Kunstfonds uit erfenis auteurs Nieuwe direct-klaar-camera's Polaroid Kodak en van Van Kemenade dreigt 23 mln in te trekken EEN WETENSCHAPPELIJKE ONTDEKKINGSREIS NAAR ONZE GRIJZE CELLEN nog 3 dagen 23 april t/m 2 mei, RAI-Amsterdam. ■il Beatrix Potter’ in Amersfoort iÜ 'HOE WU DENKEN, LEREN EN VERGETEN’.’ ALS BOEK VAN DE MAANDF14,50. DAARNA F28,50. I Ruime deelneming aan jazzfestival Strijd over participatie-onderwijs Van Nederlanders fotografeert 80 pet Concertgebouworkest met Nederlandse Gids voor a.s. smalfilmers premières 19 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 2 9 APRIL DONDERDAG atische >te. I L Onder redactie van J.P. Bos Geen beleid Geharrewar Alles over mode, voeding, doe-’t-zelf, bouw en verbouw, interieur, keukens, cosmetica, de tuin, bloemen, vakantie Leuk aangekleed met hapjes en drankjes en veel andere attracties. Kom dat nou 's gezellig samen bekijken. Op de Huishoudbeurs. met hééél veel nleuwt|es A ’’Domme” of’’knappe” mensen bestaan niet. Dat is één van de belangrijkste con clusies uit dit interessante Boek van de Maand. U neemt een kijkje achter de scher men van het modernste hersenonderzoek. U ontdekt, wat er zich in uw hoofd af speelt, als de letters die u nu leest, via uw ogen door uw brein worden opgenomen. En u begrijpt plotseling meer van de eigenlijke werking van ons doen en laten dan tot nu toe mogelijk was. ”Hoe wij denken, leren en vergeten” is op een heldere manier geschreven door een deskundig auteur: Frederic Vester. In vier uitgebreide hoofdstukken leidt hij u rond in de wonderbaarlijke wereld van onze grijze cellen. Het boek omvat 128 pagina’s met ca. 200 illustraties, bijna allemaal in kleur. De Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek vindt ”Hoe wij denken, leren en ver geten” zo’n uitzonderlijke uitgave, dat het als 25e Boek van de Maand voor een speciale prijs wordt aangeboden^^^^^ Zodat het binnen het bereik komt van iedereen, die meer wil weten over: Hoe wij denken, leren en vergeten. 31' Internationale (ADVERTENTIE) Van der Stoel: Bijdrage aan de NAVO mag niet verder omlaag Bst17a, De aanbieding is geldig t/m 8 mei 1976. lichter zolang de voorraad strekt. (ADVERTENTIE) 4 EURS Dagelijks geopend van 10.00-17.00 en van 19.00-22.30 uur. Ook op Koninginnedag. Op zondagen alleen van 10.00-17.00 uur. Entree f 5,- per persoon. Kinderen tot 14 en groepen boven de 25 personen f 3,50. Gratis parkeerruimte. De nieuwe serie Polaroid direct- klaar-camera’s met elektronisch oog. lerstraat dorst. AMERSFOORT (ANP). De tentoon stelling Het verhaal van Beatrix Potter verhuist in mei van Den Haag naar het cultureel centrum Zonnehof in Amers foort, waar de tentoonstelling op 8 mei wordt geopend door de poppenspeler Fe licia van Deth. kan >ma- van dan solerend Iter- 'ging. 50 W. HILVERSUM (ANP). Aan het fes tival „Rotterdam Jazz ,76” zullen van 18 tot 20 juni vele Amerikaanse en Neder landse groepen deelnemen. Dit jazzge- beuren organiseert de NOS in samen werking met de Rotterdamse Doelen in het kader van het Holland Festival. Uit Amerika komen onder andere het Lee Konitz Kwartet, het Pharoah Sanders Sextet, Het Archie Shepp Quinte, het Kwartet Stan Getz en het Thad Jones- Mel Lewis Orchestra. Uit Nederland: het Theo Loevendie Consort, het Frans Ei sen Septet en het trio Jasper van ’t Hof. