Booreiland zinkt in Golf Vrede in Libanon moge!ijk stapje dichterbij van Mexico; zeker 13 doden ITALIË WIL UITLEG VAN Junta in Argentinië ontslaat ongeveer 5000 ambtenaren Doden bij bomexplosie in Noord-Ierland SCHMIDT DSM wil milieu Beek verbeteren Sacharovs dagen staat uit Kissinger: „Amerika het sterkst Rijkspostspaarbank Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! a lIJP Is M 'Vu, v a A FILIPPIJNSE BOER VOOR ZEVENDE hebben voor CIA: Communisten willen MAAL GEKRUISIGD Militairen zouden minstens drie jaar nodig sanering” me nationale spaar-en hypotheekbank toch praten niet christcn-democraten ,,Niet betrokken geweest bij Japanse Lockheed-affaire” BINNEN' EN BUITENLAND ZATERDAG 3 1 7 19 7 6 APRIL 2 9 Franjieh Doden Winstbasis id K n g Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. erd nd ijk er- net ers ject ers. >tie en- zet, ■ar ren ,ens Iers kse Het dit :ort nse eb- Ira- ant iffe Bij en ter en si- lat it- )te af sr- en an ;e- let ri si ng in id in is de m ig al ag l- D- ie it ze >k Meedogenloos fjes euw old. een den Rij ven Mn- ■ed- olen op- BUENOS AIRES (AP-Reuter). De militaire regering van Ar gentinië heeft ongeveer 5000 ambtenaren ontslagen als onder deel van haar bezuinigingspro- gram. Meer ontslagen worden in de nabije toekomst verwacht, zo is gisteren uit Buenos Airen ver nomen. De ontslagen personen waren sympathisanten van linkse groe peringen en ambtenaren, die tij dens de driejarige Peronistische regeringsperiode werden aange nomen. Na afloop van de onderhandelingen tussen de Syrische president Assad en een delegatie van Palestijnse voormannen werd een akkoord bekend gemaakt met zeven onderdelen, waarover wij reeds berichtten. e- Ie, Akkoord Syrië-Palestijnen GEORGES GORSE op Dit vaartuigje kapseisde in de zware storm. Een tweede capsule trotseerde storm en golven en redde zo een groot aantal mensen het leven. Deze foto werd genomen op het ogenblik dat de verongelukte reddingscapsule, afkomstig van het gezonken booreiland, werd opgehesen. >r ir Het aantal doden, dat bij schiet- en moordpartijen in het Argentinië van na de staatsgreep is gevallen, bedroeg giste- Een functionaris van de e kustwacht verklaarde dat er geen overlevenden zijn geborgen van de gekapseisde oranjekleu rige capsule. Zij stierven door gebrek aan zuurstof. De meesten van de 35 opvarenden van het booreiland werden door een schip opgepikt. Zij zaten in een tweede red dingscapsule, een vaartuig dat op een grote schotel lijkt. Zeven personen zijn in een ziekenhuis opgenomen. mensen het leven gekost, wordt nog vermist. Ten van nan Ier- ge in in ld rie fa- er- >en jrs, jen gs- ;er o- ik ar n ir :e d n i- h it op 'Ol- >ot- in ar- leg igd en or- ver het jes. ?en te- haf te te ou- tot irg lo- *en de sr- <it- tur Br k- iet er P- dt de De provisionele vleugel van de IRA heeft het neerschieten van Cleary een „koelbloedige moord” genoemd. De IRA heeft daarbij steun gekregen van Sea mus Mallon, van de sociaal-democrati- sche en arbeiderspartij. Mallon zei dat „neergeschoten tijdens een vluchtpoging” een van de oudste legerexcuses is voor het doden van iemand. Hij heeft daarom geëist dat een onderzoek wordt ingesteld Meer dan 20 Britse soldaten zijn in de afgelopen jaren in Zuid-Armagh gedood. Het graafschap is een bolwerk van de IRA en wordt door het Britse leger omschreven als „bandietenland”. PORT ARANSAS (TEXAS) (UPI). Een ongeluk met een Amerikaans booreiland, dat gisteren in de Golf van Mexico is gezonken, heeft zeker dertien Die schoonmaak heeft inmiddels grote voorraden contrabande aan het licht ge bracht, bestemd voor de buurlanden Brazilië, Paraguay en Bolivia, waar de prijzen „realistischer” zijn. De vorderin gen, die de junta maakt in zijn strijd tegen de zwarte markt zijn naar Argen tijnse begrippen inderdaad revolutionair. Vlak voordat Radio Damascus het ak koord afkondigde, liet de speciale Franse afgezant Georges Gorse weten dat Frankrijk bereid is daadwerkelijk te helpen bij het herstel van de vrede. Hij zei dat er volgens hem geen serieuze voorstellen zijn gedaan daarbij