imponerende triomfator van de Waalse Pijl MEUTSTEGE ZOETEMELK WON ZIJN BIJ ORANJE EERSTE KLASSIEKER SCHAAKTOP MET VVV verloor WINST BEGONNEN Winst Wiersma Müller zeven goals méér KAMPIOEN ERIC SWINKELS: INTERNATIONALE TOP IS ERG BREED 99 Toto/lotto j Duel tegen België NATIONALE TITELSTRIJD ^01 II V R IJ D A G 1 6 SPORT APRIL 19 7 6 27 (Van onze speciale verslaggever) ting en ongeloof. Zoetemelk is een wieltjeszuiger, scholden de Belgen in koor. Waar Joop dan ook in Bel gische koersen opdook, werd hij met boe-geroep en afkeurend gefluit be groet. 1 "i t wa Wereldtop 1. >-.<« ARTOIS VERVIERS De vreugde van Joop Zoetemelk kreeg opeens een aparte dimensie. Als imponerende winnaar van de Waalse Pijl heen en weer gesjouwd van de ene radio reporter naar de andere televisie commentator, werd hij herhaaldelijk herinnerd aan de rivaliteit tussen hem en Eddy Merckx. Een tijdens de Tour de France ontbrande pres- tigestrijd, die vooral door Frans talige publiciteitsmedia in Merckx’ vaderland tot buitensporige propor ties werd opgeblazen. Gevolg: Zoe temelk verloor in België het predi kaat „geliefde renner’’ en werd het publieke mikpunt van spot, minach- ww 26 het Eric; Swinkels: „Nog geen gerichte conditietraining. Skeef’-toppers klagen niet over limiet ten een top moet bereiken van 595 van de 600 haalbare punten. 'uxe 71 werlaa» Deze blijven echter uit. De 27-jarige Swinkels: „De limiet is natuurlijk knap scherp. Maar als je bedenkt dat ik vorig jaar met 199 treffers bij de Europese kampioenschappen maar derde werd, be sef je dat de internationale top heel breed is”. Joop Zoetemelk gaat glimlachend over de streep bij de finish van de Waalse Pijl in Verviers. De andere Nederlanders? Zij speelden in het geheel niet mee. Ook wereldkam pioen Hennie Kuiper niet, de kleine man In het jeugdkampioenschap bleef Van Aalten, door zijn overwinning op Hol lenberg ongenaakbaar eerste. mran® 21131 BE, t. bj. '72 iviel- van 69 erke vervolgens (10 km verder), op de steile Cóte de Stockeu, staan. Alleen Merckx, Maertens en Verbeeck reageerden. Zij sloegen zich los van het naar adem happende restant en wierpen zich voort durend onder leiding van Merckx in het verse spoor van Zoetemelk. In Biddinghuizen stonden vertegen woordigers van een andere tak van schietsport, het kleiduivenschieten, of op z’n Engels „Skeet”, voor vrijwel dezelfde zware voor-Olympische opgave. Het Ne derlands Olympisch Comité vindt dat van de 200 schoten er 195 raak moeten zijn om Montreal te halen. Een topli- miet, die één tot drie punten hoger ligt dan in de meeste andere landen. Het interessante van dit toernooi, dat elf ronden zal duren, wordt de te ver wachten nek-aan-nek race tussen Tim- man, Donner en Ree. Donner heeft het laatste jaar geen toernooi in Nederland meer gespeeld. Men tast dan ook nog in het duister over zijn huidige vorm. De kracht van Timman ligt niet alleen in zijn grootmeesterschap, maar in toer nooien als deze tevens in zijn capaciteit minder bekwame spelers hardhandig van het bord te zetten. Donner en Ree heb ben nogal eens moeite met de zoge naamde „hoofdklassers”, die men overi gens geenszins dient te onderschatten. Het resultaat van het toernooi is niet beslissend voor de samenstelling van de ploeg voor de Olympiade. Het gaat hier bij om zes spelers die in het najaar in Israel zullen uitkomen. Wel mag worden aangenomen dat de top van het eind- Het was toen, dat Zoetemelk, stralend na zijn eerste zege in een klassieker, uitriep: „Natuurlijk beschouw