Procedure ontworpen Koffiefilter met CDA-voormannen kool werd niet in Kamerdebat blijven streven bedoeld naar één lijst Natuurgebied in brand Concept-wetstekst VVD-PvdA ontwerp van inzake abortus gereed leven op 2 mln. planeten Gedetineerde gijzelde een verpleger Voortgaan op weg van vreedzaam samenleven Voorkeursrecht gemeenten zal niet effectief „Intelligent H H iï In Almelo Bulgaarse minister bij vertrek: r. pr vilege bij koop onroerend goed over Richtlijnen voor toekomst Ethiopië Raad voor de Volkshuisvesting Chinees vermoord V R IJ D A G 23 APRIL 19 7 6 BUITENLAND BINNEN- EN VERWIJDERING FLUOR 1 Défilé (Van onze parlementsredactie) Voetreis Ambassadeur Bevrijd Boete Weer in functie Samenleven Pinochet DEN HAAG. De ene CDA-lijst voor de verkiezingen van volgend jaar moet er komen, ondanks alle moeilijkheden rond de totstandkoming ervan. De ene lijst moet echter wel geloofwaardig zijn. Dat is de mening van de voorzitters van de drie christen-democratische partijen. Vergeer (KVP), De Boer (AR) en Van Verschuer (CHU) vergaderden gistermiddag samen met CDA-voorzitter Steenkamp over de recente moeilijkheden rond het CDA. Samenwerking Kinderuitbuiting Strafvermindering Trapvliegtuig - i 1 (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie binnenland) het (Van onze parlementsredactie) 99 i: pedalen van een gewone WEERRAPPORTEN en (Van onze redactie binnenland) 15 0 w 20 22 14 11 0 0 NAARDEN. De brandende wagon van de sneltrein Amsterdam-Enschede moet de grote brand hebben veroorzaakt welke gistermiddag in Nederlands oudste natuur reservaat, het Naardermeer, heeft gewoed. Omstreeks kwart over twaalf snelde de trein door het natuurgebied, terwijl de brandende stukken hout in het rond vlogen. Ongeveer een 100 ha van het zuidelijk deel van het reservaat, bestaande uit moeras bosjes, ging in vlammen op. bezoek van drie dagen aan Nederland naar sofia teruggekeerd. Gisterochtend werd hij door koningin Juliana op paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. Voor zijn vertrek van de vliegbasis Ypenburg verklaarde hij dat hij voor zijn komst naar Nederland niet de ver wachting koesterde dat hij en minister Van der Stoel volkomen hetzelfde zou den denken over alle belangrijke onder werpen van gesprek. Niettemin hebben we gemerkt dat er toch talrijke zaken zijn waar onze meningen in het geheel niet uiteenlopen. Volgens de Chileense dictator generaal Pinochet staan Chili en Uruguay bloot aan een aanval van internationale com munisme. „Maar we zijn er zeker van dat we de reus die ons aanvalt, zullen overwinnen, zoals David Goliath heeft overwonnen.” De Chileense machthebber zei een en ander tijdens een staatsbezoek dat hij momenteel aan Uruguay brengt. De Sovjet-Unie en Laos hebben giste ren in het Kremlin een viertal protocol len ondertekend voor politieke, economi sche, commerciële en algemene samen werking tussen beide landen. 1 bew. onbew. l.bew sneeuwb. l.bew. hagelb onbew h bew onbew onbew zw. bew. 1 bew regen zw.bew. 1 bew onbew. h bew motr. onbew regenb 1 bew geh bew regenb onbew onbew 1 bew zw.bew. h.bew sneeuw onweer zw.bew onbew zw bew geh. bew. onbew zw.bew regen onbew mist zw.bew onbew zw.bew h.bew AMSTERDAM (ANP). De Amster- damrse recherche heeft gisterochtend het l(jk van een Chinees aangetroffen in een Chinees gokhuis in de Binnen Bantam- merstraat. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. rtd. Twente Vlissingen Z.