duurt voort op Schiphol Geen kruiers Bezetting van schoenfabriek Uit de wereld van de Bonneterie: 100% katoenen overhemden. w Ontwikkelingslanden voor Unilever steeds belangrijker Pander Memorandum wijzigt mening over Elazar In bed ruikt *t soms naar spruitjes. ■1 'gonnenia ventilatietechniek BONNETERIE ,0111 ITHO A 19 7 6 4 2 1 WOENSDAG APRIL BUITENLAND BINNEN- EN KAMERLEDEN NIET TEVREDEN OVER ANTWOORD VREDELING DE Man die Nachtwacht ‘Berenbi Handelsdelegatie uit China in ons land OVERLEDEN GENERAAL NU .MARTELAAR” Elf lijken gevonden in Buenos Aires Royaal gesneden overhemden, met vertrouwde dubbele manchetten, gestreept en fil-a-fil. Verkrijgbaar in diverse tinten: prijs f. 69,-. Daarnaast uni polyester-katoenen travel shirts: prijs f. 65,-. Maak uw keus uit een ruime kollektie heren kleding. U bent welkom in de Amsterdamse Kalverstraat. Bij de Bonneterie en Pander. Of bij de Bonneterie op het Haagse Buitenhof. ’n Wereld inmode en meubelen. Een fijne neus verdient ’t beste. Nadelen beschadigde overleden Geen inzicht Concurrentie „Hele hap wegschoppen” Lieve Fedde, Mijn vrouw en ik zijn al zes jaar gelukkig getrouwd.Maar sinds kort komt ze steeds met een ander aan.Wat moet ik doen? Beste briefschrijver, praat er eens over met je slijter. r (ADVERTENTIE) geen onnodige (Vervolg van pag. 1) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Vanaf 479,- in de gelegenheid wordt gesteld om met een particuliere praktijk nog meer geld te verdienen”, aldus Beekmans. (Van onze redacteur in Jeruzalem J. van Wezel) binnen een maand of twee te verwach ten. Aldus de voorzitter van de directie van de Nederlandse Unüever Bedrijven, de heer M. L. Mogendorff. De onderhan- delingen met de vakbonden lopen al negen maanden. Er werken bij Noack 175 mensen- Alles wordt gedaan om hun ontslagen te voorkomen. De bedoeling is voorts om de twee verlieslijdende vlees- produktiebedrijven in Oss te bundelen- Hierbij zullen geen ontslagen vallen. De Savelfabriek is vanmorgen failliet verklaard. Tot curator is benoemd mr. IL Prinsen uit Eindhoven. Het uitspreken van het faillissement heeft tot gevolg dat de lonen van de werknemers door de bedrijfsvereniging van de schoenen en lederwarenindustrie worden betaald. Postbus 21 - Schiedam VELDHOVEN (ANP). De bezetting van de schoenfabriek Savel in Veldho ven duurt voort. Het overleg dat de vakbonden gisteravond hebben gevoerd met de directie van het bedrijf heeft niets opgeleverd, aldus vakbondsverte- genwoordigers. De eis van de vakbonden, dat een bedrag van 150.000 gulden aan achterstallige salarissen, vakantiegelden, vakantiedagen en extra uitkeringen voor georganiseerden zou moeten worden uit betaald, is door de directie niet ingewil ligd. BEUNOS AIRES (Reuter). In de omgeving van Buenos Aires heeft de politie gisteravond elf met kogels door zeefde lichamen gevonden. Algemeen wordt aangenomen, dat het hier slacht offers betreft van het rechtse „eskader des doods”. Het was de grootste massamoord in Argentinië sinds de strijdkrachten de macht overnamen op 24 maart. De bewindsman liet voorts weten, dat de hospitalen in Overveen en Utrecht mede dankzij de vergoedingen voor de kosten van burgerpatiënten geen verlies maken. In Overveen bedroegen de kos ten vorig jaar 3,9 miljoen en de op brengst 4,06 miljoen. Zowel in Utrecht als in Overveen werd 50 percent van de bedden door burgerpatiënten bezet. Beide parlementariërs hadden om deze gegevens gevraagd, omdat militaire art sen volgens hen de apparatuur in de hospitalen tegen een geringe vergoeding gebruiken voor behandeling van patiën ten uit hun burgerpraktijken, die zij naast hun militaire werk houden. Vol gens Kombrink en Beekmans verwerven de militaire medici