I BILLY SWAN: WEINIG ANIMO VOOR PROFESSIONELE SWING VAN DER LINDEN BEREIK1 ROMANTISCH IDEAAL Camera Obscura naar Milaan Zwanenmeer goed verzorgd maar toch onbevredigend I h Eigen huis nu ook voor de gewone'man. Bouwfonds au MIDAS motorhomes:^ Toegewijd spel in Zandvoortse club Sprookjesprogramma naar H. C. Andersen Mi Tekeningen Rembrandt onder de hamer Antwerpse groep speelt Behan in Brakke Grond HERMAN VAN VEEN BRENGT „JUKEBOX 2008” DINSDAG 2 O APRIL 19 7 6 KUNST 11 MARIA ARADI VAN ONTAARDE SCHOONHEID t; Nieuwe regeling: Beschut Eigen Woningbezit Komt u daar ook voor in aanmerking? Volkstoneel met pit en hart keurige leven man JAC. HEIJER (ADVERTENTIE) 'Ai weer JAC. HEIJER Naam:. Straat:, nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Plaats- In envelop zonder postzegel naar Bouwfonds, Antwoordnr. 116, Alkmaar. Peter van der Linden (achter) en zijn muzikanten Jan Erik Noske en Jörn Plas aantoont dat Herman van Veen in staat is toneel te schrijven, dat een stem geeft aan die zelden geloofwaardigheid in het theater aan het woord komen: arbeiders. Het decor is niet-realistisch in zwart wit gehouden. De kostuums zijn met grote zorgvuldigheid bijeengezocht; An- net Kossen en Jet Hoffman hebben daar hun uiterste best opgedaan, zo zelfs dat de meisjes me iets te vaak van kleren wisselen. De muziek speelt een beschei- Lock: „Je weet niet waarom de men sen wél of niet komen. Het enig dat ik Geopend: maandag t/m vrijdag van 10-16 uur, bovendien maandagavond van 18.30-20.30 uur. Ook kuntu de Bouwfonds-Infotelefoon bellen (03495)41 14of onderstaande coupon opsturen Antwoordcoupon Stuur mij het'Bouwfonds-Infobulletin ’’Eigen woningen in de beschutte sfeer”. Billy Swan zelf is van de bijna lege zaal niet erg ondersteboven. In Paradiso stond hij vrijdagavond voor een uitver kocht huis vol fans en dat maakt weer een hoop goed. „Natuurlijk is het frus trerend, maar zo ben ik in Amerika ook begonnen. Een lege zaal mag je optreden betoverende ingestudeerd we ROTTERDAM (ANP). De in Rot terdam werkende groep Camera Obscura is met de voorstelling „Prometheus” uit genodigd voor het theaterfestival in Mi laan. Zij treedt daar deze week op in Teatro Litta. Regisseur is Franz Marij- nen. In dit milieu komt een keurig opge voed meisje terecht, in Schotse rokjes en wollen truitjes met vestjes van hetzelf de: geen naaldhakken als de andere meiden, maar queenies. Wat dat meisje (Marlous Fluitsma) daar doet is voorals nog onduidelijk. Maar wie oplet ziet- al gauw dat Fluitsma in geval van schrik haar hand naar haar buik beweegt. In- Het stuk is niet volmaakt. Herman van Veen poogt er een dramatisch ver antwoord geheel van te maken, bijvoor beeld door de laatste scene dezelfde structuur te geven als de eerste. Maar sommige figuren worden onvoldoende uitgewerkt, niet alle gebeurtenissen wor den goed voorbereid en het slot zit er naar mijn gevoel flink naast. (ADVERTENTIE) expositie De minister van Volkshuisvesting wil met deze regeling de mogelijk heid scheppen, dat mensen met een belastbaar inkomen minder dan 22.000,-in 1974, een eigen huis kunnen kopen (omgerekend naar 1976 betekent dit een bruto- inkomen van ca. 31.000.-). Al te lang is het eigen huis voor de lager betaalden in onze samenleving een onbereikbaar ideaal gebleken. Daar verandert nu wat aan! AMSTERDAM. Van woensdag 21 tot en met zaterdag 24 april zal het Fakkelteater uit Antwerpen in de Brak ke Grond te Amsterdam de eeste voor stuk „Richards houtepoot” van Brscr stellingen in Nederland geven van het stuk „Richards houtepoot” van Brendan Behan. De regie,heeft Hugo Danckaert. De voorstellingen staan onder auspiciën van de Theaterunie. Hans Christian Andersen (1805-1875). Hi) brengt er bijna twintig, compleet of in fragmenten. Ze liggen elkaar, Andersen en Van der Linden. Dat is duidelijk. Een soort terechtstelling, een wel erg dramatisch middel om een slot aan een tamelijk luchtig