Rocky Horror Show loopt goed Brits defensie- maar nog niet goed genoeg Andrei Sacharov In Vliegtuigkapers mogen niet Israel schrikt van PLO-zege Snorren” mag vanaf 5 mei Voor de halve prijs op reis Bij NS zouden 800 man weg moeten Eigendom Twisker munten betwist Per spoor heel Nederland door Hou van de ham van Hamroker Stege man. „Corruptie op ministerie” aangehouden L in Libië blijven Hét lapmiddel tegen vakantiezorgen bleqeman 'k X' FIJNE fviFFSWSWM ij Al f2,5 mln. smeergeld o ALLEEN PUBLIEK KAN VOORSTELLING NOG REDDEN Jeruzalem onderschatte nationalisme op westelijke Jordaanoever Op zaterdag 24 april 1976 Kc 1 Ged. Oude Gracht 82 I BINNEN- EN BUITENLAND 4 WOENSDAG l 4 APRIL 19 7 6 W i Nederlandse Spoorwegen Zie elders in dit blad. Laag pitje In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen wij onze abonnees weer een unieke „Spoordag" aanbieden. Een dagkaart 2e klas kost u nu slechts f 14,— (i.p.v. f 27,—) een kinderkaartje (t/m 9 jaar) f 7,—. IJ stui van heel als diet zeer volj; had naai aan, iets kijk Ik* kwaliteit die vroeger zo gewoon was. RESTAURANT DUITSE BIEFSTUK Beide Paasdagen GEOPEND! F J| (Van onze correspondente) (ADVERTENTIE) Syrische opmars op laag pitje na linkse kritiek rrn het ADVERTENTIE Damiate Pers T ADVERTENTIES (ADVERTENTIE) A ■4 Kennelijk vanwege deze kritiek stond Deze speciale kaartjes zijn dus NIET verkrijgbaar bij onze overige kantoren of bij de stationsloketten. Op zaterdag 24 april kunt u op dit kaartje zoveel sporen als u maar wilt (onderbreking van de reis is toegestaan) door geheel Nederland. De kaartjes zijn uitsluitend verkrijgbaar bij ons kantoor Haarlem-Centrum: (geopend van 8.30 tot 17.00 uur - zaterdags gesloten). er Vorig jaar fietshelmen is geregeld, is hiervoor aangepast. De gezagvoerder gaf te kennen dat hij naar Karatsji wil terugkeren, waar het toestel achttien uur had gestaan voordat het naar Libië vertrok. Behalve de drie kapers bevinden zich aan boord twaalf gijzelaars onder wie de bemanning. bromfiets jaren Di april in I avor met Ee gezir storr RAMALLACH (AFP, Reuter, UPI). Linkse nationalisten en sympathisanten van de PLO, de Palestijnse bevrijdings organisatie, zijn als de grote overwin- IJI werd ten kiste kiste maki Pr tong kleir tong Pe 238; 172-1 jauv. kool’ kool' schel een schol maki 148-1 De ƒ54.7 25 f en 1 /370( ■Wllll ADVERTENTIE KI april voet nigii klav ve 2 De c (Van onze verkeersredacteur) 4» iui‘w‘41 UTRECHT. Het voornemen van de Nederlandse Spoorwegen om in de goe derensector circa 300 arbeidsplaatsen1 op te heffen, heeft tot gevolg dat in andere takken (administratie, onderhoud, medi sche verzorging) ongeveer een zelfde aan tal zal moeten verdwijnen. In totaal zijn er nu bij NS 750 a800 arbeidsplaatsen in het geding. Solleveld hoopt dat de belangstel ling van het publiek door de berich ten over het „naderende einde” van de show zal toenemen. „Ik weet ge woon dat er nog heel veel mensen zijn die de show willen zien, maar die hun bezoek hebben uitgesteld om dat zij ervan uitgingen dat ze ook nog op een later tijdstip konden gaan. Ik hoop dat deze potentiële bezoekers Dii Roet stad; Sche Smit idjar burg neuz muic zelle Neul Zaar Di naar muic Scze U-olk; Kopt den; Wins Roet Velsi rer, dora W< Cont Willi Wi lynn den. mallach werd burgemeester Karim Kha- laf, een uitgesproken tegenstander van het Israëlisch bestuur, herkozen. De meeste PLO-sumpathisanten bena drukken overigens dat zij niet opereren als PLO-vertegenwoordigers in cis-Jor- danië. „Wij spreken niet namens de Palestijnen, at doet de PLO. Onze taak is het stadsbestuur”, zegt burgemeester Khalef van Ramallach. In linkse kring zegt men dat er spoe dig een Russische afgezant in Damascus wordt verwacht. De Russen hadden de linkse Libanese leider Kamal Joemblatt beloofd Syrië te vragen wat het