Aantasting grondslag EEG-landbouwbeleid VNO: „Abrupt einde groei Jenkins vrijwel zeker opvolger van Ortoli Twee doden en Vier gewonden Fusie van NKOV en KVO nadert bij botsing Ir. Knottnerus krijgt hoge onderscheiding Vereenvoudiging van spelling Fries I MHMWGELD zuivelLand halfboter Rijkspostspaarbank J „Vorig jaar dieptepunt in groei van stroomverbruik buitenlandse vestigingen” I X 59 23 Krappe meerderheid Industriebond NKV wil volledige prijscompensatie Looptijd 7 jaar, vaste rente 7%% Looptijd 6 jaar, vaste rente 71/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 774% Looptijd 4 jaar, vaste rente 7 Minimum storting f 1.000- Rente jaarlijks opneembaar Interessant en goedbetaald werk Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis HOOGOVENS IJMUIDEN nieuw produkt vooreen nieuwe .generatie uw nationale spaar- en hypotheekbank w Vraag uitvoerige informatie I I ECONOMIE DONDERDAG 19 7 6 2 9 APRIL 1 I Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardepqsito’s. Naam- S_traat_ -Woonplaats-- (ADVERTENTIE) honderden miljoenen besparen (Van onze redacteur in Brussel) (ADVERTENTIE) e (ADVERTENTIE) Het gaat om technische problemen die, zo wordt in Brussel gesteld, op langere duur belangrijke politieke gevolgen kun nen hebben. Niet het minst in Engeland zelf waar tegenstanders van de gemeen schappelijke markt een nieuw wapen in handen krijgen om ook in de toekomst voor Groot-Brittannië een uitzonderings- behandeling op te eisen. De gemeenschappelijke landbouwuit gaven stijgen thans met de dag door de waardevermindering van de lire en het Britse pond. Om de gemeenschappelijke landbouwmarkt in stand te houden wor den de veranderingen in de waarde van de munten van de lidstaten gecompen seerd door een systeem van invoerhef fingen in de landen met sterke munten (Nederland en Duitsland) en invoersubsi- dies in landen met zwakke munten. Omdat Nederland en Duitsland voor namelijk exporteurs van landbouwpro- dukten zijn en Italië en Groot-Brittan nië importeurs, moet het Europees land bouwfonds veel meer subsidies uitkeren dan het aan heffingen ontvangt. Bere kend is dat 750 miljoen extra rekeneen heden zouden moeten worden uitgegeven als er geen maatregelen wbrden geno men. De monetaire compensaties waren voor 1976 aanvankelijk op 260 miljoen rekeneenheden begroot. De cijfers staan in het verslag over 1975 van de Arnhemse instellingen der gezamenlijke elektrictiteitsbedrijven. Ge steld wordt dat een dergelijke kleine Voor het aantal deelnemingen of sa menwerkingen zijn deze cijfers respec tievelijk 428 en 446. Ook op 1 januari 1976 was het aantal buitenlandse doch terondernemingen nog lager dan op 1 januari 1974, nl. 1038. Hetzelfde geldt voor deelnemingen en samenwerkingen, nl. 436. Amerikaanse dollar 2,65-2,75 Engelse pond 4,81-5,11 Belgische fr. (100) 6,57-6,87 Duitse mark (100) 104,00-107,00 Ital. lire (10.000) 25,25-29,25 Portugese esc. (100) 7,70-9,70 Canadese dollar 2,68-2,78 Franse fr. (100) 56,25-59,25 Zwitserse fr. (100) 105,25-108.25 Zweedse kroon (100) 59,50-62,50 Noorse kroon (100) 47,75-50,75 Deense kroon (100) 43,25-46,25 Oostenr. sch. (100) 14,70-15,00 Spaanse pes. (100) 3,84-4,14 Griekse drachme (100) 7,20 8,45 Finse mark (100) 68,25-71,25 Joegosl. dinar (100) 13,75-16,25. Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar. Zoekt u een baan met doorgroeimogelijkheden in een klein team en met uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf (zonder postzegel) naar Hoogovens, Antwoordnummer 94000, IJmuiden. Hoogovens behoort tot hetESTEL-concern De vraag, of men bereid was de Fe deratie Nederlandse Vakbeweging bij de komende onderhandelingen wat speel ruimte te geven om in het belang van collectieve voorzieningen en werkgele genheid met minder dan een volledige prijscompensatie genoegen te nemen, be antwoordde 37 percent van de leden met „ja”. Half zo vet als roomboter. Voor tafelgebruik. In handige kuipjes. Smeerzacht uit de koelkast. Spaardeposito met7%%rente LONDEN (Ruter). De Britse mi nister van Binnenlandse Zaken, Roy Jenkins, zal „vrijwel zeker” de functie van voorzitter van de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EEG, aanvaarden. UTRECHT (ANP). Ir. C. S. Knott nerus is bij bevordering benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. De bij die onderscheiding beho rende versierselen zijn hem gistermiddag in Utrecht uitgereikt door minister Van der Stee van Landbouw en Visserij. Ir. Knottnerus. die nu 64 jaar is, zei dat hij dit ogenblik niet zou hebben uitgekozen om afscheid te nemen als het niet om zijn leeftijd