Cubaanse ambassade in Lissabon door bom verwoest Details binnen tien dagen bekend Links ultimatum voor aftreden van president Franjieh Kissinger moet spitsroeden lopen I H i Z overwogen in Libanon DIEFSTAL Franse president nam maatregel in zaak-Claustre door mco scheepmaker Nieuwe regeling voor kunstnier-behandeling Revolutionaire regering Ontploffing in Boston 3 BUITENLAND BINNEN- EN 1976 23 APRIL V R IJ D A G lé BUDDINGH’S STEM sis ;te tie en schuwt ook krassere kwalifi- iet slachtoffers zijn de vrouw van een Cubaanse diplomaat en een ambas- sadefunctionaris. »g ie- 'an de ijn in- iies ide of en ng jd dg ht- ;ek »n- se- ?en >ed ino ijn lUt, cht >ne tse ng NAIROBI (UPI). De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger begint morgen aan een tournee door Afrika die het karakter zal hebben van een spitsroedenloop. Het „zwarte continent” heeft hem reeds voor zijn komst aan de kaak gesteld als een „bemoeial” caties als „moordenaar” niet. SALISBURY (Reuter, UPI). Premier Ian Smith zal binnen tien dagen plannen bekendmaken om Afrikanen in de Rhodesische regering op te nemen. Dit heeft een hoge functionaris gisteren in Salisbury meegedeeld. Dennis Divaris, de regeringsfunctionaris die verantwoordelijk is voor par tijdiscipline, zei dat Smith zijn voorstellen uiteengezet had tijdens een bijeenkomst met zijn parlementaire fractie die vier uur duurde „Er was een openhartige discussie en Smith werd uitvoerig over zijn voorstellen ondervraagd’. Beledigd BEIROET (DPA, Reuter, UPI, AFP). In de Libanese burgeroor log hebben de extreem linkse groe peringen gisteren een ultimatum van tien dagen gesteld voor het af treden van president Soeleiman Franjieh gesteld. Daarna willen zij een revolutionaire regering vor men wanneer aan dit ultimatum niet wordt voldaan. LISSABON (Reuter, UPI). De Cubaanse ambassade in de Portu gese hoofdstad Lissabon is gisteren volledig verwoest door de explosie van een krachtige bom. Een woord voerder van een ziekenhuis in Lis sabon heeft later bekendgemaakt dat bij de aanslag twee Cubanen zijn gedood en vier gewond. De A Oceaan Plan van Smith om Afrikanen op te nemen in regering Rhodesië tir t <3 Jtunesii MAROKKO ALGERIJE LIBIË EGYPTE ^SPAANSE' -SAHARA Smauretaniè' MALI TRMSiMIMN ISSAGfBliO IVOOR AKENIA ANGOLA (MALAWI Ik heb Cees Buddingh’ even opgebeld om te horen hoe dat nu eigenlijk precies zit met dat Patria-plagiaat. Hij' vertelde dat hij er door vrienden opmerkzaam op was gemaakt, en dat Frans Happel van het Rotterdams Nieuwsblad (ik ben dus weer eens te laat) al had uitgezocht hoe het zat. Bij Patria zegt men, dat men daar toevallig beschikte over iemand die de stem van Buddingh’ aardig kon na doen, en dat men daar toen dankbaar gebruik van heeft gemaakt. Frans Hap pel had ook al uitgezocht, dat daar weinig tegen te doen was. oy lij in rie is sa- onderhandelingen met de groepering van de Afrikaanse nationale raad, ANC, on der leiding van Joshua Nkomo mislukt waren, Nkomo verwierp de voorstellen van Smith al, zeggende dat deze geen oplossing zouden bieden voor de politie ke problemen of voor de eisen van de nationalisten inzake de onmiddellijke in stelling van een meerderheidbewind. Ondanks de politieke meningsver schillen zullen de zeven op hel bila terale vlak elk voor zich proberen meer Amerikaanse hulp te krijgen. Afrika is bijzonder zwaar getroffen door de inflatie en de stijgende olie prijzen en elk van de zeven landen kampt met ontwrichtende economi sche moeilijkheden. ar rs, ;e- ag en ht nd e- ne ;e- ORGANISATIE van AFRIKAANSE