van plan is met zijn troepen in Libanon. Volgens Joemblatt is er een goede kans op een Arabische topconferentie over de Syrische inmenging. Zekerheid dat er wel een potje met munten was, hebben de eigenaars inmid dels, doordat in de catalogus voor de veiling op 27,28 en 29 april in het Carltonhotel „een zeer groot deel van de muntvondst-Twisk” wordt vermeld. Vol gens de toelichting is bij egalisatiewerk- zaamheden een witte Siegburger-kruik met munten uit voornamelijk de zes tiende eeuw gevonden, die mogelijk uit angst voor plundertochten werd begra ven. De Amsterdamse muntkenner J. Schulman spreekt van een opmerkelijke vondst van o.a. gouden realen, een gou den Angelot, tientallen caroles- en Phi- lipsdaalders uit de tijd van Karel V en Philips II. Prokstuk is „een gouden engel van Vianen” uit omstreeks 1560. BEIROET (UPI, DPA) Syrië krijgt steeds meer kritiek te verduren op zjjn in terventie in de Libanese burgeroorlog, niet alleen van de inheems-progressieve groe peringen onder leiding van Kamal Joemblatt, maar ook van andere Arabische staten zoals Libië en Irak. De leiding van de Palestijnse Partizanen heeft een afgezant naar Damascus gestuurd en de linksen in Libanon proberen de steun van de Sovjet-Unie en Arabische landen te krjjgen om te bereiken dat Syrië ztfn troepen uit Libanon terugtrekt, zo wordt in politieke kringen in Beiroet meegedeeld. de opmars der geregelde Syrische troe pen en de daarmee gelieerde Palestijnse eenheden gisteren op een laag pitje. Nog steeds bevindt zich een Syrische tank- miacht in offensieve stellingen bij de grenspost Masnaa. Van daaruit stootten kleine patrouilles gisteren een 15-tal ki lometers landinwaarts door. Het betrof hier echter kennelijk alleen verkennen de missies, want de kleine eenheden maakten nergens aanstalten vaste posi ties in te nemen. Soortgelijke Syrische patrouilles werden gemeld langs de se- LONDEN (Reuter, AFP, UPI). Het Britse ministerie van defensie heeft van daag gezegd dat de burgerrecherche een onderzoek instelt naar de gangen van een officier van het leger van wie be weerd wordt dat hij zich aan corruptie heeft schuldig gemaakt. Het ministerie zei dit in commentaar op een bericht in de Daily Mail volgens hetwelk een „we reldomvattend schandaal van omkoping en corruptie bij de verkoop van militai re uitrusting aan westerse regeringen op het punt staat aan het licht te komen”. Volgens de Daily Mail zouden twee Britse firma’s, General Electric Compa ny en Ferrantie een half miljoen pond (zo’n 2,5 miljoen gulden) in het Britse ministerie van defensie hebben gepompt in ruil voor een defensie contract van 100 miljoen pond, meer dan 500 miljoen gulden. De betrokken officier, een luitenant- kolonel is voor ondervraging naar het politiebureau gebracht. moeten stoppen. „Er is erg hard aan gewerkt. Het resultaat mag in alle opzichten gezien worden. Het publiek is enthousiast. Afgelopen weekend nog kregen de acteurs en actrices een juichende ovatie. Dat hebben we sinds jaren niet meer meegemaakt, zeiden ze na afloop. Dan is het toch verschrikkelijk jammer om zo’n pro- duktie te moeten staken”. tot vórige week in Zaandam woonden, kochten het vervallen boerderijtje enke le jaren geleden. Zij hebben het pandje zover bewoonbaar gemaakt, dat zij thans in kunnen wonen. hoorden zij bij geruchten dat tijdens grafwerkzaamheden onder of bij huis een smerig potje met wat roestige munten zou zijn gevonden, maar zeker heid hierover hadden zij niet. Wel wer den tegels en scherven door de rijkspoli tie achterhaald, die ook waren weggeno men. Volgens de heer Schulman staat de huidige bezitter van de munten volko men buiten de hele affaire. „Hij heeft de munten op volkomen lagale wijze ge kocht, misschien wel uit de tweede of derde hand. De veiling gaat dan ook beslist door en van