buiten landse troepen te gebruiken. De kruisiging vond plaats in het dorp San Pedro, 80 km noordwestelijk van Manilla, terwijl meer dan vijftiendui zend belangstellenden toekeken. Onder hen waren talrijke met foto- en filmca mera’s gewapende buitenlandse toeristen. Een „Romeinse soldaat” verrichtte de kruisiging door Firing twee ijzeren na gels door de handpalmen te slaan. Tevo ren had de Filippijnse „Christus” ver klaard dat hij aan het kruis zou blijven zolang hij het kon volhouden en dat hij dat deed om „te boeten voor zijn zonden en die van de mensheid”. BONN (AP). De Italiaanse ambas sadeur Corrado Orlandi heeft besprekin gen gevoerd met Westduitse regerings functionarissen om uitleg te krijgen over de kritiek, die bondskanselier Helmut Schmidt heeft uitgeoefend op de Itali aanse regering- Rechtse krachten in Beiroet hebben hun instemming betuigd met de over eenkomst. Men hoopt in die kringen dat door het akkoord de vrede in Libanon een stapje dichterbij komt. Van de zijde van de socialistische leider Joemblatt was gisteren nog geen reactie gekomen. Joemblatt is sterk gekant tegen de Syri sche rol in het conflict. De commissie staat onder leiding van aartsbisschop Mario Brini. Ook in no vember stuurde de paus een delegatie naar Libanon. De aanslagen volgden op de dood van een lid van het verboden Ierse Republi keinse Leger, die de vorige avond door Britse militairen was doodgeschoten toen hij wilde vluchten. Manschappen van het Britse Special Air Services regiment (SAS) doodden de 25-jarige Peter Cleary, een sergeant van de IRA in het Noordierse graafschap Zuid-Armagh. Volgens een woordvoerder werd Clea- Gisteren is tevens bekend geworden dat een speciaele commissie van goede diensten vanuit het Vatikaan naar Liba non is vertrokken, „om blijk te geven van de betrokkenheid van Paus Paulus bij de tragische situatie in het land”, aldus heeft een woordvoerder van het Vatikaan gezegd. Niemand verwacht op korte termijn een grote verbetering. Volgens politieke waarnemers heeft de militaire junta minstens drie jaar nodig om zijn zichzelf gestelde taak waar te makende reorga nisatie van de Argentijnse maatschappij in al zijn geledingen. De militairen zien daarin „een historische taak”. De militairen sturen erop aan handel en industrie weer op te zetten op winst basis en op het principe van vrije con currentie. In de afgelopen decennia was het tegenovergestelde het geval. D« ten dens bestond hoe langer hoe meer prij zen en wisselkoersen te controleren, ex portartikelen te belasten, en staatsmono polies in te stellen, zoals voor vlees, graan en olie. Een slecht werkend en corrupt overheidsapparaat joeg de infla tie steeds hoger op. De Peronisten zijn de belangrijkste doelwitten van de junta. De militairen hebben honderden Peronisten aangehou den, van mevrouw Peron tot de laagste belastingambtenaar. Ze zullen zich allen voor de rechter voor hun daden moeten verantwoorden. Er stonden golven van meer dan Zes meter hoog en een zware storm toen de Ocean Express, een door de Marathon Oil Corporation in Texas gecharterd vijftig meter hoog booreiland met een waarde van 12 miljoen dollar, losbrak van drie sleepboten en in het ter plaatse 55 meter diepe water van de Golf ver dween. ren 115. Ondei’ de slachtoffers zijn 21 directeuren van bedrijven, politieagenten en lijfwachten, 39 mensen, die bekend stonden als links- georiënteerd en van wie de lijken zijn teruggevonden op vuilnisbelten waar rechtse extremisten ze hadden achtergelaten, en 49 linkse guerrilleros, die zijn doodgeschoten door de veiligheidstroepen. De dertien mannen stierven in een reddingsbootachtige capsule, waarmee zij het booreiland hadden verlaten toen het vaartuigje in het door een storm opge zweepte water kapseisde. rika’s vastbeslotenheid er geen zekerheid kan zijn, zondere Amerika’s toewijding geen vooruitgang en zonder Amerika’s voorbeeld geen vrijheid. Kissingers krachtige verdediging van president Fords buitenlandse beleid wordt door waarnemers beschouwd als een antwoord op een aanval op Fords beleid, die enkele