DOEL: POSITIEVERBETERING Brand hooiberg STIMULERING BOUW: RUIM f 400 MILJOEN Industriebond NVV nu ook in commissie voor scheepsbouw hulp Pakistan REVOLUTIONAIRE DALING VAN GEBOORTEN Dit jaar f 55 mln Nederlandse s „Ford ligt ruim o0OEnto ditproj^oo voor op Reagan in hm Enquête NBC: C Boersma in Israel Maatschappelijke gevolgen al' snel merkbaar wapens naar Nederland” g Schade Zeelandbrug ruim f3 miljoen „Russen smokkelen ZATERDAG I 7 Z APRIL 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 2 HERALD TRIBUNE: Uitstellen Revolutionair L ‘4 Brand Sterftecijfers Echtscheidingen Fiat-brand Diefjes Kernproeven 13 Heineken gebruikt reputatie van Bols tn de Heerlen. Nieuwzeelandse van ons I X4S L 1 X en ge Met de vijf betrokken vakorganisaties is overleg gepleegd, aldus Heineken De ze vakorganisaties staan niet afwijzend tegenover een eventuele fusie van Hei neken en Bols. Wel verklaarde bestuur der T. Huisman van de Industriebond NKV d esgevraagd dat het, los van de vraag of er arbeidsplaatsen in het geding zijn, toch wel raar is dat dit soort zaken vandaag de dag kunnen gebeuren. Hier Industrie- weliswaar hieromtrent zijn echter nog niet moge lijk. -ill be 1 2 c ka he Ai lie no ko ris in Cl ge ke se ve ge Pi Je dt e k f 1 Vooruitzichten voor tie paasdagen opgestcld door tiet KNMI. ro1 gej gei Ru he eei hu va he ces lo\ b v n o v d ti oi v: o< d d< D 1T Z1 S( g he ov ro’ m; G gi zc bi H PJ ja d< NNO NNO NNO N NO NNO NNO NNO N NO WNW ONO NNO stil ONO NO NNO wzw o stil ZO NO NNO NNO stil ONO O zzw NO stil WZW verand. ONO ZZO M WZW 0 O o o o o o o o o o o o o u o o o o o o V 2 o o o o o o 6 o o 12 13 13 10 14 8 13 14 10 11 18 15 18 17 13 17 18 14 16 12 19 11 •14 11 14 16 16 12 13 18 17 16 17 16 17 TEL AVIV (AP). De Nederlandse minister van Sociale Zaken dr. Boersma is gisteren in Israel aangekomen voor een 10-daagse bezoek als gast van de ministeries van Arbeid en buitenlandse zaken. Een brand heeft voor meer dan drie ton schade aangericht in een meubelfa briek in Stadskanaal. De brand is ver moedelijk ontstaan door het warmlopen van een as in de' spuiterij. Werknemers, die probeerden de brand te doven zagen daarvan af in verband met ontploffings gevaar. MIDDELBURG. In 1975 hebben 265.000 voertuigen meer de Zeelandbrug gepasseerd dan in 1974. Dat betekent een toename van 15,3 procent. In totaal maakten bijna 2 miljoen motorvoertui gen gebruik van de brug in 1975. Dit staat in het zojuist uitgebrachte jaarver slag van de nv Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij, die de Zeelandbrug exploiteert. In 1974 nam het verkeer saanbod af met 3,4 procent. Deze terug gang werd veroorzaakt door de aanva ring met een drijvende kraan, de taklift 1, op 9 mei 1974. De brug moest daar door buiten gebruik worden gesteld. Die aanvaring heeft in totaal een schade van ruim 3 miljoen opgeleverd. Bols heeft vooral op de internationale gedistilleerd-markt een uitstekende en gevestigde reputatie. Hiervan wil Heine ken gebruik maken bij het opbouwen van een sterke positie op de internatio nale gedistilleerd-markt. Volgens Heine ken kunnen de twee ondernemingen ei kaars positie, vooral in de distributieka nalen, consequent ondersteunen. Beide bedrijven nemen, aldus Heine ken, hier een elkaar volledig aanvullen de plaats in. Bij een fusie gaan dan twee Nederlandse ondernemingen samen, die met name in Europa en de Verenigde Staten, een vrijwel gelijk merk-imago hebben, zo stelt Heineken. Uit de sterftecijfers van de laatste vijf jaren concludeert het CBS een gunstige ontwikkeling voor mannen zowel als voor vrouwen. In alle leeftijdsgroepen, behalve in die van de 70-plussers, stier ven in 1975 minder mannen dan vijf jaar eerder. In de leeftijd van 1 tot 14 jaar daalde dit van 6,4 naar 4,8 per 10.000 mannen, in de groep van 15 tot 19 jaar van 10,3 naar 8,4, 30 tot 49 jaar van 23.6 naar 21,6, van 50 tot 69 jaar van 186.6 naar 176,2 per 10.000. Bij de vrou wen is de ontwikkeling van de sterfte