Commissie wil Bouw bejaardenwoningen oplossing zoeken bij het Europaplein voor vestiging pluimveebedrijf Formeel gekrakeel over al genomen raadsbesluit Modewinkel verhuist GEORGE HAAK: LIED VOOR IJMUIDEN( zentueld Z^breemenu I »L OVER IJMUIDEN GESPROKEN... ■g •MggwHr s Stichtingskosten geraamd op f 6.800.000 DEALER VAN SIMCA CHRYSLER MATRA SUNBEAM VOOR DE IJMOND Raad herroept en besluit opnieuw Vrijdagavond op NCRV De Coen De kermis ICip trIS WOENSDAG 2 1 7 APRIL 19 7b NIEUWS STREEK STAD EN UIT Bouwvergunning geweigerd OCCASION CHRYSLER J SS Weismidler-film CENTRUM SIMCA - door Jan kvan Baarsel Met Bovag-Garantie certificaat 14 dagen proefrijden in uw occasionfavo- riet 1OOO m2 showroom met kous uit veie merken I UI „voeren”, dan ook weinig moeite om de twee tegen elkaar op te jutten. Wiens werk was belang- rijker? Was het de muziek of de' tekst? Bij zo’n gelegenheid viel George Haak eens tegen Sam Vlessing uit: „Man, als jij allang vergeten bent zal er voor mij een standbeeld staan in IJmui den!” ZE WANDELDEN DIKWIJLS gezamenlijk naar de vishal, in die tijd toen het visserijbedrijf nog de ruggegraat van heel het eco nomisch leven van IJmuiden was: de componist Sam Vlessing en de dichter George Haak; Vlessing een beweeglijke nog al tengere man, Haak een rij zige figuur. Had Vlessing een tekst nodig bij een zojuist ge componeerd muziekje dan stond Haak direct klaar, zocht Haak naar muziek bij een van zijn vele gedichten dan kon hij altijd op Vlessing rekenen. Maar daarmee hield hun twee-eenheid op. Ka rakter en temperament liepen nogal uiteen. Het kostte de man nen in de vishal, meesters in het AUTOBEDRIJVEN wJw ML— wlh (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) .1— (Van een onzer verslaggeefsters) l B f t 2 t 1. I- l. r k e l- 8 n it k g De nieuwe vestiging van De Pee zal op donderdagmiddag 6 mei door de heer W. J. van Leeuwen, voorzitter van de Heemskerkse Ondernemers Combinatie, officieel in gebruik worden genomen. Dit gebeurt om 15 uur. Vanaf 7 mei is de winkel voor het publiek geopend. In de hoek Europaplein-Frankrijklaan bouwt de St. Agnesstichting de 93 be jaardenwoningen. Jubilerend IJmuiden in 1926: de school kinderen (alle jongens een petje op!) worden naar de plaats geleid waar ze aan de grote kinderauba.de zullen gaan deelnemen. B 1 f f t B 1 1 t 1 I 5 i i 5 t t 1 f 5 ft 1 5 e 0 n •t Mstad waren, ?k een het BEKEURINGEN. Vijf bromfietsbe stuurders zijn gisteren door de Bever- wijkse politie bekeurd, omdat hun voer tuigen teveel lawaai produceerden. POGING TOT DIEFSTAL. Gister nacht zijn pogingen ondernomen, een op de Beverwijkse Breestraat geparkeerde Volkswagen te stelen. Een tochtraampje van de auto was vernield. Voorts was er aan de bedrading geknoeid. Men slaagde er echter niet in, met de auto weg te komen. HEEMSKERK. Als de raad met het voorstel van B. en W. instemt wordt tijdens de op donderdag 29 april te houden raadsvergadering ten behoeve van de St. Agnesstichting een geldlening gegarandeerd en een rekening-couranto- vereenkomst gesloten, die het de stich ting financieel mogeiijk maakt 93 be jaardenwoningen te bouwen op een per ceel grond aan het Europaplein, hoek Frankrijklaan. In december verzocht de heer Hoog land het college, hem vergunning te verlenen voor de vestiging van een sier- pluimveeteeltbedrijf op een in zijn bezit zijnd perceel grond aan de