Parlementaire enquête zou mogelijk zijn buitenlanders OP WEG NAAR DE KUST Reprimande Koninklijk bezoek Italië gaat niet door 32 Booreiland zinkt: 16 vermisten Jordanië kan legerorder VS niet betalen Spoedoplossing voor dakloze Desiree I Wageningen zit met strop van f 33 miljoen 1 Zeevalking weigert 17 Koerden politiek asiel <>artendorp na afsluiting Lockhee d-rapport cv* w. DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 1 n 31 f Bi Het woord is aan VOORTZETTING ZOU KWEKERS ERNSTIG SCHADEN Vanwege verkiezingen Overwegend droog CIJFERS ESTEL AGENDA Aantal pagina’s vandaag: w Verzet tegen Irak „niet aanvaardbaar” rw J SLAAPZALEN IN SCHOOLGEBOUW ■11 >n mrnmmfffmmffHmmmmum ll. 4 2 1 s; 6 pagina voor het lekkerste brood VRIJDAG 16 APRIL 1976 66e jaargang nummer 140 OBE VAN DER KLEI KONTAKT perfooingsringen 6 11 11 13 17 17 21 25 27, 29 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 1, 13 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, Medische diensten Puzzel Schrijvende lezers Weg en wiel Radio en tv Strips Kunst Economie Sport HAARLEM De buitenlandse werknemers, die binnenkort in Haarlem op straat'komen te staan wegens sluiting van enkele pensi ons, krijgen tijdelijk onderdak in de leegstaande Gemmaschool aan de Zomerluststraat. De wethouders Thuis en Van den Berg zorgden na overleg met amb tenaren voor een spoedoplossing staande een vergadering donder dagavond in De Til, belegd door de werkgroep Buitenlanders Leidse- buurt. 5 Dura lex 1 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Iel redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Iel. adm en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur s zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Voetbal is oorlog vuor het lekkerste brood en fijn banket 1 uw warme bakker KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 - Jmuider Conran Louis Paul Boon: Hoofdredactie. Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. p mnd f 37 40 p kwartaal (p post f 49 bij vooruitbetaling f 13 i p iaai f 146 90 (p post f 189 in 'P Waterwinning wijkt voor de bollenteelt V. j|. in Zie ook pag. 3 (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) ADVERTENTIES X r 2 £8 DEN HAAG. De Nederlandse rege ring heeft deze week besloten geen poli- sjee»: ri s s gisteravond van Weersverwachting van het KNMI geldig tot zaterdagavond: Het voorgenomen officiële bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard van 24 tot 28 mei aan Italië zal niet door gaan. Dit is het gevolg van de vervroeg de verkiezingen in Italië. Wat is aanlokkelijker, geheim zinniger, duivelser dan een ver boden boek? i JUWELIER Breestraat 2a - Beverwijk grote houtstraat 36 1- n 9 :e i! n !Ï1 •s lg !X 0 1- m >k >t is 10 3- Ook voor een aantal Marokkanen, die al weken door de stad zouden zwerven na sluiting van pensions en voor onder dak afhankelijk zijn van vrienden, is een oplossing bedacht. In dezelfde school zullen, wanneer er voldoende plaats is, slaapzalen ingericht worden met kook gelegenheid. De betrokkenen zullei. een vergoeding moeten betalen en een con tract krijgen te tekenen, waarin hun verboden wordt anderen voor huisves ting in het gebouw toe te laten. De pensions aan de Parklaan 79 en Gedempte Raamgracht 77zw sluiten nog deze maand. Het eerste wordt verkocht en het tweede is afgekeurd aan de hand van de gemeentelijke logeerverordening. Deze verkiezingen moeten worden ge houden, omdat de communisten en soci alisten in Italië het n iet eens kunnen worden met de christen-democraten over de vorming van een nieuwe rege ring. De verkiezingen worden half juni gehouden. heeft gesloten met de commissie-Donner, die de betrokkenheid van prins Bern- hard bij de affaire van de Lockheed- steekpenningen onderzoekt, mogen voor alsnog geen gegevens openbaar worden gemaakt. Als de commissie van drie met haar eindrapport komt en met haar conclusies, zal de regering met de Ame rikanen over de publikatie gaan onder handelen. Die vertrouwelijke behande ling geldt om tegemoet te komen aan de regels van het Amerikaans recht, aldus premier Den Uyl. Zij dient om te voor komen, dat vroegtijdige publicatie even tuele gerechtelijke procedures in de VS zouden kunnen doorkruisen. „Wij wisten hier niets van”, stelde wethouder Thuis tijdens de vergadering, „natuurlijk moeten de mensen geholpen worden. Maar wij kunnen niet de huis vestingsproblemen van heel Noord-Hol- land oplossen. Straks staan er ergens weer vijftien andere mensen op straat”. De betrokken buitenlanders hebben gisteravond speciale spreekuren toege zegd gekregen op het bureau huisvesting in Haarlem. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement den. Voor de bollenteelt zijn die middelen onontbeerlijk. Voortzetting van de waterwinning in het gebied en de daaraan gekoppelde beschermende maatregelen zouden, zo hebben deskundigen voorspeld, het einde Een pechvogel :n de rij van ons land binnenkomende Duitse toeristen moest zijn auto over de grens duwen. WAGENINGEN (ANP). De ge meente Wageningen heeft een strop van 33 miljoen doordat de Kroon thans heeft beslist dat het gemeentelijk uit breidingsplan Uiterwaarden niet mag worden uitgevoerd. Sinds 1952 heeft Wa geningen voor 33 miljoen terreinen in de uiterwaarden gekocht. De Kroon heeft om natuurwetenschappelijke en milieuaspecten beslist dat het landschap niet mag worden aangetast. Een groep van 25 inwoners van Wage ningen en de contactcommissie voor na tuur- en landschapsbeseherming te Am sterdam hadden een beroep ingesteld tegen de goedkeurende beslissing Van raad, Gedeputeerde Staten van Gelder land en de Raad van State. die het Justitie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Premier Den Uyl acht het niet uitgesloten dat de Tweede Ka mer na het rapport van de commissie- Donner over de Lockheed-steekpennin- gen alsnog zal besluiten een parlemen taire enquête in te stellen. „Dat zou kunnen gebeuren als de Kamerleden zich bij bepaalde kwesties afvragen hoe het nou exact in elkaar zit”, aldus de minister-president gisteravond tijdens een onderbreking van het wekelijkse kabinetsberaad. Den Uyl blijft erbij dat een grote parlementaire enquête in plaats van het De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Kissinger is niet een voor beeld van hoffelijkheid en diplomatieke tact, al heeft hij in het internationale politieke spel ipenige overwinning be haald. Wat Kissinger herhaaldelijk ten opzichte van West-Europa ten beste heeft gegeven, is nagenoeg bij alle West- europese regeringen bijzonder slecht ge vallen, zelfs bij de Westduitse regering, die toch van Washington heel wat kan hebben. Kissinger beschouwt West-Europa blijkbaar met dezelfde maatstaven als de landen van Zuid-Amerika en Azië. Zijn bekende „domino-theorie”, die hij al tijdens de Vietnamese crisisjaren ten beste gaf en die inhield dat het prijsge ven van Indochina aan het communisme tot gevolg zou hebben dat alle landen van Zuid-Oost-Azië als dominostenen zouden omvallen, heeft hij zeer onlangs ook van toepassing verklaard op West- Europa. Hij ging daarbij voorbij aan een wel uiterst belangrijk verschil tussen de landen van Azië en Zuid-Amerika en die van West-Europa, namelijk dat de invloed van het communisme in de meeste Europese landen uitsluitend af hangt van de door verkiezingen tot ui ting komende volkswil. Het klonk rond uit beledigend voor de mondigheid en democratische traditie van Europa, dat de landen van de oude wereld willoos ten offer zouden vallen aan de commu nistische invloed zodra een of enkele van hen communisten in hun regering zouden toelaten. Bovendien was het een regelrechte ontkenning van het demo cratische bestel der Europese landen, dat hij van hen eiste dat zij geen commu nistische invloed in de regering zouden dulden. De landen die de communisten het recht geven mee te dingen in de verkiezingsstrijd, kunnen moeilijk ont komen aan de consequentie van dit be ginsel, namelijk, dat grote politieke par tijen ongeacht hun kleur regeringsin- vloed kunnen bemachtigen. Bondskanselier Schmidt van West- Duitsland is het ook te gortig geworden. In een scherpe verklaring voor de Duitse televisie heeft hij Kissinger aangeraden „terughoudender” te zijn, wat in het gewone menselijke verkeer kan worden vertaald: „Kissinger moet zijn mond eens houden”. Noch in West-Duitsland, noch in Frankrijk, noch in de Benelux-landen, noch in Engeland, noch in de Scandina vische landen neigt de meerderheid van het kiezerskorps naar het communisme. Alleen in Italië en Portugal worstelen de communisten zich misschien naar re geringsverantwoordelijkheid toe, maar het blijft dan altijd nog een gedeelde verantwoordelijkheid in coalitieverband. Misschien begrijpt