l i 2. 2. _L 1 J_ J_ 7 2 _i_ 7 2 J. 2 J 2 2 1 MÜNCHEN Bijna twee seizoenen na zijn vertrek naar Real Madrid heeft Paul Breitner zich weer eens in positieve zin uitgelaten over zijn vroegere werkgever Bayern München. Bij de aankomst van het Madri- leense gezelschap op het vliegveld van München, waar Real Madrid van avond het wankele 1-1 gelijke spel van veertien dagen geleden tegen Bay ern moet verdedigen, drukte de Duitse voetbalmiljonair voor het eerst sinds lange tijd weer eens de hand van Bayern-president Wilhelm Neu- decker. Voor de Duitse pers een nogal opzienbarende zaak, omdat het voor al in München een publiek geheim is dat Breitner inderdaad na een hoog lopende ruzie bij Bayèrn München is vertrokken. wsB5» A ^2 Paul Breitner (hier in actie tijdens een wedstrijd van West-Duitsland tegen Brazilië) zegt over het duel van Real tegen Bayern: IJpt (pit rint it* ■in hot otnrljnn ri+h ri 1 'liynnr ->r<ri.nnl a. 2 - BREITNER: GEEN RANCUNES TEGEN BAYERN MÜNCHEN ook SPORT - TOTO Nr. 16 basistip Rob Clerc: ingelopen op Wiersma. MM In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van de- Bovendien zijn de belangen de Bay- ern-spelers wel duidelijk. Als Bayern zijn huidige selectiegroep wil behouden of uitbreiden, dan moet de dub wel internationaal voetbal spelen. Het duel tegen Real Madrid levert vanavond een toprecette van 1,8 miljoen mark op. De vereniging toucheerde 1,6 miljoen door kaartverkoop, en 200-000 mark aan tv- en reclamerechten. Na de uitverkochte wedstrijd in de kwartfinales tegen Benfica, zijn dit geen kinderachtige bedragen voor een voet balclub. In dit klimaat is het ook duide- (Van onze sportredactie) zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. 2 10 20 60 20 20 15 20 45 30 20 30 30 20 2. 3. 3 j. 2. _L J. _1_ 2 3 2 2 2 1 1 1/3 2 1 1 1/3 1 2/3 3/1/2 1/3 1 1 3/1 1. Ajax - IMAC 2. Sparta - Telstar 3. Excelsior - FC Twente 4. FC Den Haag - Eindhoven 5. Roda JC - MVV 6. PSV - NEC 7. Graafschap - GA Eagles 8. AZ '67 - Feyenoord 9. Utrecht - FC Amsterdam 10. SVV - Amersfoort 11. Fortuna SC - Volendam 12. Cambuur Helm.Sport 13. Heracles - Wapeningen laatste 3 seizoenen 5-1 3-0 4 0 4-1 1-2 2-1 3 1 0-0 percentages 1 2 3 70 10 20 40 20 40 20 60 20 50 20 30 50 20 30 50 15 35 50 20 30 20 45 35 35 30 35 40 20 40 40 30 30 40 30 30 40 20 40 „Breitner heeft vooral loopvermogen en arbeidslust aan het voetbal van Real Madrid toegevoegd. Zijn inbreng is voor Real Madrid net zo groot als de inbreng van Cruijff bij Barcelona. Als wij tegen Barcelona spelen, dan is het geen wed strijd Real Madrid-Barcelona, maar een duel tussen de Duitsers (Breitner en Netzer) tegen de Nederlanders (Cruijff en Neeskens). Het feit dat wij die strijd dit seizoen weer in ons voordeel beslist hebben, vormt voor mti het bewijs dat je meer aan Duitsers in je elftal hebt dan aan Nederlanders”. „Als Weisweiler bij Real Madrid trai ner was geworden, dan had hij het wel gered. Hij is domweg een van de beste oefenmeesters van Europa. Maar in Bar celona werd hij weer geconfronteerd met de aloude vete die er na de WK tussen Duitsers en Nederlanders blijkt te bestaan. Meneer Cruijff heeft weer eens Maar, en dat mag zo langzamerhand ook wei bekend worden