Deel kunstcollectie voor miljoenen geveild Vissers gaan demonstreren Gasluchtje 1 ANS beëindigt 22 succesvolle loopbaan Fluoridering drinkwater Omvang collectieve sector ter discussie stellen Groot gasveld gevonden ten noordwesten van IJmuiden moet gestaakt t n 1J In r DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan I t Mr. Kranenburg "Officier O. Oranje Nassau Schraal iGENDA Aantal pagina’s vandaag: Kunsthandel Jos de Graaff i I „Een brug NATIONALE MANIFESTATIE OP 10 MEI begonnen vmmummmnwmmmfmnm. Dr. J. Zijlstra in jaarverslag Nederlandsche Bank: Wl 2 4 eigen ontwerpstudie voor T elefoonbeant woorders nijman haarlem pagina 023-319309 houtmarkt 21 r’ Li si perspex lichtbakken neon lichtreklamee DINSDAG 27 APRIL 1976 66e jaargang nummer 148 Relatiegeschenken mmffHmfmmrmmmmHfmm BMSi te ver I Ward Ruyslinck: Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling f 13 f 37 40 p kwartaal lp post t 49 p mnd I p |aai f 146 90 Ip post f 189 I Losse nummets 60 t van nieuwe partij (Zie verder pagina 15) f (Van een onzer verslaggevers) (Van onze financiële redactie) (Zie verder pagina 4). (Zie verder pag. 7) (ADVERTENTIE) (Zie verder pagina 9) grote houtstraat 36 (ADVERTENTIES) (Zie verder pag. 4) (ADVERTENTIE) ER KVP start 1 juni voorbereiding I I Demelsa is geen ezel met uoet- balkousen aan maar een kruising tussen een zebra en een ezel, kor telings tot stand gekomen in de Colchester Dierentuin in Enge land. De 5 jaar oude vader-zebra en de drie jaar oude moeder-ezel zijn zeer gelukkig met hun half gestreepte dochter, en Demelsa is de grote favoriet van de die- rentuin-bezoekers. Dit verklaarde KVP-voorzitter Ver geer vanmorgen naar aanleiding van een vergadering van het KVP-partijbestuur. Vergeer achtte de kans dat ook de ARP De één-percentso-peratie is onvermij delijk omdat bij niet-ingrijpen in de stijging van de collectieve uitgaven de belasting- en premiedruk de produktivi- DEN HAAG (ANP). De Astronomi sche Nederlandse Satelliet (ANS) heeft gisteren het normale wetenschappelijke programma definitief beëndigd. Tijdens het laatste contact met de vluchtleiding in Darmstadt (West-Dultsland) is de sa telliet in de ruststand gezet waarbij de kijkrichting van de instrumenten van de aarde is afgericht De boordcomputer is geladen met een continue lopend programma waarbij de röntgenstraling wordt gemeten die zich juist in de kijkrichtng van de satelliet bevindt. NASA-volgstations zullen vier keer per dag de meetgegevens blijven opvangen die later in het laboratorium voor ruimteonderzoek van de Utrechtse universiteit verder zullen worden be werkt. Deze metingen zijn echter zeer onvolledig. Deze wereld is corrupt, en als je daarin meespeelt heb je geen recht meer ertegen te kankeren. Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 KOOP vanaf 49S,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 n :e e, n Umuider Courant jr tn tel tsstij ging meer dan volledig zal opei sen. Dus dan geen verbetering van de rendementen van het bedrijfsleven en geen enkele verbetering van het reëel beschikbaar inkomen. Reeds de conse quenties voor de werkgelegenheid ma ken deze weg onbegaanbaar, aldus dr. Zijlstra. Maar het is ook een moeilijke ingreep, al kan dat op het eerste gezicht verwon dering wekken. Immers, door het aard gas vloeien de financiële middelen rijke lijk naar de overheidskas. De verwachte stijging van de produktivitedt blijft voorts wel achter bij die in de jaren 60, maar biedt een alleszins deugdelijke grondslag voor een normaal economisch en financieel beleid. De uitgaven van de publieke sector zijn echter zé snel toegenomen, dat on danks de aardgasbaten een belasting- en premiedruk optrad die voor een bevredi gende ontwikkeling van lonen en inves teringen niet kan worden voo-rtgezet- bracht als waarop de hele collectie was geschat. Toch betrof het deze avond nog maar een aantal van de kleinere meesters want de toppers komen vanavond onder de hamer. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave De ANS heeft ryim anderhalf jaar met een korte onderbreking tussen ja nuari en maart van dit jaar een groot aantal wetenschappelijke waarne mingen gedaan. Zoals bekend heeft staatssecretaris Klein aan de astronomen toestemming gegeven vanaf 1 maart een speciaal waarnemingsprogramma af te werken, dat thans is beëindigd. Radio en tv Strips Kunst Beurs Economie Sport Verwachting van het KNMI tot woensdagavond we beslist niet verpesten. Mochten deze acties en onderhandelingen echter niets ople"eren, dan zullen we ons gaan be zinnen op verdere acties, maar daar is momenteel nog geen sprake van”. Ook uit IJmuiden zullen op 10 mei vissers optrekken naar Den Haag. Van een blokkade wist men ook daar echter niets af. „Ons is daar niets van bekend”, aldus een woordvoeder van de reders- vereniging. In het jaarverslag merkt dr. Zijlstra voorts op dat de één-percentsoperatie even onvermijdelijk is als moeilijk en dat als de wereldinflatie niet wordt teruggedrongen de opleving van de con junctuur slechts kortstondig kan zijn. IJMUIDEN-ROTTERDAM. In blok P-6 van het Nederlandse deel van de Noordzee, gelegen op ongeveer 60 kilo meter ten noordwesten van IJmuiden is een gasveld gevonden van 10 a 15 mil jard kubieke meter. Dit heeft dr- G. de Koning, directeur van Holland Sea Search (HSS) gisteren in Rotterdam mee gedeeld op de jaarvergadering van zijn bedrijf. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Blok P-6 is een vergunning uitgegeven aan de Amerikaanse oliemaatschappij Mobil Oil. HSS neemt deel in de explo ratie, hetgeen haar uiteindelijk een be lang van vijf percent in de concessie zal opleveren. Volgens dr. De Koning is het gas in kwestie economisch winbaar. Hij schat dat over een jaar of drie begonnen zal kunnen worden met de produktie. De HSS-directeur acht het waarschijn lijk dat zich in P-6 nog tenminste een groot gasveld bevindt. HSS begroot de waarde van het nu aangetoonde gas op 1,6 a 2,4 miljard gulden. Na aftrek van alle kosten en belastingen zal voor HSS als eigenaar van vijf percent van het gas een winst kunnen overblijven van 24 a 36 miljoen gulden. Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 13 13 15 16 17 19, 21 laren en museumdirecteuren uit Bel gië, Frankrijk, West-Duitsland, Enge land, Amerika, Zwitserland en uiter aard uit eigen land voor de aandacht bedankte ,was er ruim acht miljoen gulden neergeteld voor de werken van oude meesters en 18e-eeuwers. Om precies te zijn was de op- Vrij zonnig maar schraal en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wind uit noord tot noordoost. Minimum temperaturen van 3 graden vlak aan zee tot 0 graden in het bin nenland en hier en daar nacht vorst. Maxima van 8 graden op de Wadden tot 12 graden elders. HAARLEM. Mr. F. J. Kranen burg is bij, zijn afscheid als commis saris van de koningin van Noord- Holland benoemd tot Groot-Officier in de orde van Oranje Nassau. Minis ter De Gaay Fortman overhandigde hem na afloop van een buitengewone statenvergadering gisterenmiddag de bij de onderscheiding behorende ver sierselen. Het echtpaar Kranenburg werd toegesproken door gedeputeerde Laan, de nestor van de Staten, mr. Goudsmit, minister De Gaay Fort man, burgemeester Samkalden van Amsterdam, de heer De Ruyter van de bond van Noordhollandse water schappen en de griffier van de Sta ten, de heer Harinck. De familie Kra nenburg verhuist binnenkort naar Den Haag. Een van de oliemaatschappijen die bezig zijn naar gas te boren in de Noordzee op het Nederlands plat, heeft tijdens de jaarvergadering bekend ge maakt dat vlak bij IJmuiden een groot gasveld is aangeboord. Nieuwe vondsten kunnen worden verwacht. Of het Neder landse publiek die vondsten zal verne men en wanneer, hangt af van de bo rende maatschappijen. De laatst bekende vondst, een gasveld van 10 tot 15 miljard kubieke meter, werd als aardige bijzonderheid voor de jaarvergadering van Holland Sea Search bewaard. De ontdekking werd al een maand eerder gedaan door de beman ning van het booreiland „Penrod 65”, maar in verband met de onderhande lingspositie van de borende maatschap pijen tegenover de Nederlandse regering, die in grotere mate wil meedelen in de opbrengsten, werd erover gezwegen. In ieder geval mogen we blij zijn dat er over de vondsten nog een betrekkelij ke