Heineken heeft f 250 I mln. over voor Bols Wetsontwerp voorziet in terugwerkende kracht Kabinet is het eens over vermogensaanwasdeling i Kuststreek tjokvol 32 Geld als heter zijn moet! i DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN SeS)a^liLL^ULcbank. I /'RH SoMlocpaidJMiet. nut,/paarbank t Het woord is aan Tóch openbaar bod Politie in Schijndel krijgt veel tips Slecht geheugen Onderzoek naar op Maasvlakte gevonden lijk van man Ford zou Conally als opvolger van Kissinger willen Voorlopig zonnig AGENDA Aantal pagina’s vandaag: Vandaag in ra 200 jaar VS Yolanda Libanon Hugo Metsers en de horror. (Van onze parlementsredactie) wmumwmm/mnwmmmmn Waarin opgenomen „ERBIJ” 2 Hitler E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container vmHmfmmmmufHmummm. VAN DER VOOREN’S BROOD MAAR DAT IS LEKKER!! ZATERDAG 17 APRIL 1976 66e jaargang nummer 141 Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 TELEFOON 310561-323488 b.g.q. tel. 322031 AJEWE camping PAASTENTENSHOW tc UIS tel. dan par- 5esl. tooi den, iject ■ijke Plaatselijk nieuws Kerkdiensten Radio en tv Strips Sport" 9 7 11 11 15 Afgezworen DEN HAAG. De regering heeft een wetsontwerp gereed voor de Vermogens Aanwas Deling (VAD). Werknemers gaan, waarschijnlijk met terugwerkende kracht tot 1 januari 1975, delen in de overwinst van hun werkgever, zo wil het ontwerp. Het is de bedoeling dat het parlement de zaak nu zo snel mogelijk afrondt. Het wetsontwerp, over de inhoud waar van officieel nog niets bekend is gemaakt, gaat onmiddellijk na Pasen naar de Raad van State. Dit adviescollege van de regering zal de zaak beoordelen op de juridische haalbaarheid. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging; 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 13 5, 7, Jmuider Courant Tacticus: I Losse nummets 60 i i p iaai t 146 90 lp posi t '89 t 37 40 p kwartaal lp post t 49 HoofdredactieJos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije, II. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling f 13 p mnd de I. (Zie verder pag. 2) (ADVERTENTIES) ANGELES a (ADVERTENTIE) er uue/t nederland- X. Luteijn nieuwe boerenleider Kind van de rekening Paaspuzzel met forse prijzen De weersverwachting van onze weerkundige medewerker, geldig tot morgenavond: Op de meeste plaatsen voorlo pig droog en zonnig, maar in het noorden van het land mogelijk wolkenvelden. Zwakke tot mati ge, westelijke wind. Maximum temperaturen van 9 graden in het westen tot 15 graden in het zuiden en oosten van het land. Later mogelijk enige regen. Niet alleen de kust werd met toeristen overstroomd, ook onze hoofdstad kon zich in een grote buitenlandse belangstelling verheugen. De rondvaartboten waren natuur lijk erg in trek (foto boven), terwijl het mooie weer uitnodigde tot een „zitje" op de Dam (linksonder). Het VVV-kantoor op het Rokin had moeite met het vinden van voldoende hotelaccommodatie (rechtsonder). en na 2e paasdag van 11-16 uur RAADHUISSTRAAT 86-88 Heemstede methoden haar eigen trai ner Bas Weem- hoff. Die mag niet mee en dan gaat ook Yolan da niet. Maar als dit voorwendsel is gebruikt, is' het te grof om er het zwijgen toe te doen. Na de slappe reactie van de Neder landse regering op de moord door Iraak- se autoriteiten op de Nederlander Aron son was het niet te verwachten dat zij zo’n reëel, moedig antwoord zou geven op het verzoek van de Koerdén, laat staan dat zij het verzoek zou inwilligen. Zoals we eerst leden onder het kwaad, lijden we nu onder de wetten die het kwaad willen be teugelen. De bewoners van het rond de 3000 inwoners tellende dorpje Honda in de voormalige Portuge se enclave Goa aan de Indische westkust hebben openlijk gezwo ren geen alcohol meer te drin ken. Volgens de „Hindustan Ti mes” verzamelde de bevolking van Goa zich voor het beeld van een Hindoestaanse dorpsgodin en zwoor vervolgens de alcohol af. De twaalf cafes uit het dorp zullen moeten sluiten. het bod een waarde van ruim 250 miljoen. Donderdag was de slotkoers van de aandelen Bols 108. LOS ANGELES (AP). President Ford zou van