RESULTAAT VAN CONTACTAVOND MET BEWONERS in Stadsschouwburg Man moest jas afstaan Atletiekfilm in IJmond-MTS „Zomergasten”, Gorki I ij|| DINSDAG 2 7 APRIL 19 7 6 IJMOND 7 uit de handen van de heer Th. Laan, waarnemend voorzitter van de Staten. Hoekpunten Amsterdam HAAGSE COMEDIE ONDER REGIE VAN GUIDO DE MOOR Honden Ruysdaelstraat Ligthartstraat Parkeerplaats Kranenburgfonds (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In een buitengewone vergadering hebben Provinciale Staten van Noord-Holland maandagmiddag afscheid genomen van mr. F. J. Kranenburg als commissaris van de Koningin. De scheidende commis saris, die zoals bekend met pensioen gaat, werd benoemd tot Groot-Offi- cier in de Orde van Oranje Nassau. Minister De Gaay Fortman van Bin nenlandse Zaken reikte de bij deze hoge onderscheiding behorende ver sierselen na afloop van de buitengewone statenvergadering aan mr. Kra nenburg uit. Naast de koninklijke onderscheiding ontving de scheidende commissaris de zilveren onderscheiding van de provincie Noord-Holland - H j Hoge onderscheiding voor Kranenburg gede- Waarnemend staten-voorzitter, gaat Kamermotie ten wensen Op de foto: links Rick Nicolet en Anne-Wil Blankers in Gorki’s „Zomergasten”. et ig •n (an een onzer verslaggeefsters) ie •it ce ek (Van een onzer verslaggeefsters) de Ook het „omturnen” van de parkeer- Antwoorden van college op vele in de wijk Kerkheek Uit een ander café in Beverwijk wer den een dames- en een herenjas uit de garderobe gestolen. Ook deze jassen wa ren van leer. Tenslotte werd uit een aan de Wijk aan Zeeër Zwaanstraat gepar keerde auto een casetterecorder verwij derd. Van een in de omgeving gestalde wagen werden een koplamp, de buiten spiegel en de antenne vernield. (in x>r zal ide de Daarop antwoorden B. en W.: „De Jan Ligthartstraat is een schakel in de zoge- tegen het alf et- het van „Ik ?n ze o- of as jk ift ior o- iry de nu ou „Vaak is de hond de baas en als deze dan op de openbare weg loopt levert dat gevaar op voor het verkeer” aldus B. en W„ die melden, dat er tot nu toe door de politie in deze geen gerichten acties zijn ondernomen. Dit onderwerp zal echter worden besproken met de politie korpschef- hoewel daaraan grondslag ligt”. Mr. Kranenburg stelde, dat deugdelijk werk uit handen van de Staten komt, Van de Staten ontving het echtpaar Kranenburg een kleuren TV-ontvanger plus een TV-bandje van de aanbieding van het boek „Het veranderend gezicht van Noord-Holland”. Voorts ontving het echtpaar een antieke kaart van Noord- Holland en een antieke Atlas. noemde „buitenring” waarop verschillen de in- en uitvalswegen zijn en niog zullen worden aangesloten. Een dergelij ke weg moet een goede doorstromings- capaaiteit hebben. Het zou daarom on- ji-st zijn de Jan Ligthartstraat van ob jecten te voorzien die een goede door stroming van het verkeer belemmeren. Voor scheiding van verkeerssoorten is het een vereiste, dat de weg daartoe voldoende ruimte biedt en dat recon structie technisch en financieel mogelijk is- In dit licht gezien is de Jan Ligthart straat niet geschikt te achten om een scheiding van verkeerssoorten door te De bewoners wilden een doortastender optreden van het gemeentebestuur inza ke de groenvoorziening bij de Ruysdael- flats en realisering van het groenplan van de Junjorkamer. VELSEN. Op maandag 3 mei wordt in de Stadsschouwburg van Velsen „Zo mergasten” opgevoerd. Dit toneelspel van Gorki wordt gespeeld door de Haag se Comedie, onder regie van Guido de Moor. De voorstelling begint maandag om kwart over acht. Kaarten zijn op bekende adressen verkrijgbaar. gevraagd was o*i een verbetering van de Jan Ligthartstraat door een duidelij ke scheiding van rijweg, fietspad en trottoir, of door middel van drempels vernauwingen of begroeiingen. Mr- Kranenburg pleitte voor het be houd van' de provincie Noord-Holland als bestuurlijke eenheid. „De idee om Uw territoir te verknippen en midden door de spanningsvelden bestuursgrenzen te leggen stamt zeker niet uit Uw huis” zo zei hij tot de Staten. „Ik wil mij deze laatste vergadering met U niet vermeien in het overigens gepaste sneven van een idee op zijn gepretendeerde weg naar het Staatsblad. Liever verheug ik mij in de zware, maar hoogst dankbare verant woordelijkheid, die in handen van Uw Staten ligt' voor een bijdrage in het