Overweldigende belangstelling voor verzameling De Geus ROCKY HORROR SHOW STOPT IN ROYAL overleden met gevarieerde Oranjepop Nenad V. Karpo v en zijn Hamlet-rol t Sir Carol Reed „Gezellige klasse-avond” Duramint anti-rook kauwgom geeft u de nodige steun. RED BAND Stoppen met roken moet u zelf klaarspelen. Maar een ruggesteun kunt u best gebruiken. ifiil COUNTRY-ROCK EN NEDER1.ANDSE GROEPEN IN BEI.INESHAL Beroemd regisseur Andere exposities |SS DINSDAG 2 7 1 9 7-6 APRIL KUNST 15 is, Hellhound Country Gazette - 1 - Duramint is een anti-rook kauwgom, die ervoor zorgt dat een sigaret u totaal niet meer smaakt. Door een paar keer per dag Duramint te gebruiken, onderdrukt u een stuk gemakkelijker de be hoefte om te roken. Duramint is verkrijgbaar bij apotheek en drogist. HAARLEM. Oranjepop op Ko ninginnedag 30 april. Zo langzamer hand een begrip in Haarlem omdat op die ene avond in het jaar de jongeren massaal naar de Concert zaal stromen. Zo was het tot nu toe. Met Focus, Golden Earringe Earth and Fire en Ekseption. Maar de grote groepen zijn geweest en het Concertgebouw wordt verbouwd, dus Oranjepop heeft dit jaar een nieuw gezicht. Spin W (ADVERTENTIE) Grote prijzen, kleine meesters (Van onze kunstredactie) De het stemgeluid van (ADVERTENTIE) FERRY TROMP kunnen horen en zien. Via een gesloten tv-circuit was in ieder geval geprobeerd iedereen mee te laten genieten. Even na zevenen de veiling begon pas om half acht vormden zich bij alle ingangen van de kerk al lange rijen met geduldig wachtende belangstellenden. CRM heeft ten garantiesubsidie ver strekt met de bedoeling dat ook de gemeente Amsterdam in het tekort zou bijdragen. Amsterdam kan dat niet doen, de „theaterpot” is leeg. De show gaat nog naar Rotterdam tn verder op toer- nee dóór de provincie. Onderhandelingen zijn gaande met Hofman en Meerburg in Rotterdam over een bespeling, nog dit seizoen in Luxor. Rotterdam heeft nog wel geld voor een subsidie. dat heel knap. Alles bij elkaar is het een interessante tentoonstelling. De pastels van Karpov lenen zich niet voor reproduktie. Daarom een niet op de expositie aanwezige tekening, een van zijn Hamlet-figuren. Country Gazette met van links naar rechts: Roland White, Roger Bush, Alan Munde en Kenny Wertz. LONDEN roemde Zes soorten drop en nog acht andere lekkernijen van Red Band. In royale familiezak. AMSTERDAM. De Rocky Horror Show beleeft woensdagavond zijn laatste voorstelling in de bioscoop Royal op de Nieuwedijk. Ondanks ovationele reacties van het publiek elke avond komt de zaal niet vol genoeg, zodat het verlies steeds toeneemt. Om een faillissement te vermijden heeft René Solleveld Produc tions besloten de voorstellingen in Am sterdam te stoppen. In de zes cijfers kwamen voorts een winterlandschap van Esaias van de Vel de de eerste (185.000 gld), een stop bij de smidse van Philips Wouwerman (175.000 gld.), het interieur van de Oude kerk in Delft van Emanuel de Witte (165.000T gld), een dorpsgezicht van Isaac van Ostade (120.000 gld), een groepje reizen de muzikanten van Jan Steen (115.000), een paneel van Johannes Natus (110.000 gld), een Eglon van der Neer (106.000 gld), een Italiaans rivierlandschap van Philips Wouwerman (105.000 gld) en een kijkje op Amsterdam van Gerrit Berck- heyde (102.000T gld). Hell- nummers ’78 aan bod komen. Eerst gaat Solleveld Productions een bioscoopfilm maken naar „Op hoop van zegen”, het toneel stuk van Herman Heijermans, met de Belgische actrice Dora van der Groen in de rol van Kniertje. Sir Carol is 70 jaar geworden. Hij maakte verscheidene zeer bekende films, waarvan bijvoorbeeld de thriller „The Third Man” (1949), met Orson Welles in de