openheid wofdt in acht genomen. Toch blijft er een waas van geheimzin nigheid boven de gasvelden in de Noord zee hangen, vooral wat betreft de ver wachtingen over de hoeveelheden die nog op het Nederlandse Noordzeeplat verborgen zitten maar eerlang zullen kunnen worden aangeboord. Professor dr. P. R. Odell, directeur van het economisch-geografisch instituut van de Erasmusuniversiteit in Rotter dam, heeft al geruime tijd geleden -ont huld dat de industrie die zich met de gaswinning bezighoudt de voorraad aardgas op maar liefst 1500 miljard kubieke meter schat. De officiële schat tingen echter gaan niet verder dan 300 miljard. Prof. Odell denkt trouwens dat in 1980 Europa zal kunnen beschikken over ongeveer 10.000 miljard kubieke meter, waarbij Noorwegen de grootste rol zou spelen vanwege de onvoorstel baar grote voorraden in het Noorse plat. Intussen blijft in Nederland het advies geldig „zuinig met aardgas” en boven dien wordt nog steeds de stelling ver kondigd dat we toch maar beter op kernenergie kunnen mikken, „want de aardgasvoorraden zijn beperkt”. Waar ligt nu de waarheid? Er wordt blijkbaar stevig gemanipuleerd met cijfers, ver wachtingen en voorspellingen. De bedoe ling is waarschijnlijk het aardgas zo duur mogelijk te verkopen en de sugges tie in stand te houden dat er een acute energieschaarste boven onze hoofden hangt. Zolang er geen Europese energie- akkoorden worden gesloten waardoor een Europese olie- en gasautoriteit kan worden gesticht, gaat de „gold rush” door en blijft de realiteit achter de schermen der commercie verborgen. Het is blijkbaar voor de politici ook moeilijk, een vinger achter die schermen te krij gen en het internationale spel met de energiebronnen enigszins te controleren. We mogen al blij zijn dat in Nederland na veel geharrewar officieel althans eni ge terughoudendheid bij de bouw van kernenergiecentrales wordt betracht. Daalder: „Nee, we distantiëren ons van dergelijke ideeën. De manifestatie in Den Haag zal vreedzaam verlopen. Het is niet onze bedoeling om tegen het georganiseerd overleg aan te trappen. De sfeer waarin gisteren het overleg in Den Haag werd gevoerd was goed, die willen AMSTERDAM. De eerste 105 schilderijen uit de 382 werken tellen de collectie van de onlangs overleden aannemer Bas de Geus van den Heu vel hebben gisteravond bij de veiling door Sotheby-Mak van Waay in de overvolle ronde Lutherse kerk in Amsterdam al bijna net zoveel opge- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Met ongeveer tachtig kotters en tientallen bussen uit het hele land zullen ontevreden vissers zich op 10 mei naar Den Haag begeven, om daar met een demonstratieve tocht naar het binnenhof kracht bij te zetten aan hun eisen voor betere steunmaatregelen van de regering. De actie wordt georgani seerd door de platvissectie van de Stich ting Nederlandse Visserij. Vertegenwoor digers van deze organisatie zullen op 10 mei een petitie aanbieden aan de heer Roels, voorzitter van de vaste kamer commissie voor de visserij, die ’s mid dags met minister Van der Stee spreekt over de problemen in de visserij, met name de vangstbeperking voor de tong en schol. In de binnenstad van Deventer zijn gisteren bij een stralend weer de eerste opnamen gemaakt voor de film Een brug te ver (A bridge too far) naar het gelijknamige boek van Cornelius Ryan. Met „een brug te ver* wordt de Rijnbrug bij Arnhem ten tijde van september 1944 bedoeld, maar producer Joseph Levin en regisseur Richard Attenborough uit Engeland kozen De venter voor het decor van hun film omdat Arnhem in tegenstelling tot Deventer na de Tweee Wereldoorlog te veel is veranderd. De foto toont een straatbeeld van in Duitse uniformen gesto ken acteurs en figuran ten die éénmaal in de scène aangekomen de stad zullen uittrekken Sinds de ANS 30 augustus 1974 is gelanceerd, heeft de satelliet vrijwel zonder falen het wetenschappelijk pro gramma uitgevoerd. Er is vrijwel geen achteruitgang geconstateerd in het func tioneren van de apparatuur Toen veilingmeester Glerum tegen middernacht zijn gehoor van hande- Gisteren verklaarde minister Van der Stee zich in een gesprek met vertegen