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis 10 11 10 10 10 9 11 11 10 10 10 20 18 5 22 11 13 21 6 12 12 11 0 0 2 0.6 03 3 3 0 0 0 0 0 0.2 3 6 02 0 0 0.1 0.2 02 0 0 0 0 0 0 2 0 1 11 0 0 1 1 4 16 20 13 10 15 21 19 6 17 11 15 18 19 6 5 15 18 18 20 3 1 1 0 0 3 1 1 3 1 2 12 11 1 7 0 0 5 2 3 1 12 9 2 2 6 10 12 0 11 2 2 13 12 1 2 2 7 Terwijl de trein met vastgelopen rem men en een brandende bagagewagen tussen Bussum en Hilversum tot stil stand werd gebracht, kwamen de eerste t.7 InT*M£xfc<£ worden éêh miljoen kinde ren uitgebuit, aldus de federatie van verkende jongeren, in. Mexico. In. de Méxfcaarlsé hoofdstaq alléén al zijn tweehonderdduizend gevallen van kin derarbeid en im sommige .provincies worden kinderen vanaf hun negende jaar te werk gesteld in de landbouw of aangespoord tot prostitutie. Tijdens dit vertrouwelijke overleg is- door de voorzitters een procedure ont wikkeld, die moet leiden tot die ene CDA-lijst. Wat die procedure is wil men nog niet bekendmaken. Op korte termijn zal het bestuur van het CDA van deze procedure op de hoogte worden gesteld. Oud-burgemeester R. J. Janssen van de Limburgse gemeente Eygelshoven heeft het college van B. en W. van deze gemeente meegedeeld dat hij de door GS van Limburg gevorderde boete van 3000 persoonlijk zal betalen. De heer Janssen en zijn beide wethouders Ver- kooyen en Verwijlen waren door GS gesommeerd het bedrag te voldoen. Het provinciaal college had het bedrag reeds van de jaarrekening geschrapt. In ver band met deze zaak verlengde de minis ter van Binnenlandse Zaken in 1975 de ambtstermijn van de heer Janssen niet. Weer in binnen- buitenland Op vrijdag 30 april wordt in de tuin van paleis Soestdijk weer het traditione le bloemendefilé gehouden ter gelegen heid van de verjaardag van koningin Juliana. Tijdens het défilé zal een mani festatie plaatsvinden georganiseerd door de Confederatie van Oranje-verenigin- gen in Nederland. Er zullen demonstra ties worden gegeven op verschillend ge bied, o.a. spel, turnen, volksdansen, trampolinespringen, zwemmen, schaken, nettenboeten, optreden van majorettes en een boerenkapel en het uitvoeren van een muzikale show. ZATERDAG 24 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 5.24 uur onder 19.53 no no no nno no ono no ono nno nno wnw wnw wnw no no ono nno ono ono o no wnw w.st. no no w w.st w ono n nno nno zzo ozo n verand nno n n zw king een week nadat het in de Staats courant is gepubliceerd. Verplichtingen die zijn aangegaan vóór het ter inzage leggen van het bestemmingsplan, mogen ook na de vestiging van het voorkeurs recht nog tot uitvoering worden ge bracht. Een geregistreerde overeenkomst, gesloten binnen een week na publikatie van het voorkeursrecht in de Staatscou rant, valt ook buiten het voorkeursrecht. Deze laatste bepaling moet volgens de raad worden geschrapt. De Amerikaanse cabaretier en ijveraar voor gelijke burgerrechten voor negers, Dick Gregory, en de Engelse lange- afstandsloper Steve Drury zijn woensdag afzonderlijk uit Los Angeles vertrokken voor een voetreis naar New York. Gre gory wil met zijn voettocht aandacht vestigen op de honger in het rijkste land ter wereld. De Brit wil een nieuw we reldrecord vestigen en tevens reclame maken voor de sport van het lange- afstandlopen. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 0.10 uur en 12 44 uur Hoogwater 7.55 uur en 20.49 uur In dit wetsontwerp wordt een recht, voor de gemeenten geregeld om in be paalde gevallen bij voorrang onroerend goed te kunnen kopen van eigenaren, die hun eigendom willen verkopen. Het wet sontwerp is opgesteld ter versterking van de positie van de gemeenten bij het kopen van onroerend goed om daardoor hun ruimtelijk beleid beter te kunnen uitvoeren. Zij worden daarin nu vaak belemmerd, doordat anderen snel grond, waarop gebouwd moet worden, van de eigenaren kopen vóór de gemeenten aan bod komen. In de gesprekken met minister Van der Stoel is ook het verschil tussen de systemen van het oostblok en het wes ten aan de orde geweest. Bulgarije wil voortgaan op de weg van vreedzaam samenleven ook al staan de systemen diametraal tegenover elkaar, aldus mi nister Mladenov. De ideologische strijd zal echter door gaan. De betekenis hiervan neemt zelfs toe met de voortgaande vreedzame coëxistentie, aldus de Bulgaarse minister. Hij voegde er tenslotte aan toe dat dit echter geen obstakel mag vormen in de samenwerking op alle terreinen zowel politiek, economisch als cultureel. g1 1? De raad beklaagt zich erover dat de regering pas om advies heeft gevraagd, nadat het wetsontwerp bij de Tweede Kamer was ingediend. Omdat de raad is ingesteld als adviescoilege niet van het parlement, maar van de regering, acht zij de gevolgde procedure onjuist en niet voor herhaling vatbaar. Het ministerie, van deze vondst op de hoogte gesteld, deelt nadrukkelijk mee dat dit filter niets van doen heeft met het filterapparaat dat tijdens de onlangs gehouden debatten over de fluoridering in de Tweede Kamer aan de orde kwam. Hierbij ging het om een filter aan de kraan, om kleine hoeveelheden water (voor huishoudelijk gebruik) te ontfluo- rideren. In het groot werkt dergelijke appratuur al, voor kleinschalige toepas sing is hij nog in onderzoek. Prof. Houwink, als veel tandheelkun digen fanatiek voorstander van drinkwa- terfluoridering, is op het idee gekomen om in een filtreerpapier van een koffie filter beenderkool te doen en daardoor water te gieten. Dit gemalen been wordt onder andere gebruikt om kwik uit wa ter voor aquariumdoeleinden te halen. In het laboratorium van de VU h eeft men met deze vinding geëxperimenteerd. Prof. Houwink is bezig samen met TNO deze filtreermethode nader te bezien. Het gaat erom dat een dergelijk filter niet te veel zou mogen kosten voor de consument die gekant is tegen het ge bruik van gefluorideerd water. Aange zien elk filter na langdurig gebruik een gevaarlijke kweekplaats van bacteriën wordt, moet het regelmatig vervangen worden. De politie i dentificeerde de Chinees als de 38-jarige Y.K.Ho. Bij de narcoti cabrigade stond hij bekend als handelaar in heroine. Sectie op het lichaam wees uit dat het slachtoffer is beschoten. De patholoog- anatoom dr. Zeldenrust vond drie schot wonden, één in het linker bovenbeen, één in het rechterbovenbeen en het dodelijke schot vlak boven het hart. Het militaire hof van appel in Athene heeft de straffen verlicht die eind vorig jaar waren opgelegd aan officieren, on derofficieren en manschappen die zich ten tijde van de Griekse militaire junta als leden van de militaire politie hadden schuldig gemaakt aan martelen. Acht tien veroordeelden zagen hun gevange nisstraffen verminderd en voorwaarde lijk gemaakt. De hoogste officieren za gen hun straffen van 25 tot 30 jaar verminderd tot 17 a 22 jaar. ADDIS ABEBA (DPA, Reuter). Ne gentien maanden na de val van keizer Haile Selassie en acht maanden na diens dood hebben de militaire leiders van Ethiopië voor de eerste maal een pro gram van het land bekendgemaakt. De richtlijnen daarvan wjjzen in de richting van een „volksdemocratie”. DEN HAAG (ANP). De Bulgaarse minister van buitenlandse zaken, Petar Mladenov is gisteren na een officieel meldingen van een grote spoorberm- brand bij de Naardense politie binnen. Met blusmateriaal in de hand moest de brandweer ongeveer een kilometer ver over de spoorbaan lopen om de brand haard te bereiken. Het