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken vindt dat de Nederlandse bijdrage aan de NAVO niet verder mag verminderen. Van der Stoel zei gisteren in de Eerste Kamer, mee te kunnen voelen met die mensen die waarschuwen voor een groeiend overwicht van de War- schau-Paktlanden. De minister sprak van een „sombere, maar waarheids getrouwe visie”, zoals die was vertolkt door het PvdA-Eerste-Kamerlid Nederhorst. Van de Engelse kunstenares Beatrix Potter, die het begin van deze eeuw actief was, worden tekeningen, boeken en keramiek tentoongesteld. De expositie wordt aangevuld met tekeningen, aqua rellen en houtsneden van onder andere Therèse Schwartz, Mendes da Costa en Bueno de Mesquita. In 1915 hebben deze kunstenaars gewerkt in de Amsterdamse dierentuin Artis voor de toenmalige di recteur dr. C. Kerbert. De werken zijn nu in het bezit van zijn familie. Op de tentoonstelling wordt ook de film Zoo van Bert Haanstra vertoond. Tijdens het debat ontstond geharrewar over de motie, die de KVP’er Hermes eind februari tijdens een commissiever gadering indiende. In die motie dringt hij erop aan om ook samenwerking met andere soorten onderwijs mogelijk te maken. De motie was mede-ondertekend door de PvdA’er Worrell. Die trok nu zijn handtekening in, omdat Hermes het onverantwoord vond zich nu al defini tief uit te spreken over de vorm van het nieuwe onderwijs voor werkende ionge- ren. ,.Het is nog steeds de vraag of samensmelting de enige weg kan zijn”, zei Hermes. De bewindsman bleek bereid ook sa menwerking met andere soorten onder wijs mogelijk te maken. Maar, zei hij: ,.De experimenten ten behoeve van de werkende jongeren moeten zo opgezet worden, dat ze ook werkelijk ten dienste kunnen staan aan verbetering van het onderwijs voor deze jongeren”. VRIJWEL GELIJKTIJDIG heb ben Polaroid en Kodak nieuwe direct-klaar-camera’s op de markt gebracht. De serie van de laatste fabriek is echter voorlopig be perkt tot de VS en Canada. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De samensmelting van het vormingswerk en het beroepsbegeleidend onderwijs moet volgens minister Van Kemenade (Onderwijs) doorgaan. Als er geen duidelijke uitspraak van de Tweede Kamer over komt, dan zal de bewindsman de 23 miljoen gulden, die dit jaar voor het samengaan zijn uitgetrokken, niet geven. Ook bij de fracties van VVD, ARP, CHU en de kleine christelijke partijen bestaan er twijfels over de samenwer king van BBO en vormingswerk. De motie van de KVP’er Hermes zal, even tueel met steun van DS’70, vrijwel zeker een meerderheid krijgen. Het onderwijs aan werkende jongeren komt dan, vol gens Van Kemenade, op losse schroeven te staan. nog de kunstbeoefening kunnen stimule ren in een tijd dat er, ook in België, aanzienlijk bezuinigd moet worden. Uit het fonds zouden letterkundigen en beeldende kunstenaars betaald kunnen worden. De minister voelt niet voor an dere maatregelen, zoals bijvoorbeeld het instellen van een „leenrecht” op boeken. Ze is van mening dat zo’n leenrecht een rem betekent op de democratisering van de cultuur. De minister heeft de Belgische Raad van State gevraagd of haar plannen bij decieet kunnen worden doorgevoerd of dat er een nieuwe wet voor nodig is. TACHTIG PERCENT van de Ne derlanders fotografeert. Met circa 3,7 miljoen camera’s maken we per jaar circa 270 miljoen opnamen, waarvan twee-derde deel (180 miljoen opna men) in kleur. Aldus enkele conclu sies uit een onderzoek, dat het NIPO heeft uitgevoerd in opdracht van de Stichting Amateurfotografie in Am sterdam. Minister Van Kemenade zei dit giste ren bij de behandeling van de nota „naar het participatie-onderwijs” in de Tweede Kamer. Om tot beter onderwijs voor de werkende jongeren te komen, zijn het BBO en het vormingswerk vol gens de bewindsman op elkaar aangewe zen. „Ook in de regio zijn zij op elkaar aangewezen. Het is noodzakelijk dat er een stelsel van regionale taakverdeling en coördinatie komt. Als dat niet moge lijk is, kan