Puzzelcl w@hk Puzzelwwws Medewerker van 1 u massief eiken ff5- M25 F ■■02 Knelplm wegen Beyers Naudé op de vlucht J een Verkoopster Hotel-Café-Rest. VAN AKEN Enige Verkopers tevens I Meubelfabriek 3 Oisterwijk Wist u dat wij gratis uwgordijnen op maat maken, ook velours. lllll Arabieren Rhodesië Jo van Dorp Concertzaal Trekvogels Naar de bollen GROENE STIP IN PLAATS VAN HAMER EN SIKKEL SURINAMERS MOGEN IN HUN PENSION BLIJVEN VVD en voorhaven I (vrije toegang) ■ff? I VARIA 11 1 6 19 7 6 V R IJ D A G APRIL 5 6 3 2 1 10 11 17 16 13 15 12 18 20 21 27 28 29 37 38 39 I c a 4 Wellicht naar Nederland s ons filiaal Anegang 1 - Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Telefoon 023 - 324365 - 324709 voor afdeling gordijnstoffen in Haarlem Bel voor het maken van een afspraak 023-264793 BAAN, hoek Houtplein HAARLEM MEDINA CARPETS B.V. SPECIAALZAKEN IN TAPIJT vraagt met spoed I 1 24 119 ■n |33~ ■■35 1 |36 —v.-' - 4 frr*’ 10 LEZERS SMW1K LEZERS rin van PUZZEL NUMMER 15 OPLOSSING PUZZEL NUMMER 14 198000, 4. 40, (ADVERTENTIE) te Bosch: (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ADVERTENTIES -■ i 9 Werkgroep „Het Miljeuvarken”. G. MOORMAN voorzitter. A. THUIS, lid VVD, wethouder Haarlem. 25,00: Mevr. N. de BoerMijzen, Rem- brandtlaan 41, IJmuiden. 15,00: H. van Geldorp van Bentem, Dr. W. Nijestraat 18, Spaarndam. 15,00: Mevr. W. ArendsePraag, Bre- derodestraat 13, Bakkum. 10,00: Maarten Haarlem. 10.00: W. Moleman, Schiplaan 102, IJ muiden. Mevr. van M. A. DUIJS-FLESCH, Haarlem. DIC KBUIS P.O. Box 477 Gwelo (Rodesia) il f Maandag 2C Paasdag zijn wij open van 9-18 uur. Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopje koffie staat klaar. PARIJS (Reuter). Na zich ontdaan te hebben van „de dictatuur van het proletariaat” en „de gebalde vuist” als groet, heeft de Franse communistische partij besloten tijdelijk het hamer- en sikkel-embleem prijs te geven. Oplossingen uitsluitend per briefkaart dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUI DEN. Ie Reeds vele fracties en besturen in de regio Kennemerland hebben op di verse wijzen teleurstelling geuit over deze uitspraken van de Tweede-Kamer- fractie der VVD bij monde van Wiegel en De Koning. 2e De fractievoorzitter WD Haarlem, P.C. van Houten heeft in de raadsverga dering in Haarlem op 7 april (verslag Haarlems Dagblad 8-4) meegedeeld, dat er een VVD-studiecommissie, bestaande uit Kamer-, Staten- en Raadsleden uit de regio zal worden gevormd. Den Haag-Amsterdam (A44): op werk dagen is voor het verkeer richting Am sterdam tussen Sassenheim en de Haar lemmermeer slechts één rijstrook be schikbaar. C6. AMSTERDAM (ANP). De 24 Suri naamse bewoners van pension „Het Wit te Huis” aan de Marnixstraat in Amster dam behoeven het pand, dat zij vorige maand in eigen beheer namen, niet te ontruimen. De president van de Amster damse rechtbank, mr. W. Borgerhoff Mulder, heeft dit gisteren bepaald, na een kort geding, dat de pachter van het pension, de heer W. Claassen, tegen de bewoners had aangespannen. Het lid van het centrale comité Pierre Juquin heeft gisteren journalisten mee gedeeld, dat' de communistische kandi daat voor een tussentijdse verkiezing op 9 mei in Tours gebruik zal maken /an een groene stip in plaats van hamer en sikkel op aanplakbiljetten en andere campagnemateriaal. Prijswinnaars puzzel iiummer 14: 25,00: J P. Lewis, Berkenstraat Haarlem. Juquin zei ter toelichting, dat de ha mer en de sikkel niet meer geheel in