VS ontkennen wijziging van hun beleid DAN MAAR DE BENENWAGEN Idi Amin in Joego-Slavië Kakelverse eieren al 2 jaar gijzelaar Effectenhandel in Frankrijk wordt belast Portugal gaat parlement kiezen achtergrond Francoise Claustre I fcl VEILING Ovamboleider ontvoerd Examenfraude in de Sovjet-Unie SLOPERSWERK Geweld Veroordeeld door mco scheepmaker Rellen in Belfast gw WOENSDAG 2 1 APRIL 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 3 I ig la iet Lm ;s- te Iff an e- :er m er iet de en ig 3“ id iet en er e» gi K- en in !ie m D- 0* of s- m e- a- tie ?n its >g ts MM X streven naar vrede in Libanon In tegenstelling tot wat eerder gemeld FRANQOISE CLAUSTRE an Geen enkele vooruitgang in het a- n- n- Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren meege deeld dat er geen wijziging is gekomen in het Amerikaanse verzet tegen militai re interventie van buitenaf in Libanon. PABUS (AFP). De Franse et- nologe mevrouw Francoise Claustre bevindt zich vandaag twee jaar in gevangenschap bij de Toubou-re- bellen van Tibesti in het noorden van de Afrikaanse republiek Tsjaad. a- n- bepaald dat gemengde patrouilles elke verstoring van het bestand moesten ver hinderen. Maar tot nu toe had dit be sluit nog geen enkel effect. Ongeveer 110 mensen kwamen in 24 uur tijd om het leven en er vielen ca. OSHAKATIE (AFP). Een leider en vier leden van de Ovambostam zijn eind vorige week bij de grens tussen Angola en Namibië ontvoerd. Gekozen worden 263 afgevaardig den. Vier van hen zullen hun buitens lands toevende landgenoten vertegen woordigen. Veertien partijen strijden om de gunst van de ongeveer zes en een half miljoen kiezers. Hun kandi daten worden gekozen volgens het stelsel van de evenredige vertegen woordiging. IIT at er id, in. ns or g: d- th ?n j- de iel r- s” ts e- de tij ‘IL Ót P- kt ur et in sn m de se is or en ie n- a- m lg o- en de kt ie LTT n. in >ij li fe ie ld in a- d- lei et lit en jn n- ig Ml •*n ;s- :s- de ti er e- te •st a- lie m Er is geen enkele hoop op spoedige bevrijding, ook niet voor haar man. die in augustus 1975 werd gegrepen en in hetzelfde gebied gevangen zit De verkiezingen zullen de grondlij nen van de politieke kaart van Por tugal na twee revolutie-jaren trek ken, maar vormen niet het eindpunt. De resultaten ervan verschaffen naar alle waarschijnlijkheid een basis voor de speurtocht naar kandidaten of zo mogelijk één nationale kandidaat voor de presidentsverkiezingen, die 4 juli volgen. De aanzienlijke bevoegd heden waarmee de president van de republiek krachtens de grondwet is bekleed, weerspiegelen het grote be lang van deze verkiezingen. BEIROET (UPI, DBA). De ge zamenlijke Syrisch-Libanees-Pales- 200 gewonden. Tot de doden behoorde tijnse pogingen om een nieuw be stand in de burgeroorlog in Libanon af te dwingen hebben gisteren wei nig vruchten af geworpen. Lang na menïijke hoge militaire comité. Dit" had het tijdstip dat het bestand moest ingaan maandag te middernacht woedden de gevechten nog voort De meeste Portugese politieke lei ders zien hun land met de komende verkiezingen een nieuw tijdperk, van politieke en economische stabilisatie na de twee roerige post-staatsgreep- jaren, binnentreden. Zo meent de lei der van de PPD, Sa Carneiro, dat zijn landgenoten ideologie-moe zijn en „zich gericht hebben op het oplos sen van praktische problemen'”- Prak tische problemen, die in overvloed voorhanden zijn: een werkloosheid van ongeveer 15 pet, aangezwengeld door de terugkeer van grote aantallen kolonisten uit Angola, inflatie, sta kingen - zoals die van de bouwvakar beiders in november, die uitliep op