M Internationaal congres OP KRUISPUNTEN VOORRANG VOOR over gelaatsprothesen RECHTDOORGAANDE VOETGANGERS 9 Wiegel legt schuld abortusimpasse bij regeringspartijen Twee doden op overwegen Senaat: Van Kemenade te snel Trein rijdt tegen op rails staande auto STERRENWACHT HOOPT OP MELDING „VUURBOLLEN Iju Enta dit owL, ^.7 I Ml rm li ■fc WW Kunstig vlieg werk wc RELLETJES ROND VBV: VERKIEZINGEN IN PORTUGAL IN ENORME SCHADE V. K N „WEINIG AUTOMOBILISTEN OP DE HOOGTE” U* -• 'V J WOENSDAG 2 1 4 APRIL 1976 BINNEN- EN BUITENLAND Nooit” Gereserveerd Vrij Herdenking I A bra offi Schmidt/Ford ARNHEM (ANP) De afgelopen vier jaar hebben 132 Nederlanders, wier gezicht ten gevolge van een ziekte, ongeluk of aangeboren af wijkingen zo ernstig was bescha digd dat „reparatie” via plastische chirurgie niet mogelijk was, een ge- zichtsprothese gekregen: een neus, oor of een deel van de wang plus de oogholte van een soepele kunst stof. „Wangedrocht” Gescheiden 3 tigs Gesloten DEN HAAG (ANP) VVD-fractievoorzitter Wiegel geeft de regerings partijen nadrukkelijk de schuld van de impasse die is ontstaan in de abor tusproblematiek. In een vraaggesprek in het VVD-partijblad „Vrijheid en Democratie dat deze week verschijnt, merkt Wiegel op dat de abortusproblematiek niet nodig was geweest als de regeringspartijen dit bij de kabinetsformatie goed hadden geregeld. Dat dit niet is gebeurd vormt de grondoorzaak van de impasse waarin we nu met dit vraagstuk terecht zijn gekomen en had het parlement met deze bijzonder tere problematiek, waarin het persoon,- lijk geweten in het geding is, nu niet zo in de partijpolitieke sferen hoeven te worstelen, aldus de liberale voorman. Lijk gevonden NW/taxi e-t Voorwaardelijk Molen afgebrand Ontploffing Kortsluiting L-~., Overval Vijftien jaar Om W (Van onze Haagse redactie) en "N o (V WIEGEL Vooruitzichten voor vrijdag PvdA-afgevaardigde Weerraporten zzo 5 zo nw en (Van een medewerker) 4 OZQ 20 1b U dragen aan de Britse ambassade. i o wst o Mozambique heeft .Aantal uren zon 3 tot 11 Min. temp., omstreeks 3 graden. Max. temp omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent Kans op een geheel droog etmaal; 70 percent. Overwegend droog met opklaringen. Middagtemperatu- ren ongeveer 12 graden. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.59 uur en 16.20 uur Laagwater 12.08 uur en 0.00 uui verand ozo nnw nw wst 13 6 8 1 1 10 hoognodig is gezien de bestaande prak tijk en het ontbreken van wetgeving, in dit stadium nog zou stranden als gevolg van partijpolitieke prestiges. mislukking”. Ook de BP-afgevaardigde Van Marion verzette zich tegen invoe ring van de middenschool. sel. Het is tot nu toe pas twee keer gebeurd dat uit waarnemingen meteorie ten zijn teruggevonden. In de Eerste Kamer is gisteren het plotseling overlijden van de ondervoor zitter van de Tweede Kamer, de heer A. Weijters, herdacht. regen regen geh.bew zw.bew. regen geh.bew regen zw.bew regen regen regen l.bew onbew zw bew jregen regen zw bew h.bew z w. bew onbew zw. bew' h.bew. h bew. regen zw.bew onbew onbew h.bew onbew onbew l.bew regenb l.bew h.bew zw.bew onbew zw bew h.bew l.bew geh.bew geh.bew onbew zw.bew zzw n nw ri wzw nnw WSt wst wst no 20 17 0 0 0.1 4 0 1) sen bete niet Baa ster de den buu schi en ono w o wzw ozo ono wst wnw 0 0 0 0 0 0 0 o 0 o o D waa zing den. Spai forn ond< mee gani tenc kaai met in 2 gek) men wor ruil is, i ond; wer Roi zeg ove D Kar van Gro Nie; spa) Ii dril dat nog nar nog „Zi. aml doo wet E met doo zon con con reg kei mis tint één De rap kor feit dat Kai Voi een bep teg Gr< 6 5 11 9 1 3 9 8 6 8 19 15 19 16 17 15 13 16 14 19 19 14 15 18 19 21 13 16 4 4 4 3 6 17 17 18 