Volgens mededeling Economische Zaken Fhiorideringswetje wordt ingetrokken Bulgaarse minister in ons land Wiegel ziet gesprek met CDA wel zitten Zuidmolukkers in Amsterdam in hongerstaking Tv-toestel ontploft Ziekenfonds mag solo huisartsen weigeren Helmenkluizen ABN verlaagt in Maastricht hypotheekrente Woubrugge verdwenen „Magische i I ditw paal” .WW i Ifc I I oooEnQfeuJ in I a I I Minister Vorrink keert op schreden terug Oost-West-verhouding uitvoerig ter sprake WOENSDAG 2 1 APRIL 1976 BINNEN- EN BUITENLAND 2 Ss 1 i o o 6 0 0 0 0.6 0 0 0 2 0 o o o o o 0.4 0 0 Jarig Klein Brand Brits A is Terug Drie van Breda Miljoen Herdenking -i éf dé - n ft -o „Urania" Acupunctuur naar VS Fiets Afwezig SS (Van onze parlementsredactie) (ANP). WEERRAPPORTEN Comité OC C Fokker mag Egypte Friendships leveren 17 18 19 16 19 12 18 17 18 19 16 17 15 21 20 21 20 7 21 12 16 22 19 20 17 20 20 19 19 18 23 20 17 11 18 20 18 20 20 20 10 11 6 5 4 5 3 0 0.1 o o o 0.8 4 0.6 0 0 0 0 0.8 UTRECHT (ANP). Door te weige ren, met de huisarts S. Molenaar een medewerkersovereenkomst aan te gaan, heeft het Utrechtse ziekenfonds „Voor zorg en Hulp bij Ziekte” geen misbruik gemaakt van zijn bevoegdheid- Deze uit spraak heeft de president van de recht bank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk, gisteren gedaan in het kort geding dat de huisarts tegen het ziekenfonds had aangespannen. Minister Van der Stoel haalde zijn Bul gaarse ambtgenoot Petar Mladenov af Vandaag is de Britse koningin Eliza beth jarig. Ze wordt vijftig. Gisteravond vierde de koninklijke familie dit met een diner. Later op de avond werd een bal gegeven op Windsor Castle. Onder de gasten daar bevonden zich prinset Margaret en Lord SnowdotL die onlangg van tafel en bed zijn gescheiden en ex- politieke leiders zoals Edward Heath en Harold Wilson. geheelonthouder feestjes houden. 5 4 6 3 4 14 7 5 8 5 6 5 1 5 4 9 5 7 7 4 8 2 4 12 1 9 8 9 1 6 7 9 14 c g t r r o 0.1 0.1 0.1 o n nno n nnw nno n nno nnw nno nno zzo nno nnw nnw w no nno zw nnw w.sL no w.st. w.st. ono no w.st. nw w.st. nnw n n nno w.st w.st. n ver. nnw w.st. nnw no o wzw De hongerstakers richten zich voorts tegen de „economische uitbuiting” van de Zuid-Molukken door de Indonesische regering, de gedachtengang achter de straffen van de veertien in Nederlandse gevangenissen en het uitblijven van de installatie van de commissie Nederland- Zuid Molukken. „Derhalve vragen wij de wereld en met name het Nederlandse volk hun ogen te openen voor het leed, dat het Zuidmolukse volk reeds 26 jaar onder gaat. Tevens willen we met deze actie nagaan of ook vreedzame acties in deze tijd van geweld nog effect hebben om daaruit hoop voor de toekomst te putten, zodat we op die weg verder kunnen gaan”, aldus de hongerstakers in het pamflet. Tegen de wil van de Academische Raad in heeft de staatssecretaris van Onderwijs Klein direct contact opgeno men met de Rijksuniversiteit van Gro ningen. De staatssecretaris wil weten, of het toelaten van 275 studenten Genees kunde niet tot onaanvaardbare gevolgen voor het onderwijs zal leiden. De Acade mische Raad adviseerde de staatssecreta ris dit aantal toe te laten. De medische faculteit Groningen achtte 255 studenten nog juist aanvaardbaar. De staatssecre taris stuurde eerder soortgelijke brieven aan de Colleges van Bestuur van de Universiteit van Amsterdam en van d« Vrije Universiteit, eveneens te Amster dam. De F-27M is uitgerust met een bolvor mige zoekrader onderaan de romp, als mede een lange-afstands navigatiesys teem. Het eerste wordt geleverd door Litton Systems in Canada, het tweede door Litton in de