Oosterweg. Daar op dit gebied een agrarische be stemming berust waar een sierpluim- veeteeltbedrijf niet ondervalt en bo vendien de oppervlakte van het perceel kleiner is dan de in de bestemmings- voorschriften vereiste oppervlakte beslo ten b. en w. de gevraagde vergunning niet te verlenen. Tegen deze beslissing tekende de heer Hoogland in maart van dit jaar bij de raad beroep aan, een beroep, dat door de desbetreffende raadscommissie op for mele gronden moet worden afgewezen. De commissie vraagt zich hierbij echter wel af, of het niet mogelijk is het bestemmingsplan zodanig te wijzigen dat vestiging van het bedrijf met woning aan de Oosterweg toch tot de mogelijk heden gaat behoren. De commissie is namelijk van mening, dat een sierpluimveeteeltbedrijf niet al leen geen storend element in het tuin- dersgebied behoeft te zijn, maar daarin zelfs een verantwoorde onderbreking kan vormen, die het aanzien van het landschap ten goede komt. De totale stichtingskosten worden ge raamd op 6.800.000. De directie van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft al ingestemd met het plan, terwijl de premiebeschikking ook al is ontvan gen. Ingevolge de Beschikking geldelijke steun particuliere huurwoning wordt op basis van de geraamde kosten de bijdra ge voor het eerste jaar voorlopig vastge steld op 448.539. Voorlopig wordt een huurprijs aange houden van f 235 per maand voordeze woningen. Voor de woningen met een 1 extra slaapkamer is voorlopig een huur- prijs berekend van 290. De bijkomende kosten zijn in totaal begroot op 127,15, als volgt onderverdeeld: waterverbruik 13, stookkosten en stroomverbruik 56, schoonhouden ƒ13, tuinonderhoud f 3, glasverzekering 1,60, dienstverlening Huiize St. Agnes f 2,75, kosten recreatie zaal 29, exploitatie recreatiezaal 5 en kosten algemene telefoon 3.80. In gevolge de beschikking individuele huursubsidie kan voor degenen die een inkomen hebben van minder dan 14.000 per jaar een extra bijdragen van f 170 per maand worden verkregen. staan van IJmuiden gezongen, door leerlingen van de lagere scholen op woensdag 5 september, in het sport park Schoonenberg. De tekst ver meldde toen „reeds driekwart eeuw” in plaats van „reeds vijftig jaar”. Bovendien was er o.m. het volgende aan toegevoegd: „IJmuidens Bloei, dit vragen wij Blijve immer ieders hou en trouw. IJmuiden als de Stad der Zee, Het leve hoog. Het leve vrij” (hier zijn twee liederen van Haak samengevoegd: laatstgenoemde tekst komt uit het eveneens in 1926 door meisjes- en jongenskoren gezon gen lied „Aan onze stad”. JvB). De heer R. Kramer herinnert zich van een „Ode aan IJmuiden” die bij het vijftigjarig bestaan werd ge.zon- gen deze tekst: „Zeg, kent ge het lied van die brullende zee? Dan zult ge een man zijn, dan zingt ge wel mee Het lied van die grote onmetelijke zee, Dan zult ge een zeeheld ver staan”. Is dit ook een gedicht van Haak? vraagt de heer Kramer zich af. Nee, leerde een nader onderzoek ons, nadat we aanvankelijk eveneens aan Haak hadden gedacht. De tekst is van een andere IJmuidenaar, R. Star- reveld, op muziek van Sam Vlessing. Het lied werd in 1926 voor het eerst gezongen door het mannenkoor Zang- lust van H. Pielage en het A Capella koor van J. Beider. De volledige tekst drukken wij binnenkort af. Wat Haak betreft, deze maakte wel een vastgestelde en koninklijk goedgekeurde verordening ging. Die