Klassieker Luik-Bastenaken-Luik Sosonko internationaal schaakgrootmeester Harm Wiersma weer nationaal kampioen Come-back van Wil Hartogh WEER ZEGE VOOR GILKS Onervaren Duitsers geen partij Overtuigende zege van basketbalteam anders dan andere. Drie debutanten hoc'.eyselectie voor Montreal SPORTS ft ft Ai n l 1 1 |tr ■w II!» DONNER LEIDT IN TITELSTRIJD SPORT DINSDAG 2 0 APRIL 1976 ..Goede kers” 59- 3f 35-3( 35-27 M)-3f 40-41 37-53 27-36 32- 52 23-51 Bondgenoten iphr r - C (Van onze speciale verslaggever) Toen pas ADVERTENTIE (Van onze basketbalmedewerker) -16-34 setallen Enge- Pakje Caballero filter. Pakje smaak met filter. Merckx gunde Bruyère zege inBerg arende iroduc- iet niet estelde gen FC Kleton s (Dor- (Cam- i (PEC) Sterk daarentegen waren de Neder landse Amerikanen Woudstra en John van Vliet, die daarbij echter konden rekenen op een voortreffelijk draaiende Kees Akerboom en de beide guards Wal ter Ombre en Jan Dekker. Ook tegen In de voorlaatste ronde tegen Clerc had hij nog een punt nodig voor een hernieuwd kampioenschap, maar dit be- Bij het Nederlands schaakkampioen schap in Leeuwarden staat de 48-jarige Jan Hein Donner na vier ronden trots bovenaan met 3% pnt. Alleen Hans Ree Genna Sosonko: vierde Nederlandse internationale schaakgrootmeester H9.307, m. Het e priji e prijs Inemer 171.666, m Het 63-28 52-26 44-27 44-21 44-39 38- 24 43- 32 34- 33 44- 47 39- 51 40- 44 35- 40 36- 40 34- 42 29-44 29-46 35- 55 32-44 25-57 79-24 84-31 58- 21 61-31 33- 56 33-4f 33-54 30-57 18-47 I dam- Dor- Hel- eren- 2-0, igen- ortu- en 0- >uur- ïera- m II I FC Der f 1-4 Fey n-FC rlstai laag PSV AZ 1-0. k Paas- isen op en Van 5 op de r goals i’(PSV) \vente) SV) en en Kist imaker ahagen Sindh o- *•--v-tv Duitsland bewees Akerboom weer te be schikken over een haarzuiver schot, dat de gasten tot wanhoop bracht. Daarbij kwam nog dat de betrekkelijk kleine Duitse ploeg in de reboundduels tegen de lange Nederlandse mannen weinig verweer had. De Duitsers, die zich ten koste van veel persoonlijke fouten en bij tijd en wijle veel te hard spel trachtten staande te houden, moesten in die eerste helft bovendien nog optornen tegen de subtiele passes van Jan Dekker en Wal ter Ombre, die weer helemaal zijn oude vorm schijnt terug te hebben. Het ver wonderde niemand van het in groten getale opgekomen publiek de Am sterdamse Apollohal was volledig uitver kocht dan ook dat Nederland halver wege de interland met 53-26 leidde. Uitslag: 1. Bruyère (Bel) 244 km in 6 uur en 31 minuten 2. Maertens (Bel) op 4.40 3. Verbeeck (Bel) 4. Danguiliaune (Fra) 5. Kuiper (Ned) 6. Merckx (Bel) 7. Ovion (Fra) 8. Poulidor (Fra) 9. Van Springel (Bel) 10. Zoetemelk (Ned). De Argentijn Guillermo Villas heeft het WCT-toernool in Monte Carlo gewonnen. Hij versloeg in de finale de Pool Wojtek Fibak in drie sets: 6-1, 6-1, 6-4. Vilas plaatste zich door dit resultaat als zevende voor WCT- eindtoernooi in Dallas. LUIK. De constatering dat Joseph Bruyère in de oudste klassieker van België, Luik-Bastenaken-Luik, het genadebrood der „groten" mocht eten, is vals en ver nederend. Deze (oneerlijke) vaststelling verkleint ten onrechte de waarde van zijn prestatie. Zijn triomf, bevochten op heuvelachtige wegen die de lange Waal op zijn duimpje kent, bezat te veel allure om hem zo kritisch te benaderen. „Ik heb lang geaarzeld of ik wel zou