Als je bijbelonderwijs serieus neemt, hoef je nog niet conservatief te zijn Een jeugdige zestiger van 81 KNOTSGEKKE HOBBELFIETS K ELS ENNEME h i 11 BESTAAT 60 JAAR 99 Brederode zelf ontbrak i PEDAGOGISCHE ACADEMIE „DA COSTA” M te DINSDAG 2 7 APRIL 19 7 6 IJMUIDEN-VELSEN Selectie Feestweek Historie Bloemenmozaïeken Hondsdolheid Tel. 02550-15389 1 Tips redactie: Ko van Leeuwen „Zo, u komt van de krant. Zo. Heeft u geen zwart pak? Ik had gedacht dat u wel een lange zwarte jas aan zou hebben. Maar het hindert niet hoor. U lijkt sprekend op m’n schoonzoon. Zo is het ook goed. Moeder, maak eens gezellig wat koffie, dan kunnen we eerst even rustig orde op zaken stellen”. SANTPOORT. De Christelijke pedagogische academie „Da Costa” in Santpoort bestaat zestig jaar. Maandag zijn de feestelijkheden rond dit jubileum van start gegaan met een herdenkingsdienst in de Bakenesserkerk te Haarlem en woensdagmiddag om vier uur is er een receptie in de school, die van binnen al is versierd om de geno digden, oud-leerlingen en andere gasten te ontvangen. Maas Feith, 81 jaar en schoen maker in Santpoort. In zijn stem schuilt aristocratie, maar ook verbazing: „De mensen weten meestal niet wat ze aan me heb ben en dat vind ik best leuk”. A II 'V I I In verband met het jubileumfeest is IJ- en dus Het echtpaar Feith-Witteman, een opmerkelijk stel jeugdige bejaarden. tien F op z’n Feith: Een probleem voor de directeur vormt de selectie van de kwekelingen. „Door Als de foto van het gouden echt paar gemaakt moet worden wandelen we door de lente van het Burgemees ter Rijkenspark. Maas Feith slaat zijn arm om de schouders van zijn vrouw en samen genieten ze voor de zoveel ste maal van al het jonge groen. Inmiddels is de pedagogische academie Da Costa uitgegroeid tot een school met van wat ilta- iden srs, ide eb- een de lis van aar van Ifde aar. de het >ver jod. z re- 50 Het die >ek- 975- in ie 11- n. et ee e- ki, ?n oit re sf, :st „In bepaalde kringen hebben een aan tal Kweekscholen het stempel „links” opgeplakt gekregen en vanuit een ande re gezichtshoek hebben wij het stempel „conservatief” te zijn. Maar in geen geval ervaar ik dat zo”, zegt de heer Kroeger. „We hebben een veel te jonge groep docenten en schoolleiding. Het feit, dat. je godsdienstonderwijs serieus neemt, hoeft toch niet te betekenen, dat je conservatief bent”. een hele feestweek georganiseerd, die maandag met de herdenkingsdienst be gonnen is. Daarop is ook het geschenk van de studenten aan de school aange boden: een prachtige Rembrandtbijbel. Maandagmiddag was er een filmmiddag met de film: Het verleden present, over archeologische opgravingen in Kenne- merland en de film: Blauw bloed en schone handen. Maandagavond voerden studenten het komisch toneelstuk: Als tante komt, op, dat dinsdagavond her haald wordt. Dinsdag overdag is de hele school op reis geweest naar het open luchtmuseum en De Hoge Veluwe. Woensdagmorgen treedt op school een poppenspeler op, ’s middags om vier uur is de receptie en ’s avonds is er een muziekavond. De feestweek wordt don derdag afgesloten met een Doe-dag. Heeft u er aan gedacht uw hond te laten inenten tegen hondsdolheid? Na 1 mei moet iedere hand die zich nog op straat wil vertonen ingeënt zijn, ook al loopt het brave dier aan de lijn. De inenting is twee jaar geldig. Feith werkt nog. Hij houdt zijn schoenmakerij kloppend- Beleefd zijn vreugde aan een oud ambacht. En Maas Feith zelf:’Dat u nu hier zit.-ik vind het gezellig hoor...ik ver moed wel hoe dat komt. Onze doch ter zal wel gebeld hebben’. rond en zei toen: Van een schoenma- kerswerkplaats kan je geen salon maken he. Maar hij antwoordde: Nee, dat bedoel ik ook niet. Ik bedoel die moffen, die moesten ze allemaal op ruimen- Tja, toen zei ik tegen die kerel: Heb jij kinderen? Dan ben jij een slechte vader. Ik zal vertellen waarom. Ik kom uit Gelderland en toen wij als kind naar school moes ten hadden we altijd kouwe handen. M’n moeder maakte daar een mof voor en die hing rhet een koordje om je hals. Daar bleven onze handen warm in- Die moffen wil je oprui men, dan ben je een slechte vader.