Enige kandidaat vertrouwensman huidige leider NIEUWE GRILLE VAN FORD mee Race naar Witte Huis kost kandidaten handen vol geld Grotere matiging aangeboden Gunstig jaar ABN-fondsen Halogeenlamp bracht betere verlichting I I I 50 jaar Eb, Pontiac V stijgt geregeld Alleen Ford heeft nog geen financiële problemen Dagelijks verse asperges in 7 variaties kom kijken in bóMwrrtatrah naar Prijs benzine I s i Bouwens Autoverhuur Bouwmatron te® 8rMpiï F fffih F HCMl VARIA V R IJ D A G 1 6 APRIL 19 76 13 (Van een medewerker) Na Echeverria Falende politici ^^OVERVEEN 24 12 66 Grensprobleem Bouwj. 1976 MEXICO CITY In juli kiezen de Mexicanen een opvolger voor presi dent Luis Echevmria Alvarez, die dan zijn ambtstermijn van zes jaar erop heeft zitten. Over de uitslag van de presidentsverkiezingen, die op de 4de juli zullen worden gehouden, zal niemand zich verbazen. Er is maar één kandidaat: José Lopez Portillo, vriend en vertrouwensman van Echeverria bat wijst cr op, dat Mexico onder het nieuwe bewind geen revolutionaire veranderingen hoeft te verwachten. Alles zal bij het oude blijven: de rijken worden rijker, de armen blijven arm. EEN TRANSIT HUREN? sterdam is wereldvermaard: Haar lem, Naarden, Alkmaar en de stad jes langs het IJsselmeer niet min der. Daarnaast: stolpboerderijen, molens, de Zaanse houtbouw, de goed bewaarde dorpen en zeldzame stadsplekjes. Fotograaf Wijdel Jongens maakte er unieke opnamen van. Elk onder werp is voorzien van een korte tekst; Ben Kroon schreef een alge mene inleiding. Achtenveertig pagi na’s met ruim honderd foto’s over monumenten inNoord-Holland. Een „platenboek” dat elke Noord- Hollander steeds weer met genoe gen zal bekijken! f 35,- per dag incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine Dit is een van de ruim honderd foto’s over monumenten in de pro vincie Noord-Holland, die zijn opge nomen in de platen-pocket (20x15 cm.) „Monumenttaal Noord- Holland”. Het betreft hier onderwerpen als ondermeer: kastelen, kerken, mo lens, boerderijen, woonhuizen, bui tenplaatsen, hofjes en weeshuizen, overheidsgebouwen, handel, nijver heid en verkeer, stads- en dorpsge zichten, restauratie. Noord-Holland kent veruit de mees te monumenten in ons land, ruim 11.000. Van velerlei soorten: Am- ct/1. 8 mrt. 1 i I 1 Geen veranderingen in Mexico na vertrek president Echevernia (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) kan de lichtsterkte tot de helft zijn verminderd. K3 Tel. 023- (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Onder de vroegere wetten konden de Velzen-Z. Huize Beeckestijn Voor slechts 2,50 kunnen onze abonnees in het bezit komen van „MONÜ- (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) i Het probleem voor Mexico vormt de meer dan 3000 km lange grens met de Verenigde Staten. De meeste Mexicanen hebben leren leven met de „gringo’s” uit het noorden, zoals de Amerikanen dooi de bevolking genoemd worden. Ameri kaanse toeristen spekken de kassen van de hotels, de eetgelegenheden en de dure boetieks, terwijl er zo nu en dan ook MENTAAL NOORD-HOLLAND” bij de onderstaande kantoren van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijkse Courant: Ged. Oude Gracht 82 - Haarlem-Centrum Floresstraat 1 - Haarlem-Nrd. Californiëplein 17 - Haarlem-Schalkwijk Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk groot, dat de kandidaten zich bijvoor beeld niet kunnen veroorloven televisie- tijd voor hun propaganda te kopen. Openingstijden: alle werkdagen zaterdag 9-17 uur 10-16 uur De verlichting van nieuwe auto's geeft in het algemeen geen reden tot klagen. Zodra de auto ouder wordt, verandert dit. Zeker als de verlichting bestaat uit conventionele duplolampen, treedt na enige tijd een vermindering van de licht sterkte op. De oorzaak is eenvoudig: de gloeilamp veroudert. Tijdens het bran den ontstaan in de wolfraam-spiraal in de lamp temperaturen tussen de 2000 a 3000 graden. Na verloop van tijd verdampen