verondersteld, de Spanjaarden knipperen daar nauwe lijks met de ogen van. Bij Real Madrid wordt er, zeker door de Duitse „gastar beiders” Netzer en Breitner, zo ver schrikkelijk veel verdiend, dat men nau welijks over geld praat. Breitner: „Ik koester geen enkele rancune meer tegen Bayern. De vereniging is niet belangrijk meer voor mij. Het feit dat ik vanavond in het stadion voetbal waar ik zoveel Maar de tijd heelt alle wonden. Zelfs bij Breitner, en zeker bij gentleman Beckenbauer. Met enige weemoed denkt men bij Bayern München echter terug aan de kapitale verdediger die ooit met Bayern een Europa Cup hielp veroveren en bovendien deel uitmaakte van het elftal dat in 1974 het wereldkampioen schap behaalde. EINDHOVEN Voor een aantal PSV’ers betekent het bereiken van de Europa- Cupfinale in Glasgow duidelijk meer dan alleen maar het sportieve succes. Afgezien van de forse extra premie die de PSV’ers wacht na een eventuele eliminatie van de Franse kampioen St. Etienne, willen enkele PSV’ers door het spelen van de Europa- Cupfinale hun marktwaarde dermate opvjjzelen, dat ze hun voetbaltoekomst min of meer zeker kunnen stellen, bij PSV of een andere club. Van niet minder dan zeven Eindhove naren liopt aan het eind van dit seizoen het contract af: Harry Lubse, Jan Poort vliet, Rene en Willy van de Kerkhof, Peter Dahlqvist, Andre van Gerven en Pleun Strik. Het verlengen van de con tracten met spelers als Poortvliet e Dahlqvist, zal voor het PSV-bestuur niet zo heel veel problemen oproepen. Beide spelers weten voor zichzelf dat zij nog altijd in een opbouwperiode verkeren en van Van Gerven is inmiddels bekend geworden dat hem geen strobreed in de weg zal worden gelegd, wanneer hij elders een goed contract kan krijgen. Resteren de gebroeders Van de Kerk hof (van wie Rene gretig tegenover ie- Bayern München heeft geen superelf- tai zoals Ajax dat enkele jaren geleden had, maar het heeft nog steeds de be schikking over vijf WK-internationals. Over de kwaliteiten van Schwarzenbeck doelman Sepp Maier en Uli Hoeness is voldoende bekend, terwijl exclusieve voetballers als Franz Beckenbauer en Gerd Müller (in ieder geval de meest effectieve spits ter were'd, die altijd goed is voor een of meer goals in een wedstrijd) in staat zijn om Bayern dat extra vleugje mee te geven dat kenmer kend is geweest voor alle topelftallen die er ooit in Europa zijn geweest- KATOWICE (DPA/SID) Tsjechos- lowakije bleef in het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey ongesla gen. Finland werd in Katowice met 7-1 verslagen. De periodestanden: 1-1, 4-0. 2- 0. De Tsjechen boekten hiermede hun vierde overwinning. Negenduizend toe schouwers hebben lange tijd geleefd met de gedachte dat er een nieuwe sensatie stond te gebeuren, omdat Koskinen zijn land reeds na twee minuten aan de leiding bracht. De Finse tegenstand werd echter gebroken toen Martinec zeven seconden voor het verstrijken van de eerste periode de gelijkmaker liet aante kenen. Holik (2), Novy, Bohuslav, Stast- ny en verdediger Bubla schoten daarna hun ploeg naar een duidelijke 7-1-tri- omf. In deze faire ontr sting kreeg TsjechoSlowakije slechts zes strafmi- nuten en Finland acht. 0 3 12 2-1 2-0 3-0 3-0 11 1-2 