vuur sloeg door de felle noordelij ke wind over van de berm op het zuidelijk gedeelte van het natuurgebied. De brandweerkorpsen van Muiden, Weesp en Bussum werden ter assistentie geroepen, terwijl een vliegtuigje van de Rijkspolitie op Schiphol aanwijzingen gaf over de brandhaarden. De brand weer slaagde erin het vuur te beperken tot het gebied tussen de plassen De Wijde Blik en Veertig Morgen. Om streeks vier uur was men de brand meester. In totaal zestig brandweerlieden waren bij de bestrijding betrokken. Natuurmonumenten meent, dat uitge zonderd het verloren gaan van de nesten van eenden en meerkoeten de vogelstand van de brand niet erg te lijden heeft gehad. De plannen behelzen de vorming van een .^revolutionair volksfront”. Na ver kiezingen voor een „revolutionair parle ment” zal een „volksdemocratische repu bliek” worden gevormd. Er is nog geen datum voor deze verkiezingen vastge steld. Het tijdstip, waarop de militaire lei ders de macht aan een burgerlijk be stuur zullen overdragen, wordt geheel in het vage gelaten. Het program belooft de diverse bevolkingsgroepen voor het eerst „regionale autonomie”. Evenals onder keizer Haile Selassie het geval was lijken ook de huidige leiders echter vastbesloten zich tegen de afscheiding van het opstandige Eritrea te verzetten- UTRECHT (ANP). Het ziet er naar uit dat alleen al binnen ons eigen melkwegstelsel zich intelligent leven heeft ontwikkeld op miljoenen planeten. Volgens bepaalde bereke ningen zijn er in onze melkweg twee miljoen beschavingen waarmee we kunnen communiceren. De Portugeese staatssecretaris voor vraagstukken van de landbouwstructuur, Vitor Louro, mag zijn regeringsfunctie weer vervullen. Dit blijkt uit een be schikking van Portugals premier Azeve do. De communistische bewindsman was geschorst omdat hij ervan werd ver dacht landarbeiders te hebben aangezet tot gewelddadige uitvoering van de landbouwhervormingen. Een onderzoek commissie kwam echter tot de slotsom dat berichten over „ophitsende redevoe ringen” van de bewindsman ongegrond waren. Dit laatste is van belang in geval een meerderheid van de Eerste Kamer af wijzend blijkt te staan tegenover het PvdA-VVD-ontwerp. In die situatie lijkt het waarschijnlijk dat beide partijen niet tot samensmelting van hun wets ontwerpen zullen besluiten. De WD heeft direct na het bereiken van het compromis ruim twee weken geleden ook te kennen gegeven sterk de voorkeur te geven aan een gezamenlijk wetsontwerp. De VVD zegt het risico niet te willen lopen dat de PvdA bij de eindstemming in de Tweede Kamer eventueel zal besluiten niej het VVD- voorstel (dat na het PvdA-wetsontwerp in stemming komt) te steunen. De regeling kan volgens de Raad voor de Volkshuisvesting we! effectief zijn ten aanzien van argeloze kopers en ver kopers, maar niet ten aanzien van die personen en instanties, waartegen het ontwerp in feite is gericht. „Voor wie veel met deze materie te maken hebben, komen bestemmingsplannen veelal niet onverwacht,” aldus het advies. Het ontwerp laat volgens de raad een aantal belangrijke ontsnappingsmoge lijkheden open, waardoor het effect van de wet nog twijfelachtiger wordt. Zo treedt het voorkeursrecht pas in wer- Bulgarije staat evenals Nederland achter de volledige uitvoering van de slotakte van de conferentie voor Euro pese veiligheid en samenwerking, aldus de Bulgaarse bewindsman, die vervolgde „en naar mijn mening doet Bulgarije alles om deze akkoorden na te leven. We zullen gezamenlijk moeten zorgen dat de vooruitgang welke in Europa is geboekt op het terrein van de samenwerking onherroepelijk zal zijn”. DEN