Akkoord over commissie scheepsbouw Jordaanoever zullen blijven OVERVALLERS GEPAKT Unilever ziet toekomst met 20 redelijk optimisme tegemoet M4Z04 „Nederzettingen op westelijke DICIM BRffltLS DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN STROET-VIVO EXTRA Het woord is aan Israëlische premier Rabin bij bezoek bezet gebied: VOLGENS VERVOERSBOND NVV: Constructiever zorg Elektriciteitsverbruik Schraal AGENDA Aantal pagina’s vandaag: Russische wapens voo” Afrikanen KOOIJMAN SANITAIR B.V. Sigarettenfabriek in de as gelegd „Modisch middelpunt" voor bont, nappa en suède gering toegenomen vin Engelse havens Bontmodehuis Wagenweg 146 ijl» mmmmmffrmmmmmwfwm zo Val op muziek 2 3 9 11 13 13 Bloementerreur 15 17, 19 Sport 6 pagina n|maplast i Kunst Radio en tv Strips Economie WOENSDAG 21 APRIL 1976 66e jaargang nummer 143 spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden-perspex signs vinyl SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 Ernstige vertraging in bezorging door technische storing Wij tonen u de gehele VICO kollektie (bij het Westerhoutpark), Haarlem - Tel. 023 - 316529 Lid Ned. Ver, van Bontwerkerijen Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 1 I Jmuider Courant Joodse humor I Losse nummers bO i i p iaat f I 4b 90 lp posr I I 89 f 37 40 p kwarraal lp post f 49 f 13 bij vooruitbetaling p mnd Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement Misbruik sociale De directie ADVERTENTIES p (Van onze financiële redactie) (ADVERTEN'l 1ES) 4 (ADVERTENTIE) L. Nieuwstraat 9 Pegasusstraat 56 (Zie verder pagina 4) F 4 voorzieningen door wegvervoer De val van vice-premier Teng Hsiao-Ping van China is op mu ziek gezet. Correspondenten die een bezoek brachten aan de af gelegen grensplaats Tsjinghoeng, hoorden een officiële zanggroep een ballade voordragen waarin de val van Teng en de aanstel ling van premier Hoea Kqeo- Feng worden geprezen. Droog en zonnig, maar in het zui den van het land eerst nog wol kenvelden. Matige tot vrij krach tige noordoostelijke wind. Minima omstreeks 3 graden met vooral in het noordoosten plaatselijk nacht vorst. Maxima van 10 tot 15 gra den. waarschuwings- een menigte te Demonstraties van vele honderden Arabieren kwamen ook voor in Jenin in het noorden van de bezette oever. DEN HAAG (ANP). Minister Lub bers van Economische Zaken heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat de be trokken organisaties van werkgevers en werknemers akkoord zijn gegaan met het oprichten van de beleidscommissie Scheepsbouw. Eerlijk rijk worden duurt het langst. 69 ct 1.09 5,98 98 ct 1,98 Door het uitvallen van onze cliché- inrichting is de vervaardiging van de krant gisteren sterk vertraagd. Daar door hebben vele abonnees hun krant pas na 18.00 uur ontvangen. De storing is inmiddels opgeheven. Wij betreuren het ongerief dat u hebt moeten onder vinden ten zeerste. „Ik zie de Jordaan als een vitale grens voor Israels veiligheid” zei Ra bin. „De regering richt deze vestigin gen op en ze is van plan ze hier voor lange tijd te handhaven”. Hoewel Ra bin dé deelnemers aan de mars van Goesj Emoeniem „een stel toeristen” noemde, menen politieke kringen dat het debat over de Jordaanoever kan leiden tot een ernstige crisis voor het coalitiekabinet van Israel. Volgens politieke kringen is het bezoek van Rabin aan joodje vesti gingen langs de Jordaan van belang omdat het kabinet binnenkort het langverwachte debat gaat voeren ter definiëring van het Israëlisch beleid inzake de westelijke Jordaanoever. Jeruzalem naar Jericho breidden zich gisteren uit tot de Arabische wijken van de Israëlische hoofdstad. Bij de Herodespoort langs de muren van de oude stad werd de politie door een menigte van 200 studenten met ste nen bekogeld. EINDHOVEN (ANP). Een uitslaan de brand heeft vannacht een gedeelte van de sigarettenfabriek Philip Morris in het centrum van Eindhoven in de as gelegd. (Van onze correspondent) ANRHEM. De twee zeventienjarige inwoners van Lunteren, die gistermiddag een overval pleegden op een hulppost- kantoor in Arnhem-Zuid, zijn nog de zelfde dag aangehouden. Een van hen werd vrij kort na de overval gegrepen, de