ik geen 23 miljoen aan i faciliteiten geven”, aldus Van Kemenade. vluchtelingen van de Verenigde Naties een lijst met namen ingediend heeft van Chilenen die Nederland zou willen opne men. „Ons land heeft uitsluitend inge stemd met de toelating van een verder nog geheel onbekende groep in Argenti nië verblijvende Chileense vluchtelingen. Van der Stoel stelde de voorkeur te hebben gegeven aan het opnemen van Chilenen die in Argentinië zitten boven de aanvragen van nog gewoon in Chili verblijvende Chilenen, omdat bij de eer ste groep de nood het hoogst is gestegen. Opmerkelijk is de groeiende popu lariteit van de casettecamera. Met 1,3 miljoen cassettecamera’s (42,4 pet. van het totaal) worden circa 87 mil joen opnamen gemaakt, waarvan Directeur P. Reurslag van de Zonne hof noemt Beatrix Potter de voorloop ster van het stripverhaal. Ze maakte voor het zieke zoontje van haar gouver nante tekeningetjes en verzon daar een verhaaltje bij. Zo zijn er twaalf boekjes verschenen, die ook nu nog in Neder landse vertaling te krijgen zijn, bijvoor beeld: Pieter Konijn, Eekhoorn Hakke tak en Benjamin Wollepluis. Het nu geëxposeerde komt grotendeels van de National Book League uit London. De tentoonstelling duurt tot 30 mei en gaat daarna enkele maanden naar Arnhem. AMSTERDAM (ANP). Op het laat ste concert van de C-serie in dit seizoen, zondagmiddag 2 mei in het Amsterdam se Concertgebouw, zal het Concertge bouworkest composities van Nederlandse Componisten ten gehore brengen, waar bij een stuk zijn wereldpremiere beleeft. Het is de sinfonia voor tien-solo-instru- menten van Rudolf Escher. Het stuk wordt uitgevoerd onder leiding van Reinbert de Leeuw. Otto Ketting leidt een eerste uitvoe ring door het concertgebouworkest van zijn „for Moonlight Nights” voor fluit- solo en 26 spelers. De opera Houdini van Peter Schat, op tekst van Adrian Mitchell, gaat in 1977 in premiere. Het Concertgebouworkest zal hieraan meewerken. Nu worden twee delen ten gehore gebracht: het liefdes duet voor sopraan en tenor (Jennie Veeninga en John Brocheler) en mei 75, een lied van de bevrijding, voor bariton en koor (Jan Blankhof en het Neder lands Operakoor). Ook dit programma onderdeel staat onder leiding van Otto Ketting. De Kodak EK6 direct-klaar-camera is uitgerust met een filmtransportsysteem dat met een elektromotor wordt aangedreven. Zowel de EK4 als het EK6 model gebruikt de zogenoemde „Flipflash” voor flitsopnamen. eveneens twee-derde deel (60 miljoen opnamen) in kleur. De opkomst Van de cassettecamera en de laatste jaren met name van de verkleinde versie, de pocketcamera hangt sa men met de meer actieve rol, die de vrouw bij het fotograferen is gaan spelen. Voeger was fotograferen een nogal technische en mannelijke aan gelegenheid- Door de handige casset tecamera’s heeft ook de vrouw meer plezier in fotograferen gekregen en is zij zelfs -in 35 pct. van de gezinnen degene, die de camera het meest gebruikt. DE LAATSTE JAREN heeft de smalfilmerij een geheel nieuwe im puls gekregen, door de introductie van camera’s, die tijdens het filmen ook geluid kunnen opnemen. Ook het opnemen van gesprekken is met deze geluidscamera’s mogelijk, want omdat het geluid wordt vastgelegd op de filmstrook kan zo’n film later „lip synchroon” worden geprojecteerd- Over dit onderwerp en veie andere voor smalfilmers belangwekkende za ken is een „Gids voor a.s. smalfil mers” verschenen- Daarin wordt goe de en merkloze voorlichting gegeven over alles wat een a.s. smalfilmer moet weten. Wie zo’n gids wil ontvangen, deze aanvragen bij de Stichting Ai teurfotografie, Singel 32, Amsterdam- C., waarbij een bedrag van 