0-2 2 2 11 2-0 11 11 3-2 5-0 1-3 11 1-3 3-0 1-1 1-1 3-0 thuis- wedstrijden 14 12 1 25 14 4 7 3 15 14 2 2 10 6 14 10 2 2 22 14 5 5 4 15 14 12 2 0 26 13 6 5 2 17 13 8 3 2 19 14 4 3 7 11 14 4 4 6 12 14 9 2 3 20 15 7 6 2 20 14 7 2 5 16 „Het feit dat ik in het stadion voetbal waar ik zoveel triomfen heb gevierd, roept bij mij geen sentimenten op”. Uitslagen van wedstrijden uit de eerste divisie van de Engelse league: Arsenal-Wol verhampton Wanderers 2-0, Birmingham Clty- Ipswlch Town 3-O, Coventry Clty-Aston Villa 0-0. De Belg Lyc Leman won in Nokere (Bel) een wielerwedstrijd voor professionals. Cees Priem werd veertiende. Het IBM-schaaktoernooi zal van 5 tot en met 24 juli in Amsterdam worden gehouden. In zijn woonplaats Knokke is overleden de bekende Belgische ex-wielrenner Gust Danneels. Hij werd 62 jaar. Tijdens het Nederlands jeugdkampioen schap schaken in Rotterdam speelde leider Brune Carlier remise tegen Egmond. Baart en De Roode naderden Carlier tot op een half Punt. Carlier heeft na vijf ronden 414 punt. Jo Maas bij de heren en George van Noessel bij de dames zijn de nieuwe bondsco- aches van het Nederlands handbalverbond. Zij volgen de plotseling overleden Heinz Henne- oerg op. „Wat dat betreft, kun je misschien wel stellen dat twee van de meest geroutineerde elftallen in Europa vana vond weer tegenover elkaar staan. Daar om is voorzichtigheid voor ons geboden. Zeker als je bedenkt dat we ook aan 0-0 genoeg hebben om Glasgow te bereiken”. triomfen heb beleefd, roept bij mij ook geen sentimenten op. Ik voetbal nu in Spanje, en daar ben ik meer dan tevre den mee- Ook mijn vrouw bevalt het uitstekend in Madrid. Ik hoef daar voor- 'opig echt niet weg”. Beckenbauer nu: „Als je eraan terug denkt hoe het tussen Paul en Bayern ooit zover is kunnen komen, dan is dat een onwezenlijke zaak. Achteraf gezien zijn het allemaal onbeduidende kleine verschillen van mening geweest, die opeens zulke grote vormen aannamen dat er voor beide partijen geen weg terug meer was. Je vraagt je nu we1 eens af waarom het zo moest lopen”. De ironie van het lot wil tenminste dat Bayern München in feite benauwder voor Breitner dan voor Real Madrid is- Ook de Joegoslavische coach van Real, Miljaniic, realiseert zich dat: „Natuurlijk is Bayem door die 1-1-udtslag in Madrid veertien dagen geleden favoriet om van avond voor de derde keer door te drin gen' tot de finale van het Europa Cup I- toernooi. Maar veertien dagen geleden moesten wij Breitner vanwege een bles sure missen. Een niet weg te cijferen nadeel. Breitner is er vanavond wel bij, en daarom kunnen wij het veel sneller spelen”- BARCELONA (AFP/Reuter) Johan Cruyff heeft gisteren in Barcelona zijn handtekening gezet onder het contract dat hem voor nog een jaar zal binden aan FC Barcelona. Dit gebeurde in de perskamer van het Nou Campstadion, kort voor het vertrek van de ploeg naar Liverpool, waar vanavond de tweede wedstrijd voor de halve finales van het UEFA-Cuptoemooi wordt gespeeld. Liverpool kan bogen op een voorsprong van 1-0. In het nieuwe contract van Cruyff is een clausule opgenomen waarin staat dat de Nederlander niet voor een andere Spaanse club mag tekenen indien hij besluit na afloop van het contract