UITSLAG VIETNAMESE VERKIEZINGEN WATERZUIVERING IN MADURODAM Hannie Pronk blijft bij hulp aan Cuba ondanks kritiek van Senaat Reduktiebon DD0En& dit Si Campagne voor anticonceptie 52 l! tt tt k Vi Dode bij schietpartij 0^ DOT EN BUITENLAND 2 BINNEN- APRIL 19 7 6 n Cholera Controle Met Piket Indonesië Beschuldigingen Ongeluk Brand Ontvoering (2) Overleden (1) Herfst in voorjaar Kernstopverdrag Ontvoering (1) j- Overweging Het verhaal van een vrouw in verzet tegen de nazi’s. Suezkanaal dicht Vlaggen Overleden (2) i |k' HL B 'W' Hoofdverpleger ontkent nu de opzet tot doden van patiënten (ADVERTENTIE) 25, wat betekent dat in deze WEERRAPPORTEN c (Van onze parlementsredactie) -5 Kors 22 O (aktienummer 467008) Waterstanden IJmuiden Hoogwater 4 19 uur en 16.37 uur Laagwater 0.07 uur en 12.25 uur zzo w.st. nnw zw wnw nnw nno 21 21 8 11 5 4 9 7 18 9 15 14 13 -2 -5 0 0 o o o o 0 o o o 6 01 o Verschillende malen beschuldigde de verdachte gisteren artsen en andere per soneelsleden van de kliniek ervan me disch onbehoorlijk gehandeld te hebben. De gegevens over de patiënten zouden stellingen wordt toch hulp verleend, veelal aan kleine projecten, die recht streeks aan de mensen ten goede komen. Het is de uitslag van de hoofdstad Saigon. Wel werd gezegd, dat nog niet alle stemmen zijn geteld, maar bij de Zeven kinderen en een buschauffeur zijn gisteren om het leven gekomen toen de bus met schoolkinderen op een onbe waakte overweg tussen Locarno en Bal- linzona tegen een sneltrein reed- Twee kinderen raakten zwaar gewond- MAASTRICHT (ANP) Op de derde dag van het proces tegen de Kerkraadse hoofdverpleger die zich voor de rechtbank moet verant woorden voor zijn behandeling van bejaarde patiënten in de Liickerheid- kliniek in zijn woonplaats is gisteren het woord „euthanasie” gevallen. Officier van justitie mr. J. Booster, die het woord gebruikte, kreeg als ant woord van de verpleger dat hij tegen euthanasie was en dat hij de injecties die hij de patiënten had gegeven als stervensbegeleiding had bedoeld. Hij bleef echter ontkennen dat hij ooit de bedoeling had gehad mensen met een injectie te doden. VRIJDAG 30 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 5.12 uur onder 20.04 uur Maan op 5.41 uur onder 21.19 uur 1 bew. I.bew. onbew. onbew. onbew. I.bew. onbew. onbew. onbew. onbew. geh.bew, onbew. zw.bew. I bew. onbew. onbew. onbew. h.bew. onbew. zw bew. I.bew. regen zw.bew. onbew. onbew. 1 bew. I.bew. onbew. onbew. zw.bew. onbew. zw.bew regen onbew. zw.bew. onbew. h.bew. I.bew. onbew' regenb. I.bew zw bew. 8 9 9 9 9 8 8 9 8 8 12 20 17 6 19 17 18 11 8 16 21 6 15 9 11 16 0 0 0 1 0 6 0.3 0 0 o o 0 1 3 0 0 6 17 0 0 O 0 K rent wel zuid mat jare voei deg< verl H een geil; Kin Afri trek Ti 5 11 -3 8 0 0 11 10 -6 0 -2 -2 -4 -6 2 -3 7 12 9 2 0 -3 2 -3 1 -3 11 8 0 0 2 Al zijn materiaal verwerkte hij tot een dokumentair boek dat onder de titel ’’Hannie Schaft, het le vensverhaal van een vrouw in verzet tegen de nazi’s” vanaf 29 april in de boekhandel ligt. Voor onze abonnees geldt een speciale aanbieding! De normale prijs van het boek, met meer dan 200 bladzijden en ruim dertig authentieke fo to’s bedraagt ƒ16,50. Bij inle vering van onderstaande bon bij de boekhandel of bij onze kantoren krijgt men tot 1 au gustus 1976 dit boek voor 14,-. SAIGON (AFP). De eerste resulta ten uit Zuid-Vietnam van de verkiezin gen voor een grondwetgevende vergade ring van een herenigd Vietnam zijn gisteren bekendgemaakt door de minis ter zonder Portefeuille van de voorlopi ge regering, Nguyen Van Hieu. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis CDA-woordvoerder Piket informeerde naar de criteria die Pronk aanlegt als hij Chili niet via de officiële kanalen, en Cuba wèl via de regering hulp biedt. „Als die hulp rechtstreeks aan de men sen in Chili ten goede komt, kan het me niet schelen welke regering er is. Maar in Cuba draagt een regering gelden naar Afrika om daar andere mensen ten gronde te helpen”, aldus Piket. Na het fatale schot te hebben afge vuurd vluchtte de dader. Hij is nog spoorloos. De politie zegt niet te weten wie het dodelijke schot heeft afgevuurd, hoewel op het ogenblik van de schiet partij meer Turkse gastarbeiders in de ontspanningsruimte aanwezig waren. Een warenhuisbrand in het Zuidbrazi- liaanse Porto Alegre blijkt aan tenmin ste 23 mensen het leven te hebben gekost. Ruim honderd mensen liepen brandwonden en-of rookvergiftiging op. Weer in binnen- en buitenland Op Sardinië is gistermiddag een eige naar van een landgoed, de 40-jarige heer Cosseddu, ontvoerd en na een vuurge vecht tussen de politie en zijn vier ontvoerders door de laatsten met scho ten afgemaakt. De politie trof het lijk van de man aan met de handen op de rug gebonden. Het lichaam was met kogels doorzeefd. De ontvoerders zijn ontkomen. Luitenant-generaal Tomas Garcia Re- bull, een van Spanjes meest rechtse generaals, is op 69-jarige leeftijd overle den aan angina pectoris- Dit is bekend gemaakt door het Spaans Nationale persbureau Cifra- Rebull. een falangist, heeft zijn visie op de politiek wel eené als volgt gegeven: „Politieke partijen zijn opium van het volk en politici hun vampiers”. KI kaar Hen dien bod« gen I win< bere daar de r mijl van waa deri zzw w.st. verand. zw nno z verand. nw ono nno w w.st, w.st. wnw no o no no nnw zo W z nno nnw no w.st. nw no n nno no w.st. no Omdat het tarief voor een consult in een van onze huizen tot nu toe 17,50 voor veel jongeren een ono verkomelijke drempel is, heeft de stich ting besloten de tarieven voor mensen onder de 18 jaar te verlagep tot vijf gulden. Ook gaat de Rutgersstichting via scholen, vormingsinstituten, buurthuizen en bibliotheken informatie geven. HU bruik raakt hem doorf van het A jaar de et tie. I matii mistr trekt maal van In het nationale park De Hoge Veluwe is het zo droog dat de bladeren aan de bomen verdorren. Het ergst zijn er de 150.000 bomen aan toen die pas geplant zijn. Ir. A. Langenbach, hoofd van bos en wildbeheer van het park zegt: „Al leen een dagenlange regenval kan nog iets van de jonge aanplant veilig stel len”. Bodemonderzoek heeft aangetoond dat de grond op een halve meter diepte kurkdroog is. De jonge aanplant was bedoeld om de gaten die zijn ontstaan door de stormen van 1972 en 1973 weer op te vullen, Tjeerd Westerterp, de 15-jarige zoon van de minister van Verkeer en Waterstaat, heeft gisteren in het kleinste stadje van Nederland. Madurodam, de 50ste afvalwaterzuiveringsinrich- teing van het type Carrousel in ons land in gebruik gesteld. Het is een copie van de installatie op het eiland Tholen. Het gaat Het Japanse huis van afgevaardigden heeft het kernstopverdrag goedgekeurd, meer dan zes jaar nadat het was onder tekend. Het verdrag voorkomt dat Japan atoomwapens maakt of aanschaft. Het moet nog worden goedgekeurd door het Hogerhuis voordat het van kracht wordt, maai- piitici betwijfelen of dat nog -.oor het einde van de huidige zitting, 24 mei, kan gebeuren. Tot dusver hebben 95 lauden het verdrag ondertekend. bezetting van de tot nu toe bekende zetels kunnen zich geen verschuivingen meer voordoen. Er waren 35 zetels te verdelen waarvoor 44 personen kandi daat stonden. Dertien zetels gingen naar de Lao Dong partij. Ook de leiders die bij de omwenteling in Zuid-Vietnam, een jaar geleden, be trokken waren, hebben allemaal een plaatsje veroverd in de nieuwe vergade ring. Onder hen zijn mevrouw Nguyen Thi Bin, minister van Buitenlandse Za ken van de VRR en Nguyen Huu Tho voorzitter van het nationale bevrijdings- front van Zuid-Vietnam. Tevens