doorzetten. De weg naar de finish was nog lang. lette hem niet op winst te spelen. Clerc schermde echter alles goed af en behield zijn tweede plaats, die recht geeft om deel te mogen nemen aan het aanstaan de wereldtiteltoernooi. Everj Bronstring verspeelde zaterdag die tweede plaats door tegen Clerc in de opening in een eenvoudige damcombinatie te lopen. Te gen Goudt in de voorlaatste ronde had Bronstring aanvankelijk gunstig spel, maar de omsingelingstaktiek, die de Lei- denaar toen ging toepassen, werd vak kundig door Goudt bestreden. Bronstring zag zich gepasseerd door Jan de Ruiter, 11-13 4-1 10-7 8-4 SC I s.c- nond I □uur- n-FC I De zestien spelers die Van Heumen heeft geselecteerd zijn (tussen haakjes het aantal gespeelde interlandwedstrij den): doel: Maarten Sikking (55), Schaerweyde. Rob Toft (2), Kampong. Veld: Hans Jorritsma (13), Amsterdam, Taminiau (63), Tilburg. Wouter Kan (15), HCKZ, Tim Steens (7), HCKZ, Ron Steens (46), HCKZ, Wouter Leefers (50) HGC, Hans Kruize (18) KCKZ, André Bolhuis (79).Kampong, Imbert Jebbink (0), Kampong, Jan Albers (0), Tilburg. Theodoor Doyer (3) Bloemendaal, Paul Litjens (52), Kampong en Geert van Eijk (0), Venlo. 15.030,-, ).060,-. 10 23 36 heeft tot dusverre tegenstand kunnen bieden aan Donner’s grootmeesterlijke veroveringsdrang, die des te opvallender is, omdat Donner na de drie landstitels in de vijftiger jaren bijeengespeeld, nooit meer de nationale titelstrijd naar zijn hand heeft kunnen zetten. De wijze waarop hij gisteren Hartoch onder druk zette en vervolgens dienst stelling liqui deerde, was magistraal. DEN HAAG. (ANP). Hockeycoach Wim van Heumen heeft drie debutanten opgenomen in zijn Olympische selectie, namelijk Imbert Jebbink, Jan Albers en Geert van Eijk. Bij de zestien spelers ontbreken Jan Boerma. Marinus Dijker- man en Flip van Lidth de Jeude. Boer ma en Van Lidth de Jeude waren nog aanwezig bij het toernooi in Edinburgh. Dijkerman speelde nog in Londen, maar bedankte om studieredenen voor de wedstrijden in Edinburgh. Nadat ik eenmaal het besluit om alles of niets te spelen genomen had, wist ik dat het alles zou worden, zei Merckx’ meesterknecht achteraf. Ruim honderd kilometer voor de op de Boulevard de La Sauvenière getrok ken eindstreep, midden in het hart van de Waalse hoofdstad, „schoof” Bruyère mee in het spoor van vijf vluchters: de Belgen Lieven Malfait, Jos Jacobs, Ferdi HENGELO. De internationale weg races in Hengelo zijn een grote come back geworden van Wil Hartogh in de superklasse. Hartogh nam revanche op zijn minder goede wedstrijd in de Olof- wegraces van vorige week. Weliswaar ontbrak Boet van Duimen, die voor eigen publiek in Ammerzoden reed, maar de buitenlandse concurrentie gaf Hartogh handen vol werk. Vooral de Japanse popzanger Tahazumi Katayama was een gevaarlijke concurrent. De Ab- bekerker kwam overigens in de eerste heat, die voorafgegaan werd door twee opwarmronden, als kopman door. Dooi de opwarmronden werd de wedstrijd tevens tot elf ronden bekort. LUBLJANA. Na Max Euwe, Jan Timman en Jan-Hein Donner is Genna Sosonko sinds zaterdag de vierde Neder landse internationaal schaakgrootmees ter. Tijdens een toernooi in het Joegos lavische Lubljana bereikte Sosonko een score van 9 uit 15 partijen en dat betekent dat hij voor de tweede maal binnen twee jaar een grootmeesterresul- taat bereikte. Hennie