Volgens Industriebonden NVV en NKV AARDAPPELIMPORT NOG NIET GROOT r RAZENDSNELLE BLUSMOTOR KNSM: gelijk dividend Winststijging Bos-Kalis Dé 120 mm filtersigaret geld] 20 voor 2^' „Onze uitvoer mist concurrentiekracht” 99 I I ■1 V R IJ D A G 1 6 A P R I L 19 7 6 ECONOMIE 25 EXPORT-FINANCIERING-MAATSCHAPPIJ: Time is langer dan een gewone filtersigaret. Time is slanker en Time is bruin. Time trekt aangenaam licht. Time heeft méér milde smaak. Proef het grote Time-verschil. F' O (ADVERTENTIE) Vredestein wordt wellicht grotendeels staatsbezit FNV: Wettelijk toezicht op bedrijfsinvesteringen Voor aanpak jeugdwerkloosheid i is particulier initiatief nodig ff, PAPENDRECHT (ANP). Bos Kalis Westminster Group NV heeft vorig jaar de winst na belastingen zien stijgen van 24,9 miljoen tot 28,0 miljoen. Deze winststijging overtreft de in 1975 geuite verwachtingen, aldus het concern. ia 7 brieven aan een groot aantal instellingen en organen, die te maken hebben met het verschijnsel jeugdwerkloosheid. de werkgevers- en werknemersorganisa ties, uit op korte termijn een bespreking te houden over dit onderwerp. tie, koi*tom over al datgene, wat een verantwoorde omvang mogelijk maakt. Amerikaanse dollar 2,64-2,74 Engelse pond 4.88-5,18 Belgische fr. (100) 6.52-6,82 Duitse mark (100) 104,00-107,00 Xtal. lire (10.000) 26,25-30,25 Portugese esc. (100) 7,25-9,25 Canadese dollar 2,66-2,76 Franse fr. (100) 56,50-59,50 Zwitserse fr. (100) 105,00-108,00 Zweedse kroon (100) 59,50-62,50 Noorse kroon (100) 47,50-50,50 Deense krron (100) 43.00-46.00 Oostenr. sch. (100) 14,65-14,95 Spaanse pes. (100) 3,84-4,14 Griekse drachme (100) 7,20-8,45 Finse mark (100) 68,00-71,00 Joegsl. dinar (100) 13,75-16,25. De nettowinst per aandeel steeg in 1975 van 14,69 tot 16,13. De werkloosheid treft jeugdige en jon ge werknemers in zekere zin nog meer dan de oudere collega’s, zo staat in de brief. Jongeren worden door hun werk loosheid niet alleen in hun inkomsten getroffen maar ook in hun ontplooiings mogelijkheden. Voor partieel leerplichti gen heeft de jeugdwerkloosheid een on gunstige invloed, omdat zij nauwelijks nog kans hebben op een plaats op de arbeidsmarkt. Steeds vaker neemt men geen partieel-Ieerplichtigen in dienst. De werkloosheid leidt er ook toe. dat jonge ren vaak niet meer in hun oude vak terugkeren. Na de jeugdwerkloosheid van 1967 is ongeveer de helft van de toen werkloze jonge bouwvakarbeiders in een ander beroep terecht gekomen, aldus de heer Groeneveld. Sociale Zaken, zo deelde de districtsbe- stuurder mee. Hij benadrukte, dat de bonden het huidige management bij Vredestein onvoldoende vinden. De bonden hebben de raad van be stuur voorgesteld een nieuwe functiona ris aan te trekken, die samen met de overheid dit bedrijf „uit het dal moet halen”. Dat zal volgens de bonden ie mand moeten zijn met ondernemer schap, waardoor een slagvaardig beleid kan worden gevoerd. Volgens het bureau Bosboom en Hegener, dat de noodlijden de divisie vorig jaar heeft doorgelicht, ontbreekt op het ogenblik iedere vorm van goed ondernemerschap bij Vredes tein. Overigens gaf de heer Ronitz toe, dat er bij deze algemene produktendivisie van Vredestein welke oplossing ook zal worden gekozen in ieder geval arbeidskrachten zullen moeten afvloeien. „Ik kan nu uiteraard niet zeggen hoe veel dat er na de reorganisatie zullen zijn, maar we streven naar afvloeiings regelingen op langere termijn”, aldus de heer Ronitz. Hij liet duidelijk dóórsche meren, dat Goodrich zelf niet treurt over een mogelijke wijziging in de aan delenverhouding. „Ze zijn allang blij een verliesgevend bedrijf ten dele af te kun nen stoten”. i bestuurders hebben ook laten weten, dat zij niet akkoord zullen gaan met één van de alternatieve oplossingen in het beleidsplan, dat d e raad van bestuur eind maart heeft uitgebracht, te weten de sluiting van de vestiging van Hevea dorp en de afbwuw van de Maastrichtse