zich hierdoor een abnormaal hoog inkomen. De ontwikkelingslanden worden voor Unilever steeds belangijker. In 1975, toen het in de westerse wereld niet zo best ging, gaven de economieën van de ontwikke lingslanden een groei te zien. De prijsverhoging voor aardolie heeft wei tot een slechte betalingsbalans geleid, maar dat werd opgevangen door hulp van de rijke landen. Nigeria en Indonesië bijvoorbeeld ging het naar verhouding economisch goed en juist daar neemt Unilever een sterke positie in. JERUZALEM. Oud-opperbevelheb- ber generaal David Elazar is een paar dagen na zijn plotselinge dood van hoofdschuldige aan het Israëlische falen in de Jom Kippoeroorlog in 1973 tot martelaar geworden. Al houdt u van spruitjes, ’t is niet lekker om in de lucht ervan te moeten slapen. Itho rekent af met onwel riekende luchtjes van smakelijke gerechten. Definitief! Iedere Itho wasemafzuigk^p heeft een metalen vetfilter en roestvrij stalen onderplaat: onverslijtbaar, brandveilig en makkelijk schoon te maken. Randafzuiging maakt 'm effektiever. En de speciale motor beperkt geruis tot het uiterste minimum. Alle Itho kappen hebben Kema-Keur. Itho is gemaakt voor fijnsnuivers. En wij gaan er van uit dat u dat bent. Zelfs al houdt u van spruitjes. Het research- en ontwikkelingswerk gaat gestaag door en leverde in 1975 onder andere een voorgebakken brood op, dat in een wat men bij Unilever noemt „unieke verpakking” (plastic) tien weken tot drie maanden goed blijft bij kamertemperatuur. De huisvrouw kan het binnen tien minuten klaarmaken en heeft dan vers brood. Dit produkt, in luxe-broodsoorten, wordt nu op proef- markten in Engeland en ons land ver kocht. Het zeilschip De Eendracht kreeg het mee op zijn wereldtrip. ning als niet meer tot deze tijd behorend beschouwd. Schiphol volgt met de invoe ring van dit self-service systeem het voorbeeld van verschillende luchthavens in Europa en daarbuiten. Op Schiphol zijn momenteel nog 30 kruiers, voor het merendeel buitenlandse arbeidskrachten, werkzaam. Zij waren niet in dienst van de n.v. Luchthaven Schiphol, maar werkten op basis van vergunningen. Voor het sjouwen van een collo moest de reiziger op Schiphol 80 cent betalen. Voor een bepaald gedeelte van deze 30 kruiers bestaat wel de mogelijkheid na de eerste juni op de luchthaven te blijven werken. De lucht havendirectie heeft besloten 12 man personeel aan te trekken, die in dienst van een daarvoor op te richten afzon derlijke b.v. in continue-dienst belast zullen worden met het toezicht op de wagentjes. Daarnaast zullen zij worden belast met het verrichten van kruiers- diensten ten behoeve van mindervalide passagiers als ook met de behandeling van groepsbagage. De commissie die na de oorlog moest nagaan waarom de Israëlische strijd krachten zich door de Arabische legers hadden laten verrassen, kwam tot de conclusie dat de opperbevelhebber had gefaald. Hij zou te laat de reservisten hebben laten mobiliseren. Generaal Ela zar moest toen, als gevolg van het Dr. Buur, geneesheer-dlrecteur van het Marinehospitaal in Overveen, be strijdt, dat de militaire medische organi satie in zijn huidige vorm overbodig zou zijn. „De medische dienst is volledig geïntegreerd in de personeelszorg. Wan neer je die er uit zou halen, zou het hele systeem minder goed functioneren. Natuurlijk zouden de militairen ver pleegd kunnen worden in burgerzieken- huizen door burgerartsen. Maar daar zouden veel nadelen aan kleven. Het zou bijvoorbeeld erg vertragend werken om alle gegevens over een militair bij ver schillende burgercollega’s los te krijgen.” Dat militaire specialisten er een bur- gerpraktijk op na houden verklaart dr. BEEMSTER. De 38-jarige man uit de Beemster die