ONE FLEW OVER THE CUCKOO’S NEST Normale gek wordt kalm als een plant gemaakt FILMS IN AMSTERDAM van ONS lm»! Nashville: zinvol portret Amerikaans provincialisme Aï«" I If»®- 1 Oude films Race with the devil N achtvoorstellingen Lucky Lady J eugdvoorstellingen ROBERT ALTMAN COMPONEERT FILMISCH MEESTERWERK 1 Hustle Filmmuseum Sunshine Boys Nachtvoorstellingen Drie dagen van de Condor V R IJ D A G 1 6 APRIL 19 76 FILMS Ws 1 besp wfHr/ffmmmnmmmmifmk De bespreking door Charles Boost van de Nederlandse film „Alle dagen feest” is te vinden op de kunstpagina. 1 a DE TSJECHISCHE regisseur Mi los Forman heeft het helemaal „ge maakt” in Amerika. Zijn eerste Amerikaanse film, „Taking Off”, een milde satyre op de generatie kloof, kreeg vijf jaar geleden in Cannes een hoge onderscheiding. Zijn tweede produktie in de States, „One flew over the Cuckoo’s Nest” sleepte bij de recente Oscar-regen in Los Angeles mar liefst vijf prij zen in de wacht. Beste film van het jaar, Forman beste regisseur, de beide hoofdrolspelers, Jack Nichol son en Louise Fletcher, beste ac teur en actrice en Bo Goldman en Lauwrence Hauben die de gelijkna mige roman van Ken Kesey voor het witte doek bewerkten, beste scenarioschrijvers. Het is bijna te veel van het goede. 1 19 «wk. 16 Liza Minelh in Lucky Lady. p. om zijn” niet. Hij Ï7S9IE»' 7 [W de de de te rnu voor OP DE MATINEES van Palace kan de jeugd een spannende, in eigen land ver vaardigde Pim Pandoer-film zien en ie dere middag gaat in Lido nog Disney’s speelfilm „Eiland aan het Einde van de Wereld”, •c Het zou niet de eerste keer zijn, dat een met prijzen overladen film de ach terdocht van het publiek opwekte, dat terugdeinst voor zoveel lof. Wat in dit geval bijzonder jammer zou zijn, want Foreman’s film is een uitzonderlijke prestatie vol dwaze en zwarte humor, met gruwelijke momenten en een angst wekkend slot. Meer dan in Taking Off” Wat de prolongaties betreft die zijn te vinden in Studio, waar „The Adventures of Sherlock,, Holmes’smarter Brother” een tweede week ingaat en in Roxy die maar niet genoeg van Once upon a time in the west kan krijgen. elkaar te houden, opereert het drietal overdag eensgezind en laat heel wat vijanden met zelf gemaakte bommen sneuvelen. Een drukte en geweld die men van regisseur Stanley Donen niet verwacht zou hebben,hoewel zijn naam vermeld staat als de maker van „Lucky Lady”, waarvan men in Luxor kennis kan nemen. inrichting en patiënten om zwakzinnigen sfeer van een dergelijke instelling leren kennen. Het dienstertje dat beter kan strippen dan zingen in „Nash ville”. i Robert Redford in „Drie dagen van de Condor”. weg naar zijn dood. Een spannende, goedgemaakte spionagefilm die echter niet ontsnapt aan de cliché’s van het genre. NIEUWS IS „RACE with the Devil” in Lido, een nachtmerrie-achtige film van Jack Starrett waarin Peter Fonda en Warren Oates met hun vrouwen op vakantie gaan in een luxueuze, door henzelf ontworpen caravan en in een verlaten streek betrokken raken bij de activiteiten van een sekte van duivelbe zweerders, die zich aan rituele moorden te buiten gaat. Als zij eenmaal ongewild getuige zijn geweest van een dergelijke bloedige ceemonie, worden de echtparen door sekte-lden op een duivelse manier achtervolgd en tenslotte klem gereden. Een angstaanjagende film voor publiek met sterke zenuwen. DE HAARLEMSE bioscopen hebben niet veel werk gemaakt van de komende feestdagen. Ze hebben niet voor uitzon derlijk filmamusement gezorgd. De meeste theaters prolongeren of hebben een gedateerde film in reprise genomen, zoals Palace die met de zeer oude James Bond film „Veel liefs uit Moskou” te rugkomt, Rembrandt die de uit ’69 stam mende „Hibernatus” (vriezen we dood dan vriezen we dood”) met Louis de Funes weer eens op het programma heeft genomen en Frans Hals die het nog eens met „The Good, the Bad, and the Ugly”, zij het ditmaal met de com plete versie, zonder keuringscoupures dus, gaat proberen. OOK MET LEVENSGEVAARLIJKE achtervolgingen gepaard gaan de avon turen van het drietal Liza Minelli, Gen Hackman en Burt