HAAG. Een koffiefiltertje met beenderkool om fluor uit het drink water te verwijderen heeft alleen zin, als er inderdaad tot fluoridering van het drinkwater wordt overgegaan. Aldus een reactie van de zijde van het ministerie van Volksgezondheid op de berichten over een vinding van prof. dr. B. Hou wink, hoogleraar in de preventieve en sociale tandheelkunde aan de Vrije Uni- versiteit in Amsterdam. Het gevangenispersoneel en een psy chiater kwamen direct in actie, maar wisten de behandelkamer pas na twee en een half uur binnen te dringen en beide gevangenen te overmeesteren. De verpleger kwam met lichte verwondin gen uit de strijd, terwijl één van de gedetineerden tijdens het koelen van zijn woede op het interieur, zichzelf vrij ernstig aan de pols verwondde. Hij is voor behandeling overgebracht naar een Almelo’s ziekenhuis. Dit is een van de conclusies die de sterrekundige drs. Chriet Titulaer trekt uit recent wetenschappelijk on derzoek naar het leven op andere planeten. In zijn gisteren gepresen teerde gelijknamige boek geeft Titu laer een overzicht van de stand van zaken in het onderzoek in de ruimte vaart en de sterrekunde. Daarbij gaat hij speciaal na, welke kansen er bestaan op leven op andere planeten. Drs. Titulaer behandelt in zijn boek hoe leven ontstaat, welke kans er bestaat op leven in ons zonnestelsel en of er leven is op planeten bij andere sterren. Wat dat laatste betreft: alleen al in ons melk- stelsel zijn er zo’n honderd miljard sterren, waarvan de zon er een is. Statistisch gezien zou op miljoenen planeten leven mogelijk zijn, plane ten die ongeveer op dezelfde manier als de aarde rond een andere „zon” draaien. ALMELO (ANP). Een gevangene in preventieve hechtenis heeft gistermiddag het Almelose huis van bewaring danig in beroering gebracht. Hij drong de dokterskamer binnen waar zich nog een gedetineerde bevond, bedreigde de ver pleger met een geïmproviseerd steekwa pen en eiste van de directie 100.000 plus een vluchtauto. poging om het CDA op een verantwoor de wijze te laten slagen, anderen zien er een openlijke aanval op dat CDA in. Ook in de Tweede Kamer-fractie van de AR is een meerderheid tegen de ene CDA-lijst, terwijl de afdelingen van de AR die uiteindelijk moeten beslissen of zij hun partij in een CDA willen zien opgaan zeer verdeeld zijn. KVP-voorzitter Vergeer kondigde woensdag aan enkele initiatieven te zul len ontplooien, om te voorkomen dat de zaak uiteindelijk toch misloopt. Het ge sprek van gisteren met het opstellen van een procedure voor de samenstelling van de ene lijst, is een van die initiatieven. De Italiaanse industrieel Carlo Al- berghini, die op 4 februari werd ont voerd, is gisteren door de Italiaanse politie bevrijd. Deze had in de stad Milaan de schnuilplaats ontdekt waar de ontvoerder de industrieel gevangen hiel den. Tevens heeft de politie het losgeld in beslag genomen dat aan de ontvoer ders betaald had moeten worden. Aantal uren zon 3 tot 12 Miniumtemp omstreeks 3 graden Maximum temp, omstreeks 11 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur. 