de belegering van het paleis Sao Bento, waar de grondwetgevende vergade ring bijeen was. Ook socialistenleider Mario Soares vindt dat „na dramati sche en moeilijke jaren” nu uiteinde lijk „vrijheid en institutionalisering van de democratie” hebben gezege vierd. LISSABON (AFP, UPI, DPA, Reuter). Zondag, de tweede ver jaardag van de militaire staatsgreep die een eind maakte aan de rechtse dictatuur, gaat Portugal zijn eerste vrij-gekozen wetgevende vergadering in ruim vijftig jaar kiezen. Het besluit hiertoe werd 14 januari van dit jaar door de regering bekendgemaakt: dat de volgende dag de voorbereidingen van nationale verkiezingen, die de wetgevende en uitvoerende macht van de militairen aan de politieke partijen zouden overdragen, officieel zouden beginnen. Dat is leuk voor de mensen. Op het strand van Miami Beach, Florida, legde onlangs voor de ogen van tientallen men sen deze zeeschildpad in ongeveer twee uur tijd zo’n honderd eieren en koos daarna weer het ruime sop. Een lid van de reddingsbrigade ter plaatse ontfermde zich over de eieren en bracht ze naar een stille plek, waar ze over zestig dagen moeten uitkomen. Een van de gevolgen van de spoor wegstaking in Japan. Twee inwoners van Tokio, mogelijk zó gewend elke dag dezelfde route te volgen dat zij niet anders meer kunnen, op weg naar hun werk. De stakers eisen ho gere lonen. De datum 25 april heeft nog in gevaar verkeerd door de mogelijkheid dat de vorig jaar gekozen grondwet gevende vergadering haar taak niet tijdig tot een goed einde zou kunnen brengen. Maar tegen de klok wer kend slaagde de vergadering erin het land 2 april, twee dagen voor het begin van de verkiezingscampagne, een nieuwe grondwet te bezorgen. De nieuwe grondwet, die van een parlementaire democratie, maar met de militairen als adviserende behoe ders, is het socialisme toegedaan - omdat zij voor een deel werd opge stéld toen links nog een overheersen- Hun optimisme wordt eigenlijk niet gerechtvaardigd door de toestand rond de verkiezingscampagne. Bij ge welddadigheden tijdens deze campag ne, door het hele land behalve tot dusverre in Lissabon, kwamen enkele mensen om het leven en werden velen gewond. Bijna elke verkiezings bijeenkomst levert een rel op. Rechts en links geven elkaar de schuld van de onrust en zijn er beide slachtoffer van. Belangrijk onderdeel van de grond wet, ook voor het nieuwe parlement, is het akkoord tussen Portugals mili taire leiders en de belangrijkste poli tieke partijen. Met dit akkoord doen de militairen, dat wil zeggen de leden van de Revolutionaire Raad, afstand van hun krachtens het pact met de partijen van april vorig jaar verkre gen bevoegdheid de regering te over stemmen, de wetgevende vergadering te ontbinden en kandidaten aan te wijzen voor presidentschap, premier schap en enige andere ministerposten. Dit in ruil voor de rol van politiek adviseur en bewaker van de grond wet. Het is de tweede ontvoering door een commando van de organisatie van de volken van Zuid-west-Afrika. Op 14 ok tober overmeesterde men twee politie mannen na acht anderen te hebben gedood. LONDEN (DPA) Aan de rand van de Noordierse hoofdstad Belfast hebben groepen rooms-katholieken en protestan ten gisteren straatgevechten geleverd met stenen. Verscheidene, honderden mensen namen aan de gevechten deel. Toch kon hij zich wel voorstellen, dat De Geus van den Heuvel, die dit jaar overleed en 90 jaar werd, de hele collectie wilde laten veilen en niet de behoefte had gevoeld haar in haar geheel aan (bijvoorbeeld) het Rijksmu- seum of het Amsterdams Historisch Museum te schenken of haar