ik mijn overwinning ook als een revanche op Ieder- It open11 m in Ir n win-II ier en II o mers Ij lelijks Jags I nr ge-B meer I ietsen B llekliel nders I Eric Swinkels knikt: „Na München is het allemaal pas echt begonnen. Ik durf dan ook te voorspellen, dat we binnen niet al te lange tijd vijf man bij de wereldtop hebben”, klinkt het overtui gend, daarbij wijzend op de in Bidding huizen zo verrassend sterke pas 19-jarige Jan Dasselaar, Ben Pon, Wim Cuijpers, DEN HAAG. - Slechts een deelnemer had het afgelopen weekeinde de zes getallen van lotto 15 juist voorspeld. Hij ontvangt daarvoor een bedrag van ruim 650.000 gulden bruto. Voor: Ruud Geels (Ajax), Rob Ren- senbrink (Anderlecht), Johnny Rep (Va lencia) en Johan Cruijff (Barcelona). z In vergelijking met de laatste kwalifi catiewedstrijd voor de kwartfinales, het op 22 november vorig jaar in Rome tegen Italië met 0-1 verloren duel, zijn vijf spelers uit de selectie verdwenen. Dat zijn doelman Jan Jongbloed (FC Amsterdam), Kees Krijgh (PSV), René Notten (Ajax), René van de Kerkhof (PSV) en Johan Zuidema (NEC). In aanmerking moet echter worden geno men dat Johan Neeskens en Johan Cruijff wegens competitieverplichtigin- gen van Barcelona niet konden worden opgesteld. Hetzelfde gold voor Rob Ren- senbrink van Anderlecht. Dit drietal is nu wel van de partij. Daarnaast zijn als „nieuwelingen” in de selectie opgenomen doelman Jan Ruiter van Anderlecht en Wim Meutstege van Sparta, terwijl Johnny Rep (Valencia) is teruggekeerd in het Oranje-gezelschap. Voor de wed strijd tegen Italië bestond de selectie uit vijftien man. Eddy Merckx. Waarom ik in België zo gehaat ben, weet ik echt niet. Waarom de mensen mij, vorig jaar tijdens het wereldkampioenschap in Yvoir, uitschol den en met allerlei dingen nagooiden, het is en blijft voor mij een raadsel. Ik ben dat echter heus niet vergeten. Van daag heb ik ze willen laten zien dat zij ongelijk hadden. Ik hoop dat ze mijn prestatie respecteren De spelers komen woensdagmiddag 21 april op het KNVB-sportcenitrum bij elkaar. Donderdag gaan zij weer naar huis om zich vrijdag in de loop van de morgen opnieuw in Zeist te melden. De selectie blijft dan bijeen tot en met de wedstrijd tegen België. De grote afwezige in de selectie van het Nederlands elftal is Jan van Beve- ren. De doelman, die de laatste weken bij PSV een voortreffelijke vorm de monstreerde, behaalde zijn laatste „cap” in de wedstrijd tegen Polen, die op woensdag 10 september 1975 in Chorzow met 1-4 verloren ging. Lotto week 15 Aantal deelnemers 905.122. Inleg 3.600.486. Prijzenbedrag 1.765.059. 1. '7V x.,(nw.) 11a 1200 I Toyota n. '74, i autom Carmna i960 Fa eg 372 6041 of iog Voor Gerard Vianen was de Waalse Pijl reeds na 45 kilometer ten einde. Tussen Seraing en Ivoz-Ramet reed de ploegmakker van Joop Zoetemelk tegen een geparkeerde auto. Vianen werd per ambulance naar het ziekenhuis in Huy vervoerd, waar men onder ander een diepe wonde aan de knie consta teerde. ZEIST (ANP). - De selectie van het Nederlands voetbalelftal voor de wed strijd in de kwartfinales van het toer nooi om het Europees kampioenschap voor landenteams tegen België, die zon dag 25 april in Rotterdam wordt ge speeld, bestaat uit de volgende spelers: jaar geleden Nederlands kampioen werd met 176 punten; in 1974 evenaarde hij met 200 treffers het wereldrecord”. „Voor München 1972 haalden Swin kels en Ben Pon met hangen en wurgen de limiet om bij de Spelen zelf respec tievelijk 35e en 31e te worden met 186 en 