Financieringstekort van rijk mag niet verder toenemen Vondst gasveld PvdA bestuur rond met verkiezingsprogramma Opvolging van Gretsjko: 2 kandidaten Zaak tegen Amsterdamse zakenman weer verdaagd september geëvalueerd Heineken: voorlopig geen bod op aandelen Bols Poging ponden uit Engeland te smokkelen Hulp aan Indonesië in I 1 I Kerktapijt merkbaar voordeliger! Directeur blijft in voorarrest ■te w VLOERBEDEKKING VROOMS DREESM ANN Ut I f >4^1 DR. ZIJLSTRA: BEDRIJFSWINSTEN KALVEN AF CIA-RAPPORT VRIJGEGEVEN MISLUKTE AANSLAG METRO-STATION Pronk sluit heroverweging niet uit PvdA hoofdbestuur wil beroepsinstantie krijgsmacht-vakbond fi O 4 DINSDAG 19 7 6 APRIL BUITENBAND BINNEN- EN D TE KOOP o.a. Inlichtingen: tel. 02208-5829 Agency Imp. Bergen. Negatief rendement o O is 2 <- AS A Wegens beperking overheidsuitgaven budget (zieken huizen) Intertest zuiver scheerwol tapijt in bruin, linde en berber van 239,— voor 109,- per str. meter 400 cm breed; 100 zuiver scheerwol tapijt 2 cm hoge pool (woningen doktoren) dubbele jute rug van 425,- per strekkende meter voor 198,— 400 cm breed; enkalon tapijt 400 breed dikke foamrug van 119,- per strekkende meter voor 59,—; enkele kamers gebloemd tapijt van 185,- voor 89,- 400 cm br. Stalen, Diefstal van f 3 miljoen (ADVERTENTIE) 4 DR. J. ZIJLSTRA (Vervolg van pag. D I He •SS. en (ADVERTENTIE) (ANP). de woordvoerder. ■H komt het ontwikkelingsbeleid aan Indonesië ten goede aan de armsten, kelijke genezing voor deze kwaal op treedt, dan zal het economisch herstel, gepaard met het scheppen van voldoen de arbeidsplaatsen, niet mogelijk zijn. Met alle gevolgen van dien, economisch, maatschappelijk en politiek. Dr. Zijlstra acht de vooruitzichten op dit punt niet bemoedigend. Ondanks de depressie is de inflatie gebleven. Slechts O KJ is er een verbetering in Indonesië op het terrein van de mensenrechten in het algemeen en voor de politieke ge vangenen in het bijzonder, F i: J r r E v e b d g in een beperkt aantal landen lijkt de inflatie in 1976 wezenlijk te worden bedwongen: in Zwitserland, Duitsland en misschien de VS, helaas niet in Neder land. SCHIPHOL (ANP) Tijdens gesprekken met vertegenwoordigers van de Indone sische regering en ontmoetingen met wat hij noemde „politieke vrienden” heeft mi nister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking de afgelopen dagen in Djakarta zijn komende beleidsbeschouwing ten aanzien van de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Indonesië uiteengezet. Niettemin kan er volgens dr. Zijlstra wel aanleiding zijn om een beperkte tijdelijke verhoging van het begroting stekort te accepteren. Namelijk om met behulp van tijdelijke extra fiscale mid delen dus in de belastingsfeer het herstel van de investeringen een snelle start te geven. Als de investeringen dan op gang komen, tezamen met de verbe tering van de rendementen, dan zal het bedrijfsleven de extra maatregelen weer kunnen missen en zal het financiering stekort van de overheid weer de norma le omvang krijgen. Ideaal slaapkamertapijt «I van hoogpolig velours. In 4 moderne kleuren. Breedte 400 cm. Van 79.- Voor de speciale introduktieprijs van Dit staat in de eerste sectie van het rapport over de inlichtingendiensten dat gisteravond door de senaatscommissie van Frank Church werd vrijgegeven. Het rapport, de conclusie van een onderzoek dat ruim een jaar geleden op gang kwam, bevestigt voorts dat de CIA in het verleden bij zijn binnen- en buitenlandse operaties gebruik heeft ge maakt van academische kringen, journa listen en religieuze organisaties. MOSKOU. Na het overlijden van maarschalk Andrei Gretsjko moet de Sovjet-Unie op korte termijn een nieu we minister van defensie aanwijzen. Volgens westerse waarnemers heeft het Kremlin daarbij de keus tussen twee kandidaten: maarschalk Ivan Vakoe- bovski en generaal Viktor Koelikow. doen. Donderdag wordt in Den Haag een persconferentie gegeven waarop de PvdA het programma bekend zal maken. Daarna gdat het naar de afdelingen van de partij, die er hun goedkeuring aan moeten hechten, alvorens het program ma officieel de PvdA-inzet voor de ko mende verkiezingen wordt. Kijk en vergelijk. Dat scheelt vaak tientallen guldens per strekkende meter. En de prijzen zijn ook de eerlijke prijzen. Als u niet van de toepassingsmogelijkheden afwijkt, uw tapijt op de goede manier legt, op een geschikte ondergrond en het op de juiste wijze onderhoudt, dan geeft Vroom Dreesmann u 5 jaar garantie op de koop toe! w voorwaarden evenwel nog De gisteravond vrijgegeven sectie van het rapport telt 650 bladzijden, waarin wordt ingegaan op enkele van de meest omstreden operaties die zijn uitgevoerd door de CIA en andere afdelingen van het omvangrijke en veelkoppige Ameri kaanse spionage-netwerk. „Heimelijke akties hebben de afgelo pen 28 jaar een instrument gevormd van de buitenlandse politiek der Verenigde Staten. Duizenden heimelijke operaties zijn uitgevoerd”, aldus het rapport. Bij hun werk, zo wordt gezegd, gebruiken de Amerikaanse inlichtingendiensten „honderdduizenden personen en bedra gen van miljarden dollar”. HAARLEM. De Assendelftse direc teur die enkele weken geleden aangifte deed van diefstal van 1,3 miljoen uit zijn auto op het Thorbeckeplein in Am sterdam, blijft voorlopig in voorarrest. Dit is gisteren beslist, nadat hij was voorgeleid bij de officier van Justitie in Haarlem. De directeur wordt verdacht van fraude, oplichting of diefstal of een combinatie van deze feiten. De Amsterdamse recherche is nog steeds bezig de man te verhoren. Een woordvoerder deelde mee dat er een groot aten tal aanwijzingen is dat „er een spelletje is gespeeld”. De directie meent dat HSS zich op het Nederlandse deel van de Noordzee in een potentieel zeer gunstige positie be vindt. Naast het blok P-6 heeft men ook grote verwachtingen van de blokken P-8 (Vijf percent HSS), Q-7 (tien percent)- Blok D-12, waarin HSS voor 12 percent deelneemt, bergt heel misschien een heel groot gasveld in zich. Het seismisch onderzoek geeft aanleiding tot een der gelijke veronderstelling. Ir. G- A. Heyning, president-eommis- saris van HSS, merkte op, dat de direc tie graag eerder nadere mededelingen over de vondst had gedaan. Ruim een maand geleden, nadat het booreiland „Penrod 65” een tweede proefboring de eerste geschiedde in 1968 had voltooid, was HSS al op de hoogte. De partners in de exploratie met name Mobil Gil, hadden echter aanvankelijk nogal wat bezwaren gehad tegen publi- katie. Ir. Heyrtóng verklaarde dit uit onder meer „de neiging van de grote maatschappijen om hun vondsten tege nover de Nederlandse overheid iets ne gatiever voor te stellen dan ze in werke lijkheid zijn”. Dit met het oog op de mogelijkheid dat Nederland zijn voor waarden voor de uitgifte van nieuwe concessies opnieuw verzwaart, aldus ir. Heyning. LONDEN. In Londen zijn een Bel gische grootmoeder en haar 22-jarige kleindochter aan de rechter voorgeleid omdat zij in Dover aan boord van een veerboot zouden zijn gegaan met in hun bezit ongeveer 100.000 pond sterling (on geveer 500.000 waard). De twee vrou wen en een bekende man uit de Britse filmindustrie en zijn vrouw wordt ille gale deviezenuitvoer ten laste gelegd. De zitting is verdaagd. De douanebeambten die de auto in specteerden van de Belgische vrouwen toen zij de veerboot op wilden rijden, vonden het geld in bankbiljetten van 5,10 en 20 pond verborgen in de carros serie. Buitenlanders ih Engeland moeten kunnen aantonen dat de hoeveelheid geld die zij uit Groot-Brittannië expor teren, de hoeveelheid die zij binnen brachten niet overschrijdt. Britten