OOSTERSCHELDE IS AL AFGESLOTEN Processen van Consumentenbond waren succesvol ONDERGROND VAN HANDEL BLEEF AAN VASTE KANT Goede vrijdag in Jeruzalem INA I r BEURS 0HW NMB Onfeilbare" Britse encyclopedie: /’znederiand er =7 5000m3 RAASMEUBEISHOIV.' ii'iVCW. I ER ER I Show van Marjol Flore en Sylvia Alberts ii I) ,11 I J 13 ZATERDAG 1 7 19 7 6 APRIL BIKKEN- EN BUu^LAhD en W (Van een speciale medewerker, L. Bakker) Zelf betalen F. Kok Beheer Nooit van CE, Verhaal Omdat een op-het- lijf- Dan wrik ie ’n keer af van J nen, 0- OPENINGSTIJDEN: (be- n. gehoord Dan wijk je 'n keer af van de alom gehanteerde regels, wanneer iemand daardoor wèl het huis van z'n dromen kan kopen. En voor de rest doe je wat de anderen ook doen. Alle standaardvor men: lineaire en annuïteitshypotheken, op basis van levensverzekering, met of zonder gemeentegarantie. En tegen een aantrekkelijke prijs. Wat is in uw financiële situatie t verstandigst? De NMB geeft u graag 'n Maatadvies’, ook al bent u nog met direkt aan ’n koop toe. AMSTERDAM. In deze ver korte beursweek, die door het naderende paasweekeinde met één dag minder werkte, kwam de han del in Amsterdam met moeite op gang. De affaire bleef dan ook klein, maar de ondergrond was aan de vaste kant. Dit werd grotendeels veroorzaakt door wat betere berich ten uit het bedrijfsleven en de tijde lijke opleving in Wall Street, waar andermaal de brug van de 1000 weer in het vizier kwam. v_>; Omdat een op-het- lijf gesneden hypotheek een stuk prettiger zit. Er zijn nogal wat hypotheek- vortnen. En wat 't beste is voor de één, is misschien niets voor de ander. Daarom kan het geen kwaad een hypotheekpartner te zoeken di<* maat werk levert. Dat zit prettiger. Want dan zijn zeer lage aflosbedragen mogelijk. Of een extra lange looptijd. Dan kan ’n hypotheek snel rond zijn. Dan kan de njkspremie vóór- gefinancierd worden. Dan kan ’n overbruggingskrediet de oplossing zijn als je ’n nieuw huis wilt kopen, terwijl je geld nog in het oude vastzit. V De NMB denkt met u mee. Probeer’t. Paasshow t/m 2° paasdag. (2e paasdag geopend van 13 tot 17 uur). Andere dagen van 9-18 uur. 3 f i i (ADVERTENTIE) sa- eg). 256 I EUROPA een (ADVERTENTIE) SIKI (ADVERTENTIE) De B Maathypotheek t een aanwe. 'oten i met /ver lak. uur een ;r en Alkmaar Noorderkade 27 (072)22124* Den Helder Spoorstraat 30 (02230)14541 Hoorn Grote Noord 47 (02290)14790 Toen de koper de zaak doorzette en hem met hulp van de Consumentenbond voor de rechter bracht, kwam de grond- verkoper met het verhaal dat één van de directieleden van de firma makelaar schelde is reeds afgedamd) alsof er in ons land geen felle controverse gaande is over het al dan niet afslui ten van de Oosterschelde. De Britse encyclopedie voegt er nog aan toe: deze onderneming zal de oestercul- tuur en de garnalen- en mosselvisse- rij doen ondergaan. Consumentenbond de zaak voor de resulteerde, kon de koers zo’n 25 aan trekken. Vandaag en de 2e paasdag zijn wij geopend van 1000 t/m 17.00 uur. Gedurende de drie middaguren, tij dens welke de kruisiging van Chris tus werd herdacht, waren de grote zalen van de kerk op de Calvarieberg afgeladen met duizenden gelovigen De Israëlische veiligheidsmaatrege len voor de paasdagen zijn de streng ste sinds jaren, als gevolg van de Arabische onlusten van de afgelopen weken. Er is geen melding gemaakt van incidenten. richt tel- •k- or- te lar en Kok Beheer draaide daar zijn bekende verhaal af: „Door bij ons een aanvraag formulier voor een woning te onderteke nen heeft de huurder ons opdracht gege ven een woning