stuk te brouwen. Het milieu, dat Van Veen schildert, mag dan walgen van zo’n drabbige figuur als die stiefvader, maar als toeschouwer kun je een zeker gevoel van medelijden toch niet uit de weg gaan. Temeer niet omdat Bram v.d. Vlugt de man heel zorgvuldig en menselijk speelt, een moeilijk karwei want veel houvast geeft zijn tekst niet. Scène uit Jukebox 2008. Van links naar rechts: Fransje Gelderblom, Michiel Ker- bosch, Dirk Celis, Trudy Labij, Caroline v. d. Berg en Frits Hassoldt. den rol. Uit de jukebox klinkt typische Van Veen-myziek, wat eigenlijk niet goed klopt met het tijdsbeeld dat hij wil oproepen. Er is maar één goed rocknum mer, dat met vaart gedanst wordt rond Fransjes Gelderblom die een alleraardig ste Presley-imitatie geeft. De voorstelling is te zien in de kleine zaal van De Doelen in Rotterdam en komt op 11 mei ruim drie weken in Frascatie te Amsterdam. De voorstelling wordt met grote inzet en zeer ontspannen gespeeld. Van Veen is zo democratisch geweest elke speler op zijn minst één mooie scene te geven, waarin hij of zij kan uitpakken. Hetty Blok, zoals altijd wat onzeker in de bewegingen, vertelt met heel weinig middelen heel effectief het verhaal van haar verloofde die in de Arbeitseinsatz omkwam. Trudy Labij zet een felle volksmeid neer en is grandioos in een zeer brutale striptease, die ze fantastisch afmaakt met die zin die Van Veen haar in de mond legt. Michiel Kerbosch krijgt de beste scene van het stuk. Hij spreekt het verloofde paartje toe, maar weigert te feliciteren. Hij geeft zijn visie op het huwelijk van zijn ouders. Kerbosch doet dat precies raak: spottend, lacherig, maar intussen de tranen, die hij niet stort, laten voelen, Het is een scene die AMSTERDAM. De kunstveilingen Sotheby en Mak van Waay in Amster dam zullen op 3 mei drie tekeningen van Rembrandt veilen. De tekeningen dateren uit de jaren 1635-1655. Hun verwachte opbrengst is 150.000 a 200.000 gulden per stuk. De drie Rembrandtte- keningen vormen een onderdeel van een veiling van 270 oude etekeningen. AMSTERDAM. De uitvoering die Ht Nationale Ballet zaterdag gaf van Het Zwanenmeer, als eerste van een nieuwe serie voorstellingen van dit suc- ceswerk, riep zeer gemengde gevoelens op. Maria Aradi was, als de zwanenko ningin, van een onaardse schoonheid. weet, is dat de Beach Club hier geen uitgesproken soul-club moet worden. Vandaar dat ik ook mensen als Swan hierheen haal. Maar ja, op deze manier wordt het barsten of buigen. In mei krijg ik Osibisa en The Three Degres en ik weet nu al zeker dat het dan wel stampvol zal zitten”. Ik zal in het kort proberen aan te geven hoe dat komt. Bij de opbouw van een klassiek ballet begint men met de presentatie van het corps de ballet, daarna volgen de halfsolisten, dan ko men de solisten en tenslotte, als klap op de vuurpijl verschijnen de sterren. Ook het Zwanenmeer is zo geconstrueerd. Voordat de solisten van de „pas de trois” aan het eind van het eerste bedrijf hun techniek demonstreren, hebben we de prins wel in actie gezien, maar nog niet als dansvirtuoos, dat komt later pas. In de versie nu, die Het Nationale Ballet op het ogenblik brengt, danst de prins zijn mooiste variatie al in de eerste actie en wel vllak voor die „pas de trois”. Door de solo van de prins moeten de solisten van de „pas de trois” wel haast tegen vallen, wat dan ook gebeurt. SCHEVEN1NGEN. Peter van der Linden (van toneelgroep De Appel) ver telt met zijn verleidelijke donkere stem en verbeeldt met behulp van zijn char merende mime-techniek sprookjes van niet beïnvloeden. .Het moet zonder meer goed zijn, of er nu twee of tweeduizend man in die zaal zit. Misschien is mijn show naar Europese begrippen nog wat te Amerikaans. In de Verenigde Staten heb ik het nu gemaakt, nu moet ik Europa zien te veroveren. En dat valt nog niet zo erg mee. Dit is al de vierde keer dat ik hier ben. Volgende week reizen we door naar