mo gen niet meer dan 25 pond in Engels geld het land uitvoeren. (Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM Dr. Zijlstra meent dat het toelaatbare financierings tekort van de rijksuitgaven niet groter mag worden. Er zijn stemmen die menen dat zulks wèl kan ten bate van de collectieve sector, omdat onze betalingsbalans erg gunstig is. De president van de Nederlandsche Bank wijst erop dat het betalingsbalansoverschot zowel tijdelijk als geflatteerd is. Tijdelijk omdat het rechtstreeks samenhangt met de export van aard gas en daar komt een einde aan. Verhoging van de collectieve uitgaven op basis van het aardgas zal te zijner tijd tot grote moeilijkheden leiden. Het overschot is geflatteerd, omdat er een onderinvestering is bij ons bedrijfs leven. dat niet alleen de metro schade moest lijden, maar het ook in de bedoeling lag de actievoerende metrogroepen in dis krediet te brengen. In de ochtendzitting, tijdens welke de drie uitvoerders terecht stonden eiste hij tegen hen gevangenis straffen tussen de zeven en vier maan den met aftrek. In deze zaak volgt de uitspraak over veertien dagen. De middagzitting, waarop de zaken man terecht stond, ontaardde al snel in een fikse ruzie tussen de zakenman en de twee getuigen, de elektro- en de tv- monteur, ’s ochtends nog zelf verdach ten. De vraag bleef, wie nu eigenlijk op het idee gekomen was. Om zijn onschuld in deze te bewijzen, zou de zakenman een brief over de tv-reparateur geschre ven hebben, waaruit zou blijken, dat de reparateur al in 1974 bezig was geweest bij Surinamers in de Bijlmer explosie- ven op te halen voor een aanslag. De brief was via een omweg bij de rechter commissaris terechtgekomen, en de za kenman ontkende stellig hem zelf ge schreven te hebben. De vrouw van de reparateur zou de auteur zijn, aldus de zakenman. De echtgenote was echter niet opge roepen als getuige, en dus verdaagde de rechtbank de zitting tot zijzelf ter zit ting uitsluitsel kon geven over de vraag, wie de belastende brief nu wel geschre ven had. De minister, die gisteren op Schiphol is teruggekeerd, sprak na zijn aankomst op de luchthaven van een evaluatie. De minister verklaarde dat deze evaluatie nota over de Nederlandse hulp aan In donesië tijdens de dan bijna beëindigde regeringsperiode van dit kabinet in sep tember of mogelijk oktober aan de Ka mer zal worden aangeboden. Bij deze evaluatie zullen drie criteria voor de hulpverlening aan Indonesië worden be licht. Deze drie punten zijn bij de hulp verlening aan Indonesië door dit kabinet gesteld, die punten zijn: (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De 56-jarige Am sterdamse zakenman, die ervan verdacht wordt de aanstichter te zijn van de mislukte aanslag op het in aanbouw zijnde metrostation in de Bijlmermeer in februari 1975, zal op 31 mei opnieuw voor de Amsterdamse rechtbank moeten verschijnen. Gisteren besloot de Amster damse rechtbank de zaak opnieuw te verdagen. Vorig jaar april werd de zakenman, samen met de drie andere verdachten, een 42-jarige tv-reparateur, een 28-jari ge elektromonteur en een 32-jarige che micus, voorlopig op vrije voeten gesteld. Juni vorig jaar werd de zaak verdaagd, omdat de zakenman een bezwaarschrift tegen de dagvaarding had ingesteld, en omdat de rechtbank van een getuige- deskundige wilde vernemen hoe krachtig de bij de poging tot aanslag gebruikte explosieven waren. De bom, zo bleek nu ter zitting, was laag-explosief, ongeschikt voor zwaar vernielingswerk, wel bruikbaar voor het vernielen van elektriciteitskabels en lichte constructies. De officier van Justi tie, mr. H. E. Renesse, was er deson danks niet zo gelukkig mee, vooral om- De raad van bestuur van Heineken heeft naar aanleiding van de door het Bols-bestuur op 23 april geplaatste nieu we aandelen