voor hem te zoeken. Die opdracht hebben wij aanvaard en tot een goed einde gebracht, want we heb ben een huurovereenkomst tot stand ge bracht tussen hem en het pensioenfonds, waarvoor wij de huizen in beheer heb ben.” i Het kan ook gebeuren dat er geld van je wordt gevraagd voor een makelaar van wie je nog nooit hebt gehoord. Dat overkwam iemand die bij een zoge naamde projectontwikkelingsmaatschap pij in het Gooi grond kocht om er een huis op te bouwen. Het bleek dat hij behalve de koopprijs ook nog ruim 1500 provisie moest betalen, wegens „bemiddeling” bij de transactie. De man, die de grond graag wilde hebben, betaal de. Maar toen hij er nog eens over nadacht, vond hij het toch wel erg gek dat hij extra geld had moeten geven voor een niet bestaande bemiddeling. Hij eiste de 1,00 terug, maar de grondver- koper weigerde. 9es/( was. Samen met andere makelaars in het Gooi verkocht hij vaak de bouwter reinen en andere projecten. Die make laars moesten nu eenmaal worden be taald uit een „provisiepot”. De koper had dat kunnen weten, rede neerde de grondverkoper, want de na men van de makelaars stonden in zijn 'older opgesomd. Ook de Verenigde Machine Fabrieken, ons grootste machineconcern, kon posi tief reageren op het verslag en de even eens goede verwachtingen voor 1976. Ballast-Nedam, die over 1975 weer goed heeft verdiend, kon op voorhand van het te verwachten goede jaarverslag zo’n 5 aantrekken.Oook de hoofdfondsen lagen overwegend goed. Akzo’s kans op een positief resultaat deed dit aandeel bijna 2 aantrekken.En ook de koninklijke reageerde deze week aan de opgewekte kant. AMSTERDAM De cabaretières Mar- jel Flore en Sylvia Alberts zullen van woensdag 21 april tot en met zondag 9 mei in theater Frascati in Amsterdam optreden met hun twee-vrouwen show „Door dik en dun”. Zij hebben een programma samengesteld, bestaande uit voornamelijk gezongen duetten en soli. De muzikale begeleiding is door het combo van Mario Eduardo. Het ligt in de bedoeling met deze show in het seizoen 1976-1977 een tocrnee door Ne derland te maken. proceskosten. Kok mocht slechts 15 gul den van het door de huurder betaalde geld houden, omdat dat voor aparte administratiekosten was geweest. Moraal van deze drie voorbeelden: het kost wel heel wat doorzettingsvermogen, tijd en moeite, maar het is niet helemaal onmogelijk om je te verzetten tegen onjuiste „provisie”-inning. Doen. De beurs houdt ernstig rekening met de harde strijd om de aandelen Bols en vreest dat de beschermingspogingen van dit concern, die eind april in de statu tenwijziging gestalte zouden moeten krijgen, al door de feiten achterhaald zijn. JERUZALEM (AP). Christelijke pelgrims hebben op goede vrijdag een venijnige zandstorm moeten door staan op hun historische tocht naar de Calvarieberg in Jeruzalem. Bij aankomst op de berg werden gebeden gezongen op de heuvel waar Jezus aan het kruis stierf. NEDERLANDSCHF MIDDENSIANPSBANK van februari 1953 vermeldt deze En gelse encyclopedie het ontstaan en de uitvoering van het grootste deltaplan, de afsluiting van de zeegaten. Tot verbazing van de lezer bevat die vermelding de volgende zinsnede: The Oosterschelde (Eastern Scheldt) is al ready dammed (vertaald: de Ooster- Doch hoewel zulke adviezen van deze commissie voor leden van de NBM „bin dend” heten te zijn, trok makelaar S. zich er niets van aan. Zodat meneer R. moest gaan proberen via de gewone rechter zijn geld terug te krijgen. Het werd een slepende zaak. Maar uiteinde lijk, twee en een half jaar na de koop van het huis, kreeg meneer R. de uit