12 14 14 16 0 0.1 0 0.4 0 3 0.1 6 3 0 0 0 o o 1 D< in besl Het interessantste voor astronomen is dat de vuurbollen vaak meteorieten af stoten. Door hun vrij lage snelheid in de dampkring (15 tot 20 km per uur), hun grootte en hun hechte samenstelling is de kans dat ze op de aarde terechtko men veel groter dan bij meteoren (val lende sterren) het geval is. Het terugvin den van meteorieten is zo belangrijk omdat ze ons veel kunnen leren over de begin-opbouw van het gehele zonnestel- In het ninj Eun een dier Zui< van stee leer en Vi beh; teiu dat grin de waa ster: als het Sua een C le mee hooj noei het geil, lijk den Zi dat dele wei Isra um gen mar nok De Westduitse bondskanselier Schmidt zal van 15 tot 20 juli een officieel bezoek brengen aan de VS voor bespre kingen met president Ford. Hij zal een deel van de viering van het tweehonderd jarig bestaan van de VS meemaken. Van Thijn verkondigde onlangs in een artikel in het blad „Roos in de vuist” de stelling dat de Pvd'A alleen met de VVD in zee is gegaan om zoveel mogelijk het eigen abortus-onderwerp te redden. Voor het overige zette hij zich zeer scherp af tegen het WD-initiatiefvoorstel, dat hij een „wangedrocht” noemde. Met nadruk wijst Wiegel er op dat de VVD van het begin af bereid is geweest met socialisten zowel als met confessio nelen overleg te voeren over welke op- de bewindsman voorzichtig te zijn met een wijziging, waarvan hij zei deze in dit stadium niet te verwerpen Overigens wees hij er op, dat de minister zich de laatste jaren reeds op de rand van het constitutioneel geoorloofde heeft bewo gen bij het voorschrijven van de be stuursvormen van instellingen van we tenschappelijk onderwijs, zowel als voor basisscholen. Vorig jaar verscheen op 25 april tegen negen uur laag boven de zuidoostelijke horizon een vurige massa, die ruim 20 seconden zichtbaar bleef. De vuurbol trok in die tijd een hele hemel over en werd door duizenden mensen, vooral in De honderdste sterfdag van de staats man Guillaume Groen van Prinsterer, woensdag 19 mei a.s. zal door ARP en CHU enerzijds en GPV anderzijds ge scheiden worden herdacht. Het GPV is niet ingegaan op een uitnodiging van CHU-ARP tot medewerking aan een ge zamenlijke herdenking. Dit wegens de wezenlijke verschillen in opvatting tus sen GPV en ARP-CHU over de inhoud en de vorming inzake de politieke arbeid van Groen van Prinsterer. (Van onze correspondent) HEERLEN-PRINSENBEEK Bü trein ongelukken in Heerl-e en Prinsenbeek zijn respectievelijk de achtjarige José Valkenburg uit Heerle en de 45-jarige E. van der List uit Breda om het leven gekomen. Beide ongelukken vonden plaats op met knipperlichten beveiligde overwegen. Kritiek op het onderwijsbeleid kwam ook van de AR-afgevaardigde Diepen horst. Hij zei het beleid van de minister „met aarzeling” tegemoet te treden Vol- Binnenkort zal in de Amsterdamse RAI de 31ste In ternationale Huis houdbeurs haar poorten openen. Gisteren werd een klein voorproefje getoond: een vijf tien meter lange vlieger, gemaakt van kunststof die is bekleed met aluminium. Weer in binnen- en buitenland Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssrngen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nipe Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel LasPalmas New York Tel-Aviv Tunis DEN HAAG Nog te veel auto mobilisten blijken niet op de hoogte te zijn van de verplichting, dat zij bij het rechts of links afslaan op krui singen aan rechtdoor lopende voet gangers voorrang dienen te verlenen. Ook heel wat voetgangers hebben onvoldoende weet van dit recht. Voor de Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers (Passage 61 111 in Den