- Toen is die man maar weggegaan.’ Een fiets die in plaats van versnel lingen „vertragingen” heeft zal een speciale attractie vormen bij de fees telijkheden op Koninginnedag in Santpoort-Noord. De fiets is gecon strueerd door de Santpoorter Coen Visser, een man die nog niet zo lang geleden tot de beste wieleramateurs van ons land behoorde: hij kwam uit in 118 wedstrijden, waarbij hij ge woonlijk in de voorste gelederen ein digde, meestal ais tweede of derde. Hij nam ook deel aan de strijd om de wereldkampioenschappen. de aanwas van het studenten-aantal moet je proberen de gemotiveerden eruit te halen. Vooral de laatste tijd is er, mogelijk door de teruggang in de econo mie, meer belangstelling voor de vastig heid van een onderwijsbaan. Maar een selectie, wie op de vastigheid afkomt of, wie graag onderwijs wil geven, dat lukt niet met een gesprekje. De feitelijke selectie gebeurt bij ons tijdens het eerste studiejaar. We zetten er dan goed het mes in en mensen met een onvoldoende motivatie haken dan vanzelf wel af”. Wat bij zijn i n 1964 afgesloten wielerloopbaan ooit een nachtmerrie had kunnen zijn heeft hij nu in zijn werkplaats in de Santpoortse Hoofd straat werkelijkheid laten worden: een fiets die het uiterste trapvermo- gen vergt en waarop men toch maar nauwelijks vooruit komt. Het geheim? „Het karretje is ex centrisch, als u begrijpt wat ik be doel”, vertelde Coen Visser ons. „Een primeur? Het idee is niet nieuw, er is al eerder een fiets met een „vertra gende werking” geweest. Maar dit Op 29 april is hij vijftig jaar ge trouwd met Wilhelmina Witteman en al die tijd wonen ze in Santpoort. Schoenmaker Feith, als je hem niet kent, niet weet hoe oud hij is, dan zal zijn verschijning geen opzien ba- ren.Hij oogt niet als een oude man die nog vitaal is. Hij is een zestiger, al wijst de burgelijke stand naar 81. Zijn vrouw, 76 jaar, komt binnen met drie café-filters. Zij kijkt naar haar man met de glimlach van een moeder die haar zoon op de zoveelste schalksheid betrapt. En als manlief aan een nieuw verhaal begint, leunt zij wat achterover in haar stoel. Ze weet wat er komen gaat, maar ook dat het voor de nieuwe toehoorder de moeite van het luisteren waard zal zijn- een ver nummer zette, die N.S.B.-er Speels kijkt de schoenmaker me aan als ik zeg dat ik hem ook een gezellige vent vind.’Tja, weet je, als ik vrienden bezoeken wil, dan moet ik meestal naar het bejaardentehuis. En als ik daar dan oude mensen zie, dan snap ik er niets van. Ze zeggen haast niets meer, het lijkt wel eens of ze er niet bij zijn’. Een tip om een dagje uit te gaan. Niet in de onmiddellijke omgeving, maar toch nog zo dichtbij dat je het op een mooie dat kunt fietsen: Mo zaïeken kijken in Limmen. Elk jaar maken veel bollentelers en anderen die daar plezier in hebben fraaie veelkleurige mozaïeken van bolbloe- men. Dit .jaar zijn die geurige bloem tapijten de eerste drie dagen van mei te bewonderen. Als u in Limmen komt, staat de route die het mooiste zicht op de bloemcomposities biedt aangegeven. Directeur Kroeger vertelt, dat de pe- agogische academie genoeg studenten trekt. „We moeten als Da Costa-school selecteren om te voorkomen, dat we volgend jaar zes eerste klassen krijgen. Nu werken we met vier eerstejaar groepen, maar het komend schooljaar worden dat er al vijf. We hoeven niet zo erg studenten te werven om aan het vereiste aantal leerlingen te komen, in tegendeel, het feit, dat het bijbels onder wijs hier een belangrijke rol speelt, blijkt een bepaalde