van nieuwe dirigent weer ot "'’oei gekomen Politieke twist in kamer van rechtbankpresident V 1 Waar naar toe en wat te doen op Koninginnedag Onder leiding 1 I U wilt een grotere etalage, maar u kijkt tegen de kosten aan? Praat ’ns met de Amro Bank over bedrijfsfinanciering. k ■I ■T ijl rlJ» j Bib Kb w ,1 KAMPIOEN VAN Judo- en karate- successen KORT GEDING TEGEN M. DE GROOT (HEEMSKERK) HEEMSKERK „DE VRIJHEID”- SCHUTTERS WERDEN Tentoonstelling „Westerhout” NOORD-HOLLAND WIJK AAN ZEE BEVERWIJK IJ ONIJERDAG 2 9 A R L '975 BEVERWIJK-HSFMSKERK 1U Door Joke Dieben-Frerichs Tijdens districtstoernooi Repertoire in I BEVERWIJK. Het Beverwijks Gemengd Koor „Zang en Vriend schap” geeft donderdagavond 6 mei een gevarieerd concert in de Vrede- vorstkerk aan de Laan der Nederlanden. Aan dit concert, dat om 20 uur begint, werken mee de sopraan Patricia Madden, de bariton Marco Bakker, de Vocal Group „The Merry Minstrels” en de pianist Hans Broekman. De algehele leiding berust bij Bert Kransberg, die sinds een jaar als vaste dirigent aan het koor verbonden is en „Zang en Vriendschap” gedurende die periode van een nog maar vijfentwintig leden omvattend gezelschapje ng st. »r- an in. A kJM V (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/HEEMSKERK In de IJmond-noord worden ter gelegenheid van de verjaar dag van Koningin Juliana weer tal van activiteiten georgani seerd. De diverse programma’s zien er als volgt uit: A.’ J Want de mensen van de Amro Bank weten er alles van. En hebben bovendien voor u het financiële naslagwerkje „Het Midden- en Kleinbedrijf.’ Gratis. <*-* zag uitgroeien tot een als vanouds bloeiende vereniging, waaraan mornen- teel weer bijna zeventig vocalisten verbonden zijn.. ML Oh FM a Tot de komst van Ber Kransberg zag ster laan 21 (Van een onzer verslaggevers) 1 Activiteiten in IJmond-noord w 4 ta- he ng sr- an in Buurthuis d’Evelaer, duingebied - 9-11 uur peuterprogramma met film, poppenkast, spel en kleuterprogram- larde :N te >p30 mei par- au- 0-18 le yhal, a, er en Er en an ng d- Gross. Tevens belast deze Vocal Group zich n>et de uitvoering van enkele spiri tuals en klassieke liederen als „Dieu, qu’il la fait bon regarder” van Debussy en het „Echolied” van Di Lasso. ken bij „Zang en Vriendschap" inder daad niet zo daverend meer. Maar om dat er onder de vijfentwintig leden die het koor door alle moeilijkheden heen trouw waren gebleven nog voldoende kwaliteit aanwezig bleek, durfde ik de uitdaging wel aan. Gezamenlijk hebben we er de schouders onder gezet en het resultaat van al dit harde werken was, dat iedereen er weer zin in kreeg en het koor zowel in kwalitatieve als kwantita tieve zin begon te groeien. Dat laatste kwam misschien ook wel door de in overleg met de leden ingevoerde wijzi ging in de repertoirekeus. Was „Zang en Vriendschap” vroeger een duidelijk ope- rakoor, tegenwoordig bestrijken we het hele genre tussen klassiek en populair”. Jaap Philipoom, judo- en jiu jitsule- raar van de Budo Bond Nederland en verbonden aan Sportschool De Lange, behaalde zijn leraarsdiploma stijlgroep Wado Kai; de grootste stijlgroep in de wereld, in Japan en ook in Nederland. Jaap Philipoom is daarmee in Bever wijk de enige erkende leraar BBN in drie Oosterse gevechtssporten geworden. Na de aanstelling van Bert Kransberg tot vaste dirigent keerden de zaken zich bij het Beverwijks Gemengd Koor „Zang en Vriendschap” ten goede. De gedachte, het vaste repertoire (waarmee „Zang en Vriendschap” in het verleden eclatante successen behaalde) eens met wat meer populair werk uit te breiden, ontstond overigens al voor de komst van de nieuwe dirigent. Bert Kransberg: „Men was er intern wel mee bezig, maar aarzelde om die toch wel grote stap te nemen. Vorig jaar hebben we de knoop definitief doorgehakt, daar mee inhakend op zowel onder de koorle den als onder het concertpubliek leven de wensen. Want laten we nu wel wezen een operaconcert trekt