overeenstemming zijn met het op de vereniging van het volk van Frankrijk gerichte communistische beleid. Frank rijk heeft nu nog slechts een boeren stand, die 13 percent van de bevolking uitmaakt, aldus de communistische functionaris. Hier volgt de weeklijst met werk zaamheden op Nederlandse autosnelwe gen, samengesteld door de Rijkspolitie in Driebergen en de ANWB te Den Haag: Amersfoort-Amsterdam! in in de rich ting Amersfoort tussen Muiden en Naar den afgesloten. Verkeer wordt over één baan geleid. Maximumsnelheid en in- haalverbod vrachtauto’s. De kosten van de verbouwing zo veel mogelijk beperken, want het zit er natuurlijk in dat de zaalhuur naar ver houding verhoogd moet worden en dat kunnen de meeste verenigingen niet be talen, er zijn nu al verenigingen die geen twee uitvoeringen per jaar meer kunnen geven. Ik hoop van harte dat deze ingrijpende wijziging van de ver bouwing nog overwogen kan worden, beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, in dit zomerseizoen kan de opknapbeurt van de concertzaal klaar komen en volgend jaar de verbouwing en nieuwbouw van de koffiezalen. J. SWEN jzn, Aerdenhout. Utrecht-Den Haag: Bij Waddinxveen vertragingen door rijstrookverlegging en -beperking. Maximale snelheid van 70 km per uur. Ik wil mij beperken in mijn reactie tot het door G. A. A. Hazelzet gestelde rondom Wiegel en voorhaven. De erva ring van Hazelzet (heer of mevrouw?) inzake kennis van kamerleden over aan hen toevertrouwde zaken kan ik immers niet beoordelen. Gezien echter het vo rengaande in het artikel, vrees ik, dat ook hier gebrek aan goede informatie het beeld scheef trekt. Immers, wat Hazelzet beweert over Wiegels uitspra ken en de houding van zijn partijgeno ten bewijst, dat Hazelzet graag snel reageert en mee wel praten, maar niet eerst goed op informatie uit gaat. (Van onze redacteur in Johannesburg, Karl Breyer) JOHANNESBURG. Horst Kleinsch midt, naaste medewerker van ds. Beyers Naudé van het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika, is om een mogelijke arres tatie te voorkomen gevlucht, vermoede lijk met Nederland als eindbestemming. Hij werd tien dagen geleden voor het laatst in Johannesburg gezien. Naar ver luidt, is Kleinschmidt in eerste instantie naar Botswana gevlucht. Kleinschmidt (30 jaar, gehuwd, vader van een dochter) heeft enkele maanden geleden al 73 dagen in een Zuidafri- kaanse gevangenis gezeten, op beschuldi ging van overtreding van de wet op het terrorisme. Volgens de Zuidafrikaanse justitiële autoriteiten zou hij een aan deel hebben gehad in de activiteiten van de dichter Breyten Breytenbach, die tot negen jaar werd veroordeeld omdat hij het Zuidafrikaanse apartheidsregime met geweld omver zou willen werpen. Kleinschmidt werd tijdens het proces tegen Breytenbach die al dan niet onder dwang een volledige bekentenis aflegde niet als getuige gehoord en enkele dagen later vrijgelaten. Zijn pas poort was hem al in 1974 afgenomen. Amsterdam-Den (A4)! (4): wegver smalling en snelheidsbeperking tussen Schiphol en Burgerveen. Breda-Gorinchem: Tussen Merwede- brug en verkeersplein Gorinchem werk zaamheden. 