hierdoor deeltjes wolfraam, die zich afzetten aan de binnenzijde van de ballon. De lamp vertoont dan zwarte vlek ken; sommige oude lampen zijn geheel zwart geworden. Natuurlijk heeft dit een ongunstige invloed op de lichtsterkte van de lamp; na 100 tot 150 branduren 1975: 1975: WASHINTON. Geldgebrek is het grootste probleem voor bijna alle kandi daten die in de VS het presidentschap nastreven. Drie weken geleden hebben zij voor het laatst steun ontvangen uit federale fondsen, maar de geldnood is zo een klein gedeelte van de bevolking en, indien nodig, onderdrukking van de ei sen van de boeren en de arbeiders. eDe presidentiële droom van een door de staat geleide economie is afgeketst op de harde realiteit van de gemengde econo mie, waarbij de particuliere ondernemer de belangrijkste vinger in de pap houdt. UTRECHT. De werknemersbond in het bank- en verzekeringsbedrijf BV A is bereid tot een forse loonmatiging. De bond vindt de matigingsplannen die CNV en FNV vorige week bekendmaak ten nog maar minimaal. Hoeveel verder de 9300 leden tellende bond zelf wil gaan kon BVA-bestuurder Werkhoven niet zeggen. Dat zal mede afhangen van de stijging van de prijzen in de eerste helft van dit jaar”. aangevraagd. Op de foto is deze grille gemonteerd op een Capri. De nieuwe grille bestaat uit een aantal horizontale lamellen die de lucht naar de radiator leiden en hp hogere snelheden gedeeltelijk worden gesloten. Daardoor wordt een deel van de lucht, die anders door de lamellen zou stromen, over de motorkap geleid. Ford claimt, dat hierdoor de zogenoemde „lift” van de wagen met dertig percent wordt gereduceerd. De luchtweerstand zou met twaalf percent inkrim pen. De Capri waarop deze grille is gemonteerd, bezit nog enige technische snuf jes, de schjjfwielen zijn geheel dicht en aan de zijkanten van de wagen vertoont de carrosserie een vlakke rand. Deze laatste zou voorkomen, dat er te veel lucht onder de zijkanten van de auto vandaan komt. Ook deze technische kunstgrepen geven de wagen meer stabiliteit bij hogere snelheden. De BVA zegt in zijn gisteren versche nen ledenblad „Perspectief” dat een frontale aanval op inflatie en werkloos heid alleen mogelijk is via een beleid van matiging. Matiging bij de loonont wikkeling, matiging in de prijsstijgingen en vooral ook matiging in de groei van de overheidsuitgaven. De bond zegt ver der bereid te zijn mee te werken aan een evenwichtig en rechtvaardig ar beidsvoorwaardenbeleid, echter niet aan het uitleven van nivellerings-hobbyisme. afstelling van de koplampen kan deze verbetering echter weer teniet doen. Laat dus op z'n minst eenmaal per jaar de koplampafstelling van uw wagen controleren. Als je de Mexicanen hoort praten over hun president, ben je geneigd te denken dat Echeverria een van de meest omstreden politici uit de Mexicaanse ge schiedenis is. Door zijn anti-bureaucrati- sche aanpak en de overrompelende ma nier waarop hij beslissingen neemt, heeft hij het hele partij- en regeringsap paraat ontregeld en in de war gebracht. Politieke kringen in Mexico verwachten dat zijn opvolger een evenwichtiger en Deze groeiende afkeer van de partij politiek van de PRI is wel begrijpelijk. Slechts één op de drie Mexicanen slaagt er in vast werk te vinden dat behoorlijk betaald wordt. De boeren op het platte land hebben niet voldoende grond om te bewerken, omdat de nieuwe grootgrond bezitters de beste landerijen opkopen e' i onder hun familieleden verdelen of een aarzelend begin van landhervorming de grond in boren. Kredieten, kunstmest, tractoren en nieuwe landbouwtechnieken worden niet aan de allerarmste boeren gegeven maai komen in de meeste gevallen de kapi taalkrachtige landbouwers ten goede. Dc trek van het platteland naar de stad is daardoor erg groot. Regeringsambtena ren schatten het aantal immigranten dal dagelijks Mecico City binnentrekt op zoek naar een woning, werk en eten op meer dan 2000. Deze mensen geloven niet in verkiezingen omdat de meeste politici geen oplossing zoeken voor hun problemen. Een Mexicaanse zakenman barst in lachen uit als je hem vertelt dat sommi ge ondernemers geloven dat Echeverria bezig is in Mexico het socialisme in te voeren. „Geen sprake van”, zegt hij. „Als de Amerikanen een experiment van Al lende - de in Chili bij een staatsgreep vermoorde president - niet toestaan, hoe zullen ze dan iets soortgelijks aan hun grenzen, in Mexico, dulden?”