dezer dagen geen volle zalen meer en ook de koorle den wilden zo langzamerhand wel eens iets anders dan alleen operafragmenten zingen”. Het programma van net volgende week te geven concert omvat wat het koor betreft dan ook bijdragen varië rend van operamelodieën, klassiek orato rium tot musicalsongs en volksliederen. Om er een paar te noemen: het koor Voorzitter Ir N. Steenstra sprak over de „puist van geruchten en gedachten in Heemskerk. We zouden privé met geld van de Stichting huizen buiten Heems kerk hebben gebouwd, gratis vakantie reisjes naar Rhodos hebben gemaakt en meer van dat soort onzin. Deze geruch ten en beschuldigingen zijn vals en ge meen. De Stichting wordt regelmatig belastingtechnisch gecontroleerd. Wij zijn trots op ons werk en De Groot kan niet aantonen dat wij tekort zijn ge schoten- Trouwens, de Stichting is opge richt op verzoek van de gemeente. Wij werken momenteel in Alkmaar, Akers loot en andere gemeenten. Tot ieders tevredenheid”. Mr. Pot verduidelijkte nogmaals, dat het zijn cliënt niet ging om mensen in diskrediet te brengen, maar dat de func tievermenging en de totale onmacht van de gemeente en gemeenteraad om con trole op de Stichting uit te oefenen, bestuursleden te benoemen en bewoners van de huizen van de Stichting mede zeggenschap te geven, de kernpunten van zijn boosheid en uitlatingen zijn geweest. „In Alkmaar zorgt de gemeente wei voor tegenspel. Waarom kan dat niet in Heemskerk”, zo vroeg hij zich af. Een wensdroom van Bert Kransberg is in de Beverwijkse Grote Kerk ooit nog eens te komen tot de uitvoering in In dit licht bezien is Bert Kransbergs laatste hartekreet veelzeggend genoeg: „Ondanks de groei van ons ledenbestand, worden er door Zang en Vriendschap nog „Zanglusfige beren die met „Ani mo” komen zingen gezocht”. Drie koren in een zin verenigd en daarmee mag de eerste stap op weg naar een betere onderlinge verstandhouding eigenlijk wel als gezet worden beschouwd Daarmee was ook de dirigeerhobby van Bert Kransberg geboren, want, zo vertelt hij„Na een tijdje werd de groep zo goed, dat ik het als leider niet meer bij kon benen. Om mijn muzikale ach tergrond te verbreden, heb ik twee jaar lang een dirigentencursus in Alkmaar gevolgd. Ook de NOS-cursus heb ik met goed gevolg doorlopen. Daarvan heb ik trouwens veel opgestoken: drie weken lang dag in dag uit met gerenommeerde orkesten werken, da’s geen kleinigheid”. kleine bezetting van de „Mattheus Passi on” Hij hoopt vurig, die wens over een jaar of twee a drie in vervulling te kunnen laten gaan, maar zo zegt hij „dat kan alleen in nauwe samenwer king met de andere Beverwijkse koren en aan de onderlinge verhoudingen schort momenteel nog wel het een en ander. Als we die onderlinge haat en nijd nu eens vergeten, al die slepende controverses opzij zetten: wellicht dat we er dan in gezamenlijke inspanning een groots gebeuren’ van kunnen maken. Ik zeg altijd maar zo, wie het beste is doet niet ter zake alleen het meedoen telt”. BEVERWIJK. Iedere woensdag morgen is in de recreatiezaal van het paviljoen Westerhout een aantal bejaar den bezig met tekenen en schilderen onder leiding van de heer De Ridder Zaterdag 1 en zondag 2 mei wordt in de recreatiezaal een tentoonstelling van de werkstukken gehouden. Beide dagen is de expositie geopend van 14 tot 17 uur. Mr. Helsloot vond de houding van Martin de Groot niet sportief. „Eerst de Stichting een trap geven en dan een hand aanreiken en bij het opstaan te helpen”. De jurist van de Stichting was niet tevreden over de inhoud van de rectificatie van De Groot. „Het doet vreemd aan dat hij opnieuw een aanval doet op de directeur van de Stichting, de heer Steenstra. Dat steekt het bestuur van de Stichting. Wie tussen de regels door leest merkt dat De Groot zijn beschuldiging maar half terug neemt. Wij eisen een volledige rectificatie in de dagbladen”. De heer De Groot had zich verzekerd van juridische bijstand