3 langers van de over de absolute noodzaak de geluids hinder rond de luchthaven terug dringen, hiermee pure humbug zijn ge bleken en alle tranen voor de slachof- fers van die hinder, krokodilletranen. Iets wat overigens een ieder die de ontwikkeling van onze nationale luch thaven een beetje volgt, allang moest vermoeden, zo niet weten. Wie n“ be paald dlie bollenvelden zien wil en dan nog wel van bovenaf, kan zich die 35 gulden besparen door een retourtje Haarlem-Leiden te nemen, of, nog beter, door een wandeling te maken van de ingang Vogelenzang naar de Zilk door de Waterleidingduinen. In het laatste geval krijgen die bollenvelden zelfs nog wel iets aardigs. In ieder geval bespaart men dan een aantal van zijn medemen sen de gruwel van extra vliegtuiglawaai in hun paasvakantie. B. J. ROMEIN, HAARLEM Amersfoort-Zwolle-Meppel: Bij Zwol le werkzaamheden tussen IJssel- en Vechtbrug. Rijstroken verlegd, Inhaal- verbod. Bij Nunspeet voor verkeer rich ting Zwolle rechter rijstrook afgesloten. Tussen Lichtmis en Staphorst in de richting Meppel een inhaalverbod en snelheidsbeperking. Soms één van de rijstroken afgesloten. Ook rijbaanver- smalling tussen de afrit Wezep en de brug over de IJssel. woord. Zou er bijvoorbeeld woordje „SAP”, dan SxAxP 19x1x16=304. Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem. Tel. 023-323925 's Maandags gesloten HaarlentsGordijnenhuis Horizontaal: 1. gruis, 6. idool, 10. rei, 11. mirakel, 14. rek, 16. eind, 17. re, 18. a.m., 19. adel, 20. venster, 23. em„ 25 s.a., 26, kor 27 ,ka, 29 om 30.. leep 32 nu os, 34. drop, 36. eden, 38. mul, 40. Oder, 41. n.s„ 42. lik, 43. koe, 44 dm, 45 tros 47. kol, 49. gnoe, 51. Bern, 52. ca., 53. af, 54. doel, 56. ar, 57. Ko, 59. ruw, 61 o.a. 62. la, 64. fantast, 68. olijk, 70. me, 71. ai, 72. lang, 74. nek, 75. rendier, 78 Nes, 79. begin, 80. roest. Breda-Rotterdam: tussen Zevenbergen en Hendrik Ido Ambacht werkzaamhe den met als beperkende maatregelen o.m. rijbaanversmalling. Den Haag-Naaldwijk-Rotterdam: ver tragingen mogelijk in Naaldwijk en De Lier door het afsluiten van rijstroken. Amsterdam-Utrecht: op verschillende plaatsen werkzaamheden, waarbij rij stroken kunnen worden afgesloten. Utrecht-Arnhem-Duitse grens-' Bij Arnhem vertragingen door vermindering van aantal beschikbare rijstroken, vooral in de richting Utrecht. Snelheidsbeper king. 3e Fractieleden van de VVD in Haar lem, Bloemendaal, Heemstede, Zand- voort, hebben zich herhaaldelijk in raads- en-of commissievergaderingen uitgesproken tegen een voorhaven en reeds in 1975 heeft eerdergenoemde heer Van Houtn diverse lezingen gehouden over dit onderwerp. In de Kennemer raad wees ook de VVD de voorhaven af. Dus één lijn met Vtlsen-IJmond. Was Hazelhet daarvoor niet geïnteres seerd of was het zo gemakkelijk aan de hand van een krantenbericht wat schop pen uit te delen. Moge ik Hazelzet dan nog gerust stel len, de uitspraak in Amsterdam gedaan behelsde alleen de toezegging om te trachten een snelle en positieve „beslis sing” te verkrijgen. Of dit positieve be tekent: „dus een voorhaven”, kunt u alleen uit de kop van het kranteartikel opmaken. Die kop is niet gemaakt door Wiegel, maar door een verslaggever, die gelukkig de vrijheid en de verantwoor delijkheid heeft om zijn eigen interpre tatie televen aan politieke uitspraken. Die interpretatie behoeft niet altijd juist te zijn. Hopelijk kijkt Hazelzet na het lezen van een kranteartikel nog eens wat rond, alvorens te reageren. Er wordt al voldoende geschopt. Overigens ben ik benieuwd hoe de andere grote partijen in de Tweede Ka mer denken over de voorhaven. Wie weet zit daar nog een artikeltje in voor Hazelzet. Verticaal: 1. gei, 2. ring, 3. i.m., 4. sire, 5. ja, 6 ieme, 7 dl., 8. orde 9 lee, 10. regel, 12 Renkum 13 katrol, 15. klomp, 20. va, 21. so, 