n DATA-VS De grote show van het jaar: twee eeuwen VS r SB/ i. 9‘J '•J J w wl echter nog enige twijfel te bestaan De onafhankelijkheid werd strikt genomen al op 2 juli 1776 uitgeroepen Dat scheelt slechts twee dagen Een groter verschil ontstaat echter wanneer men de 200ste verjaardag van Uncle Sam in 1981 plaatst omdat de Engelsen in 1781 eigenlijk verslagen waren Toen gaf de graaf van Cornwallis zich pas in Yorktown over aan George Washington De Verenigde Staten van Amerika vieren dit jaar hun 200-jarig bestaan Men baseert dit op het feit dat op 4 juli 1776 in Philadelphia m de staat Pennsylvania de onafhan kelijkheidsverklaring werd getekend als kennisgeving aan de rest van de wereld dat het Amerikaanse volk het recht opeiste zichzelf te besturen Over de juiste datum van de geboorte van de VS schijnt door Ron Brown i- 4 fa Ir ,:»r 1607 1664 1681* 1787 1792 1950 De Indianen oorspronkelijke Amerikanen. Deze twee Navajoindianen vechten nog altijd tegen de Dianxe overheersers. Het feestcomité van Yorktown, dal in de staat Virginia ligt, is er heilig van overtuigd dat men te vroeg ju belt. Om precies te zijn, vijf jaar te vroeg. „Je kunt je zo vaak onafhan kelijk verklaren als je wilt, maar totdat je gewonnen hebt, heb je nog niets”, zegt het comité. Als men helemaal de formele weg zou bewandelen is het heuglijke feit pas te vieren over zeven jaar. Want op 19 april 1783 erkenden de Engel sen bij de Vrede van Versailles for meel hun verlies en werd officieel de Amerikaanse republiek geboren. Eén ding is zeker: er is geen houden meel’ aan, want het 200-jarig be staan wordt dit jaar gevierd. De festiviteiten zijn al in volle gang. Hier is bijv, een overzicht van de wijze waarop enkele steden en sta ten o.a. van plan zijn het grote even ement te herdenken: Miss ..Free Enterprise in 1969 gelan ceerd, viert het feest ook mee, bli/kens de hoeveelheid dollars die uit het 200-jarig bestaan geslagen worden, in naam van de „vrije onderneming". 1867 1893 1492. 1562 Jane Fonda, filmster van Nederlandse afkomst Een greep uit de voornaamste feiten die leidden tot de ontwikkeling van de VS tor het land dat dit jaar zijn tweede eeuwfeest viert: York John Lindsay, de dichter Walt Whitman: de basebali-ster Johnhy van der Meer; de spoorwegmiljar- dair Cornells Vanderbilt; de schrijf ster Amy Vanderbilt; de beroemde arts-auteur dr. Benjamin Spock: en veel anderen. Er zijn ook presidenten van Neder - breekpunt? Want de grote paradox binnen dit land van contrasten is het feit dat. naast een meerderheid van de bevolking die beter opgeleid is, rijker is. en meer weelde gewend is dan ooit tevoren in de tweehonderd jarige geschiedenis, een schrijnen de onrechtvaardigheid tussen ras sen bestaat en economische onge lijkheden hun meest kritieke punt bereikt hebben. In het land van vrij heid en gelijke kansen bestaan nog té grote verschillen tussen rassen en klassen in een maatschappij die „klasseloos" heet te zijn. Het con trast tussen een welvarende meer derheid en de niet-bevoorrechte Haarlemse bakkersfamilie De Mil); de acteur Henry Fonda (wiens voor vader Jelles Douwes Fonda in 1642 van het oude naar het Nieuwe Am sterdam voer) en dus ook diens acte rende kinderen Peter en Jane Fon da; de filmster Audrey Hepburn: de voormalige burgemeester van New worden. Het is een land waar alles mogelijk is en vaak ook gebeurt. Het is de Grand Canyon, het is de Empi re State Building, het is Watergate, het is Nixon, het is de maanlanding, het is Patricia Hearst. John Kenne dy en Martin Luther King. Die pelgrims die in 1620 uit Enge land m het schop de Mayflower op de kust van Massachusetts landden om daar Plymouth te stichten, de eerste vaste kolonie in Nieuw Enge land, zouden waarschijnlijk nu niet meer kunnen bevatten wat zij toen begonnen zijn Zij worden beschouwd als „de eer ste Amerikanen riiaar dat zouden eigenlijk de Indianen zijn, de oor spronkelijke bewoners van het grote continent, waar nu slechts weinig afstammelingen van resteren. Trou- wens, Amerikanen wat zijn dat Engelsen, Italianen. Polen. Mexica nen, Portorikanen, Zweden, Noren Ieren, Duitsers, Chinezen, Spanjaai den, Nederlanders het zijn alk maal Amerikanen, net als de al slaven geïmporteerde Afrikanen De bevolking heeft geen eigen aard, op papier is zij Amerikaans maar onderling verschilt zij drastisch. Veel beroemde Amerikanen zijn bij- van Nederlandse