EENHEID O km 2000 an en ïze GS ran ?er BT- GS Iet ids ir is dé t. is 51 ten ;en die lan )a- ?e- ran ie- bij )or ur, :tie 3e- /e- yas er- zet de ?k- om De- >nd me rig >n- ich ita len ht- ?e- 3e- 59- lar ïn, ;n, es an Li- it- ise ad de el- sld ;r- aal oot m- ran len eft jer >ek ;t. te- ol- ni- ;n- in n- :in li- or n- a- fOPPER* VOLTA Deze kaart toont de landen die lid zijn van de OAE en tevens die staten, die door Kissinger bezocht zullen worden. AMSTELVEEN (ANP). De zieken fondsraad heeft gisteren regels vastge steld voor de vergoeding van de kosten van de behandeling met een kunstnier bij patiënten thuis in plaats van in het ziekenhuis. Het houdt in, dat aan ziekenfondsver zekerden de kosten worden vergoed voor aanbouw of verbouw van de woning in verband met de voor de dialyse noodza kelijke ruimte, alsmede voor de inrich ting. hebben begrepen dat het plan zou kun nen worden uitgevoerd zonder wijziging van de grondwet. dat hij op 1 april afzonderlijke bespre kingen voerde met vertegenwoordigers van Syrië, Egypte, Israel, Jordanië en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Op die dag confereerde hij voorts met mers nader brengen. Zambia’n in hoofdzaak op de koper- export draaiende economie is vrijwel verlamd door het lage prijspeil op de wereldmarkt. Kenia en Tanzania houden nauwelijks het hoofd boven water en Zaïre ondervindt een zware terugslag van de oorlog in het buur land Angola doordat de uitvoer niet langer via de Angolese havens kan lopen. Senegal heeft een verwoestende droogte van vier jaar achter de rug en ook Liberia zal volgens Afrikaanse diplomaten proberen van Kissinger extra los te krijgen. De organisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) maakt zich op voor een groot offensief tegen het blanke Rho desië, waarbij hulp van Rusland en Cuba door de meerderheid der aange sloten landen niet wordt geschuwd. De Russisch-Cubaanse steun aan de zwarte bevrijdingsbewegingen in zui delijk Afrika betekent in Kissingers machtspolitieke overwegingen een verstoring van het evenwicht tussen de super mogendheden. De OAE, in clusief de leden die tot dusver als min of meer pro-Amenikaans golden, wenst zich echter niet langer lijdelijk te voegen naar Kissingers conceptie van de internationale politiek. De voorstellen worden in regerings kringen beschouwd als een compromis dat bedoeld is om de politieke impasse tussen zwart en blank te doorbreken. Maar liberale politieke groeperingen hebben kritiek op de voorstellen gele verd. Zij zeiden dat zij „te weinig inhou den en te laat komen". Regeringskringen zeiden niet te ver wachten dat de fractie van de regerende Rhodesische frontpartij het plan in de IGERIAÓ Terwijl de politie toesnelde om het gebied af te grendelen verzamelden hon derden linkse demonstranten zich voor het ambassadegebouw, -leuzen schreeu wend als „dood aan de CIA” en „weg met de reactie”. Onmiddellijk na de explosie werden bij alle belangrijke ambassades in Lissa bon de veiligheidsmaatregelen ver scherpt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken gaf een verklaring uit, waarin „alle terroristische acties” krachtig wor- Maar blijkbaar meende Patria een goed kopere omweg te hebben gevonden, en plagieerde de koekfabriek liever dan dat zij betaalde. Ik kan u zeggen dat dit niet nieuw is. Dimitri Frenkel Frank, die zelf de naam Hadimassa voor zijn satirische programma bedacht, moest op een gege ven moment constateren dat een nacht club in Amsterdam zich ook Hadimassa had genoemd en dat de Mazda-autofa- brieken in