fct'V» ft I H 1 J J a1™ 13 SPORT DINSDAG 2 0 APRIL 19 7 6 O Onervaren Moeilijkheder Redelijk Sprintsnelheid Geruststellend I •<- Tempoverhoging I is 1-1 J PSV. Kohn SPORTIEF (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) OVERMACHT AZ ONDERSTREEPT DE AFGANG VAN VAN HANEGEM (Van onze sportredactie) ROB HOOGLAND Beter voetbal Telstar beloond (Van onze sportredactie) onze supporters MARC SERNË knap herstel Zoiets doet of kan De Kromme niet meer. Tegen AZ speelde Van Hanegem ROTTERDAM „Als de heren zo doorgaan, zullen ze aan mij een hele kwaaie hebben”, brieste Spitz Kohn na de ver rassende 4-2 nederlaag van FC Twente tegen Excelsior. Dit verlies kan voor de Tukkers ernstige consequenties hebben want met de uitwedstrijd tegen Ajax voor de boeg is het nu onzeker of zij volgend seizoen in de strjjd om de UEFA-Cup zullen uitkomen. De boosheid van Kohn was begrijpelijk want vooral in de eerste helft bewoog zijn formatie zich als een stelletje be jaarde slaapwandelaars over het veld. Het tegen degradatie knokkende Excelsior nam in die fase door Pot een 1-0 voor- Spitz Kohn over deze wanprestatie: „Verliezen is niet zo erg maar van zo’n ploeg wel. Ze maakten de indruk dat ze te lui waren om te lopen”. Voor de aan Excelsior uitgeleende Haarlem-speler Cor Pot was het een beste dag. Met twee goals maakte hij zijn selectie volledig waar. had, alsof het hem allemaal maar wei nig kon schelen. ge reacties maakte hij tot twee keer toe deze fouten ook weer goed. normale verhouding kan immers amper meer gesproken worden. Maar dat Feyenoord een speler van de klasse van Van Hanegem kan gebruiken, bleek dit weekeinde tot tweemaal toe. Gisteren verzuimde AZ het karwei af te maken (een 3-0 uitslag zou normaal zijn geweest) en eigenlijk deed de Alkmaarse ploeg dat zaterdagavond ook, ondanks de nederlaag die het elftal van Joop Brand leed- JO M- O) In de tweede helft van dat eerste duel kwam Feyenoord na zijn derde goal een eigen inzet van AZ’s zwakke libi o Ronald Spelbos aan aan aanvallen niet meer toe. Slechts aan Brands tacti sche fout om de onervaren Gerrle Schouwenaar op Nico Jansen te zetten Jansen scoorde dan ook tweemaal dankte Feyenoord de overwinning. AZ kwam niet verder dan een treffer van Van Marwijk en een werkelijk schitte rend doelpunt van Kees Kist. Bovendien ging aan Spelbos’ eigen goal een buiten- spelgeval van Vreysen vooraf, hetgeen de zwakke arbiter Van Dijken ontging. Eén keer stond Van Kooten volkomen vrij te wachten op zijn pass, maar Stout verspeelde tussen twee verdedigers de bal. De mogelijkheden die Sparta hier tegenover stelde waren veel geringer. Paul van der Meeren bracht zichzelf twee keer in problemen door de bal niet goed weg te werken. Maar met kat ach ti- l Skipper kon na een snelle één-twee combinatie met Balkenstein nog wel profiteren van een fout in de Telstar- defensie, maar in de tweede helft kreeg Telstar de verdiende overwinningstreffer toen doelman Nom het Cees van Koo ten wel erg eenvoudig maakte door een voorzei van Driesen uit zijn handen te laten glippen. De Telstar-spits, die later nog een opgelegde kans verspeelde om dat hij sprintsnelheid tekort kwam, maakte daarmee zijn tiende treffer in dit seizoen. Maar er waren meer moge lijkheden voor dit sterk aanvallende Telstar. Als Co Stout, die Nederlands- elftal kandidaat Wim Meutstege toch geen gemakkelijke