Nationale identiteit voor Birma belangrijker dan de vooruitgang HET COMMUNISME IN LATIJNS-AMERIKA 9 J d S'- te- 1 I Pr* w DDR LAAT JAARLIJKS ONGEVEER 1200 GEVANGENEN GAAN Spanningen tussen Rusland en Uruguay 1 V R IJ D A G 1 6 APRIL 19 76 BINNEN- EN BUITENLAND 23 (Van onze correspondent) Morele bezwaren Familieleden (door Christiaan Roll) Golven- Vrij BONN Het begon allemaal spectaculair. In 1962 werden op de Glienicker-brug in Berlijn de Ame rikaanse soldaat Gary Powers, die met zijn spionagevliegtuig, een U-2, boven de Sovjet-Unie was neerge schoten tegen de Russische meester spion Rudolf Abel uitgewisseld. Abel, kolonel van de Russische ge heime dienst, had een spionagenet in de Verenigde Staten opgezet. ••sg Schuilplaatsen I I RANGOEN In het oude nog uit de Engelse koloniale periode stam mende Strandhotel in de Birmaanse hoofdstad Rangoen, waar de grote ventilatoren aan het plafond slechts weinig verkoeling verschaffen, komen tegenwoordig minder Birmanen dan vroeger. Het leven is voor hen moei lijken geworden; een bescheiden inkomen veroorlooft ze nauwelijks een kop thee of een flesje Mandaley-bier. De prijzen zijn door de inflatie van de laatste twee jaar gestegen, maar de inkomens zijn nauwelijks verhoogd en liggen op een bedroevend laag peil. Wapens Proefboringen '3^ z* te - Mensen als ruilobject HERBERT WEHNER GARY POWERS k Het uitwisselen van gevangenen tegen bedrijf s voering (Van onze correspondent) ■'2-zr *1 De DDR laat veel mensen vrij die een straf uitzitten wegens een vluchtpoging. Op de foto zo’n poging in het jaar 1966. De man strandde in het prikkeldraad. tingszone niet door West-Duitsland werd erkend en dat er dus geen zaken met Oost-Berlijn vielen te doen. Bemiddelaar in deze ruilhandel was de Oostberlijnse advocaat Wolfgang Vogel, die sindsdien als spil functioneert in de ruilhandel van mensen tegen goederen tussen de DDR en de Bondsrepubliek. Vogel, onlangs onderscheiden met de „vaderlandse verdienste in goud” confe reerde ook meerdere malen in het ge heim met SPD-fractievoorzitter Herbert Wehner, en onlangs werd hij gesigna leerd op het buitenverblijf van kanselier Schmidt aan de Brahmsee in Sleeswijk- Holstein. Jaarlijks laat de DDR ongeveer 1200 gevangenen gaan, die straffen uitzitten wegens:vluchtpoging, contact met zoge- guay, maar reeds toegezegde aankopen werden om politieke redenen niet ge daan. geen veel minder restaurants pen van mensen moreel niet te verant woorden is. I De ontdekking van deze schuilplaatsen leidde tot de arrestatie van honderden communisten. Belastend voor de com munisten was de ontdekking dat com munistische employés van een telefoon centrale in Montevideo 60 lijnen hadden aangesloten op een geheim telefoonnet van de communistische partij. De communisten in Latijns-Amerika hebben zich van meet af aan nadrukke lijk gedistantieerd van activiteiten van vrijheidsbewegingen als de ERP, Monte- neros en Tupamaros. Maar in die hou ding schijnt een wijziging te zijn geko men. Dat zou zijn gebleken uit de ont dekking van 32 schuilplaatsen in Urugu ay waar actieve leden van de commu nistische partij zich verborgen zouden hebben gehouden. De Uruguayaanse po litie vond in die schuilplaats ook ruim duizend wapens, waaronder vlammen werpers, automatische geweren en grote hoeveelheden munitie. Eind verleden jaar zijn ongeveer 1200 gevangenen uit de DDR over de grens met de Bonderepubliek gezet. Dat is een opmerkelijk verschijnsel. Er bestaat al geruime tijd een ruil handel tussen de beide Duitse staten. De DDR levert gevangenen, de Bonds republiek betaalt met waren. Onze correspondent in Bonn, Jan Kuiper, schildert de