Communisten en socialisten wijzen poging van Christen-democraten af Pauselijke voetwassing Zambia erkent Twee dissidenten in Angola nu ook Rusland veroordeeld Israëlische oud-stafchef Kritiek Schmidt op David Elazar overleden bewering Kissinger GRIEKEN NIET AL TE ENTHOUSIAST OVER DEFENSIEVERDRAG MET VS iWïTTOT^B s_.._ amsterdam I i 19 april geopend van W-I7uur nederlands grootste interieurverzorgingscentrurn piet klerkx b.v. 9^ NIEUWE TURKS- Geart en Frearkje CYPRISCHE ONDERHANDELAAR I Driemaal ja KISSINGER GAAT Als PRATEN MET VRIJHEIDSSTRIJDERS Alf (7 en 8) „WESTEUROPESE DOMINOTHEORIE” door nico scheepmaker 1 Twerdoehlebov en Dzemiljov V R IJ D A G 1 6 APRIL 19 76 BINNEN* EN BUITENLAND 3 >d N is in >8 K* Decreet worden. Waarschijnlijk zullen de verkiezingen half juni plaatsvinden. ATHENE De Amerikaanse en Griekse ministers van Buitenlandse Zaken Kissinger en Bitsios hebben gisteravond na drie dagen onderhan delen een overeenkomst ondertekend met richtlijnen voor een later te sluiten defensie-akkoord tussen beide landen. Dat akkoord vervangt de defensie-overeenkomst van 1953. De Amerikaanse bases op Grieks grond gebied zullen, in het kader van het NAVO-verdrag, blijven functioneren onder Grieks commando, met Grieks personeel (ongeveer 50 percent) en voor operaties die vooraf Griekse toestemming moeten hebben. Inlichtin gen die via deze installaties worden verkregen, zullen aan beide landen bekend moeten zijn. (Van onze redacteur in Rome G. Verlinden) ROME Zowel de Italiaanse socialisten (PSI) als de communisten heb ben gisteravond besloten niet in te gaan op de laatste pogingen van de christen-democraten om het christendemocratische minderheidskabinet te redden. Vervroegde verkiezingen in Italië zijn hierdoor onvermijdelijk ge Nevenaspect Óiii t Italië half juni naar de stembus :n ’d n lit sn in de DAVID ELAZAR Hiertegen uitte Schmidt zijn bezwa- ?n ust id 700 (ADVERTENTIE) id weteringcircuit, (weteringschans 165), tel. 020-246766 SS. n- de en in Voor de normalisering van de betrek kingen tussen Angola en Zambia is het gebruik van de Benguela-spooriijn een belangrijk punt. Deze spoorlijn vormt de verbinding tussen de Zambiaanse koper mijnen en de Angolese kust. bracht en elke dag daarvan telt, volgens Russisch gebruik, voor drie. Terwijl het aannemen door het Ame rikaanse Congres van het akkoord met Griekenland nauwelijks aan twijfel on derhevig is, lijkt dat van het Ameri- kaans-Turkse verdrag nog afhankelijk te president Giovanni Leone. Volgens het decreet zou het referendum op 13 juni gehouden moeten worden. zeker West- ïft LL rd de )|it lit LS- en is n- ar na an in 'lg m tij ?n o- is jn sn e- b- id os et ge m Je ar ië >k f- ht ik in an iw an in. ;rs re- ’ie en en ot al dé ze üt ?n. ?n te st en n- o- in ?n d, ie a- in e- is or de e- 'io in te n- >ij g- 7- w ?n 1- Inmiddels meldt het persbureau Reu ter dat de secretaris-generaal van de Italiaanse kamer van afgevaardigden. Francesco' Cosentino, gisteren zijn ont slag heeft genomen vanwege door hem als „lasterlijk en eerrovend” beschreven geruchten over hem. Volgens deze ge ruchten, in Italiaanse kranten gepubli ceerd, zou Cosentino zijn betrokken bij het schandaal van de Lockheed-steek- penningen. De Italiaanse ministerraad heeft giste ren niettemin het decreet goedgekeurd dat voorziet in het houden van een volksstemming over de abortus. Het de creet moet nog getekend worden dooi Elazar nam in 1974 ontslag als staf chef nadat een regeringscommissie, die moest onderzoeken door welke oorzaken Israel werd verrast door de Egyptische en Syrische aanval op 6 oktober 1973, zijn voorbereidingen voor een oorlog had gekritiseerd. De commissie had hem er met name van beschuldigd te hebben nagelaten een week voor het uitbreken van de oorlog de Israëlische strijdkrachten gedeeltelijk te mobiliseren. Verder had hij volgens