187 punten. Zij waren toen duidelijk de sterksten in ons land, nu staan we hier met tien man te schieten die zo tegen, rond of boven de 190 scoren”, aldus een toch wel trotse bondscoach Van Oirschot, die terecht wijst op het zilver dat Kick van leperen bij de jeugdkampioenschappen en het zilver en goud dat Swinkels bij de senioren-WK in de wacht sleepten. Dit alles vorig jaar. klassement in Leeuwarden tot de uitver korenen zal behoren. De eerste prijs van de strijd om het Nederlands kampioen schap bedraagt 2200 gulden. Door enkele spelers is dat een tegenvaller genoemd. Verleden jaar zou een verhoging tot 2500 gulden zijn beloofd. Uiteindelijk bogen Merckx, die om een nieuwe fiets zeurde, en Verbeeck het hoofd. Vanaf dat moment steeg Zoete melks voorsprong. Van 46 seconden naar iets meer dan twee minuten. Een winst die. tien kilometer voor de eindstreep, daalde tot circa 55 seconden. Een marge die vlak voor de finish nog smaller werd nadat nerveuze politiemannen in de straten van Verviers Zoetemelk verkeerd dirigeerden. „Hoe is dat toch mogelijk”, riep Joop uit. „Die mannen stonden te slapen”. Een prestatie. Die leverde Joop Zoete melk zonder meer. Hij was er bij toen, ongeveer halfkoers (117 km) tien vluch ters aan de haal gingen (dat tiental: de Belgen Andre Dierickx, Eddy Merckx, Lucien van Impe, Freddy Maertens, Herman van Springel, Frans Verbeeck, Walter Godefroot, Engelbert Opdebeek Ludo Peeters en de Westduitser Didi Thurau). Hij stak vervolgens mede de handen uit de mouwen om de voor sprong (na 51 km) tot meer dan vijf minuten te laten oplopen. Hij liet ze Bondscoach Leo van Oirschot vult aan: „Het heeft geen zin om via lagere limieten mensen in Montreal te krijgen die dan misschien „eervol” veertigste worden. Het kost het NOC veel geld, dat beter besteed kan worden aan intensieve training. Het peil is de laatste jaren enorm gestegen. Internationaal, maar gelukkig ook zeker in ons land. Neem nou eens Eric Swinkels, die vijf of zes Johnny Pierik, Jan Bazelmans en Kick van leperen. „Even belangrijk vind ik echter dat onze sport de laatste jaren enorm hard groeit. Ik geloof zeker dat we de snelst groeiende sport in Nederland zijn”, aldus de schutter die na zijn zwakke eerste dag (acht missers) met een reeks van 99 op de tweede dag aantoonde wel dege lijk tot de wereldtop te behoren. „De wereldtop die gevormd wordt door vooral Rusland en Oost-Duitsland. Dat is niet zo vreemd, wanneer je bedenkt dat men daar nu al werkt aan de voorberei ding voor de Olympische Spelen van 1980. Daar worden jonge talenten opge roepen. Zo’n duizend meldden zich de laatste keer aan, van wie er dan drie werden geselecteerd. Hoewel wij in het totaal zo’n duizend skeet-schutters tel len, zien we echter toch kans om knap aan de top mee te draaien”. Eric Swinkels, die zegt in de laatste jaren vooral mentaal sterker te zijn geworden: „Tijdens de wedstrijd is de druk enorm groot. Hier in Biddinghuizen schieten we twee dagen, maar bij inter nationale kampioenschappen sta je drie „Bovendien staat die limiet gelijk aan de score waarmee bij de Olympische Spelen van München goud werd vero verd”, verduidelijkt veelvoudig nationaal kampioen de Brabander Eric Swinkels. Alle reden dus om kritische noten te verwachten aan het adres van het NOC. Na dat duel uitte Van Beveren - ge steund door ploeggenoot Willy van der Kuylen - kritiek op de organisatie rond het Nederlands elftal en besloot zich niet meer voor Oranje beschikbaar te stellen. De laatste tijd