Franco-verleden Spaanse premier weigert breuk met E Vorig jaar ruim 5300 meldingen presidentsverkiezing Eerbetoon liep spaak Kissinger: „V.S. bereid in Rhodesië te Commissie-Church uit felle kritiek 1 UARfl Wilt u es een goeie TV-film zien? Moet u weer bij de VARA zijn vanavond. Beryls Lot. I Mogelijk weer uitstel bemiddelen” over files WantalsdeVARA je nog geen tientje waard is- waar blijven we dan? VERSCHRIKKELIJK... Hernieuwde gevechten in Libanon HANDELSAKKOORD Meer Amerikaanse hulp voor Zaïre Britse vissers weg uit omstreden zone Presidentskandidaten RUSLAND-EGYPTE in Amerika krijgen geld toch niet Jk JOZEF ISAAC Mw MATAGLAP? „METHODEN FBI DOEN DENKEN AAN TOTALITAIRE REGIMES" door nico scheepmaker lera licht I >gen en is i. „Ik iging idere ighel, andel veel (2) (2) (1) iaar eluk (1) and Irag Aan zo'n geestige comedie-serie herken je de VARA. Kordate dame die Beryl. (Lees t rouwens Joris van (jen Berg over haar i n d e VARA Gi ds.) p veertig jarige leeftij d gaat ze aan de studie. Avondschool Voor het eerst vanavond. Mooie avond voor haar manIbmomz’n vrienden binnen te halen, 't Iswat als moeders op eigen benen gaal. GoeieTV-serie.voor mannen ook. Goeie vraag daarom hieronder.’t Beste antwoord is meteen even te bellen02150-48741. Om abonnee te worden, automatisch perjaar voor 1'36,80. Of in ieder geval lidvoor een tientje. IMstzegelloos schrijven aan \ntwoordnr.31 lilversum isookgoed. WW fotoYorkshireTelevision Van de hand gewezen BINNEN* EN BUITENLAND Teleurstellende rede Navarro SARKIS EDDE (DPA). ■site. Geüniformeerde en in burgerkleding gestoken politiemannen arresteren twee (Vervolg van pagina 1) De gesignaleerde wanpraktijken, aldus (ADVERTENTIES) nde gen te idi- laar (Van onze redacteur in Barcelona, R. Bosschart) MADRID Het met spanning verwachte referendum, dat in Spaanse politieke kringen vóór 26 juni werd voorspeld, zal pas in oktober plaats vinden. De inhoud ervan zal niet, zoals sommigen hoopten, de koning of het kabinet een blanco volmacht geven om de democratie per decreet in te stellen, zonder inspraak van het parlement dat Franco achterliet. Aldus premier Arias Navarro gisteravond in een drie kwartier durende toespraak voor het Spaanse volk. Alle radiostations en tv-zenders daar zonden de toespraak uit. Na het uitbreken van nieuwe gevech ten in Libanon en een serie besprekin gen tussen verantwoordelijke politici is het gisteren in Beiroet allerminst duide lijk geworden of de voor zaterdag op het programma staande presidentsver kiezing door het parlement door zal gaan. Sinds vorige week donderdag zijn na een „pauze” in de Brits-Uslandse visse rij-oorlog, zeven incidenten gemeld: het kappen van sleepkabels en aanvaringen tussen Britse marinevaartuigen en IJs landse patrouilleboten. 97 ordt i de aan met eige- heer irge- vier ;cho- lijk p de met zijn Sov- oren irige sdni- >rzda een ndag nsie, jdag Sjte- :hten Re chtse jrle- end- >nale «gist, eenS tijen hun ing be- een ide- yen Za- Tho igs- luwe n de sr de plant bos- „Al- nog stel- oond iepte was staan weer ffeur toen >nbe- Bal- Twee 'elijk ijar- werd een naar icten uur ndat nbu- men. zich razi- min- bben epen op. (ere fge- zich de een Een eeft aste un- tso- ient :en- iere leer De VARA,dat ben je zelf. ?den urd, der- ipan Het het ardt, ■.oor mei. 95 Navarro vervolgde: „Het internationa le communisme zint op wraak in Spanje. De politieke oppositie vertegenwoordigt het volk niet, maar schept verwarring en ondermijnt de staat, terwijl de arbei- dersoppositie met haar stakingen een schandalig verraad pleegt aan het wel- vaartsstreven van het Spaanse volk. De regering zal met al haar machtsmidde len de wet en orde handhaven. Ik zal niet aftreden, tenzij de koning zijn ver trouwen in mij herroept”. De eerste sectie van het rapport- Church, gewijd aan de inlichtingenprak tijken in het buitenland, verscheen maandag. In