22. r.k. 24. meester, 25 spelonk, 28. addenda, 29. oordeel, 31. Ed, 35. re, 37 nis, 39 ULO 40 oog, 46. r.r., 47. karnen, 48. lawaai 50. o.o., 51 baron, 55 langs, 58. of, 60 ut, 61. O.T., 63 rijke, 65 amen, 66. sier, 67. kans, 69. leb, 73. net, 75. r.i., 76. d.d., 77 ro Purmerend-Alkmaar: Slechts één rij strook beschikbaar voor verkeer in beide richtingen ter hoogte van de Zuiderweg bij Purmerend. Verkeer wordt met lich ten geregeld. Uit uw bericht geving over de jongste ongeregeldheden op de wastelij- ke Jordaanoever en in Galilea zou men kunnen opmaken dat de in Israël en in de door haar bezette gebieden levende Arabieren min of meer „toevallig” de straat op zijn gegaan. Het is juist dat het Arabische verzet in Israël en de bezette gebieden (behalve de Gaza- strook) nog nooit een dergelijke massale vorm heeft aangenomen. Dat gebrek aan organisatie is enerzijds te wijten aan onervarenheid en onbekendheid met on dergronds verzetwerk en aan de afkeer die jordaans gezinde Arabische notabe len tegen verzet koesteren, anderzijds speelt het strenge optreden van het Is raëlische (bezettings-)leger hierbij een rol. Toen na de oktoberoorlog van ’73 bleek, dat het Israëlische leger niet zo onoverwinnelijk was als alom gesugge reerd werd, begon het Palestijnse verzet binnen Israël en de bezette gebieden zich te roeren. Daar bestond dan ook alle aanleiding toe. Evenmin als de huidige onlusten is ook de anti-zionisme resolutie van de VN, waarin het zionisme als een vorm van racisme veroordeeld wordt, zomaar uit de lucht komen vallen. Met een enkel voorbeeld kan worden duidelijk gemaakt dat er in de door de zionisti sche beweging opgerichte joodse staat sprake is van een fundamentele onge lijkheid tussen joden en niet-joden (wet telijk geregeld). Een zeer belangrijke instelling in de staat Israël is het Joods Natinaal Fonds, opgericht aan het begin van deze eeuw, toen de zionistische ko lonisatie pas op gang begon te komen. In de statuten van dat Fonds staat dat alle grond van deze instelling „het onver vreemdbare eigendom van het joodse volk is”. Deze grond mag niet aan niet- joden worden verkocht of verpacht; bo vendien mogen geen niet-joden in loon dienst op deze grond tewerkgesteld wor den. Toen in 1948 de staat Israël gesticht werd ging dat gepaard met de vlucht of verdrijving van het grootste gedeelte van de Palestijnse bevolking. Het ach tergelaten land werd door middel van een aantal onteigeningswetten door de staat in beslag genomen, alsmede een gedeelte van het land van de niet- vluchtelingen, en voor een deel verkocht aan het J.N.F. Sinds 1961 wordt het land van de staat en van het J.N.F. (samen 90 procent van het totaal aanwezige land in Israël) gezamenlijk beheerd op grond van de statuten van het J.N.F. De grond is destijds onteigend in het „algemeen” belang en dreigt nu in Galilea weer in het „algemeen” belang onteigend te wor den. In de praktijk beperkt het belang zich echter tot de joodse inwoners van Israël. „Met verbijstering, ontzetting en onbe grip heeft Israël gisteren de meest ge welddadige uitbarsting van haar Arabi sche bevolking gadegeslagenZo be gint uw redakteur J. van Wesel zijn artikel in uw blad van 31 maart. Voor dat onbegrip wordt nu door de Palestij- nen de rekening gepresenteerd. Alleen bij contante betaling zal Israël een bloe diger confrontatie kunnen voorkomen. HEIN NIEDENZU, Haarlem. Wie er op het smakeloze idee gekomen is bollenvluchten te organiseren, weet ik niet, maar