Reynolds die in de dertiger jaren drank smokkelen over zee van Mexico naar de drooggelegde Vere nigde Staten. Ze vinden bij deze illegale handel tegenstand van de Amerikaanse kustpolitie maar ook van de 'grote dranksmokkelaars die geen indringers op hen territorium wensen. Terwijl Liza 's nachts moeite heeft de mannen uit ALS MEN NA AL die narigheid nog eens onbekommerd wil lachen, zij een bezoek aan het Leidseplein Theater aan bevolen, waar „The Sunshine Boys” draait, een verfilming door Herbert Ross van een bijzonder populaire Broadway- comedie van Neil Simon. De „Sunshine Boys” vormden jaren geleden een ko misch duo dat als een Amerikaanse „Snip en Snap” in de historie van het New Yorkse amusementsleven is blijven voortleven. Als een tv.-station op de onzalige gedachte komt herinneringen aan het revue-theater op te gaan halen, kan het niet anders of de „Sunshine Boys” moeten daarin voorkomen. Maar de beide heren, enige tientallen jaren ouder geworden en in de film gespeeld dor Walter Matthau en George Burns, leven sinds zij het toneel verlieten, in onmin en het wordt een heel karwei hen weer samen te brengen voor hun FILMS UIT DE DAG- en avondvoor stellingen die ook 's nacht in het wee kend te zien vallen, zijn „Hustle” in Cinema International Resnais „Stavisky” in City 3, „The Damned” van Visconti in Studio K, „Alle Dagen Feest” in The Movies, evenals Zanussi’s „The Balance”. John Boorman’ science fiction-bedenk- sel „Zardoz” met Sean Connery en Charlotte Rampling is in Cineac Reg. Breetraat belandt, Billy Wilder’s „Sun set Boulevard” in Kriterion. JACK NICHOLSON Komt als R. McMurphy in het instituut terecht, om dat hij zich onhandelbaar en agressief getoond heeft tijdens het uitdienen van een gevangenisstraf en toen geestelijk onstabiel werd verklaard. McMurphy moet nu als een normaal mens zijn straf uitzitten temidden van andere „outcasts” van de maatschappij die eveneens door hun onaangepast zijn opgesloten zitten. Hij wordt een verklaard tegenstander VOOR DINSDAG staat „A Midsum mernight’s Dream op het program, een moedige poging van de grote Max Rein hardt, geëmigreerd naar de VS. om er in 1935 Shakespeare’s gecompliceerde zo merzotheid met Amerikaanse acteurs te verfilmen, daarbij geassisteerd door een andere emigrant William (voor Wilhelm) Dieterle. Onder de medespelenden her kent men James Cagney, Joe E. Brown, Dick Powell en Mickey Rooney (als Puck) EEN uit ’69 stammende oorlogsfilm waarin vijf geallieerde commando’s een succesvolle raid uitvoeren op het Duitse hoofdkwartier in Italië en die daarom „Five to Hell” is getiteld kan men in de nachtvoorstellingen van Frans Hals zien. Lido daarentegen laat in die nachtelijke uren een western zien „.Mensenjacht”, opnieuw Peter Fonda en Warren Oates, van wie de laatste voor de derde maal in het Haarlemse bioscoopproramma te zie is in „Breng mij ’t Hoofd van Alfredo Garcia”, een onnodig wrede en bloeddorstige wraakfilm van Sam Pec kinpah. „Satyricon is te zie in Roxy van Fellini. ER VALT MééR te kiezen. Catherine Deneuve is deze week te bewonderen in een Amerikaanse film met Burt Rey nolds, de Clark Gable van de jaren zeventig, in „Hustle”, hier genoemd „Tot iedere prijs”. Robert Aldrich regiseerde dit zwaar aangezette misdaaddrama, waarin Reynolds als politieman eer) ver houding heeft met een dure call-girl (Deneuve) en tegelijk verwikkeld is in een moordaffaire op een minderjarig meisje. Reynolds speelt op ouderwetse manier de „he-man” in tegenstelling tot de genuanceerde wijze waarop Catherine Deneuve haar rol van verliefde prostitu ee enige schijn van aannemelijkheid weet te geven. Er is om te beginnen de Nederlandse film „Alle Dagen Feest” met Peter Fa ber in een virtuoze rol. City 2 en The Movies laten deze film van vier regis seurs zien. Ook op deze pagina bespro ken zijn „Nashville”, de uitzonderlijke film van Robert Altman, waarvan Tu- schinski 2 en Alhambra 2 de Nederland se premire brengen; en de vijfvoudig met Oscars onderscheiden film van de Tsjech Milos Forman, „One flew over the Cuckoo’s Nest” met een