middagen bezorgde, wat minder hand gesoleerd, dan had Telstar nog veel verder kunnen uitlopen. De voorgeschiedenis is bekend. Tegen NEC werd Van Hanegem uit het veld gestuurd, waarna hij door de tuchtcom- misaie van de KNVB voor vier duels werd geschorst. Wel wat veel, vond Van Hanegem, en vooral door toedoen van zijn vereniging Feyenoord zwichtte de tuchtoommissie in hoger beroep. De straf wend verminderd tot drie wedstrijden, zodat De Kromme in het tweede treffen met AZ’67 toch zou kunnen meedoen. Leen de Goey passeert hier Sparta-doelman Mom. Hij hielp Telstar daarmee aan een 2-0 voorsprong hetgeen uiteindelijk niet genoeg bleek voor de zege. „Nee”, wist Kees Rijvers, „natuur lijk is NEC vrijwel niet in moeilijk heden geweest. Maar dat is verklaar baar. Ik heb NEC dit seizoen nu zo’n vijf of zes keer gezien en in al die wedstrijden hebben de Nijmegenaren nog nooit het initiatief genomen. Dat laten ze steevast aan de tegenstander over. En op die manier is het natuur lijk wel een stuk gemakkelijker spe len”. Het opmerkelijke daarbij was dat Tel star zich op Spangen gistermiddag dege lijker manifesteerde dan thuis op Schoonenberg. De individuele mogelijk heden van Jos Jonker, Leendert de Goey (wat heeft deze gelegenheidsaankoop zich dit seizoen tot een voortreffelijke kracht ontwikkeld), maar ook van „rom melaar” Frank Kramer bezit Sparta niet. Castenmiller: „Sparta heeft teveel voet ballers die teveel tijd nodig hebben om een bal aan te nemen. Daarom moet je Sparta ook niet laten bouwen. Als je Sparta rustig laat uitverdedigen dan werkt dat in je eigen nadeel. Je moet Zonderland: „Hij zei: als ik niet word opgesteld, dan ga ik wel tennissen- Toen heb ik hem geantwoord, dat ik eerst het resultaat van de eerste wedstrijd wilde afwachten en dat ik het daarna pas zeker zou weten. Het is niet mijn ge woonte om iemand een plaats in de basisopstelling te beloven. Ook aan Van Hanegem niet.” Toch leek dat zaterdag voor Telstar geen problemen op te leveren toen Leendert de Goey uitstekend doorging op een aanval die door André en de actieve Stout was opgezet. Van de Meer maakte nauwelijks één minuut later wel iswaar 2-1 maar geen zinnig mens ge loofde nog in een gelijkspel. Totdat Bi- schot, die zaterdag van arbiter Wellinga een gele kaart kreeg en maandagmiddag het doelpunt van de maand zou hebben gescoord als zijn inzet van twintig meter niet via de onderkant van de lat weer in het veld was gecaramboleerd, verkeerd terugspeelde op doelman Van der Mee ren. De verkeerde pass werd opgepikt door Balkenstein, die Sparta daarmee op de valreep aan een 2-2 gelijkspel hielp. Vervelend voor Telstar uiteraard, maar het is voor de Velsenaren een geruststel lende gedachte dat het elftal in de resterende wedstrijden met de beste wil van de wereld niet meer in degradatie- moeilijkheden kan komen. En dat was slechts een maand geleden nog de angst van enkele spelers. De tweede wedstrijd was eigenlijk een vervolg op de tweede helft van het eerste duel. AZ speelde bijzonder agres sief en kreeg veel kansen, die op de één of andere manier steeds werden gemist. Joop Brand: „Maar daar wil ik eigenlijk niet over praten. Ik wil alleen maar zeggen, dat we eigenlijk twee keer heb ben gewonnen. Uit met 2-1 en nu met 1- 0- Hans Kraay kan straks oogsten.” AZ’s zege in het tweede duel betekent in ieder geval dat de kansen van Feyen