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal 80 percent. uu Maan op 3.21 uur onder 15.00 uur DEN HAAG. De door de regering voorgestelde regeling voor het voorkeurs recht van gemeenten bij de aankoop van onroerend goed, zal weinig effectief zijn. Dit stelt de Raad voor de Volkshuisvesting in een advies aan de regering over het wetsontwerp Voorkeursrecht Gemeenten. Met behulp van vele kleine bootjes moest de brandweer de ergste vuurhaarden zien te bereiken. Het slachtoffer van de vechtpartij in de Amsterdamse Binnen Bantammerstraat wordt het huis uitgedragen. Een 52-jarige Amerikaanse ex- lucht- machtvlieger, Joe Zino, heeft deze week geschiedenis geschreven door zijn eigen handig gebouwde trapvliegtuig vijf se conden in de lucht te tillen. Op een „hoogte” van 30 cm legde Zino, verwoed trappend, ongeveer 30 meter af. Zino heeft 6000 manuren geïnvesteerd in zijn toestel, dat gemaakt is van balsahout, schuimrubber en plastic. De trapkracht wordt via de pedalen van een gewone fiets omgezet in een open voorwaartse beweging. zijn DEN HAAG. De VVD heeft giste ren de PvdA voorgesteld één gezamen lijk wetsontwerp inzake abortus in te dienen. De VVD acht het beter dat PvdA en VVD ieder hun eigen initiatief- wetsontwerp intrekken en vervangen door een ontwerp dat de handtekening draagt van de vier indieners Lamberts- Roethof (PvdA) en Geurtsen-Veder (VVD). Het VVD-voorstel is een uitvloeisel van het compromis dat PvdA en VVD ruim een’week vtfor Pasen over’ abortüs hebben bereikt. Afgesproken is toen dat mr; Geurtsen de nadere uitwerkirig van het compromis ter hand zou nemén en de hoofdlijnen van het akkoord in een concept-wetstekst zou vertalen. Volgende week dinsdag zullen de ka merfracties van PvdA en VVD hun oordeel ge ven over het voorstel van Geurtsen. Van PvdA-zijde wordt opge merkt dat een en ander niet betekent, dat het eigen PvdA-voorstei definitief van de baan is. Naast het indienen van één gezamenlijk wetsontwerp blijft het mogelijk dat beide' partijen bij de be handeling van de abortuskwestie in de Tweede Kamer hun eigen voorstel hand haven en tijdens het debat de inhoud via amendementen op elkaar zullen af stemmen. President Ford heeft Francis Meloy benoemd tot ambassadeur in Beiroet. Hij was sinds december 1973 de diplomatie ke vertegenwoordiger van de VS in Guatemala. Meloy volgt McMurtrie Godley op die om gezondheidsredenen is teruggetreden als Amerika’s ambassa deur in Libanon. Vooruitzichten voor zondag. Overwegend droog met zonnige perioden. Plaatselijk nachtvorst en middagtemperaturen omstreeks graden. De partijvoorzitters hebben in een verklaring nog eens de noodzaak bena drukt van een wekelijks overleg van de huidige drie christen-democratische fracties in de Tweede Kamer over de actuele politieke onderwerpen die in het parlement aan de orde zijn. Dat moet er toe leiden dat de KVP, AR en CHU in de Tweede Kamer een meer eensgezinde lijn gaan voeren dan tot nu toe het geval is geweest. Die samenwerking was een van de voorwaarden die de partijraad van de AR begin april stelde voor de totstand koming van die ene lijst. Aanleiding tot topoverleg van gisteren was onder meer de kritische brief die het promi nente AR-lid prof. Goudzwaard, voorzit ter van de commissie die het CDA- programma heeft opgesteld, vorige week openbaar maakte. Daarin stelde Goudzwaard ondanks zijn bemoeienissen met het CDA-programma weinig heil te zien in de vorming van die ene lijst, waarmee het CDA de verkiezingen van 1977 moet ingaan. Ook andere leidende AR-politici, zoals fractieleider Aantjes, voelen weinig voor die ene CDA-lijst. Sommigen zien de brief van Goudzwaard als een uiterste Een team Amerikaanse sociologen is aan de hand van een onderzoek onder 51 paren in het Amerikaanse Middenwesten tot de slotsom gekomen dat het een mythe is dat ongetrouwde paren die samenleven gelukkiger zöuden zijn dan echtparen. Van de 26 samenlevende pa ren en 25 echtparen scoorden laatstge noemden zelf iets hoger in de mate van geluk. De 51 paren hadden geen kinde ren en waren sinds ongeveer 2,5 jaar bij elkaar. c

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2