Minister De Areilza kondigt in Rome aan: 9 Stonehouse weggestuurd Zuid-Afrika is enthousiast Peron wordt over verdrag met Israel verhoord Niemand is blij met vervroegde verkiezingen ITALIË ZIT DIEP IN DE PUT Partijblad waarschuwt geestverwanten Teng GELD INDIRECTE OPENING VOOR ROL IN EEG VRAGEN OVER KORT GEDING Aanslag op president van Tsjaad door mco scheepmaker PASEN NIEMEYER BINNEN- EN BUITENLAND 1976 WOENSDAG 1 4 APRIL UGT Schoten •and fing jaar ord king taxi n de i een rkla- vorm jrden ader- rap- ■iften dat jrden Van rd te ïlijk rant- rein- in 41 rval Vrij ting iden Minister J. M. DE AREILZA ID (UPI.AFP.AP). Ik vind dat we al genoeg concessies hebben gedaan toen we er in toestemden om koninginnedag van 31 augustus naar 30 april te verplaatsen (het wil me even niet te binnen schieten waarom we dat ook alweer gedaan hebben, ik vermoed omdat half Nederland op 31 augustus met vakantie is), een wissel waar ik kennelijk nog steeds niet aan gewend ben, wan 31 augustus tikte ik automa tisch op, maar 30 april heb ik voor alle zekerheid toch nog even moeten nakij ken. Hoe zou u het vinden als de le mei voortaan op 25 april werd gevierd? Ik vier de Oktoberrevolutie ook niet meer sinds we die van de Russen op 7 novem ber moeten vieren. il in ilde- stel- n de met ver- agers hon- bij- )ord- inha. iten van ntale kerk ider- Res- Aan- m de juten jaren n de ster- 'rond lande ge iden ld in jndel i 54- sdrijf ont- - dat heeft sluis heeft jrge- zijn ?d is acra- ieeld t de had vijf zich aan dood midt cieel ;pre- een erd- De Baskische regering in ballingschap, in het Franse Bayonne bijeen, heeft besloten de massabijeenkomst die op (Van onze redacteur in Zuid-Afrika Karl Breyer) paaszondag in Pamplona gehouden zou worden ter gelegenheid van de „Dag van het Vaderland” niet te laten doorgaan. De voornaamste nationalistische partijen in Baskenland met een gematigde instel ling hebben dit besluit aanvaard. Volgens waarnemers viel dit besluit te verwachten na de vijandige houding van de Baskische bevolking en haar politieke leiders tegenover de commandostrijders van de ETA in verband met de moord op de industrieel Angel Berazadi en de (Van onze redacteur in Rome G. Vertinden) worden de Italiaanse communisten nog gezien als marionetten van Moskou. Van dat imago willen zij af. Zij stellen dan ook nadrukkelijk dat zij niet aan de hand wensen te lopen van Moskou en zeggen er slechts op uit te zijn het belang van Italië en zijn volk te dienen. Dat de Italianen de communisten zien als redders van het land is voornamelijk te wijten aan het wanbestuur van de christen-democraten, socialisten en repu blikeinen en de bemoeienis van het Va- ticaan met de binnenlandse aangelegen heden. toen hij politieke leuzen op een muur schilderde In de stad Puente de la Reine in de provincie Navarro heeft de guardia civil waarschuwingsschoten in de lucht gelost om een groep van 30 personen te ver spreiden, die discussieerden over lokale arbeidsproblemen. Eenmaal aan deze machtspositie gewend hebben de ehristen-democratische leiders geen onderscheid meer weten te maken tussen staats- en particulier belang. Hun beleid werd steeds minder constructief met als gevolg dat zij van lieverlee een opportunistische politiek zijn gaan voe ren. De aftakeling van de christen-demo- cratische partij werd duidelijk toen twee maaanden geleden het noodkabinet-Mo- ro (de 34ste Italiaanse naoorlogse rege ring en het 38ste kabinet na de val van Mussolini) werd gevormd met de op dracht om orde te scheppen in de econo mische chaos en een regeling te vinden voor het abortusprobleem. In dit kabinet zitten twee ministers die steekpenningen zouden hebben aangenomen van Shell. Twee weken voor zijn uiteindelijke val zou men Teng, in feite reeds van Geen wonder dan ook dat de Italianen die hunkeren naar rust en orde in het land een toevlucht zoeken tot de com- N'DJAMENA (Reuter). Bij een met handgranaten uitgevoerde moordaanslag op president Felix Malloum van Tsjaad zijn gisteren twee mensen gedood en 70 gewond. D e president zelf bleef onge deerd. cen- riste- :rden pre st te rum- het zoor- jr A. teren affen ook ’ani- nan- het )ning