i l I I W» SrnSoer ■1 -i 8SI. E rw HARDERE LIJN PALESTIJNEN GEEFT ARAFAT PROBLEMEN PRESIDENT ASSAD BOETTE IN AAN PRESTIGE BW SgAJjBotroenj gJ^sDzjoebeil1 ifl I D door Harm Botje Niet alleen de Libanezen hebben het moeilijk. Ook de Syrische president Assad zit met grote problemen. Hij heeft de afgelopen weken duidelijk aan prestige ingeboet en het is de vraag of hij het Libanese drama politiek kan overleven. Vier legers, negen Palestijnse bevrijdingsorganisaties en 42, deels tot de tanden bewapende, politieke partijen. Het gevolg: 20.000 doden en 20 miljard dollar schade. Dat is het resultaat van de nu precies één jaar durende Libanese burgeroorlog, die zo langzamerhand op een alles vernietigende climax dreigt uit te lopen ONAANVAARDBAAR ZETELVERDELING WOORDENSTRIJD De snelle aftakeling van Assads prestige is te plotseling om toevallig te zijn. Ze is ook niet toevallig. Ze hangt nauw samen met het Arabische machtsevenwicht en met de Russische en Amerikaanse pogingen dat machtsevenwicht ten eigen bate te verstoren. Het Libanese drama biedt daartoe een uitstekende gelegenheid NIEUWE STRIJD ■’Mi fc^BEIROETg :r_. y LIBANON EwsraëlI:^ -gsaiL-.. S zicht SYRIË DAMASCUS: 0 ze Wanhopige moeder bij het lichaam van haar zoon tijdens een mortieraan- loslem-strijders in actie in Beiroet Gewapende linkse burgers maken staande op een op hel leger veroverd pantservoertuig het val omgekomen in het dorpje Kobeiat. De Syrische houding ten opzichte van de Libanon is van meet af aan dubbelzinnig geweest Een deling van het land, bij een christelijke nederlaag bijna onontkoombaar, was voor Syrië ontoelaatbaar. De etnische en geloofstegenstellingen in Syrië zelf zouden er zeer door verscherpt zijn; iets waar de rege rende Alawitische minderheid aller minst op gebrand is. De stichting van een Palestijns-islamitische staat in Zuid-Libanon bracht verder het gevaar voor een direct Israëlisch ingrijpen met zich. En dat is iets dat de Syriërs ten koste van alles wilden voorkomen. Vooral de Palestijnen gingen met de Syrische inmenging een forse stap achteruit. Het akkoord van Cai ro, dat de betrekkingen tussen de Palestijnen en de Libanese staat re guleerde, werd weer van stal ge haald, wat voor de Palestijnen een gevoelige beknotting van hun vrij heid betekende. is”, zoals George Habasj zei, „door de Syriërs niets veranderd. We had den een kapitalistisch christelijk Li banon, alleen onder Syrische vlag.” zaken. Vooral Jasser Arafat kreeg er door de in het Palestijnse verzet vergrijsde Habasj van langs. „Arafat”, zo meende Habasj, „ver raadt de Palestijnse zaak. Hij be drijft geen Palestijnse politiek, hij bedrijft Syrische politiek. Hij is geen haar beter dan al-Saika-leider Zuhair Mohsen, die nota bene de westelijke Jordaan-oever aan ko- ning Hoessein wil uitleveren. Arafat maakt duidelijk deel uit van het komplot Israel te erkennen en de Palestijnen te breken. Een komplot «dat in Damascus wordt uitgebroed." Habasj was niet de enige die die mening was toegedaan. verzekerde bewaring nam, in af wachting van betere tijden. Een belangrijke christelijke leider ontbrak op het appèl, Raymond Ed- dé, leider van het gematigde Natio nale Blok. Hij hield zich beschik baar, zo liet hij weten. Evenals trou wens stafchef Said, die om die reden niet zelf de staatsgreep wilde uitvoe ren, premier Karamé, Druzenleider Jumblatt plus nog wat andere poli tieke prominenten. De tijd moet le ren wie de volgende Libanese presi dent wordt. Stafchef Hanna Said gooit in ieder geval hoge ogen. Ook de Russen moesten Assad te hulp snellen. De Russische voorzit ter van de nog steeds niet van de grond gekomen Geneefse vredes conferentie, Winogradov, riep Ara fat onder de ogen van Assad op het matje en deelde hem in Damascus een fikse schrobbering uit. Assad draaide daarop de wapenkraan dicht en deelde Kamal Jumblatt mee dat, indien er niet onmiddellijk een staakt-het-vuren kwam, Syrië militair zou ingrijpen Ook een christelijke overwinning is voor Damascus onaanvaardbaar. Er zouden in Syrië zelf, met zijn 500.000 Palestijnen, grote moeilijk heden zijn ontstaan. De mogelijk heid via de Palestijnen in Zuid- Libanon druk op Israel uit te oefe nen, zou zijn verkeken. Het prestige als voorvechter voor de Palestijnse zaak op te treden, zou in één klap zijn verdwenen. Voor de Syrische machthebbers kortom een nijpend probleem. Voor alle anderen daar entegen een geschenk uit de hemel. Veel concessies deden de christe nen niet. Ze stemden toe in een