van Mr. Pot- De advocaat noemde het een onverstandige daad van de Stichting de politiek te HEEMSKERK. De schutters van de schietvereniging „De Vrijheid” uit Heemskerk hebben voor de eerste maal deelgenomen aan de districtskampioen- schappen van Noord-Holiand. Aan de wedstrijd die in Haarlem werd gehou den, namen twee korpsen met elk vier schutters deel. (ADVERTENTIE) „Het bestuur wordt gevormd door en kele topambtenaren van Heemskerk (Steenstra, Heesterbeek, De Bie, Steen stra jr- en v. d. Kolk). Tegenspel is volstrekt ónmogelijk. En zou het ge meentebestuur tegenspel willen geven dan moeten ze te biecht bij dezelfde ambtenaren die het bestuur van de Stichting Eigen woningbezit vormen”, aldus de heer Pot. Nadat Mr- Schimmelpenninck nog maals had benadrukt, dat men van hem geen uitspraak mag verwachten over de verplaatsen naar' de rechtbank. In een lang betoog ging hij nader op de achter grond van de twist in. Hij noemde de Stichting een soort projectontwikke- lingsorganisatie, die in Heemskerk een enorme macht uitoefent en vanwege de organisatiestructuur bijna niet te contro leren is. In het driekamptoernooi met de SV Bergen en de SV Egmond aan Zee kwam „De Vrijheid” mede door een slechte opkomst van haar beste schut ters, niet verder dan een tweede plaats. Het eerste korps, bestaande uit de heren A J. Robben, H. Tomas, A. W. Schoehuis en H. E. Wouda wist met een totaal van 1981 punten op de eerste plaats beslag te leggen. Met dit resultaat werd het korps kampioen van Noord- Holland in de D-klasse, wat de vereni ging een fraaie wisselbeker opleverde. Het tweede korps, bestaande uit de heren F. A. Kok, C. Goulooze, F. Th. Zwart en J. M. Meijer behaalde 1757 punten en eindigde daarmee van de elf in de D-klasse uitkomende clubs op de achtste plaats. Da heer Goulooze werd overigens met 518 punten wel de beste scnutter van Noord-Holland in de D- klasse. Burgemeester Nielenplein 9 uur: aubade St. Ctecilia; draaiorgelwed- strijd met medewerking van de Su perstars Heemskerk. Buurthuis De Zandkraai, H del- straat 10.45-12 uur volksdansen met het „Duivelspaard”; 12-13.30 uur pau ze; 13.30-16 uur kinderkermis met onder meer poppenkastvoorstelling; 20-0.30 uur Oranjebal met medewer king van het duo Black and White. „De Groot heeft tegen deze functie vermenging jarenlang gestreden. De Stichting kan besturen zonder enige controle. De Stichting houdt de complete bouwwereld in Heemskerk in hun macht. In dit klimaat woekeren de ge ruchten voort en daarom wil de PvdA geen ambtenaren in zaken of stichtin gen, die zaken doen met de gemeente”, zo zei Mr. Pot, die er aan toevoegde dat dit de strijd van De Groot is geweest en nog steeds is. Mr- Pot merkte op, dat De Groot met zijn uitlating „stinkpot” het gemeentebe leid op het oog had en niet de bestuur ders van de Stichting. „De Stichting kan in feite geen vordering instellen, omdat de heren bestuurders schade zouden hebben geleden”. Na een jaartje een mannenkoor in Krommenie te hebben geleid, werd Bert Kransberg door het bestuur van „Zang en Vriendschap” uitgenodigd de functie van vaste dirigent op zich te nemen. Na zijn aanstelling keerden de zaken zich bij het koor vrijwel direct ten goede. Bert Kransberg daarover: „Die kentering mag natuurlijk niet helemaal op mijn conto geschreven worden. De koorleden zelf hebben er genoeg aan bijgedragen. Bert Kransberg hoopt, dat dit gevari eerde concert dat maar liefst drieëntwin tig programmapunten omvat, grote be langstelling zal trekken. Voor hem als dirigent betekent dit avondvullende op treden nogal een „tour de force”, daar hij tot dusverre als leider van de Vocal Group „The Merry Minstrels” nog nim mer tevoren zo’n lang concert heeft moeten leiden. Wat de groei van „Zang en Vriendschap” betreft, ik geloof dat en- in Beverwijk nog voldoende belangstelling voor het koorlidmaatschap bestaat. De mensen raken zo langzamerhand een beetje op die eeuwige televisie uitgekeken. Het heeft lang geduurd, dat zeker, maar het lijkt mij niet overdreven om te stellen, dat er momenteel van een revival van het verenigingsleven sprake is. En daar plukt „Zang en Vriendschap” zijn graantje van mee”. 