vorig jaar september de Nachtwacht van Rembrandt met een mes ernstig beschadigde, is vorige week in een psychiatrische inrichting in Eind hoven overleden. Zijn stoffelijk over schot fc in Schagen gecremeerd. Het ministerie van Economische Za ken is blij met dit bezoek, doch zegt dat er beslist nog geen sprake is van het verstrekken van orders. De Chinezen blijken ook belangstelling te hebben voor onze voedingsmiddelenindustrie en de scheepsbouw. Het is tot nu toe onge bruikelijk dat een delegatie uit China in het kader van de handelsbevordering een dergelijk bezoek brengt. „Militaire hospitalen en De bonden zouden zich vandaag ver der beraden over eventueel te nemen juridische stappen tegen de directie van Savel. Voorlopig gaat de bewaking van het, fabrieksgebouw door het personeel door. Hardere acties worden niet uitge sloten. Vrijdagmiddag besloten de 54 perso neelsleden tot de bezetting nadat direc teur Van Sambeek hen had verteld dat het bedrijf de dinsdag na Pasen zou sluiten en dat er geen geld meer was om de lonen uit te betalen. Volgens Van Sambeek zou Enka de toelevering van grondstoffen (kunstleer) aan de schoenfabriek hebben stopgezet. Enka-Glanzstoff, heeft deze bewering van de fabrieksdirecteur met stelligheid van de hand gewezen. Wel had Enka reeds vorig jaar april aan de schoenfa brikant meegedeeld dat er gezien het bescheiden produktievolume geen gun stige vooruitzichten zijn voor rendabele produktie. Buur in de eerste plaats door de behoef te van de artsen om hun vak op een breder terrein te kunnen beoefenen. „Een goed arts moet veel ervaring heb ben. In vredestijd heeft de militaire arts met een beperkte groep patiënten te maken. Daarom wil hij via een burger- praktijk een groter scala van ervaringen opdoen”, aldus dr. Buur, die ervan over tuigd is dat geen enkele militaire specia list, zelfs met zijn extra inkomsten uit een burgerpraktijk, meer verdient dan zijn burgercollega’s. Minister Vredeling zegt geen inzicht te hebben in hoeverre het inkomen van een militaire arts, vermeerderd met de inkomsten uit de burgerpraktijk hoger is dan dat van vergelijkbare specialisten. Beekmans heeft er zelf minder moeite mee om tot een oordeel te komen. „Ik ben zelf twee jaar dienstplichtig arts geweest. Ik heb meegemaakt dat er in het militaire hospitaal in Utrecht burger artsen aan moesten treden, omdat mili taire collega’s het te druk hadden met hun burgerpatiënten. Dat zijn situaties die niet meer voor mogen komen. Het gaat erom dat er een groep mensen is die op kosten van de belastingbetaler een opleiding volgt, die dan op kosten van de belastingbetaler een dik betaalde baan krijgt en dan daarnaast nog eens DEN HAAG. Volgende maand komt een Chinese handelsdelegatie op bezoek in ons land. De Chinezen blijken belangstelling te hebben voor off-shore materiaal, zoals booreilanden. Daartoe zal een aantal scheepswerven worden bezocht. Het is de eerste keer dat een dergelijke delegatie ons land komt be zoeken. Vorig jaar bracht een delegatie van de Nederlands Kamer voor Handels bevordering een bezogk aan China. Wat margarine betreft, leidde de grote prijsstijging (door verviervoudiging van de grondstoffenprijzen in 1975) tot min der consumptie. Door de daarop volgen de prijsdaling (door halvering van de grondstoffenprijzen) in het tweede half jaar van 1975, nam de consumptie weer toe. Die tendens zette in 1976 door. De groei van het margarineverbruik stag neert in Europa, maar gaat door in de ontwikkelingslanden. In Nederland neemt halverine 35 tot 40 percent van de consumptie voor brood in. Doordat de grondstoffenmarkten nu redelijk stabiel zijn, is geen of nauwelijks een prijsver hoging voor margarine te verwachten. De