ander ’s avonds. Bij de overval werd de 23-jarige lo- kettiste rrfw. D. Barnhoorn aan het hoofd gewond toen een van de overval lers haar enige malen met een houten Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Rechercheurs (in burger) en geüniformeerde politiemannen speuren met honden de omgeving af, op zoek naar de tweede rover. (Van onze correspondent) ARNHEM. Het verbruik van elek triciteit nam vorig jaar in Nederland slechts toe met 2 percent. Dit blijkt uit de voorlopige gegevens van de NV Sa- meuwerkende Electriciteits Produktiebe- drijven (SEP), waarin aile provinciale en regionale centrales samenwerken. Het totale bruto-verbruik steeg van 48 mil joen megawatt en 1974 tot 49 miljoen megawatt vorig jaar. Uit de gegevens van de SEP blijkt dat vooral in de maanden mei tot en met november het verbruik van elektriciteit ver achterbleef bij de raming. andere voorbeelden van het oneigenlijk gebruik van de sociale voorzieningen door bedrijven: bedrijfssluiting, reorga nisatie, werktijdverkorting en seizoens- invloeden. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Hoekstra zei blij te zijn, dat er ook in kringen van werkgevers en overheid in toenemende mate activiteiten ontstaan die noodzakelijk zijn om veranderingen in de wetgeving te bevorderen. Hij zou dan ook graag zien dat de beleidsvoor nemens van staatssecretaris Van Hulten (Verkeer) zoals gedaan in diens beleids nota worden uitgevoerd. „Maar”, zo zei de nieuwe voorzitter van de bedrijfs groep wegvervoer, „steunen met de mond en steunen met de daad zijn twee heel verschillende begrippen, zoals ons inmiddels al is gebleken tijdens de be handeling van de beleidsnota in de vaste commissie van verkeer in de Tweede Kamer”. Aardgas was met 85 percent de belan grijkste brandstof voor de elektriciteits- produktiebedrijven. Olie, steenkool en kernenergie leverden respectievelijk 6. 1 en 8 percent van de brandstof. 1 pak 200 gr. knackebröd 2 flessen appelsap van 1,50 nu 1 draagkarton Omo 1 kilo spinazie bloemkool p. stuk In dit parlement hebben we volksver tegenwoordigers horen praten op een wijze die weinig te maken heeft met het vertegenwoordigen van het volk, maar veel meer met het proberen veilig te stellen van gevestigde belangen”, zo be toogde hij. „Men kan concluderen, dat de in onze kring op gang gekomen mentaliteitsverandering in kringen van ondernemers en parlement nog lang niet die weerklank heeft gevonden als het wel zou kunnen en moeten zijn”, aldus de heer Hoekstra. tair materieel, munitie, naar vrachtbrieven staan vermeld. De wapens worden volgens de Daily Express vervoerd door de Russische staatsonderneming „Besta Line”. Drie verdiepingen van het gebouw waarin de administratie van het bedrijf was ondergebracht, gingen in vlammen op. Een aangrenzende computerruimte bleef gespaard. De afdeling kwaliteits controle liep grote waterschade op. De produktie-afdelingen bleven gesp aard. Wel gingen een deel van de pro- duktie en een grote hoeveelheid verpak kingsmateriaal verloren. De totale scha de wordt op enkele tonnen geschat. De Stadsguerilla in Japan heeft een nieuwe gedaante ge kregen die de autoriteiten met stomheid en de politie met machteloosheid slaat; de onbe kende, anonieme vechters zijn met een bloemenoorlog begon nen. Een van hen, die zijn naam natuurlijk niet wil noemen, heeft tegen een Japanse krant gezegd: „Mijn medeplichtigen en ik zijn voor terugkeer van de natuur in de steden.Wij gaan er ’s nachts op uit en zaaien geen terreur maar bloemzaden, die explosie van bloemknoppen is ons werk”. Op de meest onmogelijke plaat sen bij stations, ministeries en monumenten bloeien nu massa’s viooltjes, narcissen en sleutel bloemen. ROTTERDAM. Hoewel de raad van bestuur van het Unileverconcern geen uitspraak wil doen over het in 1976 te verwachten resultaat, wilde voorzitter II. F. van den Hoven vandaag in een toe lichting op het jaarverslag wel wijzen op factoren die het startpunt van dit jaar beter maakten dan vorig jaar het geval was. Ten eerste herstelt de con junctuur zich, voorts is er een redelijke rust op de grondstoffenmarkten, vervol gens neemt de inflatie af ook