wijziging veran derde echter niéts aan de vermenigvul digingsfactoren, die in de betreffende raadsvergadering definitief werden vast gesteld, conform die eerder vastgestelde verordening. Thans blijkt bij een aantel raadsleden verschil van inzicht te bestaan over het formeel wel of niet definitief vastgesteld zijn van de vermenigvuldigingsfactoren, behorende bij de' verordening op de onroerend-goedbelasting. Omdat b. en w. enige onzekerheid daarover ontoelaatbaar achten stellen zij nu aan de raad voor het eerder genomen besluit in te trekken en te vervangen door een besluit waarvan de tekst geen meningsverschil meer toelaat. Dit levert echter de volgend» moei lijkheid op. Besluiten tot vaststelling van factoren en tarieven voor de onroe rend-goedbelasting voor het belasting jaar 1976 moeten voor 1 april 1976 de koninklijke goedkeuring hebben verkre gen. Aangezien nu het besluit opnieuw moet worden genomen hebben b. en w. aan de staatssecretaris uitstel moeten vragen tot 1 juni 1976- BEVERWIJK. De herenmodezaak L. de Pee gaat begin mei verhuizen van de Wijkerbaan naar de Heemskerkse Deutzstraat. Achtergrond van de ver plaatsing is het feit, dat de zaak in Heemskerk over het dubbele van het huidige winkeloppervlak kan beschik ken. VELSEN. Vrijdag 23 april zal op het eerste net, tijdens een NCRV- uitzending, de Weismullerfilm over de Elwood-Mead worden vertoond. De film zal om 22.20 uur beginnen. HEEMSKERK Hoewel de Heems kerkse commissie voor de beroep- en bezwaarschriften op formele gronden akkoord kan gaan met de door b. en w. aan de heer D. Hoogland geweigerde vergunning tot de bouw van een woning met bedrijfsruimte aan de Oosterweg, stelt zij de raad toch voor, eens te bezien of er met een wijziging van het bestemmingsplan Heemskerkerduin en Noorddorp (waarin het betrokken stuk grond is gelegen) geen oplossing voor de problematiek gevonden kan worden. ten onrechte „doods” wordt door vele lezers gesteund; zij pleiten er nadrukkelijk voor dergelijke „kortsluiting” bij eeuwfeest te voorkomen. Dat de ker mis niet, zoals gewoonlijk, op het Willemsplein werd gehouden kan veroorzaakt zijn door het feit dat ze zo omvangrijk was, aldus sommige lezers; het Willemsplein was wel groot maar zoveel vermakelijkheden had het beslist niet kunnen herber gen. Mevrouw I- de Boer-Broersen te IJmuiden herinnert zich dat er een film van de kermis is gemaakt. Deze werd onder meer vertoond in haar school, de Comitéschool. Ze herinnert zich de film eens te meer doordat alle kinderen van haar klas een be paald moment uitriepen: „Kijk, dat is. Mevrouw De Boer was prach tig op de film gezet, zonlder dat ze er erg in had, op de Chimneytrap. Jammer dat die film verloren is gegaan, pf ligt deze nog onder het stof van een halve eeuw op een vergeten plekje van een of andere zolderruimte? :Reacties op deze rubriek: bureau van dit blad- Belt u liever, dan (023) 378601 JvB). Jan de Windstraat 2 - Beverwijk - Tel. 02510-39118 Betelgeuzestraat 6 - IJmuiden - Tel. 02550-17250 meestel De Mooij, in de tijd toen de verbinding met IJmuiden nog slechts uit het Zwarte Pad langs de Waterto ren bestond. Ik herinner me ook dat we een herdenkingsbordje kregen en dat meester De Mooij daarvan een exemplaar bracht naar de families Bik en Arnold, die zoveel voor IJ muiden hebben betekend en die toen in Den Haag woonden”. Mevrouw M. Noordzij-Swieserijn: „De jubileumliedjes van George Haak zijn onvergetelijk. Toen ik de „Kin- dercantate” in uw rubriek afgedrukt zag dacht ik terug aan de vijfde klas van school C aan de Breesaapstraat. waar we alle jubileumliedjes bij meestel- Cots leerden. We moesten alle teksten in een schrift noteren. Dat schrift heb ik nog, schoot me te binnen. Ik kon het meteen voor de dag halen”. Citaat uit een van Haaks daarin voorkomende gedichten: „IJmuiden in d’aanvang nog woest en nog klein lag eenzaam verlaten in ’t duin. Van scholen geen sprake, geen ker ken en plein, Geen bomen en bloeiende tuin. Men leefde er so ber, men bleef er tehuis En was men tevreden in d’eenzame kluis, Toch klonk reeds de leus in het verre verleên De Zee en IJmuiden zijn één”. De heer L. Reehorst: „De door u afgedrukte Kindercantate van George Haak werd ook bij het 75-jarig be- Mevrouw M. C.' Cos-Ketner te Ro- zendaal (Gld-) „Met grote belangstel ling heb ik uw verhaal over „onze trouwe Coen” gelezen. Ook ik heb heel bijzondere herinneringen aan dit schip. Miijn man kwam als stuur mansleerling bij de SMN op 7 sep tember 1915 en maakte zijn eerste reis met de „Coen”, tegelijk met n»g twee andere leerlingen, Dteperink en Rigter (beiden, evenals mijn man. inmiddels overleden). Gezagvoerder was kapitein Uilkens. eerste stuur man Versteeg, tweede stuurman Hel- lings, derde Ruij tenschildt en vierde Schrakamp.” „Ik zelf heb als passagier in 1916 de tweede thuisreis vanaf Bel-awan, via Kaap de Goede Hoop, Fallmouth en Kirkwall in Schotland meege maakt. Het was in 1929 dat ik de tweede stuurman Cos weer ontmoet te. Wij zijn daarna veertig jaar ge trouwd geweest. In 1957 ging mijn man met pensioen na 42 jaar dienst bij de SMN-” „U kunt zich dus wel indenken dat ik meegeleefd heb met de laatste reis van de „Coen” naar IJmuiden. Mijn man was toen haven stuurman. Het heeft ons veel verdriet gedaan dat het einde van diit schip zo moest zijn”. DE KERMIS De opmerking van de heer P. Bleeker te Santpoort in deze rubriek over de zuigkracht van de kermis bij de viering van het vijftig jarig bestaan van IJmuiden, waardoor de fraai versierde straten ’s avonds Vlessing is nog lang niet vergeten het standbeeld voor Haak is er (nog) niet gekomen. Eigenlijk zou van bei den een borstbeeld moeten staan in of bij het Cultureel Centrum in IJ muiden. Voer Vlessing, een van de eersten die tot ereburger van de ge meente Velsen werden benoemd; zo als burgemeester Rijkens toen zei: „Als IJmuiden cultuur heeft, dan heeft het deze aan Vlessing te dan ken”. Voor George Haak, omdat hij Die wijziging werd destijds na veel gediscussieer in de raad en met nogal wat spraakverwarringen aangenomen- Volgens algemeen geldende opvattin gen vormen voorstel en besluit ’én ge heel en wordt met het besluit het voor stel bekrachtigd. Beide worden evenwel apart op schrift gesteld en formee'l- juridisch kan worden gesteld, dat alleen van kracht wordt wat letterlijk in het besluit is verwoond, dus los van de tekst die in het voorstel staat- Het punt -is nu, dat de vermenigvuldi gingsfactoren die op de tarieven van de onroerenld-goedbelasting worden toege past wel in het voorstel stonden, maar niet in het besluit werden genoemd. Dat was volgens b. en w. ook niet nodig, omdat het om een wijziging in de al „Ode” maar ze was gewijd aan Am sterdam. Mevrouw H. van den Hoek-Oepkes herinnert zich