vestiging, waardoor in totaal 762 werk nemers zouden moeten worden ontsla gen. „De status quo, die voorlopig zal gelden, betekent voor deze bedreigde be drijven tenminste weer enige rust”, zo liet de heer Ronitz weten. Volgens hem is Vredestein, sinds het in 1971 in Amerikaanse handen viel, steeds meer in de problemen geraakt, waarbij toezeggingen (investeringen van vele miljoen guldens) niet werden nage komen. Toen het steeds slechter ging met de algemene produktendivisie, werd begin vorig jaar een herstructuerings- plan opgesteld, waarby de vestiging in Loosduinen zou moeten sluiten. Het rap port van de toetsingscommissie medio 1975 was „vernietigend voor het gevoer de beleid”, aldus de districtsbestuurder, die tevreden was dat in ieder geval voorlopig een daadwerkelijke herstruc turering (verkoop van bedrijven, sluiting van vestigingen, verplaatsing of beëindi ging van produktelijnen) is voorkomen. In een pamflet aan alle Vredestein- werknemers hebben die vakbonden nog eens nadrukkelijk gesteld dat de slechte positie van Vredestein uitsluitend het gevolg is van een falend bedrijfsbeleid. „Voor ons staat vast dat er in de rubber industrie een goede boterham te verdie nen is”, aldus de bonden. Time is méér dan een filtersigaret De Industriebonden NVV en NKV zul len op donderdag 22 april met vertegen woordigers van het ministerie van Eco nomische Zaken gaan praten over de te nemen maatregelen. Daarna zal zo snel mogelijk een gesprek volgen met de minister van Economische Zaken en van aan het verbieden en selecteren van investeringen, via de kaderwet zouden ook gewenste investeringen kunnen wor den gestimuleerd door middel van inves- teringspremies, bedrijfsonderzoeken etc. etc. Ter Horst: „Zon investeringswet moet zich natuurlijk beperken tot de DEN HAAG (ANP) De aardappel- invoer in Nederland is groter dan in vorige jaren, maar het Produktschap voor Aardappelen spreekt toch nog van De nettowinst daalde vorig jaar ten opzichte van 1974 van 18,6 miljoen tot 18,3 miljoen en het bedrijfsresultaat van 28,7 miljoen tot 24,7 miljoen. De winst voor belastingen steeg van 24,8 miljoen tot 26,4 miljoen, aldus de KNSM. DEN HAAG (ANP) De raad van bestuur en de raad van commissa rissen van Vredestein (een 100 percent dochteronderneming van het Ame rikaanse concern Goodrich) hebben zich gisteren in een gesprek met een afvaardiging van de Industriebonden NVV en NKV bereid verklaard te streven naar een wijziging in de huidige aandelenverhouding. Daarbij zal voorop staan, dat Goodrich niet langer een meerderheidsbelang in Vrede stein zal hebben. Een „derde” mogelijk de overheid moet een meer- derheidspakket van de aandelen verhouding 49-51) in handen krijgen. De regering staat niet onwelwillend tegenover dit plan, doch ziet het liefst een Nederlandse onderneming die de noodzakelijke know-how kan in brengen als nieuwe partner. Gedacht wordt in dit verband aan het staatsbedrijf DSM. „Uitgaande van de lange voorgeschie denis, waarbij tal van toezeggingen en beloften in onze ogen niet werden nage komen, hebben wij het beleidsplan van de raad van bestuur voor de algemene produktendivisie onacceptabel gevonden, omdat dit ten koste zal gaan van vele arbeidsplaatsen en dus van de werkgele genheid”. Dit heeft gisteren districtsbe stuurder H. J. Ronitz van de industrie bond NVV in Overijssel in Den Haag meegedeeld na afloop van de vergade ring met de raad van bestuur van Vre- destein. Het totale Vredesteinconcern omvat circa 4800 man, vanwie er circa 3000 werkzaam zijn in de algemene produk tendivisie. De andere divisie, die van de banden te Enschede speelt in deze reor ganisatie geen enkele rol. De vakbonds- grote lijnen, vandaar het begrip kader wet. We willen niet een dirigistische economie waar alles bureaucratisch toe gaat, maar we willen wel zorgen dat de DEN HAAG (ANP). De directie van NV Export-financiering-Maatschap- pij vindt dat de Nederlandse