een verzoek tot beslaglegging van de munten op verzoek van de eigenaars van het pandje zal, zo hoorde ik van de politie, geen sprake kunnen zijn”, aldus de heer Schulman. Volgens niet bevestigde geruchten hebben de vinders van het potje niet meer dan 300 gulden gekregen voor de kruik met inhoud. en muzikaal van hogere kwaliteit is dan de Engelse Horror Show. Het is een ontzettend dure show. Plaatsbe wijzen kosten 14,50, 17,50 en 19,50. Maar bij deze bedragen zijn we uitgegaan van een gemiddelde bezettingsgraad van 60 tot 70 procent. En die wordt nu niet gehaald”. Solleveld zou het reusachtig teleur stellend vinden als zijn show zou Producent Rene Solleveld zegt: „Het wonderlijke van de zaak is dat wij met onze show een gemiddelde bezetting van de zaal bereiken waar andere toneelgezelschappen jaloers op zouden zijn. In de weekends zit de zaal (theater Royal, 520 plaatsen) he lemaal vol. De andere dagen is de zaal voor 40 a 50 procent bezet. Samen kom je dan eigenlijk tot een heel mooie score. Maar toch is dat onvoldoende voor ons. The Rocky Horror Show (een van de hoofdrol len :Hugo Metsers) is nu eenmaal een ambitieus project, een show op inter nationale schaal, die volgens mensen die het weten kunnen, produktioneel Grote Houtstraat 21 Haarlem Gek. aard. Verse andijvie 5.95 Israel is duidelijk wat geschrokken van de polotitieke radicalisering van de gemeentebesturen op de westelijke Jor daanoever. Slechts 43 gemeenteraadsle den zijn herkozen, voor de rest komen er allemaal nieuwe gezichten in de ra den. De oude raden waren grotendeels georiënteerd op Jordanië. De nauw met koning Hoessein verbonden notabelen bleken in veel gevallen ook bereid tot samenwerking met de lisraelische bezet- tingsautoriteiten. Maar de nieuwe ge meenteraadsleden moeten in meerder heid niets hebben van het conservatieve bewind van koning Hoessein, en zijn krachtig voorstander van een eigen Pa lestijnse staat. Jeruzalem heeft het nationalisme in Cis-Jordanië duidelijk onderschat. De reacties lopen er uiteen van „we zullen moeten leren leven met een aflossing van de wacht” tot „dit is erger dan de Jom Kippoer-oorlog”. In alle grote steden zitten nu Pales tijnse nationalisten vast in het zadel, met uitzondering van Bethlehem waar de christelijke burgemeester Elias Freij werd herkozen o mdat hij populair is geworden door het stimuleren van de ontwikkeling van de Christus’ geboorte plaats. In Hebron wonnen PLÓ-sympa- thisanten alle zetels in de raad, onder aanvoering van een in Cairo opgeleide landbouwkundige. Fahad Kawasme. Ra- Een woordvoerder van de Vervoersfe- deratie NVV-NKV heeft bevestigd, dat het „inderdaad om 250 a 300”zal gaan, ook in de hoofdadministratie van de NS te Utrecht. De arbeidsplaatsen in de onderhoudssector betreffen spoorbanen, locomotieven, wagens (Amersfoort) en beveiliging. De spoorwegen streven tot inkrimping van de goederendienst en het daarmee verband houdende rangeerwerk is nood- zakelijk om het goederenverkeer ten minste weer kostendekkend te krijgen. Het aantal van 300 direct bij het goederen- en rangeerwerk betrokkenen is een voorzichtig gemiddelde. In Rotter dam gaat het om 50 arbeidsplaatsen, in Venlo en Susteren om 20 elk. Zou echter het hele goederenstation Susteren wor den opgeheven, dan komen daar nog eens 110 arbeidsplaatsen bij. In Amster dam, Haarlem en Utrecht zullen 120 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen; het Na urenlange onderhandelingen, waar bij de kapers een persoonlijke oproep tot de Libische leider, kolonel Gaddafi, had den gericht en waarin zij hem verzoch ten om „humanitaire redenen” asiel te verlenen, kregen zij tenslotte via de radio te horen: „definitieve beslissing. Alleen tanken toegestaan. Geen verdere discussie”. DEN HAAG (ANP). Minister Westerterp van Verkeer en Water