achtergronden. De regering in Bonn moet fors betalen voor deze „humanitaire” geste van de DDR. Voor enkele honderden miljoenen mark worden goederen geleverd. Con tante betaling vindt men in Bonn ken nelijk te immoreel en daarom worden boter, koffie, zuidvruchten, medicamen ten en kunstmest geleverd. Goederen, die de DDR-burgers ten goede moeten komen. naamde vluchthelpers, spionage of bele diging van de DDR. Veel van degenen die over de grens worden gezet hebben de helft of slechts een derde van hun straf erop zitten. Hoewel de militairen een bevoorrechte klasse vormen is in Birma nauwelijks sprake van een welvaartskloof tussen arm en rijk, zoals in vele andere Zuid- oostaziatische landen. Ongeveer 90 per cent van de economie staat onder con trole van de overheid en de 22 handel- sorganisaties worden door officieren be stuurd. die niets van zakendoen begrij pen. Eerder dan luiheid en corruptie zijn arm en rijk, zoals in vele andere Zuidoostaziatische landen, hoewel de mili- i wonen. De weg naar het socialisme gaat voor Birma niet over rozen. De slaapverwek kende sfeer van nietsdoen in regerings kringen steekt schril af tegen de bedrij vigheid op de zwarte markt, waar de Birmanen hun allernoodzakelijkste inko pen doen, hoewel de prijzen er naar Birmaanse maatstaven abnormaal hoog zijn. Zelfs de artsen moeten hun medi cijnen betrekken van de zwarte markt, waar vooral uit Thailand gesmokkelde goederen worden aangeboden. Elke Bir maan koopt er wel iets; men ziet hier zelfs officlersvrouwen, die een deel van hun rantsoen verruilen voor een nieuwe „Longgy” (Birmaanse sarong) of cosme tica. laatste categorie is echter nauwelijks mogelijk omdat de zwarte markt niet weg valt te dénken uit ’het economisch leven in Birma Hoewel onder intellectu elen, een deel van de ofide bourgeoisie, monniken en studenten ontevredenheid heerst over de bestaande wantoestanden, laten ze daarvan aan vreemdelingen niets merken. Voorop staat hun trots op de nationale onafhankelijkheid. In juni 1974 hield de communistische jeugd haar vierdaagse „10e Congres” met delegaties uit de Sowjet-Unie, Cuba. Noord-Vietnam, Chili en Uruguay. Op de slotbijeenkomst in het Lunapark van Buenos Aires, bij gewoond door 20.000 mensen, stelde de beweging zich tot doel een ledental van 100.000 te bereiken. De communistische partij in Latijns-Ameri ka wedijvert nu - vermoedelijk naar het voorbeeld van haar Westeuropese zuster partijen - voor „democratie’ en andere „met de grondwet strokende zaken. In Brazilië heeft de communistische partij het moeilijk. Op het proces van verleden jaar in Rio de Janeiro, waar 20 partijleden terecht stonden voor een mi litair tribunaal, zou de vroegere afge vaardigde Marco Antonio Tavares Coel ho hebben toegegeven 330.000 dollar te hebben ontvangen uit het buitenland. En in oktober werden er in Sao Paulo 76 personen als communisten gearresteerd, van wie er 63 lid waren van de militaire politie; een van hen in de rang van overste. DDR een tegenprestatie verlangt van de Westduitse regering wordt in Oost-Ber lijn als volgt verklaard. In de eerste plaats is door het plegen van een over treding schade ontstaan die hersteld moet worden en vervolgens heeft de opleiding van elke burger geld gekost. Een artsenstudie kost bijvoorbeeld de staat 150.000 mark, en nogal wat artsen wagen een vluchtpoging. Economisch gezien veroordeelt de re gering het winststreven als een vergrijp tegen de socialistische structuur van het land. Er wordt tegenwoordig streng op getreden tegen corrupte ambtenaren, zwendelaars en handelaren op de zwarte markt. Een krachtige aanpak van die Ook de omwenteling