welzijn van Uw Noord-Hollanders en hun prachtige en veelzijdig gestructu reerde provincie. Met Noord-Hol- baars in Uw handen gelegd, echt wel iets om van te houden. Bewaar het land en zijn inwoners is iets heel kost- goed”. aldus mr. Kranenburg. „Uw vader was daar rechter. Het doet hier verder niet terzake, maar die recht bank is intussen opgeheven. Opgeheven als gevolg van een reorganisatie bij Justitie. Die reorganisatie leidde tot een politiek conflict, dat zo hoog opliep dat er in 1933 vervroegde verkiezin gen moesten worden gehouden- Vervol gens kwam de reorganisatie zonder slag of stoot door de kamer. Een afloop, die ook mij hoop geeft”, aldus de heer De Gaay Fortman. „Dat aan de gewestraden soms het uiter- lijk van een spook, van een griezelige vierde bestuurslaag wordt gegeven, is het werk van politici, die zich Uw wijsheid en ervaring zo spoedig mogelijk eigen moeten maken”, zo hield hij de Staten voor. Over de gewestvorming en Groot Am sterdam zei mr. Kranenburg zelf tot de Staten, dat de met de samenvoeging van gemeenten, de reorganisatie van de wa terschappen en de instelling van vier pré-gewesten een proces van bestuurlij ke reorganisatie in gang is gezet’ „dat vooral voortgang moet maken”. „Het is waarschijnlijk sneller en zeker ordelij ker, solieder en goedkoper dan het goochelen met een organieke wet als de Provinciewet. Uw werk aan de bestuur lijke organisatie van Groot Amsterdam is bij het Rijk in het zand gelopen i-j-1 een Kamermotie ten Vele klachten in de wijk Kerkheek zul len voorlopig nog blijven bestaan. Deze foto werd gemaakt vanuit de Ruysdael- straat. Voor de groenvoorziening tussen de flats aan de Ruysdaelstraat valt voorlopig nog geen oplossing te ver wachten. Er zijn meerdere partijen in het geding, die het niet eens kunnen worden. Een speciaal probleem vormen de los lopende honden zonder baas- Die zijn vaak niet te vangen. Enkele worden cpgepakt en overgebracht naar het asyl. loslopende gemeentebe- onder toezicht en zonder toezicht los lopen. Van overlast zou geen sprake zijn als de honden onder toezicht goed onder appè 1 staan van hun baas, zodat zij zich niet verder dan bij aanlijning van hun baas verwij deren. Optreden van de politie acht men dan niet zo nodig. Mr. Harinck, griffier van de Staten sloot de rij van sprekers- Hij roemde de mate waarin mr. Kranenburg op de hoogte was van alle zaken die in het provinciehuis omgingen. Hij prees ook diens bereidheid inihoud te geven aan het begrip medezeggenschap en inspraak van onderop Speciaal vestigde de heer Harinck de aandacht op mr. Kranenburg’s vaardigheid in de de omgang met de taal en de wijze waarop die eigenschap in redevoeringen tot uitdrukking kwam. Hij overhandigde de scheidende commis saris heteerste exemplaar van een boe kwerk, waarin een tal van mr. Kranen- burgs toespraken zijn gebundeld, onder het motto Aan zijn taal kent men de man”. De bijeenkomst werd bij gewoond door tal van hoogwaardigheidsbekleders onder wie behalve al genoemden, de commis saris van de koningin van Limburg, de heer De Ruyter van de Bond van Noord-Hollandse waterschappen, de pre sident en de procureur-generaal van het gerechtshof van Amsterdam, de bisschop van Haarlem, mgr. Zwartkruis en de commandant van de zeemacht in Neder land. BEVERWIJK. In Beverwijk is dit weekeinde op diverse plaatsen ingebro ken of werden pogingen daartoe onder nomen. Het vreemdste voorval maakte echter een 22-jarige inwoner van Velsen mee, die zondagavond door een kroeg- maat werd uitgenodigd even naar diens auto mee te lopen. Bij het voertuig aangekomen, moest de man onder be dreiging zijn leren jas afstaan. Het kle dingstuk had een waarde van 300. Volgens B. en W- kunnen de aantallen passerende voertuigen en het aanbod van voetgangers, getoetst aan de ANWB- normen, niet tot een andere conclusie leiden, dan dat een voetgangersover- steekplaats op de Ruysdaelstraat (ter hoogte van de Van der Ploegstraat) uit een oogpunt van verkeersveiligheid moet worden afgewezen. In de verschillende redevoeringen werd voorts uitvoerig stilgestaan bij het werk dat mr. Kranenburg heeft verzet voor de reorganisatie van de water schappen, de werkzaamheden van de zogenoemde „ddepdelverscommissie”. Ui-- teraard kwam ook zijn werk als voorzit ter van de streekplancommissie voor I et Noordzeekanaal en zijp