Bols ad nominaal 4,5 mln verwezen naar de voorwaarde van het eerder door Heineken aangekondigde bod op de aandelen Bols- Deze voor waarde luidde dat „voor gestanddoening van het bod geen uitbreiding van het thans geplaatste kapitaal van Bols zal plaatsvinden of daartoe strekkende be sluiten zullen worden genomen”. Gezien het feit dat thans reeds vast staat dat aan deze voorwaarden niet is voldaan, zegt Heineken dat het door haar aangekondigde bod op de aandelen Bols van 110 per aandeel in de huidige omstandigheden geen doorgang zal vin den. Aangezien het voor Heineken geldende motief dat een samengaan in het belang is van beide ondernemingen voor haar (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid zal donder dag het ontwerpprogramma bekend ma ken voor de verkiezingen van volgend jaar. Gisteren legde het partijbestuur in Amsterdam de laatste hand aan het ontwerpprogramma. Het bestuur heeft, samen met vrijwel alle PvdA-ministers en staatssecretaris sen, twee volle dagen nodig gehad om het programma op te stellen. Daarbij kwam onder meer een alternatief pro gramma van minister Duisenberg aan de orde. In de discussie over de inhoud van het programma ging het om twee groepen: een die zo ver mogelijk wilde gaan in het realiseren van de linkse verlangens, en een die een programma wilde dat de mogelijkheid openlaat om ook na 1977 verder te regeren met confessionele partners. Nadat twee weken geleden al overeen stemming was bereikt over de belan grijkste politieke Strijdpunten (sociale voorzieningen, defensie-uitgaven, over heidsuitgaven) werd gisteren in het par tijbestuur een akkoord bereikt over een groot aantal punten van kleinere orde. Over het compromis dat gisteren werd bereikt wilde men nog geen mededeling Dr. Zijlstra wijst erop dat ook in 1975 geen einde is. gekomen aan het afkalven van de bedrijfswinsten. De arbeidsinko- mensquota steeg met drie punten, gecor rigeerd voor de aardgaswinning zelfs met zes punten. Dit bracht met zich dat over het tegen vervangingswaarde bere kende, in de ondernemingen geïnvesteer de vermogen slechts een minimaal ren dement wordt verkregen. Wordt reke ning gehouden met het vreemde vermo gen, dan is het rendement zelfs negatief en wel ten minste vijf percent. De winsterosie treedt al jaren op en de gevolgen voor de investeringen en de werkgelegenheid waren voorspelbaar en zijn dan ook voorspelbaar. In ons land is in 1975 de inflatie naar het oordeel van dr. Zijlstra volstrekt onvoldoende teruggedrongen. Wij mogen, en dan mondiaal gezien, de ogen niet sluiten voor het kwaad van de inflatie, zo waarschuwt hij. Wanneer geen wer- wVH- WASHINGTON (Reuter, UPI). De Amerikaanse centrale inlichtingendienst (CIA) maakt bij zijn spionagewerkzaam- heden nog steeds gebruik van honderden „academici”, waaronder wordt verstaan administratief personeel, lectoren, hoog leraren en studenten van ruim 100 voor aanstaande universiteiten in het land. w minister verklaarde dat in Indonesië, bij alle partijen het besef bestaat dat deze evaluatie een moeilijke zaak kan worden. Hij beaamde dat deze nota zou kunnen resulteren tot een heroverweging van de Nederlandse hulp aan Indonesië. Minister Pronk verklaarde op Schip hol te geloven dat de berichten van de Indonesische regering, als zouden eind vorig jaar 1300 politieke gevangenen van de B-categorie zijn vrijgelaten juist zijn. Deze berichten zijn vaak als onwaar betiteld. „Het wordt echter door mijn politieke vrienden in Indonesië niet be streden. Ik heb het dan ook als een politiek feit aangenomen”, aldus minister Pronk. in hoeverre heeft het Neder landse beleid, gericht op de ondersteu ning van positieve tendenzen in Indone sië, effect gehad. De Nederlandse S <w DEN HAAG (ANP). Het hoofdbe stuur van de PvdA is van mening dat er