Frankrijk en Oost- Duitsland voor optredens en tv’s. Zo probeer ik stapje voor stapje te bouwen. Ik heb het er voor over. Ik ben een serieus musicus”. Die moord-zelfmoord betekent geen op luchting, geen bevrijding. Het laat bij mij een beetje nare smaak na. ZANDVOORT. „I can help’’ maakte Billy Swan in 1974 in één klap wereld beroemd, maar dat is tegenwoordig geen waterdichte garantie voor volle zalen, in een ovqrvol Zandvoort wist de naam Swan zaterdagavond in de Beach Club maar tachtig belangstellenden te trekken en eigenaar Lock stond er een beetje triest naar te kijken met een gezicht van: ik kan het ook niet helpen. Het pleit voor Billy Swan en voor zijn uitstekende orkest dat ze zich toch ruim een uur lang optimaal gaven. Vraag dan het Bouwfonds infobulletin ’’Eigen woningen in de beschutte sfeer” aan. waarin uitgebreid staat wat de regeling allemaal inhoudt, wat "beschutte” woningen mogen kosten en welke woonbedragen u daarvoor per maand kwijt bent. Haar partner, Zoltan Peter, danste uit stekend de prins. Voor een verrassing zorgde Henny Jurriëns als Roodbaard. De aankleding van Toer van Schayk is bijzonder fraai. Vooral de tweede acte werd erg mooi gedanst en van de andere bedrijven kan men minstens zeggen, dat alles er goed verzorgd uitzag. En toch liet het geheel een onbevredigende in druk achter. •r door ontstaat niveauverschil en soepel heid. Als je al je bewegingen aanzet vanuit een gestrekt been, worden al die bewegingen met de helft verkleind. Dit kwam niet alleen voor in de „pas de trois”, maar daar was het wel bijzonder opvallend ondanks de hoge benen van de danseressen. „Jukebox 2008” is jeugdsentiment, maar dan niet vanwege modieuze rede nen. Van Veen heeft een beeld willen geven van een stel jongens en meisjes anno 1965, bijeen in een cafetaria in wai hij noemt een achterbuurt. Hij weet waarover hij praat. Van Veen kijkt terug naar zijn eigen Utrechtse jeugd en zet een stel emotionele jongelui bijeen, in twee kampen verdeeld vanwege de rivaliteit tussen twee voetbalclubs uit de burt en vanwege de mode. Het ene stel (Theo Pont en Michiel Kerbosch) zijn tamelijk nette bouwvakkers met zondag spak. Het andere stel (Frits Hassoldt en Fransje Gelderblom) zijn nozems met vetkuiven. De meiden zijn gelijkelijk verdeeld (Trudy Labij en Caroline van den Berg.). De jongelui worden bemoe derd door cafetariahoudster Hétty Blok, die stil verdwijnt wanneer de situatie te gevaarlijk wordt. Van Veen voert ook een muziekstudent op, een Vlaming, want die rol was voor Dirk Celis, die het stuk af en toe doorspekt met Her man’s eigen filosofie over leven, kunst en maatschappij. Dat gebeurt goed gedo seerd zodat het niet hinderlijk opvalt, maar intussen voor enige diepgang zorgt I let Bouwfonds-lnfobulletin "Eigen woningen in de beschutte sfeer” is verkrijgbaar bij de Bouwfonds-infocentra te Alkmaar, Boterstraat 28. tel. (072)208 12of21798. Amsterdam. Westeinde 14, tel. (020) 6 72 32. Na de betoverende tweede acte (prachtig ingestudeerd door Marina Sjamsjeva) worden we in het derde bedrijf weer stevig met de voeten op de grond gezet door een aantal, als zeer aards bedoelde, volksdansen. Die volks dansen werden echter zo licht en luchtig uitgevoerd dat alle aardsheid volkomen zoek was en daardoor ook het felle contrast met de er aan voorafgaande tweede acte en de er op te volgen harde techniek van de zwarte zwaan. Een uitzondering moet ik hier maken voor de bijzonder mooie uitvoering van de Russische dans. Kom en ontdek de nieuwe Midas Motorhomes uit Amerika. Prijzen f 70 000 - tot f 90 000 - Deze expositie wordt gehouden in samenwerking met err ter gelegen heid van de opening van A.J. van Lent's Autobedrijven b v (tel. 02510-25375), op vrijdag en zaterdag 23 en 24 april as. van 9 00 - 18.00 uur. op zondag 25 april alleen kijkdag van 11.00 - 17.00 uur aan de Vondellaan 5 te Beverwijk air service hólland b.v. Hoofddealer Nederland