op Cuba die Castro aan de macht bracht, duidde niet op Rusische inmenging. Want toen Fidel Castro de zege had behaald, wilde hij allereerst een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Castro en president Dorticos noemden hun revolutie dan ook niet rood maar olijfgroen - de kleur van hun gevechtspakken - waarbij de goede band met de kerk het bewijs vormde voor het ontbreken van marxistische opvattingen. Het optreden van de VS na de nationalisatie van de suikerplantages dreef Casro uiteindelijk in de armen van Moskou. De stijgende spanning tussen beide landen zal vermoedelijk een piek berei ken. De Sowjet-Unie levert de turbines voor het grootste Argentijns-Uruguay- aanse ontwikkelingsproject, de water krachtcentrale „Salto Grande”. Als beta ling hiervoor zou Rusland Uruguayaans vlees afnemen. Voor de uitvoering van dit project zullen veel Russische inge nieurs met hun assistenten - tegenover wie men de nodige argwaan koestert - naar Uruguay komen. Birma heeft met China een gemeen schappelijke grens van meer dan 2000 km., via welk gebied de opstandelingen wapens krijgen. De in het Noorden werkzame opstandelingen, die uit Noord- Vietnam afkomstig zijn, betrekken nu ook wapens uit Laos. Als China de Birmaanse communisten zou laten val len, dan zouden deze zich tot Noord- Vietnam kunnen wenden en daardoor onder invloed raken van de Sovjet Unie. Maar het goed uitgeruste en in de strijd geoefende Birmaanse 'leger van 50.000 man wordt wel in staat geacht om af te rekenen met de opstandige bewegingen die elkaar onderling dikwijls bestrij den als deze geen hulp uit het bui- 1, tenland zouden krijgen. De onrustige situatie in het land maakt de positie van de militairen al leen maar sterker. De meeste Birmanen berusten m het militaire bestuur. Ze putten inspiratie en kracht uit het Boeddhisme, dat hen minder afhankelijk heeft gemaakt van materiële zaken. Zonder dat West-Duitsland daarvoor moet betalen worden overigens ook de familieleden van de uitgewezen gevange nen in de gelegenheid gesteld het land te verlaten. Alleen dit jaar zullen er op deze wijze 4000 mensen naar de Bonds republiek mogen vertrekken. Dat de In welke mate deze „onthullingen de diplomatieke en zakelijke betrekkingen met Moskou zullen beïnvloeden, valt niet te voorspellen. Tot op heden werd de verstandhouding officieel „correct” genoemd, maar al in juni 1975 werd het Uruguayaans-Russische Cultuurinstituut opgeheven. Verder was de Sowjet-Unie de grootste afnemer van vlees uit Uru- In Birma is nauwelijks een welvaartskloof tussen c:jk, >ulu tairen een bevoorrechte positie hebben. Op de foto een paar van de vele krotten waarin sommige Birmanen Tegenwoordig heeft men voorat more le bezwaren tegen deze transacties. Door de vroegere minister Mende, nu CDU- afgevaardigde, wordt zelfs de verdenking geuit dat de DDR zich wel eens gevan genen kan verschaffen om deze lucratie ve handel voort te kunnen zetten. Dat is een nogal vergaande beschuldiging.Aan de andere kant zijn er ook voldoende parlementariërs van de regeringspartij- een te vinden die menen dat het vrijko- Ook in de DDR zelf lijkt men zich af te vragen of men bezig is een brok prestige te verliezen door deze handels wijze. Weliswaar hebben 118 landen de DDR nu als een volkenrechterlijke staat erkend, maar bij de meeste van deze staten komen dergelijke transacties toch als hoogst dubieus over. Uit humanitair gezichtspunt moet men echter niet ver geten dat een eind aan deze handel ook betekent dat jaarlijks ongeveer 1000 mensen een kans, om de gevangenis de rug toe te keren, wordt ontnomen. Voor het eerst zijn ook Westduitsers, die