voorzitterschap van de commissie „Groot Amsterdam” (sterk verweven met de gewestvorming en de reorganisatie van het binnenlands bestuur) ter sprake: „Had de regering U maar ter zake gevolgd”, aldus mr. Goudsmit. „De ge westvorming, het agglomerStie-bestuur Wat de aaidacht voor de buitenlandse Kerkbekers betreft ziet het college dit als een taak voor Peregrinusstichting en die Gemeenschapsraad. Voor uitbreiding en perfectionering van de brandbestrijding staat de aan schaf van een hoogwerker of ladderwa gen voor de vrijwillige brandweer bo venaan de urgeitielijst. Op de mogelijkheden van centrale an- tennesystemen zijn B. en W. attent- Het college is niet voor een snelheids beperking in Spoellaan en Carel van Manderstraat. Het zou het karakter van de straten als onderdeel van de „binnen ring” en als „wij kader" onaanvaardbaar aan tas ten. EEEMSKERK- Tijdens een in fe- bruiri gehouden contactavond voor de bewmers van de wijk Kerkheek zijn versihillende wensen en klachten be- sprolen met de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Woensdag 28 april wordt er een soort vervolgbijeenkomst in „Dt Jansheeren” gehouden om na te gaan viat er nu verder van gemeentewe ge met die wensen en klachten is ge daan. B. en W- hebben hun reakties op alle wensen inmiddels op papier gezet. Uit de samenvatting blijkt dat veel zaken de aandacht hebben, maar niet of nog niet kunnen wirden gerealiseerd. Puntsgewijze onderstaand de reacties van het coiege. Volgens het college lijken verkeers drempels in de „betegelde” straten wel een oplossing maar zijn daar nogal wat problemen aan verbonden. Een wettelij ke basis voor het aanbrengen van ueze voorzieningen ontbreekt namelijk. Ook mr. J. E- Goudsmit, die namens de Staten het woord voerde, deed een uitval naar het wetsontwerp reorganisa tie binnenlands bestuur. Hij herinnerde aan de inbreng van de commissaris in het vier hoekpunten overleg voor het Noordzeekanaal-gebied- „De vier hoek punten zijn Amsterdam, Zaanstad, IJ- mond en Haarlem. We moeten er niet aan denken dat deze hoekpunten tot verschillende provincies zouden gaan be horen. Dan zou van het zo noodzakelijke integrale beleid niet veel terecht kunnen komen”, aldus de nestor van de Staten. Minister De Gaay Fortman zat er wat zurig bij te kijken als de bekende Voor eventuele schade aan voertuigen als gevolg van dergelijke voorzieningen is de wegbeheerd er aansprakelijk. Het voor en tegen van verkeersdrempels - en daarmee verbonden het vraagstuk van „woonerven” - is echter bij de4 gemeente in studie- Binnenkort zal het onderwerp van een oriënterende bespre king van de verkeerscommissie van de gemeente zijn. Niet dat de minister nog van de ui treiking van de onderscheiding af had kunnen zien het Koninklijk Besluit dateerde van 8 april maar de heer Kranenburg had in zijn- afscheistoe- spraak de bewindsman bepaald geen stroop om de mond gesmeerd- De com missaris herhaalde in zijn toespraak de gepeperde kritiek op minister De Gaay Fortmans wetsontwerp reorganisatie binnenlands bestuur, die hij bij eerdere gelegenheden ook al naar voren had gebracht. plaats achter „De Jansheeren” tot speel/groengelegenheid wijzen B. en W. af omdat het aan de overzijde van deze grote parkeerplaats gelegen plein de be stemming beuwgrend heeft en op de duur dus niet meer voor parkeren kan werden gebruikt. Door de gemeente wordt het steppen van de bus bij de halte Jan Ligthartstraat-Jac. Marisstraat niet worden aangemerkt als een belem mering voer een goede doorstroming van het verkeer, „aangezien de tijd dat de bus stilstaat maar zeer gering Is”. Dat het passerend verkeer bij stilstand van de bus snelheid vermindert, zien B. en W. als een positief element. De bewoners hadden gesteld, dat de doorgang bij de vluchtheuvel te nauw is- Wanneer het gemeentebestuur een concreet verzoek voor plaatsing van een brievenbus en een bushalte aan de Oos- terstreng bereikt, kan de mogelijkheid tot realisering daarvan bij PTT en NZH worden onderzocht. was dan anders erlopen. De tien (ge meenten) van Kranenburg was een ge vleugeld woord. Duidelijk bleek daaruit Uw gevoel voor het haalbare. Het werd echter in ambtelijke molens in Den Haag gesmoord.” Bij het optreden honden onderscheidt stuur de honden die Mr- I. Samkalden, buigemeester van Amsterdam, die namens de Noord-Hol- landse