Staat leent Voor huurders dure woningen tegen 8 pet meer kans op moeilijkheden VVDM haalt bakzeil Zaanse bank brengt de Obligatierente-rekening BLIGATI 51% Alberts Corner rijksdaalder kosten Bank Mees Hope nv Overheid moet bouwprojecten in buitenland garanderen Sparen? Beleggen? Mees &Hope biedt een lucratief compromis: UIZEND „Zonder part-timers zou koffie in vals geld in omloop Ja hoor, als ut lekker vindt, '^onnexnM Meubelfabriek Oisterwijk Obligatierente-rekening: de ideale combinatie van sparen en beleggen. mag u Berenburg best met een zachte g uitspreken. Als de S maar duidelijk is. O Theo Koomen gaat de TROS verlaten Opnieuw incident in visseriizone Ijsland 4 V R IJ D AG 2 3 19 7 6 APRIL BINNEN- LN .X 1 BALLAST-NEDAM: 99 BMH enige bank in Nederland een geïndexeerde reke ning die de voordelen van Y sparen en beleggen f combineert: de Obli- f gatierente-rekening. u een Obligatierente-rekening openen en daar dan per giro geld op laten storten. Wilt u meer weten? Vraag de speciale folder. hij gekoppeld is aan het rende ment van de laatst uitgegeven 3 langlopende staatsleningen. De rente varieert per maand. Het percentage - datdds niet door de bank zelf wordt vastgesteld - ligt in de prak tijk altijd hoger dan bij spaarrekeningen met zelfs een langere opzegtermijn. Voor mei bedraagt de rente bijvoorbeeld 5‘/2%.. Ook als u (nog) geen cliënt GROOT ri ji w L b< w ai A x X la b< T ir et st A n; st le bi 2< ‘Aa f Voordeel 1: Ruimevriieopname. Elke maand kunt u tot een bedrag van f 1000,- vrij opnemen. Voor de aankoop van effekten en onroerend goed kunt u zelfs vrij over uw volledige saldo bent van Bank Mees Hope kunt beschikken. Overigens geldt een vaste opzegtermijn van 3 maanden. ontvangt. Mees Hope heeft als Voordeel 2: En toch hoge rente. De rente op een Obligatierente- rekening is geïndexeerd. Doordat AMSTELVEEN (ANP). De financiering van grote projecten in het Midden-Oosten bezorgt de Nederlandse aannemersbedrijven extra pro blemen. De opdrachtgever eist garanties tegenover betalingen die nog niet door gereedgekomen werk zijn gedekt. Bovendien eist men als zeker heid dat de aannemer zijn verplichtingen nakomt een bankgarantie. Deze zekerheden zijn van een dergelijke importantie dat zij de verhouding van bedrijven met hun bankiers beheersen. Dit schrijft de Raad van Bestuur van de Ballast-Nedam Groep in het jaarverslag. Een voordeel van een spaar rekening is dat u doorgaans snel over geld kunt beschikken. Het leuke van beleggen is weer dat u over het algemeen meer rente ZOETERMEER (ANP)Een onderzoek in drie wij ken van de groeigemeente Zoetermeer (bij Den Haag) heeft uitgewezen dat bewoners van duurdere huurwoningen een grotere kans hebben in moeilijkheden te gera ken. Deze moeilijkheden zijn vaak financieel, maar ook sociaal. Dit heeft wethouder A. Nagtegaal (sociale zaken, welzijn en woonruimteverdeling) van Zoetermeer gisteren gezegd bij de publikatie van een onderzoek van de NV v/h Nederlandse Stichting voor de Statistiek onder de ongeveer 38.000 bewoners van de drie wijken. In Zoe termeer wonen ongeveer 46.000 mensen.. In het onderzoek werden geen bewoners van koopwoningen betrokken. I (ADVERTENTIE) 1 (ADVERTENTIE) van dienstbevelen kan hanteren als een beleidsinstrument. (ADVERTENTIE) (Van onze RTV-redactie) (ADVERTENTIE) 429860. f tafels stoelen TV-kasten bankstellen I slaapkamers wandkasten dekenkisten Vooral bewoners van dure huur- flats lopen het risico in moeilijk heden van financiële of sociale aard te komen. De VVDM is van plan zo snel mogelijk met de korporaals contact op te nemen om „eventuele misverstanden uit de weg te ruimen”. Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-1 8 uur. Ook weer op donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopje koffie staat klaar. VI O] gi rr g' v st d B E De VVDM was eerder tot haar stel- lingname gekomen doordat bestuurders die voorlichting kwamen geven aan re- cruten en die op de kazernes leden wilden werven, vaak door de comman danten of andere officieren werden ver wijderd. De marechaussee heeft in veel van deze gevallen proces-verbaal opge maakt. Koomen zit bijna een kwart eeuw in de journalistiek, waarvan tien jaar bij de radio en televisie. Bij de KRO-radio verzorgde Koomen het sportprogramma „Goal” en bij de TROS deed hij onder meer TROS-sport en het spel-program- ma „De bal is rond”. Theo Koomen verlaat de TRÖS omdat hij na tien jaar radio- en tv-werk zich nu weer hele maal aan het schrijven wil wijden. Elders in het verslag (waarin veel aandacht aan de part-timers en hun werk Wordt besteed) zegt drs. P. J. van Dun, directeur personeelszaken van Ahold, dat part-time werkkrach ten in een bedrijf als Ahold volslagen onmisbaar zijn geworden. Als Ahold gedwongen zou zijn om de part-time arbeid af te schaffen, dan zou het prijspeil aanzienlijk stijgen en zou de dienstverlening aan de klanten sterk delijk door, zo blijkt uit het onderzoek. Ruim drie kwart van de gezinnen heeft, sinds het op het huidige adres woont, moeten bezuinigen op voedsel en-of kle ding ten opzichte van de vorige woonsi tuatie. In 9 percent van de gezinnen is stek bezuinigd, in dertien percent enigs zins.- De bezuinigingen waren uiteraard Ijsland heeft dit officieel bekendge maakt. Hét was het eerste incident tus sen de Britten en de IJslanders sinds verscheidene weken. De heer Nagtegaal zei dat het rapport uitgebreid zal worden besproken binnen het gemeentelijk apparaat, om te zien wat snel gedaan kan worden. Hij wees daarbij op de lange-termijn-plannen van de gemeente om de structuur van Zoe- termeer (groei-gemeente, slaapstad voor Den Haag) ingrijpend te veranderen, zo danig dat het leefklimaat in de stad verbetert. Dit isolement zou ook veroorzaakt worden, aldus de signalen van de wel zijnswerkers, doordat vrij grote groepen Zoetermeerders door de relatief hoge huren over onvoldoende financiële mid delen beschikken voor de als normaal te achten kosten van levensonderhoud en van deelneming aan het maatschappelijk verkeer. Met genoemde garanties is gemiddeld 25 percent van de aanneemsom gemoeid. Voor een zeer groot bouwproject van de Ballast Nedam in Saoedi-Arabië ter waarde van circa 1 miljard komen deze garanties neer op ongeveer 2500 miljoen. Ballast-Nedam verwacht dat de omzet dit jaar tot ruim boven 1 miljard zal stijgen. Na een jaar waarin de omzet van 592.1 miljoen tot 917 miljoen steeg en de nettowinst 7,3 miljoen bedroeg (v.j.