Minderheid bondsraad wil naar polarisatie met spaar- voor investeringen in bouw CNV vraagt om Kansen Airbus in VS aanzienlijk gedaald Lotto/Totodeelnemers. Opgelet! lagere belasting onvolledig gezin Spoedberaad over Europese landbouw nog 5 dagen „Deel aardgasopbrengsten Werkloosheid in welzijnswerk op recordhoogte Over vijfentwintig jaar, zal ik jou nog steeds... rekeningen” 23 april t/m 2 mei, RAI-Amsterdam. GELD „Voorzichtig Consumentenbond: Voedingsbond NKV voor federatie Interessant werk in een klein team Surfen op het droge lïpS Probeer ook cens zo’n gemakkdijk Lottomaand-formulier. Haal er meteen een bij uw dub of winkelier. DINSDAG 2 7 ECONOMIE APRIL 19 7 6 17 (Van onze redactie economie) 31' internationale In verband met Koninginnedag is de inlevering van uw formulier(en) Idag vervroegd. HOOGOVENS IJMUIDEN 9 Alles over mode, voeding, doe-’t-zelf, bouw en verbouw, interieur, keukens, cosmetica, de tuin,bloemen,vakantie... Leuk aangekleed met hapjes en drankjes en veel andere attracties. Kom dat nou 's gezellig samen bekijken. Op de Huishoudbeurs. Dagelijks geopend van 10.00-17.00 en van 19.00-22.30 uur. Ook op Koninginnedag. Op zondagen alleen van xo.oo-17.00 uur. Entree f 5,- per persoon. Kinderen tot 14 en groepen boven de 25 personen f 3,50. Gratis parkeerruimte. met hééél veel nieuwtjes (ADVERTENTIE) Meningsverschillen in Consumentenbond Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van EconomischeZaken.de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19. Groningen verstandig met aardgas (Van onze redactie economie) op verstandig met energie (ADVERTENTIE) 1 (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Amerikaanse Congres op luchtvaartmaatschappijen aldaar in de eerste plaats Ame rikaanse vliegtuigen te kopen. (ADVERTENTIE) 0519 OUD (Van onze verkeersredacteur) TOULOUSE De verkoopkansen voor de Europese luchtbus in de Verenigde Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar. Zoekt u een goedbetaalde baan met doorgroeimogelijkheden en uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf (zonder postzegel) naar Hoogovens. Antwoordnummer 94000, IJmuiden. doordat zij op het ogenblik grote exploi tatieverliezen moeten incasseren. Amerikaanse dollar 2,65-2,75 Engelse pond 4,77-5,07 Belgische fr. (100) 6,55-6,85 Duitse mark (100) 104,00-107,00 Ital. lire (10.000) 26,25-30,25 Portugese esc. (100) 7,55-9,55 Beminnen, zegt het bekende lied. En stel dat het lied gelijk heeft, dan zal dat zeker nog bij aardgaswarmte gebeuren. Hoe langer wij elkaar bij aardgaswarmte kunnen beminnen, des te beter, want aard gas is een energie met veel goede eigen schappen. Het is ’lief’ voor het milieu (schone verbranding), er zijn geen opslag problemen en het zit dicht bij huis. Redenen genoeg om zo lang mogelijk met de voor- Canadese dollar 2,67-2,77 Franse fr. (100) 56,25-59,25 Zwitserse fr. (100) 105,25-108,25 Zweedse kroon (100) 59,50-62,50 Noorse kroon (100) 47,75-50,75 Deense kroon (100) 43,00-46,00 Oostenr. sch. (100) 14,70-15,00 Spaanse pes. (100) 3,84-4,14 Griekse drachme (100) 7,20-8,45 Finse mark (100) 68,25-71,25 Joegosl. dinar (100) 13,75-16,25. raad te doen. Dus nü al besparen op aard gas. Hoe? Een voorbeeld: niet onnodig kamers ver warmen die nauwelijks in gebruik zijn. Hebt u in zo'n vertrek een radiator, draai deze dan dicht, als het tenmiste niet hard vriest. Een gevelkachel kan op z’n laagste stand worden gezet. Als we allemaal