weken geleden werd gedaan door Fords belangrijkste Repu- De gestelde taak is voor de militairen een uitdaging: zijn we in staat 27 mil joen Argentijnen mee te krijgen in onze richting? Sinds de vorige president, me vrouw Maria Estela Peron op 24 maart huilend werd afgevoerd naar het presi dentiële buitenverblijf in Patagonië, luidt het officiële motto in regerings kringen: „Nationale reorganisatie”. „Aan een dergelijke samenloop van omstandigheden valt tevoren niets te doen,” verklaarde een deskundige. Het ongeluk gebeurde op een afstand van ongeveer zestig kilometer van de kust van Texas. blikeinse rivaal voor de nominatie voor het presidentschap, Ronald Reagan. Reagan heeft herhaaldelijk gezegd, dat Kissinger de V.S. beschouwt als een decadent „Athene”, gesteld tegenover een krachtig Russisch „Sparta”. De Amerikaanse minister waarschuw de gisteren opnieuw voor de gevolgen van communistische deelneming aan re geringen in Westeuropese landen. Een echte heksenjacht op Peronisten is er volgens de militaire autoriteiten niet geweest. Oppositiepartijen hebben daarentegen wel opdracht gekregen zich niet meer met Peronisten in te laten en vijf kleinere linkse partijen zijn verbo den. De onpartijdigheid van de junta blijkt nog minder uit de wijze, waarop militai ren optreden tegen linkse en rechtse terreurorganisaties. Veiligheidstroepen maaien de linkse meedogenloos neer, gevangenen worden zelden gemaakt. Maar er is nog nooit gewag gemaakt van leden van extreem-rechtse bewegin gen, die hetzelfde lot ondergingen. De rechtse executiepelotons zijn sinds de staatsgreep zeer actief. Woordvoer ders van de junta hebben overigens wel verklaard, dat de rechtse moordpartijen hen „zeer verontrusten", omdat het ima go van de junta eronder lijdt. MANILLA (AFP). Juanito Piring, een 35-jarige boer op de Filippijnen, heeft zich op goede vrijdag voor de zevende maal sinds 1969 aan een kruis laten nagelen. HEERLEN (ANP). Om zuiver mi- lieu-technische redenen heeft DSM bij Gedeputeerde Staten van Limburg ver gunning gevraagd voor de bouw van een zogenaamde loog-neutralisatie-installatie bij de bestaande nafta-kraker te Beek. Het projekt maakt onderdeel uit van een pakket maatregelen, waaraan al enkele jaren wordt gewerkt om het milieu bij de bedrijven in Beek te verbeteren. Afgewerkte loog van de kraakinstalla tie bevat stankverwekkende stoffen, die onder bepaalde omstandigheden kunnen vrijkomen en dan hinder kunnen ver oorzaken in de omgeving. Een van deze de nieuwe neutralisatie-installatie wil de nieuewe neutralisatie-installatie wil DSM nu dit afval-loog reukvrij gaan maken voordat dit naar de afvalwater zuiveringsinstallatie wordt gevoerd. Gas sen worden verbrand en kunnen dan geen stank meer veroorzaken. BELFAST (Reuter, ANP). Bij een bomexplosie in de rooms-katholieke wijk van Belfast zijn gisteravond drie mensen gedood en twee gewond. Eerder op de dag ontploften in Belfast op drie verschillende plaatsen bommen. Bij een daarvan vielen verscheidene gewonden. Maar het officieuze, dat president ge neraal Videla en zijn collega’s van mari ne en luchtmacht gebruiken is „Sanea- miento”: Schoonmaak. ry gedood toen hij, na gearresteerd te zijn door de SAS, probeerde te ont vluchten. 1 in Na de besprekingen zei een regerings woordvoerder dat correcties zijn aange bracht in de interpretatie van Schmidts opmerkingen, die in Italië vertaald wer den gepubliceerd. Corrado heeft nog niet gezegd of de Italiaanse autoriteiten deze uitleg zullen accepteren. Donderdagavond had de Westduitse kanselier de Italiaanse christendemocra ten beschuldigd van het veroorzaken van een machtsvacuüm door een zwak regeringsbeleid. Ook wekte Schmidt de ergernis van de Italianen op door aan te duiden dat de politieke successen van de communis ten in Italië en andere landen een reac tie zouden zijn op door conservatieven gedomineerde staatsbestellen. De alternatieven zijn, zo luidt hun redenering, een complete chaos of een communistisch Argentinië. Beide beteke nen in militair-Argentijnse ogen de on dergang van het land. ,.sss^ Dit akkoord wordt gezien als een belangrijke verbetering in de verhouding tussen Damascus en de Palestijnen, die herhaalde malen geprotesteerd hebben tegen de aanwezigheid van Syrische troepen in Libanon. Honderden anderen zijn op vrije voe ten gebleven, zoals Deolindo Buitel, de vice-voorzitter van de Peronistische par tij van voor de staatsgreep. Sommige provinciale besturen zijn in hun geheel opgepakt, andere overkwam niets. In enkele gevallen zijn leden van die be sturen uitgenodigd mee te doen aan plechtigheden, waarbij ze hun eigen functies overdroegen aan militairen. BEIROET (Reuter). Syrië en Palestijnse commando-leiders hebben elkaar gisteren beloofd een gezamenlijke standpunt in te nemen tegen elke beweging die in Libanon weer begint met vechten. MOSKOU (AP). Dr. Andrei Sacha- rov en zijn vrouw hebben door toe te geven dat zij drie politiemannen hebben geslagen tijdens een proces tegen een Russische dissident de staat uitgedaagd hen te vervolgen. De Sacharovs willen door middel van een uiitgelokt proces uiting geven aan hun klachten over de ongerechtigheid van de kant van de staat, die zou hebben plaatsgevonden tijdens het pro ces tegen de dissident Moestafa Dzjemi- lov. Zelfs goede vrienden van het echtpaar hebben hun verwondering uitgesproken over de onverwachte stap van de Sacha rovs, die voor hen kan uitlopen maximaal vijf jaar gevangenisstraf- Intussen werd in Beiroet nog op ver scheidene plaatsen gevochten. Op zijn persconferentie zei de Franse afgezant Gorse te verwachten dat president Fran- jieh waarschijnlijk vandaag het decreet zal ondertekenen, waardoor de grondwet zodanig veranderd wordt dat de presi dent voortijdig kan aftreden en een opvolger gekozen kan worden. PHOENIX (Arizona (Reuter). In een rede voor de rotary club te Phoenix, heeft de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Kissinger, gisteren de Verenigde Staten gekenschetst als ’s we relds sterkste natie, zowel militair als economisch. Volgens Kissinger dient het buiten landse beleid -van de V.S. gegrondvest te zijn op de overtuiging, dat zonder Ame- Sommige kranten herinneren presi dent Videla er al aan, dat hij in zijn eerste officiële redevoering beloofde een eind te maken aan de moorden. Dat kan evenwel net zo lang duren als de „schoonmaak” van Argentinië’s econo mie. ROME (Reuter). De Italiaanse communisten hebben zich gisteren be reid verklaard tet nieuwe gesprekken met de christen-democraten om te zien wat moet worden gedaan om vervroegde verkiezingen te voorkomen. Die vervroegde verkiezingen, die in juni gehouden zouden moeten worden, lijken sinds donderdag onvermijdelijk nadat de socialistische partij elke vorm van een compromis had afgewezen. In hun verklaring lieten de commu nisten niettemin doorschemeren dat ze de uitnodiging van de christen-democra ten min of meer als een afleidingsma noeuvre zien. WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse centrale inlichtingendienst CIA heeft gisteren in een verklaring voor de Amerikaanse senaatscommissie voor in lichtingendiensten gezegd dat de CIA nooit betrokken is geweest bij het om kopen van Japanse regeringsfunctiona rissen door Lockheed- Aldus heeft de commissie bekend ge maakt in ean verklaring. Voorts heeft de CIA gezegd niet op de hoogte te zijn geweest van Lockheeds omkooppraktij ken via Kod-ama, een invloedrijke recht se Japanner diie jarenlang Lockheed’s verkoopagent was. „De CIA heeft ook gezegd dat zij geen gebruik heeft gemaakt van Deake en co. (een internationale geldwisselmaatschap- pij) om gelden over te maken naar Japanse functionarissen en partijen”, al dus de verklaring. F Ruim drie w'eken na de militaire machtsovername is de rust in het land enigszins teruggekeerd. Wel heerst er nog een gespannen sfeer: nog elke dag vermoorden vooral leden van extreme organisaties, van links en van rechts, mensen. Maar na het faillissement van het Peronisme lijken de meeste Argen tijnen toch met voorzichtige hoop te kijken hoe de militairen het doen. •- --Wan

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3