vleesexport, dat wil zeggen: de hamuitvoer naar de Verenigde Staten, is een moeilijke toestand. Er is nog geen beslissing gevallen over het (aangekon- digde) sluiten van de fabriek van Noack in Amersfoort, maar die beslissing is Eind 1975 werkten bij Unilever ruim 320.000 personen. Eind 1974 waren dat er nog 357.000 25.000 zijn ervan afge gaan door de nationalisatie van Unile- verbedrijven in Zaïre en 1300 door nati onalisatie van de theeplantages in Sri Lanka. Vorig jaar zijn in Zaïre overi gens onderhanidelingen begonnen over een Unilever-deelneming van 40 percent. Bovendien zal dit concern de bedrijfs voering verzorgen. Wat de overige 60 percent betreft, wordt onderhandeld over een compensatie. De omzet van Unilever steeg met 6 percent tot 36-7 miljard. De bedrijfs winst daalde van ƒ2,1 miljard tot 1-99 miljard. De winst toekomend aan aan deelhouders zakte van 915 miljoen tot 771 miljoen, d.w.z. van 2,9 percent tot 2,4 percent van de omzet. Unilever NV betaalt 7,65 dividend per aandeel van 20 nominaal, tegen vorig j aar 7,25. De verkopen van het concern stegen wel in geldswaarde, maar voor alle bedrijfstak ken samen niet in hoeveelheden en dat is voor het eerst sinds jaren. artsen overbodige luxe” Volgens de oud-voorzitter van D’66 heeft Vredeling met zijn mededeling dat de helft van de bedden in de militaire hospitalen door burgers wordt bezet, ei genlijk zelf het vonnis al geveld. „Want”, zo redeneert hij, „daaruit kan je afleiden dat de militaire specialisten minstens de helft van hun tijd aan burgerpatiënten kunnen besteden. Werk waarvoor ze nog eens extra worden betaald. Dan blijft de vraag, zijn die hospitalen en hun specialisten dan wel zo nodig en, of zij in een tijd waarin men met een overschot aan bedden zit de burgerzièkenhuizen concurrentie aandoen.” Volgens Beekmans slaat het nergens op dat de militaire artsen hun gang maar kunnen gaan, terwijl in de burger maatschappij bijvoorbeeld een hoogle raar, die een bijbaantje heeft, verplicht is dit op te geven, waarnaar zijn extra inkomsten consequenties hebben voor zijn salaris aan een universiteit. Hij wil voor de militairen een soortgelijke ver plichting. Directe aanleiding voor de vragen van Kombrink en Beekmans was een inter view in het Vrije Volk met de gepensio neerde kolonel-apotheker, J. Prosé, die beweert dat de militaire hospitalen voornamelijk in stand gehouden worden om de specialisten de gelegenheid te geven extra geld te verdienen met hun burgerpatiënten. Prosé: „Ik heb me al tijd aan die praktijken geërgerd. Maar toen ik zelf nog in dienst was, liepen al mijn protesten stuk op de hoge bazen. Die hadden zelf immers meestal een burgerpraktijk. Het is een sterke clan, die zelf de dienst uitmaakt. De antwoor den op deze vragen heeft Vredeling ongetwijfeld ook weer van hun gekre gen. Er is maar één manier om de macht van die groep te breken en dat is de hele hap wegschoppen.” DEN HAAG/OVERVEEN Jan Beekmans (Tweede-Kamerlid D’66) neemt geen genoegen met het antwoord van minister Vredeling (Defensie) op zijn vragen over de bijverdiensten van militaire artsen en het volgens hem nutteloze bestaan van het marinehospitaal in Overveen en het mili taire hospitaal Dr. A. Matthijsen in Utrecht. „Ik moet hierover nog met Hans Kombrink (met wie hij de vragen samenstelde red.) contact op nemen. Maar ik vind in ieder geval dat we door moeten gaan. We moeten toe naar het opdoeken van de hospitalen in Overveen en Utrecht. Het is een overbodige luxe. Het is meer dan treurig dat Vredeling weer om alle wezenlijke zaken heendraait. Het is in feite een schandalig antwoord”, aldus Beekmans gisteren nadat Vredeling had laten weten dat hij geen aanleiding ziet wijziging aan te