Hoogovens-directie ontzenuwt Beverwijkse argumenten 3 3 3 Nieuwbouw bibliotheek gunstiger dan verbouw LMT’m o 99 99 Betaling abonnementsgeld lammerts herenmode Bh Itm ft J I Bromfietster brak twee benen Bridgeclub Sans Atout Dais in Donkey O DEALER VAN SIMCA CHRYSLER MATRA SUNBEAM VOOR DE IJMOND van 12 t/m17april GRATIS SCHOKDEMPERTEST op onze testbank TEVENS GRATIS BANDEN CONTROLE 3 SB Ti 'ML NIEUWS UIT STAD EN STREEK 9 WOENSDAG 1 4 APRIL 19 7 6 17 (Van een onzer verslaggevers) OCCASION CHRYSLER - CENTRUM SIMCA c. Mocht u geen girorekening of bankrekening hebben, dan kunt u de acceptgirokaart gebruiken voor contante betaling op elk postkantoor, of op een van onze kantoren. De betaling kan op de volgende wijze geschieden a Wanneer u een girorekening heeft kunt u de acceptgirokaart, voorzien van uw girorekeningnummer en handtekening, opzenden naar de Girodienst. b Wanneer u een bankrekening heeft kunt u deze kaart, voorzien van uw handtekening, toezenden aan uw bankinstelling Met Bovag-Garantie certificaat 14 dagen proefrijden in uw occasionfavo- riet 1OOO m2 showroom met keus uit veie merken IJmuiden, Kennemerlaan 36 Tel. 02550-144 53 IJMOND. De directie van Hoogovens heeft in het afwijzend advies van burgemeester en wethouders van Beverwijk tegen de uitbreiding van het Hoogovenbedrijf een aantal onzorgvuldigheden aangetroffen, zo be richtten wij gisteren. In een acht pagina’s tellende bijlage, bij haar reactie op het Beverwijkse advies gaat Hoogovens op een groot aantal detailpun ten in. Een van die onzorgvuldigheden betreft de opmerking van Bever wijkse kant, dat de stofoverlast door ertsvelden lokaal wordt verergerd- Bij toenemende luchtverontreiniging is de kans groter op aandoeningen van de luchtwegen (bronchitis, longontstekingen en dergelijke). Vooral de combinatie van zwaveldioxyde en fijnstof zou bijzonder ongunstig zijn voor de ademhalingswegen. Beverwijk wil eerst een onderzoek naar de luchtwegen van de bevolking. Vreemd Hoogovens merkt op dat ertsvelden grof stof opleveren, dat niet door de luchtwegen wordt opgenomen. Hier worden derhalve twee zaken „in één adem” genoemd, die niets met elkaar te maken hebben. Wat het on derzoek betreft, vraagt Hoogovens zich af of het niet verstandig zou zijn eerst het door Gedeputeerde Staten gevraagde adVies van de Provinciale Raad van de Volksgezondheid terzake af te wachten; öf zich op andere wijze op dit punt grondig te oriënteren, voordat het Beverwijkse college tot bovengenoemde uitspraak komt. Lichtvaardig filBRTROSAW ÖfBRnOtn BU Toekomst vaag te' AUTOBEDRIJVEN WW zentveld ^fbreémenu w BB W B- J (ADVERTENTIES) Onnauwkeurig onderzoek in Dortmund en lichtvaardige opmerkingen in advies I S I (ADVERTENTIE) die (ADVERTENTIE) Abonnementen Administratie DAMIATE PERS B V BEVERWIJK. De uitslagen van de paascompetitiewedstrijd van de bridge club Sans Atout waren als volgt. briek best worden overgeplaatst naar het westelijk, havengebied van Amster- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De rockgroep Dais, met als spil de ex-Bintang-gitarist Japie Castricum zal op tweede paasdag weer optreden in het jongerencentrum Don key Shot aan de A. Verherentstraat. De ertsvelden nabij Wijk aan Zee. Vol gens B. en W. van Beverwijk kunnen die samen met de Sinter- en Pellet ja- Wij willen u dringend verzoeken steeds de acceptgirokaart te gebruiken voor betaling van de verschuldigde