Kuiper („Ik vind dat ik een goede koers gereden heb”) en Joop Zoete melk („Het is niet alle dagen zondag”, aldus de winnaar van de Waalse Pijl) bereikten min of meer een klassering conform hun status als professionele hardfietsers. De undere Nederlanders (de ploeg Frisol verscheen niet aan de start) gingen in de anonimiteit ten onder. PHILADELPHIA. Gillian Gilks schreef het internationale badminton- toernooi van Philadelphia op haar naam De als eerste geplaatste Engelse versloeg in de finale de als tweede geplaatste Lena Koppen (Den) met 8-11, 11-5, 11-6. Eerder had zij in de halve finale Joke van Beusekom uitgeschakeld met 11-1, De tweede wedstrijd voor het Europees kampioenschap toerwagens heeft een drievou dige Belgische overwinning opgeleverd. Hugu- es de Fierlefant en Patrick Neve wonnen de vier-uursrace op de Salzburgring en hun landgenoten Henceval/Dleudonne en Corbi- sier/Joosen werden respectievelijk tweede en derde. APELDOORN. Een ronde voor het einde van het persoonlijke damkampi oenschap van Nederland heeft Harm Wiersma zich wederom in het bezit ge steld van de nationale titel, die hij hiermee voor de vierde maal op zijn naam schreef. Bijna had hij reeds zater dag zijn titel geprolongeerd, maar zijn terreinvoordeel tegen Van Tilborg sloeg net niet door. Hennie Kuiper: „Er werd in onze groep niet voluit gereden. Geen wonder, alle grote mannen observeerden elkaar. Merckx vond bovendien in Maertens en Pollentier bondgenoten, want die twee dekten natuurlijk de vlucht van hun ploegmakker Herman van Springel”. Die collegialiteit hoefden Maertens en Pollentier, circa 35 kilometer voor Luik, niet meer op te brengen. Tijdens de beklimming van de Cöte de la Vecquee, liet Bruyère veteraan Van Springel „staan”. Bruyère liet de Vlaming achter en begon, voor eigen publiek, aan zijn solitaire tocht naar Luik. Van Springel werd op zijn beurt door de „jagers” ingehaald. Kuiper: „Toen dat gebeurde, verdween bij ons de fut helemaal”. UT CD —4 O Hiermee is Sonsonko automatisch in ternationaal grootmeester geworden. Het toernooi in Lubljana werd gewon nen door Sachs vóór Polugajewski. Een stand, die Sherridan in de tweede helft verleidde tot het binnen de lijnen brengen van enkele gelegenheidscombi naties. Vooral na het vertrek van Kees Akerboom verdween de lijn uit het Nederlandse spel. De Duitsers, die in Rainer Frontzek (4-12) hun voornaamste troef hadden bleef door de experimenten van Sherridan tenslotte een afstraffing bespaard. Desondanks verloren de sys teemloos spelende Duitsprs met de alles zeggende cijfers van 97-67. Topscorers aan Nederlandse kant: Kees Akerboom (13-8), Jimmy Woudstra (10-10) en John van Vliet (12-3). Aan Nederlandse kant werden drieëntwintig van de achtent wintig vrije worpen benut. Het basketbalfestival, dat besloten werd met een treffen tussen de Ameri kanen uitkomend in de Nederlandse en Duitse competitie leverde ook een „Ne derlands” succes op. Via 51-39 werd het 109-89 tegen de „Duitsers”, die in Vince Fritz (8-10) de ex-Sperry Remington- speler hun grote uitblinker hadden. Topscorers onder de Nederlandse Ameri kanen waren: Steven Bravard (11-8), Jim Moore (10-6) en Gary Freeman (4- 10). Uitslagen: Donner heeft een Yz punt meer dan Jan Timman en Van Wijgerden. Afgebroken partijen tweede ronde: Don ner—Van der Weide 1-0, Bal jon—Enklaar 0-1, Witt—Ree Derde