de commissie geen goed verdedigingsplan voor het geval van een aanval opgesteld. De in Joego-Slavië geboren generaal heeft er verklaard onrechtvaardig behandeld te zyn door de commissie, daar zij slechts op de negatieve aspecten had gelet, en geen aandacht had gehad voor het strijdgedrag in het algemeen. Elazar was sinds zijn ontslagname hoofd van de Israëlische scheepvaartmaat schappij Zim. Hij stond bekend als des kundige op het gebied van de tankoor- log. TEL AVIV (Reuter, UPI). Luite- nant-generaal David Elazar, Israels staf chef in de oktoberoorlog van 1973, is aan een hartaanval overleden, zo hebben functionarissen gisteren van het ministe rie van defensie meegedeeld. Elazar is 51 jaar geworden. Een begeleidend, maar belangrijk ne venaspect van de vervroegde verkiezin gen is, dat het referendum over de abortus nu niet meer in 1976 gehouden kan worden: een volksstemming en al gemene verkiezingen mogen grondwette lijk niet binnen een jaar plaatsvinden. Als die Oostenrijker die penalty van die Nederlander tegen die Joegoslaaf niet had weggewuifd, had die Joegoslaaf niet al die kopballen van die Zweed hoeven te stoppen om die Fransen in plaats van die Nederlanders in de finale te brengen. Het besluit van de PSI is in die zin dramatisch, omdat nu nog drie maanden lang elke praktische constructieve arbeid in de regering van het snel kelderende Italië onmogelijk is. op het „daadwerkelijk en zonder voorbe houd tegengaan” van strevingen, hetzij van Turkije, hetzij van Griekenland, tot militaire oplossingen van de meningsver schillen betreffende de Egeïsche Zee- Wat Cyprus betreft, verwijst Kissinger naar zijn vroegere, in Turkije inderdaad slecht gevallen VN-rede, waarin hij zei dat de huidige afbakening op Cyprus niet permanent mag zijn. Hij belooft ook al zijn invloed te zullen blijven aanwenden tot een rechtvaardiger oplos sing van de problemen daar. Dit is meegedeeld aan Westerse jour nalisten, die het proces niet mogen bij- wonen, door de moeder van Twerdochle- bov. De plaats waarnaartoe hy zal worden verbannen werd niet bekend gemaakt. De verbanning houdt in dat hij op vrije voeten zal blijven, maar dat hij zich niet buiten een bepaalde stad of streek mag begeven. Twerdoehlebov had tot maximaal drie jaar gevangenisstraf kunnen worden veroordeeld. Woensdag weiden de bekende dissi dent en Nobelprijswinnaar Sacharov en zijn vrouw in Omsk enige tijd vastge houden, omdat zij rechtbankpersoneel bij het proces van Dzjemiljov zouden hebben geslagen. Mevrouw Sacharov verklaarde gisteren tegen vrienden van haar in Moskou dat zij en haar echtge noot door de politie zijn geslagen tijdens het verhoor. In Witmarsum hebben ze een veel plezieriger systeem ontwikkeld. In het zaaltje met de wapens van de dorpen van Wonseradeel staan bruin houten ta fels in een rechthoek opgesteld, met stoelen erachter. De ambtenaar zit ach ter de korte kant van de rechthoek, het bruidspaar zit zo ver mogelijk naar achteren tegenover hem, en links en rechts tussen bruidspaar en ambtenaar in zitten de familieleden en vrienden, die dus in staat zijn de bruid en de bruidegom in de ogen te kijken bij zulke plechtige momenten als het jawoord, het tekenen van de processen-verbaal, en de uitleg van de betekenis van de namen van het bruidspaar door de ambtenaar. Op hun beurt hebben bruid en bruide gom het gevoel te midden van hun vrienden en familie tez itten, waardoor het niet langer een onderonsje is tussen hen beiden en de ambtenaar (met als achterland wat publiek dat onzichtbaar blijft), maar e en trouwhappening van vrienden onder elkaar. Zo hoort het. De ambtenaar in Witmarsum heeft boven dien nog een mooie variatie in de plech tigheid ingevlochten, die ik elders in Nederland nog nooit ben tegengekomen maar ik loop natuurlijk niet iedere dag overal alle trouwplechtigheden af. Geart en Frearkje