VS. Overige appara tuur is afkomstig van de Amerikaase fabriek Collins. Voor de Nederlandse industrie zou het niet de moeite lonen zulke apparatuur in licentie te vervaar digen, aldus Fokker. De fabriek rekent erop in de loop der jaren zo’n veertig a vijftig F-27M’s te kunnen verkopen. van het vliegveld Ypenburg bij Den Haag. het er naar uitzag dat het parlement de wet zou wegstemmen. Op het laatste ogenblik stelde mevrouw Vorrink toen voor om de wet voorlopig niet in stem ming te brengen. Weer in binnen- en buitenland Om hoeveel vliegtuigen het zal gaan, staat in het geheel nog niet vast, zo verklaarde men bij Fokker: „De onder- handelingen zijn nog gaande”. Waarne mers menen echter, dat het om een eerste bestelling van vijf a zes toestellen kan gaan, waarmee een bedrag is ge moeid van rond 60 miljoen gulden. Krijgt Fokker de bestelling niet, dan is de Britse Hawker-Siddeley-fabriek de eerste die ervoor in aanmerking kan komen, omdat op het ogenblik geen andere Amerikaanse of Europese vlieg tuigfabriek in staat is een soortgelijk vliegtuig te leveren als de Fokker Friendship F-27 Marine (F-27M), dat zo economisch in het gebruik is of modern genoeg om de kustwachttaken goed uit te voeren. Fokkers concurrent, de Haw- ker-Siddeley 748, is eveneens een twee- motorig turbo-proptoestel, maar anders dan Fokker hebben de Britten nog geen vliegervaring opgedaan met zo’n toestel dat Voorzien is van de benodigde speu- rapparatuur. WOUBRUGGE (ANP). Het paaltje, dat op verzoek van de parag nosten Gerard Croiset en W. Tholen •P 2 april is geplaatst in de berm van 4- kruising HerenwegKruisweg in Woubrugge, is verdwenen. Volgens •en woordvoerder van de politie is het paaltje, dat ongeveer 60 centime ter uit de grond stak, door onbeken den op paasmorgen vervangen door fen bordje met het opschrift „Jezus redt”. De besprekingen tussen de twee mi nisters van Buitenlandse Zaken vonden gistermiddag tijdens de eerste ronde, al dus diplomatieke kringen „in een open hartige en vriendschappelijke atmosfeer” plaats. „Met name is uitvoerig gesproken over de oost-west-verhoud!ing, de confe rentie voor Europese veiligheid en sa menwerking en de MBFR, de conferen tie over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in centraal Europa in Wenen. Verder is zuidelijk Afrika aan de orde gekomen met name Angola en de verhouding tussen de Europese ge meenschappen en de Comecon”. De Bulgaren vinden dat het nu nog te vroeg is om te oordelen hoe de akkoor- De brand in het natuurreservaat in Fochteloërveen tussen Veenhuizen, Ra- venswoud en Appelscha, was rond mid dernacht onder controle. Er is 300 ha hei door de brand verwoest, zo heeft het districtsbureau van de rijkspolitie in As sen meegedeeld. De brand werd bestre den door tien brandweerkorpsen uit Drenthe en Friesland. De 350 militairen uit Assen, die waren ingeschakeld zijn weer naar hun basis teruggekeerd. En kele brandweerkopsen blijven nog bezig met de nablussing. De bewoonster van het appartement waèr de brand uitbrak wist op tijd naar buiten te vluchten. Via de openstaande deur sloegen de vlammen de gang op. De brandweer bluste de brand echter snel. Een vrouw liep een shock op. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis BALK (ANP) VVD-fractievoorzit- ter Wiegel ziet in het program van het Christendemocratisch Appel (CDA) vol doende aanknopingspunten om een ge sprek tussen CDA en VVD met een redelijke kans van succes mogelijk te maken. schuwde er toen voor dat voorkomen moet worden dat de zogenoemde „derde mand”, waarin deze zaken thuis .horen, onder de tafel zou worden geschoven. Als hoofd van de eerste Rotterdamse delegatie, die een officieel bezoek brengt aan de Bulgaarse havenstad Burgas, is burgemeester Van der Louw van Rotter dam gistermiddag van Schiphol naar de Bulgaarse hoofdstad Sofia vertrokken. Het doel van de reis is volgens de Rotterdamse burgervader het verstevi gen van de contacten die er al langere tijd) tussen de beide havensteden bestaan. Dokter Molenaar heeft zich met een collega gevestigd in Maarssenbroek, het uitbreidingsplan van Maarssen. In deze nieuwbouwwijk werkt ook een gezond heidscentrum, dat in 1974 met steun van het ziekenfonds VHZ en de gemeente Maarssen bij wijze van experiment is gestart- Het ziekenfonds wilde dokter Molenaar niet als medewerker inschrij ven omdat het meende, dat het gezond heidscentrum minder kansen krijgt om goed van de grond te komen als in DEN HAAG (ANP). De Bulgaarse minister van Buitenlandse Zaken, Petar Mladenov, is gisteren op Ypenburg aangekomen voor een .officieel bezoek van drie dagen aan Nederland op uitnodiging van minister mr. Van der Stoel. Minister Mladenov, die wordt vergezeld door zijn echtgenote, Galya Mladenova, zal behalve besprekingen met minister Van der Stoel ook een ontmoeting hebben met minister president Den Uyl en door de koningin in audiëntie worden ontvangen. Morgen keert hij weer naar Sofia terug. Vandaag zou hij op op het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag een Nederlands-Bulgaarse overeenkomst op het gebied van plantengezondheidszorg ondertekenen. ALKMAAR (ANP). Een ontplof fend tv-toestel is gisteravond de oorzaak geweest van een brand in bet bejaarden- thuis „Nieuwspoort” in Alkmaar. Een appartement op de vierde verdieping van het huis is uitgebrand. AMSTERDAM (ANP) De ABN heeft de rente op woninghypotheken met gemeentegarantie, een jaar vast, verlaagd van 8 percent tot 7,75 percent. De verlaging is gisteren ingegaan. De hypotheken met gemeentegarantie, vijf jaar vast, en die zonder gemeentegaran tie blijven onveranderd 8,25 percent res pectievelijk 8,5 percent, aldus de bank- Lord Harris of Greenwich, de Britse onderminister van binnenlandse zaken is vandaag naar Nederland gekomen voor een bezoek van drie dagen, aldus een mededeling van het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken. De Britse on derminister zal met leden van de Neder landse regering spreken over politieza ken ter voorbereiding van de bijeen komst van Europese ministers van bin nenlandse zaken deze zomer, aldus een mededeling uit Londen. AMSTERDAM (ANP). Een twintig tal Zuidmolukse jongeren is gistermid dag op de trappen van de Koopmans beurs aan het Beursplein in Amsterdam voor onbepaalde tijd in hongerstaking gegaan. De actie is blijkens een pamflet dat zij verspreiden, bedoeld als protest tegen de „voortdurende onderdrukking van het Zuidmolukse volk door het Indonesische fascistische generaalsbe- wind” en de „autoritaire hautaine hou ding van de Nederlandse regering tegen over het Zuidmolukse volk en z(jn vrij heidsstrijd”. MAASTRICHT (ANP). Wethoudei A. Dols van Openbare Werken van Maastricht heeft gisteren de eerste hel menkluizen voor bromfietsen officieel in gebruik gesteld. Maastricht neemt daar door als eerste gemeente in Nederland een proef met deze kluizen. In de kluis kunnen de helmen beschermd worden tegen diefstal. Met het kabelslot van de bromfiets kunnen bromfiets en helm worden afgesloten. DEN HAAG. Minister Vorrink (Volksgezondheid en Milieu) gaat haar omstreden fluorideringswetje intrekken. Deze week of volgende week vrijdag zal zij hiervoor de toestemming van het kabinet vragen. De behandeling van de wet in de Tweede Kamer