-verlies ƒ20,3 miljoen) is de Raad van Bestuur optimistisch voor de nabije toekomst. Doel van het onderzoek was te toetsen wat welzijnswerkers aan de gemeente hadden laten weten: dat mensen die in duurdere huurwoningen zaten, vooral flats, vaker in financiële moeilijkheden kwamen en ook vaker in sociaal isole ment raakten dan Zoetermeerders die in goedkopere woningen of in eengezinswo ningen woonden. Het onderzoek heeft uitgewezen dat 9 percent van de inwoners van de drie betrokken wijken in financiële moeilijk heden zit en dat 18 percent een zeer grote kans heeft daarin te geraken, ruim een kwart van de bevolking dus. „Dat valt niet tegen,” aldus de reactie van wethouder Nagtegaal. Een van de dingen die het gemeente bestuur dwars zit is de enorme migratie die binnen Zoetermeer plaats heeft, naast de stroom mensen die van buiten 1^7 ZAANDAM (ANP). Een kopje koffie in de wegrestaurants van Ahold NV zou wel eens 2,50 kunnen gaan kosten als Ahold het in haar restaurants alleen van de vaste krachten zou moeten hebben, zo blijkt uit het personeelsjaarverslag van Ahold. „En dat is ook wel begrijpelijk", aldus de heer Boot, die de supervisie heeft over zeven AC-restaurants, „want in de wegrestaurants zijn we een continuebedrijf, dag en nacht open, behalve op oudejaarsavond. De part-timer is bij ons dan ook een bijzonder welkome werkkracht.” PvdA-bestuursvertegenwoordiger Harry van de Berg heeft voorgesteld dat de positie van de soldatenvakbond „nu eens afdoende,’ wordt vastgelegd”. Hij wil een onafhankelijke commissie die de nale ving van de spelregels beoordeelt. Die commissie zou rechtstreeks onder de mi nister moeten staan, zodat niet meer de plaatselijke commandant de VVDM, haar acties en haar leden beoordeelt. De VVDM is in een eerste reactie nogal enthousiast over dit plan. Zoetermeer komt. Dit leidt door de voortdurende veranderingen niet tot een hechte gemeenschap, waardoor weer so ciaal isolement ontstaat. het sterkst bij de gezinnen die relatief de hoogste huren hebben. Door deze inwerking van de financiële situatie op het leefpatroon gaat ook een sterke invloed uit op het sociaal' isole ment van Zoetermeerders in duurdere huurwoningen. Van alle mannen en vrouwen heeft 31 percent sterke gevoe lens van sociaal isolement, 29 percent heeft deze gevoelens in enige mate, ter wijl deze gevoelens bij 40 percent ont breken. De sterke gevoelens werden vooral aangetroffen bij flatbewoners vanaf de vijfde verdieping. Bij bewoners van een gezinswoningen ontbreken gevoelens van isolement meestal. Volgens wethouder Nagtegaal komt dit omdat in flats op de hogere woonlagen vaak jonge mensen komen te wonen vaak pas getrouwd en nog zonder kinderen. Zij missen sociale aanknopingspunten en ook door gebrek aan ervaring vaardigheid in het leggen van relaties” aldus de wethouder. In het hartje van Bloemendaal. Eerlijke en originele gerechten in een geheel eigen sfeer. Dagelijks geopend van 512 uur. Op maandag en dinsdag gesloten. Reservering aanbevolen. Mangerie „La Fine Fleur”. Bloemendaalseweg 28, Bloemendaal. Telefoon 023-254939. Het gehele restaurantbedrijf van Ahold heeft thans 757 medewerkers- sters, van wie er 299 in vaste en 458 in part-time dienst zijn. De gezinnen die volgens het rapport „klem” zitten onderscheiden zich op een aantal punten van de andere gezirinen in de drie wijken. Ruim een kwart van hen ontvangth uursubsidie (tegen 18 percent) van de andere gezinnen), zij wonen In verband met deze stellingname van de VVDM had minister Vredeling van Defensie vorige week het overleg met de vereniging opgeschort. De „commissie strategie” van de WDM is gisteravond tot de slotsom gekomen, dat de huidige impasse moet worden doorbroken. „We zijn door Vredeling duidelijk voor het blok gezet”, aldus WDM-be- stuurder Jan Heilig, „en we zijn tot het inzicht gekomen dat we ons standpunt over het opvolgen van dienstbevelen moeten wijzigen omdat we anders niet goed meer als belangenvereniging voor de dienstplichtigen