oord op de titel aanzienlijk zijn ver minderd. „Maar,” aldus Joop Brand. „PSV komt hier over veertien dagen. En een AZ in deze vorm kan ook PSV aan." Ad Zonderland hoopt daar ook op. Dat bleek wel uit zijn analyse van de beide wedstrijden: „Je kunt wel zeggen dat wij slecht hebben gespeeld, maar je zou ook kunnen stellen dat AZ beide keren uitstekend partij heeft gegeven.” Vooral in het tweede duel werden de Rotterdammers volkomen door deze tac tiek overrompeld. Na i v l aarzelend begin kreeg Telstar in deze uitwed strijd niet voor het eigen doel maar begon het elftal aan serie ambitieuze aanvallen, die een c.'.c ,m aantal kansen opleverden. Slechts één keer had de Velser formatie in die eerste helft suc ces. Kramere benutte zijn specifieke kwaliteit door enkele tegenstanders met slalombewegingen uit positie te spelen, waarna Mon.ie de Wit zijn passje tegen een muur van Sparta-verdedigers knal de. Via deze barrière kwam de bal min of meer fortuinlijk bij Co Stout terecht, die met een prachtige omhaal Telstar aan de leiding hielp. Een verdiende voorsprong gezien de veldverhouding. redelijk, zo hij daartoe in staat werd gesteld door zijn prima spelende tegen stander Joop Wildbret. Ook na AZ’s vroege treffer Aad Goedhart scoorde met nogal wat geluk in de tweede minuut liet hij af en toe zien dat hij het nog steeds kan, maar toch speelde daar niet de oude Van Hanegem. die op zijn best is als hij kankert, als hij dolt Van Hanegem speelde als een naamloze, alsof hij geen reputatie te verdedigen sprong. De donderspeech, die de FC Twente-trainer in de rust hield en die buiten de kleedkamer te horen was, had slechts een uitwerking van zeven minuten. In die periode bogen Gritter en Arnold Mühren de achterstand in een 2-1 voor sprong om, maar daarna was het opnieuw tempo- en fanta sieloos voetbal wat aan Enschedese zijde de klok sloeg. Ex celsior profiteerde daar simpel van door doelpunten van Van der Heide, Kwakkernaat en Pot. EINDHOVEN. „Het belangrijkste is dat we dit Paasweekeinde zonder kleerscheuren doorgekomen zijn”, al dus gistermiddag in Eindhoven PSV- trainer Kees Rijvers, die met 19-000 toeschouwers naar een erbarmelijk slechte wedstrijd tegen NEC had zit ten kijken, een ontmoeting die uitein delijk in een 1-0-overwinning eindig de, nadat twee dagen tevoren in Nij megen (via o.a. drie treffers van Van der Kuylen) datzelfde NEC met 4-1 was weggespeeld. Rijvers: „De manier waarop PSV zich zaterdagavond in Nijmegen na dat echec een paar da gen tevoren tegen St. Etienne in de Europa-Cup heeft hersteld, was al iets geweldigs. De matige wedstrijd van vanmiddag moeten we dan maar op de koop toenemen.” Zaterdagmiddag speelde Telstar in eerste instantie helemaal een gewonnen wedstrijd. Sparta kreeg nauwelijks mo gelijkheden. Matic cn Skipper waren wel lastig, maar werden uiteindelijk toch uitgeschakeld, zodat Jonker al na een half uur een door Co Stout doorge kopte bal achter Sparta-invaller-doel- man Mom verlengde. Ook hierna kreeg Telstar legio kansen om de wedstrijd definitief te beslissen, maar de beslissen de treffer bleef te lang uit. Castenmil ler: „Waar dat aan ligt weet ik ook niet. We krijgen iedere wedstrijd weer kan sen zat. Maar er worden domweg te weinig goals gemaakt.” zegt, dat hij last heeft van zijn enkel, kan ik moeilijk zeggen dat dat niet waar is”) en de spelers wilden daar