abonnementsgelden. Wilt u op de acceptgiro kaarten geen mededelingen doen, de kans is zeer groot dat deze niet worden gelezen Aan al onze kwartaalabonnees 'behalve aan die, die ons reeds machtigden tot automatisch afschrijven worden een dezer dagen de acceptgirokaarten voor het abonnementsgeld voor het 2c kwartaal 1976 verzonden hiervan wordt in overwegende mate be paald door algemeen maatschappelijke factoren. dergelijke onevenwichtigheid zal voor doen. Deze groep viel een keer in voor de Bintangs en oogstte toen zoveel succes, dat men deze formatie thans opnieuw heeft gecontracteerd. De groep bestaat uit Burt v. d. Meij, drummer, Frits v. d. Meij, zang, Ed Prummel, basgitaar en Kubus Mulder, slaggitaar. Enkele nummers van deze swingende rockformatie zijn: Misty Morning, Mr. Hopper, Oh Carrol, Route 66, Roll over Beethoven en A hard days night. BEVERWIJK. Woensdagmiddag om kwart over drie is op de Spoorsingel een 19-jarige bromfietsster uit Heemskerk aangereden. Zij kwam uit het tunneltje en wilde oversteken naar de Aagtendij k. Uit de richting Beverwijk naderde een 34-jarige automobilist uit Uitgeest en er ontstond een fikse botsing, waarbij het meisje twee benen brak. Zij is opgeno men in het Rode Kruis Ziekenhuis. Verder stelt Beverwijk op een gegeven moment de gehanteerde milieucijfers aan de orde, maar het college doet dat onder dat grenswaarden of andere maat staven worden genoemd. En pas toetsing aan grenswaarden geeft een beeld voor de betekenis van de belasting. Ook voert de directie aan dat met de erkenning dat Hoogovens heeft bijgedragen aan de be lasting van stank, stof en lawaai, - in sommige opzichten in flinke mate, toch wei mag worden vermeld dat een en ander ook buiten Hoogovens liggende oorzaken heeft. De welvaart, het draag vlak voor alle voorzieningen, is eveneens sterk toegenomen doch Wordt niet afge wogen, in ieder geval niet vermeld. Hoogovens reageert daarop met de opmerking dat niet wordt aangegeven wat verstaan wordt onder regionale ar beidsmarkt. Naar de mening van de directie-, is het gebied veel te klein om zelfs aan een evenwicht te denken. Wel moet worden bedacht dat bij ieder cen trum - industrieel of stedelijk - zich een ninmKEn Groep 3: 1. dames EijkingDuin 117, 2. SmitDe Wit 113, 3. Poerstamper— Jongejan 112, 4. WelagenHilbers 110, 5. SloofHoogsteder 109, 6. Jongejan Beekhoven 106, 7. EijkingRuitenberg 105, 8. HoenHoogeboom 100, 9. Belter manVersluis 91, 10. fam. Mooij 88, 11. fam. Kuiper 83, 12. NumanAdrichem 66. Bijzonder lichtvaardig wordt de Be verwijkse opmerking genoemd als zou de huidige erts- en kolenopslag, de Sin- terfabriek en de Pelletfabricage moeten worden overgebracht naar het westelijk havengebied van Amsterdam, zo ver mo gelijk van bestaande of nog te creëren woonbebouwing. Wat Beverwijk ook zegt over de vesti gingen van Hoesch in Dortmund, uit het naar voren gebrachte blijkt de te grote haast waarin de informatie-inwinning door het college van B en W heeft plaatsgevonden. De nauwkeurigheid van de door het college opgedane ervaring is dit niet ten goede gekomen. In feite namelijk vindt op alle terreinen van Hoesch in Dortmund staalfabricage plaats en wordt op alle drie terreinen gewalst. IJzerfabricage heft plaats op twee van de drie terreinen; in het zuid oosten en het noordoosten. Uit hetgeen het Beverwijkse college zegt zou ten onrechte de indruk kunnen