ronde: ReeDonner Yz-Yz', Van Wij gerden—Lij terink 1-0; Timman—Witt 1-0; En klaar—Kuijpers 0-1; Van der Vliet—Bal jon 1-0; Van der WeideHartoch Yz-Yz- Vierde ronde: Donner-Hartoch 1-0; Baljon— Van der Weide 1-0; KuijpersVan der Vliet Yz-Yz; Ligterink—Enklaar 1-0; Witt—Van Wij gerden o-l; ReeTimman Yz-Yz. De stand na de vierde ronde: 1. Donner 3Yz pnt.; 2-3. Timman en Van Wijgerden 3 pnt.; 4. Ree 2Y2 pnt.; 5-6. Baljon en Van der Vliet 2 pnt.; 7. t.m. 11. Enklaar, Hartoch, Ligterink, Kuypers en an der Weide; 12. Witt Yz pnt. fb Joan Baart is zaterdag in Rotterdam Ne derlands jeugdkampioen schaken geworden. De 18-jarige scholier uit Oegstgeest eindigde met Peter Egmond uit Son en John van der Wiel uit Leiden met 6Yz punten. De weer- standspunten gaven de doorslag, waardoor Baart op de titel beslag legde. De Roode uit IJmuiden werd met 6 punten vierde. van den Haute. Herman van Springel en de Fransman Georges Talbourdet. Zes demarranten. Zes knechten. Hun vlucht werd als een 1 Een voorpostgevechtje, van de grote slag. Uiteindelijk bleven alleen Herman van Springel en de brave, goedige Joseph Bruyère in de voorste loopgraaf. Niettegenstaande Van Sprin gel zeventig kilometer lang Bruyère alle kastanjes uit het vuur liet halen en aan diens achterwiel bleef kleven, steeg de voorsprong van het duo op een zeker moment tot bijna twee minuten. Coach Bill Sherridan, die in de loop van de komende periode met name in Sofia voor hetere vuren zal komen te staan landen als Rusland en Cuba zijn dan de tegenstanders zal het ongetwijfeld niet zijn ontgaan dat zijn ploeg over een sterke basis beschikt, maar dat zijn wissels beduidend minder sterk zijn. Vooral in de tweede helft van deze weinig spectaculaire interland kon den de onervaren Duitsers gelijke tred houden met de tweede keus van Bill Sherridan. Toen ook verdween de intel ligentie uit het Nederlandse spel en konden de Duitsers zonder al te grote moeite de vaderlandse defensie tot capi tulatie dwingen. Vooral Harry Kip en Anton van Helfteren bleven ver van een voldoende verwijderd, terwijl ook Hugo Harrewijn maar moeilijk zijn draai kon vinden. A Jan Wagenaar bezet na drie series van vier koersen de zesde plaats in de strijd om het Europees kampioenschap voor beroepspikeurs. Woensdag wordt in Oslo de vierde serie gehouden. A Bij het international concours hippique in Hickstead Is Henk Nooren ais tweede geëin digd in de Embassy Gold Stakes, een Interna tionaal springconcours. Bij de Embassy Grand Prix bezette Johan Heins een gedeelde vierde plaats. A Een vertegenwoordigend Nederlands cric ketteam speelde in Nijmegen ter opening van het seizoen tegen Surrey County uit Enge land. De Engelse profs boekten zoals ver wacht een grote overwinning: 193-117 runs. A Het Nederlands jeugd-basketbalteam heeft in Vidin (Bul), In een wedstrijd in het kwalificatietoernooi voor het Europees jeugd kampioenschap, met 52-40 verloren van Grie kenland. Nederland had zich al verzekerd van een plaats in de eindronden. A Idem Hellas won in Brühl (Zwi.) een internationaal zaalhandbaltoernooi. In de eindstrijd zegevierden de dames met 6-4 over de Westduitse kampioen Eintracht Minden. PSV werd derde. Tijdens de vijflandenwedstrijd kunstzwem- men in Flesch (Zwi.) is de Nederlandse ploeg als tweede geëindigd. Eerste werd Engeland, dat op alle onderdelen zegevierde. Bij het