Zelfde positie bereikt als voor instorting bestand Ambassadeur Guerrilla-activiteit in Rhodesië heviger Russen boycotten banket Nieuwe golf van onrust op westoever EEN DODE TIJDENS MARS DOOR BEZE1 JORDAANS GEBIED schiet op bezetters Rieten mandje voor fiets beste kinderzitje Vliegtuigkaper doodgeschoten I s I i 1 L. P. BOON Zuidafrikaanse toeristen gedood TOCH GELIJK door mco scheepmaker overwinning" Turkije bereid met Athene te praten China prijst Egypte voor DINSDAG 20 APRIL 1976 BINNEN- EN BUITENLAND '3 lap ing gen aar Franjieh Comité rval lerd Samen sing role issel isen isme MÉ iets i die met e de ngen aan !t. ;ling vijn BEIROET (UPI, DPA), Vertegenwoordigers van Syrië, Libanon en de Palestijnen hebben gisteren de gecoördineerde bestandscommissies nieuw leven ingeblazen terwijl de strijd overal in het land luwde. Na een week einde van hevige mortier- en artillerieduels verminderden de gevechten aan de frontlinies van mohammedanen en christenen gisteren tot versprei de activiteit van sluipschutters. Na hun burgeroorlog van ongeveer een jaar moeten de Libanezen terugzien op ongeveer 17.500 doden en 36.700 gewonden. golf trijd (Van onze redacteur in Jeruzalem, J. v. Wesel) JERUZALEM De demonstratieve mars van het „Goesh Emoeniem1', het fanatieke religieuze „Blok der Gelovigen”, heeft een nieuwe golf van onrust op de bezette westoever van de Jordaan opgeroepen, bondag en gisteren togen ongeveer 20.000 demonstranten voor een tweedaagse mars van Jeruzalem naar Jericho, in een poging pressie op de regering uit te oefenen de westoever bij Israel te annexeren en een uitgebreid nederzet tingenproject op de westoever goed te keuren. In Libanon wordt weer gepraat gegaan, mensen Rot- gen- n de mes arde dat >ela- van hun it is Heen vens Van e de kven- ische tele- i bij nbe- Op deze foto van de wijk in Beiroet, waar onder vrediger omstandigheden het nacht leven bloeit, is te zien dat het wapengeweld de laatste uren weer wat is verminderd. De Palestijnen, die geen zitting in dit comité hebben, zullen leeluitmaken van cleze.,afschrikmacht”, zo werd in politie ke kringen verklaard. Eenheden van het Palestijnse bevrijdingsleger zullen samen met leden van de linkse milities in de mohammedaanse wijken van Beiroet pa trouilleren. Christelijke falangisten zul len samen met wat er is overgebleven van het Libanese leger het bestand in de christelijke wijken beschermen. Deze deelnemer aan de mars van het Goesh Emoeniem op de bezette Jordaan- oever nam behalve zijn twee kinderen ook een aanzienlijk vuurwapen mee. sche ien- de min min op ioor leri- dat raars c is. van ïkste ndag bio- hade belo- zou ;r de Ar- Am- unis- anis- >sten dode Da- het :ach- permanent ge- van Ja- voor igen en neel eve- *on- van ouse die is vui- ;root gens nep- van dige van in de e zes die m, is mgen ern- abies om aren zijn ge- t. DENVER (Reuter. UPI). Een vlieg- tuigkaPer die twee mensen had gegijzeld is gisteren doodgeschoten terwijl hij met zijn gijzelaars naar een ander vliegtuig liep dat hij had geëist om er mee naar Mexico te vliegen. De kaper was de 30- jarige Roger Lentz uit Marquette in Nebraska. De twee gijzelaars bleven on gedeerd. ink- van vijn i 12 ver licht Jt al sgolf, e 35 een het uur ir, 1 ;e elf 1 rij- res- pond t die PEKING (AFP, AP). De ambassa deurs in Peking van de Sovjet-Unle en zes Oosteuropese landen hebben gisteren het banket geboycot dat de Chinese regering gaf ter ere van de Egyptische vice-president Hosni Moebarak, die