8.45 uur: Julianaplein - verzamelen van peuters, kleuters en leerlingen van de klassen 1 tot en met 3 van de basisscholen op versierde autoped, fiets of strandkar; 9 uur: Muzikale rondgang met Ari on door het dorp; 9.30 uur: Café De Zon - filmvoor stelling met attracties georganiseerd door de gezamenlijke scholen in Wijk aan Zee; 9.30 uur: dorpshuis De Moriaan - aanvang handbaltoernooi voor leer lingen klas 4 tot en met 6 van de basisscholen; 13.30 uur: dorpshuis De Moriaan - aan vang voetbaltoernooi voor leerlin gen klas 4 tot en met 6 van de basisscholen; 22 uur: Café De Zon - afhalen van de deelnemerskaarten voor de fakkel- strandloop die om 22.30 uur begint. vond Vereniging Koninginnedag met ondei' meer Mini en Maxi; 20.30 uur: muzikale rondgang van drumbands; Voorts de gehele dag kermisattrac ties op het terrein aan de Benelux- laan/ hoek Laan der Nederlanden. 9- 12 uur: muzikale rondgang door harmonie-orkesten en drumkorpsen eindigend in de Dr. Büllerlaan; 9.30 uur: Sporthal - optreden kin- dercirsus AKIVA uit Veendam en de groep „The Family" voor basisscho lieren; 9.45-10.45 uur: Pres. Kennedyplein - volksdansen met onder meer de volksdansgroep van buurthuis De Schans; 10- 22 uur: Garage Lieshout, Markt plein - rommelmarkt mannenkoor „Zanglust”; 10-17 uur: Terrein langs Wijk aan Duinerweg - springconcours; 11 uur: Pres. Kennedyplein - muzi kale aubade met medewerking van TTB, Die Wijckers, Meeresteijn, De Zwervers, Arion, Hoogoven Harmonie en BHK; 12.30-17.30 uur: Gem. Sportpark aan de Aagtendijk - damesvoetbal- toernooi met deelname van twaalf teams, georganiseerd door „De Ken- nemers” 14 uur: Cafe Sport, Alkmaarseweg - start fietsrally vooi- 12 tot 16 jari gen, georganiseerd door de Kennemer Motor- en Automobielclub; 20 uur: Sporthal Beverwijk Feesta- politieke achtergronden van de twist, maar zich louter oriënteert of een recht zetting in de dagbladen zin heeft, kreeg Martin de Groot het laatste woord. Hij zei: „De Stichting doet uitstekend werk, maar het gaat mij om de controle op de Stichting, die nu een ondoorzichtige macht in Heemskerk vormt". ma met film en oud-hollandse spel letjes, klassen 1 en 2 film en spel, klassen 3 en 4 speurtocht, klassen 5 en 6 opdrachtentocht per fiets; 19-21 Koninginnebal met instuif voor 12 tot 15 jarigen; 21-23.30 uur Oranjebal voor 16 jaar en ouder. Buurtcentrum De Werf, J. Lig- thartstraat - 11-12 uur volksdansde- monstratie; 14-16 uur minikermis met van 14-15 uur paardetram en 15-16 uur pony rij den; vanaf 20 uur Oranje bal voor tieners. Buurthuis De Zevensprong, C. Huy- gensstraat - 10-16 uui’ oud-hollandse spelletjes; 11-12 uur paardetram: 13.30-15 uur ponyrijden; 13-15 uur straattekenen; 13.30-14.30 uur volks dansen met het „Duivelspaard”. Buurtvereniging „Poelenburg” Corn. Geelvinckstraat - 13-16.30 uur minikermis met schieten, gooien, vis sen, sjoelen, grabbelen, blaaspijp, touwtje trekken en muziek. Plan De Maer - De Die - in en om de o.l.s. De Heemskinderen 9 uur jeugdvoetbal voor 8 t.m. 12 jaar; 10 uur poppenkast; 11 uur zangfestival met medewerking van Peter Adri- chem en Gerda van ’t Hoff; 11.30 uur aanvang minikermis; 12-14.30 uur spelenprogramma met onder meer kussengevecht en zaklopen; 15 uur voetbalwedstrijd De Maer - De Die; 18 uur prijsuitreiking; in buurtcen trum De schuilhoek 21 uur: feesta vond met „The Whippers”. Speelterrein Kon. Wilhelminastraat - 11-15 uur open speldag voor kinde ren van 4 t.m. 12 jaar georganiseerd door Tovado (bij slecht weer in de gymnastieklokalen) Dr. Prinsenhal - 17 uur voorstelling kindercircus AKIVA uit Veendam, toegang gratis. HEEMSKERK. Volgende week woensdag zal de president van de Haar lemse rechtbank, Mr. L- H. Schimmel