Nederland met de reclamezin „Ha-di Mazda” begonnen te werven. Denk maar niet dat zij eerst gevraagd hebben of dat mocht, laat staan dat zij iets aan auteursrechten hebben betaald. ^rf^REP CENTRAAl AFRIKA Het zal wel weer niet, maar het blijft toch een vorm van diefstal, vind ik. Ik kan me best voorstellen dat Patria Bud-ï dingh’s stem wilde gebruiken, hij is tenslotte ook gebruikt als verbindende stem voor het programma „Poets”, hij heeft een bekende klank, en stemmen met een bekende klank worden om die reden graag voor STER-spots gebruikt. Spits uw oren maar eens, dan hoort u menigmaal een stem (zonder gezicht er bij) waarvan u eerst denkt: „Waar ken ik die stem toch van?”, en waarvan u daarna denkt: „Maar is dat niet.Ja, dat is inderdaad Ko van Dijk, dat is inderdaad Luc Lutz, dat is inderdaad Jeroen Krabbé. Krijgt Kissinger van zijn zeven gastheren al het nodige te horen, uit de Afrikaanse landen die hij niet bezoekt verwachten waarnemers tij dens de toernee een niet aflaitende stroom van kritiek. Oeganda zal daarbij waarschijnlijk het hardst de trom roeren. Amin is naar verluidt diep bele digd dat Kissinger hem als OAE- ÊMAURÏTiu Syrië heeft een antwoord op positieve toon gegeven op het recente initiatief van VN-secretaris generaal Kurt Wald heim om te komen tot nieuwe onder- handelingen over een vreedzame rege ling in het Midden-Oosten. Dit heeft een VN-woordvoerder gisteren meegedeeld. Ofschoon er op de bijeenkomst afwij kende meningen werden geuit, waren er geen tekenen die wezen op een splitsing binnen de fractie, aldus Divaris. „De fractie beschouwt het opnemen van Af rikanen in de regering als een radicale wijziging, maar wij weten dat wijzigin gen van dat soort moeten plaatsvinden”. Divaris zei uit het fractiegesprek te ZAÏRE lt RWANDA Kboeroendi1 Willen de Verenigde Staten hun greep op Afrika behouden, zo rede neert men daar, dan zullen zij hun politiek radicaal moeten wijzigen. Washington zou aktief steun moeten verlenen aan de verwijdering van het regiem-Smïth in Rhodesië en pressie dienen uit te oefenen op Pretoria om Zuid-Westafrika (Namibië), conform de besluiten der Verenigde Naties, zelfstandigheid te verlenen. De OAE heeft echter weinig of geen illusies over de mogelijkheid dat Kissinger bereid is zijn politiek in die zin bij te stellen. Om die reden beschouwt de OAE Kissingers reis dan ook eerder als een poging om verdeeldheid te wekken binnen deze organisatie. „Afrika moet niet lijdelijk gedogen dat Kissinger komt proberen de OAE te verminken”, waarschuwde Idi Amin, president van Oeganda en thans op toerbeurt voorzitter van de OAE. „Kissinger is een aartsvijand van het vrije Afrika,” vervolgde Amin in zijn boodschap aan de 47 OAE-leden, de ^ambassadeurs van de VS en de ,-Sov- jet-Unie, welke landen het voorzitter schap bekleden van de Geneefse vredes conferentie over het Midden-Oosten die in december 1973 bijeen, was. De geïntensiveerde strijd van de Rho desische regering tegen Afrikaanse nati onalistische guerrillastrijders heeft tot speculaties geleid dat Zuid-Afrika moge lijk militaire bijstand zou bieden. Premier Vorster waarschuwde voorts zijn detente-partner, de Zambiaanse pre sident Kenneth Kaoenda, en andere Af rikaanse leiders niet te gemakkelijk over oorlog te spreken omdat zij zich dat niet kunnen permitteren. In zijn toespraak in het parlement zei Vorster: „Ik doe een beroep op die Afrikaanse leiders die zo gemakkelijk over oorlog spreken, hun verstand te gebruiken en zich bewust te zijn van de uitwerking die dat op zuide lijk