in Engeland en ten slotte geven de con sumenten in hun aankopen blijk van meer vertrouwen in de economie. LONDEN (AFP). Russische wapen- zendingen voor nationalistische bewegin gen in Rhodesië passeren geregeld de Britse havens, zo meldt het Engelse dagblad Daily Express. Russische schepen die Huil en Londen aandoen vervoeren sinds een jaar mili- van pantserwagens tot Afrika terwijl op de „Landbouwmachines” Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. De organisaties (de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters in Nederland en de Scheepsbouwvereniging „Hoogezand”, de Industriebond NW en de Industrie bond NKV, de Industriebond CNV en de Unie BLHP) hebben eerder intentiever klaringen uitgegeven, waardoor volgens de minister kenmerkende verschillen van opvatting aan de dag treden. Het is echter niet noodzakelijk dat de intentieverklaringen aan elkaar gelijk zijn, aldus de minister omdat ze niet wederzijds bindend zijn. Ze vormen geen belemmering voor de diverse partijen om vanuit de eigen achtergrond in de beleidscommissie Scheepsbouw te functi oneren. De politie riep versterking in, ver spreidde de menigte en verrichtte een groot aantal arrestaties. In Nabloes werden twee Arabieren gewond, van wie een ernstig, toen veiligheidstroepen schoten losten om hamer op het hoofd sloeg. Ze werd, met een grote snee over het hoofd en ver moedelijk een gebarsten schedel, naar het Diaconessenhuis vervoerd. De overvallers hadden de lokettiste verteld dat ze wilden opbellen. Toen de vrouw bezig was de nodige formaliteiten daarvoor te verrichten, werd ze op het hoofd geslagen door een van de twee jongemannen. De andere griste toen een stapeltje bankbiljetten uit de kas. Het bedrag achthonderd gulden is in zijn geheel teruggevonden. UTRECHT (ANP). Op 31 december 1975 hadden de werkgevers in het wegvervoer een premieschuld aan de bedrijfsverenigingen van circa 13 miljoen gulden. Alleen al over het vierde kwartaal van 1975 werden 35 bedrijven failliet verklaard met een totale schuld aan de bedrijfsver enigingen van 1,5 miljoen gulden. Deze getallen heeft de nieuwe voor zitter van de bedrijfsgroep wegvervoer van de Vervoersbond N.V.V., Bertus Hoekstra, vanmorgen genoemd in Utrecht tijdens de algemene vergadering van de bedrijfsgroep. verspreiden die wegen blokkeerde met brandende autobanden. Waar schuwingsschoten werden ook afge vuurd om demonstrerende groepen uiteen te jagen in Toelkarm, de vijf de stad van de westelijke Jordaanoe ver. Niemand werd gewond. Kijkend naar een verdere toekomst, de komende tien jaar, bleek de topman van Unilever voor zijn onderneming eveneens redelijk optimistisch. Veel zal afhangen, zo zei hij, van de ontwikke ling van de wereldeconomie. Hij zei te verwachten dat de nu merkbare ople ving wel enige jaren zal aanhouden- Door de grote geografische spreiding van produkten, zal Unilever daarvan mee profiteren. Aan nieuwe produktgroepen heeft het concern geen behoefte. Voor Unilever zal het zwaartepunt in Europa blijven liggen, maar voor expan sie kijkt het concern vooral naar de Verenigde Staten. Daarbij is overigens de anti-trustwet een hinderpaal. Van concrete projecten is daar momenteel geen spake, maar de VS hebben echter de prioriteit. Met een niet meer verantwoorde hardnekkigheid probeert minister Vor- rink (Volksgezondheid) haar ontwerp wijziging drinkwaterwel die fluoride- ring mogelijk had moeten maken te blijven koesteren als een overleden schoothondje. Ieder reëel denkend mens weet dat zoiets maar beter meteen be graven kan worden. Zonder te willen beweren dat minister Vorrink niet reëel denkt, kan toch worden vastgesteld dat zij te weinig oog blijkt gehad te hebben voor de draagwijdte van de controverse rondom de drinkwaterfluoridering, als ook voor de prangende twijfels bij me dici en politici over de vraag of de volksgezondheid niet meer in het ge drang zou komen door fluoridering dan door het niet toepassen van dit dwang middel. Intussen is die vraag nog steeds niet opgelost en misschien zal zij nooit opge- lost worden, temeer waar over de gehele wereld de verwarring ten aanzien van de manier waarop tandcariës