bijeen te houden in een of ander Museum De Geus van den Heuvel in een Amster dams grachtenpand. „Als ik de collec tie in haar geheel aan een gerenom meerd museum schenk, komt het grootste gedeelte toch in de kelder terecht. Dan heb ik liever dat de schilderijen onder de mensen komen, dan hebben zij er nog plezier van, zoals ik er ook mijn hele leven plezier aan heb beleefd”, was De Geus van den Heuvels argumentatie. En in zo’n klein „binnenvettersmu- seumpje” zag hij ook niet veel heil, omdat zulke musea slechts schaars be zocht worden. Naar de collectie-Drees- mann kwamen, voordat die in 1960 geveild werd, ook niet meer dan 300 mensen per jaar kijken. De entreegel den brachten nog te weinig op om ieder jaar de tapijten te kunnen reini gen, daarom is die hele collectie toen bij ons geveild, zei de heer Nienhuis, die het met grote tevredenheid vervul de dat hij het nog mocht meemaken dat een collectie van een dergelijke omvang en waarde door zijn (voorma lige) kunstveiling aan de man zou worden gebracht. Ik kan me die be roepstrots helemaal voorstellen, ook al is het veilen een handeling die precies het tegenovergestelde is van het collec tioneren. Wat De Geus van den Heuvel schilderij voor schilderij opbouwde, wordt maandag en dinsdag hamerslag na hamerslag afgebroken. De sloper contra de bouwer, afbraak na opbouw, dood na leven, zij zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden (je moet die dingen een beetje groot zien, zeg ik altijd maar.). een kleinzoon van de rechtse falangisti- ‘sche partijleider Pierre Gemayel. Diens begrafenis en de voortdurende schietpar tijen langs de „groene lijn”, die west- en oost-Beiroet scheidt, vertraagden het be gin van een bijeenkomst van het geza- de positie innam. De Portugese zwen king naar rechtsv met name na de mislukte rebellie van 25 november, waarvoor de (linkse) Copcon (veilig heidstroepen) van Ótelo Saraiva de Carvalho en indirect ook de Portuge- Se communistische partij verantwoor delijk worden geacht, wordt er niet in weergegeven- BELGRADO (Reuter, UPI). Presi dent Idi Amin van Oeganda is gisteren in Joegoslavië aangekomen voor een be zoek van twee dagen- Hij is door presi dent Ti to begroet op diens buitenverblijf op het eiland Brioni. De woordvoerder van het ministerie zei: „Wij blijven ons verzetten tegen elke militaire interventie van buitenaf omdat dit zou kunnen leiden tot verdere vijandelijkheden.” Uit een mededeling van de woordvoerder van het Witte Huis van maandag was opgemaakt dat de VS zich niet meer vierkant verzetten tegen elke militaire interventie van buitenaf, met name het zenden van Syrische troe pen naar Libanon- De woordvoerder van het Witte Huis had aan zijn mededeling nog toegevoegd dat de regering meende dat d-ë Syrische troepen in Libanon „een constructieve rol” hadden gespeeld in de poging een bestand op te leggen. Giste ren zei de woordvoerder van het Saté Department dat hetgeen op het Witte Huis maandag gezegd was, geen wijzi ging in het beleid betekende. De communistische partij heeft een beroep gedaan op haar leden zich van geweld tegen rechts te onthouden, omdat dat de tegenpartij het excuus geeft nog harder terug te slaan- De Portugese president, da Costa Gomes, heeft het leger opgedragen maatrege len te treffen om de campagne en de verkiezingen zelf ordelijk te laten verlopen en de burgers in staat te stellen hun grondrechten ongestoord uit te oefenen. Grote onrust wekte het bericht in de Westduitse „Stem”, dat ex-presi dent Antonio de Spinola een rechtse staatsgreep in Portugal voorbereidde, met name door het noemen van