hoofdrol over de hele wereld bijzon der populair werd. Andere films van Reed waren o.m. „The Man Between”, „Out Man in Havanna” en de muzikale versie van „Oliver Twist” van de Britse componist Lionel Bart. Reed, die in 1952 het ridderschap kreeg, vond zich meer een ambachtsman •dan een kunstenaar. Hij was een grote, verlegen man die voor honderd procent in zijn werk opging. Hij was in gedach ten al weer bij het volgende werkstuk als hij nog maar nauwelijks met het vorige klaar was. „Voor zover mij bekend schijnt Reed nooit te eten. Hoewel hij dagen achter een in touw was heb ik hem nooit een moment een duitje zien doen”, zei eens een van zijn collega’s. Pietersz. Brueghel voor 280 duizend gulden van eigenaar te doen veranderen. bevat, eigenlijjk nog te klein was. In hallen, gangen, nevenruimten, zelfs tot op de trappen aan toe, verdrongen be langstellenden zich om toch maar iets van deze veiling overigens de laatste van veilingmeester H. Nienhuis te Aanvankelijk zou de Rocky Horror Show in Frascati te Amsterdam gegtven worden, maar dat theater bleek te klein. Cinema Royal is een betere ambiance voor de show, maar de huur is veel hoger dan die van Frascati. Bovendien moest de producent een nieuwe geluids- en lichtinstallatie aanschaffen. De kos ten werden aldus veel hoger dan ge raamd. De show (twee voorstellingen per avond) was in de weekeinden uitver kocht, maar kreeg door de week onvol doende publiekè De show trok ook bui tenlandse toeristen, zoa-s afgelopen week einde, tóen een bus met dertig Duitse vrouwen afgeleverd werd die volgens insiders de avond van hun leven kregen René Solleveld bereidt een nieuwe produktie voor, geschreven door zijn compagnons Hugo Heinen en Emmanuel Buck. Maar deze zal pas in seizoen ’77- Ruim twee ton wend betaald voor een vrolijk groepje boeren van Adriaen Jansz van Ostade (260.000 gld) een pa neel van Peter Pietersz Brueghel (280.000 gld), een gezicht op Haarlem van Jan van Goyen (230-000 gld), een dorpskermis van David Teniiers de Jon gere (230.000 gld.) een gezicht op het IJ van Ludolf Backhuysen (210.000 gld) en een kijke op de hoek van de Prinsen gracht en de Spiegelgracht in Amster dam van Isaac Óuwater (210.000 gld-) r De onbetwiste koploper was niet, zoals verwacht werd een winterlandschap van Salomon van Ruysdael, maar het 44,5 x 37,5 cm metende werk „herbergscène” van Adriaen Jansz van Ostade, dat voor 660.000 gulden door een Engels spreken de handelaar werd veroverd. De Van Ruysdael intussen bracht bijna een half miljoen op: 480.000 gulden. Veilingmeester H. S. Nienhuis hanteerde voor de eerste keer na drie jaar weer de hamer, onder meer om het getoonde doek „De herberg van Sint Michel” van Pieter Trouwe lezers van deze rubriek hebben al gezien dat ik bezig ben met een soort inhaalprogramma. De vori ge week besproken tentoonstellingen waren reeds langer aan de gang. Een vrij langdurige ziekte dwong me tot afwezigheid. Het is ook niet mogelijk alle achterstallige exposities nog te bezoeken omdat dit weekend weer een nieuwe serie is geopend. Kort heidshalve noem ik dus hieronder nog enige lopend exposities. Deze maand uit exposeert Machteld Hooyen uit Overveen haar reeds vaak in deze kolommen genoemde sprook jesachtige werk in het bovenzaaltje van de Stichting Beeldende Kunst aan de Haarlemse Ged. Oude Gracht. In de kelder is keramiek te zien van R. de Boer. In de kantine van het Provincie huis is een gelegenheids-expositie in gericht, mede in verband met bijeen komsten rond het vertrek van mr. F. J. Kranenburg als Commissaris der koningin. De expositie is gewijd aan het werk van de bekende Haarlemse schilder Poppe Damave en duurt ook deze