solozwemmen werd Angelika Honsbeek vijfde bij het wereldkampioenschap twee de achter de Britse Cox. AMSTERDAM. Onder het wakend oog van Bram Leeuwenhoek, vertegen woordiger van het NOC, is het Neder lands basketbalteam zaterdagavond in de poging om de Olympische Spelen van Montreal te bereiken begonnen met een klinkende overwinning op West-Duits- land. De Nederlandse basketballeiders zullen er echter verstandig aan doen aan de 97-67 overwinning een niet ai te grote waarde toe te kennen. De Duitsers, die met een sterk verjongde ploeg aan traden en die hun opzet helemaal heb ben afgestemd op de Spelen van 1980 in Moskou, bleken voor het eerst in de geschiedenis niet die opponent die Ne derland tot grootse daden kon inspire ren. A Evonne Goolagong (Aus) Is winnares ge worden van het internationale tennistoernooi in Los Angele Zij versloeg in de finale van het dames-enkelspel de Amerikaanse Chris Evert met 6-3, 5-7, 6-3. A De tweede wedstrijd voor eht Europees kampioenschap rallyecross nabij Salzburg, le verde een overwinning op voor de Nederlan der Wout Couwenberg. Cees Teurling werd vierde. A Chris Dolman is tweede geworden tijdens het Europees kampioenschap sambo-worstelen in Leningrad. In het superzwaargewicht ver loor hij in de eindstrijd van de Rus Sobodirev. De Australiër Tony Roche heeft het WCT- tennistoernooi In Charlotte (VS) gewonnen. In de finale versloeg hij de Amerikaan Gerulai- tis met 6-3, 3-6. 6-1. A Nederland is als eerste geëindigd in het drielanden-waterpolotoernooi in Ede. Enge land werd tweede en Zweden derde. Toen pas gaf chef d’equipe Lomme Driessens Van Springel toestemming Bruyère de helpende hand toe te steken, terwijl de koers de eindfase inging, hield men rekening met de mo gelijkheid dat het tweetal niet meer zou worden ingelopen. Vooral omdat de ja gers (Kuiper, Zoetemelk, Ovion, Maer tens, Dierickx, Godefroot, Thurau, Ver- beeek, Pollentier, Poulidor o.m„ allemaal door Bruyère’s meester Eddy Merckx scherp in het vizier gehouden) geen enkele solidariteit toonden. die een goede eindsprint heeft ingezet. De Deventenaar bevindt zich nu weer bij de vier hoogst geklasseerden. Een plaats, die recht geeft om volgend jaar direkt in de finale te spelen. Na een goede overwinning op Goudt maakte Hans Jansen het tegen Van der Meerendonk wel wat al te bont. Feilloos toonde de Brabander de zwakke plekken aan in de positie van de jonge speler uit Emmen. In de strijd om de junioren behaalde jeugdwereldkampioen Geert van Aalten een ronde voor het einde de nationale jeugdtitel. Stand na drie ronden: 1 Wiersma 16 punten. 2 Clerc 13 pnt., 3 Jansen en De Ruiter 11 pnt., 5 Bronstring en Herme- link 10 pnt., 7 Goudt, Van Tilborg en Bergsma 9 pnt., 10 Varkevisser en Ca- pelle 8 pnt.. 12 Van der Meerendonk 6 pnt. Jeugd: 1 Van Aalten 16 punten, 2 Stokkel en Berends 12 pnt., 4 Van Dus- seldorp 11 pnt, 5 Schippers, Brouwers en Harmsma 10 pnt., 8 Dijkstra 9 pnt., 9 Hollenberg en IJsbrandij 8 pnt., 11 Knoops en Keizer 7 pnt. Freddy Maertens gaat over de finishlijn van de wielerklassieker Luik-Bastenaken- plaagstoot gekwalificeerd. Luik, op de voet gevolgd door Verbeeck (3e), Danguillaume (4e), Kuipers (5e) en 'evechtje, in afwachting Merckx (6e). Bruyère was al ettelijke minuten eerder als winnaar gefinisht. •XXX'XvfcxWflVX' J /i 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15