leek het erop dat Van Beveren op zijn toen genomen be sluit zou terugkomen. Maar na overleg tussen bondscoach Knobel en de Eindho- vense doelman bleek een plaats in de selectie toch niet haalbaar. Maar ach, hij kon er toch nog om lachen. Gen wonder. Hij had een kapita le overwinning behaald. „Ik had niets te verliezen. Ik bevond mij in een groep met sterke eindsprinters. Was ik er bij gebleven, dan zou ik nooit hebben ge wonnen. Ik moest springen. Ik deed dat op het moeilijkste gedeelte van het par cours. Met opzet. Slaagde ik daar niet, dan zou ik nooit meer weg komen. Dat stond voor mij als een paal boven water. Toen ik het gat eenmaal geslagen had, ben ik geen moment bang geweest dat het me niet zou lukken. Ik voelde me sterk. Ik rijd momenteel beter dan an dere jaren. Dat merkte ik vooral in Parijs-Roubaix. Toen ik dat eenmaal wist, besloot ik er alles aan te doen om de Waalse Pijl te winnen”. (Van onze sportredactie) BIDDINGHUIZEN Schutters zjjn rustige mensen, hetgeen natuurlijk de tak van sport met zich meebrengt. Krjjgen emoties de overhand, dan kun je een hoge score wel vergeten. Daarnaast z(jn schutters ook nuchtere lieden. Reële sportmensen bij wie je zelden of nooit in andere sporten ligt dat wel eens anders laatdunkende opmerkingen hoort bijvoorbeeld ten aanzien van Olympische limieten. Dat viel al eens eerder op tijdens een gesprek met de nationaal kampioen klein- kaiiber-geweer. de Winterswjjker Hilien, die, wil hij Montreal halen, uit zestig scho- Zoetemelk speelde alles of niets. Het leek, in die eerste klimmende kilometers, een krankzinnige poging. Langzaam, heel langzaam slechts won Joop terrein. Het trio Merckx-Verbeeck-Maertens verde digde zich met huid en haar. Verbeeck later: „Eddy en ik deden al het werk. Maertens klaagde over zijn in Parijs- Roubaix opgelopen blessures”. Het drie tal wenste de nederlaag nog niet te accepteren. Het trio spartelde nijdig te gen. Kilometers lang duurde dat gevecht van drie tegen een. Uiteindelijk won de eenling. De officiële rangschikking luidt als volgt: 1. Joop Zoetemelk (Nederland) 5.43.5«, 2. Frans Verbeeck (België) op 57 seconden, 3. Freddy Maertens (België) zelfde tijd, 4. Eddy Merckx (België) z.t., 5.Walter Godefroot (België) z.t., 6. Herman van Springel (België) z.t., 7.Die trich Thurau West-Duitsland) z.t., 8. Andre Dierickx (België) z.t.. 9. Lucien van Impe (België) z.t., 10. Ludo Peeters (België) op 9.57, 29. Hennie Kuiper (Nederland) op 14.57, 30. Cees Bal (Nederland) z.t. LEEUWARDEN (ANP). Grootmees ter Jan Timman is de verdediging van zijn nationale schaaktitel goed begonnen. Hij v ersloeg donderdag in Leeuwarden in de openingsronde meester Frans Knijpers. Als de grootste concurrenten van Timman worden grootmeester Jan Hein Donner en meester Hans Ree be schouwd. Tot de afwezigen behoren So- sonko, Langeweg en Böhm. Ook Donner en Ree startten met vlotte zeges, respec tievelijk ten koste van Rob Witt en Gert Ligterink. delen verdeeld over de 2e en 3e prijs van toto no. 15. 2e prijs: 93 winnaars, die elk bruto 1.383,- ontvangen; 3e prijs: 1.890 winnaars, die elk 85,- ontvangen; jackpot voor toto no. 16 44.762,-. Zelfs tijdens zijn solo, gisteren in een krachten slopende finale over Ardense heuvels, zelfs nadat hij de finish in de uitpuilende Rue du Palais alleen en als eerste bereikt had, bleef het partijdige publiek de allereerste Nederlandse win naar van de nu 40-jarige Waalse Pijl begeleiden met geloei en ander misbaar. 