wat bewuster gaan stoken, zitten we er nog vele jaren warmpjes bij. Het aantal werkzoekenden is vooral sinds mei 1975 snel gaan stijgen en de vraag is daarbij sterk achtergebleven. Een en ander heeft „Reflex”, het orgaan van de Nationale Raad voor het Maat schappelijk Welzijn, berekend. Daarnaast besloot men in Utrecht dat de beide bonden uiterlijk 1980 moeten fuseren. De voedingsbond NW heeft dit besluit reeds eerder genomen. Hoogovens behoort tot het ESTEL-concern k ■s OKSB Wilgenlaan 68, Zwanenburg-tel. (02907) 3541 DEN HAAG Binnen de bondsraad, het hoogste orgaan van de Consu menten Bond, heerst reeds enige tijd meningsverschil over het te voeren beleid. Een minderheid van de bondsraad vindt, dat de CB een krachtiger houding moet aannemen en als het ware meer tot polarisatie moet over gaan. Onder leiding van de Utrechtse burgemeester Vonhoff (onder andere oud-Kamerlid en oud-staatssecretaris voor de VVD) is nu een studiecom missie aan het werk gegaan. De kritiek komt van „enige bonds- raadsleden”, zegt Bosch, die vinden dat de bond een nieuwe richting moet in slaan en dat in bepaalde gevallen het kopen van artikelen moet worden afge raden op grond van milieu-overwegin- gen en grondstoffenschaarste. Men mag deze mening uiteraard hebben, maar het bestuur vindt dat zo’n aanbeveling slechts in uitzonderlijke gevallen moet worden gedaan. „Wij dragen de kerinis van zaken voor de consument aan en die is vrij om, gewapend met die kennis, zelf te kiezen”. UTRECHT. Het CNV heeft de se cretaris van Financiën gevraagd om een dringend gewenste correctie in de belas tingheffing van onvolledige gezinnen. Op het ogenblik wordt vermindering van inkomstenbelasting toegestaan aan al leenstaanden, die buitenshuis werken en kinderaftrek genieten voor een of meer kinderen beneden 16 jaar, wanneer geen van de eigen kinderen de zorg voor het huishouden heeft. De voorzitter van het Nederlands Ver bond van Ondernemers in de Bouwnij verheid, de heer L. A. van den Bos, heeft dit gisteren in Utrecht gezegd op de ledenvergadering van het verbond, waar hij een aantal vraagstukken uit de bouw aan de orde heeft gesteld. Sprekende over wat hij noemde, ver regaande eisen van de vakcentrales -in de sfeer van de medezeggenschap en de vermogensaanwasdeling merkte de heer Van den Bos op, dat het verbond onver kort zijn ernstige bezwaren tegen deze vorm van overwinstdeling handhaaft- Met name heeft het verbond kritiek Een aantal leden van de bondsraad vindt dat de bond zich tegenover over heid en bedrijfsleven harder moet op stellen en dat de bond, om zijn ledental veilig te stellen, zich te gezapig opstelt en te vriendelijk tegenover het „esta blishment”. Door een hardere aanpak zouden de doelstellingen van de bond sneller en beter worden bereikt en daar voor zou men een eventueel ledenverlies voor lief moeten nemen. De huidige bondsvoorzitter, jhr. mr. L. II. N. F. M. Bosch, die volgende maand na jarenlang deze functie te hebben bekleed, aftreedt, maakt in het meinum mer van „De Consumentengids” melding van de verschillen. „Het betrachten van interne democratie bij een grote bond van ongeveer 450.000 leden is een moei lijk vraagstuk en het is niet eenvoudig te weten te komen wat de leden wensen, hoewel daarnaar op wetenschappelijke wijze regelmatig onderzoek wordt ge daan”, schrijft hij. DEN HAAG. Omdat de rente spaarrekeningen nu lager is geworden kan men beter zijn spaargeld op een rekening