zon dag voor een officieel bezoek in Peking arriveerde. die poli- zich- ge- ont- e te Sinds januari zitten ongeveer honderd idealisten van het Goesh Emoeniem in het militaire kamp Kadoen, bij Nabloes, waar zij voorlopig zijn gehuisvest in caravans tot de Israëlische regering zal beslissen over nederzettingen op de west oever. Deze beslissing wordt voortdu rend uitgesteld. Het houden van de mars was opnieuw een compromis tussen de regering en het Goesh Emoeniem, dat gedreigd had net als in het verleden op eigen initiatief onwettige nederzettingen te zullen op richten op de westoever, zoals ook in Kadoem was gebeurd. Om nu de con frontatie uit de weg te gaan, gaf de regering haar toestemming tot de mars met een tegenbelofte dat geen illegale pogingen zullen worden gedaan neder zettingen te stichten. Met het uitstellen van beslissingen, die DEN HAAG. (ANP) Ten behoeve van de lezers van de Toeristenkampioen heeft de ANWB mede met het oog op de komende landelijke fietsdag op 8 mei een onderzoek ingesteld naar ver schillende kinderzitjes voor achterop de fiets. Daarbij is de rieten mand als het doelmatigste en veiligste kinderzitje uit de bus gekomen. De verschillen tussen de onderzochte kinderzitjes zijn niet, zo groot, maar wel zijn de rieten mand en een zitje voor bromfietsen (Rumeta) beter afgewerkt. Zij zeiden dat ambassadeur Milod El Sedik Ramadan zes salvo’s afvuurde om veertig tot vijftig Libische studenten te verjagen die het complex hadden bezet uit protest tegen de marteling van stu denten die volgens hen in Libië zou plaatsvinden. Bij het incident zijn geen slachtoffers gevallen, aldus de ooggetui gen, die tot de demonstranten behoor den. Hoewel de schietpartij later door de ambassadeur zelf werd ontkend -- hij zei dat aan de demonstratie op vreedza me wijze een einde was gemaakt bevestigden Egyptische autoriteiten dat de diplomaat een vuurwapen had! ge bruikt. Egyptische politiefunctionarissen toonden verslaggevers verscheidene ko gelgaten in een metalen omheining rond de ambassade en in een bij het gebouw geparkeerde auto. De studenten hadden de ambassade zondagavond bezet, toen de ambassadeur afwezig was. Toen hij gisterochtend te- rugkeerdie mocht hij het gebouw niet binnen. Hij keerde terug met een aantal gezagsgetrouwe Libiërs en er ontstonden heftige discussies en een handgemeen met de bezetters. De ambassadeur slaag de erin het gebouw binnen te gaan en kwam met een stengun tevoorschijn. Vandaag reist Zambia's president, dr. Kenneth Kaoenda, naar Mozambique, waar hij besprekingen zal voeren met Frelimo-president Samora Machel. Ver wacht wordt, dat de beide leiders daar hun houding tegenover dr. Kissinger zullen bepalen, die deze week zuidelijk Afrika bezoekt. Zij zullen echter ook spreken over de opening van een derde front tegen Rhodesië, aan de grens met Zambia. Een en ander wil niet zeggen dat Boontje helemaal ongelijk heeft, al koos hij zijn voorbeelden wat ongelukkig. Tien jaar geleden schreef ik al dat Vestdijk, als hij de Nobelprijs kreeg, in het weinig zeggende gezelschap terecht zou komen van Sully-Prudhomme, Mommsen, Bjoernson, Echegaray, Car- ducci, Eucken, Heyse, Von Heidenstamm, Jensen, Gjellerup, Pontoppidan, Bena- vente, Reymont, Deledda, Karlfeldt, Go doy, Alcayaga en niet te vergeten na tuurlijk Winston Churchill, die de No belprijs voor Oorlogsmemoires kreeg. Kreeg hij de Nobelprijs daarentegen niet, dan kwam hij (Vestdijk, en nu dus ook Louis Paul Boon) in het