uitvoer tegenover de buitenlandse concurrentie weinig kracht kan ontwikkelen. Facto ren die deze positie nadelig beinvloeden zijn enerzijds de hoge arbeids- en pro- duktiekosten en anderzijds de daling van de arbeidsproduktiviteit. De in sterke mate door de aardgasuitvoer bepaalde krachtige positie van de gulden in de internationale valutamarkt heeft verder de concurrenteikracht in belangrijke mate ondermijnd, zo blijkt uit het jaar verslag 1975 van de maatschappij. saspecten maar bijvoorbeeld ook op de gevolgen voor milieu, ruimtelijke orde ning eet. etc. kunnen worden getoetst. Overigens valt niet alleen te denken vrije ondernemingen bewuster dan nu gaan bijdragen aan het verwezenlijken van maatschappelijke doelstellingen”. Arbeidsmarktdeskundigen van de FNV zijn momenteel bezig om het idee van de investeringskaderwet nader uit te werken. De export van Nederlandse aardappe len naar Engeland loopt nu op zijn eind. In de laatste dagen van maart heeft het produktschap de laatste exportvergun ningen voor dit land afgegeven. De ex port naar West-Duitsland, waarvoor het vergunningenstelsel veel ruimere moge lijkheden openlaat dan voor Engeland, loopt nu als gevolg van de hoge prijzen ook terug. Italië heeft als importeur van Nederlandse aardappelen niets meer te betekenen, aldus het produktschap: het kan zich nu redden met de aardappelen uit zijn eigen zuiden. Naar België Is de export nog „noemenswaard”. Op het circuit Hockenheim-Ring in West-Duitsland is een demonstratie gegeven met een nieuw brandblussysteem. Men heeft een snelle motor voorzien van volledige brandblusapparatuur. Het voordeel van de motor is dat deze snel ter plaatse kan zijn en in het verkeer niet of nauwelijks kan komen vast te zitten. De raad van bestuur was na onderling beraad akkoord gegaan met een aantal voorstellen van de zijde van de vakbon den. Deze voorstellen betroffen behalve de wijziging in de aandelenverhouding overleg tussen raad van bestuur, over heid en vakbonden op zo kort mogelijke termijn om tot een oplossing van de problemen te komen, een nadere studie FNV-bestuurder J. ter Horst zegt in een FNV-publicatie dat „We door de huidige economische crisis met de neus op het feit worden gedrukt dat we in het systeem van vrije ondernemingsge wijze produktie voor onaanvaardbare wantoestanden kunnen komen. We kun- nea de werkloosheid pas werkelijk bij de wortel aanpakken als we greep krij gen op de investeringsbeslissingen van de ondernemingen”. Via de kaderwet zouden de investerin gen in die regio’s terecht kunnen komen waar er het meest behoefte aan is en op die manier zouden de arbeidsplaatsen die zo’n investering oplevert kwalitatief goed en gewenst zijn. Als er een overca paciteit in een bepaalde sector dreigt, waardoor’ de investering van het ene bedrijf de doodsteek zou worden voor een ander bedrijf, dan kan zo’n investe ring worden tegengehouden, aldus Ter Horstlnvesteringsbeslissingen zouden ui teraard niet alleen op werkgelegenheid- per Vredestein-vestiging teneinde de be staansmogelijkheden door te lichten (waarbij het behoud van arbeidsplaatsen voorop moet staan) en tenslotte een status quo van de huidige situatie bin nen het concern, waarbij geen ontslagen mogen vallen en evenmin aan de af bouw van bepaalde produktlijnen mag worden getornd. Deze status quo zal wellicht twee maanden duren. „Alles hangt echter af van de resultaten van onze besprekingen op zo kort mogelijke termijn. Uit de cijfers, die wij van Vredestein hebben gekregen, kan het bedrijf deze periode nog doorkomen”, zo zei de heer Ronitz. Het aantal jeugdige werklozen zal vol gens voorspellingen in augustus/ septem ber van dit jaar opgelopen zijn tot 80.000 a 100.000. Van de ongeveer 200.000 schoolverlaters deze zomer, zullen er 50.000 niet aan de slag kunnen komen, aldus de heer Groeneveld. „Steeds meer bekruipt mij echter het gevoel, dat we met z’n allen zitten te wachten op de