voor mee- beeft ische heeft n-ge- JOHANNESBL’RG. Het veelomvat tende handelsakkoord dat de Zuidafri- kaanse premier Vorster in Jeruzalem met de Israëlische regering sloot, heeft in Zuid-Afrika een zeer gunstig onthaal gekregen. In alle Zuidafrikaanse com mentaren overheerst de tendens dat de wortel van het verdrag een wederzijdse ruil van materiële en militaire wensen is, die beide landen nodig hebben om ondanks hun geïsoleerde positie in de wereld te kunnen overleven. Het betreffende artikel in „Rode Vlag” zegt dat Teng „de fundamentele belan gen van de partij en de overgrote meer derheid van het Chines volk heeft ver raden” door te streven naar wederinvoe ring van het kapitalisme. Het Japanse persbureau Kyodo meldde dat Teng enkele dagen voor zijn verwij dering had geweigerd om „zelfkritiek” te oefenen ten overstaan van een groep studenten die dat joelend van hem eis ten. Maar zowel de partners van Italië in de NAVO als in de EEG slaan de ontwikkelingen in dat land met zorg gade. Nu al proberen zij Italië zoveel mogelijk buiten het geheim overleg, te houden en Amerika waarschuwt Italië keer op keer dat het geen financiële hulp kan verwachten wanneer er in dat land een communistischer regering aan het bewind komt. Niemand is blij met de vervroegde verkiezingen. Misschien vindt Rusland het een beetje te vroeg, maar de chris ten-democraten hebben het zichzelf aan gedaan: de voorlopige milde linkse over heersing in Italië is begonnen. ROME. Vriend en vijand in Italië zijn het over een ding eens: het land zit diep in de put. De lire is niets meer waard, het land wordt om de haverklap getroffen door stakingen, er heerst grote werkloosheid en politici, die geacht wor den het landsbelang te dienen, blijken corrupt te zijn. Inmiddels heeft de nog steeds in Spanje verboden socialistische vakbond UGT besloten zijn jaarvergadering in een hotel te Madrid te houden. Het zal de eerste keer zijn dat dit na de Spaanse BENOS AIRES (AP) De militai re regering van Argentinië heeft gisteren een begin gemaakt met het verhoren van de afgezette president mevrouw Isa bel Peron over de corruptie binnen haar regering. De 45-jarige ex-presidente staat onder huisarrest in een villa in de bergen van Zuid - Argentinië. Volgens enkele bronnen willen de au toriteiten weten of er sprake van fraude is geweest bij de ondertekening van een cheque van 700.000 dollar door Isabel Peron. Mocht er enig bewijsmateriaal tegen Peron tevoorschijn komen, dan zal zij terecht moeten staan. De problematiek van Italiës naoorlog se geschiedenis begon met de verloede ring van de christen-democraten, die sinds de Tweede Wereldoorlog onafge broken de dienst hebben uitgemaakt. Tegen de achtergrond van deze situa tie steekt de positie van de communisten gunstig af, omdat zij zich op het regio nale vlak hebben doen kennen als uit stekende bestuurders. Er wordt dan ook niet getwijfeld aan een overwinning van de communisten bij de komende verkie zingen, ofschoon zij hierop niet gebrand zijn omdat ze nog in een opbouwperiode zitten. Met enige bezorgdheid leven de gevestigde politieke partijen, de chris ten-democraten, socialisten en republi keinen, dan ook naar de (vervroegde) verkiezingen toe, die vermoedelijk op 13 juni zullen worden gehouden. De communisten, onder leiding van Enrico Berlinguer, proberen eerst vaste voet te krijgén in de regio’s. Zij vinden de tijd nog niet rijp om regeringsverant woordelijkheid te dragen. Internationaal LONDEN (AP). Het Britse parle mentslid John Stonehouse is gisteren uit het Lagerhuis weggestuurd nadat hij insinuerende opmerkingen had gemaakt over het contact tussen premier James Callaghan en een uit Wales afkomstige bankier-miljonair. De 50-jarige Stonehouse, die tot voor kort de Labourpartij in het Lagerhuis vertegenwoordigde maar die de partij onllangs de rug toekeerde, moet 27 april terecht staan op beschuldiging van dief stal, fraude en samenzwering. Het incident deed zich voor toen Sto nehouse een toepsraak hield over een aantal onderwerpen, waaronder de steekpenningenaffaire van British Petro leum- Hij drong aan op een onderzoek van het Lagerhuis naar de aktiviteiten