niet op ingaan, maar duidelijk was wel, dat ook zij hun twijfels hadden. Het is bijna zonneklaar dat Van Hanegem zijn ploeg gisteren domweg in de steek liet. Door deze nieuwe verwikkelingen zit de kans er dik in dat Van Hanegem aan het eind van dit seizoen of misschien al eerder bij Feyenoord zal vertrekken. Van een Voordat die wedstrijd zou beginnen, waren er al weer moeilijkheden. Van Hanegem vroeg aan trainer Ad Zonder land of hij tegen AZ’67 wel zeker was van zijn plaats. Een mooie theorie van Piet de Visser. Dat zeker, maar de realiteit was wel dat PSV op het moment dat NEC zich een tempoverhoging had toegedacht, via een doelpunt van Van der Kuylen op 1-0 was gekomen, toen een door Edström teruggelegde bal door de Eindhovense topscorer achter doelman Schellekens werd geschoten. De Visser: „En dat was echt wel een streep door de rekening, want in het veld zijn we vrijwel geen moment echt voor problemen geplaatst, al kwamen we bij tijden wel wat in de verdrukking”. Na de pauze keerde Van Hanegem niet terug- „Ik had last van mijn enkel,” verklaarde hij na afloop, „ik heb tegen de trainer gezegd: „Ik kan niet verder spelen." Of dit de werkelijke reden is, moet worden betwijfeld. Ad Zonderland, dokter Abarbanel („Als Van Hanegem Zo’n voorval zou Van Hanegem in zijn goede janen alleen maar positief hebben geprikkeld. Nu niet, terwijl er toch ge noeg aanleiding toe was. Want Willem van Hanegem realiseerde zich ook, dat de spelersgroep zo langzamerhand niet meer overtuigd is van zijn kwaliteiten. Zonder Van Hanegem immers draaide Feyenoord de laatste weken redelijk goed. Ajax en Sparta werden kansloos gelaten- Hij heeft dat op de training natuurlijk diverse malen moeten horen. Nogmaals: vroeger zou Van Hanegem op zulke jennerijen hebben geantwoord met een weergaloze partij voetbal. Zou hij zich 90 minuten lang uit de naad hebber gewerkt. „Ze zullen aan mij een hele kwaaie hebben” VELSEN-ROTTERDAM. Telstar heeft het afgelopen Paasweekeinde een beetje onnodig één punt tegen Sparta verspeeld. Achteraf is het resultaat van drie winstpunten uit twee wedstrijden natuurlijk een uiterst bevredigende zaak, maar de Rotterdamse formatie toonde zich in de beide duels tegen de Velsena ren zo warrig, dat Telstar-trainer Joop Castenmiller achteraf wist: „Zelfs dat ene punt was niet nodig geweest. We hebben domweg een veel beter elftal dan Sparta. Dat hebben deze wedstrijden Bij PSV werden Dahlqvist en Van der Kuylen vervangen door respectie velijk Deacy en René van de Kerk hof, die zich allerminst gretig bij de warming-up presenteerden- Van de Kerkhof speelt de laatste weken door alle perikelen rond een eventuele buitenlandse transfer aanmerkelijk onder zijn normale niveau en werd door Rijvers zowel zaterdag als maandag terecht naar de reservebank verwezen. Rijvers wenste echter niet in te gaan op een dreigende verwij dering tussen trainer en sterspeler: „Dat zijn zaken die bij het vak ho ren”. Het schitterende doelpunt van Kees Kist, zaterdagavond in de Kuip, in beeld. Treytel duikt tevergeefs. Links, achter de toe stormende Wim Jansen, Kist. Als kijkspel haalde de wedstrijd PSV-NEC lang niet die waardering als het eerste treffen tussen beide clubs zaterdagavond. Ook Edström, die vorige week in de wedstrijd met St. Etienne met een lichte hersen schudding het veld moest verlaten, kon daar niets aan