plan zijn John Connally tot minister van buitenlandse zaken te benoemen indien hij bij de presidents verkiezingen van november wordt her kozen. Connally zou dan de plaats van Henry Kissinger innemen, zo hebben bronnen in Houston tegenover het dag blad Los Angeles Times verklaard. De vraag of het Koerdistaanse verzet „aanvaardbaar” was, is niet aan Neder land om te beantwoorden- Wel is het een Nederlandse plicht, vervolgde en in levensgevaar verkerende Koerden te redden, op te nemen en een nieuwe toekomst te bieden. Natuurlijk zal zoiets niet welgevallig zijn aan de regeringen van Irak en Iran. Daarom moet het Nederlandse antwoord luiden: ..Wij kun nen deze Koerden geen asiel verlenen, omdat wij onze economisch van groot belang zijnde betrekkingen met Irak en Iran daardoor in gevaar zouden bren gen.” De Verenigde Staten bestaan 200 jaar en dat wordt ook op zijn Ame rikaans gevierd. Met veel show, glitter, bombarie. Ron Brown heeft eens nagegaan hoe het met die festi viteiten zit. Overigens; de juiste da tum van de onafhankelijkheidsge- boorte is niet te bepalen. Maar hoe dan ook: er worden feestelijke bone- kookwedstrijden gehouden (in Texas) Connally, de voormalige gouverneur van Texas, zou als tegenprestatie cam pagne voeren voor Ford. De afgelopen weken heeft Ford tweemaal een gesprek met Connally gehad. Connally zelf heeft verklaard dat noch president Ford noch presidentskan didaat Ron Reagan hem regeringsfunc ties hebben aangeboden voor na de ver kiezingen van november. Volgens Connally is het bericht een op speculaties gebaseerd gerucht, dat volkomen onjuist is. Ook een woord voerder van het Witte Huis heeft laten weten dat het Times-bericht niet op waarheid berust. DEN HAAG. Voor Tweede Paasdag kan Nederland rekenen op grote ver keersproblemen in de richting van de Duitse grens. Want ook deze paaszater dag Worden nog talloze toeristen van over de oostgrens in Nederland ver wacht. Langs de hele Noordzeekust is AMSTERDAM NIEUW VENNEP Heineken NV zal een open baar bod uitbrengen op alle geplaatste aandelen van NV Koninklijke Distilleer derijen Ervan Lucas Bols. Voor een aandeel van 10 nominaal wordt 110 in contanten geboden of, naar keuze, f 35 in contanten alsmede f 75 nominaal achtergestelde obligaties Heineken NV. Op basis van het geplaatste aandelenka pitaal Bols van ruim 23 miljoen heeft ROTTERDAM (ANP)- - De Rotter damse politie houdt er ernstig rekening mee, dat de man, wiens stoffelijk over schot woensdag op de Maasvlakte werd gevonden, is vermoord. Dit naar aanlei ding van het sectierapport van de patho- loog-anatoom dr. Zeldenrust, die echter niet voor honderd percent zekerheid kon verschaffen, doordat het lichaam al in verregaande staat van ontbinding ver keerde. Aan het bod van Heineken zijn de volgende voor waarden verbonden: vóór de gestanddoening van het bod mag het Bols-aandelenkapitaal niet worden uit gebreid, er mag geen statutenwijziging komen en tenminste 80 percent van het thans geplaatste aandelenkapitaal van Bols moet worden aangeboden. Een ontstellend cynisme beheerst de koele mededeling, toegeschreven aan staatssecretaris Zeevalking, aan het adres van 17 gevluchte Koerden, die in Nederland asiel vragen: „geen asiel, want het verzet van de Koerden tegen de regering van Irak is niet aanvaard baar en er bestaat geen vrees voor vervolging van deze vluchtelingen in Irak.” Kan dat zo gezegd zijn? In West-Duitsland heeft het paasver- keer gisteren vooral in zuidelijke rich ting chaotische vormen angenomen. Op de meeste autobanen van de deelstaten Württemberg en Beieren kwamen opstoppingen voor. Op de wegen Stuttgart-München Frankfort-Karlsruhe vormden zich ongevallen files tot 10 kilometer. Aan de grensovergangen naar het buitenland moesten de automobilisten dikwijls ge ruime tijd wachten. De rivierpolitie stelt in samenwerking met de recherche een onderzoek in. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het hier gaat om een lichaam van een Koreaanse zeeman, die ongeveer twee maanden geleden in Rotterdam als ver mist werd opgegeven. De ontwikkelingen in Libanon zijn niet bepaald hoopgevend. Het is een onoverzichtelijk strijdtoneel, waar tientallen politieke groeperingen achter de schermen wroeten. Voeg daarbij dat er (natuurlijk weer) reli gieuze fanatici bezig zjjn, die hun macht willen houden dan wel ver sterken. Spanningen tussen de Ara bieren onderling en natuurlijk ook de bedreiging van Israels noord grens. In Erbij een analyse van de stand van zaken. SCHIJNDEL (ANP). Bij de politie in Schijndel zijn tot nog toe enkele tientallen tips binnengekomen over de eerder deze week in de Zuid-Willems- vaart gevonden 54-jarige Marinus Klok gieter, die zo heeft sectie uitgewezen om het leven is gebracht. Het bierconcern is met zijn openbare bod gekomen omdat Bols volledige sa menwerking met Heineken blijft afwij zen. Heineken maakte gisteren bekend bereid te zijn het voorgenomen bod op de aandelen Bols uit te stellen op voor waarde dat Bols het voorstel tot statu tenwijziging zou aanhouden totdat de besprekingen tussen beide ondernemin gen zouden zijn afgerond. Bestuur en commissarissen van Bols zeggen daaren tegen dat het doel van de statutenwijzi ging juist is te voorkomen dat een goed lopend en gezond bedrijf tegen zijn wil wordt overvallen en dan wordt gedwon gen tot onderhandelingen „met het mes op tafel”. De Spoorwegen kwamen de paasdruk- te vooralsnog goed door. Het was ook niet extreem druk. Vooral in de kust streken hoopt men dat het paasbezoek een voorbode is van de zomervakanties. Men verwacht dat uit Duitsland weer veel badgasten zullen worden aangetrok ken door de Nederlandse naaktstranden, die sedert vorige zomer ook weer enige uitbreiding hebben ondergaan. De nationale bloemententoonstelling Keukenhof verwachtte voor dit week einde een topdrukte. In de hele bollen streek, waar op de velden vooral narcis sen en hyacinthen in bloei staan, maak ten politie en middenstand zich trou wens op voor het verwerken van grote stromen toeristen. Men hoopt er de toekomstige nationale pensioenregeling mee te financieren. Ook zij die in zwakke bedrijven of kleine ondernemingen werken, zouden er aldus van profiteren. Het resterende deel van de f 500 miljoen is bestefnd voor de werknemers in de bedrijven die over winst maken. Zij moeten hun geld zeven tot tien jaar in het bedrijf laten zitten. De VAD heeft het kabinet deze week intensief beziggehouden. Met dit com promis is één van de zwaarste hinder nissen die het kabinet bedreigen wegge nomen. Over de invoering van een rege ling voor vermogensaanwasdeling brak vorig jaar in mei bijna een kabinetskri- sis uit- Minister Lubbers (KVP) van Economische Zaken dreigde toen zelfs met aftreden, maar nadat over en weer concessies waren gedaan kwam het ka binet na enkele spannende dagen op 6 mei 1975 tot overeenstemming. Niet iedereen kent de tragische ge schiedenis van de Koerden, maar het is niet aan te nemen dat de Nederlandse regering onkundig is van het lot, dat de Koerden in Irak en Iran heeft getroffen. Er is van verzet der Koerden tegen de regering van Irak geen sprake meer, want door een samenzwering tussen Iran en Irak is de ondergang van de Koerden bezegeld. Het is voor deze men sen Slechts zaak, het vege lijf te redden. De niet-democratische, militaire regimes van Irak en Iran hebben het eertijds zelfstandige en cultureel hoog ontwik kelde volk van Koerdistan van de kaart geveetgd- Dq Koerden hebben jarenlang verzet gevoerd tegen deze volkenmoord, en als dat voor de Nederlandse regering onaanvaardbaar is dan heeft zij plotse ling een historische black-out gekregen. Nederland heeft zich 35 jaar geleden verzet tegen het stellige voornemen van de Duitsers om het Nederlandse volk van de kaart te vegen. Het heeft daarbij de hulp van Engeland en de V.S. gekre gen en dankzij de inspanningen van de geallieerden uit west en oost tenslotte zijn zelfstandigheid herkregen. Was dat verzet onaanvaardbaar? De Koerden zijn aanvankelijk door Iran geholpen tegen de uitroeiingsplannen van Irak, maar later door de sjah verraden en in de steek gelaten, omdat deze het