maand uit. Er hangt een olie verf, verder aquarellen, tekeningen en etsen, te zien op de gebruiklijke kantooruren. In het Koningin Juliana Paviljoen op de Keukenhof zijn tot half mei de batikschilderijen van Frigitte Schaap- Holster uit Overveen tentoongesteld. Evenals in januari van het vorig jaar exposeert Nenad V. Karpov bij Heerkens Thijssen op het Houtplein te Haarlem. Ter herinnering: Karpov geboren in 1937 is opgevoed in diplo matieke kringn, geboren als zoon van een Joegoslavische moeder en een Russisch vader. Hij woont in Amsterdam, maar ontving zijn oplei ding aanvankelijk aan een academie in Serajevo, later een universiteit in California. In 1972 behaald hij daar zijn „Master’s Degree”. Een nieuwe hal, een nieuwe aanpak, aan drie groepen de taak om toch de oude Oranjepop-sfeer weer op te roepen. Country Gazette zal dat waarschijnlijk het gemakkelijkst lukken. Zowel vanwe ge de enorme routine van deze Ameri kaanse profs in het muziekwezen, als vanwege hun uiterst aanstekelijke coun- try-muziek. Ze staan dan ook niet voor niets als laatste op het programma. Een aangename verrassing in een kli maat waarin de Nederlandse pop niet erg gedijt omdat het eigen land te klein is en het buitenland te groot om werke lijk door te breken. Maar de routiniers van Spin gaan het gesteund door hun eerste succes toch proberen. De eerste elpee wordt door Island uitgebracht in 49 landen en voor de volgende langspe- ler is het nu al zeker dat de heren in een Engelse studio met een Engelse topproducer gaan werken. dit opzicht een duidelijke taal. Soms zijn het complete toneelscènes, waar in op de achtergrond een decor een rol mee speelt, maar vaak is het Hamlet alleen op de voorgrond. Het gehele stuk komt zodoende tot leven. De geheel uitgewerkte pastels spre ken mij het sterkst aan, ondermeer door het toegepaste clair-obs/uur, dat de spanning verhoogd. In de bovenzaal stelt Karpov voor al in aquarellen zich vrijer op. Is hij in zijn pastels een realist die het toneelbeeld in ere laat, in de aquarel len toont hij zijn grote fantasie en vakmanschap door hetzelfde gegeven ook in surrealistische zin te verwer ken, de ene keer dichter bij de wer kelijkheid dan de andere. Hij doet in de met rivierlandschappen, die en 145.000 gulden opbrachten- Een goede vierde van Roelant Jacobsz Saverij, die voor 340.000 gulden werd verkocht. Meer dan drie ton werd ook betaald voor een Jan van der Heyden (316.000) en een Jacob Isaacks van Ruys- daal (310.000 gulden na een inzet van 20.000 gulden). Voor velen was het eerste moment om naar binnen toekunnen komen pas gesla gen om omstreeks half negen. Bij de radiowagen van de NOS was het als het ware spitsuur: fluisterend gaf men daar elkaar de prijzen door, die men met enige moeite op kon vangen via de directe lijn vanuit de kerk naar de wagen- AMSTERDAM (GPD, ANP). Mu- seum-directeuren, kunsthandelaren en verzamelaars vanuit zo ongeveer de ge hele wereld waren maandagavond naar Amsterdam gekomen om te kijken en te kopen op de grootste kunstveiling die Nederland na de oorlog binnen zijn grenzen heeft gehad. Een veiling van Mak van Waay uit Amsterdam, samen met collega Sotheby uit Londen, waarbij onder de hamer kwam de complete nalatenschap van 382 schilderijen van de inmiddels overleden aannemer-kunstver- zamelaar B. de Geus van den Heuvel- De verzameling van De Geus omvat naast schilderijen uit de Amsterdamse en de Haagse school vele romantici en enkele grote 17e eeuwers, zoals Jan van Gboye Ruysdael en Brueghel. Voor deze veiling, die van tevoren al enkele weken in Amsterdam en Londen te bezichtigen was, was maandagavond zo’n overweldigend grote belangstelling dat