werd ander halve maand geleden opgeschort toen Volgens beide paragnosten, die op verzoek van Veilig Verkeer Neder land (VVNj een onderzoek doen naar onbekende krachten op zeer overzich telijke kruising, is in de grond bij de Bruising een „storingszone” die de menselijke geest een tijdelijke black out geeft. In het verleden zijn op deze kruising in Woubrugge opmer kelijk veel verkeersongelukken ge keurd, waarbij ook doden waren te Betreuren. Bij de gemeente Woubrugge, die toestemming gaf voor het slaan van het paaltje, en bij Veilig Verkeer Nederland zijn zeer uiteenlopende re acties binnengekomen op het onder zoek, De gemeente Woubrugge kreeg een brief waarin werd gesuggereerd baardharen van Paulus de Boskabou ter bij het paaltje te leggen. De baardharen moesten volgens de brief, „wel in een plastic zak worden ge stopt, want ze zullen hun magische kracht verliezen wanneer ze nat wor den”. Binnenkort zou het paaltje worden vervangen door een veelkleurig vier en een halve meter lang exemplaar, waarvoor bij Sikkens lakfabriek in Sassenheim in overleg met Crois et een speciaal kleurenmengsel wordt samengesteld. De paal zal drie meter in de grond moeten worden geslagen. Woordvoerder B. J. Woudenberg Van Veilig Verkeer Nederland heeft jisteren verklaard dat het onderzoek Biet de beide paragnosten ondanks de verdwenen paal zal worden voortge let. Het verzoek aan de provinciale waterstaat, eigenaar van de berm bij de kruising, om toestemming voor het slaan van de lange, veelkleurige paal kijft gehandhaafd, aldus de heer Woudenberg. Afgelopen donderdag verklaarde pre mier Den Uyl de kans zeer gering te achten dat Fokker aan Egypte de pa trouillevliegtuigen zou kunnen leveren. Hoewel de vliegtuigen voor zuiver mili tair Werk niet geschikt zijn, wordt de kustwacht in de meeste landen wel door militaire instanties uitgevoerd, in Neder land door de Marine Luchtvaart Dienst. Egypte verkeert nog steeds in staat van oorlog, op grond waarvan exportvergun ning geweigerd zou kunnen worden, al dus Den Uyl. In Jeruzalem verklaarde minister Boersma zondag nog tegenover onze correspondent, het „niet waar schijnlijk” te achten dat de transactie zou doorgaan. Volgens een woordvoerder van Econo mische Zaken heeft minister Lubbers de directie van Fokker al vorige week, voor hij met vakantie ging, ervan in kenni sgesteld, dat de onderhandelingen konden worden voortgezet. De 33-jarige Elisabeth Kerpel, die vo rige week samen met haar drie kinderen door haar ex-man uit haar flat in de Bijlmermeer werd ontvoerd blijkt zater dag weer te zijn teruggekeerd, zonder haar kinderen. Zij kwam uit Duitsland, waar haar ex-man haar had laten gaan. Haar gewezen echtgenoot reisde volgens de recherche met zijn kinderen door naar Turkije, zijn geboorteland. Minister van Justitie Van Agt ziet geen redenen de Duitse geestelijke Wilm de toegang tot de drie Duitse oorlogs misdadigers in de koepel van Breda te ontzeggen. Het CPN-Kamerlid Wolff had hierom gevraagd, omdat Wilm van zins zou zijn middels demonstratief ge drag zijn misnoegen over het nog langer vasthouden van de drie te uiten. Wilm bezoekt de gevangenen enkele malen per jaar. De gang van zaken binnen het gevangeniswezen ondervindt volgens de minister van het gedrag van Wilm geen nadelige invloed. Tijdens een partijbijeenkomst in het Friese Balk zei de liberale voorman gisteravond dat naar zijn mening zo’n gesprek dan bij de kabinetsformatie moet plaatsvinden. Voor het sluiten van stembusakkoor den vóór de verkiezingen zei hij niets te voelen. „Laat ieder maar zelf de strijd ingaan, dan zullen de kiezers de krachtsverhoudingen