luchtmachtchef Morals e Silva en twee andere conservatieve hoge mili tairen als vertrouwensmannen van het slagwapen van de ex-president, de ultra-rechtse MDLP (democrati sche beweging voor de bevrijding van Portugal). Door de betrokken militairen, die de beschuldigingen onmiddellijk van de hand wezen, werd, het bericht PARIJS (Reuter). De Franse rege ring verwacht dat haar inkomsten met ongeveer één miljard frank (600 miljoen gulden) per jaar zullen stijgen als haar voorstellen voor een belasting op de aanwas van vermogen als gevolg van transacties in effecten worden aangeno men, zo blijkt uit mededelingen van minister van financiën Jean-Pierre Fourcade. Francoise Claustre werd in de nacht van 21 op 22 april 1974 gevangen geno men tijdens een overval van de rebellen van Hissen Habré, een dissident kopstuk van het nationale bevrijdingsfront van Tsjaad. Noch Parijs, noch Afrikaanse landen zoals Gabon, noch de Verenigde Naties, noch de Organisatie van Afri kaanse Eenheid, noch het internationale Rode Kruis, zijn erin geslaagd de zaak tot een oplossing te brengen. Mevrouw Claustre werd gevangen ge nomen samen met twee andere Europea nen. De eerste, een Westduitse arts, werd al gauw vrijgekocht met een losgeld dat door zijn regering werd betaald. De tweede, de Fransman Marc Combe, wist te ontvluchten. De etnoloog bleef alleen achter en Hissen Habré - die openlijk rebelleert tegen het bewind in N’Djame na - heeft zich sindsdien van haar bediend, bijvoorbeeld om wapens los te krijgen van Frankrijk, die het hem nog steeds niet heeft geleverd. De „affaire-Claustre” is tot september 1975 gekenmerkt door een reeks gebeur tenissen, zoals de executie in april 1975 van de Franse onderhandelaar Galopin, die door Habré gijzelaar was gemaakt, de gevangenneming in augustus van dat jaar van de echtgenoot van mevrouw Claustre, die zijn vrouw te hulp was gesneld, en de moordaanslag op presi dent Tombalbaye en zijn vervanging door generaal Felix Malloum. Parijs gaf Habré op 4 oktober van het vorig jaar een losgeld van tien miljoen frank in baar geld en „niet militaire goederen”, maar Habré verklaarde dat hij zijn gevangene toch maar niet vrij liet voordat hij wapens van Frankrijk had gekregen. werd heeft de christelijke president van Libanon Suleiman Franjieh, wiens on- middellijk aftreden door de linkse Laba- nezen was geëist, nog steeds niet het doo-r het parlement aanvaarde amende ment op de grondwet getekend dat ver vroegde verkiezing van zijn opvolger mogelijk moet maken. Franjieh staat er op dat de situatie zeker 10 dagen veilig blijft om de weg te banen voor de presidentsverkiezing in een rustige sfeer. De regering verwacht dat 200.000 a 300.000 mensen belasting moeten gaan betalen over de winst die de handel in aandelen en obligaties oplevert. Op het ogenblik zijn het er maar 5000. De belasting zal zodanig worden geheven dat iemand meer gaat betalen naarmate hij een hoger inkomen heeft. De voor naamste slachtoffers van het plan zijn mensen die nu helemaal geen belasting betalen doordat ze uitsluitend van de handel in effecten leven. MOSKOU (DPA) - Verscheidene ge wezen ambtenaren in de Oekraïne heb ben door bedrog met examenwerk een academische titel verworven. Naar het Russische partijblad ”Pravda”gisteren berichtte, zijn twee van hen de uit hun ambt ontzette onderministers voor land bouw en levensmiddelenindustrie I.