af komst: de filmster Humphrey Bo gart; de schrijfster Pearl Buck (ge boren Pearl Sydenstricjer); de tele- visie-journalist Walter Cronkite (wiens voorvaderen de naam Krank- heydt droegen): de producer Cecil B. de Mille (afstammeling van de LAS VEGAS - een tentoonstelling van poedels, voorstellingen van de Zingende Engelen van Ohio, en een „live” demonstratie van oorlogvoe ring in de woestijn door leden-van het korps US Marines. Columbus ontdekt Amerika. Spaanse kolonisten stichten de nederzetting St. Augustinus later vestigen zij zich defmtief in de staat Nieuw Mexico. De eerste Engelse kolonie Virginia wordt gesticht, al gauwe gevolgd door Plymouth. De expansie westwaarts levert Connecticut. Rode Island, Maryland, Carolina en Georgia op. Engeland verovert de in 1624 gestichte kolonie Nieuw Nederland op het eiland Manhattan William Penn leider van de Quakers, sticht de staat Pennsylvania 1775-1783’ Verzet van de Engelse kolonisten tegen de hoge belastingheffing door Engeland leidt tot de onafhankelijkheidsoorlog die door de kolonisten gewonnen wordt. De Amerikaanse Republiek is een feit Aanvaarding van de grondwet gebaseerd op de Trias Politica van de Franse filosoof Montesquieu De grondwet houdt in dat de macht is gesplitst in uitvoerende, wetgevende en rechterlijke macht. Tevens is in de grondwet de verklaring van de rechten van de Mens opgenomen. Piomersexpansie leidt tot de stichting van de staten Kentucky, Tennessee. Ohio. Louisiana. Indiana. Mississippi. Arkansas en Michigan 1820-1840 Algemeen kiesrecht voor blanke mannen in alle staten ingevoerd 1845: Annexatie van de republiek Texas 1846-1848: Oorlog met Mexico eindigt in een overwinning voor de Verenigde Staten Mexico moet Californie. Nieuw Mexico en Arizona afstaan 1861 -1865 Oorlog tussen de noordelijke en zuidelijke staten eindigt in een overwinning van de noordelijken. Daardoor wordt de slavernij bij de wet verboden. v De Verenigde Staten kopen Alaska van Rusland De suikerplantages op Hawaï vragen en krijgen aansluiting bij de Verenigde Staten De koude oorlog die tegen Rusland is gericht uit zich in een hetze tegen het communisme en inmenging in de oorlogen in Korea en Vietnam 1971-1972: Toenadering tot China en Rusland. 1973 Begin van het Watergate-schandaal. een nachtwaker betrapt twee inbrekers bij het plaatsen van afluisterapparatuur. De persoonlijke bemoeienissen van president Nixon leiden uiteindelijk tot diens aftreden in 1974 En dit kan maar op één manier gebeuren: met typische Amerikaan se „razzamatazin grote showbusi- ness-stijl met veel lawaai, commer cie. glans en kitsch. Voor het 200- jarig bestaan worden de meest ui teenlopende souvenirs verkocht, van jojo’s en T-shirts (zie foto) tot vuilniszakken en zandlopers. De bekende Amerikaanse auteur •lames A. Michener is er helemaal somber van. „We kunnen ons voor bereiden op ieder soort goedkope kitsch dat voor patriottisme door gaat. en op het laatst zullen we ge woon ziek worden van al die dingen die niet ter zake doen Anderen houden er afwijkende ideeën op na, blijkens dit citaat van Robert Williams (hoofd van de New- yorkse branche van de vereniging „Zonen der Revolutiein het week blad Time: „Er is niets verkeerds aan geld verdienen. Het principe vrije onderneming heeft dit land in feite omhoog doen razen." Géén nieuw idee, want in 1969 hield men in New York een tentoonstel ling onder het motto „Begin je eigen zaak”, met behulp van Miss Free Enterprise Dus worden er in naam van de te verdienen dollar onafhankelijk- heidspoppetjes verkocht, evenals bekers, stukjes van de „originele on afhankelijkheidsverklaring”, stuk jes hout van de balken in de hal waar de verklaring getekend werd, dassen, handdoeken, pennen, pos ters, maskers, enz. enz. Om nog maar niet te spreken van de talloze tentoonstellingen, tuinfees ten, vuurwerkfeesten, optochten, wedstrijden, en andere evenemen ten die in het kader van de 200ste verjaardag gehouden zullen worden en gehouden zijn. '4* Zij weigeren hun land te verlaten, hoewel het Congres hen dit bevolen heeft. Zü betogen dat hun stam hun stuk land (in de staat Arizona) al gedurende vele generaties bewoont en dat zij niet naar een reservaat elders willen worden overgebracht. Een buste van Abraham Lincoln in het Capitol NEWPORT NEWS - een musical getiteld „Waarheen, Amerika?" waarvan men zegt dat het een „rit mische