illustere gezelschap terecht van Tolstoj, Tsjechov, Gorki, Ibsen, Strindberg, Zola, Schnytz- ler, Rilke, Brecht, Von Musil, Von Hof mannsthal. Lorca, Joyce. Dylan Thomas, Achterberg, Proust, Boelgakov, Scott Fitzgerald, Celine en menig ander, want dat zijn allemaal s chrijvers die nog leefden na 1901 en dus voor de Nobel prijs in aanmerking hadden kunnen ko men. Vergelijking van het tweede lijstje namen met het eerste lijstje leert, dat de Nobelcommissie inderdaad vaak ge faald heeft, vooral in de beginjaren van de Prijs. Zulke grote missers worden tegenwoordig niet meer gemaakt, geloof ik, al zullen onze kleinkinderen vermoe delijk toch weer hoofdschuddend moeten constateren dat „mensen met talent en genie” (om Boon nog even te citeren) als Nabokov, Gombrowicz, Borges, Marquez, Bellow en nog een handjevol anderen over het hoofd werden gezien ten bate van de een of andere Belgische onnoze laar, hoe heet hij ook al weer, o ja, Been of Bon of zoiets. SALISBURY (Reuter). - De hoofd weg en de enige rechtstreekse spoorweg verbinding tussen Rhodesië en Zuid- Afrika zyn gisteren gesloten na aanvallen door Afrikaanse guerrillastrijders. Bij een van die acties, die ver in Rhodesië plaatsvond, werden drie Zuidafrikaanse toeristen gedood- dat de wandelaars in groten getale voor zien waren van wapens. Goesh Emoeniem had uitdrukkelijk opgeroepen wapens mee te nemen, hoewel het leger de beveiliging van de route had verzekerd. Zo togen de demonstranten door de Arabische dorpjes die het spektakel zwijgend aanschouwden met de leu zen: „Leer het land Israel kennen”. En: „Het land Israel voor zijn rechtmatige eigenaren.” Het gaat hier om een machtsstrijd tussen enerzijds de regering, en premier Rabin in het bijzonder, en anderzijds de voorstanders van een Groot Israel. De Amerikaanse regering heeft al nadruk kelijk haar afkeuring uitgesproken over de Israëlische politiek ten opzichte van nederzettingen op de westoever, maar premier Rabin probeert een confrontatie binnen de regering te vermijden, of liever uit te stellen. Een hooggeplaatste Libanese rege ringsfunctionaris zag het allemaal niet zo optimistisch. „Tenzij de Syriërs wer kelijk alle partijen onder druk zetten om ditmaal het bestand te laten functio neren zullen er weer nieuwe gevechten uitbreken”, zei hij. IZMIR (UPI) De minister van bui tenlandse zaken van Turkjje, Caglayan- gil. heeft gezegd dat hij bereid is tot een bijeenkomst met zijn ambtgenoot van Griekenland om te praten over het Griekse voorstel voor een niet-aanvals- verdrag tussen hun landen. Zaterdag opperde premier Karamanlis van Griekenland een beëindiging van de wederzijdse bewapeningswedloop, een niet-aanvalsverdrag en regeling van de conflicten langs vreedzame weg. Hij zei dat Griekenland geen agressieve bedoe lingen jegens Turkije heeft en dat het ook nooit heeft beweerd dat de Egeïsche Zee, tot dusver een geschilpunt tussen de twee landen, een gesloten Griekse zee was. De premier van Turkije, Demirel, rea geerde daarop nog dezelfde dag met de verklaring dat de Griekse voorstellen een positieve ontwikkeling betekenen, dat ook zijn land geen agressieve bedoe lingen heeft en dat het bereid is de onderhandelen over herstel van de vriendschappelijke betrekkingen. Gisteren kwam het in Ramallah, Na bloes, Jening en Toelkarm wederom tot onlusten. In Nabloes werd een man gedood door Israëlische militairen toen een Israëlische patrouille werd aange vallen. In Jericho werd een uitgaansver bod