Kissinger die con- struktie niet, maar dan heeft Schmidt nog méér gelijk: Over dingen die men niet begrijpt moet men „terughoudend” zijn. I Losse nummeis 60 i afgelopen weken zijn gevoerd geven grond aan het vermoeden dat de Ameri kanen zullen antwoorden op een redelijk verzoek van Nederlandse zijde, aldus de premier. Volgens Amerikaanse onderzoek van de commissie-Donner niet doelmatig zou zijn geweest. Een parle mentaire enquête naar de omkoop schandalen zou volgens de premier veel langer hebben geduurd en zou moeilijk heden hebben opgeleverd bij het horen van getuigen uit het buitenland. De beslissing van de staatssecretaris houdt niet in, dat de vluchtelingen zul len worden teruggestuurd. Zij hebben op grond van het feit, dat zij wel als „asielgerechtigd” door het ministerie van Justitie worden erkend een verblijfsver gunning. Een erkend vluchteling heeft echter recht op een internationaal vluchtelingenpaspoort en wordt daar naast bijna gelijkgesteld met een Neder lands staatsburger. De Koerden vochten tot maart 1975 tegen de Iraakse regering, voor zelfbe stuur, dat het regime in Bagdad hen naar hun zin in niet voldoende mate wilde geven. Na de ineenstorting van hun opstand vluchtten de Koerden het land uit. Teruggekeerde Koerden werden gedeporteerd naar het zuiden van het land, terwijl daarnaast berichten als zouden ook de achtergebleven Koerden op transport worden gesteld ons land bereikten. De gegevens over de situatie in Irak komen, zo verklaarde het ministerie van buitenlandse zaken desgevraagd via de ambassade in Bagdad. Buitenlandse za ken geeft die bericnten door aan de staatssecretaris van Justitie Zeevalking, die het laatste woord heeft inzake het geven van politiek asiel. Een goed over zicht van de situatie in Irak is echter moeilijk te krijgen, omdat alle buiten landse diplomaten op bezoek buiten de stad tien dagen van tevoren moeten opgeven bij de Iraakse autoriteiten. Het Kamerlid Voogd heeft over deze zaak vragen gesteld aan staatssecretaris Zeevalking. (Van onze streekredactie) HILLEGOM. Het ziet er naar uit.dat de bloembollenteelt het in het bollengebied zal winnen van de drinkwaterwinning. Het dagelijks bestuur van het Gas- en Wa- tervoorzieningsbedrjjf voor de Bloembollenstreek overweegt de waterwinning in het gebied stop te zetten. Dit omdat de beschermende maatregelen die sinds kort voor waterwingebieden gelden het gebruik van grondontsmettingsmiddelen verbie- Een Deense secretaresse van 21 lentes was zo gebroken over het afbreken van haar verloving, dat zij op een brug uit haar auto stapte en een duik van 30 meter in de rivier maakte. Daar werd ze als het ware opgevangen door twee mijmerende vissers. De vis sers roeiden de secretaresse naar de wal en het kustplaatsje Rud- koebing op Langeland. Het hoofd van de politie daar zei: ,We zullen haar de wanhoopsdaad niet aanrekenen, maar een be keuring wegens fout-parkeren zit er wel in”. ARNHEM (ANP). De stroom Duitsers, die ons land met de paasdagen bezoeken, is gisteren op gang gekomen. Bij de belangrijke doorlaatpost Bergh- autoweg naar Zevenaar, stonden de auto’s met vooral Duitse toeristen, in dikke rijen te wachten om te worden doorgelaten. Volgens het VVV-kantoor aan de grens hebben bijna alle toeristen de kust streken als reisdoel. Er is ook veel belangstelling voor Amsterdam. De indruk bestaat, dat het wat drukker is dan vorig jaar, toen de paasdagen vroeg in het jaar vielen. De koninklijke marechaussee bij de grenspost rekende ook voor vandaag op veel verkeer. Per uur kwamen ruim 3000 mensen de grens over, aldps de marechaussee. Het is opvallend dat weinig toeristen in autobussen ons land zijn binnen gekomen. Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar ook nu en dan zon. Zwakke tot matige westelijke wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 5 graden, maxima van 9 op de wadden tot circa vijftien graden in het zuidoosten van het land. tiek asiel te verlenen aan 17 uit Irak gevluchte Koerden. Als reden voor de weigering werd opgegeven, dat de rege ring het verzet dat de Koerden bieden tegen het regime in Bagdad ,,niet aan vaardbaar” vindt. Ook zou het de rege ring niet gebleken zijn, dat de vluchte lingen in eigen land in een „in hoge mate bedreigende politieke situatie” heb ben verkeerd. Bij gevolg zou er geen vrees bestaan voor vervolging van deze vluchtelingen