bij de formatie zelf bepalen”. Wiegel vergeleek het inzicht van het CDA met een januskop. Aantjes (ARP) wil voor de verkiezingen vastgelegd zien, dat het CDA met de PvdA verder wil. Andriessen (KVP) wil streven naar het doen van een verhulde uitspraak en Kruisinga (CH) wil geen voorkeur uit spreken. De VVD-leider herhaalde zijn pleidooi voor het bereiken van de nullijn voor de collectieve uitgaven. Binnenkort zal door een aantal commissies van de VVD en van de Teldersstichting (het wetenschap pelijk bureau van de partij) de laatste hand aan een saneringsplan voor de collectieve uitgaven worden gelegd. Dat plan zal een uitgewerkte uitgavenbeper king in de eerstkomende vier jaar in de orde van grootte van twintig miljard gulden bevatten. dezelfde wijk (waar over zeven jaar 24.000 mensen zullen wonen maar die nu nog maar 4000 inwoners telt) ook buiten dit centrum een huisartsenpraktijk voor ziekenfondsverzekerden functioneert. Artikel 47 van de Ziekenfondswet zegt, dat een overeenkomst alleen kan wor den geweigerd als er sprake is van „ernstige bezwaren” en volgens me vrouw Bakker .dokter Molenaars raads vrouwe, moeten die bezwaren dan be trekking hebben op de persoon, het ge drag of de handelwijze van de betrokken arts. Het ziekenfonds stelde bij monde van mr. N. de Jong, dat het gevaar dat M-aarssenbroek door de vestiging van solistisch werkende huisartsen geen goe de proeftuin meer zou zijn voor een gezondheidscentrum, ook geldt als een „ernstig bezwaar” in de zin van de wet. Blijkens de overwegingen bij zijn von nis was prof- Van Dijk het daarmee sens. Vooruitzichten voor vrijdag Overwegend zonnig en schraal weer. Aantal uren zon: 4 tot 14. Minimum temperaturen: om streeks 4 graden. Maximum temperaturen: omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. geh. bew. motr. motr. motr. mist motr. geh. bew. motr. zw. bew. zw. bew. geh. bew. 1. bew. zw. bew geh. bew. mist onbew. onbew. onbew. h. bew. zw. bew. onbew mist onbew zw.bew. onbew. mist onbew. onbew. mist regen 1. bew. onbew. geh. bew. 1. bew. onbew onbew onbew weerl. onbew. geh. bew. 1. bew regenb. DONDERDAG 22 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 5.28 uur onder 19.49 uur Maan op 2.33 uur onder 12.48 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 10.02 uur en 22.48 uur Laagwater 5.15 uur en 18.04 uur Per jaar vliegen zich in ons land zo’n miljoen vogels dood tegen elektriciteits- en bliksemdraden van de hoogspannings masten. Oplettendheid is geboden bij de grutto, de aalscholver, lepelaar en pur perreiger. Het Comité Vrouwen van Ra- vensbriick herdenkt vrijdag 23 april om twaalf uur de bevrijding van het voor malige concentratiekamp bij het Ra- vensbrück-monument op het Museum plein in Amsterdam. De Stichting dat zij, die de activiteiten gebruiken, er de voorkeur aan geven hun tocht thuis te beginnen. Het meest in trek zijn tochten van vijftien tot veertig kilometer, waarbij twaalf kilometer per uur als ideale snel heid wordt aangemerkt. Verder heeft de Stichting ontdekt, dat de zogenoemde kwaliteitsfiets, een lichte fiets met ver- snellingsmogelijkheden, zich momenteel in een warme belangstelling kan ver heugen. Daarnaast is ook de „oma-fiets” populair. Zij, die een dergelijke fiets tweedehands willen bemachtigen, moe ten zich bij vele handelaren o* een wachtlijst laten inschrijven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Lubbers van Economische Zaken heeft de directie van Fokker laten weten geen bezwaar te hebben tegen onder- handelingen met Egypte over de verkoop van Friendships voor de Egyp tische kustwacht. „Hieruit mag worden