de tweede sectie, die han delt over de operaties binnen de V.S., uit de commissie Church felle kritiek. De Intussen had Raymond Edde een ont moeting met Joemblatt, na afloop waar van de moslimleider zich liet ontvallen dat „Edde een vriend van ons is”. vastbesloten van de hand gewezen. De premier verklaarde dat dfe bijeenroeping van een grondwetgevende volksvertegen woordiging (zoals dat geëist wordt door de Democratische Coördinatie, de nieuwe eenheidsorganisatie van de oppositie) „geheel buiten onze politieke denkwe reld” blijft. Arias Navarro staat pal voor „continuïteit en hervorming”. Al werd Franco’s staatspartij, de Nati onale Beweging, in de rede van de premier in het geheel niet genoemd, de wettigheid van het „parlement” dat Franco achterliet, staat volgens de pre mier buiten kijf. Dat is dus volgens Arias Navarro wèl de vertegenwoordi ging van de volkswil, en niet de illegale oppositiepartijen. Zijn kabinet is vastbe sloten om de politieke hervorming „uits luitend aan het volk” voor te leggen- rechtse demonstranten die met een enorme Japanse vlag gisteren het keizerlijk paleis in Tokio binnen wilden lopen om eer te brengen aan keizer Hirohito. Met name de invloedrijke socialisti sche moslimleider Joemblatt heeft be zwaren tegen het tijdstip. Hij vindt dat er niet genoeg gelegenheid is voor dis cussie, wat volgens hem vooral in het voordeel zal werken voor de kandida tuur van Sarkis, die bij de vorige presi dentsverkiezing in 1970 ternauwernood werd verslagen door de scheidende pre sident Franjieh. Joemblatt wil nog zeker tien dagen respijt. Over amnestie werd zelfs helemaal overwinnaars en overwonnenen van de burgeroorlog valt va dit kabinet niet te verwachten. verscheidene inlichtingendiensten, met name de FBI, zijn volgens de commissie duidelijk over de schreef gegaan en hebben methoden toegepast die doen denken aan de praktijken van totalitaire regimes. KINSJASA (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft gisteren de goede diensten van de Verenigde Staten aange boden om téf komen tot onderhandelin- gen over een Afrikaans meerderheidsbe- wind in Rhodesië. Er is stratetische (gegevens over opge broken wegen) en actuele (files etc.) informatie. De minimale lengte van een file om in een radiobulletin te worden 1 vermeld is drie kilometer. Ruim de helft I van de weggebruikers beschikt tegen woordig over een autoradio, zodat vrij wel iedereen vertrouwd is geraakt met de verkeersinformatie. MOSKOU (AFP). De Sovjet-Unie en Egypte hebben gisteren een handel- sakkoord voor dit jaar ondertekend. Het akkoord voorziet in bilaterale handel- stransacties tot een totaalbedrag van cir ca 1,6 miljard gulden. Egypte zal van de Sovjet-Unie steen kool, krantenpapier, hout, petrochemi sche produkten, industriële uitrustingen en andere produkten kopen, terwijl de Sovjet-Unie Egyptische textielprodukten, rijst, citrusvruchten en lederwaren ter waarde van 980 miljoen gulden zal afne men. Kissinger en de Zaïrese minister Ngoeza Carl I Bond een overeenkomst voor uitbreiding- van de Amerikaanse hulp aan Zaïre. Zaïre krijgt krachtens eerde re afspraken jaarlijks 3,3 miljoen dollar economische hulp per jaar. Andere voorstellen zijn nog in discussie. Als gevolg van de afgelasting van zijn bezoek aan Ghana blijft Kissinger een dag langer in Zaïre. Morgen reist hij door naar Liberia. Behalve de onenigheid over de verkie zingsdatum wordt de situatie ook be moeilijkt door het opnieuw uitbreken van gevechten. Vooral in Beiroet raak ten de elkaar bestrijdende partijen weer heftig slaags. Gistermiddag zouden er al twintig slachtoffers gevallen zijn. Dat waren de belangrijkste verkondi gingen van de Spaanse premier. De toe spraak van Navarro lijkt niet het soort redevoering dat de oppositie ertoe kan brengen zich op de traditionele (hoewel WASHINGTON (DPA). Een federa le raad van beroep