Haag) vormt deze situatie aanlei ding om een speciale actie te gaan voeren, waarmee een apart comité belast is. tlONDEKUAG IS APKII. Zon- en maanstanden Zon op 5.44 uur onder 19.38 uur Maan op 21.23 uur onder 6.03 uui De PvdA-afgevaardigde Koopman wees er op, dat het hoge tempo en de te grote voortvarendheid van de minister grote gevaren inhoudt. lossing de beste zou zijn. Maar behalve Van Thijn heeft ook de KVP-er Van Schaik dingen gezegd die Wiegel hebben verbaasd. Van Schaik heeft de VVD- houding onwaarachtig genoemd. Het is zijn goed recht om de overeenstemming tussen PvdA en VVD af te wijzen, maar hij moet er dan wel voor durven uitko men dat de indieners van het VVD- wetsontwerp, de Kamerleden Geurtsen en Veder-Smit, tot drie keer toe hebben geprobeerd om de KVP bij een geza menlijke oplossing te betrekken. HOEVEN. Vrijwel elk jaar zijn in de periode van 15 tot en met 30 april bijzonder spectaculaire vuurbollen aan de hemel te zien geweest. Het bijzondere van deze helder stralende bollen, afkom stig uit de zgn. planetoïdengordel tussen de banen van Mars en Jupiter, is dat ze veelvuldig meteorieten „droppen”. Om dat het terugvinden van meteorieten van uitermate groot belang is voor de we tenschap, verzoekt de Volkssterrenwacht „Simon Stevin” te Hoeven iedereen die de komende weken dergelijke vuurbol len waarneemt dit aan de sterrenwacht te melden. 16 17 17 16 18 14 17 16 11) 16 LISSABON (Reuter). In het cen trum van Lissabon heeft de politie giste ren slag geleverd met enkele honderden aanhangers van uiterst links, die pro beerden een verkiezingsbijeenkomst te verstoren van de conservatieve centrum democraten (CDS). dat de meeste ongelukken, waarbij automobilisten en voetgangers be trokken zijn, gebeuren op kruispun ten met afslaand gemotoriseerd ver keer. In afwachting van een Nederlands onderzoek, waarop de VBV veel prijs zegt te stellen, wordt de voetgangers- actie 1976 gevoerd. Mevrouw Van der Does-Enthoven betreurt het, dat in tal van gemeenten voetgangerso- versteekplaatsen voorzien zijn van verkeerslichten, die zo kort het groe ne licht geven, dat voetgangers het laatste stuk van de oversteek bij rood licht moeten maken. Zij mogen dit doen, maar deze situatie sticht ver warring. Het zou veiliger zijn om het groene licht langer in werking te stellen .Een andere wens is om over steekplaatsen voor voetgangers niet op, maar tussen kruispunten aan te brengen. Met de verkiezingen van 25 april in zicht doen zich de laatste tijd herhaalde lijk botsingen tussen elkaar tegengestel de politieke groeperingen voor. Bij de relletjes van gisteren kwam de nieuwe oproerpolitie in actie tegen met stenen werpende demonstranten en ver leende enkele tientallen CDS-aanhangers bescherming. Maandag beletten verscheidene hon derden linkse betogers de CDS een bij eenkomst te houden in het in het noord en van het land gelegen stadje Caminha. het noorden en oosten van ons land, waargenomen. Bij de Hoevense sterren wacht kwamen toen meer dan 2000 meldingen binnen. Uit berekeningen die aan de hand van enkele honderden ge detailleerde meldingen gemaakt konden worden, kwam vast te staan dat de vuurbol al boven Zwitserland op 200 km hoogte begon op te lichten en slechts 17 km boven de Noordoostpolder uitdoofde. De helderheid van de bol was zeker zo groot als die van de volle maan. gens hem overschat de bewindsman kennis als leidend tot macht, is zijn kijk op de werkelijkheid soms eenzijdig en maakt de minister af en toe de indruk dat hij tegenspraak moeilijk verdragen kan. Volgens de AR-woordvoerder schie ten de O. en W.