Afrika zou kunnen hebben. Wij zoeken geen oorlog, maar helaas zijn er leiders in Afrika die gemakkelijk over oorlog spreken, maar weten dat zij zich dat economisch niet kunnen veroorlo ven.” BOSTON (Reuter). In het gemeen tehuis van Boston is gisteren een zware bom ontploft, die 17 mensen heeft ver wond en grote schade aangericht. Tevo ren was telefonisch gewaarschuwd, maar de politie kwam te laat om hem onscha delijk te maken. Gezocht wordt naar een jongeman die volgens ooggetuigen op de tweede verdieping een pakje had achtergelaten. In Beiroet deed gisteren het gerucht de ronde dat mogelijk Franse troepen in Libanon zouden worden ingezet. De Franse ambassade in Beiroet sprak dit tegen. Volgens het gerucht zouden die Franse troepen gaan meewerken aan het handhaven van de orde. In Parijs zei een regeringswoordvoerder dat Frank rijk „een positief antwoord zöu kunnen geven wanneer de omstandigheden ertoe zouden leiden dat van Frankrijk een bijdrage tot instelling en handhaving van de veiligheid wordt gevraagd”. In een moslim-enclave in het oosten van Beiroet zijn door artillerievuur gis teren minstens 40 mensen omgekomen en ongeveer 80 gewond. In de naburige christenwijk vielen granaten die schade aanrichtten. Op het vliegveld van Bei roet werden veertien mensen gewond en een vrachtvliegtuig beschadigd door ar tilleriegranaten. Hetzelfde geldt voor cafés die ze Bo nanza of High Chaparral hebben ge noemd, of de Amsterdamse modewinkel die zich Stan Laurel heeft gedoopt. Schaamteloos misbruik van andermans naam of creatieve vondst. Een ander geval, maar toch ook vrij pijnlijk, vind ik de cosmeticawinkel in Amsterdam waarvan de eigenares blijkbaar Corrie Vonk heet. Met koeien van letters staat het op het raam. Het is natuurlijk wel handig om die overeenkomst in naam uit te buiten, maar ook nogal gênant, vind ik. voorzitter links laat liggen en Radio Oeganda heeft de Amerikaanse be windsman vanwege diens Midden- Oostenpolitiek en Angola-beleid re cent afgeschilderd als „moordenaar van Palestijnen en Afrikanen”. Hoewel de zich toespitsende crisis in zuidelijk Afrika het centrale the ma vormt, zal Kissinger met zijn gastheren ook diepgaand van gedach ten wisselen over economische aange legenheden. Vrijwel zonder uitzonde ring zijn de zeven landen belangrijke grondstoffenexporteurs. Het economi sche deel van Kissingers overleg mondt uit in een rede die hij op 6 mei in Nairobi zal houden vóór de VN-conferentie over handel en ont wikkeling. PARIJS (UPI). President Giscard D’Estaing heeft gisteren meegedeeld dat hij onlangs „een belangrijke stap” heeft gedaan om vrijlating te verkrijgen van de Franse oudheidkundige. Francoise Claustre, die haar derde jaar van gevan genschap in Tsjaad is ingegaan. Zij is daar in handen van rebellen. De aard van het initatief is slechts aan de president en premier Chirac bekend en zal „te zijner tijd” worden bekendgemaakt. De soevereiniteit van Tsjaad was geëerbiedigd. Het antwoord werd woensdagavond overhandigd door de Syrische vertegen woordiger bij de VN, Nowaffak Allaf. De VN-woordvoerder gaf geen uitvoeri ge bijzonderheden maar zei: „U kunt aannemen dat het antwoord positief van toon was”. Syrië dankte Waldheim voor diens stap en deelde diens bezorgdheid bij het zoeken naar wegen om een afbreken van het onderhandelingsproces te voor komen. Het herhaalde het standpunt van de Syrische regering inzake pogingen om een regeling te bereiken, zo zei de woordvoerder nog. Het Syrische antwoord was het eerste schriftelijke dat Waldheim ontving