gaven elkaar de hand. Eerst moest Geart zeggen dat hij haar tot vrouw nam: „Ja”, daarna moest Fre arkje zeggen zij hem tot man nam: „Ja”, en daarna moesten zijn elkaar nog eeu wige trouw en wat dies meer zij belo ven, en allebei gelijktijdig nog een derde keer „Ja” zeggen. Geen wonder dus, dat in Witmarsum gesloten huwelijken doorgaans een lang leven beschoren zijn. Hij zal slechts twee jaar van zijn straf hoeven uit te zitten vanwege het feit dat hij, in afwachting van zijn proces, al een jaar in voorarrest heeft doorge- weken koortsachtig naar acceptabele kandidaten voor ministersposten aan het zoeken geweest. Het zwaartepunt zal door de oppositie echter worden gelegd op het feit dat Kissinger onvoldoende gevolg heeft ge geven aan het Griekse verlangen tot Amerikaanse garanties dat de aan Tur kije te leveren wapens niet tegen Griek se eilanden in de, door Turkije omstre den, Egeïsche Zee zullen worden ge bruikt. Gisteren zijn Geart Wind en Frearkje Katstra getrouwd. Hij komt uit Penjum en zij uit Boalsert, en ze trouwden in het raadhuis van Wytmarsum, de hoofd stad van Wonseradeel. Geen wereld nieuws misschien (hoewel, je weet het maar nooit; toen de vader van Mata Hari met de moeder van Mata Hari trouwde, dacht ook iedereen dat dit geen wereldnieuws was), maar wel goed nieuws, al was het alleen maar omdat het mij de gelegenheid geeft de loftrom pet te blazen over de wijze waarop in Witmarsum de huwelijksplechtigheid plaatsvindt (ik kan het weten, want ik ben er ook getrouwd). Waarom is het daar leuker en gezelli ger dan elders? U weet hoe het meestal gaat. De ambtenaar van de burgerlijke stand zit met een of twee vleugeladju danten achter een tafel, en voor hem, in twee stoelen die voor- en achteruit ge schoven kunnen worden, zitten bruid en bruidegom. De getuigen zitten meestal opzij van de tafel van de ambtenaar, of op het eerste rijtje van de „publieke tribune”, en daarachter zitten de fami lieleden, vrienden en kennissen van het bruidspaar. De familie en vrienden kij ken bruid en bruidegom dus meestal in de rug, en bruid en bruidegom moeten echt achterom kijken om hun aanhang tijdens de plechtigheid te kunnen zien; en als je één ding niet doet tijdens een trouwplechtigheid, dan is het wel achte rom kijken. NICOSIA (UPI). Umit Suleiman Onan, vice-president van de Turks-Cy- prische constituerende vergadering, is benoemd als nieuwe Turks-Cyprische onderhandelaar bij de besprekingen tus sen de gemeenschappen op Cyprus. Dit heeft de Turks-Cyprische Radio-Bayrak gisteren meegedeeld. LOESAKA (Reuter)- Zambia heeft gisteren bekendgemaakt dat het de volksrepubliek Angola officieel heeft er kend. Zambia is een van de Afrikaanse landen die lange tijd gewacht hebban met erkenning van de Angolese regering. Het land, dat een 1.000 kilometer lan ge grens met Angola heeft, heeft gedu rende de burgeroorlog faciliteiten ver leend aan een van de door bepaalde westerse landen gesteunde rivalen van de nu regerende MPLA. Aambeien, blaasontsteking, cacaovergif- tiging, darmklachten, eelt, fijt, geelzucht, hamertenen, ingewandsstoornissen, jeugdpuistjes, kanker, looporen, maag zweer, niersteen, oogstront, pijn, quaalt- jes, roos, schoolziekte, tering, uitslag, voorhoof dsholteontsteking, wasdwang, examenvrees, ijlkoorts, zwaarlijvigheid. Plus 26, min 0. Hij ontvouwde zijn Westeuropese „do minotheorie”, waarmee hij bedoelde dat de andere Westeuropese landen het voorbeeld zullen gaan volgen van Italië. in het voorafgaand schriftelijke over leg tussen Kissinger en de Griekse mi nister Bitsios, dat nu ook openbaar is gemaakt, schrijft de Amerikaanse minis ter Slechts dat zijn politiek gericht blijft Paus Paulus verrichtte gisteren in de Romeinse basiliek van Sint Jan van Lateranen een voetwassing. Daarbij kuste hij de voeten van twaalf priesterstudenten, gelijk Jezus aan de vooravond