-bewindslieden zakelijk en psychologisch „schrikbarend te kort”. Het slachtoffertje uit Heerle werd op de overweg door de trein Bergen op Zoom—Roosendaal gegrepen toen het omstreeks vijf uur op de fiets de spoor baan wilde oversteken. De trein kwam 500 meter verder tot stilstand. Het kind was op slag dood. De trein liep als gevolg van dit ongeluk ongeveer een half uur vertraging op. Het tweede ongeluk vond omstreeks kwart voor twaalf ’s morgens plaats op de overgang in Prinsenbeek. Het slach toffer bestuurde een auto die door de trein RotterdamBreda circa 15 meter werd weggeslingerd. Het treinverkeer werd ongeveer een uur opgehouden- Aandacht werd ook gevraagd voor de positie van de onderwijsgevenden, die zo werd betoogd voortdurend het kind van de rekening worden. Vanuit de Senaat werd gewezen op de moedeloos heid, vooral bij het voortgezet onderwijs en werd herinnerd aan het toenemend ziekteverzuim en aan de „opvallende” vraag naar vervroegde pensionering. De KVP-er Franssen drong aan op een rustige aanpak van het onderwijs-ver nieuwingsproces, juist gezien de belas ting van de schoolleiders. Het telefoonnummer van de Volks sterrenwacht te Hoeven is: 01659-2439. Op de Volkssterrenwacht zelf staat een instrument opgesteld dat gedurende elke heldere nacht de gehele hemel onder controle houdt en zo elke verschijnende vuurbol fotografeert. In Maastricht is gisteren op last van het bisdom Roermond de monumentale St. Lambertuskerk gesloten. De kerk staat zoals uit een technisch onder zoek is gebleken op instorten. Res tauratie zal vele miljoenen vergen.1 Aan genomen wordt dat bij de bouw van de koepelkerk in 1916 constructiefouten zijn gemaakt, waardoor na enkele jaren scheuren optraden. De Hoevense Volkssterrenwacht zou dan ook graag zoveel mogelijk meldin gen van vuurbollen binnenkrijgen. Be langrijk is uiteraard dat de meldingen zo gedetailleerd mogelijk zijn (richting, hoogte en indien mogelijk ook de ligging van de baan van de vuurbol tussen de sterren). Hoe meer gedetailleerde mel dingen de Volkssterrenwacht krijgt, des te exacter kan het gebied gelokaliseerd worden waarin mogelijk een meteoriet is neergekomen. De Rijkspolitie heeft gisterochtend in de Zuidwillemsvaart bij Schijndel (N.Br,) het lijk gevonden van een 54- jarige man. De politie acht een misdrijf niet uitgesloten. Een buschauffeur ont dekte het stoffelijk overschot dat mogelijk een week in het water heeft gelegen en een auto vlak bij een sluis in de vaart. De groepsraad taxibedrijven van de Vervoersfederatie NVV-NKV zegt in een voor de ministerraad bestemde verkla ring dat dé „Londense taxi” of een vorm daarvan in Nederland moet worden voorgeschreven. De groepsraad vergader de gisteren in Amersfobrt over het rap port over de veiligheidsvoorschriften voor taxi’s. De groepsraad wil ook dat wanbetalers strafbaar kunnen worden gesteld. Zoals bekend heeft minister Van Agt al gezegd daarmee niet akkoord te kunnen gaan. DEN HAAG (ANP).— Vanuit de Eer ste Kamer is minister Van Kemenade (Onderwijs) gevraagd zijn tempo wat te temperen. Dit verzoek kwam van zowel de CH-woordvoerder De Vries als van de socialist Koopman, die zei dat de minister „zo hard loopt, dat tal van werkers in het veld hem niet kunnen bijhouden”. Volgens de afgevaardigde De Vries, die sprak mede namens de frac ties van KVP en ARP, zullen zich bin nen afzienbare tijd bij het onderwijs conflicten voordoen als de minister de hem gegeven raad om het wat kalmer aan te doen in de wind blijft slaan. GRONINGEN(ANP). Een Franse vrachtwagenchauffeur, die in de omge ving van Groningen op weg was naar een verkeerde fabriek en die zijn truck met trailer - waarop een elektromotor - op een spoorwegovergang liet staan in de veronderstelling dat het een