. Mexico maakt op het ogenblik de indruk door twee presidenten geregeerd te worden. Tot in de meest afgelegen gehuchten hangen de portretten van de nieuwe presidentskandidaat. Misschien heefet die Mexicaanse journaliste wel gelijk, die haar artikel begon met de zin: „Mexico hoeft niet beter te zijn dan andere landen, maar blijft onder de maat, in verhouding tot zijn revolutio naire verleden...” Weliswaar zijn wijzigingen gebracht in de wet, die de geldsbedragen vastlegt die kandidaten mogen uitgeven aan hun campagne, doch de uitkeringen die daar mee gepaard gaan komen pas half mei beschikbaar. kandidaten leningen sluiten als zij geld te kort kwamen, maar zulke acties zijn nu aan strikte regels gebonden, zoals die ook voor normale leningen van banken gelden. En waar de bijdragen van privé- personen slechts duizend dollar (om streeks 2700 gulden) mogen zijn is er dezelfde beperking aan leningen uit de private sector. I Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 kruimeltjes af vallen voor de bevolking buiten de hoofdstad, die geduldig-glimla- chend de toeristen opscheept met hout snijwerk, kleurige doeken en aardewerk. Vooral de middenstand in de steden is een slaafse navolger van het Noordame- rikaanse consumptiepatroon, dat hem kunstmatig aangekweekt wordt door de commerciële tv en het dagelijks bom bardement voor de radio van reclame boodschappen en goedkope aanbiedingen in de supermarkten. Echeverria heeft ondanks bescheiden binnenlandse her vormingen niets kunnen veranderen aan de monopoliepositie van de voor het merendeel Amerikaanse ondernemingen in de Mexicaanse economie. De buitenlandse investeringen bedroe gen in 1974 in totaal meer dan 2 miljard dollar, terwijl de buiitenlaindse schuld in 1975 opliep tot ongeveer 4 miljard dol lar. Dat is 23 procent van het bruto nationaal produkt. Een van de stok paardjes van Echeverria was de poging om het Mexicaanse staatsapparaat meer invloed te geven in de nationale econo mie en om de ondernemers over te halen economisch riskante investeringen te ondernemen en internationale afzet markten te zoeken. De meeste ondernemers voelen in de praktijk echter meer voor de Braziliaan se aanpak van kapitaalophoping onder Een opponent heeft Portillo niet bij de verkiezingen. De linkse oppositie partijen weigeren om aan de verkie zingsstrijd mee te doen en de centrum rechtse groeperingen kunnen het niet eens worden over hun kandidaat. Porteillo heeft de steun van Echeverria, die er geen geheim van maakt dat hij zijn voormalige minister van Financiën op de presidentszetel wil hebben. Boven dien heeft Portillo de steun van de regeringspartij, PRI, die in het Huis van. Afgevaardigden beschikt over 178zetels, terwijl de drie kleine partijen er totaal maar 38 hebben. De PRI heeft 7 miljoen geregistreerde leden en bepaalt al 47 jaar lang de politiek van Mexico. De linkse oppositie beschuldigt de PRI van machtsmisbruik en probeert het kiezersvolk te bewegen om op 4 juli niet naar de stembus te gaan. In maart is er een opiniepeiling gehouden onder onge veer 3000 kiezers uit verschillende lagen van de bevolking in de 12 miljoen inwo ners tellende hoofdstad Mexico City. Zes endertig percent van hen was niet van plan te gaan stemmen, terwijl 31 per cent er over dacht zijn stem uit te brengen op de regeringspartij. Bovendien bleek 55 procent van mening te zijn dat het nauwelijks de moeite waard was om naar de stembus te gaan. De democratische kandidaat Jackson