penninck, zjjn mening geven over de twist tussen de Stichting Eigen Woning bezit en Martin de Groot, oud-fractie- voorzitter van de PvdA in de Heems kerkse gemeenteraad. Zoals bekend beschuldigde Martin de Groot twee maanden geleden de Stich ting van financiële praktijken, die het daglicht niet konden verdragen. De Stichting nam diie uitlating niet en eiste van De Groot een rechtzetting- De Groot voldeed naar de zin van de Stichting niet snel genoeg aan deze eis en kreeg toen een kort geding aan de broek. Deze week kwam De Groot met een rectifica tie maar de Stichting was over de in houd hiervan niet tevreden en liet het kort geding doorgaan.Woénsdagmorgen troffen de kemphanen elkaar in de ka mer van de president van de Haarlemse rechtbank en werd een stukje van aeze in feite politieke vete blootgelegd. Mr. Schimmelpenninck was zichtbaar niet gelukkig met de politieke achter gronden en drong er bij de Stichting (vertegenwoordigd dkx>r voorzitter Ir. N. Steenstra directeur gemeentewerken en Mr. Helsloot) op aan in de regionale dagbladen een weerwoord op te nemen. Hiermee zou de eis van de Stichting, herroeping van de uitlatingen van De Groot in de dagbladen, komen te verval len. Mr. Helsloot en de heer Steenstra verklaarden hiervoor niets te voelen. „Er is de Stichting grote schade aangericht- Déze op niets gebaseerde beschuldigin gen van De Groot gaan een eigen leven leiden. Onbewust blijft er in de gemeen ten waar de Stichting werkt iets hangen en het gevaar bestaat dat men dan afstand neemt van de Stichting. Daarom verlangen wij een duidelijke uitspraak”, zei de heer Steenstra tegen Mr. Schim melpenninck- „Laat hem zijn beschuldi gingen maar waar maken. Dan pakken we hem (De Groot) aan”, zei hij in een eerder stadium van dit kort geding, dat anderhalf uur in beslag nam. voert onder meer „Komm, holder Lenz” uit Die Jahreszeiten van Haydn, „Oh, what a beautiful morning’” uit Oklaho ma van Rodgers en Hammerstein, „Land of Hope and Glory” van Elgar en Ben son, het „Paaskoor” uit de Cavalleria Rusticana van Mascagni en het Ave Verum van Mozart uit. Patricia Madden en Marco Bakker zingen onder meer diverse liederen uit „Porgy and Bess” van Gershwin (Sum mertime, Bess you is my woman now) terwijl The Merry Minstrels close-har mony zang ten gehore brengen in onder meer „Tenderly” van Lawrence en BEVERWIJK. Jolanda Smits, leer linge van de Sportschool De Lange, is kampioen judo geworden bij de zwaar gewichten dames. Jolanda won op spec taculaire wijze in 45 seconden haar wedstrijd in de halve finale. In de kwartfinale won zij van Terry Marlon Ros met een houdgreep. In de finale versloeg zij Bea de Groot. De dirigent: „Optredens van „The Merry Minstrels” omvatten meestal vier of vijf nummers. Hoe die groep ontstaan is? Nou, feitelijk bij toeval. In 1968 was ik tijdens het in de Grote Kerk gehou den zang- en muziekfestival solist in het eerste pianoconcert van Beethoven. Aan •dat festival deden alle Beverwijkse ko ren mee, en na afloop polste ik een paar mensen of ze soms zin hadden eens wat andere muziek ten gehore te brengen. De meesten hadden daar wel oren naar. Ze kwamen op een avond bij mij thuis en een paar maanden later waren „The Merry Minstrels” een feit”. de toekomst er voor het in 1948 opge richte koor niet zo florissant uit. Proble men op bestuurlijk en directioneel ni veau hadden in de voorgaande jaren een flinke terugloop in het ledenbestand veroorzaakt en op een gegeven moment rees zelfs de vraag, of „Zang en Vriend schap” wel voor Beverwijk behouden zou kunnen blijven. Onder leiding van de nieuwe dirigent werd het oude en thousiasme echter weer snel hervonden, zodat de toekomst van het koor voorlo- I pig althans verzekerd lijkt. Bert Kransberg: „Toen ik als dirigent mijn intrede deed, marcheerden de za- „Zang en Vriendschap” bezegelt ommekeer met gevarieerd concert f

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11