kunnen functione ren”. Hij voegde hieraan toe, dat de WDM van de minister wel de garantie zal eisen, dat zij haar vakbondswerk in de kazernes ongestoord kan doen. De verbetering in 1975 is voor een groot $eel te danken aan de toeneming van de werkzaamheden in het buiten land waardoor mensen en materieel be ter bezet waren dan in 1974. Van de totale omzet van 917 miljoen kwam j414 miljoen uit het buitenland. Op dit moment bedraagt de totale orderporte feuille 1,75 miljard tegen 900 miljoen op 31 decembei 1974. Voorgesteld is het dividend te hervatten zodat na een divi- dendloos jaar 3,20 in contanten zal worden uitgekeerd (1973: ƒ2,80). De investernigen die vorig jaar f 34,2 miljoen bedroegen zullen naar verwach ting dit jaar tussen 35 en 40 miljoen liggen. Het personeelsbestand in Neder land bedroeg eind vorig jaar 3365 tegen 3964 een jaar eerder. In het buitenland waren deze cijfers resp. 2371 en 1246. De investeringen in groot materieel zullen deels uit eigen middelen en deels uit lang lopende leningen worden gefinan- cierd. De voorzitter van de Raad van Be stuur ir. Ph. J. W. A. Diderich zei op een persconferentie dat op het ogenblik be sprekingen plaatsvinden tussen vertegen woordigers van het bedrijfsleven ener zijds en de Ned. Cnedietverzekerings- maatschappij en de ministeries van Eco nomische zaken en Financiën anderzijds over de inschakeling van het instituut van de credietverzekering onder staats garantie. „Ik heb goede redenen om aan te nemen dat binnenkort overeenstem ming wordt bereikt”, zei hij. UTRECHT (ANP). Het bestuur van dc Vereniging van Dienstplichtige Militairen heeft een buitengewone ledenvergadering uitgeschreven voor 28 april. Het zal de leden dan voorstellen, af te stappen van het standpunt dat de VVDM het weigeren De heer Diderich vertelde dat Ballast- Nedam spoedig meer grote orders uit hei Midden-Oosten verwacht, „reden om aan te dringen op een, zeer snelle overeen komst met de overheid, willen we die orders kunnen aannemen”. Hij zei echter geen moeilijkheden te verwachten om dat hij een spoedige goede afloop van de besprekingen voorziet.. In het binnenland was de gemiddelde opbrengst in de divisie utiliteitsbouw niet voldoende om de eigen kosten van Nedam te dekken, laat staan een bijdra ge te leveren aan de winst van de groep. De orderportefeuille voor de utiliteits bouw in het binnenland is zod:Ig dun geworden dat als de versterkte acquisitie niet op zeer korte termijn een flinke hoeveelheid nieuw werk -oplvert aan passing van de capaciteit onvermijdelijk is. De heer Diderich zal echter noch te hapen noch te verwachten dat deze aanpassing ontslagen op grote schaal met zich mee zal brengen. verminderen. Lege, vakken en lange rijen mensen voor de kassa’s zouden het gevolg kunnen zijn. (Van een onzer vetslaggevers) ZAANDAM. De Nederlandse Middenstandsbank in Zaandam heeft onbewust een aantal valse 50-dollarbiljetten aangenomen en weer in omloop gebracht. De zaak is aan het licht gekomen door een klant van de bank, die tjjdens een vakantie in Egypte het nagemaakte geld wilde wisselen. Een bankbediende in Cairo zag on middellijk dat het om valse biljetten ging. Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020 - 5 27 91 11. Amsterdam-Buitenveldert.Assumburg 150, tel. 020- 12 Haarlem. Houtplein 8, tel. 023 - 31 59 50. vooral in flats, zij zijn sterker aanwezig in woningen met een middenhuur 375 tot ƒ475 per maand) en er zijn veel alleenstaanden onder. Bovendien wonen zij vaak kort tot zeer kort in Zoetermeer (en hebben dus recentelijk de klap ondergaan van een forse huurverhoging, omdat in Zoeter meer weinig goedkope huizen zijn) en hebben zij vaker afbetalingen lopen. Zij hebben, al met al, een geringer finan cieel incasseringsvermogen. In het leefpatroon werkt dit heel dui- De Landelijke Korporaals Vereniging heeft vandaag besloten geen contacten meer te onderhouden met de VVDM. LKV-voorzitter Meijer noemde als rede nen de opstelling van de VVDM en publi- katies in het verenigingsblad die „qua taalgebruik elk fatsoenlijk mens de in druk geven dat binnen de krijgsmacht geen andere taal wordt gebruikt dan daarin geschreven” model hebben ge diend. Maar bovendien en dat is na tuurlijk van nog meei; belang zo merkt drs. Van Dun op, zou Ahold waarschijnlijk zelfs niet meer in staat zijn de geleidelijke verbetering van de arbeidsvoorwaarden voor het personeel in vaste dienst nog veel langer vol te houden. De kleine winstmarges en de grote- concurrentie in de levensmiddelenbranche zouden dat wel heel moeilijk maken, zo zei drs. Van Dun. DEN HAAG (ANP). De Staat gaat een 8 percent 15-jarige lening uitgeven volgens het tendersysteem. De inschrij ving staat open op 5 mei. Het bedrag van de lening en de koers van uitgifte worden na de inschrijving vastgesteld. De laatste maal dat de Staat leende was op 25 februari toen eveneens via het tendersysteem kon worden inge schreven op een 15-jarige lening, even eens tegen 8 percent. De koers van uitgifte was toen 100 percent en het bedrag werd vastgesteld op 500 mil joen. HILVERSUM. TROS-medewerker Theo Koomen gaat die omroep verlaten om met ingang van 1 augustus bij het Algemeen Dagblad de gezinspagina te gaan verzorgen. REYKJAVIK (ANP). De IJslandse patrouilleboot Tyr heeft gisteravond de sleepkabels van twee Britse treilers, die binnen de door de IJslandse regering uitgeroepen 200 mijlszone visten, kapot- gevaren. :De bewuste toerist, (een 56-vjarige Zaanse fabrikant) was het bezit' van drie valse 50-dollarbiljetten. Het is niet uitgesloten dat meer nagemaakt geld aan anderen is meegegeven. De valse dollarbiljetten die nog in de kluis van de bank lagen, zijn door de politie in beslag genomen. Een directielid van de bank vertelt dat de biljetten erg goed zijn geïmiteerd. „Het enige verschil zit in de kleur en de dikte van het papier. Dat je zoiets niet ziet, kan je niemand kwalijk nemen.” De Middenstandsbank adviseert haar klanten in plaats van contant geld reis- cheques mee te nemen. „Op reis gaan met contanten is iets wat steeds minder voorkomt. Zeker nu zo met geld wordt geknoeid.” Volgens de politie komt het valse geld uit het buitenland. „De serienummers en het karakter van de vervalsing wijzen uit dat het gaat om wat wij noemen de partij uitgifte Terneuzen”, vertelt een rechercheur. „We hebben nu vier biljet ten kunnen achterhalen. Of er nog meer in omloop zijn is onbekend. De valse munters hebben voor miljoenen gedrukt. Maar je weet nooit voor hoeveel ze hebben kunnen afzetten.” Het valse geld is zo vertelt de politie op de bank gestort door een betrouwbare zakenman uit de Wormer. De Zaankanter die in Cairo werd be trapt, kon zonder verdere problemen zijn vakantie afmaken. De bankdirecteur geloofde zijn verhaal toen hij de kwi tanties van de bank kon overleggen en waarschuwde geen politie. De Neder landse ambassadeur lichtte onmiddellijk de Middenstandsbank in.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4