zijn zes leden van de vroegere oppositie van het bewind van de afge zette Thieu verkozen. Zij hebben zich een jaar geleden niet verzet tegen de machtsovername. Tot hen behoren een bhoeddistische priester en een pater. Een politicus die eveneens een zetel heeft veroverd is Ly Chanh Trung, een naaste medewerker van „Big” Minh. Minh fun geerde vorig jaar vlak voor de machtso vername nog enkele dagen als president van Zuid-Vietnam. Het opkomstpercen tage was in tegenstelling tot eerdere berichten geen 95 percent, maar meer dan 98 percent. In Italië is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van een dertienjar- tig meisje, dat twee weken geleden werd ontvoerd. De ontvoerders hadden een losgeld van 30 miljoen lire geëist, maar lieten na enkele telefonische contacten niets meer van zich roten. DEN HAAG. Ondanks de grote zorg van de regering over de aanwezig heid van Cubaanse militairen in Zuide lijk Afrika (Angola) ziet de Nederlandse regering geen aanleiding om de ontwik kelingshulp aan Cuba stop te zetten. „Het gaat om een goed ontwikkelings project, dat zeer materieel- en plaatsge bonden is”, aldus minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begroting. Volgens een woordvoerder van de Rutgersstichting, gisteren in Den Haag, gebruikt de overgrote meerderheid van de jongeren tijdens de eerste seksuele ervaring geen enkel voorbehoedmiddel. In 25 percent van deze gevallen blijkt een zwangerschap het gevolg te zijn. Daarnaast zijn er veel jongeren die ook bij langduriger contacten geen anticon ceptie toepassen. Pronk kondigde de Eerste Kamer aan dat eind dit jaar een inventarisatie zal verschijnen van de ontwikkelingshulp die door Nederland aan Indonesië is verstrekt. Dan zal blijken in hoeverre het geld ten goede is gekomen aan de mensen die het nodig hebben, en wat in feite met het geld gedaan is. De opmer king van CPN-woord voerder IJmkers, dat de hulp aan Indonesië toch alleen maai aan de grpte bedrijven toekomt, noemde Pronk onzin. iemand te doden. Ik weet niet wat ik mezelf aangedaan zou hebben als ook maar één patiënt als gevolg van een spuitje was overleden”. Hij zei dat hij alleen patiënten een injectie had gege ven die in slechte conditie waren, als er geen arts kwam opdagen of als er niets meer aan een stervende werd gedaan. De hoofdverpleger wist dat hij niet op eigen gezag mocht spuiten. Toch had hij als er niemand aanwezig was in jecties met insuline toegediend. Zei de verdachte gisteren dat hij wel had verklaard de patiënten uit hun lij den te hebben willen verlossen, maar had hij dit niet zo bedoeld, bij het verhoor voor de rechtercommissaris had hij zich anders uitgedrukt: „Ik kon het lijden van de patiënten niet aanzien. Daarom wilde ik het bekorten. Ik wilde niet dat ze abrupt stierven. Ik wilde dat ze in coma geleidelijk weg zouden ster ven. Ik wilde niet dat ze dood aan mijn naald bleven hangen. „Daarnaar ge vraagd zei hij gisteren „Ik kan me dat niet herinneren”. DEN HAAG (ANP). De Rutgers stichting start deze week met een lande lijke campagne om de jongeren in ons land meer vertrouwd te maken met het gebruik van voorbehoedmiddelen. Vol gens de stichting zijn er, ondanks de sterk verbeterde seksuele voorlichting en de toegenomen aanvaarding van het ge bruik van voorbehoedmiddelen, nog veel jonge mensen in Nederland die niet of nauwelijks op de hoogte zijn met de mogelijkheden op het gebied van anti conceptie. „55 percent van de abortu saanvragers zijn jongeren; reden genoeg om iets aan de voorlichting op dit gebied te blijven doen”. Een belangrijk deel van de derde procesdag werd gewijd aan de vraag wat nu de bedoeling van de hoofdverpleger was geweest toen hij bejaarde patiënten soms niet eens suikerziek met in suline inspoot. Tijdens het vooronder zoek