spraak van de rechter, dat de makelaar hem zijn 2670,68 met rente moest te rugbetalen. De makelaar moest uiteraard ook de proceskosten van 666.95 betalen. De vraag is nu ook: hebben we echt een fout ontdekt in de EB of is dit werk gewoon zijn tijd een jaar of wat vooruit? Want als minister Gruijters al zegt dat de Oosterschelde dicht is, wie kan het dan nog tegen houden? (Van onze correspondent) UTRECHT. De „Encyclopaedia Brittanica”, zo wordt gezegd, is één van de beste zo niet de beste encyclo pedie ter wereld. De redactie gaat er prat op, dat er in de vermelde gege vens geen fouten zijn te vinden, een even vermetele bewering als van die andere Britse publikatie, het dagblad The Times, dat beweert dat er op zijn voorpagina geen zetfouten voorko men. Wie in de laatste druk van de „Encyclopaedia Brittanica” het hoofd- strukje „The Netherlands” leest, komt in ieder geval één fout tegen en bepaald een opmerkelijke. Na een korte beschrijving van de stormramp Deze verbetering komt weliswaar ook ten dele voort uit een wat geflatteerde vergelijking met een bijzonder slecht begin van 1975, maar niettemin wijst een en ander toch op een keer ten goede, die beloften inhoudt voor het verdere beloop in 1976. Een direct bewijs daarvan leveren de eerste kwartaalcij fers in Amerika, waar men doorgaans Want wat kun je anders doen? „Het huis dan maar laten schieten, want er komen heus nog wel genoeg andere aanbiedingen” zoals staatssecretaris Van Dam onlangs sullig voor de televisie adviseerde? Kletspraat. Wie voor een huis staat, staat voor een kans die hij bijna altijd meteen moet grijpen. Het is bijna altijd een aanbod dat nooit meer terug komt. Of de huizen zullen duurder worden, of een volgend huis zal veel ongunstiger liggen, of niet zo leuk zijn, of de hypoteheekrente zal stijgen, of de bouwkwaliteit dalen. En dus „pikt” de nieuwe huurder of koper veel. chief (hoofdredacteur) van De Tijd, één der meest vooraanstaande jour nalisten die wat de Oosterschelde be treft toch beter had moeten weten. Maar wie J. P. A. G. is, blijk hele maal een verrassing; het zijn de initi alen van Johannes P. A. Gruijters, minister of housing (minister van Toch trok ook deze week nog steeds het gevecht tussen Heineken en Bols de meeste aandacht. Vooral voor Bols bleef de belangstelling groot en na wat heen en weer gespring liep het fonds per saldo toch weer op naar de 110,-. Heineken daarentegen, die als eventueel overnemende partij beurstechnisch in de slechte hoek dreigt te geraken, brokkel de gestadig af en verspeelde enkele gul dens. Wie zou nu verantwoordelijk zijn voor zo’n storende fout? De redactie van de EB geeft ook daar antwoord op, want de paragraaf over Neder land is ondertekend door J. M. Lu en J. P. A. G. In een aparte index wordt onthuld wie dit zijn. J. M. Lu staat voor Joseph M. Lücker, editor in Een zeer grote huizenbeheerder voor allerlei pensioenfondsen en andere be leggers, is Kok Beheer. Op vele plaatsen in ons land exploiteert dit bureau hui zenblokken, soms halve woonwijken. Een handelwijze van Kok, waar veel protest tegen wordt gehoord, is het feit dat deze beheerder van nieuwe huurders behalve borgsommen ook nog een soort sieutelgeld eist. veel sneller met de berichtgeving is dan in Europa. Vele Amerikaanse concerns blijken de reeds vorig jaar herfst opgetreden be- drijfsverbetering tot in het eerste kwar taal van 1976 te hebben doorgetrokken. Een gunstige beoordeling over het te verwachten conjuncturele beloop dienen ook de gezamenlijke Duitse economische instituten horen. De