1,50 aan postzegels in de envelop moet worden bijgesloten. „Als de Kamer het samengaan vormingswerk en BBO openlaat, kan ik geen beleid voeren. Dan laten we de zaak ofwel op z’n beloop, of er zal een wetsvoorstel moeten komen, waarin de opbouw die nu vrijwillig en van onderaf moet komen dwingend wordt opgelegd. Voor die mogelijkheid is na drukkelijk niet gekozen”, aldus Van Ke menade. egeman, lam* 'erwijk* BRUSSEL (ANP). De Belgische mi nister voor Nederlandse cultuur, me vrouw Rika de Backer, is van plan overleden kunstenaars „te laten betalen” voor levende. De minister laat momen teel onderzoeken of de auteurswet zoda nig te wijzigen is dat opbrengsten uit auteursrecht, 70 jaar na de dood van een schrijver, niet meer ten goede zouden komen aan de erven, of zouden verval len, maar in een fonds gestort zouden worden. .Uit zo’n fonds zouden dan sub sidies uitgekeerd moeten worden ten be hoeve van de kunst. Met zo’n fonds zou de minister toch Deze vroeg dinsdag, evenals vertegen woordigers van WD en Christen-demo- craten dat hadden gedaan, om grote te"ughoudendheid ten aanzien van de Nederlandse defensie-inspanning, bij de discussies binnen het kabinet over bezui nigingen op de overheidsuitgaven. Over de onderhandelingen tussen Oost en West over wederzijdse troepenver minderingen. zei Van der Stoel dat „het Warschau-Pakt ons geduld wel op de proef stelt”. Volgens de bewindsman hebben ook de kleinere landen bij die onderhandelingen voldoende in te bren gen. „Het is zeker niet zo dat de Vere nigde Staten alleen de onderhandelingen voeren en de andere landen alleen maar „ja” kunnen zeggen”. Van der Stoel benadrukte dat de Nederlandse regering blijft streven naar lotsverbetering voor vervolgde mensen in de landen van het Warschau-Pakt. Volgens Van der Stoel is er geen enkele reden om aan te nemen dat er ooit van enige inmenging sprake zal zijn wanneer in Italië de communisten aan de macht komen. Hij vond dat Neder land zich niet actief in die politieke situatie mag mengen. De minister vond dat we een maxima le druk moeten blijven uitoefenen op het bewind in Zuid-Afrika. De suggestie van PPR-senator Achterberg, om het aflopende culturele verdrag met Zuid- Afrika niet te verlengen, wees hij van de hand. „Dat is niet verstandig. Het is een middel om een kritische dialoog in stand te houden, om te praten over de gronden waarop wij de apartheidspoli tiek afwijzen”. Ten slotte ging Van der Stoel ook nog in op de kwestie van de Chileense vluchtelingen. Hij ontkende dat Neder land bij de Hoge Commissaris voor de De nieuwe Polaroid-camera’s zijn voorzien van een elektrisch oog Be- liichtingsproblemen behoren bij deze ..Electric Eye”-camera’s tot het verle den, want de belichting wordt auto matisch geregeld- De eenvoudigste. Je EE22, is alleen geschikt voor zwart wit opnamen. In de duurste, de EE66 passen vijf typen film. Tegelijkertijd heeft Polaroid een nieuwe film uitge bracht- Deze geeft een- briljanter en warmer eindresluta-at. De adviesprij zen van de camera’s variëren van 79 tot f 159. De garantietermijn is verlengd van één tot drie jaar. De Kodak-serie omvat in eerst, instantie twee typen, de EK 4 en EK 6, beide in de VS ontworpen en gefabriceerd. Een derde model, de EK 8, ontworpen en gefabriceerd in Stuttgart, zal later in het jaar in de VS en Canada worden geïntrodu ceerd. Dit model heeft een inklapbare uitvoering en is voorzien van een gekoppelde afstandsmeter. Kodak is gereserveerd ten aanzien van de datum waarop de nieuwe direct-klaar-camera’s op de Europese markt komen. In elk geval zal het niet in 1976 zijn.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19