was. „Het is geen eenvoudige tijd voor de landbouw”, zei hij. GRONINGEN (ANP). Bij een ver keersongeluk op de weg Groningen- Delfzijl zijn gistermiddag de 38-jarige J. Geertsma uit Groningen en zijn tienjarig pleegkind om het leven gekomen. Vier andere kinderen die bij de man in de auto zaten werden zwaar gewond. Minister Van der Stee noemde de heer Knottnerus in zijn toespraak o.m. een man die zijn voornaam Cornelis waar heeft gemaakt: „vast als hoorn, een geharde”. Hij prees de heer Knott nerus om zijn scherp verstand. Hij is een „denker” en een „vechter”, zei de minister. Volgens zegslieden uit de directe om geving van Jenkins, die in het midden van de regerende Labourpartij staat en een vurig Europeaan is, neemt de minis ter de post op 1 januari over, wanneer de vierjarige ambtstermijn van de huidi ge voorzitter, Francois-Xavier Ortoli, af loopt. Jenkins zou over het voorzitterschap zijn benaderd door de Westduitse bonds kanselier, Helmut Schmidt, en Fran krijks staatshoofd Valery Giscard d’Es- taing. Waarschijnlijk gaat de 55-jarige mi nister zich komend najaar op zijn nieu we functie voorbereiden. In die tijd gaat de nieuwe Britse premier, James Callag han, naar algemeen wordt aangenomen zijn kabinet wijzigen. Hierbij zou minister voor Noord-Ier- land Mervyn Rees Binnenlandse Zaken krijgen, en zouden minister van Finan ciën Denis Healy en zijn collega van ciën Denis Healey en zijn collega van van functie ruilen. Ook worden van Italië nog andere maatregelen gevraagd, waarover de Eu ropese Commissie een gedetailleerd voorstel op tafel heeft gelegd. Die zou den besparingen tot een totaal van 20 miljoen rekeneenheden opleveren. In het geval van Groot-Brittannië zullen ande re maatregelen worden voorgesteld, die evenwel-niet tot verhoging van de Britse consumptieprijzen zullen leiden. i groei als in 1975 na de oorlog nog niet it voorgekomen. Het verband met de in dustriële activiteit is duidelijk: toen er in januari van dit jaar enige opleving was, steeg het stroomverbruik en het was in die maand ruim drie percent meer dan in januari 1975. Afgezien van de tijdelijke daling van het verbruik in 1975 verwachten de elektriciteitsbedrijven dat de groei lager zal zijn dan vroeger werd aangenomen. Daarvoor zijn vier oorzaken: er zou een zekere verzadiging optreden in het huis houdelijk verbruik van elektriciteit. Ten tweede doet zich dat verschijnsel ook bij het industrieel vervruik voor. Ten derde zal de energieprijs de toepassing van energiebesparende systemen aanmoedi gen. Ten vierde groeit, langzaam, het. besef dat energie een produkt is waar mee men zuinig moet omspringen. Medio 1975 is een nieuwe raming ge maakt van de te verwachten vraag tot 1985: het peil zou 15 percent lager zijn dan eerder werd aangenomen. Toch be tekent dit een toeneming van de totale vraag. Om daaraan te kunnen voldoen en om vooral deze centrales te kunnen vervangen zal de komende tien jaar een totaal opwekkingsvermogen van 8500 miljoen watt nodig zijn. Daarvan is nu voor 4000 miljoen watt in opdracht ge geven en dus moeten er nog voor 4500 miljoen watt besluiten worden genomen. Fusie tussen twee middenstandsorganisa ties. De voorzitter van het KVO, mr. A. Geurtsen (links), schudt de voorzitter van het NKOV, de heer W. Perquin, de hand bij het begin van de samenwerking tussen beide bonden. BRUSSEL Een van de grondslagen van het Europese gemeenschap pelijke landbouwbeleid de gelijkwaardige behandeling van de lidstaten wordt aangetast als de landbouwministers van de Negen vandaag in Luxemburg akkoord gaan met voorstellen van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, om de snel stijgende kosten van het landbouwbeleid te beperken. De maatregelen die ir. Lardinois, de Europese landbouwcommissaris, voor stelt, zouden een besparing opleveren van ongeveer 200 miljoen Europese re keneenheden (een rekeneenheid is 3,62 gulden). Besparingen worden algemeen nodig geacht omdat de kosten van de gemeenschappelijke landbouw de laatste maanden aanzienlijk zijn gestegen als gevolg van de waardedaling van de Ita liaanse lire en het Britse pond. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan de Britse eis dat bezuinigingen op de landbouwuitgaven geen inflatoir ef fect mogen hebben. In Italië zal de inflatie wel, zij het beperkt, toenemen als de Commissie-voorstellen worden aangenomen. verbruik door de industrie met ruim 4 percent, verband houdend met de econo mische recessie. Toch zal het verbruik over een jaar of tien, naar schatting ruim het dubbele van nu zijn. nieuwe spelling zal ingaan per 1 januari 1980, dezelfde dag waarop het Fries als verplicht vak op de basisscholen zal worden ingevoerd. Opmerkelijk is nu dat de Europese Commissie van Italië grotere offers vraagt dan van Groot-Brittannië. Voor gesteld wordt de Italiaanse „groene lire” (de rekeneenheid die de EEG gebruikt om de landbouwprijzen in Italië vast te stellen) met zes percept te devalueren. Dat levert op jaarbasis een besparing van 75 miljoen R.E. op. Een devaluatie van het Britse „groene pond” wordt niet voorgesteld. Dit hebben de heren W. Perquin en mr. A. Geurtsen, resp. actievelijk voor zitter van het NKOV en van het KVO, gisteren meegedeeld op een persconfe rentie in Den Haag. Vooruitlopend op de uitkomst van de keuze van die beleidsorganen hebben de twee organisaties samen het pand ge kocht waarin tot voor kort het kantoor was gevestigd van de sporttoto aan de sprtlaan in Den Haag. Naar schatting van de heren Perquin en Geurtsen zal de nieuwe samenbunde ling ongeveer honderdduizend leden gaan tellën. UTRECHT (ANP). Van de leden van de Industriebond NKV die de afge lopen weken de 67 afdelingsvergaderin- gen hebben bezocht wil 55 percent op 1 juli een volledige prijscompensatie. LEEUWARDEN (ANP). Met 26 stemmen voor en 22 tegen hebben de Friese Statenleden besloten de spelling van de Friese taal te vereenvoudigen. De DEN HAAG (ANP). De groei van het aantal buitenlandse industriële vesti gingen in Nederland die tot 1974 gestaag was en zelfs jaarlijks groter werd heeft een abrupt einde geno men in 1975. Aldus het Verbond van Nederlandse Ondernemingen in zijn or gaan „Onderneming” van deze week. Het aantal buitenlandse dochterbedrij ven was op Q januari 1975 zelfs lager dan een jaar daarvoor. Eenzelfde ont wikkeling geeft de groei van het aantal buitenlandse deelnemingen en samen werkingen met Nederlandse bedrijven te zien. Tot deze conclusie komt het VNO bij bestudering van gegevens van het minis terie van Economische Zaken over het aantal buitenlandse dochterbedrijven, samenwerkingen en deelnemingen in Nederland na de tweede wereldoorlog. Het aantal buitenlandse dochteronderne mingen bedroeg op 1 januari 1975 1036. Een jaar daarvoor was dit nog 1049. (Van onze redactie economie) ARNHEM Vorig jaar betekende een dieptepunt in de groei van het elektriciteitsverbruik in ons land. De stijging was slechts 1,8 percent ten op zichte van 1974 terwijl tot 1973 ieder jaar een toeneming van 10 percent werd genoteerd. Deze geringe vooruitgang is te wijten aan een daling van het stroom- Ir. Knottnerus nam gisteren in een door het Landbouwschap en het Ko ninklijk Nederlands Landbouwcomite KNLC belegde bijeenkomst afscheid var. zijn verschillende functies in de land bouw. De aanrijding ontstond doordat de heer Geertsma met zijn auto in een file voor een verkeerslicht plotseling naar links uitweek en op een tegemoetko mende vrachtwagen botste. Bij een aanrijding tussen twee perso nenwagens in Nieuwveen is gisteren de 53-jarige mevr. M. Wingelaar uit Zeven hoven omgekomen. Zij zat bij haar 22- jarige dochter in de auto. De dochter, die de auto bestuurde, en een andere inzittende werden gewond naar een zie kenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van de andere wagen op een voorrangskruising geen voorrang had verleend. De 27-jarige L. Jeroense uit Tholen is gisteravond met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. De 83-jarige T. Groen uit St. Pancras is gisteravond bij het oversteken van de rijksweg Alkmaar-Schagen door een personenauto aangereden en ter plaatse overleden. In het ziekenhuis in Vlissingen is gis teravond de 90-jarige heer J. du Pont uit die plaats overleden aan de verwon dingen die hij eerder op de dag had opgelopen bij een aanrijding. Hij was gegrepen door een autobusje toen hij tussen twee auto’s de straat overstak. Deze coupon ongefrankeerd opstutjen haar: Rijkspostspaarbank. Amsterdam. Voorstel Lardinois zou vele Hij was sinds 1951 voorzitter van het KNLC, sinds 1954 lid van het Dagelijks Bestuur en sinds 1968 voorzitter van het Landbouwschap, voorts in de jaren 1966 en 1967 en in de periode 1971-1975 voorzitter van de COPA, het samenwer kingsorgaan van de landbouworganisa ties in de EEG. DEN HAAG (ANP). De reeds enige maanden geldende aangekondigde plan nen voor een fusie van het Nederlands Ondernemersverbond in het Midden en Kleinbedrijf en het Koninklijk Ver bond van Ondernemers zullen op 31 mei tot uitvoering kunnen komen, als de hoogste beleidsorganen van beide ver bonden akkoord gaan met de bestuurs voorstellen fbt fusie.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23