aan de langzaam gegroeide bevolkings verhoudingen aangepaste zetelver deling in het parlement. Er werden wat sociale en economische maatre gelen beloofd en daar bleef het zo’n beetje bij Wezenlijk werd het chris telijke machtsoverwicht m het land met beknot De president bleef een christen, de christelijke economi sche overheersing bleef vrijwel on aangetast en de verzuilde staats structuur bleef recht overeind. „Er De Iraakse president Hassan al- Bakr, leider van de met de regeren de Syrische Ba’ath overhoop liggen de Iraakse Ba’ath-partij, keerde zich eveneens ongemeen fel tegen de Sy riërs. Hij waarschuwde Assad uit drukkelijk tegen pogingen „het Pa lestijnse verzet te liquideren” en dreigde desnoods met alle middelen m Syrië zelf in te grijpen als dat het geval mocht zijn. Ook Egypte’s president Sadat mengde zich in de woordenstrijd Na Syrië verweten te hebben de Libanese burgeroorlog zelf te heb ben uitgelokt, raadde Sadat de Pa- lestijnen aan de Syrische houding Christelijke milities „zuiverden” een steeds groter deel van Beiroet van Palestijnen. De havenwijk La Quarantaine en de grote hotelbasti- ons langs de kust vielen in christelij ke handen. De Rue de Damas, scheidslijn tussen islamitische en Voor de Syrische leiders werd dat de aanleiding militair in te grijpen Twee, eerlijk gezegd niet al te sterk bewapende, bataljons van de door Syrië strak gecontroleerde Pales tijnse al-Saika-beweging alsmede de eveneens onder Syrisch toezicht staande Yarmuk-brigade van Ara fats Palestijns bevrijdingsleger sta ken de Syrisch-Libanese grens over. De christenen gaven toe en op 22 januari kwam het tot een bestand. Of Jumblatt. wiens Druzen in Sy rië weinig goede ervaringen hebben met Assads Alawitische sektegeno- ten, daarvan erg onder de indruk is, valt te bezien Met de steun van Libië en Irak in de rug kan bet voor hem niet zo moeilijk zijn het Syri sche dreigement naast zich neer leggen en een eigen oplossing te for ceren Voor Libanon is het dan al veel te laat Dat land aal dan opge houden hebben te bestaan. Begin januari kregen de christelij ke falangisten, beter getraind en be wapend dan hun islamitische en Pa lestijnse rivalen, langzamerhand het overwicht. En toen ook de door christenen geleide luchtmacht isla mitische stellingen begon aan te val len, was het met het evenwicht gedaan Voor de Syrische president Assad betekent de nieuw opgelaaide strijd een enorme tegenslag. Zelfs zijn bondgenoot Hoessein moest er aan te pas komen. Hoessein riep eerst vanuit Damascus de Libanezen en Palestijnen op tot vrede, wat vooral de Palestijnen, de Jordaanse erva ringen van 1970 indachtig, verdacht in de oren moet hebben geklonken. Hoessein spoedde zich vervolgens naar Washington, waar hij de Ame rikanen trachtte te overtuigen dat een Syrisch ingrijpen de enig over gebleven oplossing is zo te zien met succes. Dat bezorgde Syrië de naam de grote voorvechter van de Palestijnse zaak te zijn;in de Arabische politiek een groot winstpunt. Koeweit, waar veel Palestijnen werkzaam zijn, be gon financiële steun te verlenen. Egypte moest lijdzaam toezien hoe Egypte’s belangrijkste geldschieter, Saoedi-Arabië, zijn banden met Da mascus nauwer aanhaalde. De Syri sche stafchef, Chehabi, wist met succes tussen Algerije en Marokko te bemiddelen inzake de Sahara; iets waar noch Egypte, noch Irak in slaagden. Er kwamen Syrisch- Jordaanse federatieplannen van de grond en het werd ten slotte zelfs in Washington en Tel-Aviv duidelijk, dat Assad niet uitsluitend aan de Russische leiband liep, maar er in geslaagd was een onaantastbare sleutelpositie in te nemen. Tot voor kort leek de Syrische positie bijna onaantastbaar. Het land wist zich, na het Sinai-akkoord, met groot succes op te werpen als Israels enige tegenspeler. Het wist via de verlenging van het VN- mandaat op de Golan-hoogvlakte te bereiken dat de Palestijnen tot de Veiligheidsraad doordrongen. Het dwong Israel tot een feitelijke er kenning van de PLO, getuige het feit dat Israeli’s en Palestijnen tijdens het jongste Veiligheidsraaddebat rond één tafel zaten. Het meest uitgesproken van de Palestijnen was George Habasj, lei der van het Volksfront voor de Be- vrijding van Palestina. Tijdens een kort interview, via in Bagdad op gedane Libanees-Koerdische ken nissen tot stand gekomen, spuwde hij heftig zijn gal over de gang van Bsjorre o Dat uiteenvallen van het leger, het enige nationale instituut dat nog min of meer overeind stond, maakte een nieuwe strijdronde