na- Deze foto werd genomen kort nadat een bomexplosie de Cubaanse ambassade in Lissabon had verwoest. ïrtV“5' 'Va Waarnemers verwachten dat de kritische tegenwind tot stormkracht zal aanwakkeren, zodra Kissinger is aangekomen in Tanzania, het eerste van de zeven landen op zijn program. Ter discussie staat in hoofdzaak de Amerikaanse politiek ten aanzien van de nog resterende blanke minder- heidsregiems op het continent, in Rhodesië en in Zuid-Afrika. De explosie in de Cubaanse ambassade veroorzaakte een enorme ravage op de vijfde en de zesde verdieping van het gebouw. Veel schade werd ook aange richt aan de handelsafdeling van de Tsjechoslowaakse ambassade boven die van de Cubanen. In hetzelfde gebouw bevindt zich ook de ambassade van Li bië. Premier Smith maakte zijn plan om. Afrikanen in de regering op te nemen drie weken geleden bekend; maar gaf toen geen bijzonderheden over hun functie of status. Die bekendmaking volgde spoedig nadat zijn constitutionele NIGER I i Jtsjaad/ SOEDAN Addis Abeba fthiopieJZJ-. De dichter Cees Buddingh’, die zijn eerste bekendheid kreeg via de Blauw- bilgorgel en zich later ontpopte als een geliefd verzenlezer op poëzie-avonden (de onderwerpen van zijn gedichten be wegen zich dan tussen het elastiekje en het dekseltje van een potje Heinz-sand- wichspread), beschikt over een stem en een timbre die huns gelijke niet kennen. En u weet, zodra iemand over een unieke stem met een uniek timbre be schikt, leent deze zich tot nabootsing. In het cabaret dat dit jaar aan het boeken bal vooraf ging, imiteerde Herman Pie ter de Boer eigenhandig Buddingh’s stem, en iedereen in de zaal hoorde meteen dat Cees Buddingh’ bedoeld was, maar dat hij het zelf niet was. Het zelfde is het geval met de STER spot van Patria’s snackschelpjes. Je hoort ogenblikkelijk: dit tó Buddingh’ zelf niet, maar het is wel de bedoeling dat je denkt dat hij het is. Dit effect wordt nog versterkt doordat de uitgesproken tekst zo om en nabij aan de dichtstijl van Buddingh doet denken, ook al kost het kenners en liefhebbers van zijn poëzie (zoals ik) weinig moeite om het plagiaat te ontmaskeren. Want het is met zijn praatpoëzie net als met bij voorbeeld Karei Appels schilderijen: ie dereen denkt dat hij en zijn zoontje van vijf het ook kunnen, maar het is noch hem noch zijn zoontje van vijf ooit gelukt. Naar wordt verwacht zal Kissinger de oprichting voorstellen van een in ternationale grondstoffenbank die ex porteurs en geïndustrialiseerde afne- tot elkaar zou moeten De portier van het gebouw vertelde verslaggevers dat hij kort vóór de ex plosie een man van tussen de 30 en 40 jaar met een tas in de hand had zien binnengaan. De man had gezegd dat hij naar de Cubaanse ambassade ging om te praten over het uitvoeren van hout. Een paar minuten nadat de man weer was vertrokken meende de portier een brandlucht te bespeuren. Nadat de Cu banen hem hadden verzekerd dat ze geen bezoek hadden gehad, kreeg hij argwaan, spoedde zich naar de zesde verdieping en zag daar een tas buiten de deur van de ambassade, waaruit een brandende lont stak. „Ik kon niets doen. Ik rende naar mijn flat om de politie te bellen. Juist toen ik de sleutel in het slot stak volgde de explosie. Mijn deur werd fingal weggeslagen”, aldus de por- ‘tier. Officiële kringen in Lissabon geloven dat de bomaanslag het werk is van rechtse extremisten. Conservatieve Por tugezen en vluchtelingen uit Afrika heb ben felle kritiek geuit op Cuba voor het sturen van duizenden militairen naar Angola, waar deze in de recente burger