storten waar het weer snel af te halen is. Dit adviseert de Consumen ten Bond in zijn blad „De Consumenten gids”, dat ook schrijft dat wie zijn spaargeld voor lange tijd wil vastzetten beter even kan wachten. Watervrees en toch zin in surfen? Dct kan bijvoor beeld in het West- duitse Minden, waar in een vakantieoord deze „golfbaan” is aan gelegd. Door het lichaam zwaaiend te bewegen is het mogelijk de baan geheel op deze driewielige standaards af te leggen. „Als voor de produktie van een artikel onnodig veel grondstoffen of energie worden gebruikt of als een artikel uit een zogenaamd politiek besmet land komt en wij dit zeker weten, zal hiervan melding worden gemaakt en dan is de voorgelichte consument mans genoeg om zelf te beslissen of hij het wel of niet wil kopen”, schrijft de voorzitter. Deze extra aftrek geldt dus niet voor kinderen van 16 jaar of ouder, ook niet als zij studeren of invalide zijn. In die gevallen is bijvoorbeeld de behoefte aan huishoudelijke hulp niet minder groot, maar wordt geen vermindering van be lasting toegestaan, aldus het CNV. Met name voor weduwnaars en gescheiden vrouwen met inwonende kinderen kan dit tot financiële moeilijkheden leiden. Het CNV vindt dit een ongewenste situatie, die door de wetgever waar schijnlijk ook niet zo is bedoeld. „Aan deze situatie kan eenvoudigweg een ein de worden gemaakt door het schrappen van slechts zes woorden uit een artikel in de wet op de inkomstenbelasting. Daardoor wordt de aftrek dan niet meer beperk tot kinderen beneden 16 jaar, zodat onvolledige gezinnen in gelijke omstandigheden ook gelijk worden be handeld”, aldus het CNV. De aandrang vanuit het Amerikaanse Congres moet voorkomen dat de afdelin gen verkeersvliegtuigbouw van fabrieken als Lockheed en Douglas geheel van de markt zullen verdwijnen, ook al zijn hun Tristars, respectievelijk DC's-10 beide driemotorig circa de helft duurder dan de iets kleinere Airbus. Lockheed, gekweld door zijn steekpen- ning-schandalen, heeft in de afgelopen maanden geen enkele Tristar meer kun nen slijten. Douglas heeft moeten toe zien hoe zelfs een korting van 15 mil joen op zijn 75 miljoen gulden kostende DC-10 voor 15 afgebouwde vliegtuigen geen klanten heeft opgeleverd. Airbus Industrie is formeel nog in onderhandeling met ten minste vier maatschappijen, onder wie United Airli nes, ’s werelds grootste na Aeroflot, en Delta. Genoemde twee zouden voor de ruim 40 miljoen gulden kostende Airbus een goed emplooi kunnen vinden, juist BRUSSEL (ANP). - De ministers van Landbouw van de EEG zullen zo goed als zeker donderdag om 15.30 uur in Luxemburg bijeenkomen voor spoedbe raad waarom de Europese Commissie heeft gevraagd. Ir. Pierre Lardinois, do Europese Landbouwcommissaris, acht deze spoedbijeenkomst nodig in verband met de gevolgen voor het Europese landbouwbudget van de monetaire situa tie. UTRECHT (ANP). De algemene vergadering van de Voedingsbond NKV heeft gisteren een resolutie aangenomen waarin wordt besloten per 1 september 1976 met de Voedingsbond NVV een federatie aan te gaan. op het feit, dat de vermogensaanspraken worden ondergebracht in een collectief fonds met een collectief beheer. Het meest bedenkelijke noemde hij, dat het de bedoeling is het beheer van het fonds praktisch in handen te leggen van de vakbeweging. Staten, nog enkele maanden geleden geer hoog geacht, zijn in de afgelopen weken aanzienlijk gedaald. Airbus Industrie, een