in Washington heeft gisteren beslist dat presidentskandidaten geen geld uit de staatskas zullen krijgen. Met uitzondering van president Ford hebben alle kandidaten voor de hoogste post in het Witte Huis bij hun verkie zingscampagne te kampen met financiële problemen. Presidentskandidaten kort voor hun doen op overheidssteun. Het Amerikaan se hooggerechtshof stak daar eind janu ari een stokje voor en ontman de daar toe bevoegde verkiezingscommissie het mandaat om die gelden uit te betalen. Deze maatregel is nu door de federale raad van beroep gehandhaafd. In zijn toespraak werd het idee van een breuk met het Franco-verleden LONDEN (DPA). Britse vissers trekken zich vanwege de toenemende aanvallen door IJslandse patrouilleboten en onvoldoende bescherming door de Britse marine, terug uit de wateren die Londen en Reykjavik elkaar betwisten. De democratie-van-bovenaf die Arias aanbiedt - die het huidige „parlement” tot oktober onder handen mag nemen (en naar schatting zijn 300 van de j65 leden zelfs al tegen de voorzichtige plannen van Navarro) en die het volk dan in een referendum mag goedkeuren - houdt het volgende in: - Een tweekamerstelsel voor het parle ment, waarbij alleen de tweede kamer begin 1977 direct door het volk gekozen zal worden, zonder garanties dat zij de werkelijke wetgevende macht niet met een ondemocratische eerste kamer moet delen, en zander verantwoording van de regering tegenover het parlement. - Vrijheid voor partijvorming, met uits luiting van communisten, separatisten en terroristen, of wat daarvoor doorgaat in de dunk van de regering. - Een hervorming van de vakbonden die, zonder enige concrete belofte, overgela ten wordt aan de top van Franco’s bureaucratieapparaat (dat met een flinke communistische infiltratie van onderaf kampt), na „raadpleging” van de basis. Daarmee slaat hij ook het laatste aanbod af van de gematigde oppositie: een „pact voor de breuk met het verle den”, of zelfs een „hervorming op basis van onderhandelingen”, beide bedoeld om een gevaarlijke radicalisering te ver hinderen door in de overgangsperiode een zekere medewerking van de opposi tie in ruil voor een garantie van wezen lijke democratisering te verlenen- Als de ware schuldigen voor de bin nenlandse” misstanden beschouwt de commissie presidenten en andere hoge regeringsfunktionarissen uit het verle den, Zij aldus het rapport gaven de FBI opdracht inlichtingen te verzamelen over subversieve” aktiviteit van Ameri kaanse burgers zonder daarbij de rech ten van de privé-persoon voorop te stel len. verbaden) 1 mei-betoging te beteugelen. Integendeel, men kan verwachten dat de betogers op 30 april (voornamelijk de niet-communisten) en 1 mei (communis ten en hun bondgenoten) luidkeels hun ongenoegen zullen uite over de „Spaan se democratie” van premier Navarro. Arias Navarro ging ongestoord verder op de weg die hij precies drie maanden geleden met zijn rede tot het „parle ment” aangaf en die de oppositie vere nigde met de eis tot een duidelijke breuk met het Franco-verleden. HILVERSUM (ANP). De wegge bruiker is langzamerhand gewend ge raakt aan de verkeersinformatie, die hem dagelijks via de autoradio wordt doorgegeven. Volgens een berekening van de radionieuwsdienst (verzorgd door het ANP) in Hilversum zijn er het vorig jaar 3836 berichten in 5952 uitzendingen de ether ingegaan over verkeersinforma tie. In 5352 gevallen handelde de infor matie tver files. 1289 keer waren het mistmeldingen. 