1ste prijs: 1 winnaar, die bruto 653.409,- ontvangt; 2e prijs 7 winnaars die elk bruto f 24.431,- ontvangen; 3e prijs: 328 winnaars, die elk 782,- ontvangen; 4e prijs: 12873 winnaars, die elk 26,- ontvanger): 5e prijs: 14517 winnaars, die elk ƒ23,- ontvangen. Twee jaren geleden, eveneens in de Waalse Pijl, op de Cóte de Stockeu, plaatste Zoetemelk een demarrage. Mes scherp, voerend naar 30 a 40 seconden winst. Niet meer. Roger de Vlaeminck pakte hem vervolgens terug. Gisteren ,,Het was een harde klap”, zei Claude Sudres van Gan-Mercier. Gelukkig bleek de blessure toch minder ernstig dan aanvankelijk gevreesd werd. Gisteravond verliet Vianen het Gan-Mercier-kampement in Luik en keerde naar huis terug. viel Zoetemelk weer op diezelfde heuvel aan. Opzet? Jazeker, beaamde Joop. „Daar is de koers het moeilijkst. Daar moest het gebeurenDaar, in de eenzaamheid van een buiten de bewoon de wereld opduikende Cóte, sloeg Zoete melk toe. Omdat hij de Waalse Pijl wilde winnen; omdat hij door die triomf in het Waalse land de vurigste, de fana tiekste Merckx-supporters voor eens en altijd de mond wenste te snoeren. Dat die fans hem in Verviers op schril gefluit begroetten, interesseerde Jopie geen zier meer. De triomf, vrucht van een pure aanval, was er meer dan goed voor. Jaap van de Berg, die zondag tegen Telstar een gele kaart kreeg is geschorst voor een wedstrijd. In Katowice versloeg Tsjecho-Slowakije bij het WK-ijshockey de VS met 8-2. Achter, volger Sovjet Unie won van West-buitsland met 8-2 en Zweden klopte Finland met 4-3. Paul van der Meeren, keeper van Telstar, verlengde zijn contract met één jaar. Dat deed ook Johny van Velzen, speler van het C-tream. Peter de Roode uit IJmuiden is nieuwe leider bij het jeugdkampioenschap schaken in Rotterdam. De 17-jarige Velsenaar bleef ko ploper Carlier de baas en staat nu bovenaan met 51Z2 punt uit zeven partijen. Bert Bergsma won de moderne vijfkamp in Den Bosch. Uitslagen Bundesliga: Kaiserslautern-Her tha 5-0; Schalke’O4 Bayer Urdingen 5-1. Resultaten Frans voetbal: Lens-Sochaux 1- 1, Bastia-Lyon 4-1, Metz-Straatsburg 5-0. Reims ReimsNantes Nantes 1-0. In een WCT-tennistoernooi in Monte Carlo klopte de Pool Fibak Bjorn Borg: 7-6 en 6-4. Bij het UEFA-voetbaltoernooi in Cannes speelde Nederland met 0-0 gelijk tegen Iran. Van den Broucke. tweede in Milaan-San Remo achter Eddie Merckx, is betrapt op dopinggebruik. Hij is voor een maand ge schorst en moet hij ruim 1000 gulden boete betalen. Hinkstapspringer Joao Carlos de Oliveira, wereldrecordhouder met 17m39, neemt voorlo pig niet deel aan wedstrijden vanwege ontsto ken amandelen. UTRECHT (ANP). De eerste-divl- sieclub FC VVV uit Venlo heeft kort geding verloren, dat zij had aange spannen tegen de KNVB in verband met een wijziging in het competitieprogram- ma. Deze ingreep van de KNVB, noodza kelijk dooi de interland Nederland-Bel- gië op zondag 25 april, houdt in, dat FC VVV op zaterdag 24 april moet aantre den tegen medekampioenskandidaat Haarlem. In plaats van tegen Vitesse, zoals oorspronkelijk op het programma stond. FC VVV was tegen de wijziging in het geweer gekomen bij de president van de rechtbank in Utrecht, omdat zij haars inziens in sportief opzicht werd bena deeld. Het paasweekend voor de belang rijke wedstrijd tegen Haarlem moet de club namelijk twee belangrijke wedstrij den spelen tegen Vlaardingen, terwijl Haarlem dan vrij is. Ook vocht FC VVV, maandag tijdens de behandeling van het kor’ geding, de bevoegdheid aan van de KNVB om dergelijke wijzigingen