tegen betaling vluchtelingen uit de DDR hebben getracht te helpen, de grens over gezet. Zij zijn vaak tijdens show-processen tot hoge straffen soms rond de tien jaar veroordeeld. DDR-burgers die tijdens de vlucht ge snapt zijn, worden meestal veroordeeld tot twee jaar; de maximum-straf voor dit delict bedraagt in de DDR vijf jaar. De Bondsrepubliek krijgt echter soms ook gevangenen toegeschoven waarvan men liever zou zien dat ze in de DDR bleven: DDR-burgers die criminele de licten hebben begaan. De regering in Bonn kan echter niet plotseling „neen” zeggen als deze mensen over de grens worden gezet, want zij verkaart, te pas en en te onpas, dat ze verantwoordelijk is voor alle Duitsers. De DDR is overi gens grootmoedig en laat de stelregel „voor wat, hoort wat” in deze gevallen achterwege. De minister van handel, San Win, die ook het hotelwezen onder zijn hoede heeft, wend na de affaire tot aftreden gedwongen. In deze nieuwe campagne, diie erg veel gelijkenis vertoont met een culturele revolutie, wordt de Birmanen voorgehouden zich opnieuw te bezinnen op hun eigen cultuur. Zo werd filmac teurs opgelegd geen gewaagde kledij te dragen, die aanleiding zou kunnen geven tot seksuele opwinding. Er mag alleen worden geluisterd naar Birmaanse mu ziek en elke verwijzing naar sex in de kunst is taboe- Velen gelukt overigens de vlucht naar muur en automatische schiettuig aan de DDR-grens. In 1974 werden er 5324 vluchtelingen in de Bondsrepubliek ge registreerd; 8000 DDR-burgers mochten met toestemming van de autoriteiten het land verlaten, voornamelijk gepensio neerden en familieleden van reeds in de Bondsrepubliek woonachtige voormalige inwoners van de DDR; en 709 werden direct vanuit de gevangenis naar de grens gebracht en aan de autoriteiten in West-Duitsland overhandigd. Ook het door de Sovjet-Uniie gesteun de ..Wereld Vredes Congres” en de wes ters georiënteerde instellingen als de ..Rotary Club" en de „Lio-n-s Club” wer den verboden. In de bioscopen worden alleen nog maar Birmaanse films ver toond. De decadente westerse cultuur wordt met intensieve campagnes bestre den. De Birmaanse president Ne Win nam daarbij vorig jaar tijdens de kerst dagen letterlijk het heft in handen: met enkele vertrouwelingen stormde hij het Inya Lake-hotel binnen en maakte een eind aan een gala-feest door eigenhandig de musici een pak slaag te geven en zowel het orkest als de gasten naar huis te sturen. Klaarblijkelijk stoorde de westerse popmuziek de president, die recht tegenover het hotel aan de andere kant van het meer zijn residentie heeft. goederen heeft echter vooral de laatste tijd weer het odium van een mensen handel gekregen. Vooral de Springer- kranten in West-Duitsland gaan de laat ste tijd heftig tekeer tegen deze ruilhan del. Toen in het begin van de jaren West-Berlijn zih inzette voor het vrij kopen van politieke gevangenn in de West-Berljjn zich inzette voor het vr(j- politieke en geen morele bezwaren. De toenmalige minister voor aangelegenhe den die geheel Duitsland betroffen, Rai ner Barzel, zei dat de Russiche bezet- Een werkelijk politiek verlangen naar een regering van meer liberale structuur is hoogstens onder de grote-stadsbevol- king van Rangoon merkbaar. De boeren echter, die nog steeds 80 percent van de bevolking uitmaken, interesseert het nauwelijks wie in Rangoon regeert. Zij mochten van de regering-Ne Win hun eigen stukje bouwland houden en ver bouwen daarop nauwelijks meer dan ze nodig hebben om in de eigen behoeften te voorzien. Eventuele rij sto verschotten Z verkopen ze echter aan de handelaren, als deze hun een betere prijs geven dan de regering; en