de voor dit doel speciaal afgehuurde ronde Lutherse kerk, die meer dan 500 zitplaatsen en ruim 200 staanplaatsen Karpov heeft zich niet alleen be kwaamd in architectuur en beeldende kunsten. In Amerika nam hij met grote overtuiging deel aan het stu dententoneel van zijn academie. Hij speelde er ondermeer de bekende Hamletfiguur van Shakespeare en dat heeft hem zeer sterk beïnvloed. Hij heeft er zich als het ware mee ver eenzelvigd en dat vloeide voort uit zijn eigen persoonlijkheid, die nogal romantisch en dramatisch is ge kleurd. De expositie, die t.e.m. 8 mei duurt heeft dan ook „Hamlets” tot’ titel en alle pastels en aquarllen hebben de ze figuur tot onderwerp, soms na tuurlijk aangevuld met andere perso nages uit hetzelfde drama, zoals na tuurlijk Ophelia. I Uit het werk in de prentenkamer, bijna alle pastels, spreekt het roman- tisch-dramatisch karakter van Kar pov zeer duidelijk. Hij is in techni sche zin een uitstekend vakman er zijn vele Hamlets, in tal van toege lichte scènes weergegeven spreken in Ze komen voort uit The Flying Burri to Brother's, althans ze deden daarin een altijd weer luid bejubelde akoestische country-act: Aian Munde op banjo en gitaar, Roger Bush op plukbas en zang, Kenny Wertz op gitaar en zang en Byrone Berline, de wereldkampioen vi oolspelen. Helaas heeft de laatste de groep inmiddels verlaten en moeten we het zonder zijn fascinerende vioolvirtuo- siteiten stellen, maar Roland White op gitaar en mandoline is een waardig ver vanger die bovendien een volwassen bij- Vandaag worden de overige 280 wer ken uit deze collectie geveild: schilderij en, etsen en aquarellen van meesters uit de negentiende en de twintigste eeuw. Van Ruysdael lag ook goed markt 360.000 x betaald. Het kleinste de collectie een rond Jan van Goyen met een 10.3 cm. werd Het Voor een etsje van Rembrandt, zelfportretje van 13.4 29.000 gulden werkje van de collectie een rond pa neeltje van Jan van Goyen met een middellijn van 11 cm bracht 47.000 gul den op- Een vol huis, het Oranje-comite Haar- lem-Centrum is er de afgelopen jaren aan gewend geraakt tot aan het punt toe dat bij Golden Earring de ruiten werden ingegooid omdat meer mensen binnen wilden, dan het Concertgebouw kon hebben. Heel andere koek is Spin, een opko mende groep van Nederlandse routiniers. Kijk maar naar de namen: Rein van de Broek, blaasinstrumenten; Cees Kranen burg, drums, Hans Hollestelle, gitaar; Jan Hollestelle, basgitaar, Jan Vennik, blaasinstrumenten en Hans Jansen, key boards. Ze hebben gespeeld in groepen als The Motions,Ekseption, Jay Jay's en bij Rob Hoeke en met name de Holles- telle’s behoren tot Neerlands meest ge vraagde studio-musikanten. Rein van der Broek, Haarlemmer van oorsprong en tegenwoordig eigenaar van een cafe in Hilversum, bracht de heren bij elkaar, In feite deed hij niet meer dan een groep maken van een hobby club je dat al jaren voorkomende gele genheden aangreep om gezellig met el kaar te spelen. Die ervaring is in de eerste elpee te horen. De plaat werd zowel door de critici als door het pu- .bliek uitstekend ontvangen en terecht, want het werkstuk staat vol prachtige instrumentale stukken met veel gevoel voor de broodnodige variatie die het in strumentale in de pop vraagt. Hellhound is zover n j niet maar werkt nog steeds met ongelooflijk veel doorzettingsvermogen en binnen een zorgvuldig gepland groeischema aan de betere tijden, die komen moeten. Deze puur Haarlemse vijfmansformatie deed al eens aan Oranjepop, toen met een repertoire dat bol stond van rock and roll en blues. Maar dat is alweer een aantal jaren geleden. De blues kwam voort uit John the Revelator en uit deze