in Irak. De regeringen van de Midden- amerikaanse staatjes Honduras en El Salvador werken aan voorstellen de vrede tussen de beide landen te herstellen. In 1969 brak de oorlog uit toen El Salvador een kwalificatiewed strijd voor het wereldkampioen schap voetbal met 3-2 won. Vol gens El Salvador ging Honduras toen over tot een vervolging van de driehonderdduizend naar Honduras geëmigreerde Salvado- rianen. Premier Den Uyl zei er geen enkele twijfel over te hebben dat de Ameri kaanse regering gevolg zal geven aan Nederlandse verzoeken om Amerikaanse Lockheed-gegevens openbaar te mogen maken. De besprekingen, die over het beschikbaar stellen van die gegevens de cn op PORT ARANSAS (UPI). Het boor eiland Ocean Express met 36 mensen aan boord is vandaag in de Golf van Mexico omgeslagen en gezonken. Twin tig mensen zijn gered, 16 worden ver mist. Vermoed wordt dat de vermisten 1 n een reddingscapsule zitten die is omge slagen. De boortoren ligt op de bodem van de Golf. Het ongeluk gebeurde tij dens een hevig onweer, dat de golven tot vier meter hoogte opzweepte. De belangen van de bollenteelt vor men niet het enige motief voor de stopzetting van de waterwinning. Het dagelijks bestuur betrekt bij zijn over weging het feit dat in de bollenstreek op vrij beperkte schaal drinkwater kan worden gewonnen. -Wanneer meer dan twee miljoen kubieke meter grondwater per jaar (ruim de helft van de huidige behoefte) zou worden opgepompt, zou verzilting optreden. Dat laatste is niet alleen voor de bollenteelt, maar ook voor de waterwinning zelf onaanvaard baar. WASHINGTON (Reuter). In de Verenigde Staten is het werk aan veer tien Hawk-raket- luchtafweerbatterijen stopgezet, omdat de opdrachtgever, Jordanië, moeilijkhe den heeft met het vinden van het geld voor de order, zo heeft het ministerie van defensie in Washington gisteren meegedeeld. De firma die het luchtverdedigingssys teem voor Jordanië bouwde, kreeg de opdracht ermee te stoppen een maand geleden, nadat Amman had laten weten met de financiering in de knoop te zitten. Koning Hoessein van Jordanië zei be gin april in een interview in Washing ton, dat Saoedi-Arabië, dat de 300 mil joen dollar op tafel zou leggen, kort bij kas was en niet over de brug kon komen. Premier Zeid el-Rifai van Jordanië heeft volgens de Londense Times van woensdag gezegd dat Jordanië zijn luchtdoelwapens nu in de Sovjet-Unie zal kopen. Volgens hem waren de Hawks intussen in prijs gestegen tot 792 miljoen dollar, wat het Saoedi-Arabië ónmogelijk maakte zich aan zijn toezeg ging te houden. IJMUIDEN (ANP). Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfa brieken NV zal maandag 26 april voor het begin van de beurs een bericht uitgeven waarin de resultaten van Estel (Hoesch-Hoogovens) over het vierde kwartaal 1975 zijn opgenomen. Dit heeft het concern bekendgemaakt. de overeenkomst ministerie van van de bloembollenteelt in een aanzien lijk deel van de bollenstreek betekenen. Vijfhonderd bedrijven in de buurt van Hillegom en De Zilk, een van de beste streken voor de bollenteelt, zouden over de kop gaan wanneer de ontsmettings middelen niet meer mogen worden ge bruikt. Het Consulentschap voor de Tuinbouw in Lisse heeft berekend dat daarbij een kapitaalsvernietiging van ze ker 200 miljoen gulden zou optreden. Het dagelijks bestuur van het water bedrijf in Hillegom erkent de problemen die voortzetting van de waterwinning zou opleveren. In een mededeling aan het algemeen bestuur schrijft het dat voortzetting in uiterste consequentie de bloembollencultuur zou belemmeren of zelfs onmogelijk maken. Met het oog hierop, overweegt het dagelijks bestuur te zijner tijd voorstellen te doen die er toe leiden dat de waterwinning op af zienbare termijn wordt beëindigd- Een en ander is afhankelijk van de moge lijkheden om op andere wijze in de behoefte aan drinkwater te voorzien. Die andere mogelijkheden moeten vermoede-' lijk in Leiden worden gezocht; het Hil- legomse waterbedrijf koopt ook nu al ongeveer de helft van het nodige drink water bij het Leidse waterbedrijf. Voordat het dagelijks bestuur met een concreet voorstel komt, wil het de nodi ge onderzoeken doen en berekeningen maken. Het denkt dat een periode van vijf jaar nodig zal zijn eer de pompen in de bollenstreek kunnen worden stopge zet.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1