niet bij Barcelona te blijven. Financiële details zijn niet bekend gemaaid. Volgens clubvoorzitter Agustin Montal zijn de voorwaarden echter ongeveer hetzelfde als in de afgelopen jaren. „Ik heb me voor niet langer dan een jaar willen binden omdat ik de eer aan mezelf wil houden zodra ik merk dat mijn prestaties minder worden”, ver klaarde Cruyff. dereen verklaart dat er belangstelling voor hem uit het buitenland FC Va lencia is), Strik en Lubse, die beslist niet afkerig van een positieverbetering zullen zijn. Pleun Strik loopt bij PSV zo langzamerhand in zijn voetbalnadagen te spelen en zal elk aanvaardbaar bod van welke vereniging dan ook beslist niet naast zich neerleggen, terwijl nu ook een man als Harry Lubse, de degradatie van vaste eerste-elftalspeler naar wissel speler maar moeilijk schijnt te kunnen verwerken, hoewel Rijvers ditmaal Lub se weer boven de minder terug verdedi gende Dahlqvist heeft verkozen. Harry Lubse: „Het is een frustrerende zaak niet langer zeker te zijn van een plaats in het eerste elftal. Ik ben nu eenmaal een type speler dat door veel wedstrijden te spelen in mijn ritme kom en daarmee mijn timing beter kan pre ciseren. Neem nu die wedstrijd van zaterdagavond tegen De Graafschap. Op een bepaald moment kom ik in de eerste helft voor Doornebosch. Normaal mis ik zo’n kans niet gauw. Nu echter wel, omdat ik precies dat ene moment te laat reageerde om Doornebosch te passeren. Zou ik toen PSV op 1-0 hebben gezet, dan til je niet alleen het elftal uit zijn lethargie omhoog, maar vijzel je ook het eigen zelfvertrouwen op. Nu dat niet gebeurde, begin je aan jezelf te twijfe len en tot overmaat van ramp krijg je dan ook geen tweede speelhelft meer om jezelf alsnog 'te bewijzen.” En dat nu begrijpt Lubse niet hele maal: „Dat ik in vorm achteruit gegaan zou zijn, daarin geloof ik toch niet helemaal. Voor mijzelf speel ik nog altijd op het niveau zoals ik me vroeger presenteerde. Nadat ik als wisselspeler tegen Ajax en St. Etienne was ingezet, had ik toch verwacht weer helemaal aansluiting te hebben gevonden. In wer kelijkheid is het toch even iets anders.” MÜNCHEN. Na de incidenten aan het einde van de eerste halve finalewed strijd in het toernooi om de Europa cup 1 tussen Real Madrid en Bayern München wacht de Spaanse kampioen- sploeg een fikse straf. De strafcommissie van de UEFA heeft, daarover nog geen beslissing genomen. Dat gebeurt pas na de return wedstrijd vanavond in München. Don Santiago Bernabeu, de grote baas'van Real Madrid, heeft tegen een eventuele straf nu reeds geprotes teerd. Hij dreigde met een boycot als zijn club een zware straf krijgt. Berna beu zei: „Als wij gestraft worden voor de daden van een dronken supporter, zal mijn club voorlopig niet meer aan Euro pa Cupwedstrijden deelnei. n. „Ik weet nog niet wanneer maar ik hoop dat de tijd niet ver meer af is dat er voortaan alleen in oneven jaren om de wereldtitel zal worden gestreden”. Dit zei G nter Sabetzki (Wdl), voorzitter van de internationale ijshockeyfederatie gisteren in Katowice. „In de even jaren zou er dan een toernooi om de wereld beker gehoud'n kunnen worden”. In september is er reeds een dergelijk toer nooi in Canada. Daaraan zullen