economie in de Bondsrepubliek ontwikkelt zich beter dan was verwacht en er wordt nu op een groeipercentage van 5,5 percent voor 1976 gerekend, terwijl de prijzen maar met 4,5 percent zouden stijgen. Tegelijkertijd liet het CBS een verkla ring los waaruit bleek dat ook ons bedrijfsleven gestadig meer orders ont vangt en dat, zij het nog langzaam, hier te lande de economie zich verbetert. Maar tegelijkertijd waarschuwde de re gering bij monde van de ministers voor economische en sociale zaken voor te groot optimisme, want een opleving en meer orders behoeven niet te betekenen dat de grote werkloosheid voldoende kan worden teruggedrongen. Als niet de no dige maatregelen worden genomen, zou een werkloosheidsbestand van rond 200.000 mensen wel eens blijvend kun nen zijn, ook al leeft de conjunctuur in zijn geheel op. Dat is die mening van vele autoriteiten in ons land. II O Bil Maar de rechter vond dat allemaal onzin. De koper had alleen maar direct met de grondverkoped te maken gehad, dus moest hij de ten onrechte betaalde provisie met rente terughebben. De grondverkoper, zei de rechter, moest zijn makelaars die voor hem werkten zelf maar betalen. Helemaal afgelopen is deze zaak nog niet, want de grondverkoper (Project- ontwikkelings- en Exploitatiemaat- schappij Johan Matser BV in Hilversum) heeft beroep aangetekend bij het ge rechtshof in Amsterdam. Als ook daar een uitspraak van is, geef ik u die door, want dit soort „provisie”-gevallen komt nogal eens voor. Volkshuisvesting) van Nederland. Dit is dezelfde minister, die kort geleden heeft gedreigd zijn ambt neer te leggen als het kabinet zou beslui ten alsnog de Oosterschelde af te dammen. Wat een merkwaardige kortsluiting, om het vriendelijk te zeggen, van de hand van deze minis ter in de beroemde Britse encyclope die te mogen lezen dat de Ooster schelde al dicht is. Maar voor de beurs waren het toch per saldo positieve geluiden, die wat meer houvast konden geven aan wan kelmoedige beleggers. Een stimulans is trouwens ook wel nodig, want het koers- peil bevindt zich nog altjid dicht bij de eerder dit jaar bereikte toppen, terwijl veel ongunstigs van vorig jaar nu zwart op wit in de jaarverslagen vermeld staat. Maar ook daar viel het soms nog mee. Zo was van Furness een veel grotere winstdaling verwacht dan nu uiteindelijk uit de bus kwam. Het aan deel dat in de afgelopen weken dikwijls uit angst nogal gedrukt lag. kon er nu een aantal guldens door aantrekken. Ook van Gelatine-Delft was aanzienlijk slechter nieuws verwacht en toen uit de lagere winst zelfs nog meer dividend Koper van huis betaalt makelaai soms ten onrechte provisie I k DEN HAAG. Wie op het punt staat een huis te kopen of te huren, is als het erop aan komt bereid om veel te „pikken”. Dat bewijst de prak tijk. Mensen die héél precies hun kosten en mogelijkheden van tevoren hebben uitgerekend, betalen grif honderden (bij huur) of duizenden (bij koop) gulden méér als de verhuurder of verkoper dat eist. huis. De makelaar moest daar weer door meneer R. zelf achterheen gestuurd worden, want hij was helemaal niet naar de eerste oplevering gegaan. Hij wist de datum niet, zei hij. En toen het erop aan kwam, bleek hij slechts bereid er één vruchteloos telefoontje aan te wagen om bij de bouwer voor de gebreken aan het huis een betalingsregeling te treffen. Die makelaar had dus eigenlijk niets gedaan voor zijn geld. Dat vond ook de Neder landse Bond van Makelaars (NBM), waar meneer R. ging klagen. De Advies commissie Tarieven en Voorwaarden van deze bond deed de uitspraak dat de hele courtage moest worden terugbe taald. 