ingesteld in verband met een poging de aankomst van de mars van Goesh Emoeniem te verstoren met demonstra ties. Het is maar goed dat de Arabieren op de westoever zelf niet met de mars hebben meegelopen. Dan hadden zij stel lig de overtuiging gekregen, dat de Isra ëliërs van plan zij-n de westoever stel selmatig te ont-arabiseren. Zo werd er zondagavond in de nederzetting ,,Kochav Hashachar”, het rust- en ovemachtings- punt van de wandelaars, een grote foto op het podium vertoond van de Klaag muur en de Tempelberg in Jeruzalem, waarop de Aksamoskee was vervangen, via een fotomontage, door een recon structie van de tempel van koning Salo mo: De vervulling van de vrees van de Palestijnen op de westoever, die een maand geleden demonstreerden tegen de mogelijkheid dat joden op de Tempel berg zouden bidden. Zeer provocerend was het bovendien Tegen deze rumoerige en gespannen achtergrond is in Israel het paasfeest gevierd door duizenden toeristen. In de oude stad van Jeruzalem werd zondag de traditionele feestelijke mis opgedra gen in de grafkerk door de roomskatho lieke patriarch van Jeruzalem. De eerste opmerking die ik hierover wil maken, is, dat hij wel erg ver terug gaat i n de geschiedenis, namelijk 71 jaar. Henryk Sienkiewicz, die leefde van 1846 tot 1916, mag dan in België (en Nederland) een ongelezen auteur zijn geworden, in Polen kent men hem nog donders goed, terwijl daar Multatuli en Couperus weer erg weinig gelezen schij nen te worden. Maar dat zegt mij wei nig over Couperus en Multatuli. En weliswaar heeft Boon gelijk dat lang niet elk schot een eendvogel is geweest, maar hij zou zich toch niet echt hoeven te generen in het gezelschap van schrij vers als Solzjenitsyn, Neruda. Pasternak, Camus, Andric, Hemingway, Mauriac, Lagerkvist, Faulkner, Eliot, Gide, Hesse, O’Neill, Pirandello, Mann, Shaw, Yates, Hamsun, Kipling, Sienkiewicz om maar enkele uitschieters te noemen. Tot Boons verontschuldiging moet ge zegd worden, dat hij zich kennelijk niet in het onderwerp verdiept heeft, want anders zou hij toch wel geweten hebben, dat de Nobelprijs uitsluitend aan leven de schrijvers en wetenschapsmensen wordt toegekend, ofwel op de hoogte zijn geweest van enkele jaartallen. De eerste Nobelprijzen werden in 1901 uit- gereikt, Sully-Prudhomme kreeg toen die voor literatuur. Sienkiewicz kreeg zijn Nobelprijs in 1905 en degenen die hem volgens L. P. Boon eerder hadden verdiend, waren toen al lang dood: Bal zac overleed in 1850, Dostojevski in 1881 en Dickens in 1870. Ze zijn dus fysiek nooit in staat geweest de Nobelprijs te winnen. Het was jammer dat de inter viewer in Z. I. daar niet even op wees, want het kan in deze tijd van Nederlan- dermoppen nooit kwaad af en toe een Belg als onnozelaar te ontmaskeren. Behalve de Russische ambassadeur lie ten verstek gaan de hoofden van de diplomatieke vertegenwoordigingen van de DDR, Tsjecho-Slowakije, Polen, Bul garije, Hongarije en de Mongoolse Volksrepubliek. Wel aanwezig waren de vertegenwoordigers van Roemenië en Cuba. De afwezige diplomaten voorkwamen daarmee dat zij genoodzaakt zouden worden de zaal te verlaten bij de anti- Russische toespraak van premier Hoea Lentz had zondagavond in Gran Island in Nebraska een tweemotorig particulier vliegtuigje met twee inzittenden gekaapt en opdracht gegeven naar Denver te vliegen. Daar eiste hij een straalvliegtuig van de luchtvaartmaatschappij United Air Lines. Deze maatschappij weigerde. De kaper werd daardoor ongeduldig