zo belanden die op de zwarte markt in Rangoon. Sinds de Europese Veiligheidsconfe- rentie, waarin ook het een en ander op papier is gezet over humanitaire vraag stukken (vrije mogelijkheden tot reizen, enz.) zijn er bovendien heel wat burgers die officieel bij hun regering om een uitreisvisum vragen. Zij weten met de resultaten van Helsinki in de hand en het Charta van de VN de DDR is alweer enkele jaren lid van deze volke renorganisatie proberen ze de autori teiten in Oost-Berlijn te overtuigen. De communistische partij is niet in heel Zuid-Amerika een verboden party. In Argentinië, Cuba, Columbia en Vene zuela is de communistische partij vrijelyk toegestaan. Toen Peron in 1973 naar Argentinië terugkeerde, werd zelfs de afgevaardigde van de communistische partij voor een officiële audiëntie bij hem ontboden. Op een persconferentie na afloop zei Peron: „Conservatief of communist, het zijn allemaal vrienden”. In Costa Rica, Mexico en Panama is de communistische partij niet verboden, maar wel uitgesloten van verkiezingen. MONTEVIDEO. Sinds de mislukte communistische machtsgreep in Brazilië, 45 jaar geleden, heeft Rusland in Latjjns- Amerika geen gewelddadige revolutie meer georganiseerd. President Ne Win, die zich gesteund weet door het militaire apparaat, zit stevig in het zadel. Hij vertoont zich zeer zelde nin het openbaar en is alleen te spreken voor zijn naaste medewer kers. Hij verlaat zijn paleis alleen om, onder strenge bewaking te gaan golfen. De enige door de officieren gedomi- neerde, partij van het land, is de „Bur- rpa Socialist Programm Party”, die iets heeft gedaan voor de sociale welvaart, de gezondheidsdienst en de opvoeding, wat ook de critici van de militaire regering toegeven. Zo heeft Birma in de onderontwikkelde wereld maar een klein percentage analfabeten. Er zijn in Birma verscheidene bewe- gingen zoals de Kachins, Karens en Shans, die een eigen onafhankelijke staat willen hebben. Daarbij komen nog in het grensgebied met Thailand de restanten van U Nu’s „United Front”., „ZZ-Z. die evenals de communisten contacten in Rangoon hebben- Wat de regering dwars zit is de „Burma Communist Party”, die is voortgekomen uit de pro-Peking „Wit te Vlag” en die na het ontstaan van communistische staten in Indo-China haar activiteit aanmerkelijk heeft opge voerd. In de hoop de communistische rebellen te kunnen isoleren, reisde Ne Win al in 1971 naar Peking. T Er zijn nog maar drie hotels, nachtclubs en dan drie jaar geleden. Het straatbeeld wordt nog beheerst door langzamerhand in vervallen staat gerakende gebouwen uit het Britse koloniale tijdperk Toch heeft Birma, dal al jarenlang een geïso leerd bestaan leidt, zijn Aziatische iden titeit niet verloren. Iedere Birmaan, zo wel mannen als vrouwen, draagt nog steeds de „Longgy”, de Birmaanse sa rong, en ais schoeisel sandalen. Westerse invloeden worden geweerd, ook al zijn er concessies verleend aan Amerikaanse oliemaatschappijen om proefboringen in Birma te verrichten. Westerse culturele instellingen zoals de „British Council”, de „Alliance Francaise” en het Goethe- inslituut hebben hun poorten moeten sluiten. verkeerde bedrijfsvoering en onbe kwaamheid de oorzaak van armoede en honger- In Rangoon, waar drie miljoen van de 30 miljoen inwoners van het land wonen, is de tijd stil blijven staan. Opvallend is het grote aantal theolo gen dat het land wil verlaten. De Evan gelische Kerk in de DDR heeft een beroep op deze theologen gedaan te blijven. Zij krijgen tamelijk snel een uitreisvergunning omdat ze niet bij het produktieproces zijn betrokken.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23