Midas Motorhomes. Impqrteur Cessna vliegtuigen Ook voor vliegopleidingen, zakenvluchten, luchtreclame Van Veen (geassisteerd door Niels Miller) ontpopt zich als een warmbloe dig regisseur. De mise-en-scene is con ventioneel, maar hij heeft bij zijn spe lers een oprechte felheid losgekregen en hen bovendien een uitstekend gevoel van timing bijgebracht. Het moet lekker werken zijn met die man. Dat zie je aan de voorstelling af. Het stuk spreekt een eigen taal en heeft hart, zowel als - wat de Amerikanen noemen - „guts”. Van Veen moet er beslist mee doorgaan. ROTTERDAM. Herman van Veen heeft met „Jukebox 2008” een pittig stuk toneel gemaakt. Hij schrijft zeer speel bare personages; snelle dialogen vol hu mor; scenes met voortreffelijke uitsmij ters; en paar monoloogjes die op een snijdende manier dieper graven. Waad de tekst de personages in de steek laat, zorgt Van Veen als regisseur ervoor dat het verhaal of de karakters toch een logisch vervolg krijgen. De man moet het met zijn bekopen. De jongens en de meiden geven een stiletto aan elkaar door, de verloof de bouwvakker zet er een appel op en de groep drijft de arme man het mes in. De solisten dansten netjes, haalden alle bedoelde toeren, maar maakten al hun bewegingen voor de helft te klein door het weglaten van „plié’s”. In de klassieke dans moeten de meeste passen voortkomen uit een stand op een be hoorlijk doorgebogen knie (plié). Hier- Andersen schreef geen sprookjes als die de gebroeders Grimm optekenden. Ze zijn literatuur, geen volkssprookjes vol oerelementen. Andersen schreef zijn fantasiën rond zijn smachten naar geluk en schoonheid, dat hij niet voor hem weggelegd vindt. Peter van der Linden spint van dat garen op zijn manier een sierlijk toneelgebeuren. Het is een teer gekleurd weefsel dat de sombere kern eerder omsluiert dan onthult. Kenmerkend is het sprookje van de pad, waarmee het programma besloten wordt. De pad zit diep in een put. Mogelijk heeft hij een schitterende dia mant in zijn lelijke kop, maar hij blijft zitten waar hij zit, en geniet van het verlangen ooit naar boven te gaan om het licht te zien. Van der Linden meldt niet dat er misschien een prinses zit te wachten die met een kus de pad in een prins kan veranderen. Ook hij lijkt zich best op zijn gemak te voelen in die put. Alsof hij daarmee wil zeggen, dat het verlangen veel mooier is dan de vervul ling. Dat is per definitie een romantisch beeld. Dit wordt benadrukt in het toneel beeld van Machteld Mulder. Ze ontwierp een verhoog van blokken bedekt met glanzend aluminium.Een blok is eruit gelicht en er boven op gezet, zodat er een gast ontstaat, waarin Van der Lin den bij tijd en wijle gaat zitten. Een glanzende put, waaruit licht straalt. In die put hang, vanuit de nok van het theater, een metalen ketting, die al evenmin sombere associaties oproept. Dit zilveren, transparante geheel wordt op telkens wisselende manier belicht, soms in kleuren. Van der Linden komt vanuit het pu bliek op, voorafgegaan door twee in het zwart geklede jonge muzikanten. Hij heeft zich gekleed als de sprookjesver teller Andersen in een donkere cape en een hoge hoed op uit de Biedermeiertijd. De hoed is verfomfaaid en rose van kleur. De paraplu die hij draagt is lichtpaars. Van der Linden heeft zijn linkerwang donkergroen geschminkt, een kleur die terugkomt in zijn linkersok. Hoogst estetisch, zoals de geraffineerde bewegingen van Van der Linden. Vooral die van zijn armen en handen vallen op. Ze fladderen vaak, maar met grote be heersing en overleg. Dat werkt schitte rend in de scène waarin Van der Linden een prachtig spetterend, niettemin op brandend zwavelstokje uitbeeldt. De tra giek blijft ook hier heel licht van toon, een beetje spottend zelfs. De levensbeschouwing van Andersen laat zich het best omschrijven met het spreekwoord „wie als een dubbeltje ge boren is, wordt nooit een kwartje”. De gebroken