van zijn dood de voeten van zijn discipelen kuste. Paus Pau lus kreeg een ovationeel welkom in de basiliek. Een groep Franse gelovigen riep: „Recht voor de Paus’’, in een reactie op berichten, als zou de Paus een homofiele rela tie met een Italiaans acteur gehad hebben. Het Vaticaan en de tot conservatieve partij gereconstrueerde christen-demo craten onder Fanfani zullen een on- waarschynlyk sterke eenheid moeten bereiken om de communistische bedrei ging het hoofd te kunnen bieden. Bij de eerste reacties van andere politieke par tijen bleek dat de republikeinen zich met waardering achter de christen-de mocraten hebben geschaard. De woordvoerders van de andere Itali aanse politieke partijen waren gistera vond echter pessimistisch over de kan sen van de christen-democraten om hun 30-jarige traditie als grootste partij van het land voort te zetten. WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse minster van Buitenlandse Za ken Kissinger wil op zijn op 23 april beginnende reis door Afika leiders van Afrikaanse bevrijdingsbewegingen ont moeten. e-:-:-:-:- RW ih ig Ook in het Russische Omsk, in Siberië, is gisteren een dissident veroordeeld. De Krim-Tartaar Moestafa Dzjemiljov kreeg wegens belediging van de staat tweeëneenhalf jaar arbeidskamp. Andries Angbrenghoff uit Leeuwarden stuurde me een alfabetisch op (hij spreek van een alf, wat ik graag van hem overneem), die hij als verpleegkun dige aan het ziekenhuiswezen heeft ont leend, terwijl Coot van Doesburgh uit Amsterdam op de dag dat zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen, geïnspireerd werd tot een alf die daar mooi bij aansluit. Eerst die van Andries: Apotheek, beddencentrale, chirurgie, dialyse, E.E.G.-afdeling Fysiotherapie, Gynaecologie, Hartbewaking, Internie, Jeugdafdeling, Keukencentrale, Labora torium, Mortuarium, Neurologie, Opera tiekamer, Polykliniek, Quarantaine-afde- ling, Radiologie, Schoonmaakdienst, Technische dienst, Urologie, Verloskun dige afdeling, Wasserij, IJzeren- longkamer, Ziekenhuis. Plus 25, min 1 (met X-ray room mee plus 26, min 0). Die van Coot luidde als volgt: BONN (DPA). In een vraaggesprek op de Westduitse televisie heeft bonds kanselier Helmud Schmidt kritiek uitge oefend op de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger. Deze waarschuwde woensdag voor een ge vaarlijke ontwikkeling in West-Europa op de lange termijn, als de communisten mee gaan regeren. Als tegenprestatie garanderen de VS Griekenland wapenhulp voor een t< - mijn van vier jaar, ter waarde van 700 miljoen dollar en bemiddeling bij finan ciële transacties- Het verdrag kan na vier jaar door een of beide partijen worden opgezegd; zo niet, dan wordt het automatisch verlengd. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Bitsios, wordt door zyn Amerikaanse ambtegenoot Kissinger voorgesteld aan senator Humphrey. Het geschiedde tijdens een ontvangst op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington na de onder tekening van het militair akkoord tussen de VS en Griekenland. zijn van voorafgaande Turkse concessies op Cyprus, waartoe niet alleen Kissinger pressie uitoefent, maar ook de Westduit se regering, die namens de EEG in toenemende mate een bemiddelende rol lijkt te spelen in dit conflict. ren. Hij vond dat Kissinger terughou dender zou moeten zijn, ook al is hij de minister van buitenlandse zaken van de grootste en belangrijkste mach wereld. Het bezoek dat de Westduitse kanse lier Schmidt in mei aan Turkije gaat brengen, zou weleens van beslissende betekenis kunnen zijn. Inmiddels worden zowel in Athene als op Kreta (waar zich de grootste Ameri kaanse marinebasis bevindt, en tevens een NAVO-station voor oefening met geleide raketten) massale demonstraties voorbereid tegen het voortbestaan van de buitenlandse bases op Grieks grond gebied. Dzjemiljov, die 31 jaar