Loosdrecht-winnaars 1970 ontsproot Hellhound. Drie routiniers Tom Huis- sen (zang en bas), Frans ten Klëij (solo- giitaar) en Fred Huissen (drums),en twee jonge talenten- Frido de Ligt (orgel en piano) en Ron Knotter (solo-gitaar), die samen gingen bouwen aan een geheel eigen repertoire van zeg maar melodis che rock, zeer herkenbaar soms stam pend vaak bluesy en melodieus, maar altijd vol spanning. Vrijdagavond aanstaande zal hound naast een aantal losse (AFP). De wereldbe- Britse filmregisseur Sir Carol Reed is in de nacht van zondag op maandag in zijn huis in Londen overle den. Dit jaar staan Spin, Hellhound en Country Gazette op vrijdag 30 april in de Beijenshal, zeg maar Evenementen hal, die met een beetje persen zeker vijfentwintighonderd man kan hebben, duizend meer dan het Concertgebouw. Organisator Freek v.d Berg van het Oranjecomité is er niet bang voor: „We zijn gewend aan volle zalen, inderdaad ja. Maar we hopen het ook dit jaar weer zover te krijgen. En waarom niet? Country Gazette is een topgroep uit Amerika, voortreffelijks rasmusici die voor enorme sfeer kunnen zorgen; Spin is met z’n eerste elpee onmiddellijk een begrip geworden en Hellhound kan best eens de verrassing van de avond worden. Tot dit jaar hebben we steeds toppers gehad. Maar wat moet je nou nog? Er komen geen nieuwe Nederlandse top groepen meer bij, we hebben ze allemaal al eens gehad en ze vragen astronomi sche bedragen. Nee, daarom hebben wij voor de variatie gekozen dit jaar”. V.d. Berg die voor zijn organsatie de steun heeft gekregen van Tioli hoopt op wat hij noemt „een gezellige klasse-avond”. In ieder geval heeft het Oranjecomite de primeur van het popge- beuren in de Beijneshal, die voorname lijk voor sport zal worden gebruikt. Toch is deze avond mede een proef om te kijken hoe akoestiek en accommoda tie van deze splinternieuwe hal zich lenen voor de popmuziek. drage levert aan Country Gazette. Ze zijn hier in Nederland al een paai keer geweest, zowel als onderdeel van de Flying Burrito’s als op zichzelf en steeds met overweldigend succes. Aardi ge jongens met een perfecte beheersing van hun aanstekelijke repertoire en stuk voor stuk country-musici in hart en nieren die met zijn vieren toch een prachtig vol geluid produceren en zich uitleven in talloze stijl-variaties die met een sneltreinvaart worden geproduceerd, of het nu Sally Goodin”, is, de „Black Mountain Rag”, of de „Honky Cat” van Elton John. op de proppen komen me een tot in de finesses uitgewerkt en van een complete lichtshow voorzien muziekstuk van veertig rriinulen: „Boardin. School Sessi on”. Daarin wordt in teksten muziek het veahaal verteld van een jonge, kleine puber die op een roomskatholliek inter naat wordt geconfronteerd met zijn pro blemen. Gefrustreerd droomt hij van de prachtige brillantine-held Johnny Halli day, van de kolossale spieren van Atlas en de zweterige oksels van de keuken meid, de enige vrouw binnen de donkere muren van het sombere gebouw. Het boekje met de teksten en tekeningen van deze „Boarding Schooi Session" wordt aan de ingang aan iedereen gratis uitgereikt. Hellhound treedt op tussen 21.15 en 22.30 uur; daarvoor speelt vanaf 20 uur Spin en Country Gazette sluit vanaf 22.45 uur de rij In een Beij - eshal aan het Stationsplein die zo hopen Oran- jecomité en Tioli toch met minstens tweeduizend jongeren uit Haarlem en omstreken gevuld zal zijn. In de voor verkoop (voor Haarlem: Elpee, Ged. Ou de Gracht 75; Hoogenbijl Groenmarkt 28 en Oostwaid, Kleine Houtstraat 36) kos ten de kaarten zes gulden; aan de zaal vrijdagavond betalen bezoekers zeven gulden vijftig.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15