stopnaald, uit een van de sprookjes, mag zich verbeelden een stukje zonnestraal te zijn, maar blijft in de smerige goot liggen. Het is niet mijn idee van het leven. Maar de overtuiging en integriteit van Van der Linden zor gen ervoor dat ik me er niet aan erger. Integendeel, „In de tuin van het para dijs” (de titel van dit solotoneel), heeft me zeer geboeid. Het is een juweeltje. Jorn Plas en Jan Erik Noske begelei den Van der Linden met gitaar- en fluitspel, getokkel op violen of het ge roffel op hun zitblok terzijde van het speelvlak. Hun muziek is meer dan be geleiding; ze maken net als het toneel beeld en de belichting een onvervreemd baar deel uit van het geheèl. Toch zou ik Peter van der Linden wel eenswillen zien spelen, wat hij nou echt zelf denkt, compleet met alle mogelijke kwaadaar digheid van dien. Jammer was het alleen dat ook in de Beach Club de oren van de aanwezigen op geen enkele manier ont zien werden en de decibellen van de groep kennelijk niet waren af gestemd op de resonantie-gevoeligheid van de zaal. Volgende week komt van Swan zijn derde elpee Billy Swan” in Nederland uit en de Amerikaan was slim genoeg om in de tweede helft van zijn how enkele nummers daarvan extra aan te kondigen. Met name „I cannot explain” lijkt rijp voor nieuwe hitnoteringen. Swan is duidelijk op zijn best in de wat langzamere country-songs als hij zijn stem wat rust kan geven. Geen entertai ner die je de kouwe rillingen over het lijf doet lopen en niet iemand die nieu we paden in de popmuziek bewandelt maar in ieder geval wel een artiest die zn beperkingen kent. Na een stevig nummertje rock roll is hij duidelijk buiten adem en geeft zijn band ruim baan m een instrumentaal nummer. Professioneel, kundig en toegewijd. Al leen dat al was meer dan tachtig men sen waard. Het laatste bedrijf is niet erg indru kwekkend van choreografie en hande ling en dient uitsluitend om het geheel af te ronden. Door tussen het derde en vierde bedrijf een (te lange) tweede pauze in te lassen, krijgt dat slotbedrijf veel te veel aandacht en dat kan het niet waarmaken, zeker niet met de kit scherige apotheose, die bijna een herha ling is van wat best het slotstandje had kunnen zijn, maar dan uitgevoerd in een aquarium. De begeleiding was in handen van Het Nederlands Balletorkest met André Presser als dirigent. Ik heb dit orkest al veelvuldig beter gehoord. Eén en ander bij elkaar opgeteld zou ik mijn oordeel het beste kunnen sa menvatten als: Maria Aradi, een schitte rend dansjuweel gevat in een onbevredi gende zetting. CONRAD VAN DE WEETERING Billy zegt het zonder een spoor van eigenwaan. Een rustige, bescheiden man die ook op het podium zonder veel show zijn nummers brengt. Zijn attractie is de bijna kind-achtige hoge jongensstem die deze jaren in het hitwezen zoveel furore maakt. ,,I can help” en „Everything’s the same”, de hits van Swan, leken dan ook nogal op elkaar, maar op het podium valt het mee. Swan heeft zijn lesje goed geleerd. Hij kent de beperkingen van zijn op den duur eentonige stemgeluid en brengt met afwisselend rock roll, country en instrumentaal de broodnodi ge variatie in zijn optreden. Zijn professionele band, met Tim Kre- chel op gitaar, Jim Boyer op drums, de uitstekende Louie Kielhofner op sax, Bill Donahue op piano en orgel en Rick Boyer op bas, weet met name in de instrumentalen de swing erin te houden, duidelijk meer vrijuit spelend als de wat ijle stem van Swan niet „in de weg zit” Ingezet wordt met „I can help” en daarna volgen voornamelijk nummers van zijn tweede elpee „Rock ’n roll moon”: „Everything’s the same”, „You’re the pain in my heart”, „Woman handled my mind”, „Stranger” en ,Baby my heart”. derdaad: zwanger. Maar van wie? Van de jongen met wie ze gaat trouwen? In de .slotscene komt het uit: haar stiefva der (Bram v.d. Vlugt), een nachtportier heeft ’r verkracht.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11