staat heeft toestemming gegeven met ingang van 5 mei de snorfiets (een brommer die niet har der kan rijden dan 20 kilometer per uur zon der helm te berijden. Bloemendaalseweg 28, Bloemendaal. Telefoon 023-254939. De nieuwe bestuurders zullen evenwel hun voorgangers in zaken van plaatse lijk bestuur wel samen werken met de Israëlische autorit eiten. Maar de ver wachting is dat die samenwerking min der soepel zal verlopen dan in het verle den. Bovendien is de situatie, als gevolg van de recente rellen, heel wat meer gespannen geworden. Officieel heeft Israel nog niet gerea geerd op de verkiezingsuitslag. Scherpe kritiek komt van het blad Yediot Aha- ronot, dat de verkiezingen een „ramp voor Israel” noemt en de regering er voor verantwoordelijk stelt. De autori teiten hadden nooit verkiezingen mogen toestaan in een sfeer die door recente rellen is vergiftigd, zo schrijft dit blad. en een kleine wielplaat) maakt, dat de helm- plichtdracht niet van toepassing hoeft te zijn, hoewel de minister het dragen van de helm op de snorfiets wel aanbe veelt. De bromfiets is de laatste jaren steeds zwaarder en sneller ge worden. Bromfietsen, die aanzienlijk langza mer rijden dan 40 kilo meter per uur, komen nog maar weinig voor. De minister heeft uit een onderzoek van de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Ver keersveiligheid gecon cludeerd, dat de risico’s voor een snorfietser zonder helm ongeveer gelijk zijn als die van een gewone bromfietser met helm. Het karakter van de snorfiets (lagere maximum snelheid dan de normale bromfiets AMSTERDAM. De gemeente Amsterdam weigert The Rocky Hor ror Show een garantiesubsidie te ver lenen. De consequentie daarvan is dat de show bijna zeker moet verdwij nen. er nu van doordrongen zijn dat als zij niet gauw komen, ze helemaal niet meer hoeven komen...”. Het ministerie van CRM heeft des tijds een gedeeltelijke garantie in het verlies toegezegd. Maar voor een ver dergaande financiële tegemoetkoming moet Solleveld, zo heeft het departe ment hem gezegd, zich wenden tot de gemeente Amsterdam. Dat heeft hij inmiddels gedaan. Met het eerder ge noemde (negatieve) resultaat. „Schandelijk eigenlijk dat we geen enkel steuntje in de rug krijgen van een gemeente, die wel elke avond 20 procent vermakeli j kheidsbelasting vangt”. „Aanvankelijk zou The Rocky Hor ror Show tot 1 juli a.s. in theater Royal aan de Amsterdamse Nieuwen- dijk blijven. Daarna zou men met de show het land ingaan. Er zijn al heel wat afspraken met schouwburgen en theaters gemaakt. We moeten maar afwachten of we die afspraken kun nen nakomen”. MOSKOU (Reuter). Nobelprijswin naar Andrei Sacharov is vandaag aange houden toen hij in Omsk, Siberië, aan kwam om het proces bij te wonen van de Krimtartaar Moestafa Dzjemiljov. Dit is door familie in Moskou meegedeeld. Sacharov is naar Omsk gegaan in gezel schap van zijn vrouw Jelena. Of zij ook is opgebracht, is nog niet bekend. Na een uitstel van een week is van daag in Moskou het proces begonnen tegen de dissident Andrej Twerdochle- bov, die beschuldigd wordt van beledi ging van de staat. Twerdochlebov is secretaris van de Russische afdeling van Amnesty Inter national, die door de Russische overheid niet erkend wordt. In april vorig jaar is hij aangehouden.De westelijke pers heeft geen toegang tot het proces gekregen. Enkele familieleden van verdachte hebben tenslotte wel toegang gekregen tot de zwaarbewaakte rechtszaal. Enkele tientallen andere dissidenten en vrienden wachten buiten het gebouw. Onder de weinigen die wel naar binnen mochten, is iemand van Amnesty International, Valentin Toertsjin. Het betrokken artikel van het reglement ver keersregels en verkeer stekens, waarin de draagplicht van brom- cunidaire routes tussen de grens en Si don. Joemblatt bezocht gisteren het