geschiedenisles” wordt. TEXAS - een bonenkookwedstrijd. SUMNER - het bouwen van het grootste standbeeld van een wilde gans ter wereld. COLUMBUS het schilderen van brandslangaansluitingen op straat in de vorm van figuren uit de ge schiedenis van de revolutie. Wat leuk is om te constateren: in ve le ensceneringen van gevechten en voorbeeld veldslagen van de revolutie wordt meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt om de „stand” iets te ver anderen. Verliezen worden omgezet in overwinningen, zodat de schrij vers van de draaiboeken bereiken wat hun voorvaderen met bruut ge- Feest in hetland der. contrasten minderheidsgroepen wordt steeds scherper en steeds zichtbaarder» Amerika zal ook tiet probleem van haar steden moeten oplossen. Er zijn natuurlijk steden zoals Minnea polis, Minnesota en Atlanta die een voorbeeld van goed beleid en goed bestuur zijn, maar denk eens aan New York. Een van de grootste uitdagingen van de komende jaren is daarom de we deropbouw van de Amerikaanse steden: het uitroeien van de mis daad. ouderwetse politieke en admi nistratieve procedures, hopeloos openbaar vervoer en grote woning nood. De VS vieren met trots hun 200-jarig bestaan. Maar de problemen die m het verschiet liggen konden de feest vreugde wel eens temperen weid niet vermochten. Waar de fei ten té sterk naar voren komen om volkomen verdraaid te worden, maakt men van de enscenering een vage vertoning met veel ontwijken de en omtrekkende bewegingen. Een „herhaling” van het gevecht van Lafayette en zijn mannen werd in Conshohocken in de staat Penn sylvania ook iets aangepast, waarop een der organisatoren tegenover de New York Times verklaarde: „Hef was een soort enscènering, maar wij hepen niet weg zoals de mannen vair Lafayette. Wij praten niet over ver liezen. Het was een tactische terug 'trekking. Ze deden dat heel veel gedurende de revolutie." Niet iedereen viert even hard feest. Er zijn groepen die deze patriottisti sche uitspattingen moeilijk kunnen slikken, zoals de zwarte Amerika nen die weinig reden tot vreugde zien, en studenten die afkeer hebben van „verplicht patriottisme." Is er voor de Amerikanen dan reden om trots te zijn op hun betrekkelijk korte geschiedenis van 200 jaar? Dal hangt natuurlijk af van de maatstal die men ter hand neemt. Het land heeft rijkdom, energie en een vaak spectaculair landschap. Het is een wereldmacht van de eerste orde ge- 4> landse afkomst geweest Martin van Buren, de gchtste .president van de VS. een demoer'aaf lie tegen de sla vernij was. Ook Franklin Delano Roosevelt, die de eerste en enige president was die meer dan twee keer ingezworen werd - vier keer zelfs. Hij stamde ai van Claes Mar tenszen van Rosenvelt. En Theodore Roosevelt, een afstammeling van de zelfde Claes Martenszen. die o.a. zijn naam aan de „teddybeer" gaf, en de 26ste president van de VS was. Om op die musical in Newport News terug te komen) „Waarheen. Ameri ka?" is inderdaad de grote vraag Wat staat er in de derde eeuw te gebeuren? De balans van de voor gaande 200 jaar is een grotere be wustwording bij de Amerikanen dat de vooruitgang nu niet automatisch eindeloos blijft vooruitgaan Milieuverontreiniging. werkloos heid. inflatie eir de energiecrisis heb ben de remmen op de Amerikaanse ..boom’ gezet. Langzaamaan begint men in te zien dat levensstijl en levensdoel herzien moeten worden; een herwaardering van de grote Amerikaanse idealen begint als nopdzakelijk gezien te worden De VS zullen zich moeten aanpas sen. ook op het- gebied van de we reldpolitiek. Er is niet langer een Amerikaanse heerschappij op inter nationaal economisch, politiek en militair gebied. Amerika moet leren delen en dbelnemen. De CIA- affaires. Watergate. Vietnam. Cam bodja. zijn allemaal plenzen ijskoud water in hét gelaat van het sluime rende Amerikaanse volk geweest. Militair gezien is het land nog wel een grote macht, maar dé onderlin ge machtsverhoudingen beginnen in de wereld te veranderen. De harde werkelijkheid wan de wereldecono mie dwingt de VS om nationale doe len pp te offeren aan liet algemeen belang. Er staan mogelijk nog interessante verschuivingen voor de deur in de derde eeuw Blijven de VS en de Sovjet-Unie in tegengestelde politie ke en militaire kampen? Komen de Een van de vele Amerikaanse ..herden kingsartikelen" een oedrukt T-shirt *t

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19