adembene mende rol van Jack Nicholson die Al hambra I en Nöggerath voor hun reke ning hebben genomen. De Amsterdamse bioscopen hebben zich uitgesloofd in het brengen van veel en vaak opvallende premires, die de filmliefhebber voor een rijke keuze plaatst van actuele hoogtepunten in de filmproducties van verschillende landen. van het regiem dat onder aanvoering van zuster Ratched (Louise Fletcher in de inrichting wordt toegepast en waarbij de verpleegden als debiele kinderen worden beschouwd die ferm maar vrien delijk moeten aangepakt. Er ontstaat een verbeten strijd tussen McMurphy en zuster Ratched, die uiteindelijk door het over meer machtsmiddelen beschikkende „establishment” gewonnen wordt. Voor „shock”-behandeling en hersenoperatie wordt niet teruggedeinsd om de recalci trante en oproer kraaiend McMurphy kalm „als een plant” te maken. zich gemengd onder zich de habitus van eigen te maken en VOOR WIE NOG meer onthullingen over de praktijken van de CIA wil horen, is er in Tuschinski I „Drie Dagen van de Condor”, een verfilming door Sydney Pollack van een bestseller, waarin de Condor echter zes dagen ge gund is. Condor is de codenaam voor een CIA-man (Robert Redford) die on geweten „persona non grata” wordt in de organisatie en hier pas achter komt, als hij het kantoor waar hij werkt na lunchtijd uitgemoord vindt. Zijn toeval lige afwezigheid heeft hem van een zekere dood gered, maar hoe lang nog? Redford begint op eigen houtje een soort onderzoek naar de duistere machten die dit bloedig gebeuren opgeroepen hebben en de onthullende feiten die dan boven komen en voor hem, wonderlijk genoeg, volstrekt nieuw en ongehoord zijn, ma ken hem duidelijk dat hij „geen toe komst” meer heeft en onverbiddelijk het volgende slachtoffer van gehuurde moordenaars zal worden. Maar voor het zover is, raakt hij zijn verhaal kwijt aan „The New York Times” en hoopt daar mee de ogen van zijn landgenoten te zullen openen. Met dit kinderlijk ver trouwen in het effect van sensationele onthullingen laten we hem achter, op De geprogrammeerde films met Humphrey Bogart gaan niet door omdat de rechten van deze serie „The big Sleep”, „To have and have not”, „Key Largo”, Treaure of Sierra Madra”, etc.) door The Movies zijn verworven die ze doorverkocht heeft aan City voor een reeks nachtvoorstellingen in het najaar. In de plaats daarvan kan men op 21 en 22 april kijken naar een tweetal films van Claude Chabrol uit diens begintijd, n.l. „Le beau Serge” uit 1958 en „Les Cousins” uit datzelfde jaar. onvergetelijke bijdrage aan de lach. Neil Simon weet zeer komische dialogen te schrijven en regisseur Ross heeft, steu nend op een paar doorgewinterde ac teurs als Matthau en Burns een toneel matige, maar toch komich werkende filmversie afgeleverd die het aanzien alleszins waard is. Jack, Nicholson als McMurphy zet de waterspuit op een stel ingesla pen patiënten in een psychiatrische inrichting. „Ik kan”, heeft regisseur Foreman in een interview verklaard, „geestelijk ziek” alleen omschrijven als een onver mogen om zich binnen redelijke grenzen aan te passen aan ongeschreven regels die voortdurend aan verandering onder hevig zijn. Als je niet mee kan gaan me' die voortdurende evolutie, noemt je geving je al gauw „gek”. (of in een van zijn Tsjechische films) wordt Foreman’s kijk op mensen dit maal door wantrouwen en cynisme be heerst. Het feit dat hij Kesey’s roman als uitgangspunt koos waarin deze een ze nuwinrichting als afspiegeling kiest van de wereld waarin wij leven, spreekt boekdelen over het groeiend pessimisme waarin de milde spotter vanaf vroeger geraakt is na vijf jaar contact met de VS. Zijn film speelt zich,’op een openings beeld, een slot-opname en een fragment waarin Nicholson zijn mede-patjënten mee uitneemt op een tochtje per motor boot, geheel af in een inrichting voor geestelijk gestoorden. De film werd op genomen in het Oregon Hospitaal in Salem met medewerking van doktom en verpleegden. Drie maanden lang heeft het hele team van technici en acteurs gewoond in een vleugel van de McMurphy