406 berichten hadden be trekking op de gladheid en ruim 200 maal was er sprake van stremmingen van de veerdiensten. Als twee mensen op een veiling het zich in het hoofd hebben gezet om per se dat ene schilderij te willen hebben, dan gebeurt er iets verschrikkelijks, dat alleen te vergelijken is met twee paren de insekten die elkaar, al parend, met huid en haar verslinden. Ik kan het weten, want ik was er bij toen dinsda gavond bij Mak van Waay de zelfpor tretten van vader en zoon Israëls geveild werden. Ter verduidelijking eerst even dit- Jo zef Israëls, in 1824 in Groningen geboren en in 1911 in Den Haag gestorven, was behalve de vader van de Haagse „grijze” school ook de vader van Isaac Israëls," geboren in Amsterdam in 1865 en ge storven in Den Haag in 1934- BedUen waren eminente schilders. De Koffiepik- sters van Isaac bracht op genoemde veiling 155.000 gulden op, terwijl een strandscéne van zijn vader Jozef voor 42.000 gulden weg ging. Nu is Jozef Israëls weliswaar de vader van de Haagse School (en bijna nog beroemder omdat hij, staande op het open balkon van de tram naar Scheven- ingen, iedere gelezen bladzijde uit zijn boek scheurde en aan de wind prijs gaf, zodat zijn lektuur steeds lichter werd en hij ook precies wist waar hij gebleven was), maar toch wordt zijn zoon Isaac als vertegenwoordiger van de Amster damse impressionisten nag iets hoger aangeslagen op de piklijst van onze negentiende-eeuwse schilders. Van bei den werd een mooi zelfportret geveild. Dat van zoon Isaac dateerde van 1905, dat van vader Jozef van 1903. Het zelf portret van Isaac werd, om alfabetische redenen, het eerst geveild. Het bracht 13.000 gulden op, iets meer dan de tevoren geschatte prijs van 8000 tot 12.000 gulden, maar minder dan zijn andere schilderijen, omdat veel mensen niet de hele dag tegen een vreemde aan willen kijken. de commissie, strekten zich uit over een tijdvak van 40 jaar en over de ambtspe rioden van tenminste vijf presidenten van Franklin D. Roosevelt tot Richard Nixon. Duizenden rechtschapen Amerikanen, onder wie ook senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden, werden, aldus het rapport, in hun vrijheid ge dwarsboomd en benadeeld door de „on smakelijke en boosaardige”werkmetho- den waarvan vooral de FBI zich bedien de. Het rapport geeft 95 aanbevelingen ter correctie van deze misstanden. Enkele daarvan gaan veel verder dan de richt lijnen die minister van justitie Edward Levi kortgeleden voor het binnenlandse inlichtingenwerk heeft uitgevaardigd. Net als bij de eerste sectie over het „buitenland” het geval was geeft dit 366 pagina’s beslaande tweede deel van dit rapport aan pure sensatie weinig meer dan wat al via tussentijdse berichten en „lekken” naar de pers bekend was ge worden. De commissie gaat nu echter voor het eerst in bijzonderheden in op wat zij aanduidt als het „allesdoordrin gende” karakter van de binnenlandse spionage. PREMIER ARIAS NAVARRO konden sinds onder bepaalde omstandigheden de gedeeltelijke financiering van verkiezingscampagne 'een beroep Even later was paps aan de beurt. De lijst van de door Mak van Waay zelf geschatte opbrengsten meldde een ver wachte koopprijs van 4000 tot 6000 gul den- Ik vergat te noteren op welk be drag werd ingezet, maar ik denk op 4000 gulden- Met 200 gulden tegelijk ging het omhoog: vierduizendtweehonderd, vier- duizendvierhonderd, etcetera. Na geiwi- me tijd passeerde vaders zelfportret bij de 13.000 de limiet van Isaacs zelfpor tret, maar het bieden ging door, beurte lings in het Frans en het Nederlands, na de 10.000 gulden met 500 gulden tege lijk: tienduizend vijfhonderd, a«ue mille, elfduizend vijfhonderd, douze mille, et cetera. Twee bieders waren nog maar overge bleven. Toen de 20.000 gulden bereikt was en elk bod met 1000 gulden tegelijk omhoog schoot, begon de spanning als een virus bezit te nemen van de 800 aanwezigen, terwijl de kenners en kuns thandelaren waar ik toevallig tussenin zat, tekenen van hilariteit begonnen te vertonen. Joop Smid van Galerie Monet vertel de, dat hij onlangs precies zo’n zelfpor tret van Jozef Israëls voor 15.000 gulden aan het Joods Historisch Museum had aangeboden, maar da» hadden het afge wezen omdat het een kopie zou zijn van een zelfportret dat in Florence