veranderen. De bij verrassing gisteren weer in het basis team opgenomen Zweed (Rijvers: „Hij wilde zelf dolgraag spelen”) bond Si je Visser wel als persoonlijke bewaker aan zich, maar veel rende ment leverden zijn doorkopballen nu ook weer niet op, omdat er niet altijd goed werd gevolgd. Rijvers had dan ook graag gezien iat PSV gistermiddag het initiatief aan NEC zou hebben gelaten- NEC weigerde echter op die uitnodiging in te gaan, die PSV in zijn nobel stre ven de toeschouwers waar voor hun geld te geven dan maar zelf aan vaardde. Rijvers: „Na een wedstrijd, zoals zaterdagavond tegen NEC had ik vanmiddag liever gezien dat men bij PSV de bal van de rechter- naar de linkerverdediger en terug had ge speeld. Aan het eind van het seizoen, wanneer we opnieuw het kampioen schap op zak hebben gestoken, kun nen we die incidentele speelwijze bij als dat tenminste dan nog nodig is - alsnog uiteenzet ten”. ALKMAAR. Wim van Hanegem is veranderd. Of het nu een kwestie is van ouder worden of van geen zin meer hebben, een feit is het dat Van Hanegem vooral mentaal een forse veer heeft moeten laten. Naarmate deze voetbal- jaargang vordert, wordt het steeds dui delijker dat hij niet meer de Van Han- getn is die vroeger in zijn eentje een wedstrijd kon beslissen. Een aantal ma len is hij dit seizoen al geschorst ge weest en iedere keer weer hoopte men bij Feyenoord op zijn alle kritiek ver nietigende terugkeer. Die hoop bleek steeds vergeefs. Ook nu weer- Mede dank zij een dubieuze beslissing van Van Hanegem verloor Feyenoord op tweede paasdag met 1-0 van het overigens uit stekende AZ’67, nadat het zaterdagavond in De Kuip al de grootste moeite had gehad met de Alkmaarse club, die meer verdiende dan de 3-2 nederlaag die toen werd geleden. Om er daarna nog eens ten over vloede op te wijzen dat de spelers van PSV de laatste zes a zeven weken vrijwel elke drie dagen een wedstrijd hebben moeten spelen en de vermoeidheid in een wedstrijd zo als tegen NEC een flink woordje gaat meespreken. Rijvers: „Inclusief de trainer gaat PSV de komende dagen van een extra vakantie genieten. Als iedereen weer fris bij de zaak is gaan we ons voorbereiden op de eerstvol gende competitiewedstrijd tegen AZ”- NEC-trainer Piet de Visser (die nog altijd met stelligheid ontkent reeds een contract met de Belgische lands kampioen RWDM te hebben gete kend): „Zaterdagavond hebben we ons tegen PSV zonder meer vergalop peerd. Voor de return in Eindhoven hadden we een andere tactiek uitge zócht: PSV eerst in het begin wat paaseitjes in de ogen strooien om vervolgens ongenadig toe te slaan. Want het was wel ons uitgangspunt om hier beide punten te pakken. En als het een beetje had meegezeten, hadden we die punten ook gepakt, neem dat maar van mij aan. We hebben PSV laten zien dat ook wij een balletje terug kunnen leggen. In het eerste halfuur leverde dat ons vier prima kansen op. Een uitgespeei- de kans, zoals Jantje Peters na een half uur kreeg (de Nijmeegse inter national slalomde door de PSV-vér- dediging maar schoot oog in oog met Van Beveren naast) heeft hij nog nooit gemist. En had PSV op dat moment een tegengoal moeten incas seren dan zouden ze toch weer zijn gaan jagen, wat ons dan weer moge lijkheden op een tweede doelpunt opgeleverd zou hebben”- IJS toch wel duidelijk bewezen.” K. W-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13