gunstig in alle leeftijdsgroepen, ook bij de 70-plussers, waar een daling optrad van 682,5 naar 635,9 per 10.000 (vaen 1970 op 1975). DEN HAAG (ANP). De Nederlanders zijn de laatste jaren hun kinder tal verder gaan beperken, zij trouwen minder en zij scheiden vaker. Dit komt naar voren, als men de bevolkingsstatistieken van de laatste jaren bekijkt. Het CBS heeft dit gedaan en de uitkomsten van zijn bevindingen weergegeven in zijn ..maandschrift”. Het komt tot de conclusie, dat de daling van het- aantal geboorten van de afgelopen jaren vooral de wens van echtparen om minder kinderen te krijgen wieerspiegel, al kunnen ook de daling van het aantal huwelijksvoltrekkingen en de geringere vrucht baarheid enige invloed hebben uitgeoefend. van het aantal zogenaamde gedwongen huwelijken. In 1970 kwamen nog 20.000 gedwongen huwelijken tot stand in 1974 waren het er nog maar 10.000 Het tnoet niét uitgesloten worden ge acht, dat het aantal gezinnen met niet meer dan één kind aan het toenemen is, maar ei- zijn hiervoor nog geen duidelij ke aanwijzingen. Is er eenmaal een kind, dan volgt in ongeveer 85 percent deze gevallen ook een tweede kind. DEN HAAG (ANP). Voor directe uitvoering heeft minister Boersma van Sociale Zaken voor een bedrag van 405 miljoen aan bouwwerken vrijgegeven. Het betreft een deel van het stimule ringsprogramma voor de bouwnijverheid van 650 miljoen, waarvoor het kabinet midden januari de middelen ter beschik king had gesteld. Gisteren brandde in het Veluwse Ernst een hooiberg af. De boerin trachtte allerijl nog wat goederen in veiligheid te brengen. NEW YORK (Reuter). Volgens een enquête van de National Broadcasting Company (NBC) in New York, leidt president Ford op oudgouverneur Ro nald Reagan van Californië met 53 te gen 35 percent in de strijd om republikeinse presidentsnominatie. Twaalf percent van de republikeinse kiezers die per telefoon werden onder vraagd, had nog geen keus gemaakt. Ford dankt zijn voorsprong volgens de enquête in de eerste plaats aan zijn economische' politiek. Van de onder vraagden vindt 57 percent die goed, tegen slechts 32 percent in februari en 28 percent in januari. De buitenlandse politiek van Ford vindt genade in de ogen van 55 percent. Het buitenlandse beleid zoals Reagan dat voor ogen staat, trekt 29 percent aan. De oudgouverneur laat van het buitenlandse beleid van Ford niet veel heel. Aan democratische kant leidt oud gouverneur Jimmy Carter van Georgia op senator Hubert Humphrey van Min nesota met maar 27 tegen 26 percent. Gouverneur George Wallace van Alaba ma moet het met 11 percent stellen, Senator Henry Jackson van de staat Washington met 7 en congreslid Morris Udall van Arizona met 6. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen ZuicLLimburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich München Lissabon New York Geboorteregeling De Indiase regering heeft gisteren be kend laten maken niet van plan te zijn de sterilisatie tot de basis van haar geboorteregelingspolitiek te maken. Ze wil elke staat afzonderlijk de vrijheid laten om sterilisatie voor te schrijven als dat noodzakelijk is. De Indiase mi nister van volksgezondheid Karan Singh presenteerde gisteren zijn beleid in dit kader. De minister wil de huwelijksge- rechtigde leeftijd opschroeven, voor meisjes van vijftien naar achttien jaar en voor jongens van achttien naar ee nentwintig jaar. Ook wil hij de compen saties voor mensen die zich laten sterili seren verhogen. Sedert het midden van de jaren zestig en in versneld tempo vanaf 1970 neemt het aantal echtscheidingen in ons land toe, in 1970 werden ongeveer 10.000 hu welijken door echtscheiding ontbonden of 3,3 per 1.000 echtparen. In 1971 werd door wijziging van het Burgerlijk Wet boek de mogelijkheid om tot echtschei ding te geraken aanzienlijk verruimd en onder invloed daarvan steeg de echt- scheidingsfrequentie enorm, namelijk van 11.600 of 3,7 per duizend echtparen tot 15.000 (4,6 pro