woordigers uit de visserij wereld in prin cipe bereid om extra geld uit te trekken voor een tong- en scholfonds, waaruit de quoteringsrechten van schippers uitge kocht kunnen worden. Hoewel de verte genwoordigers van het georganiseerde bedrijfsleven zich daar gisteren tevreden over toonden, is die positieve houding van Van der Stee voor de actievoerders geen reden om hun voorgenomen mars op het Binnenhof af te zeggen. „Wat er gisteren besproken is, biedt natuurlijk wel nieuw perspectief”, aldus de heer Daalder, lid van het actiecomité, „maar met een dergelijke uitspraak zijn we er nog niet. Met onze actie willen we druk op deze onderhandelingen uitoefe nen”. Er is geen sprake van dat de actie in Den Haag en Scheveningen (waar de kotters zullen afmeren) uit zal lopen op een blokkade. brengst van deze eerste avond 8.252.600 gulden Waarbij dan nog 16 percent veilingkosten komen’. In to taal hadden handel en musea 9.573.016 gulden op deze veilig uitge geven. AMSTERDAM. Er moet een dis cussie komen over de omvang van het aandeel dat de collectieve sector mag opeisen van ons nationaal inkomen. Al dus de president van de Nederlandsche Bank, dr- J. Zijlstra, die het niet aanne melijk acht dat het aandeel van de collectieve sector altijd moet blijven toenemen. In de discussie kunnen de voorwaarden worden bekeken waaron der het aandeel van de collectieve sector kan werden gestabiliseerd. De minister en staatssecretaris schrij ven aan de voorzitter van de Tweede Kiamer dat zij het betreuren dat hun wetsontwerp tijdens de behandeling vo rige maand in de Kamer onvoldoende steun heeft ondervonden. Zij blijven de overtuiging toegedaan dat fluoridering van drinkwater in het belang is van de volksgezondheid. In de huidige situatie, aldus de be windslieden, is het niet mogelijk een ander wetsontwerp, al dan niet van tijdelijke aard op te stellen dat wellicht wel de instemming van de Kamer zou kunnen krijgen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De KVP gaat op 1 juni definitief beginnen met de voor bereidingen voor een nieuwe politieke partij los van het CDA. De moeilijk heden rond de vorming van één gemeenschappelijke CDA-lijst zijn zo groot dat de KVP liever de zekere weg kiest van de eigen noodprocedure. akkoord zal gaan met de vier voorwaar den die aan de ene CDA-lijst zijn ge steld (o.a. meer politieke eensgezindheid) verder afgenomen door de brandbrief, die een honderdtal AR-kaderleden tegen het CDA heeft geschreven. Hij zei het sterk te betwijfelen of in de AR- kies verenigingen wel de vereiste twee-derde meerderheid voor het CDA-voorstel is te vinden. DEN HAAG (ANP). De fluoride ring van het drinkwater, waar deze nu nog plaats vindt, zal moeten worden gestaakt. Minister Vorrink en staatsse cretaris Hendriks (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) hebben namelijk het wetsontwerp ingetrokken, dat beoogde via een wijziging van de waterleidingwet de fluoridering een wettelijke basis te geven. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Iel redactie 15389, na kantoortijd 10709 Iel adm en adv. Tel 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Honderd kaderleden van de-AR riepen gisteren de leden van de AR-partijraad en van de AR-kiesverenigingen in een open brief op in dit stadium nee te zeggen tegen dë ene CDA-lijst. KVP-voorzitter Vergeer liet er geen onduidelijkheid over bestaan dat het CDA-oude-stijl voorgoed begraven kan worden, als de AR de vorming van een CDA-lijst afwijst. „De KVP zal dan een nieuwe weg in de Nederlandse politiek inslaan via de oprichting van een eigen christen-democratische partij”, zo zei hij Vergeer verwachtte dat de KVP-partij- raad van 29 mei dit voorstel met grote meerderheid zal aanvaarden. Wat betreft een ander heet hangijzer in de discussie rond het CDA een voorkeur vooraf voor de verkiezingen heeft CHU-voorzitter Van Verschuer gisteren laten weten zijn standpunt te hebben herzien. Van Verschuer ver klaarde nu wel voorstander te zijn van een uitspraak van het CDA over de vraag met welke partijen het CDA na de verkiezingen wil samenwerken.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1