ook teams met profs deelnemen. Volgend jaar staat het wereldkampioenschap in Wenen op het spel. Hoewel alle betrokkenen de zaak in de maanden die daarop volgden probeer den te bagatelliseren, accentueerde aan voerder Beckenbauer, die van geen ver zoening wilde weten, nog eens hoe ver ziekt de onderlinge verhouding tussen Breitner en hem eigenlijk wel was, door enkele maanden na Breitners miljoenen verkoop aan Madrid in een interview te verklaren: „Als we met Bayern München inSpanje een toernooi speel den ter voorbereiding op de competitie, dan kon Paul het nooit begrijpen dat de clubleiding een contract voor zo’n even ement had afgesloten. Alle Spanjaarden waren in zijn ogen fascisten-zwijnen. Nu Paul zelf in Spanje zit, zijn de Span jaarden opeens de beste mensen die er zijn. Dat zegt eigenlijk genoeg over de figuur Breitner”. toto-tips lijk waarom voorzitter Wilhelm Neudec- ker met zulke enorme premies rond strooit. Als Bayern er vanavond in slaagt om de finale van 12 mei in Glasgow te halen, dan krijgen de spelers 20.000 mark per persoon. Een bedrag dat beduidend hoger._ligt dan wat de PSV- spelers tegen St. Etienne kunnen verdie nen. GOTHENBUR G (ANP/DPA). Het scheelde weinig of de enige Nederlandse equipe onder de deelne mers aan de strijd om de Europese titel hete lucht ballonvaren had zich vandaag in de Zweedse plaats Skoev- de zonder ballon moeten melden. Gis termiddag liep de veerboot Sterna Jutlandia, die de verbinding onder houdt van Frederikshavn naar Go thenburg, in het zicht van de Zweed se havenplaats aan de grond. Aan boord bevonden zich ongeveer 400 passagiers, onder wie de dames Faith ful en Zoet, de echtgenotes van de ballonbemanning. Zij waren vooruit gereisd, met ballon en toebehoren. De passagiers werden onmiddellijk met reddingsboten naar de vaste wal ge bracht, waarbij zij hun bagage aan boord van het beschadigde, 6333 bru to ton metende schip hadden moeten laten. Met een uitzondering. De Zweedse zeelieden hadden begrip voor de argumenten van de Neder landse dames en stonden toe dat de ballon, met mand en al, in een red dingboot werd meegenomen na het commando: „Vrouwen, kinderen en ballon eerst”, 2SSSSSSS' W De Sovjet Unie won met 6-1 van Zweden. De periodestanden waren 2-0, 2-0, 2-1. Het scoreverloop was: 4. Malt sev 1-0, 8. Michailov 2-0, 25. Maltsev 3-0, 25. Jakoetsjev 4-0, 45. Michailov 5-0, 50. Sjalimov 6-0, 51. Lundberg 6-1. De stand in het toernooi om het wereldkampioenschap is: 1. Tsjecho Slowakije 4 gesp. 8 punten (32-2), 2. Sovjet Unie 4-6 (22-8), 3. Polen 4-4 (15- 25), 4. Verenigde Staten 3-3 (6-5), 5. Finland 4-3 (10-20), 6. West-Duitsland 3- 2 (8-12), 7. Zweden 4-2 (6-12), 8. DDR 4- 2 (6-21). gewonnen. Voor het Spaanse voetbal is dat geen beste zaak”, aldus Real Ma- drid-trainer Miljanic. Ook daarom kan Bayern München vanavond toch nog op lastige tegenstand rekenen. Aan het Spaanse voetbal kle ven misschien duizend-en-een manke menten, Real Madrid blijft een uiterst geslepen en geroutineerde tegenstander- Zeker als het in een underdog-positie verkeert. Breitner: „Als Kaiserslautern er wier maakt tegen Bayern, dan moeten wij er toch ook een doelpunt in kunnen schoppen. Laat Bayern dan maar opko