mille) in 1972. Daarna zette de stijging zich voort en in 1974 werden ruim 19.000 huwelijken (d.w.z. 5,8 per duizend) door echtscheiding ont bonden. Dat wil zeggen, dat het aantal echtscheidingen per aantal echtparen in vijf jaar tijd bijna is verdubbeld. Wat betreft de grondstoffen voorzie ning voor de gedistilleerdproduktie is Heineken geheel afhankelijk van derden. Heineken acht deze situatie niet langer verantwoord, zodat tot het stichten van een eigen graanalcoholfabriek zou moe ten worden besloten. Aangezien Bols over een graanalcoholfabriek beschikt, biedt een volledige fusie met Bols voor Heineken de waarborgen op dit gebied. In vijf jaar tijd is het aantal geboor ten in ons land met bijna eenderde verminderd. Het daalde van 18,3 per 1000 inwoners in 1970 tot 13 in 1975. In absolute cijfers daalde het aantal ge boorten van 239.000 naar 178.000. Ieder opvolgend jaar gaf een daling te zien. Het aantal derde kinderen, dat geboren werd, halveerde, namelijk van 37.000 in 1970 tot 19.000 in 1975. Het aantal vierde kinderen daalde van 29.000 naar 12.000. DEN HAAG. Russische officieren van het Rode Leger zouden vermomd als vrachtwagenchauffeurs, kleine hoe veelheden wapens binnensmokkelen, die mogelijk bestemd zijn voor Zuidmolukse groeperingen in Nederland. Duidelijk is, dat de Nederlanders over jaren waargenomen sterke vermindering het geheel genomen hun gezin steeds kleiner willen houden. Dit blijkt uit het feit, dat er steeds minder derde en volgende kinderen worden geboren. Daarnaast daalt ook het aantal eerstge- borenen en dat kan volgens het CBS verband houden met een toeneming van de gewilde kinderloosheid in gezinnen als permanent verschijnsel. In 1969 werden nog ruim 85 eerste kinderen geboren op honderd huwelij ken, in 1974 was dit aaenital gedaald tot ruim 71. Uit dit laatste cijfer moet men niet afleiden, dat het percentage perma nent kinderloos blijvende huwelijken rond de 30 zal komen te liggen, want de sterke vermindering van de geboortefre- quentie van eerste kinderen in de eerste huwelijksjaren wordt later in het huwe lijk gevolgd door toenemende frequenties. Men is het krijgen van kinderen meer gaan uitstellen en in latere jaren blijkt een zekere inhaal plaats te vinden. Bo vendien wordt de omvang van de daling van de geboortefrequentie in de beginfa-, se van het huwelijk in belangrijke mate mede bepaald door de in de afgelopen snelle daling optreden van het aantal zesjarige kinderen, dat naar het basison derwijs stroomt. In 1976 zullen dat er nog 238.000 zijn, maar reeds over vijf jaar zullen dat er een kwart minder zijn: in 1981 zullen nog maar 176.000 zesjarige kinderen zich voor het ontvan gen van besisonderwijs komen aanmel- den. Het CBS noemt de geboortedaling snel en, in demografisch opzicht, zelfs revo lutionair. Zij zal maatschappelijke ge volgen hebben. Zo zal al gauw een (Vervolg van pagina 1) Heineken heeft bij haar wens tot algehele samenwerking met Bols de volgende doelstellingen voor ogen: optimale benutting van de bij beide ondernemingen aanwezige produktiecapaciteit en distributiekanalen voor gedistilleerd, het waarborgen van de grondstoffenvoorziening en het be reiken van een krachtige positie op de internationale gedistilleerdmarkt. Gewond De Zuidafrlkaanse minister van de fensie Botha en zijn 17-jarige dochter Rozanne zijn in de omgeving van Preto ria gewond geraakt bij een auto-ongeluk toen het gezin Botha op weg was naar hun vakantiehuis. Bij de botsing, waar bij in totaal vier auto’s waren betrok ken, kwamen twee personen om het leven. Botha en zijn dochter werden per helikopter naar een ziekenhuis in Kaap stad overgebracht. Hun toestand wordt bevredigend genoemd. De vrouw van de minister bleef ongedeerd. Het bedrag is bestemd voor het uit voeren van zgn. materiaalintensieve werken, zoals uitvoeren van achterstallig onderhoud, bruggenbouw, bouw van dorpshuizen, jeugdcentra, wijkcentra, bi