oud is, heeft al een groot aantal jaren van zyn leven in gevangenissen en werkkampen door- gebrahcten. Hy is een fervent activist van de beweging die de Krim-Tartaren terug wil laten keren naar hun ge boortegrond. Volgens het radiostation ging de con stituerende vergadering eenstemming akkoord met de aanwijzing van Onan. De 50-jarige Onan vervang Rauf Denk- tash, die na het aftreden van zijn Grieks-Cyprische gesprekspartner Glaf- kos Clerides zei dat hij niet bereid was te onderhandelen met de opvolger van Clerides, Tassos Papadopoulos, de vice- voorzitter van het huis van afgevaardig den op Cyprus. Twerdoehlebov heeft toegegeven ver klaringen over beweerde schendingen van de rechten van de mens in de Sovjet-Unie te hebben verspreid. Hij be toogde echter dat hij misdrijf geen misderijf heeft begaan. MOSKOU (AP). De 35-jarige Russi sche dissident Andrei Twerdochlobov. mede-oprichter en secretaris van de af deling van Amnesty International in zijn land, is gisteren tot vijf jaar verbanning binnen de Sovjet-Unie veroordeeld we gens het belasteren van de staat. Het verdrag is in grote trekken gelijk aan het defensieakkoord dat vorige maand werd gesloten tussen Kissinger en zijn Turkse collega Caglayangiil. Dat verdrag verwekte toen veel opschudding in Griekenland, omdat het „het militair evenwicht” tussen Griekenland en Tur kije dreigde te verstoren. Kissinger heeft dit plan bekendge maakt aan zwarte leden van het Ameri kaanse Congres, die woensdag een ge sprek met hem hadden over de „Afri kaanse toernee”. Charles Diggs, een woordvoerder voor de zwarte Congresle den, zei dat er aandrang op de minister was uitgeoefend leiders van bevrijdings bewegingen te ontmoeten. Een hooggeplaatste functionaris in Washington lichtte gisteren toe dat het vooral gaat om leiders van bevrijdings bewegingen die bij de kwestie-Rhodesië betrokken zijn. De belangrijkse kandidaat voor een ontmoeting met Kissinger is Nkomo. Ook zou Kissinger de Mozambicaanse presdient Samora Machel ontmoeten. Al 24 uur voor het besluit van de socialisten hadden de christen-democra ten zich op een zeer veelbetekenende, reactionair-rechtse vleugel teruggetrok ken: woensdag haalden, zoals gemeld, de christen-democraten hun „old-man” Fanfani, vorig jaar als partijleider in ongenade gevallen, weer terug, ditmaal in de functie van voorzitter van de partij. Hiermee trok de partij een harde conservatieve lijn, als bolwerk tegen de communisten, die zichzelf weliswaar nog niet gereed achten voor een taak in de regering, maar die ongetwijfeld de grootste partij in Italië gaeat worden. De communisten zijn de laatste twee De anti-Amerikaanse en anti-Turkse stemming in Griekenland lijkt nog geenszins voorbij. Deze stemming zal zich nu ook richten tegen de regering- Karamanlis, die gisteren het verdrag toejuichte omdat het „Griekenland recht deed wedervaren, en niet alleen gevaren ophief, maar ook de Griekse positie versterkte”. In het grote debat dat het Griekse parlement zaterdag aan deze zaak zal wijden, zal dit laatste door de kwantita tief overigens onmachtige oppositie on getwijfeld worden bestreden. Zij zal er op wijzen dat niet alleen Griekenland 300 miljoen dollar minder krijgt dan Turkije (het gaat om vier Griekse bases tegen 26 Turkse), maar dat die 700 miljoen over vier jaren ook minder zijn dan wanneer het huidige peil van 200 miljoen dollar per jaar zou worden ge handhaafd. maar dat die De bondskanselier acht het niet voor onmogelijk dat er in Europa regeringen zullen worden ge vormd onder grote invloed van de com munisten. Hij voegde daar echter aan toe, dat zijns inziens de rol van de communisten in Westeuropese regerin gen van voorbijgaande aard is. Daarbij Portugal hij Portugel en NAVO-bondge- noot Ijsland, waar ook communisten in de regering zitten.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3