en gaf de piloot opdracht met de Piper Apache op te stijgen en boven het vliegveld te blijven cirkelen. Hij hield dit zes uur lang vol. Hij dreigde het vliegtuigje te laten verongelukken wan neer hij geen straalvliegtuig zou krijgen. Na onderhandelingen werd hem een Convair, geschikt voor 110 passagiers, aangeboden. Rechercheurs die zich in de Convair verdekt hadden opgesteld scho ten de kaPer dood toen hij het vliegtuig binnen kwam. Hij werd door minstens zes kogels getroffen. Volgens de politie heeft ruzie met zijn vrouw de man uit Nebraska tot de vliegtuigkaping ge bracht. De enige spoorlijn tussen de twee landen werd 24 uur lang gesloten nadat een bom een gedeelte ervan had bescha digd. Daarbij vielen geen slachtoffers. De twee guerrilla-acties vonden plaats in de zuidoosthoek van Rhodesië, waar het tot dusver betrekkeldjk rustig is geweest- De drie op motorfietsen rijdende Zuidafrikaanse toeristen werden gedood toen zij ongeveer 130 km ten noorden van de grens met Zuiid-Afrika, op een groep zwarte guerrillastrijders stuitten. Deze openden het vuur op de toeristen, van wie er drie dodelijk werden getrof fen. De Rhodesische politie sloot direct na het gebeurde de weg af en stuurde helikopters de lucht in om de partizanen op te sporen, tot dusver zonder resultaat. „Een gezamenlijke macht van voorheen elkaar bestrijdende Rhodesische nationa listische bewegingen hebben de guerril- la-operatie uitgevoerd die leidde tot de sluiting van Rhodesië’s belangrijkste wegverbinding met Zuid-Afrika,” zo maar na tegenstrijdige berichten dat Franjieh het ongedateerd had gesig neerd of dat hij in het geheel nog niet tot ondertekening was overgegaan, is het machteloos verdere stappen tc onderne men. Zaterdag werd Louis Paul Boon, die al enkele jaren de Belgische en Nederland se kandidaat is voor de Nobelprijs voor literatuur, in het radioprogramma Z. I. geïnterviewd. Hij blijkt geen hoge hoed op te hebben van die Nobelprijs („De Nobelprijs heeft niet het minste belang”, zei hij letterlijk), want die gaat toch altijd naar de verkeerde schrijvers. Als bewijs voerde hij aan, dat de Nobelprijs wel naar een Poolse „onnozelaar” was hoe heette hij /ook al weer, de schrijver van Quo Vadis, o ja, Sienke- wietz, terwijl in dezelfde tijd met talent en genie als Balzac, Dosto jevski en Dickens over het hoofd wer den gezien. heeft een nationalistische woordvoerder in Loesaka meegedeedd. „De huidige operatie wordt uitgevoerd door kaders onder de gezamenlijke lei ding van de voormalige ZAPU (Zimbab we Afrikaanse Volksunie) en ZANU (Zimbabwe Afrikaanse Nationalistische Unie)”, aldus een woordvoerder vin Nkomo’s afdeling van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC). door het uittreden de Nationaal Religieuze Partij uit de coalitie tot een regeringscrisis kunnen leiden, stijgt de spanning op de westoever, waar de be volking vorige week eensgezind te ken nen heeft gegeven de PLO aan te han gen. Gevreesd moet worden dat aan zowel joodse als Arabische kant een verdere escalatie zal plaatsvinden als gevolg van de onmacht van de regering, en premier Rabin in het bijzonder, om knopen door te hakken. Waarnemers merkten op dat noch de militair gouverneur van Libanon, briga- de-generaal Aziz Ahdab, noch de leider van het rebellerende „Libanese Arabi sche Leger”, luitenant Achmed Khatib, in het gezamenlijke militaire comité zit ting hebben. Het comité CAIRO (Reuter, UPI). De ambassa deur van Libië in Cairo, trillend van