bliotheken, muziekscholen, sporthallen, zwembaden, kantoren, politiebureaus, rijksscholen, restauratie van kerken, to rens, molens, uitvoeren van riolerings werken al of niet in samenhang met wegconstructies en andere werken die van belang zijn voor het milieu, werken ten behoeve van openluchtrecreatie, van de agrarische infrastructuur, en van het openbaar vervoer. Van het nu Vrijgegeven bedrag ver wacht het ministerie dat een directe werkgelegenheid wordt geschapen voor ongeveer vijfduizend bouwvakarbeiders op de bouwplaats gedurende circa een jaar. Daarnaast zal het een aanzienlijke indirecte werkgelegenheid opleveren. Met het uitvoeren van de werken, die over alle provincies zijn verspreid, moet uiterlijk 1 augustus een begin zijn ge maakt. Het effect ervan voor de bestrij ding van de werkloosheid zal, naar het ministerie verwacht, het grootst zijn in de winterperiode van 1976 op 1977. In een brief aan de ministers Lubbers (Economische Zaken) en Boersma (Soci ale Zaken) zegt de bond dit besluit te hebben genomen ondanks ernstige be zwaren tegen enkele uitgangspunten en uitspraken van Cebosine en Hoogezand (de werkgeversorganisaties in de scheepsbouw). ..Wij achten ons in geen enkel opzicht gebonden aan die uitgang spunten en uitspraken”, aldus de brief. De bond zegt de bewindslieden toe, de Gisteren is bij de Fiat-fabrieken in Turijn weer brand uitgebroken. Het is de vierde brand bij Fiat Turijn in de maand april. Het vuur brak uit na een explosie in de draaierij en werd spoedig onder controle gebracht door de massaal uitgerukte brandweer. Eerder op de dag werd een warenhuis van de „Standa- maatschappij” in Rome in brand gesto ken door een groepering die zich de „Proletarische Actie Brigade” noemt. Vorige maand waren gebouwen van deze maatschappij in Turijn en Genua ook mikpunt van brandstichtingen. Verkeersdoden Het aantal dodelijke slachtoffers van het verkeer op de Franse wegen is in een jaar met ongeveer 3500 gedaald sinds de invoering van snelheidsbeper kingen en het verplicht dragen van vei ligheidsgordels. DEN HAAG (ANP). De Nederland se regering stelt dit jaar in totaal 55 miljoen gulden beschikbaar voor ont wikkelingshulp aan Pakistan. Hiervan wordt 42 miljoen verstrekt in de vorm van leningen tegen zeer zachte voor waarden. Het resterende bedrag is een schenking. Het gaat hierbij uitsluitend om finan ciële hulp voor de aankoop van kunst mest en insecticiden ten behoeve van de landbouw in Pakistan en voor de aan koop van telecommunicatie-apparatuur. Verder is f 14 miljoen uitgetrokken voor de uitvoering van sociale projecten in de grote steden en op het platteland. Met de schenking van f 13 miljoen zullen tarwe-aankopen in Nederland worden betaald. De politie in Apeldoorn heeft opnieuw een jeugdige dievenbende opgerold. Daarbij werden 23 inbraken met een totale buit van twaalfduizend gulden opgelost. Vijf Apeldoorners in de leeftij den van 15 en 16 jaar bekenden in zeven maanden een groot aantal fietsen, brom fietsen, valhelmen autoradio’s en gereed schappen te hebben gestolen. De gestolen waar werd, mits niet doorverkocht, op geborgen in een speciaal voor dit doel in de bossen gebouwde hut. Geëlektrokuteerd In een garage-plaatwerkerij is gisteren het stoffelijk overschot aangetroffen van een 23-jarige autoplaatwerker. De man bleek geëlektrokuteerd. Hij was donder dagavond nog even naar de garage ge gaan om een karwei op te knappen. UTRECHT (ANP). De bond NVV heeft besloten met de nodige reserves ook deel te gaan nemen aan het werk van de Be leidscommissie Scheepsbouw. Al eerder deden dit de Industriebonden NKV en CNV en de Unie BLHP. Het ministerie van Justitie in Den Haag kon vandaag geen commentaar geven op het bericht van Herald Tribu ne. Bovenleiding Het treinverkeer in Zuid-Limburg heeft gistermiddag vertragingen opgelo pen doordat een vrachtauto met een kraan op een overweg bij Hoensbroek de bovenleiding kapot trok. Daardoor wer den beide sporen van het baanvak Sit- tard-Heerlen van 