had hij verklaard dat hij bewust met insuline had gespoten en dat hij de patiënten hielp sterven omdat hij hun lijden niet kon aanzien. „Zo hadden ze een mooie dood”, luidde zijn verklaring voor de rechter-commissaris. Gisteren bestreed hij dat hij dat had gezegd. De inspecteur van de rijksrecherche die de hoofdverpleger kort na zijn aanhouding had verhoord, zei hiernaar door de president van de rechtbank gevraagd dat er over deze verklaring echter geen twijfel mogelijk is. De hoofdverpleger zei gisteren dat hij de patiënten alleen maar wat rust had willen geven. „Ik heb nooit gespoten om Pronk kreeg eerder in de Senaat grote kritiek te verwerken van VVD en chris- ten-democraten, die een meerderheid in de Eerste Kamer hebben. Beide vonden het onjuist dat Nederland de hulp aan Cuba ondanks de militaire interventie in Afrika voortzet. Tegen inlevering van deze bon krijgen lezers van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant, Beverwijkse Courant een reduktie van ƒ2,50 bij aankoop van het boek ’’Hannie Schaft”. Het boek is verkrijgbaar bij de boekhandel en onze kantoren. De reduktie van ƒ2,50 geldt van 1 mei tot 1 augustus 1976. Schaft Op 17 april 1945 voor het einde van de oorlog werd de Haarlemse verzetstrijdster Hannie Schaft door de Duitsers in de duinen van Overveen doodgeschoten. Daar mee kwam een einde aan het le ven van een jonge vrouw, die zich tijdens de bezetting op een bijna ongelooflijke manier had ingezet voor het verzet. Verbitterd door de eerste jodenvervolging die zij tij dens haar studie in Amsterdam meemaakte, koos zij in 1943 voor de zwaarste vorm van verzet. De terreur van de bezetters kon vol gens haar het beste met hetzelfde geweld worden beantwoord. Daarom was zij in Kennemerland en de Zaanstreek niet alleen ak- tief bij het helpen van onderdui kers, het verspreiden van distri butiebonnen en het verzamelen van spionage-inlichtingen maar liquideerde zij ook op bevel van het hoger verzet Nederlanders die met de Duitsers collaboreerden. De Duitsers maakten fel jacht op deze vrouw, die in hun dossiers werd aangeduid als ’het meisje met het rode haar’. Toen Hannie Schaft tenslotte werd opgepakt, was er geen red ding meer voor haar. In de uitgaven van Damiate Pers: o.a. Haarlems Dagblad, de Ty phoon, Beverwijkse Courant en de ÏJmuider Courant werd vorig jaar een speciale bijlage over Hannie Schaft gepubliceerd, waarin aan de hand van tientallen verklarin gen en interviews, haar levens verhaal werd verteld. Redakteur Ton Kors, die deze bijlage samen stelde, ging na de publikatie door Pronk stelde dat zijn criterium alleen maar is: als je de mensen hulp kan geven via de regering, dat die ook bij die mensen terecht komt Volgens hem is dat in Chili niet, en in Cuba wèl het geval. Pronk zei de Chilenen via de junta niet te kunnen bereiken zolang de junta doorgaat met mensen te martelen en te vermoorden. Hij sprak van een „moorddadig martelbevónd”. „Deze hulp komt in het geheel niet ten goede aan de Cubaanse militaire aanwezigheid in Angola”, aldus Pronk. „Mocht Cuba opnieuw een interventie in Afrika plegen, dan zal de hulp aan dit land opnieuw overwogen worden. Dat gebeurt dan samen met de andere lan den die Cuba hulp verlenen”. Pronk noemde in dit kader de Skandinavische landen en Canada. „Maar ik hoop en verwacht dat het niet nodig zal zijn”. Pronk vertelde de Senaat dat de hulp aan Chili twee jaar geleden is stopgezet. De officiële hulp, wel te verstaan, want „dat betekent niet dat we de mensen laten verhongeren”, zo zei hij. Via parti culiere organisaties, zoals kerken, vak verenigingen en andere humanitaire in- Het Suezkanaal is gisteren zes uur voor het verkeer gesloten geweest omdat een op de parallelweg rijdende ambu lance in het kanaal was