hangt een vergalij kend onderzoek dat sij per illustratie hadden verridït, hoewel Smid ervan overtuigd is dat het „ajne” in ieder geval authentiek is en hij het ook niet onwaarschijnlijk acht dat de toen al bejaarde vader Jozef (het geveilde zelf portret schilderde hij op 79-jarige eef- tijd), die de cteur nist meer uitkwam, zichzelf in zijn laatste levensjaren- vaker op dezelfde manier portretteerde. Hoe dan ook, van 20.006 gulden liep de prijs op naar 30.000 (elk bod werd nu 1000 gulden waard), van 30.000 naar 50.000 naar 80.000, langzamerhand maak te zich van iedereen de overtuiging meester dat twee door mataglap bevan gen particulieren tegen elkaar zaten op te bieden (toen uiteindelijk de laatste hamerklap viel hoorde je veilingmeester Glerum dooi de microfoon mompelen: „Ze zijn gek geworden”, en de man naast me vulde de annoncering van het eindbedrag aan met... „voor de directeur van Meereniberg”), en bij 100.000 gulden klaterde er een dankbaar applausje op voor de beide volhouders. Het werd uiteindelijk 103.000 gulden, de gelukkige winnaar was de Parijzenaar Maurice Loeb die zich (inderdaad) voorgenomen had Jozef Israëls zelfportret aan het Israëlisch Museum te schenken, en. zich niet van dit voornemen had laten af- brengen door de Amerikaanse mevrouw A. J. Franklin, die (inderdaad) met een achterneef van Jozef Israëls is ge trouwd...- „In principe zijn de Verenigde Staten bereid de partijen in zoverre zij daarom verzoeken bij te staan om tot de resultaten te komen die ik noemde in mijn rede in Loesaka: Het snel bereiken van een meerderheidsbewind en het waarborgen van de rechten van de min derheid”. Kissinger maakte op een persconfe rentie in de Zaïrese hoofdstad Kinsjasa wel duidelijk dat hij niet van plan is in zuidelijk Afrika het soort pendel-diplo- matie te beginnen dat hij de afgelopen jaren in het Midden-Oosten heeft ge voerd. „Ik zeg niet dat ik persoonlijk degene zou zijn die de goede diensten verleent”. Hij meende dat in Rhodesië nog steeds een regeling door onderhandelingen mo gelijk is. Kissinger besprak gisteren in Kinsjasa de ontwikkelingen in zuidelijk Afrika en de Amerikaans-Zaïrese be trekkingen met president Moboetjoe. Tijdens de persconferentie tekenden daarover volgens haar richtlijnen had moeten informeren. In grote trekken, zo concludeert het rapport, nam de FBI telkens en syste matisch een hele hand, waar haar een vinger werd geboden. „Wij zijn gestuit op een vast patroon waarin voor beperkte doeleinden ont worpen programma’s, zoals het voorko men van misdadig geweld of de ontmas kering van buitenlandse spionnen, on taardden tot wat door getuigen werd aangeduid als „stofzuigers” die ook gege vens over de wettige aktiviteit van Amerikaanse burgers opzogen”, aldus het rapport. Volgens de eommissie-Chureb heeft al dat belasteren, spioneren afluisteren, behalve dat het strijdig is met de wet, ook nog eens vrijwel geen enkel con creet resultaat opgeleverd. De FBI, aldus het rapport, gaf voor haar binnenlandse spionage jaarlijks tenminste 80 miljoen dollar uit. Het is zelfs zo, vervolgt het rapport, dat bepaalde presidenten en ministers 'van justitie van de misstanden profiteer den door de FBI te vragen om binnen- lands-politieke informatie. De dienst voldeed aan deze verzoeken. De FBI heeft echter ook zonder fiat van hogerhand, op eigen houtje dus, illegale operaties uitgevoerd en deze ver borgen gehouden voor degenen die zij BEIROET (DPA, AP), Elias Sarkis, de president van de Centrale Bank van Libanon, heeft zich nu ook kandidaat gesteld voor de functie van president van Libanon. Raymond Edde, de leider van de Libanese nationale eenheidspartij is de belangrijkste tegenstander van Sarkis. ijsland zou nu meer patrouilleboten hebben ingezet dan ooit tevoren het geval is geweest. tfe. J ;X •X X* X* ,v

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3