4X - Weg VelsettUnnel - Zaandam f 5000 m2 woonsfeer beverwijkj Parallelweg 43, 02510-29Ö18 <*<EÜBEL. Ook bl) agenten van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank. Het Damarak zag meer zon, nu vele ondernemingen hun jaarresultaat over 1975 laten vergezellen met vrij positieve uitlatingen over de eerste maanden van 1976. Vele bedrijven, ook zij die vorig jaar nog met verlies sloten, konden in het eerste kwartaal betere resultaten behalen. Een niet gering aan tal zelfs belangrijk betere, waaronder vooral ook de grote concerns. Zo bleek Philips vorige week wat positiever over 1976. Akzo rekent zelfs op enige winst na het zware verliesjaar 1975, terwijl ook de Koninklijke Shell gunstige kwartaal cijfers in het vooruitzicht stelde. ^'9 Je D Ook hierbij is er sprake van schijrt- bemiddeling. Kok redeneert zo: wij ver huren de huizen die wij in beheer heb ben niet alleen, maar wij helpen wo ningzoekenden ook er eentje te vinden als ze er ons naar vragen. Dat is een redenering die een gewoon mens nogal vreemd voorkomt. Als je bij Kok een huis huurt, dan heeft Kok dat toch niet speciaal voor je hoeven te zoeken? Hij heeft toch gewoon op een lijst staan wat hij vrij heeft. Maar nee, dat Nederlandse Bond van Makelaars heeft ook een courtage-tarief voor huur bemiddeling, en daar haalt Kok Beheer zijn sieutelgeld uit. Een nieuwe huurder van Kok in Haarlem heeft het er eens op aan laten komen. Hii eiste, toen hij eenmaal in het huis zat. van Kok de 335,69 terug die hij voor „bemiddeling” (onder pro test) had betaald. Kok weigerde. Samen met de bracht de huurder kantonrechter. Een van de dingen die hij vaak als onrechtvaardig beschouwt, maar waar hij „dan maar” voor betaalt, is de tus senkomst van een makelaar. Want de makelaar is machtig. Ook al doet hij er weinig of niets voor, hij eist geld, en anders gaat het begeerde huis naar een ander, die hem wel wil betalen. Betalen aan de makelaar, die er als een soort tolgaarder „tussen” zit, lijkt iets onont koombaars.' Toch is het dat niet altijd. Er zijn gevallen waarin het geld, dat onder druk van de omstandigheden aan een makelaar is betaald, achteraf is terug te vorderen. Dat is niet makkelijk, maar het kan. Dat blijkt uit processen die de Consumentenbond, bij wijze van proef, heeft aangespannen. Uit het rapport dat de Consumentenbond daarover heeft uit gebracht, laat ik hier enkele voorbeelden volgen. Meneer R. kocht een nieuwbouwbun- galow ergens in de provincie Utrecht. Die koop kon hij niet meteen bij de bouwer sluiten,, want er zat een make laar „tussen”. Makelaar S. Aan deze makelaar moest meneer R. volgens een bepaling in de onderhandse koopakte en couertage (provisie) betalen van f 2670,68. Deed die makelaar daar nou helemaal niets voor? Ja. Hij beloofde dat hij voor meneei’ R. toezicht op de bouw zou houden en dat hij ook bij de eerste oplevering zou zijn. Meneer R. betaalde courtage toen maar meteen vooruit. Maar toen het huis was opgeleverd, bleken er een paar belangrijke dingen niet te kloppen. Het grondoppervlak viel anders uit en er waren gebreken aan het De Haarlemse rechter hield zich ech ter aan de nuchtere werkelijkheid: de huurder was naar Kok gegaan, had er een huis gehuurd, en daarmee uit. Kok Beheer moest 320,69 met rente terugbetalen en bovendien ruim 260 Bij Klercq vindt u tijdens de paasshow de hele wereld in meubelen. En.elk bezoekend gezin ontvangt als Klercq-verrassing het ronde 'paasei': t3 L '2.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13