terechtgekomen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Deze maand zijn in West-Java 97 mensen aan cholera gestorven, zo wordt officieel in Jakarta meegedeeld. In de ziekenhuizen worden 1253 mensen aan de ziekte behandeld. Er is begonnen met vaccinatie op grote schaal. niet goed zijn bijgehouden. Verschillende artsen en verplegend personeel zouden ook geschenken van patiënten hebben aangenomen, in strijd met een landelijke regel. Namen wilde hij niet noemen. De Officier van Justitie maakte bezwaar tegen deze manier van optreden van de verdachte. De president dreigde de ver pleger de zaal uit te zetten als hij zich niet van verdere beschuldigingen zou onthouden. Tijdens de ochtendzitting was geble ken dat de verpleger herhaaldelijk op kosten van de patiënten kleding had gekocht. Die kledingstukken had hij ca deau gedaan aan zijn vrouw en zijn moeder en voor een klein bedrag ver kocht aan andere familieleden. Sieraden van patiënten die aan zijn zorg waren toevertrouwd had hij ook weggeschon ken en/of verkocht. Een bejaarde man die in de kliniek „de miljonair” werd genoemd raakte een kostbare ring met een briljant kwijt. De patiënt, die op het punt stond de kliniek waar hij op de afdeling van de verdachte werd verpleegd te verlaten om samen met zijn vrouw particuliere verpleging te krijgen in hun bungalow, stierf onder verdachte omstandigheden. De patholoog-anatoom en een arts had den gezegd dat hier van een „onver klaarbare dood” moest worden gespro ken. ROTTERDAM (ANP). Bij een schietpartij in de ontspanningsruimte van een gastarbeiderspension in het cen trum van Rotterdam is gisteravond de 37-jarige Turkse pensionhouder Kemal Daijlak dodelijk getroffen door een pis toolschot in het hoofd. Er brok, infor file i I verin I van wool wel de v Vooruitzichten voor zaterdag; Enkele buien, ook opklaringen en aanhoudend koud. Aantal uren zon 2 tot 9. Min. temp omstreeks 4 gr Max temp.; omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal 50 percent. hier om een model op de schaal 1 installatie het afvalwater van één kind theoretisch gezuiverd kan worden. Op de foto (knielend rechts, in lichte kleding): Tjeerd Westerterp en rechts naast hem, zijn vader. De vraag naar Nederlandse vlaggen is de laatste dagen zeer sterk gestegen. „Ik heb het idee dat er een grotere neiging bestaat kleur te bekennen dan andere jaren”, zei de heer B. van der Stighel, directeur van een grote vlaggenhandel in Den Haag gisteren.Er is ook veel vraag naar feestartikelen. Vele goederen, waaronder linnengoed, verdwenen uit de kliniek. Toen de direc tie voorstelde een steekproefsgewijze controle te houden aan de personeelsuit gang, verzette de verdachte hoofdverple ger zich daar fel tegen. In de onderne mingsraad had hij het plan meteen van tafel geveegd. Hij zei dat in de linnen kamer niet goed was geteld. Een van de verklaringen die de hoofd verpleger had voor het verdwijnen van geld van de patiënten, was de aanschaf van een aquarium voor zijn afdeling. Behalve aanschafkosten, moesten ook verzorging en aanvulling van de levende have worden betaald. „Ook de vissen gingen dood”, zei hij gisteren. S. met zijn onderzoek en ontdekte nieuw feiten en voorvallen, waar bij Hannie Schaft betrokken was. In nog geen week tijd heeft de Sov- jet-Unie een derde generaal verloren met het overlijden van de 73-jarige gepensioneerde generaal Ivan Lyoedni- kov. Het legerblad Krasnaya Zverzda (Rode Ster) berichtte dat hij na een langdurige ziekte is bezweken. Maandag stierf de 72-jarige minister van defensie, Andrei Gretsjko; vorige week vrijdag was de 68-jarige generaal Sergei Sjte- menko. stafchef van de strijdkrachten van het Warschau-pact, gestorven. v;incen vrouw jn ve. Iesen de naziX 'zu •■13:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2