moest wegens geldgebrek per auto ruim twee uur reizen in plaats van zich te verplaatsen met een vliegtuig dat te duur bleek. Morris Udall heeft voor de tweede keer in drie maanden zijn cam pagne moeten reorganiseren. Jimmy Carter heeft een serie televisie-adverten- ties klaar liggen maar tot nu toe is er geen geld voor de zendtijd, die bijna een half miljoen gulden moet kosten. Nijverheidsweg 27 Haarlem 023-319120 (8 lijnen).Volg ANWB-borden Waardefpolder en Bouwmatron wegwijsborden i 5 mTn. van afslagHaarlem autobaan Alkmaar/Schiphol De enige kandidaat die blijkbaar niet door gebrek aan middelen wordt ge dwarsboomd is president Ford. En zoals de New York Times opmerkt, is hij degene die zijn toestemming moet geven voor een wetswijziging die voornamelijk zijn tegenstanders ten goede zal komen. In 1972 kon de democraat McGovern nog bijna 32,5 miljoen gulden aan zijn vergeefse gooi naar het presidentschap ten koste leggen. De kandidaten van 1976 zullen nog niet de helft van dit bedrag kunnen uitgeven, hoewel de prij zen zo ongeveer met 50 percent zijn gestegen. AMSTERDAM (ANP). De ABN- rendementspool en de ABN-Rentepool hebben dankzij de rente-ontwikkellng een gunstig 1975 gehad zo blijkt uit het gecombineerde jaarverslag. Bij de Rendementspool steeg de basi- saarde per participatie van 50,93 tot 53,86. De uitkering kan worden ver hoogd van f 4,10 tot 4,30. Het fondsver mogen steeg met 8,4 miljoen tot 43,8 miljoen door de waardestijging van de effectenportefeuille en door uitgifte van nieuwe participaties. Het aantal hiervan nam toe met 117.216 tot 812.946 Ook in het lopende jaar hield de belangstelling onverminderd aan. Aan het eind van het eerste kwartaal van 1976 werd de mijl paal van een miljoen participaties be reikt. De basiswaarde van de participaties Rentepool gaf een stijging te zien van 49,56 tot 52,52. De uitkering kon wor den verhoogd van 3 tot 3,25. Van de uitkering is een deel vrij van inkom stenbelasting in verband met belasting vrije koerswinst bij aflossing van laag- rentende obligaties. Het fondsvermogen steeg iets minder snel dan de basiswaar de door een lichte teruggang van het aantal uitstaande participaties namelijk met ongeveer 42.000 tot 963.919. Eind 1975 bedroeg het vermogen van de Ren tepool 50,6 miljoen tegen 49,9 miljoen een jaar daarvoor. 1975: 102,6 1975: 103,2 1976: 105,0 1975: 102,8 2 febr. 1976: 105,6 1975: 102,2 3 mrt. 1 mei 1 juni 1 juli 2 aug. 1975: 102,2 3 mrt. 1976: 107,2 1 sept. 1975: 103,2 1 april 1976: 109,6 De prijs van de benzine is per 1 april opnieuw gestegen. Ditmaal door een verhoging van de accijns op de ben zine. Voor een liter super betaalt de automobilist thans aan de pomp f 1,096. En dit, terwijl in april 1975 een liter super nog 98,2 cent kostte. Sindsdien is de prijs van benzine vrij wel elke maand omhoog gegaan. De Rai levert het volgende lijstje: ct/1. 98,2 1 okt. 99,8 3 nov. 1975: 101,4 2 jan. Pontiac bestaat dit jaar vijftig jaar. En daarmee is niet alleen een auto merk, maar ook een Indiaan in de geschiedenis bewaard gebleven: de eerste Pontiac werd in 1926 genoemd naar een Indianenopperhoofd. Ponti ac, the Chief of the Sixes; met deze slagzin heeft General Motors sinds dien een verkooppolitiek gevoerd, die bestond uit het regelmatig uitbreiden van modellenreeksen. Pontiac is ontstaan uit het destijds beroemde merk Oakland, dat in 1909 samen met Buick, Oldsmobile en Ca dillac de pioniersmerken vormden van General Motors. Ene Edward Murphy stichtte de Oakland Motor Car Company en ontwierp daarvoor een vier-cilinder auto, waarvan in 1909 491 exemplaren werden ver kocht. Dit succes trok de aandacht van William Crapo Durante, die toch al rondliep met concrete plannen voor een autoindustrie en Murphy voorstelde met hem mee te doen: dit werd de geboorte van General Mo tors. Voor 1976 is het belangrijkste Pon- tiacnieuws een nieuwe Sunbird-cou- pé. Van de in totaal zeven gefabri ceerde Amerikaanse