onvermijde lijk. De christelijke president Fran- jieh wilde van geen wijken weten en weigerde elke vorm van amnestie. Stafchef Hanna Said, een gematigd christen, die de eenheid in het leger koste wat het kost wilde bewaren, werd door een woedende Franjieh op staande voet ontslagen. De gema tigde moslim-premier, Rashid Kara- mi, al maanden op uiterst gespan nen voet levend met de allesbehalve onpartijdige president, diende daar op voor de zoveelste maal zijn ont slag in en besloot samen met Said en de militaire gouverneur van Beiroet, Akhdab, Franjieh af te zetten. TJjezzine^ Van dat geschenk maakten de overige Arabische staten dan ook een druk gebruik. Egypte begon op voorzichtige wijze de Libanese christenen te ondersteunen, daarbij geholpen door Saoedi-Arabië. Irak en Libië zetten zich in voor de linkse Druzen-miljonair Kamal Jumblatt en voor de extremistische Palestijn se organisaties van Habasj en Jibril, die van geen capitulatie voor Israel willen weten. Syrië zelf probeerde angstvallig de strijdende partijen in evenwicht te houden door aan de meest uiteenlopende groepen wa pens te leveren en trachtte een poli tiek compromis door te drukken. Eigenlijk was dus niemand tevre den. De christenen niet, omdat ze door de Syriërs van een totale over winning waren afgehouden De link se islamieten niet, omdat er van de ingrijpende wijzigingen, waar ze acht maanden lang voor gevochten hadden, niets terecht was gekomen. De Palestijnen niet, omdat ze hun bloedig verkregen vrijheden moes ten inruilen tegen een soort Syrisch- Libanees oppertoezicht, waar weinig heil van verwachten christelijke wijken van Beiroet, werd door de falange gecontroleerd. Jasser Arafat richtte wanhopige op roepen tot steun aan de Arabische regeringen, die op hun beurt Syrië steeds feller beschuldigden de Pa- lestijnen doelbewust te verraden. Spoorweg Oheleiding ’km 50 Het enige gevaar voor Assad kwam vanuit de Libanon en het is duidelijk dat men daar in andere Arabische hoofdsteden druk ge bruik van heeft gemaakt. Via steun aan deze of gene Libanese groepe ring dwong men Assad zich min of meer als scheidsrechter in het Liba nese conflict op te werpen. Een ui terst hachelijk avontuur, zoals blijkt Dat vonden de Palestijnen zelf zo langzamerhand ook. In Zuid- Libanon braken gevechten uit tus sen pro- en anti-Syrische Palestijnse groepen. Arafat, die eerst de Syri sche lijn gevolgd had, verzoende zich met Habasj en dreigde Ameri kaanse schepen tot zinken te bren gen als ze in de Libanon mochten ingrijpen. Kamal Jumblatt viel de Syrische houding scherp aan en zei de strijd met zijn Druzen niet te zullen staken alvorens aan de ge rechtvaardigde verlangens van Li banezen én Palestijnen volledig recht was gedaan. Leden van de al-Saika-brigades en van de Yar muk-brigade deserteerden op steeds grotere schaal en sloten zich bij anti- Syrische groeperingen aan. En ten slotte was er nog het Arabisch- Libanese leger van luitenant Ahmed Khatib, die aan het christelijk over wicht in de legertop een einde wilde maken en het ene garnizoen na het andere wist te bemachtigen. ’Ghozir Zohle S|tour^, Sofor I I I Nog geen kwartier na de oproep van Akhdab over de televisie bra ken de gevechten opnieuw in alle hevigheid uit. Al-Saika- commandao’s versperden troepen van luitenant Khatibs Arabisch- Libanese leger de weg naar het pre- sidententiële Baabda-paleis. Chris telijke officieren en manschappen, onder leiding van de christelijke of ficier Barakat, sloten zich, met mee- neming van al hun uitrusting, bij de christelijke milities van falangisten- leider Pierre Gemayel en minister van binnenlandse zaken Camille Chamoun aan, terwijl president Franjieh in een gepantserde auto het Baabda-paleis verliet en zich naar de christelijke havenstad Jou- meh begat, op zo’n 20 km ten noord en van Beiroet Daar vergaderden de drie christelijke leiders met de Lebanese patriarch Khuresh. een wat zwakke figuur, die Franjiehs ontsiagaanvaardmg voorlopig in •••N-xW ^Holbo /T Her mil o/ BoolbeU*. z- SXY?.-.-. v.v- Christelijke militiemannen van de rechtse falangisten hebben op een op het Libanese leger veroverde tank hun symbool, een kruis, geschilderd. Einde drama Libanon lang niet in aan een zorgvuldig onderzoek te on derwerpen. „De Syrische invloed op de Palestijnen is buitengewoon groot”, zei hij. „Het wordt tijd dat dat duidelijk gezegd wordt.” J| 'teerde en rebelle Arabische Be vrij- Kiss ill

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17