wel is nu duidelijk nu daar blijkbaar vergunning voor is gege ven dat alle verklaringen van KLM, Schiphol-directie en hun trouwe hand- Rij ksluchtvaart dienst In Erbij van 10 april haalde u de actie „Tropische regenwouden” van het We reld Natuurfonds aan. Tot mijn grote verbazing trof ik noch in het artikel van Jan L. Bos noch bij het afgebeelde aantal dieren, noch in „wanhoopsroep” van dr. Reimar Schefold aan dat, door dat de regenwouden der wereld vermoe delijk binnen 25 jaar verdwenen zullen zijn, een groot aantal trekvogelsoorten ten dode is opgeschreven. Trekvogels die zich van ruim vijftig naties bedienen. Dit komt doordat de Centraal-afrikaanse regenbossen het grootste biotoop vormen op de vliegroute van een heel groot aantal trekvogelsoorten. Als dit vernie tigd is, dan komen heel veel soorten trekvogels niet terug, maar om. Door de uitbreiding van de Sahelstrook met 100 a 200 km komen al te veel kleine vogels om. Ze halen de bossen die nu veel verder zuidwaarts liggen en waar hun volgende maaltijd wacht, niet meer. Wanneer later ook de grotere en sterke vogels omkomen, doordat ook die regen bossen weg zijn, is het wereldtoneel gereed voor een oecologische catastrofe die haar gelijke niet kent. Het WNF kan beamen dat het verdwijnen van de oer wouden voor de mens rampzalig is. Het lanceert hiervoor terecht een actie. De Stichting Mondiaal Alternatief en de Werkgroep „Het Miljeuvarken” lanceren een actie „Redt de trekvogels, redt uw kinderen”, twee acties die totaal ver strengeld zijn en waarbij vrijwel de gehele mensheid op het. spel staat. De ironie wil dat naast het betrokken arti kel een boekrecensie over Nigel Calders laatste boek „De mensheid een complot” staat, waarin hij onder andere voor meer samenwerking in de wetenschap pleit. Hier sluit ik mij graag bij aan. Lezers kunnen eventueel meer informa tie over de actie „Redt de trekvogels, redt uw kinderen” krijgen op ons cor respondentieadres: Overtonweg 20, Haar lem. Wanneer zij een postzegel van 55 cent bijsluiten, krijgen zij tevens onze brochure hierover. Met belangstelling heb ik het artikel van Tony van der Meulen in Erbij van 10 april gelezen, waarin de schrijver de „snedige” worden van het „maffe wijf”, mevrouw Jo van Dorp-Ypma weergeeft. Die mevrouw blijkt wel een „Klaas Vaak” te zijn. Haar godsvoorstelling is die van een „halfzachte”, een „Sinter klaas” die de mensen kinderen uiteinde lijk alleen maar cadeautjes geeft. Dat ze God zo’n voorstelling heeft, blijkt ook wel te komen van uit het beschre ven feit dat ze elke dag „iets” in de bijbel leest. De „Sinterklaas” van de bijbel laat de stoute kinderen er wei terdege met de roe van langs geven door zwarte Piet en als ze stout blijven, gaan ze wel terdege in de zak naar Spanje, waar niet bepaald het „zonnige zuiden” mee wordt bedoeld. „De „snedige” bij beltaal is die van het tweesnijdend scherpe zwaard. God is puur, zuiver. Hij doet geen water in de wijn. Bij Hem is het: vr of tégen Hem zijn. Het smalle pad of de brede weg. Tussenwegen be staan voor hem niet. Dat is mensenver- zingsel. Als het toch uiteindelijk voor iedereen op een cadeautje uitdraait waarom wordt er dan nog geloof geëist van de mens? Waarom heeft er dan op Golgotha een kruis gestaan? Het blijkt uit alles dat Mevrouw Van Dorp haar meeste (kostbare) tijd heeft besteed om haar snedigheid” aan de mensen te wil len verkopen om zodoende „brood op de plank” te krijgen. Dat brood van Me vrouw van Dorp verandert echter vlug van samenstelling en raakt gauw be schimmeld. Het brood van God is „Brood voor het hart” en houdt het een eeuwigheid uit. Je gaat je daarom ook wel afvragen uit wat voor bijbel de taal van mevrouw Van Dorp is voortgeko men. Bijbelvertalers zijn ook „Klaas Vaak(en)”. God laat zijn taal niet vertalen naar menselijk inzicht. Wat mevrouw Van Dorp betreft, kan alleen nog maar gezegd worden: Maf ze. Of ze daar geen valium voor nodig zal hebben, is vers twee. OPGAVE: Horizontaal: 1. 