aantrekkingskracht te hebben.” en OP ij- als de ei- als iet als ire HaventeflÉfiam 300 leerlingen en zo'n 30 docenten Naast de opleiding tot onderwijzer of onder wijzers heeft de Da Costa ook twee vierde en vijfde klassen HAVO. „Het zijn meest mensen, die van een MAVO af komen en door willen gaan, terwijl zo’n MAVO niet in een scholengemeen schap is opgenomen”, vertelt de heer Kroeger, die er met enige trots aan toevoegt, dat bijna de helft van deze Havo-leerlingen doorgaat als student aan de pedagogische academie. De stu denten van de Da Costa-school komen uit bijna heel Noord-Holland op Am sterdam na, dat een eigen opleiding heeft. De geschiedenis van de Da Costa academie begon nog voor de Lager On derwijs Wet in werking was getreden. Door het oprichten van christelijke lage re scholen ontstond ook de behoefte aan christelijk onderwijzend personeel en zo ging in 1916 de kweekschool in Sant poort van start. Directeur Kroeger kijkt terug op die beginjaren en vertelt. Die eerste jaren zijn soms erg moeilijk ge weest. Het schijnt zelfs voorgekomen te zijn, dat de toenmalige directeur het salaris van de docenten uit zijn eigen zak moest voorshieten, omdat er geen geld meer was. Aanvankelijk waren er maar drie vaste docenten, terwijl de andere lessen gegeven werden door schoolhoofden uit de omgeving op hun vrije woensdagmiddag. Helemaal ge schiedenis is dat nog niet, want we hebben nu nog een docent, die naast zijn andere baan, hier woensdagmiddags „schrijven” geeft. Aangekomen schepen Bartenstein, Antwerpen; Lindinger Di amand, Sinoe; Maria-T, Constanza; Ju lien Delmas, San Pedro; Arctic Shore, Cont. Plat, Velsen; Scheldeborg, Hudiks- val, Zaandam; Eminence, Southampton; Louise, Par; Ignation, Londen; Jan Zis- ka, Lissabon; Partinence, Southampton; Stör, Bremen; C. V. Lightning, Norfolk; Constance, Port Jerome; Teutonia, R.dam; Francois l.d., Rouen, IJmuiden; Clarisse, Norköpping; Docelago, Vitoria; Holland, Noordzee, IJmuiden. Maandag vertrokken schepen: Christine Oldendorff, Piombino, muiden; Helga-S, Esbjerg, IJmuiden; Doger Shore, Cont. Plat, IJmuiden: Prinses Margriet. Noordzee: Waal. Kol- De tentoonstelling in de gewelven van de Ruïne van Brederode ziet er heel aantrekkelijk uit. Het is erg interessant om nu eens kennis te maken met de vroegere bewoners van het slot Bredero. Om helemaal eerlijk te zijn: Dit is eigenlijk wat altijd ontbrak en een dergelijke educatieve expositie zou een permanent karakter moeten dragen. De tentoonstelling gaat ook nog naar Vianen, maar mis schien kan zij daarna voorgoed in de Santpoortse overblijfselen uit de rid dertijd belanden. Want Brederode zélf ontbrak altijd in zijn kasteel Per jaar levert de Da Costa-academie, die nu zo’n 300 leerlingen telt ongeveer 60 onderwijzers en onderwijzeressen af. „Tot nog toe hebben we geen moeite gehad om ze geplaatst te krijgen op de scholen”, zegt de heer Kroeger”, maar je kan nu al merken, dat de tijd dat de vraag veel groter was dan het aanbod, voorbij is. Voor de scholen zelf is het natuurlijk veel prettiger, als ze wat meer sollicitanten krijgen voor een va cature, maar voor de afgestudeerden is het wel wat moeilijker om direkt aan de slag te komen”. Het leidinggevend duo van de Da Costa-acadamie; zittend directeur P. H. Groot staand directeur P. Kroeger. Dan gaat de oude schoenmaker toch wat herinneringen ophalen en er volgen smeuïge verhalen vol afwisse ling: het is een plezier om.naar te luisteren. Hoe hij in de oorlog N.S.B-er die absoluut niet te trouwen was bijvoorbeeld. kwam m’n werkplaats binnen. Hij zegt tegen me: Wat is het toch een rotzooi, maar ik dacht: die kerel is onbetrouwbaar, dus goed nadenken voordat j antwoord. Ik keek eens Een beetje folosoferend merkt hij op: „Je vraagt je wel eens af, waarom er katholieken op onze academie komen. In