van de bankier Sir Julian Hodge uit Cardiff, het kiesdistrict van Callaghan.. Hij suggereerde dat Callaghan bepaalde banden met sir Julian had. De Spaanse minister zei verder dat waarschijnlijk eind dit jaar vrije verkie zingen in Spanje zullen worden gehou den. Binnen een jaar zou de toestand in Spanje zodanig gewijzigd zijn, dat een formeel verzoek kan worden gedaan om onderhandelingen met de Europese Ge meenschap over toetreding tot deze or ganisatie. ROME/MADRID (AP, UPI, AFP) Tijdens een persconferentie in Rome heeft de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken De Areilza ge zegd dat deze zomer een volksstemming in Spanje zal worden gehouden over herzieningen van de grondwet van dat land. Areilza, die een tweedaags bezoek aan Rome en het Vatikaan heeft ge bracht, zei dat premier Navarro de volksstemming binnen enkele dagen officieel zal aankondigen. Volgens politieke waarnemers in Bil bao zullen de uiterst linkse groeperin gen, waaronder de ETA, zich waar schijnlijk niet neerleggen bij het besluit en toch proberen een massabijeenkomst in Pamplona te organiseren. Tijdens het défilé ter herdenking van het feit dat Malloum een jaar geleden de macht greep, gooiden onbekenden drie handgranaten naar het erepodium. Een van de twee dodelijke slachtoffers was Malloum's lijfwacht- In Algiers is de aanslag later op de dag opgeëist door het Frolinat, het bui ten' de landsgrenzen gevestigd front voor de nationale bevrijding van Tsjaad. Een 20-jarige jongeman is maandaga vond in Bilbao zwaar gewond geraakt, toen een politieman op hem schoot. Volgens de politie was de jongen betrapt alle macht beroofd, hebben gedwongen een massabetoging van zijn critici bij te wonen. Deze bijeenkomst zou zijn geor ganiseerd door Woe Te, voorzitter van het gemeentelijke comité (stadsbestuur) van Peking. Inmiddels zal Teng, die werd gewipt omdat hij stabiliteit en productiviteit hoger stelde dan Mao’s ideoligische be ginsel der „permanente klassenstrijd”, wellicht enige steun putten uit het be richt dat de Chinese arbeiders de afgelo pen tijd op allerlei terrein nieuwe pro ductierecords hebben gevesitgd. Het officiële persbureau Nieuw China meldde gisteren deze nieuwe productie records, met name voor de Noordchinese steenkolenbekkens en in de metaalnij verheid. Ook gisteren zijn in China weer pro- maoistische betogingen, parades en de monstraties gehouden waarbij de benoe ming van Hoea Koeo-Fehg tot premier en de afzetting van Teng toegejuicht werden. Vorige week vrijdag was ik voor de zaak van Karate Bob in de Amsterdam se rechtzaal, maar eerst werd vonnis gewezen tegen de man, die in Rijswijk twee agenten- onder bedreiging van een pistool gedwongen had zich uit te kle den. Ja, dat vindt u wel geestig, ik hoor u grinniken, maar die agenten vonden het heel vervelend, en de rechter ook. De verdachte, een stevige jongeman in een witte coltrui en met een bril met zwaar montuur op zijn, neus hoorde^ voor deze en andere zaken, onbewogen aan dat mr. Romke de Waard hem veroordeelde tot twee jaar. Zijn vrouwe lijke verdediger (verdedigster dus) kon een triomfantelijke glimlach niet onder drukken, want de eis was vijf jaar geweest. Maar de verdachte zelf gaf geen krimp. Heeft u nog iets te zeggen? vroeg mr. De Waard. Hoe zit het met die 1400 gulden die in beslag zijn genomen, vroeg de man. Die 1400 gulden hielden hem meer bezig dan die kwijtschelding van drie jaar gevangenisstraf. In vragen aan staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid merkt hij op dat het rapport, waarover het hier gaat, nog niet was gepubliceerd, door ambte naren was opgesteld en door de regering nog niet van conclusies was voorzien- „Zijn ooit eerder de staat zowel als ambtenaren in een dergelijke situatie door de rechter veroordeeld”, wil hij weten. De tabaksfabrikant was het niet eens met opmerkingen in het rapport van een door de ministeries van CRM, Volksge zondheid en Sociale Zaken ingestelde commissie, naar de voorzitter ervan de eommissie-Meulblok genoemd, die betere regulering van reclame voor tabaksarti kelen diende te bestuderen. Deze com missie was gevallen over de term „nico- tinie-arm”, die de tabaksfabrikant voor één van zijn sigarettenmerken gebruikt. De heer Kolthoff veronderstelt dat het rapport is uitgelekt terwijl, dankzij het kort geding van Niemedjer, het nu in feite openbaar is geworden. Hij meent dat het rapport nu ook aan de Tweede Kamer dient te worden aangeboden- Voorts wil hij weten of de regering al een standpunt over de adviezen heeft bepaald en of de staat in beroep gaat tegen de uitspraak van de rechter in Groningen. en ge- citeit makt ;pan- ver- ston- jpin- i de l en munisten die zich verre hebben gehou den van dit politiek gekrakeel. De grootste kracht van de communis ten ligt in de provinciale besturen waar zij alles onder controle schijnen te heb ben. In plaats van zich te verliezen in eindeloze betogen of zich te verrijken, zochten de communisten naar een for mule voor een praktische hulp aan het volk. En nu zit Italië met de vervroegde verkiezingen die eigenlijk niemand wil. De christen-democraten niet, omdat ze verdeeld zijn in zeven partijtjes die voortdurend vechten en geen tijd heb ben voor het landsbelang, de communis ten niet, omdat ze nog niet klaar zijn voor de „grote taak” en die in de komende tijd hun prestige nog zo enorm zouden kunnen vergroten door verder te gaan met het voortreffelijk besturen van de gewesten en de gemeenten waar zij op 15 juni 1975 zijn gekozen. Het Vati- caan niet, de EEG niet, de Verenigde Staten niet. aats- terer, P en ge- >V is van i ge- s de tus- houd rbeid In regerings- en handelskringen wordt het verdrag gezien als de indirecte ope ning voor een Zuidafrikaanse rol in de Europese Gemeenschap, waarmee Israe.’ een douane-overeenkomst heeft. Boven dien woidt de handel tussen Israel en Zuid-Afrika die de laatste acht jaar van 9 miljoen naar 300 miljoen gulden steeg er aanzienlijk door gestimu leerd, zo is de verwachting in Kaapstad en Johannesburg. Vorsters positie is door zijn in Israel behaalde succes versterkt. Hij werd na teiugkeer van zijn vierdaags bezoek dat officieel het karakter van een pel grimsreis had vooral toegejuicht door de invloedrijke joodse gemeenschap, waartoe gematigde criticaster van Vor sters apartheids- en ontspanningspolitiek als de zakenman Harry Oppenheimei en het progressieve parlementslid Helen Suzman behoren. Zij loofden Vorster als een „buitengewoon staatsman”. Colin Eg’lin, leider van de oppositione le hervormingspartij, uitte zich wat meer terughoudend, maar sprak wel de hoop uit dat ook andere landen hij noemde Iran en Ivoorkust zich bij het verdrag zouden aansluiten. Een der gelijk economisch blok zou onafhanke lijk van de politiek der grote mogendhe den kunnen optreden, meende Eglin. Zuidafrikaanse experts verwachten dat reeds binnen enkele weken handels- delegaties van beide landen met hun werk zullen beginnen. Zuid-Afrika zal Israel kolen, tin, ijzererts en zelfs urani um leveren, terwijl Israel zorg zal dra gen voor de technische hooggeschoolde mankracht die de Zuidafrikaanse tech nologie op een hoger peil moet brengen. De nauwere handelsbetrekkingen tus sen beide landen zijn ook van grote betekenis voor de ontwikkeling van de nieuwe Zuidafrikaanse haven Richards Baai, die twee weken geleden door Vor ster werd geopend. Richards Baai moet de grote concurrent van Mapoeto wor den, de hoofdstad van het socialistische buurland Mozambique, en zal een vitale schakel zijn in de handel tussen Israel en Zuid-Afrika. PEKING (UPI,AFP,AP). „Rode Vlag”, het politiek-theoretische orgaan van de Chinese communistische partij, heeft de geestverwanten van de wegge zuiverde vice-president Teng Hsiao-Ping gisteren gewaarschuwd dat zij het zelfde lot zullen ondergaan als zij hun opvat tingen niet „ernstig gemeend en grondig” veranderen. successen van de Spaanse politie bij de opsporing van de moordenaars. Bij de grote operatie van de politie na de moord op de industrieel zijn 87 mensen aangehouden, onder wie, althans volgens een mededeling van de politie, ook de moordenaars van Berazadi. De rechtbank in- Amsterdam heeft een 47-jarige chauffeur veroordeeld wegens het veroorzaken van een aanrijding. Meestal lees je over zo’n berichtje heen, maar in dit geval