478800, 7. 12600, 9. 7, 10. 144, 12. 960, 14. 1386, 16. 100, 18. 270, 19. 32340, 21. 210, 22. 4800 23. 75600 24. 75, 25. 114660, 27. 475, 29. 2970, 31. 855, 32. 1764, 33. 90, 35. 418, 36. 153900, 39. 84000, 40. 411642. Verticaal: 1 7920, 2. 490. 3. 18, 4. 171, 5. 1200, 6. 235200, 8. 2920, 9. 16, 11. 12, 13. 259200, 14. 12540, 15. 189000, 17. 1470000, 19. 385, 20. 2940, 24. 188100, 26. 21060, 28. 73150, 30. 270, 32. 171, 34. 1900, 35. 1980, 37. 25, 38. 198 De letters van het alfabet hebben'we genummerd van 1 tot en met 26. In de opgave geven we het produkt van de waarde van de letters van het gevraagde staan het is dat De heer Claaessen, die door de bewo ners niet meer in „Het Witte Huis” wordt toegelaten, had de president om ontruiming gevraagd. Mr. Borgerhoff— Mulder achtte zijn eis niet ontvankelijk en verplichtte de heer Claassen boven dien binnen twee dagen de voor een deel afgeslotene voorzieningen in het huis, zo als gas, water, elektriciteit en telefoon, in oude staat terug te brengen. De president bepaalde voorts, dat en kele vertegenwoordigers van Surinaamse welzijnsstichtingen, die in Het Witte Huis woonden sinds het begin van de „bezetting”, het pension binnen twee da gen moeten verlaten. De heer Claassen werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, 360. Uw artikel van zaterdag 10 april over het tekort van 80 mille voor de verbou wing van de Concertzaal brengt mij op de gedachte dat dit plan, waarvan prak tisch niemand iets goeds verwacht, mis schien nog gewijzigd kan worden. Toen enige tijd geleden het plan in de krant stond, schrok ik mij wild, maar ik dacht dat het al geheel in kannen en kruiken was, nu dat schijnbaar nog niet zo is. wil ik proberen of de zaak nog te redden is. Naar mijn gevoelen kan met veel minder kosten een veel beter resul taat verkregen worden. De akoestiek van onze concertzaal is buitengewoon goed, zelfs nog iets beter dan van het Amsterdamse Concertge bouw en niemand kan met zekerheid voorspellen hoe dat na de verbouwing zal zijn. Wat in Haarlem veel slechter is dan in Amsterdam, dat is de koffieruimte en hoe vreemd dat ook mag lijken, het is even belangrijk als de concertzaal; het publiek wil tijdens de pauze ruime goed verlichte zalen, waar men gezellig kan rondlopen en allerlei kennissen tegenko men, de zalen moeten niet geheel volge zet zijn met stoelen en tafels, men moet zich daar feestelijk uit voelen en dat is een van de redenen waarom de Amster dammers zo gelukkig zijn met hun Con certgebouw en waarom ook uit onze omgeving veel mensen naar Amsterdam gaan voor een uitvoering. Naar mijn mening moet bij ons het volgende gebeuren: 1. De concertzaal een goede opknap beurt geven zonder verandering van de vorm en de inrichting, lichte kleuren aanbrengen, de kleuren zijn in Amster dam te donker. 