volgende bestrijdingsmaatregel van de zijde van de overheid. Waar blijft onze stem, waar blijft een gecoördineerde aanpak, waar blijft een gezamenlijk aanbod om de jeugdige werklozen op te vangen”, zo vraagt hij zich af. Het particulier initiatief beschikt volgens hem over de kennis, de opleidings- en vormingsmogelijkheden, de accommoda- vennootschap de ontwikkelingen op het terrein van scheepvaart en scheepsbouw met bijzondere aandacht. In 1975 werd voor 122,6 miljoen onder kredieten gedisponeerd. Hiertege nover stonden aflossingen van in totaal f 95,6 miljoen. De winst ter verdeling was f 1,2 miljoen (v.j. 1,6 miljoen. Daarvan werd 0,8 miljoen aan de vrije reserves toegevoegd die per ultimo 1975 21,2 miljoen beliepen. Aan dividend wordt opnieuw 7 percent van het op de aandelen gestort kapitaal uitgekeerd. De verminderde bedrijvigheid bij de scheepswerven heeft voor de EFM in 1975 tot een afneming van het aantal nieuw gecontracteerde kredieten geleid. In 1975 werd 124 miljoen aan nieuwe kredieten gecontracteerd tegen f 171 miljoen in 1974. Het bestand aan gecon tracteerde leningen die betrekking heb ben op andere dan scheepsbouwprojec- ten nam met 40,9 toe tot f 60,7 miljoen. Groeneveld nodigt in zijn brieven on der meer het Overlegorgaan van direc teuren van streekscholen, de Landelijke Organisatie Vormingswerk Werkende Jongeren, de Landelijke Organisatie Christelijk Vormingswerk, het centraal Orgaan Landelijke Opleidingsorganen en een „invoerslroompje”, dat nu wat dik ker wordt. Echt zoden aan de dijk zetten doet het echter nog niet. Na de Mexicaanse aardappelen van enkele weken geleden en de Indiase van vorige week komen er nu via Marseille nogal wat wagens met Marokkaanse aardappelen naar ons land. Ook Spanje, Griekenland en Zuid-Italië behoren tot de leveranciers. Op de Malta’s zal de Nederlandse consument nog tot eind april of begin mei moeten wachten. De overheidstoeslag op bintjes voor de groothandel bedraagt sinds het begin van deze week dertig cent per kilo. Zoals gemeld krijgt de groothandel deze toeslag op voorwaarde dat hij de bintjes aan de kleinhandel levert voor 81 cent per kilo onverpakt of 86 verpakt, terwijl de kleinhandelaar zijn klanten niet meer dan ƒ1 of f 1,05 per kilo mag vragen voor resp. onverpakte en verpakte bint jes. De groothandel moest in het begin van deze week op de aardappelbeurs in Rotterdam voor bintjes in consumptie- sortering 105 tot 108 per honderd kilo betalen. UTRECHT (ANP). De Stichting Opleiding en Vorming Detailhandel in Zeist is bezorgd over de afwachtende wijze waarop het „particulier initiatief” in ons land reageert op de jeugdwerk loosheid. Het „particulier initiatief” moet daarom worden gemobiliseerd om geza menlijk maatregelen te kunnen nemen ten behoeve van de jeugdige werklozen. Aldus de directeur-secretaris van deze stichting, de heer H. Groeneveld, in UTBECHT (ANP) De Federatie Nederlandse Vakbeweging (NVV-NKV) wil dat de investeringen van onderne mingen via een kaderwet onder maat schappelijke controle worden gebracht. Belangrijke investeringen moeten vooraf op hun maatschappelijke aanvaardbaar heid worden bekeken. De onderneming zou wettelijk verplicht moeten worden bij de overheid een rapport in te dienen waarin de maatschappelijke effecten van de investering worden vermeld. Op grond daarvan zou de overheid moeten nagaan of een investering moet worden doorgezet of niet. De directie stelt verder dat de enorme overcapaciteit van de werfproduktie in de wereld in het bijzonder voor de bouw van tankers ook de Nederlandse scheepsbouw voor ernstige problemen stelt. Aangezien de financiering van schepen steeds een belangrijke plaats heeft ingenomen bij de EFM volgt de AMSTERDAM (ANP). KNSM Group NV gaat aan de op 21 mei te houden jaarvergadering voorstellen het dividend onveranderd vast te stellen op f 15 per aandeel van 100.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25