onderneming van vijf Europese landen, waaronder Nederland, schrijft deze grote tegenvaller vooral toe aan druk in het DEN HAAG. De werkloosheid in het welzijnswerk heeft een recordhoogte bereikt. Niet minder dan 1300 maat schappelijk werkers waren begin van dit jaar zonder werk. In het slot van zijn betoog wees hij op de stijging van de sociale kosten die nu bijna 37 percent van het belasting- en premieplichtig loonbedrag is voor wat het werkgeversaandeel betreft. De bouw heeft daardoor de twijfelachtige ee: een der hoogste percentages aan sociale las ten te mogen opbrengen in het Neder landse bedrijfsleven, aldus de voorzitter. kamers leeg, verwarming laag Hkr zondag uitslag. Oorzaak van de moeilijkheden is dat het Britse Pond Sterling en de Italiaanse lire nog steeds verder in waarde ver minderen. Om de gemeenschappelijke landbouwmarkt in stand te houden zijn aan de grenzen van die landen zogehe ten monetaire compenserende bedragen nodig. Enige tijd geleden al heeft Lardi nois aangekondigd dat hij daarvoor een suppletie op de landbouwbegroting nodig zou hebben van zeker 500 miljoen Euro pese rekeneenheden, dat is ongeveer 1800 miljoen gulden. Elke punt die het Britse pond in waarde daalt kost het Europese Land bouwfonds ongeveer 25 miljoen reke neenheden (rond 90 miljoen gulden) en elke daling met een punt van de Itali aanse lire kost het landbouwfonds onge veer 27 miljoen rekeneenheden (rond 97 miljoen gulden), zo heeft Lardinois eens becijferd. De studiecommissie-Vonhoff zal nu een onderzoek instellen naar het functio neren van de interne democratie en daarover adviezen uitbrengen. Die com missie was ook nodig, aldus de voorzit ter, in verband met de aanpassing van de statuten aan het nieuwe verenigings recht. Jhr. Bosch zegt dat bestuur en bondsraad te zijner tijd de resultaten van het commissie-onderzoek zullen be spreken. Het blad noemt een aantal rekeningen waarvan het geld snel opneembaar is en die toch een redelijke rente opleveren. Aangeraden wordt daarvan gebruik te maken, zodat de boot niet wordt gemist als de rente hoger wordt. Overigens worden tal van manieren van sparen naast elkaar gezet. Er zijn spaarbanken die kleine spaarders weren «foor een hoge eerste inleg te vragen. De Consumenten Bond heeft verder bevonden dat het door „gegoochel met cijfers” bij een groot aantal banken kan gebeuren dat er over een halve maand geen rente wordt vergoed, ook al staan er duizenden guldens op de rekening van een klant. Die halfmaandelijkse me thode, die vele banken gebruiken voor de renteberekening, was nog te verdedi gen toen er geen computers waren, om dat zij weinig rekenwerk vergt. Maar nu zijn er wel computers en daarom vindt de Consumenten Bond dat de banken allemaal volgens de dagelijk se methode rente moeten gaan bereke nen. UTRECHT (ANP). Zou het natio naal economisch niet van visie getuigen, wanneer een deel uit de opbrengst van het aardgas voor investeringen zou wor den gebruikt en met name in de bouw? Daardoor zou een krachtige impuls kun nen worden gegeven aan de nu nog stagnerende nieuwbouw en de renovatie van de binnensteden, alsmede aan de mogelijke vernieuwing of vervanging van het grote aantal na de oorlog ge bouwde woningen en gebouwen, dat niet meer voldoet aan de minimale eisen van woongenot. AMSTERDAM (ANP) De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Am sterdam luiden heden:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17