voordeli ger vond met Iran te gaan samenwer ken. Het heeft dus bijna een jaar geduurd voordat dit compromis in een wetsvoor stel gegbten kon worden. De vakbewe ging heeft de afgelopen weken haar medewerking aan verlening van de loonmatiging mede afhankelijk gesteld van de snelheid waarmee de VAD wordt ingevoerd. Koerdistan bestaat niet meer, de Koerden zijn verstrooid, velen zijn ver moord of gesneuveld, velen zijn op het nippertje ontkomen en naar het buiten land gevlucht. Het huis in de Oostenrijkse plaats Braunau, waar Adolf Hit ler werd geboren, zal worden ingericht als school voor debiele kinderen. Dit heeft de locoburge- meester van deze grensplaats be kendgemaakt. Het pand, dat plaatselijk bekend is als „num mer 15” heeft al diverse bestem mingen gehad. Zo was er eens een café in gevestigd, en later diende het als openbare biblio.- theek en ambachtsschool. Hitler werd in 1889 in het zes kamers tellende huis geboren. Enkele maanden na zijn geboorte .ver huisde het gezin. Plannen om er een museum van te maken zijn onlangs in de ijskast gezet na protesten van de plaatselijke so cialistische partij. Het is de bedoeling van de regering cm tien percent van de overwinst toe te kennen aan de werknemers. Onder over winst wordt verstaan, het bedrag dat resteert nadat zowel werknemers (loon), als aandeelhouders (dividend) en direc ties (tantiemes) hun rechtmatig deel hebben ontvangen. Verder moet over het in de onderneming gestoken eigen ver mogen een redelijk rendement worden berekend. Van het daarna nog resterende bedrag de meeste bedrijven maken op die basis geen overwinst) zou ongeveer een tiende voor de werknemers bestemd worden. De rest blijft voor de onderne ming. Een VAD-regeling is wenselijk omdat uniforme loonsverhogingen, zoals de regering die nastreeft, ertoe leiden dat bepaalde bedrijven relatief veel ex tra winst maken. De vakbeweging wil slechts terughoudend optreden bij het stellen van looneisen, wanneer deze „winstmakers” ten dele worden afge roomd. Op basis van het bovenstaande taxeert men dat er in de toekomst per jaar gemiddeld ongeveer 500 miljoen gulden naar de werknemers vloeit- Het grootste deel van dit bedrag komt in een fonds voor alle werknemers in Nederland. De tips zijn voor een deel bruikbaar, aldus de Schiijndelse politie. Uit de tips is onder meer gebleken dat de man eind maart nog in de Belgische grensstreek met Brabant is gezien. De man is, zo is verder gebleken, met slagen op het hoofd om het leven gebracht. Donderdag al begon de toeristen- stroom van over de oostgrens. Gisteren nam de invasie geweldige vormen aan. Om half zeven begon het al druk te worden bij de grenspost Bergh-Autoweg achter Arnhem. De rij wachtende auto’s groeide gestaag, van enkele honderden bijna geen slaapplaats meer beschikbaar. meters tot om en nabij zes kilometer lengte om half twaalf. Vier rijen dik stonden de auto’s. Per uur passeerden 3000 mensen aan deze post de Duits- Nederlandse grens. Vrij spoedig moest Amsterdam laten weten dat hel nagenoeg geen hotelac commodatie meer vrij had. Ook de Rot terdamse hotels zaten zo goed als vol. In Den Haag kon men nog slechts in de duurdere hotels terecht, maar ook daar verwachtte men vandaag het bordje „vol” te moeten ophangen. In het Westen bleef nog wel ruimte beschikbaar op kampeerterreinen, die overigens zeer redelijk bezet waren. Toeristen die niet over een caravan of tent beschikten, moesten tegen de avond worden verwezen naar hotels in Utrecht, Gelderland, Brabant en zelfs Overijssel. Problemen hebben zich bij de toeristi sche invasie niet voorgedaan. Die wor den eigenlijk niet eerder dan maandag verwacht, wanneer de bezoekers weer op huis aan gaan. Bij de rijkspolitiecentrale in Driebergen verwacht men dat zich dan gigantische files zullen gaan vor men. Yolanda Ag- genbach is een twintigjarige zwemster, die besloten heeft om niet naar de Olympische Spe len in Montreal te gaan. Ze heeft scherpe kritiek op de KNZB- coördinator Bert Sitters. Ze zweert bij

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1