plaats je Dahr el B-eldar, waar een klein deta chement van zijn eigen militie is gele gerd samen met eenheden van het „Li- banees-Arabische leger”, de linkse mos- lemtak van de uiteengevallen Libanese strijdkrachten. Door de strategische lig ging van Dahr el Beldar kan die gebun delde strijdmacht dienen om een even tuele verdere Syrische opmars te stuiten. Joemblatts geestverwanten zouden van daag inSddion, de zuidelijke havenstad, demonstreren voor terugtrekking van de Syrische strijdmacht die inmiddels, in clusief de pro-Syrische Saika-Palestij- nen, zou zijn aangegroeid tot 16.000 man. Door het gekrakeel over de Syrische aanwezigheid raakte de presidentiële cri sis, met name de vraag wanneer er een opvolger wordt gekozen voor premier Franjieh, gisteren enigszins op de ach tergrond- Het Libanese parlement heeft zaterdag een grondwetswijziging aange nomen die het mogelijk maakt om Franjieh voor het verstrijken van zijn ambtstermijn te doen opvolgen. Franjieh moet die nieuwe legislatuur zelf nog bekrachtigen. Pas daarna zou hij eventueel kunnen aftreden. Over zijn opvolger weet men alleen met zekerheid dat die net als Franjieh een christen zal zijn. Gezien de dikke Syrische vinger in de Libanese pap, moet de kanididaat- presiident echter ook voor Damascus rijm «r Terwijl de politici touwtrekken re geert in Libanon •- éigenlijk alleen ,de chaos- Volgens kranten in Beiroet zijn de afgelopen 24 uur alle 40 tot dusver buiten schot gebleven juweliers van de hoofdstad leeggeplunderd. Van de chaos in Beiroet lijkt ook door niet-politiek gemotiveerde criminele elementen druk gebruik te worden gemaakt. De kranten schrijven over roofovervallen die „alle records sinds eeuwen slaan” en uit ban- kierskringen is vernomen dat er tenmin ste 50 miljoen dollar is buit gemaakt. Ook meubelzaken, boekwinkels en kle dingzaken worden geplunderd. BENGHAZI. De drie mohamme daanse kapers, die gisteren met een toestel van Philippine Airlines (PAL) in Benghazi (Libië) waren aangekomen, mogen daar niet blijven. naars te voorschijn gekomen uit de ver kiezingsstrijd op de door Israel bezette westelijke Jordaan-oever. Zij hebben 75 percent van de 205 zetels in de gemeen teraden van Judea en Samaria in de wacht gesleept. Ook de communisten zijn onverwacht sterk gebleken. Dat doet overigens geen afbreuk aan de kracht van het Palestijnse nationalsisme, want zowel de communisten als de „burgerlijke” nationalisten zien in de PLO althans voorlopig hun woord voerder. goederenstation in de Rietlanden (Am- .sterdam) opgeheven en dat in de Watergraafsmeer drastisch ingekrompen. Ten slotte moet een keus worden gemaakt tassen Amersfoort (50 man) of Eist in de Betuwe (75 a 80(. Een keus op Eist heeft aldus de Vervoersfederatie „bijzónder veel sociale consequenties”, omdat de in uitvoering zijnde automati sering van de beveiliging tussen Arnhem en Nijmegen op zichzelf al 100 arbeid splaatsen in de beveiliging overbodig maakt. (Van onze correspondent) ijtje iets van dit geld zullen zien, is overigens nog de vr&&g. TWISK. De rijkspolitie in Twisk is De herei’Josese en Van den Broek’die tenvondst in of bij het boerderijtje K 31. in dat sinds enkele jaren eigendom is van de heren J. Josse en J. van den Broek. Het gaat om een grote partij zestiende eeuwse gouden en zileverenmunten, waarvan een groot deel eind deze maand in het Amsterdamse Carltonhotel wordt geveild. Volgens Schulman BV te Am sterdam. die de munten (12 gouden en 138 zilveren) in opdracht van een onbe kende gaat veilen, zal de opbrengst ze ker tussen de 80.000 en 100.000 gulden liggen. Of de eigenaars van het boerder- In de komende jaren zijn bij NS derhalve 500 arbeidsplaatsen in het ge ding, nog los van de 250 a 300 in administratie en onderhoud.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4