oorlog vochten aan de zijde van de bevrijdingsbeweging MPLA. Het onfatsoen schuilt in de eerste plaats hierin, dat men zich niet tot Buddingh’ zelf heeft gewend toen men bedacht dat het een goed idee zou zijn via een Buddingh’-achtige tekst en met een Buddingh’-achtige stem die Patria- snackschelpjes aan te prijzen. Als Ezra Pound zijn stem leende aan propaganda voor het fascisme, waarom zou Cees Buddingh’ zijn stem dan niet lenen aan reclame voor een snackschelpje, dat poëtisch gezien niet eens zo ver afligt van het elastiekje en het dekseltje van Heinz-sandwichspread? Wie zegt dat hij dat niet gewild zou hebben? (hijzelf, althans wat snackschelpjes betreft, maar tegen het aanprijzen van een goede whisky of een goede sigaar zou hij geen bezwaar hebben). „hij komt hier naar toe om een veideel-en-heers-politiek te slijten.” Hoezeer hij overigens ook met Amin overhoop ligt, op dit punt zal de Tanzaniaanse. president, Julius Ny- erere, het waarschijnlijk wel met de Oegandese dictator eens zijn. Nyerere zelf zal er zaterdag wel geen twijfel over laten bestaan dat hij Kissingers Afrika-politiek een misgeboorte vindt. De president hecht weinig geloof aan wat Washington met de mond bege leidt en is ervan overtuigd dat Salis bury en Pretoria nog steeds actieve Amerikaanse steun krijgen. Kissinger, die nog steeds zegt dat een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië vreedzaam tot stand moet komen en dat de apartheid en het blanke' bewind in Zud-Afrika niet te vergelijken grootheden zijn, biedt naar Nyerere’s - visie „veel te weinig, en dat nog veel te laat”. Hoewel de zes andere landen die Kissinger be zoekt Kenia, Zambia, Zaïre, Gha na, Liberia en Senegal als gema tigd en niet'bij voorbaat anti-Ameri kaans gelden, zal Kissinger ook daar dezelfde boodschap te horen krijgen, zij het in wat gematigder bewoordin gen. Met als mogelijke uitzondering Zaïre, zijn al die landen nog steeds diep geschokt over het Amerikaanse beleid inzake Angola. Zij menen dat Washington daar niet alleen zijn ei gen belangen, maar ook hun stand punten heeft verkwanseld. Mocht Kissinger ook in Afrika gaan uitpakken tegen de Cubaanse interventie in Angola, dan zal hij daar weinig of geen begrip ontmoeten en de positie van Washington alleen maar verder ondergraven. weg zou staan. De bijeenkomst van gis teren werd gezien als een om te peilen over hoeveel steun de premier binnen de partij over het algemeen kan beschik ken. Zuid-Afrika heeft géén besluit geno men verdere militaire hulp aan Rhodesië te onthouden, zo heeft premier Vorster gisteren in het parlement meegedeeld. Zijn verklaring volgde op een bericht in de Londense Times dat Zuid-Afrika ver der geen militairen of militaire uitrus ting naar Rhodesië zou zenden. „Ik ben niet bereid ook maar iets te zeggen over hetgeen Zuid-Afrika Rhodesië zou heb ben gegeven, geeft, of niet geeft”. De verhouding van Zuid-Afrika met Rhode sië is kort geleden aan een kritisch onderzoek onderworpen. Ziekenfondsverzekerden kunnen ook aanspraak maken op een vergoeding voor derving van woongenot, gebruik van water, stroom, gas en telefoon (voor zover in verband met de behandeling noodzakelijk) en voor het extra gebruik van linnengoed. De vergoeding hierdoor is voor 1976 vastgesteld op 99,40 per maand (vaste kosten) en 6,80 per dialy se (variabele kosten). den veroordeeld. In de verklaring wordt gepaste bescherming beloofd voor alle diplomatieke missies in de Portugese hoofdstad. ZUID- BOTSWANA

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3