fabrieks- spoortje was, heeft een schade van vele honderdduizenden guldens veroorzaakt. Toen de chauffeur net even de bestuur- derscabine had verlaten, werd de vrachtwagen aangereden door de trein Groningen-Leeuwarden. De vrachtwagen was eigendom van een bedrijf in Nancy. Hij was geladen met een elektromotor van veertig ton, die bestemd was voor de CSM-suikerfa- briek in Hoogkerk bij Groningen. De chauffeur uit Nancy had de weg ge vraagd aan een voorbijganger, die hem had verwezen naar de fabriek van de Suikerunie. Toen hij - omdat hij bij de spoorwegovergang op het landweggetje zijn weg door een collega versperd zag - even uitstapte om de bestuurder van de andere wagen te vragen door te rijden, gebeurde het ongeluk. De regering van Mozambique heeft bekendgemaakt dat zij 20 Rhodesische burgers onder wie zes kinderen, heeft vrijgelaten. De Rhodesiërs zijn overge- De prothesen worden gemaakt in het research-laboratorium Huize Okken- broek in Bathmen. Dit project wordt financieel gesteund door het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Huize Okkenbroek is ook nauw betrok ken bij de organisatie van een symposi um over gelaatsprothesiologie dat 20 april in de Rijnhal in Arnhem door staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid wordt geopend. Op dit sympo sium, dat tot en met 23 april duurt, I - zzo derlandse gemeenten zijn gezonden; via een massaal aantal folders, dat verspreid wordt op scholen voor voortgezet en lager onderwijs en door middel van zes televisiespots, die tus sen 19 april en 1 mei op de beeldbuis te zien zullen zijn. De actie is mogelijk dank zij een subsidie van het ministerie van Ver keer, dat een maximale bijdrage van f 40.00 heeft toegezegd, terwijl de voorlichtingsdienst van dit departe ment alle medewerking aan deze campagne zal verlenen, samen met de Rijks voorlichtingsdienst en de ANWB. i ui Verontwaardigd zegt hij te zijn over de „buitengewoon onheuse manier waar op PvdA-fractievoorzitter Van Thijn over de houdigng van de WD in de 1 abortuszaak heeft geschreven in zijn partijblad”. „De aanval van Van Thijn op ons beleid was werkelijk beneden de maat, de discussie tussen de PvdA en de VVD om dit vraagstuk op te lossen is daar door van zijn kant zeer vertroebeld.” Tijdens het onderwijsdebat stelde de CH-afgevaardigde Van Hulst zich zeer gereserveerd op tegenover de invoering van de middenschool. Volgens hem is het gevaar groot, dat juist de zwak- begaafden, de kinderen uit de sociaal- zwakke gezinnen, er in de middenschool „onderdoor” gaan. Mevrouw Van Someren-Downer (VVD) noemde het uniform opleggen van de middenschool in strijd met de vrijheid van onderwijs. De midden- school-experimenten noemde zij van weinig waarde, omdat deze geen enkele informatie geven over de resultaten van een integrale doorvoering. Volgens haar is de partiële leerplicht „een enorme worden 1000 deelnemers uit 52 landen verwacht. De gelaatsprothesiologie is een vrij jonge wetenschap, die zich zowel bezig houdt met onderzoek naar materialen waarmee gelaatsdefecten zo goed moge lijk kunnen worden gecamoufleerd, als met het vervaardigen en aanbrengen van de prothesen, die het de patiënten mogelijk maken zich weer te „vertonen”. Mensen met ernstige beschadigingen aan het gezicht leven meestal in een vrijwel volstrekt isolement omdat zij, wetend dat zij vaak afkeer oproepen, alle sociale contacten mijden. Het van de grond komen van speciale behandelingscentra verloopt in veel lan den moeizaam, maar de belangstelling voor de gelaatsprothesiologie is zeer groot. Dat geldt ook voor het symposi um: het zou aanvankelijk op de Techni sche Hogeschool in Enschede worden gehouden