brengen in de positie van de militaire medici, die er ook nog een particuliere praktijk op nahouden. SCHIPHOL. De aankomende- en vertrekkende passagiers op Schiphol zul len vanaf 1 juni bij het sjouwen van hun koffers niet meer de hulp van een kruier kunnen inroepen. De directie van de N.V. Luchthaven Schiphol heeft na melijk besloten met ingang van die da tum over te gaan tot het self-service systeem. Op bepaalde, duidelijk aangewezen plaatsen, in aankomst- en vertrekhallen, alsmede op de parkeerterreinen, zullen karretjes geplaatst worden waarmee de passagiers zelf hun bagage kunnen ver voeren. Het gebruik van deze wagentjes, de luchthaven beschikt er over 700, is kosteloos. Een woordvoerder van de luchthaven Schiphol heeft verklaard dat bij de in voering van deze maatregel niet alleen de kostenfactor een belangrijke rol heeft gespeeld, maar ook het feit dat de lucht - havendirectie vele vragen kreeg van reizigers die liever zelf voor hun bagage wilden zorgen. Bovendien werd dit soort dienstverle- rapport van de commissie, zijn ontslag nemen. In een memorandum dat pas dezer dagen is gepubliceerd terwijl Elazar dat vorig jaar al een premier Rabin had toegezonden, zegt hij dat de toenmalige minister van defensie Mosje Dajan over igens verantwoordelijk was voor het de fensiebeleid. Dajan had volgens Elazar ook operationele bevoegdheden, dat wil zeggen dat hij ook bevoegd was om de strijdkrachten te mobiliseren. Dajan beschikte evenals Elazar over dezelfde informaties. Tegenover de com missie-Agranat had Dajan het echter laten voorkomen alsof de verantwoorde lijkheid geheel in handen was van Ela zar. In zijn memorandum deelde Elazar mee dat Dajan zelf het oproepen van de reservisten had uitgesteld. De commmis- sie zou de verklaring van Dajan klakke loos hebben overgenomen. Wat Elazar de commissie zeer kwalijk nam was dat zijn uitleg over de gang van zaken totaal werd genegeerd. Mosje Dajan weigert commentaar te geven op het memorandum van Elazar. „Wat ik te zeggen had, heb ik al ge zegd”, zo reageerde de voormalige minis ter. Ook de commissie-Agranat weigert enig commentaar. „Over 30 jaar zal al het materiaal worden vrijgegeven”, ver klaarde een woordvoerder van de com missie. Het memorandum dat Elazar aan Ra bin had toegestuurd is niet in de rege ring aan de orde geweest Elazar, teleur gesteld omdat hij wel bereid was Zijn verantwoordelijkheid te aanvaarden, maar niet in zijn eentje, besloot een boek te schrijven over wat hij als de waarheid zag. Maar de spanning en de frustraties werden hem teveel: hij werd vorige week door een hartaanval getrof fen. Nu heeft de regering posthuum het memorandum gepubliceerd. En weer wordt er aan alle kanten gezwegen. Regerings- en oppositiepartijen reageren voorzichtig met veel slagen om de arm; de heren hebben kennelijk nog heel wat te verbergen. Een ding is wel duidelijk geworden: Elazar is de zondebok geworden van het falen van het hele politieke en militaire establishment. Hij werd verantwoorde lijk gesteld als militair, de politici met Dajan voorop, gaven niet thuis. Nu wordt Elazar afgeschilderd als held, een moedig bescheiden man, die met grote bekwaamheid Israel in de moeilijkste dagen leidde, een man van grote integriteit, die zich niet met intri ges inliet. Over de doden niets dan goeds. MAASTRICHT Wethouder A. Dols heeft gisteren de eerste helmkluis in Nederland bestemd voor mo tor- en bromfiets helmen in ge bruik gesteld. Voorlopig zijn in Maastricht 12 van deze kluizen ge plaatst: het voor deel is, dat de helm veilig opge borgen is, terwijl de eigenaar niet langer gedwongen is met het om vangrijke voor werp rond te sjou wen. i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4