- Kravtsjenko en N.Daniljak- Tevens ont hult het blad, dat studenten aan de Oekraïense landbouwhogeschool hun examenwerk uit afschriften van oude dissertaties samenstelden. Conservatieve krachten, de CDS (Democratische centrumpartij), PDC (christen-democratische partij) en de PPD (volks-democratische partij), hebben haar dan ook respectievelijk veroordeeld, afgewezen en betreurd. Deze partijen hadden zich zonder succes ingespannen het nu te kiezen parlement de- bevoegdheid te geven de grondwet te herzien, waartoe nu pas de volgende wetgevende vergade ring, voor 1980 voorzien, in staat wordt gesteld. Aan deze inspanningen lag waarschijnlijk voor een niet on belangrijk deel de verwachting ten grondslag dat de drie partijen samen 25 april meer dan 50 pet van de stemmen krijgen. Tot en met zondag 25 april kunt u in de Nes 73-87 in Amsterdam de collectie B. de Geus van den Heuvel bekijken, die op maandag 26 en dins dag 27 april in de Ronde Lutherse Kerk zal worden geveild. De heer De Geus van den Heuvel vormde zij» collectie, die 382 stuks omvat van Wil lem Jansz. van Aelst tot en met Jan Hillebrand Wijsmuller of, minder alfa betisch, van Rembrandt tot Van Mee geren, vooral in de jaren dertig, toen hij tussen het veilinggebouw van Christie’s in Londen en de National Gallery heen en weer liep om de kwaliteit te vergelijken tussen de oude meester die geveild zou worden en andere werken van dezelfde oude meester in het museum. Blijkbaar vergat hij onderweg wel eens wat details, want de kenners zijn het erover eens dat het weliswaar een unieke eh rijke collectie is, maar dat de kwaliteit van enkele „grote namen” nogal dubieus is. De Geus van den Heuvel was een self-made collector, die slechts sporadisch te rade ging bfj erkende kunsthandelaars, vermoedelijk omdat hij door een van hen in den beginne een keer bij de neus genomen was, waarna hij voortaan liever op zijn eigen neus vertrouwde. Bovendien was hij een verzamelaar voor zijn eigen plezier, die alles ophing wat hij had (de schilderijen hingen net als in het Louvre in rotten van drie tegen de wanden, tot op de wc aan toe, h«W ik me laten vertellen) en die ook niet, zoals het een verstandig verzamelaar betaamt, na de nodige bezinning drie zwakkere werken verkocht om vaa het verkregen geld een sterker werk te kunnen kopen. De ware amateur dus. Maar daardoor is de collectie wel van wisselende kwaliteit. Ik heb de heer H. S. Nienhuis, de voormalig eigenaar van Mak van Waay totdat Sotheby er zijn naam voor zette, gevraagd te schatten voor welke stad van welke grootte de collectie-De Geus van den Heuvel ala Stedelijk Museum zou kunnen dienen. Na wat loven en bieden van mijn kant, kwamen we na enige aarzeling tot overeenstemming over een stedelijk museum voor een stad tussen mers- foort en Utrecht in. beschouwd als een communistisch complot om de gematigde en cen- trum-rechtse militairen, die na de rebellie van 25 november macht heb ben gewonnen, in diskrediet te bren gen. Volgens anderen was het een poging doorlinkse militairen de ver kiezingen uit of af te stellen. Op grond van de nieuwe kieswet, van 5 februari, kunnen alle Portuge zen van 18 jaar en ouder, wonend op nationaal grondgebied of daarbuiten, in het bezit van een dubbele nationa liteit of teruggekeerd uit een voorma lige kolonie, aan de wetgevende ver kiezingen deelnemen. Bij de vorige verkiezingen, voor de grondwetgeven de vergadering van april 1975, waren alleen Portugezen die minder dan vijf jaar in het buitenland woonden stem gerechtigd, van wie er slechts onge- veer 8500 hun stem inderdaad uit brachten. In totaal wonen er enkele miljoenen Portugezen buiten natio naal grondgebied en in de ogen van waarnemers zullen van een grote op komst vooral de conservatieven profi teren.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3