moet wor den aangepakt steeds groter wordt. Door vast te houden aan het idee fixe dat fluoride in het drinkwater de enige red ding voor de gebitten betekent, werkt men de toepassing van andere middelen tegen. Het gebruik van fluortabletteh bij zeer jonge kinderen, wier gebitten nog in aanleg zijn, is erdoor verwaarloosd, ook wat het medische onderzoek van de resultaten betreft. Bovendien is een angstpsychose ontstaan bij ouders, die in een vroeger stadium op aanraden van de tandarts hun kinderen tabletten gaven Aan de andere kant zijn er tandartsen die behandeling weigeren indien de ou ders van de patiëntjes niet bereid zijn fluortabletten aan hun kinderen toe te dienen. Dat alles leidt tot een maat schappelijk onaanvaardbare situatie, die nog wordt verergerd door handige vis sers in troebel water op de commerciële markt. Zij voegen aan hun tandpasta fluor toe, of verwerken de naam fluor in de merknaam van hun produkt, om op die manier de suggestie te versterken dat door gebruik van die pasta tandca riës kan worden overwonnen. Afdoende controle op de waarheid van die commerciële beweringen is onmoge lijk, temeer waar ook tandartsen volko men verschillend oordelen over het nut van de uitwendige fluor-remedie. Minis ter Vorrink, die alles op die ene kaart van de drinkwater-fluoridering had ge zet, geeft geen enkel blijk van de ambi tie om nog op andere manier bij te dragen tot bestrijding van het schrik wekkend woekeren van tandbederf. Zou een studiecommissie van onbevoor oordeelde medici, tandartsen en andere deskundigen niet met een schone lei kunnen beginnen uit te dokteren welke maatregelen het best kunnen leiden tot bestrijding van cariës zonder toepassing van massale dwangmiddelen? Het wordt de hoogste tijd om het drinkwatercon- flict te begraven, het tandbederf uit de politieke sfeer weg te halen en de indi viduele patiënt een goed recept te geven. Hoekstra zei dat men bij misbruik van de sociale voorzieningen niet alleen moet kijken naar de werknemers, maar ook naar de werkgevers. „De premieschuldi- gen trokken hun failliete jasje uit, hul den zich in een nieuw en zetten in een aantal gevallen hun ondernemingen on beschaamd voort”, zo zei Hoekstra. Dat deze ondernemingen toch weer opnieuw aan de markt kunnen deelne men is enerzijds het gevolg van onze wetgeving waarin met name ten aanzien van het vergunningenbeleid nog een groot aantal gaten zit en anderzijds is het te wijten aan de omstandigheid dat er telkens weer geldschieters bereid zijn dit soort lieden te blijven helpen, legde hij uit. De instanties die tenslotte achter het net vissen zijn heel vaak de fiscus en de bedrijfsvereniging. „De mogelijkheden om de sociale voorzieningen op te lich ten zijn voor werkgevers tientallen ma len groter dan voor werknemers en dat die mogelijkheden in bepaalde bedrijfs takken ook inderdaad worden gebruikt is heel duidelijk”, beweerde de voorzit ter. Hij noemde ook getallen van misbruik door werknemers. Zo zouden in 1974 op een totaal aantal verzekerden in het wegvervoer van 107.000 personen, er 30 zijn geweest die verkeerde inlichtingen hebben verstrekt. Slechts in drie geval len was er voor de bedrijfsvereniging aanleiding geweest de justitie in te scha kelen, aldus de heer Hoekstra. Naast faillissement, noemde de heer Hoekstra Achtergrond JERUZALEM (UPI). Israëlische troepen zijn gisteren opnieuw in bot sing gekomen met Arabische demon stranten op de bezette westelijke Jor daanoever. Incidenten deden zich on der meer voor in het oostelijk stads deel van Jeruzalem en in Jericho en Nabloes. Het was de derde dag van gewelddadige protesten tegen joodse vestigingen in het gebied, dat negen jaar geleden op Jordanië werd vero verd. De Israëlische premier Rabin bracht gisteren een bezoek aan enke le van de 16 joodse nederzettingen in het bezette gebied en zei dat geen ervan zal worden opgegeven. „Geen nederzetting werd gesticht om te worden ontmanteld”, zei hij. De gewelddadige demonstraties die zondag en maandag werden gehouden als protest tegen de mars van joodse nationalisten (Goesj Emoeniem) van

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1