in het programma aan te brengen. Toto no. 15 Aantal deelnemers 229.171. Inleg 706.780,-. Prijzenbedrag 335.720,- le prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat een derde deel naar de jackpot voor toto no. 16. Het resterende bedrag van le prijs wordt in gelijke Doel: Piet Schrijvers (Ajax) en Jan Ruiter (Anderlecht). Achter: Ruud Kril (Ajax), Wim Suurbier vAjax), Wim Rijs- bergen (Feyenoord), Adrie van Kraay (PSV), en Wim Meutstege (Sparta). Mid den: Wim Jansen (Feyenoord), Willy van de Kerkhof (PSV), Frans Thijssen (FC Twente), Jan Peters (NEC) en Johan Neeskens (Barcelona). die zich een opvallende prestatie a la Parijs-Roubaix beloofd had. Eerlijk gaf hij toe: „Ik heb me als een beginneling laten verrassen. Een seconde onoplet tendheid werd mij fataal. Ik heb het nog wel even geprobeerd, maar het was onbegonnen werk. En ik voelde er wei nig voor om me voor een twaalfde of dertiende plaats leeg te rijden. Zondag, in Luik-Bastenaken-Luik, hoop ik re vanche te kunnen nemen.” dagen op de baan. Dat vergt enorm veel van je. Ja, ook conditioneel. Daarom fiets en roei ik om de conditie op peil te houden. Nee, een gerichte conditietrai ning is het niet. In onze tak van sport zijn we nog niet zo ver dat fysiologen of sportmedici ingeschakeld worden bij de begeleiding of bij het samenstellen van trainingsprogramma’s. Dat het er in de toekomst van gaat komen staat voor mij vast”, aldus de wapenhandelaar uit Best. „Dat beroep is natuurlijk een voor deel. Je zit de hele dag tussen de wapens. Wat de technische training be treft schiet ik wekelijks 100 duiven. Daarnaast veel droog schieten. Uiteraard drukt dat de kosten, want elk schot (patroon en kleiduif) lost 40 cent. Maar kom me nu niet aan met de opmerking dat het een dure sport is. Als je met je vriendin een weekeinde echt uit gaat ben je meer kwijt”, vindt Eric Swinkels, die geen alcohol gebruikt.„Alcohol wordt in onze sport als doping aangemerkt. Van één borreltje wil je nog wel eens rustig worden, maar in de volgende wedstrijd heb je er twee nodig. Straks kom je ladderzat op de baan”. APELDOORN. (ANP). Harm Wiersma heeft in de zevende ronde van het toernooi om het Nederlands kampi oenschap zijn voorsprong op Clerc en Jansen vergroot. Wiersma won van Goudt. Jansen en Clerc deelden de pun ten met respectievelijk Varkevisser en Capelle. De uitslagen van de partijen uit de zevende ronde zijn: Jansen-Varkevisser 1-1, Capelle-Clerc 1-1, Hermelink-Van Tilborg 2-0, Bronstring-Van de Meeren- donk 2-0, Wiersma-Goudt 2-0, Bergsma- De Ruiter 1-1. De stand is: 1. Wiersma 12 punten, 2. Clerc 9 pnt., 3. Jansen en Bronstring 8 pnt., 5. Varkevisser en Her- melink 7 pnt., 7. Goudt, Bergsma, Capel le en De Ruiter 6 pnt., 11. Van Tilborg 5 pnt., 12 Van de Meerendonk 4 pnt. MÜNCHEN (ANP). Bayern München heeft Gerd Müller zeven „Eu ropese” doelpunten door de neus ge boord. De 50e en 51e treffer van Muller die woensdagavond door ruim 70.000 toeschouwers werden bejubeld, waren in feite het 57e en 58e doelpunt van Bay- erns productiefste speler. De samenstel ler van de „Bayern-echo” had namelijk over het hoofd gezien dat Müller naast zijn 29 doelpunten in Europa-Cup I en zijn 20 in Europa-Cup II ook nog zeven doelpunten had gemaakt in het toernooi om de UEFA-beker in het seizoen 1970- 1971. Müller maakte in dat seizoen zijn zeven treffers tegen drie clubs: vier tegen Sparta twee tegen Coventry City en een tegen Glasgow Rangers. WW,

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27