Beverwijk en in Heemstede zijn immers katholieke academies. Er wordt wel eens gezegd, dat het nogd e naweeen zijn van de problemen, die er enkele jaren gele den in Beverwijk waren.Misschie n, dat ze hier een wat meer „beschermd mi lieu” hebben. Bij ons is bijbels onderwijs nog verplicht en bij de katholieke oplei dingen is het facultatief gesteld. Moge lijk is diezelfde „vertrouwde” sfeer er de reden van, die op de Da Costa bijna driekwart van de studenten uit dames bestaat en maar een kwart uit heren”. karretje is toch weer anders. Ik heb heel wat uurtjes zitten uitdokteren hoe ik een fiets met een zo groot mogelijk excentrisch effect kon ma ken; en ik geloof dat ik daar aardig in geslaagd ben.” „Ik ben uitgegaan van een vouw fiets”, vertelde Coen Visser verder. „Daarvan heb ik de balans helemaal verlegd. In plaats van spaken heb ik bovendien zes pijpen aangebracht. Het uiteindelijk resultaat is een heel merkwaardige fiets met een heel klein tandwiêïtje. Voor kenners: Coen Visser is uitgegaan van de formule: dertien centimeter van voren, tien centimeter van achteren. Meer wilde Coen Visser ons niet over het eigen produkt van zijn werkplaats vertellen. Wel wat de naam is die hij eraan gegeven heeft: „De Knotsgekke Fiets”. Iedereen krijgt op Koninginnedag gelegenheid een ritje op dit excentrische rijwiel te maken, jong en oud, geheel gratis, op het feestterrein aan het Burge meester Weertsplantsoen in Sant poort-Noord, achter de winkelgalerij van de Hagelingerweg. ding, IJmuiden; Alca, Klaipeda; Marie Christine R.dam; Scoll Hunter, Boulog ne, Zaandam; Auck Truck, Le Trait; Kilding, Vyborg; Ursa Minor, R.dam; Danix, R.dam; Eminence, Southampton; Krasnoborsk, R.dam; Katharina-S, Aal borg; Sea Bure, Cont. Plat; Irish Star dust, Brake, Velsen; Pertinence, Sou thampton. DINSDAG AANGEKOMEN SCHEPEN: Farel, Sarpsborg, Velsen; Tsugaru Ma- ru, Monrovia, IJmuiden; Sea Wave, Las Palmas; Jemrix, Rochester, IJmuiden; Waterland, Cork. Dinsdag vertrokken schepen: Abel Santa Maria, Londen; Stör, Bre men; Bartenstein. Oranjestad; Venezue la, Bilbao. Als we koffie drinken zegt zij ’’Kijkt u eens, we zijn geen mensen die van veel drukte houden. Wel van gezelligheid.We willen geen toestan den, onze bruiloft vieren we met de kinderen. Begrijpt u?’ Met nadruk stelt directeur Kroeger: „WE zijn geen kerkelijk instituut. Als school gaan we uit van het Evangelie, maar we zijn niet aan een bepaalde kerk verbonden. Het is algemeen chris telijk onderwijs en je vindt ook mensen van alle kerkelijke gezindten op de school terug. Een dikke tien procent van de studenten is rooms-katholiek.” Vandaag heeft hij voorschoot ver wisseld voor een modieus kos tuum :’M’n dochter heeft gezegd: die man van de krant komt, zorg dat jullie er netjes uitzien en dat de boel is opgeruimd. Nou, dat hebben we gedaan...als je kinderen dat vragen...’ Maas Feith is een onderzoekend mens- Slim en intelligent vertelt hij zijn verhalen en ziet er nauwlettend op toe dat niet alles wordt opgeschre ven. In oktober is hij vijftig jaar schoenmaker.’Dan pas komt het ver haal van de schoenmaker’, stelt hij resoluut vast, ’Daar is het nog te vroeg voor, we hebben de tijd’. Directeur P. Kroeger, die in 1974 drs. W. de Tombe opvolgde en nu samen met P. H. Groot de leiding van de academie heeft, vertelt dat hij grote waarde hecht aan een christelijke opleiding voor christelijke onderwijzeressen. „Als ik een gespre. heb met een student, die de opleiding aan onze school wil gaan vol gen, dan Iaat ik wel merken, dat ik de christelijke grondslag serieus neem. We beginnen de dag hier met een bijbelle zing, een lied of een overdenking, want daar moet een christelijke leerkracht niet pas in zijn baan mee geconfronteerd worden, maar al op de academie”. f

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5