ontstaan, dat een staalbedrijf naar believen in moten kan worden opgedeeld. Groep 2' 1. De BeerDe Lugt 135, 2. mevr. LuijendijkTabak 119, 3. dames TabakSchipper 115, 4. Den Heijer Koster 110, 5. mevr. ReijnhartHooge boom 110, 6. SchipperHeinen 107, 7. gebr. Bierman 104, 8. fam. Hoogeboom 101, 9. gebr. v. d. Kolk 92, 10. mevr, Kleijn—Eijking 87. Een dergelijke opmerking - aldus de directie van Hoogovens gaat geheel voorbij aan de vraag tot welke conse quenties de realisering van deze sugge- VELSEN. Verbouw van de huidige bibliotheek in gebouw Spaarnberg in Santpoort zal toch duurder uitvallen dan nieuwbouw aan het Burgemeester Weertsplantsoen. Dit kregen de leden van de commissie Openbare Werken dinsdagavond te horen. De directeur van O.W. ir. D. N. Dammers maakte de commissieleden duidelijk, dat Spaarn berg maar heel moeilijk ges’chikt is te maken voor de bibliotheek. bouw, het aantrekken van verkeer en vraag naar parkeerruimte. De commissieleden vroegen de we thouder of er rekening is gehouden bij nieuwbouw aan het Burg. Weertsplant soen met mogelijke uitbreiding van de bibliotheek voor bijvoorbeeld multi functioneel gebruik of het uitlenen van muziek, kunstwerken enz. Zij willen die mogelijkheden niet tevoren al onmoge lijk maken De wethouder wees hun erop, dat er nog geen sprake is van definitieve tekeningen en raadde hen aan de tekeningen af te wachten. Overi gens zei hij, dat de bibliotheek al drie maal zo groot wordt en benadrukte hij, dat met de beschikbare ruimte voorzich tig moet worden omgesprongen om an dere zaken niet onmogelijk te maken. dam. Hoogovens becijferde dat zoiets dan wel een miljard gulden gaat kosten. Volgens Beverwijkse mening is er geen evenwicht tussen beroepsbevolking en werkgelegengeid en men vraagt zich af of een uitbreiding mede van belang is voor de regionale arbeidsmarkt. stie zou kunnen leiden. Indien wordt bedoeld dat de bestaande erts- en kolen opslag zou dienen te verdwijnen, teza men met de bestaande Sinter- en Pellet- fabriek dan zou dit uiteraard ook moe ten gelden voor de havenfaciliteiten van Buitenhaven II. Inclusief de bijbehoren de transportfaciliteiten zou dit een kapi taalvernietiging van circa ƒ1.- miljard betekenen. Mocht „alleen” bedoeld zijn dat de nieuwe Pelletfabriek en de uit breiding van de opslagen verplaatst wor den dan zou dit zeker enkele honderden miljoenen guldens extra vergen voor investeringen in transport- en opslagfa ciliteiten ter plaatse, welke in IJmuiden reeds aanwezig zijn. Reeds jaren is de spoorwegovergang na bij Scheybeeck. op de grens van Bever wijk en Velsen een knelpunt voor het verkeer. Met name wanneer er wordt gerangeerd. Als het zo nodige verbin- dingsspoor eenmaal is aangelegd, zal het aantal rangeerbewegingen aanzienlijk verminderen. Dat Beverwijk er rekening mee houdt, dat ook bij een stabilisatie van de staal- productie in de toekomst op 11 miljoen ton, een teruggang van de werkgelegen heid, door automatisering en dergelijke, op den duur niet te vermijden zal zijn; acht de directie op zichzelf wel juist. Maar men moet dan wel denken aan de periode 1990-1995. Beverwijk zelf zal ook moeilijk een beeld van de gemeente rond die periode kunnen schetsen en dus thans moeilijk kunnen beoordelen wat een dergelijke ontwikkeling tegen tijd voor de gemeente zal betekenen. In beide gevallen zou bovendien gel den dat voor (een deel van) de aanvoer van