erkent dat begrip „gek- behandelt zijn mede gevangenen als gewonen mensen, scheldt ze uit, probeert ze uit hun lethargie en hun angst voor de buitenwereld te ha len. Maar het regiem erkent deze onwe tenschappelijke methodes niet en dat veroorzaakt McMurphy’s dood woel mengt dan een bezoek te bre.ngen aan het ziekenhuis. "2-U1.7 En dan zijn er de grote en kleine sterren, de hysterische onverwachte climax voert, is „Nashviïle” het complexe, ontvangsten op het vliegveld, de teleurstellingen, de intriges uit beroepsjaloezie „Nashville” betekent een dwarse door- HET WERK VAN DE Amerikaanse regisseur Robert Alt man is niet bepaald populair in ons land. Behalve „M.A.S.di” de oorlogssatyre die hem internationale bekendheid bracht zijn de andere films van Altman: „Brewster McCloud”, „Mc Cabe Mrs. Miller”, „Images”, „The long goodbye” (met Elliott Gould als de privé-detective Philip Marlowe) en „Thieves like us”, hier geen grote successen geworden. Iets meer aandacht kreeg zijn laatste film, „California Split” met Elliott Gould en George Segal als verwoede gokkers. Een feit is dat Altman die na veel televisie-activiteiten pat laat aan het filmen is begonnen, het zijn publiek niet ge makkelijk maakt. Door een eigenzinnige regie roept hij vee problemen op, die het direct begrijpen van zijn bedoelingen een beetje vertragen. Voor wie in de bioscoop op een gemak kelijke manier bediend wil worden, zijn dat onoverkomelijke bezwaren. Wie er echter, als bij alle andere kunstvormen wat moeite voor over heeft om achter die bedoelingen te komen, zal ontdekken dat Altman een weloverwogen gecom pliceerd filmer is, die zijn „moeilijke” films als „Images” en nu ook „Nashville” als legpuzzles in elkaar past en eerst in het totale overzicht de mysteries van de afzonderlijke delen prijsgeeft. „NASHVILLE” is Altmans nieuwste film, een ambitieuze poging om een middelgrote Amerikaanse stad te omschrijven via enkele prominente figuren en activiteiten, waardoor geen toeristische beschrijving ontstaat maar meer een geestelijke gesteldheid wordt onthuld. Typerend voor een dergelijke plaats in het „diepe zuiden”, in de staat Tennessee, is Nash ville. Er zijn 24 figuren uit Nashville, die gedurende de film meer dan gewone aandacht krijgen van cameraman Paul Lohmann, die Altman ook assisteerde bij de opnamen van „California Split”. Het zijn de mensen die direct of indirect iets te maken hebben met het jaarlijkse muziekfestival. Nashville is het centrum van „folksongs” en „country music” en liefhebbers van die traditionele Amerikaanse volksmuziek stromen iedere zomer samen om deel te nemen aan of als be zoeker getuige te zijn van het grote evenement. Tegen de bonte achtergrond van het festival, de voorberei dingen, de intriges, de politieke infiltraties en tenslotte enige uitvoeringen spelen zich kleine en grote drama’s af, waarin de meer uitgewerkte karakters een rol spelen. Enkele ver bindende figuren lopen door het gecompliceerde gebeuren zonder er direct aan deel te nemen. Zoals Geraldine Chaplin als een mallotige verslaggeefster van de BBC die een repor tage maakt over het songfestival. De taxichauffeur Norman (David Arkin) die de sterren van Nashville afhaalt van vlieg veld en station en zelf graag „entertainer” had willen wor den. Sueleen Gay (Gwen Welles), serveerster die in de waan gebracht wordt dat ze kan zingen, maar bij een optreden in een bar ontdekt dat de mannen haar liever een striptease snede van een Amerikaanse samenleving, een provinciale zien maken. De oude heer Green (Keenan Wynn) wiens samenleving, maar tegelijk een afspiegeling van het grote vrouw stervend is in een hospitaal en maar niet kan begrii- geheel dat Amerika heet. Perfect van compositie, scherp van pen dat het overgekomen nichtje zich liever in het feestge- observatie, treurig en humoristisch en van een ingehouden, onderhoudse spanning die naar een onvermijdelijke en toch ge detailleerde en zinvolle meesterwerk geworden dat Altman ons in zijn eerdere films heeft toegezegd.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19