viel mijn oog erop omdat het slachtoffer de 13-jarige Ma rien Gisolf was, de zoon van Aart Gisolf en Sylvia de Leur, die ik allebei een beetje ken. U kent hen trouwens ook, van het scherm en u weet van het ongeluk, want Sylvia heeft erover ver teld in de „keuken” van Berend Boude- wijn. De kans is niet gering dat u Marien zelf ook nog gezien hebt, want hij zat in een van de uitzendingen van „Jouw beurt” van Wim Neijman: een heel zinnig pratende jongen, waarbij je je niet kon voorstellen dat je zelf op diezelfde leeftijd ook al op dezelfde manier zou hebben kunnen reageren- De chauffeur werd dus veroordeeld (overigens een jaar na het ongeluk) tot een boete van 400 gulden plus zes maan den ontzegging van de rijbevoegdheid. Ik zeg niet dat dat te veel is of te weinig als je iemand, zonder opzet maar door onachtzaamheid dood rijdt, maar ik werd wel getroffen door de absurditeit van de boete: 400 gulden. Wat is nu in godsnaam 400 gulden? Je kan er net een fiets voor kopen. In welke verhouding staat die 400 gulden tot het gebeurde? In geen enkele, zo’n bedrag kan beter hele maal vergeten worden, omdat het de herinnering aan het ongeluk alleen nog maar schrijnender maakt voor de nabe staanden. Hoewel, je weet natuurlijk nooit hoe mensen op geld en geldboetes reageren- De Paus (welke Paus?, de Paus in Rome) is van plan om Pasen vanaf volgend jaar op een vaste dag te laten vieren, namelijk op de zondag na de eerste zaterdag in april. Ik heb daar op zichzelf niets op tegen- Een beetje vas tigheid kan nooit kwaad, te meur niet omdat ik nu ieder jaar tot mijn teleur stelling moet constateren dat le en 2e paasdag alweer niet op woensdag en donderdag vallen, maar opnieuw op een toch al vrije zondag en (dat is een gelukje) op maandag. Het hadden tens lotte ook de zaterdag en zondag kunnen zijn, of niet soms? „Volksstemming in Spanje DEN HAAG (ANP). Het Tweede- Kamerlid Kolthoff (PvdA) vindt de gang van zaken rond het kort geding dat de Groningse tabaksfabrikant Theodorus Niemeyer tegen de staat heeft aange spannen (en gewonnen) vreemd. Sinds de coup zijn ongeveer 30000 voormalige regeringsfunctionarissen en vakbondsleiders opgepakt. President Jor ge Videla heeft beloofd binnenkort een lijst te publiceren met de namen van de arrestanten. Premier Moro zag geen kans om de lire van de ondergang te redden en een voor alle partijen bevredigende oplossing te vinden voor het nogal gevoelige pro bleem van de abortus, dat vooral voor het Vaticaan een niet te overwinnen obstakel blijkt. Overigens gaan we er wat dat betreft niet op vooruit: le paasdag blijft op de zondag gestationeerd. Ik vraag me intus sen wel af wat de Paus met mijn paasdagen te maken heeft. Ik ben niet katholiek en ik ben geen Italiaan, en- dat geldt voor de meeste Nederlanders. Wij hoeven toch ook niet links te gaan rijen omdat de Engelsen dat in Engeland doen? Wij zijn toch ook niet verplicht de zomertij in te voeren, zoals de Fransen hebben gedaan? In het Engelse betaalde voetbal is nog steeds maar een vaste invaller toegestaan, maar daar hebben wij ons toch ook nooit iets van aangetrokken, alhoewel Engeland de ba kermat van het voetbal is- burgeroorlog binnen de Spaanse lands grenzen gebeurt. Een van de hoofdthema’s van het congres, dat van witte donderdag tot’ paaszondag gehouden wordt, zal de on afhankelijkheid van de bond van de socialistische Spaanse arbeiderspartij (PSOE) zijn. Men wil niet streven naar volledige politieke afzijdigheid van de vakbond, maar wel de mogelijkheid na gaan voor de ontwikkeling van een ei gen politiek. Hoewel de UGT nog steeds in Spanje verboden is, zou het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken niet van plan zijn het congres in Madrid te verbieden. Niets wees op onraad, toen een man in Madrid in het weekeinde om één uur ’s nachts het huis uitstapte. Voordat hij echter een paar passen had kunnen maken, stortte de grond letterlijk onder zijn voeten vandaan, en werd hij in dit enorme gat verzwolgen. Brandweerlieden zoeken nu uit alle macht naar de man, die nog steeds niet uit het gat tevoorschijn is gehaald.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3