men”. APELDOORN. (ANP)— Na vijf ron den in het toernooi om het persoonlijke damkampioenschap van Nederland leidt Harm Wiersma met een punt voorsprong op Rob Clerc. Zijn achterstallige partij tegen Pieter Bergsma wist de nationale kampioen na bijna zes uur spelen in zijn voordeel te beslissen. In het middenspel nam Bergsma het aanbod van zijn te genstander aan en realiseerde de dam- combinatie ten koste van twee stukken. Wiersma had de stand echter goed ge taxeerd en kreeg volop tegenkansen waarbij Bergsma de grootste moeite had om zijn dam in veiligheid te brengen. Na vele verwikkelingen besliste Wiersma het duel tenslotte in het eindspel, waar bij Bergsma ten minste een keer en zekere remise verzuimd had. Tegen Hans Jansen leek de nationale kampioen vlot te zullen gaan winnen maar de jonge speler uit Emmen verde digde zich bijzonder knap en leidde zijn tegenstander in het eindspel nog aardig om de tuin. Rob Clerc kon hierdoor de schade tot een punt achterstand beper ken. Zelf won hij in een hekstellingpar- tij en had eigenlijk de lichte combinatie die zijn tegenstander Van de Meeren- donk toestond niet meer nodig om twee punten te scoren. Jan de Ruiter herstelde zich door weer eens een ouderwetse aanvalspartij te spelen waarmee Van Tilborg geen raad wist. De strijd wie naast Harm Wiersma zal worden afgevaardigd naar het toernooi om het wereldkampioen schap in augustus te Amsterdam gaat voorlopig tussen Clerc en Jansen. De stand is: 1 Wiersma 8 punten, 2 Clerc 7, 3 Jansen 6, 4 De Ruiter, Bronst- ring, Goudt, Varkevisser 5, 8 Van de Meerendonk, Van Tilborg, Bergsma, Ca- pelle 4, 12 Hermelink 3. uit- wedstrijden 13 2 3 9 7 13 2 6 5 10 13 4 5 4 13 14 2 4 8 8 14 1 1 12 3 14 6 5 3 17 14 2 4 8 8 14 7 4 3 18 14 2 3 9 7 14 2 2 10 6 13 2 7 4 11 14 3 3 8 9 14 5 4 5 14 Evenals dat met Joban Cruijff bij Ajax voor zijn vertrek naar Spanje het geval was, had Breitner zich bij zijn medespelers volkomen onmogelijk ge maakt. Vooral de conflicten met aan voerder Franz Beckenbauer liepen zo hoog op, dat Breitner tenslotte wel moest verdwijnen. Het is een gevaar dat ook Muller onderkent: „Ik krijg de indruk dat ie dereen, vooral de supporters, na die 1-1 in Madrid iets te optimistisch is. Ais we een snelle openingstreffer maken, dan kan het niet zo’n triomf worden als tegen Benfica. Maar we mogen domweg niet te veel risico nemen. We moeten ook niet als blinden gaan aanvallen, omdat Madrid toch een elftal is dat niet gauw de kop verliest, doordat het zoveel ervaring in het Europa-Cupvoetbal heeft. Dat gekit natuurlijk ook voor ons. »■■■■■•,'- ms» SSSW w advies voor zes kolommen 1111 13 3 3 2 2 2 2 1111 1111 113 3 1111 2 3 3 2 3 12 3 13 3 3 1111 1111 3 3 13 Hoewel Real Madrid vanavond weer over zijn geslepen libero Pirri kan beschikken, worden de kansen voor d? Spanjaarden toch niet erg hoog aange slagen. Het loopvermogen van de Duit sers, hun gevreesde conditie, het voor deel van een uitverkocht Olympisch Sta dion, plus het feit dat erken/de vedetten als Hoeness en Gerd Müller precies op tijd weer in „hochform” zijn om de beslissende slag met Bayern te kunnen slaan, wettigen die optimistische progno ses ook wel.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23