2. Een ruime koffiezaal er bij maken, achter de tuinzaal op het bestaapde open terrein, door 2 of 3 van de nooduitgan gen berikbaar vanuit de zaal. 3. De drie zalen die dan achter elkaar ontstaan ruime verbindingen geven, alles in lichte kleuren en helder verlicht; het gedrang om in die pauze naar de koffie zalen te komen wordt veel minder, doordat de concertzaal extra uitgangen krijgt op het midden van de diepte. 4. In de nieuwe zaal zou een extra bar gemaakt kunnen worden, waar alleen de medewerkenden op vertoon van hun kaart bediend worden; het is onbillijk dat in de huidige situatie de mensen die iets gepresteerd hebben het laatst aan de beurt komen. 5. Meer toiletten maken voor de da mes. 6. B. de GraafVermij, Heemskerkstraat 7 rd., Utrecht-Den Bosch: Bij Hagestein twee versmalde rijstroken. Tot eind mei. De laatste paar maanden hebben de kranten in Holland artikelen geplaatst die de situatie in Rhodesië beschrijven als wanorde, burgeroorlog en bloedba den. Deze artikelen zijn Ver van de waarheid af en het resultaat is dat onze familieleden in Holland zich onnodig ongerust maken. De zaak is zo. Rhodesië heeft 5 miljoen zwarte inwoners de meeste van deze mensen behoren tot twee zwarte bevolkingsgroepen, Mashona en Matabele. Deze mensen willen in vrede leven en hun land bebouwen. Echter van elke groep zijn er een paar duizend die ruzie zoeken met elkaar. Deze groepen zitten elkaar al in de haren gedurende tweehonderd jaar. Af en toe komt er nog wel een knokpartij voor in de zwarte voorsteden tussen deze groepen en de politie moet er dan tussen komen om orde te scheppen. Op het ogenblik is het land, zoals het al de laatste 20 jaar is, een welvarend land’ genoeg te eten voor iedereen en bovenal vrijheid om te zeggen en schrij ven wat je wilt. De wereld wil dat Ian Smith het land aan deze zwarte ruziemakers overgeeft. Het resultaat is als volgt indien dit zou gebeuren. Ten eerste moet het aan een van deze groepen overgegeven worden, aan een combinatie van groepen overgeven gaat niet, dat hebben we al gezin in veel andere landen. De groep die niet het bewind in han den krijgt, windt dat niet zo leuk en begint onder bedreiging een moord-en- doodslag in de zwarte woonwijken. Dit slaat over naar de steden en wat hebben we op ons bord, een burgerloorlog en een bloedbad. De partij die verliest, roept hulp in van het buitenland en waar die vandaan komt hoef ik niet te vertellen. Zoals het land nu geregeerd wordt is er welvaart voor iedereen en het meren deel van onze zwarte bevolking weet dit en wil niets met deze paar duizend ruziemakers te doen hebben. Dit blijkt uit het feit dat duizenden zwarten in de rij staan om bij de politie en bij het leger te komen. Ze zijn als de dood dat de blanken het land aan die moorde naars (jullie noemen ze vrijheidsstrij ders) over zullen geven. Ik ben mede eigenaar van een bio scoop in Gwelo en tel veel zwarte men sen onder mijn klanten. Deze mensen vragen mij vaak hoe het mogelijk is dat Holland geld geeft en steun aan een stelletje moordenaars. Op deze vragen moet ik mijn hoofd als Hollander in schaamte laten hangen. Onze familieleden in Holland hoeven niet ongerust te zijn, we weten wat goed is voor Rhodesië en met behulp van onze zwarte bevolking, zullen we deze zwarte moordenaars en ruziezoekers met gemak verslaan, zodat dit mooie land in vrede een prachtige toekomst tegemoet kan gaan. Ook de dreiging van de andere zwarte landen in Afrika om gezamenlijk Rho desië en Zuid-Afrika aan te vallen is zo belachelijk daar hoef ik niet eens op te antwoorden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11