modellen, wor den er twee de Firebird en de Le Mans- in ons land geïmporteerd. De rustiger politiek zal gaan voeren, met behoud van de inhoud van Echevarria’s programma. Echeverria heeft in het buitenland meer succes geboekt dan in Mexico zelfèè Het handvest van de economische rech ten en plichten van de lidstaten van de Verenigde Naties is, .dankzij zijn initia tief, een verplicht nummer, terwijl het nieuwe economische systeem van alle Latijnsamerikaanse landen (SELA) voor al door zijn toedoen, sinds enkele maan den functioneert. Kritische vakbondsleiders geloven ech teer niet in de oprechtheid van Echever ria’s politiek. Zij vertellen dat er in Mexico geen echte democratische vrijhe den bestaan. Onder Echeverria is de revolutionaire woordenschat uitgebreid, maar het stakingsrecht tegelijkertijd aan banden gelegd. De mogelijkheid om vak bonden op te richten, is beperkt aanwe zig. Verenigingsrecht en vrijheid van drukpers en meningsuiting zijn luxe artikelen in Mexico. De eigenaar van een krant voegt er aan toe: „Bij ons bestaat een „voorwaardelijke” persvrij heid. Je kunt maar tot een bepaalde grens de regering kritiseren. Zij beschikt over het papier en is een van de belan grijkste adverteerders. Je moet dus op passen met wat je schrijft, want voordat je het weet krijg je geen papier meer of blijven de advertenties weg”. Bij oudere wagens treden boven dien spanningsverliezen op. Vervuilde of gecorrodeerde contacten, een slechte massaverbinding veroorzaken grote overgangsweerstanden. De spanningsverliezen die hierdoor ont staan, zijn waar te nemen met een voltmeter. Een verlies aan spanning van bijvoorbeeld tien percent, zorgt al voor een vermindering in licht sterkte met 30 percent. Maar dit is nog niet alles. Er zijn daarnaast nog vele factoren die aan een slechte verlichting bijdragen: een vuile of verroeste reflector, een ge broken koplampglas, enz. Nu kan men veel zaken aan de verlichting herstellen of verbeteren, behalve de gloeilamp. Dat is op zich al een compromis tussen lichtsterkte en le vensduur. In het algemeen gaat een conventionele gloeilamp 150 brandu ren mee, d.w.z. wat de dimspiraal betreft. De levensduur van de groot- lichit-spiraal is korter: ca. 75 brandu ren. Tegenwoordig gebruikt men meer en meer de halogeenlamp. De con ventionele gloeilamp is voorzien van een gasvulling: bij de halogeenlamp is aan deze gasvulling een halogeen (jodium of broom) toegevoegd. Dit halogeen zorgt ervoor, dat het ver dampte wolfraam zich weer op de spiraal afzet. Dus niet langer aan de binnenzijde van de glasballon. Verder experimenteren met de halogeenlamp bracht een nieuwe halogeenlamp met twee spiralen voort, die dubbel zoveel licht geeft als de conventionele gloei lamp. Het grootste voordeel is echter, dat deze lichtsterkte gehandhaafd blijft. Dus geen vermindering van licht, naarmate de lamp ouder wordt. Deze zogenoemde H4-halogeenlampen kunnen echter alleen ten volle wor den benut, als men ze samen met bijbehorende reflector met lens ge bruikt. Wil men zijn oude wagen met deze lampen uitrusten, dan zijn daar voor ombouwreflectors te verkrijgen. Bij de ombouw moet spanningsverlies worden voorkomen, omdat het proces van het terugvoeren van de wolfraam naar de gloeidraad een bepaalde spanning vereist. Daarom worden ha logeenlampen gewoonlijk gemonteerd in combinatie met een relais. Niet alleen koplampen, ook mist lampen (in het algemeen breedstra- lers) en bermlampen (vèrstralers) worden thans met halogeenlampen uitgerust. Oorspronkelijk waren ze erg compact, maar het publiek wil grote lampen, en dus krijgen ze grote lampen. Overigens geeft de wet voor schriften voor het gebruik van al deze soorten lampen. In elk geval is de autoverlichting door de komst van de halogeenlamp een flink stuk verbeterd. Een onjuiste Ford heeft een nieuwe aërodynamische grille ontworpen en daarop patent 1976. I I1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13