13.30 uur tot 14.30 uur versperd. De intercity Amsterdam-Heer- len arriveerde met een uur vertraging in Eerst droos* en zonnis. maar later mugHijk wat regen. Vrij zacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land voor eerste paasdag; Aantal uren zon 4 tot 13. Minimum temperatuur om streeks 6 graden. Maximum temperatuur omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal 80 percent Voor de tweede paasdag: Aantal uren zon 1 tot 8. Minimum temperatuur om streeks 6 graden. Maximum temperatuur omstreeks 15 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal 60 percent WEERRAPPOCTEN lichtbew. zw. bew. onbew. geh. bew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. half bew. lichtbew. zw. bew. half bew. onbew. licht bew. lichtbew. lichtbew. onbew. lichtbew. onbew onbew. half bew. geh. bew. lichtbew. zw. bew. geh. bew. lichtbew. zw. bew. geh. bew. onweer onbew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. ZONDAG 18 april Zon- en maanstanden Zou op 537 uur, onder 19.43 uur Maan op uur, onder 8.25 uur Waterstanden Umuiden Hoog water 6.12 uur en 18.39 uur Laag water 158 uur en 14.29 uur MAANDAG 19 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 5.35 uur, onder 19.45 uur Maan op 0.42 uur, onder 9.27 uur Waterstanden IJmuiden Hoog water 7.00 uur en 19.29 uur Laag water 2 43 uur en 15.08 uur DINSDAG 20 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 5.33 uur, onder 19.46 utu* Maan op 1.27 uur, onder 10.33 uur Waterstanden Umuiden Hoog water 7.50 uur en 20.25 uur Laag water 3.31 uur en 15.57 uur Dit schrijft het Amerikaanse blad Herald Tribune. Behalve wapens zouden de Russen ook elektronische apparatuur Nederland binnenbrengen die bestemd zou zijn voor spionagedoeleinden. Een ander verschijnsel, waar het CBS de aandacht op vestigt, is dat het aantal huwelijksvoltrekkingen snel terugloopt. Dat verschijnsel is sedert 1970 waar te nemen. In dat jaar werden nog 124.000 huwelijken voltrokken, in het afgelopen jaar waren dat er ongeveer 100.000, waarbij zij aangetekend, dat de daling in 1975 in versneld tempo ging, waarbij vermoedelijk de economische recessie een rol speelde. In 1975 bedroeg het aantal huwelijksvoltrekkingen 7,3 per 1000 inwoners. We moeten teruggaan naar de oorlogsjaren 1941 en 1943 en de crisisjaren 1933 tot 1935 om een derge lijk laag cijfer te vinden. De daling bedroeg in 1975 ongeveer 10.000 t.o.v. 1974. De Nieuwzeelandse eerste minister Robert Muldoon heeft gisteren na een onderhoud van 50 minuten met presi dent Giscard d’Estaing gezegd dat Frankrijk geen bovengrondse kernont- ploffingen in het gebied van de Grote Oceaan zal doen uitvoeren. „Van nu af aan zullen al die ontploffingen onder gronds zijn,” aldus Muldoon die een officiéél bezoek van twee dagen aan Parijs brengt. Frankrijk is geen onderte kenaar van het akkoord waarbij het verrichten van kernexplosies in de at mosfeer worden verboden, in tegenstel ling tot de V.S. en de Sovjet-Unie. Een preciese verklaring voor de daling van het aantal nieuwe huwelijken kan het CBS niet geven. Een duidelijke rol speelt in de eerste plaats de verminde ring van het aantal gedwongen huwelij ken. Wel is er in de jaren zeventig een einde gekomen aan de neiging van de mensen om steeds jonger' in het huwe lijk te treden. De jongeren van nu lijken anders tegenover het huwelijk te staan dan de jongeren van vroeger, meer dan vroeger wordt het huwelijkspatroon be paald door huwelijken, die gesloten wor den na een proefperiode van vooraf gaand samenwonen. Harde conclusies Volgens Herald Tribune stelt de Ne derlandse justitie op het ogenblik een onderzoek in haar deze activiteiten van de Russen. De Russische vrachtwagens worden aan de grens niet meer gecon troleerd omdat zij worden beschermd door een internationaal verdrag. Vorig jaar werd de Sovjet-Unie lid van de Internationale Wegtransport Organisatie. Volgens het Amerikaanse blad leveren de Russische officieren hun lading af op van