de grondstoffen het voordeel van de kustligging geheel verloren gaat, met alle gevolgen van dien voor de concur rentiepositie. Dit alles dan bovendien zonder dat deze nadelen, zoals bijvoor beeld in Dortmund het geval is, althans ten dele worden gecompenseerd door de nabijheid van de verwerkende industrie. Wethouder C. Ockeloen zei bovendien, dat het landelijk karakter van de Wüstelaan zoveel mogelijk behouden moet blijven, zodat uit het oogpunt van ruimtelijke ordening het minder gewenst is om daar de bibliotheek te vergroten met als gevolg een flink stuk nieuw- Beverwijk stelt verder in haar advies', „in hoeverre uitbreiding van Hoogovens van nationaal en regionaal belang is, spitst zich toe op de „omvang” en het „niveau” van de daarmee gepaard gaan de werkgelegenheid. Aan de criteria „omvang en niveau” moet volgens Hoogovens ook nog het criterium „zekerheid” worden toege- SSSSS-t voegd. Naar de mening van de directie lijdt het immers geen twijfel, dat het. „uitbreidingsmodel” een krachtiger en beter tegen tegenvallers bestand bedrijf oplevert dan het „inkrimpingsmodel”. Groep 1: RoosKool 101, 2. Beers— Plezier 93, 3.fam. Zwaneveld 90, 4. ZoontjesVan Groningen 88, 5. Kuil Luiendijk 87, 6. gebr. v. d. Vlugt 75, 7. BeentjesHulcher 71, 8. SpruitVan Balen 67 L Jan de Windstraat 2 - Beverwijk - Tel. 02510-39118 Betelgeuzestraat 6 - IJmuiden - Tel. 02550-17250 Wat betreft het nóg meer gesloten zijn van de spoorwegovergang nabij Schey beeck wordt door Hoogovens opgemerkt dat het aantal overwegsluitingen bij Scheybeeck afhankelijk is van zowel het aantal doorgaande treinen, als van ran geerbewegingen. De rangeerbewegingen zullen sterk afnemen door de aanleg van het verbindingsspoor. Dit leidt tot een vermindering van het aantal overweg sluitingen bij een produktieniveau van tien miljoen ton, vergeleken bij de hui dige toestand. De urgentie van de ringweg om Be verwijk wordt door Hoogovens volko men onderschreven. Die weg is niet alleen reeds lang urgent, hij had al klaar moeten zijn. De aanleg ervan hangt niet samen met een eventueel toekomstige uitbreiding van Hoogovens. In welke mate en wanneer later de capaciteit van de ringweg - na aanleg van de eerste fase - moet worden ver groot, is nu moeilijk vast te stellen. De bijdrage aan verkeersbelasting alleen door de uitbreiding van het Hoogovenbe- Sflrijf, zal gering zijn. Bovendien is niet de uitbreiding van het goederenverkeer 'maatgevend, wel die van het overige verkeer in de piekuren. De toename Dan vraagt men zich bij Hoogovens af, op welke gronden het Beverwijkse colleg voor Wijk aan Zee, met betrek king tot de geluidsoverlast, thans een grenswaarde van 50 decibel overdag te moeten stellen. Welke afweging heeft hierbij plaatsgevonden?. Overigens zou het voldoen aan de eis van 50 decibel (A) ’s nachts voor het continubedrijf vrijwel betekenen, dat daaraan ook overdag wordt voldaan. Dat de financië le lasten, verbonden aan het voldoen aan de wet op de geluidshinder, voor het Hoogovenbedrijf moeilijk zijn op te brengen, bewijst-naar het oordeel van Hoogovens-duidelijk hoe noodzakelijk „speelruimte” voor de toekomst van Hoogovens is. Een gezond bedrijf zal duidelijk minder financiële problemen hebben, dan een beperkt bedrijf met een capaciteit van zes tot zeven mij oen ton per jaar. I thtroon W»,,in0 w Mil a tte s n an e-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9