omdat er 250 deelnemers wer den verwacht. Het overstelpende aantal aanmeldingen maakte verplaatsing naar de Rijnhal in Arnhem noodzakelijk. De bedoeling van het symposium is, kennis en researchprogramma s uit te wisselen en te komen tot een vorm van internati onale samenwerking. De heer B. van den Hengel van Huize Okkenbroek schatte gisteren tijdens een persconferentie het aantal Nederlanders met zeer ernstige gezichtsbeschadigingen op acht- a tienduizend. De patiënten die in zijn laboratorium worden geholpen, worden verwezen door de behandelend chirurg. Het ziekenfonds of de ziekte kostenverzekering betaalt volgens de heer Van den Hengel de kosten. Onder het motto: „Af slaan-voor gaan - doorgaan” gaat het comité Voetgangersactie 1976 automobilisten en voetgangers wijzen op hun rech ten en plichten. Dit zal gebeuren met behulp van affiches, die aan de Ne- De drie spoorwegbeambten die verant woordelijk worden geacht voor de trein ramp die vorig jaar bij München aan 41 mensen het leven kostte, zijn gisteren veroordeeld tot voorwaardelijke straffen en boetes. De rechtbank achtte ook schuld aanwezig bij de spoorwegorgani satie. In de buurtschap Oosterwolde in de Veluwse gemeente Oldebroek is gister middag de molen De Zon tot de grond afgebrand. De achter de molen staande dieselmotoren zouden in brand zijn ge raakt. Tenslotte wijst Wiegel er op da de oplossing waaraan met de PvdA wordt gewerkt niet afwijkt van het VVD- verkiezingsprogram. „Wij zullen ook nooit akkoord gaan met een onderscheid in de behandeling van vrouwen die kor ter dan drie maanden zwanger zijn, zoals de PvdA van ons had gevraagd”. Wiegel zou het diep triest vinden als een verantwoorde abortuswetgeving, die Bij de botsing - waarbij het eerste deel van de trein over de vrachtwagen reed en ontspoorde - raakten de machi nist van de dieseltrein en een van de ongeveer tachtig passagiers gewond. In een Philipsgebouw in Brussel heeft zich gisteravond een ontploffing voorge daan in de verwarmingsruimte. Er zijn geen slachtoffers. Een groot deel van Oostenrijk en Zuid-Duitsland hebben gisteravond ge durende lange tijd zonder elektriciteit gezeten. Er was kortsluiting veroorzaakt door een kraanwagen die een hoogspan ningskabel raakte. Doordat ook de ver keerslichten niet meer werkten, ontston den in de steden gigantische opstoppin gen. Van de vier inzittenden van de kraanwagen werd er een gedood raakten de anderen zwaar gewond. Vanuit de christen-democratische fracties in de Senaat (KVP, ARP en CHU) werd bezorgdheid uitgesproken over de voorgenomen wijziging van het onderwijsartikel in de Grondwet betref fende de vrijheid van onderwijs. Minis ter Van Kemenade werd voorgehouden, dat hij met een wijziging „ontzettend veel omwoelt” en dat hij rekening moet houden met een uiterst gevoelige reactie. De AR-afgevaardigde Diepenhorst vroeg Volgens de voorzitter van de Vere niging Bescherming Voetgangers, (VBV), mevrouw V. I. van der Does- Enthoven, bestaat aan deze actie gro te behoefte, aangezien buitenlandse onderzoekingen hebben uitgewezen, Twee gewapende en gemaskerde man nen hebben bij een overval op het kasteel van de Franse drankenkoning Ricard in de buurt van Marseille voor 97.000 gulden aan geld en sieraden mee genomen. De Mansonvolgelinge Sandra Good is gisteren door een rechtbank in Sacra mento tot vijftien jaar cel veroordeeld omdat ze een aantal mensen met de dood heeft bedreigd. Mevrouw Good had samen met Susan Murphy, die vijf jaar kreeg zakenmensen die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan milieuvervuiling schriftelijk met de dood bedreigd. Jww

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2