tevoren afgesproken plaatsen waar zij wordt opgewacht door geheime agen ten. De Nederlandse justitie zou op de Russische activiteiten attent zijn ge maakt door Amerikaanse en Westdiiitse veiligheidsdiensten. Etty Aponno, de voorzitter Van de Zuidmolukse jongeren, noemde het be richt dat de Russische wapens naar Zuidmolukse groeperingen gaan, „vol strekt onzin”. „Wij doen geen zaken met de Russische geheime dienst,” verklaarde de Zuidmolukse jongerenleider gisteren in Den Haag. worden beslissingen genomen zonder dat werknemers daar invloed op kunnen uitoefenen, zo zei hij. Als het bod van Heineken gestand wordt gedaan, ontstaat een dranlcencon- eern met een omzet van ongeveer 2,3 miljard en ruim 16.000 Werknemers. Heineken behaalde over het boekjaar 1974-75 een nettowinst van 70,6 mil joen op een omzet van 1,3 miljard. Het concern telt ruim 14.000 personeelsleden. Bols maakte in 1975 een nettowinst van 15,1 miljoen op een omzet van 515 miljoen. Bij Bols werken ruim 2.000 mensen. Heineken is omstreeks 1970 tot basis verbreding overgegaan, die erop was ge richt om naast bier en frisdranken een markt op te bouwen in gedistilleerd en wijn (zowel binnenland als export). Ge zien de belangrijke omzetgroei die Hei neken in gedistilleerd heeft weten te realiseren en de verwachting dat deze groei zal doorzetten, zal in 1978-79 meer produktiecapaciteit nodig zijn. In ver band met de grote investeringen die hiermee gemoeid zijn, lijkt een samen gaan met'Bbls Heineken wenselijk opdat de gecombineerde produktieéapaciteit op de gezamenlijke behoèftekan *worden afgestemd. werkzaamheden van de commissie nauwlettend te zullen volgen, zowel wat betreft de te nemen maatregelen voor het behoud van de werkgelegenheid als wat betreft de controle daarop bij het verstrekken van overheidsgelden aan in dividuele ondernemingen. Tenslotte stelt de bond nadrukkelijk vast, dat zijn deelneming aan de com missie scheepsbouw niet bij voorbaat betekent, dat hij eveneens positief zal reageren op dergelijke initiatieven in andere bedrijfstakken. „Ondanks onze in ruime mate aanwezige scepsis hopen wij, dat de beleidscommissie scheepsbouw er in zal slagen voor de moeilijke proble matiek in de Nederlandse scheepsbouw tot goede oplossingen te komen”, zo besluit de industriebond. Dieren-adoptie De „Stichting Vrienden van Dieren park Wassenaar” heeft een plan opgezet, waardoor iedereen pleegouder kan wor den van één of meer van de 2000 dieren in het Wassenaarse dierenpark. Volgens dit adoptieplan nemen de pleegouders hun dier in de kost door een jaarlijkse bijdrage in de verzorgingskosten. Het dierenpark Wassenaar is mede tot dit initiatief gekomen, omdat het binnenkort wettelijk verboden zal zijn uitheemse' diersoorten in particulier bezit te heb ben. Het dierenpark denkt dat de bijdra ge voor bijvoorbeeld een pleeg-olifant 500 per jaar zal zijn, voor een giraffe 400 en een tijger ongeveer 250. Bij alle dierenverblijven komt een bord te hangen met de namen van de pleegou ders, die het hele jaar gratis toegang tot het park zullen hebben. Aantrekkelijk Het Voorlichtingscentrum Sociale Ver zekering in Amsterdam is samen met het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) een nieuw voorlichtingsproject gestart voor buitenlandse werknemers. Het project richt zich met name op Marokkanen en Turken, omdat zij vol gens het voorlichtingscentrum de groot ste groep buitenlandse werknemers in ons land vormen, voor wie de taalbar rière het hoogst is. In eerste aanleg heeft het centrum materiaal vervaardigd dat de procedure van het ziekmelden en de problematiek rond het werkloos wor den behandeld. Behalve met folders over de verschillende onderwerpen gaat het centrum ook werken met geluidsbandjes. Op deze geluidsbandjes wordt niet alleen voorlichting gegeven maar er staat te vens volksmuziek op om de aanschaf door buitenlanders aantrekkelijker te maken. •Xe SS.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2