een beroepsinstantie moet komen die uitspraak kan doen over meningsver schillen tussen een organisatie als de VVDM en de krijgsmacht. Dat staat in een gisteren per telex aan minister Vre- deling verzonden brief van internatio naal secretaris Harry van den Bergh. Ook meent het hoofdbestuur van de hoofdbestuur doet die suggestie naar PvdA dat er een reglement van spelre- aanleiding van moeilijkheden tussen het gels moet komen in de verhouding tus sen krijgsmacht en vakbond. Het PvdA- hoofdbestuur van de WDM en de de- gaan vertegenwoordigers van de VVDM in beroep bij „dezelfde werkgever”, dat wil zeggen: de hoger geplaatste militaire rangorde. Gezien de aard van het werk van een vakbond is dat naar de mening van het PvdA-hoofdbestuur onbevredi gend. Heineken heeft in de eerste helft van het op 1 oktober begonnen boekfaar 1975-1976 een nettowinst geboekt van 34 mln tegen 20 mln in dezelfde periode van het voorgaande boekjaar. Dit blijkt uit voorlopige cijfers die de brouwerij had willen publiceren in het bericht aan aandeelhouders Bols over het inmiddels voorlopig ingetrokken bod. In de gedistilleerdsector werd een re cord omzetverhoging geboekt die de 50 percent belangrijk te boven ging. Het herstel van de Winstontwikkeling die reeds in de tweede helft van het boek jaar 1974-1975 optrad heeft zich in 1975- 1976 verder gehandhaafd. De publicatie van de volledige resulta tencijfers over de eerste zes maanden kan medio mei worden verwacht. Met zijn 64 jaar geldt Jakoebovski, opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Warschau-pact. als behorend tort de „oude garde”. De tien jaar jongere Koelikov, chef van de generale legerstaf, wordt beschouwd als een van de meest ambitieuze leden van een jongere, ver nieuwingsgezinde lichting opperofficie- ren. Ondanks de verschillen in leeftijd en mentaliteit komt beider carrière op sleutelpunten overeen met die van wij len Gretsjko. Zowel Jakoebovski als Koelikov voerden het bevel over de „fronttroepen” in Oost-Duitsland en bei den traden in Gretsjko’s voetsporen als commandant van bet militaire district Kiev, in de Sovjet-Unie beschouwd als de springplank naar de hoogste militaire macht. Drie inkoopcombinaties van slijters, Deleave in Delft, NCK in Hazerswoude en het Wijnkopersgilde in Heerde, heb ben gisteren laten weten dat ze een overname niet in het belang van de zelfstandige handel in wijnen en gedis tilleerd zouden hebben gevonden. EMmL nog onverminderd van kracht is, blijft twee zelfstandige ondernemingen”, aldus Heineken bereid om alsnog op nader te formuleren voorwaarden een bod op Bols te overwegen. Vereiste hiervoor is evenwel dat de door Bols gepleegde aandelenemissie on gedaan wordt gemaakt of blijkt niet rechtsgeldig te zijn en dat verder de statutenwijziging Bols die op 28 april door de aandeelhoudersvergadering van BoLs zal worden behandeld, geen door gang vindt, aldus het communiqué van Heineken- In beurskringen werd gesteld, dat Bols zich nu praktisch veilig heeft gesteld tegen de overnemingsplannén van Hei neken. Na de officiële beurstijd werd gisteren voor de aandelen Bols 94 ge boden en werden de stukken tegen 97 aangeboden, maar tot handel is het niet gekomen. De kaderleden van de Industriebond NKV bij Heineken en bij Bols zullen deze week de situatie bespreken. In een voorlopig commentaar verklaarde een woordvoerder van de Industriebond NKV dat het nieuws, dat Heineken afziet van een bod, in ieder geval niet „onprettig” overkomt. „Wij zien liever AMSTERDAM (ANP). Heineken ziet voorlopig af van het uitbrengen van een bod op de aandelen Lucas Bols. Onder bepaalde voorwaarden is het brouwerijconcern evenwel nog bereid een bod te overwegen, aldus een gister middag uitgegeven verklaring.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4