gemeenten sprak had veel waar dering voor het streekplan voor Noordzeekanaal, dat onder leiding mr. Kranenburg tot stand kwam, spreek uiteraard niet over de nota van -xl_ - -er_ Over de .overloop” zie mr. Kranen burg: „Uw besluiten inzake het leiding geven aan die spontane migratie-stro- men, vallen in een schemergebied van plichten en bevoegdheden van Rijk, Pro vincie en gemeenten, gespreid over ver schillende departementen en portefeuil les- De energieksten willen in deze sche mering graag vlot zaken doen. Ik meen, dat op ons territoir over Uw besluiten en uitspraken geen zaken gedaan kun nen worden. Zij zijn bindend tot U ze zelf herroept”, aldus mr. Kranenburg. „dat bij de landswetgever nogal eens tussen de vingers blijft kleven”. De scheidende commissaris betoogde dat de wetgever zou moeten aanvaarden,” dat het besturen in de verschillende delen van ons land geen identieke opgave is, waarvoor een gelijkvormige tuigage no dig is.” Hij bestreed de opvatting, dat het bestuursstelsel van het land in lagen zou zijn te verdelen. De verschillende bestuurslagen moesten eerder nevenge schikt worden gezien, elkaar aanvullend. Zo moest ook het gewest worden gezien- puteerde Laan onderstreepte in zijn toe spraak onder meer mr. Kranenburgs ge voel voor historische verhoudingen en de eigenheid van de verschillende gewesten. Hij legde de Staten het voorstel voor om het bestaande monumentenfonds om te dopen in mr. F. J. Kranenburgfonds en daarin een bedrag van een half miljoen te storten, wat na overleg met de com missaris zou worden besteed. De staten gingen hiermee zonder discussie ak koord. Een algemene klacht is het uitlaten van honden op speelplaatsen van bij voorbeeld scholen. Daarover schrijven, B. en W. onder meer, dat de eigenaren (gemeente of schoolbesturen) borden zouden kunnen plaatsen met de aandui ding dat honden niet worden toegelaten. Dat zou de controle door de politie eenvoudiger maken. pleisterplaats de ontwikkeling door” aldus mr. Samkalden. De minister prees de commissaris overigens om zijn openhartigheid. „U behoort niet tot degenen, die achter hun bureau blijven mokken maar U bent gewend openlijk met Uw kritiek voor de dag te komen- Dat juich ik toe, ook al vind ik dat de accenten soms anders zouden moeten worden gelegd”. De be windsman roemde mr. Kranenburg om zijn optreden bij de bezetting van het Indonesische consulaat te Amsterdam en om zijn inbreng bij de tot standkoming van goede politie-regeling voor Schiphol. VELSEN. Dinsdagavond om 19.30 uur zal in de filmzaal van de IJmond- MTS te Santpoort een film worden ge draaid over atletiek. De film, georgani seerd door atletiekvereniging Suomi in samenwerking met de sportleraren van middelbare scholen, zal gaan over de training en prestaties van het snelle Amerikaanse meisje Wilma Rudolph en de Europese kampioenschappen van 1962 te Belgrado. De toegang is gratis. De reactie van B- en W. is: „Het gemeentebestuur heeft samen met de Gemeenschapsraad al veel tijd en zorg aan deze groenvoorziening besteed. Ook het Juniorkamerplan is daarin betrok ken. Er zijn meerdere -partijen in het geding en helaas hebben alle overleg, toezeggingen en activiteiten nog steeds niet tot een goede oplossing geleid”. De verbetering van het sanitair in de huurwoningen van de Stichting Eigen Woningbezit zaen B. en W. als een zaak van de eigenaar. „De gemeente zou in uiterste, noodzaak uiteraard wel tussen partijen kunnen bemiddelen”, aldus B. en W. uitgangspunten voor de herziening van” zo zei hij er met nadruk bij- Amsterdams burgemeester deeld< niet de teleurstelling van de commissaris dat diens voorstel voor een gewest Groot Amsterdam geen praktijk is geworden. „Het idee was geen eindstation, maar 'n In de hoofdrollen spelen Ellen Vogel, Lies Franken, Gaston van Erven e n Amme-Wil Blankers. agrariër met de bekende gebitsaandoe- ning. Zijn reactie bleef niet uit. „Ik heb begrepen, dat ik me temidden van louter vrienden bevind”,, zei de bewindsman toen zijn beurt om te spreken was gekomen. Hij wees op de veelzijdige loopbaan van mr. Kranenburg, die begdn op 1 april 1911 in Tiel. Waarnemend voorzitter van de Staten, gedeputeerde Th. Laan, verwelkomt het echtpaar Kranenburg aan het begin van de bui tengewone statenvergadering.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7