dat zij in 1926 met de Comitéschool een uitvoering in de vishal heeft meegemaakt. Er was een groot koor, onder leiding van naar ze meent Jan de Nobel, die op een paar viskisten stond te dirigeren. Na af loop kregen de kinderen een lied mee naar huis, keurig opgerold, met een fraai lint er omheen. Mevrouw Van den Hoek herinnert zich de tekst nog glashelder: „Ziet de havens en de hallen, Ziet de sluizen en het strand. Zijn ze niet de trots en ere Van ons hele Nederland”. Deze tekst maakt deel uit van het lied „IJmuiden vooruit” van de Rotter damse bard Koos (J. H.) Speenhoff, die het met zijn vrouw zelf ten gehore bracht bij de officiële ont vangst aan boord van het stoomschip Rembrandt op 2 november 1926. Er blijkt ook een gedicht te zijn gewijd aan de heldendaad van kapi tein Nannie van der Wiele en zijn mannen bij de onlangs door ons be schreven ramp van de rijstboot „E- astwell”. Maar dat past beter in een volgend verhaal. HEEMSKERK De gemeenteraad van Heemskerk gaat in de openbare vergadering van 29 april een besluit nemen dat een eerder genomen besluit als het ware moet bevestigen. Het be treft een wijziging van de verordening op de heffing van onroerend-goedbelas ting. eveneens veel heelt gedaan om de van vroeg tot laat hard werkende gemeenschap van hei oude IJmuiden nu en dan boven het alledaagse uit te tillen. Wie was Haak? Een volbloed mari neman. die van jongsaf aan artistieke aspiraties had. Een man met een goed geschoolde stem die bij zijn vocale prestaties boven het peil van de ama teur kwam, tot bronchites daar een eind aan maakte. Een man met grote liefde voor de muziek, die op ver scheidene instrumenten goed thuis was. Dat wisten de mannen van de marine nadat ze hem in een groot etablissement in Hamburg eens had den uitgedaagd waar te maken wat hij, ijdel als hij nu eenmaal was, zo vaak beweerde. Haak was naar dt kapelmeester gelopen die het alle maal heel vreemd vond maar de Hollander z'n gang liet gaan. Een half uur lang bespeelde Haak allerlei instrumenten van het orkestje. Elke keer als hij in de loop der jaren in die zaak terugkwam tikte de kapel meester af, zodra hij hem opmerkte. „Herr Haak” moest maar zeggen wat hij het liefst wilde horen. Na zijn pensionering had George Haak alle tijd voor IJmuiden. „Mu ziek” betekende daar ..Vlessing” zodal Haak er in dit opzicht geen grote taak had. Wel als dichter. Zijn werk werd gretig gelezen en graag gezon gen. Hij zou zo trots als een pauw zijn geweest wanneer hij had kunnen weten dat zoveel teksten van zijn hand na een halve eeuw nog voortle ven. De publikatie van een van zijn gedichten, gemaakt bij het vijftigjarig bestaan van IJmuiden, leverde ons een kleine dertig telefoontjes op. Le zers declameerden hele strofen uit het werk van Haak, lezeressen zon gen ons zijn liedjes voor. Zoals mevrouw J. van Bavinckho- ven: „Zo groeide de Scheepvaart, IJ muiden werd groot. De stad heeft zich krachtig ontplooid. Zo groeide de Handel, Ze schiep zich een vloot En zo werd er alles ver- mooid. De Dekker’s en Gouda’s uit Egmond aan Zee, En voorts Ome Teun en veel anderen meê, Ze brachten die vis in het verre verleên En legden voor Handel de steen”. Mevrouw Van Bavinckhoven: „Wij leerden dit lied van George Haak op school D in het tregenwoordige I.I- muiden-Oost, toen nog Velseroord, bij

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7