afgeleid dat de regering een exportvergunning zal afgeven, indien Fokker erin slaagt de bestelling op zijn naam te krijgen”, aldus gisteren een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken. B. en W. van Amsterdam menen, dat er voldoende aanleiding is te onderzoe ken in hoeverre acupunctuur kan wor den toegepast bij de bestrijding van onthoudingsverschijnselen bij drugver slaafden. Dit blijkt uit een door het gemeentebestuur geschreven ont- .erp- nota. Hulpverleners van het „Kontakt Centrum” hadden het gemeentebestuur gewezen op enkele experimenten met acupunctuur bij drugs-verslaafden in Hong Kong, de VS, Nieuw-Zeeland en West-Duitsland. den van Helsinki worden uitgewerkt. Maar en hiermee volgen de Bulgaren nauw het spoor van Moskou men is in Sofia van mening dat na de politieke ook de m-ilitaire ontspanning moet ko men. Minister Van der Stoel verklaarde be gin vorige week in Wenen over deze zaak dat Nederland de verklaring van Helsinki over Europese veiligheid en sa menwerking naar letter en geest wil uitvoeren. „Nederland is echter teleurge steld", 'aldus minister Van der Stoel, „dat er sedertdien nog nauwelijks enige voor uitgang is geboekt tussen Oost- en West- Europa op humanitair gebied, zoals de hereniging van gezinnen.” Hij waar- Naast de ethische bezwaren was het grootste struikelblok voor de Tweede Kamer de onzekerheid over de ontfluo- rideringsmogelijkheden. Tegenstanders van de fluor zouden mogelijkheden moeten hebben om het fluor bij de kraan uit het drinkwater te halen, zo vond het parlement. De minister stelde dat hiervoor een filter in ontwikkeling is, maar wilde over dit apparaat niet veel mededelingen doen. De ontwikke ling ervan was volgens haar afhankelijk van het welslagen van het wetsvoorstel. De minister heeft bij herhaling gezegd dat het wetje niet gezien mocht worden als de grote fluorideringswet, Het diende slechts om een wettelijke basis te geven aan de fluoridering van het drinkwater die nu in een aantal gemeenten plaats vindt. Door een uitspraak van de hoge raad hebben deze gemeenten eigenlijk geen recht om fluoride in het drinkwater te stoppen. Het departement van Volks gezondheid beraadt zich nog op de vraag wat er na het intrekken van het wetje met de fluoridering in deze plaatsen zal gaan gebeuren. Over dit onderwerp heeft een aantal fracties uit de Tweede Kamer pas geleden vragen gesteld aan minister Vorrink. Deze vragen zullen binnenkort worden beantwoord. Fiets heeft ontdekt fiets voor toeristische De grote afwezige op het feest was de nieuwe Britse premier Callaghan. Hij gaf er de voorkeur aan thuis te blijven. De Daily Mail - een groot ochtendblad - gaf Callaghan daarvoor een berisping: „Een koninklijke blunder, Jim”, zo luid de ’n kop. Callaghans voorgangers Heath en Wilson onderbraken de afgelopen jaren zelfs hun vakanties voor het bij- wonen van een verjaarsfeest van de koningin. De Daily Express suggereerde vanoch tend dat Callaghan zich niet in de sfeer van diamanten en champagne wil bege ven nu hij de vakbonden probeert te overtuigen van de noodzaak van uiterst minimale loonsverhogingen. Volgens an deren zou de 64-jarige Callaghan, die geheelonthouder is, gewoon niet van Het zeilend oplei- dingsschip van de Koninklijke Mari- sspsB ne, de „Urania”, is jjKjgS gisteren van Den Helder naar Ply- mouth vertrokken «W om deel te nemen aan de „tail ships- jïTH race” naar de VS W ter gelegenheid ■rS van het tweehon- derdjarig bestaan van deze natie. Het was direct al |s||K werken geblazen jMgjig toen de spinnaker moest worden uit gebracht.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2