woede en schreeuwend „ik ben de revo lutie, ik vermoord jullie allemaal”, heeft gisteren met een machinepistool het vuur geopend op een studentenbetoging op het terrein van zijn ambassade, zo verklaarden ooggetuigen. Een andere belangrijke kwestie, de verkiezing van een nieuwe president, vertoonde gisteren geen vorderingen. Parlementsvoorzitter Assad zei dat hij nog steeds niet in het bezit was van een amendement op de grondwet, dat door president Franjieh ondertekend moet worden om het parlement in staat te stellen over te gaan tot de keuze van diens opvolger- Het parlement keurde het amende ment meer dan een week geleden goed. besloot een hoofdkwartier in te richten in het f" bouw van het ministerie van gezondheid in Beiroet, dat ligt in de „groene zone” tussen de mohammedaanse en de chris telijke sectoren. In feite is weer dezelfde positie bereikt als die van voor de in eenstorting van het laatste bestand- Als reactie werd zondag in Ramallah van Palestijnse kant een tegendemon- stratie georganiseerd. Door een „ver dwaalde kogel”, zoals een Israëlische legerwoordvoerder het omschreef, werd een achtjarige jongen gedood. Eerder was al een man omgekomen by een Arabische ruzie, die de gemoederen in Ramallah danig had verhit. De onrust sloeg over naar de andere grote steden op de westoever. Scholen bleven dicht, Israëlische militairen werden met stenen bekogeld. In Jenin werd een gedeeltelijk uitgaansverbod afgekondigd. Volgens partij kringen hadden de rechtse bondgenoten van Chamoun, de falangisten, toestemming om namens de liberalen op te treden. De vergadering had twee uur nodig om te besluiten tot „praktische maatregelen ter consolide ring van het bestand’’, zo wend in een verklaring gezegd. Het comité, dat de supervisie op het bestand heeft, zal worden gevormd door Syrische en Libanese legerofficieren. In de verklaring staat dat „een afschrik- macht voortzetting van de gevechten in Libanon moet tegenhouden”. Koeo-feng. Sprekend voor ongeveer vierhonderd genodigden zei de Chinese regeringsleider dat Egypte een „overwin ning op een supermogendheid” had be haald. Zonder dat deze mogendheid met name genoemd werd begreep iedereen wel dat hij het over de Sovjet-Unle had. Hoea wenste Egypte geluk met zijn besluit het vriendschapsverdrag te ver breken „mei een supermogendheid die zegt natuurlijke banden te hebben met de Arabische volkeren". De Egyptische vice-president is aan het hoofd van een omvangrijke delegatie naar Peking gekomen om te praten over een handelsovereenkomst en financiële steun van China. Egypte zegde vorige maand zijn 15 jaar oude vriendschaps verdrag met Moskou op. China reageer de met een schenking van dertig straal vliegtuigen aan Egypte. Premier Karami leidde gisteren een vergadering van vijftien vertegenwoordi gers van het Libanese leger, de Pales tijnse eenheden van het Syrische leger en het Palestijnse bevrijdingsleger, als mede van de christelijke en de moham medaanse milities. Alleen de nationale liberale partij van minister van binnen landse zaken Camille Chamoun was niet vertegenwoordigd. De verklaring lijkt eerdere berichten uit nationalistische en diplomatieke kringen te bevestigen dat de Rhodesische guerrillabewegingen samengesmolten zijn tot een verenigd Zimbabwe bevrij dingsleger (ZBL). Dit staat onder leiding van een uit 18 man bestaand militair opperbevel met een gelijke vertegen woordiging van de Zapu en de Zanu.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3