Amsterdammer in merg en been Portefeuille I I Koffie 1 r o 3V mto VAN HALL’S MEMOIRES cm w- ONDER REDACTIE VAN KEES TOPS ype- be- VEEL MENSEN KOMEN naar Amsterdam in de veronderstelling een paradijs aan te treffen, waar alles mogelijk is. En dat is natuur lijk niet zo. René Penders van Jeugdzaken-Z.J.A. weet dat, en daarom laat hij op bovenaangehaal de zin in de pasverschenen nieu we Use-It-informatiekrant volgen: „Nou is Amsterdam best een fijne stad, maar waar zoveel mensen bij elkaar zijn, moeten toch wel enkele zaken in acht genomen worden, om het ook fijn te houden”. Waarna op acht pagina’s, in zes talen een berg informatie volgt voor de jeugdige bezoeker van Amsterdam. Informa tie die meteen, in één moeite door, afr^kent met die droom van het pa radijs. USE-IT rekent af met het sprookje van het paradijs van René Penders, Bertus Coumans en Pijk Kuipéri. Drie mensen achter Use It. Van links naar rechts: EEN WETHOUDER C. H. DE CLOE ■MMW OM ties zitting die met dat jeugdtoèrisme .te maken hebben. Datzelfde jaar werd de Dinsdag 9 mei 1967. Burgemeester Van Hall met minister-president De Jong na het fatale gesprek op het departement. Citaat uit de memoires: „Ze zeiden dat dat (overleg met de Amsterdamse wet houders) niet kon en op myn vraag „Waarom niet?’’ kwam het antwoord: „De pers staat buiten en wil weten of jij je ontslag neemt of door ons ontsla gen wordt”. Ik zei toen dat het dan'een eenvoudige zaak was en dat zij de pers dan maar moesten mededelen dat zij mij zouden ontslaan". Ervaringen van een Amsterdammer” is de titel van zijn bij Elsevier versche- peroemae gracnten van Amsterdam langzaam dichtslibben „door de aan wezigheid van doorgaans vieze woon schepen," of wat daarvoor doorgaat, die bovendien niet altijd alleen voor bewoning worden gebruikt.” De heer Wagener doelt daarmee ongetwijfeld hoogstens ongeveer driehonderd tenten per nacht gehad. Dat hadden er makke lijk zeshonderd kunnen zijn. In noodge vallen kunnen we er tegen de duizend kwijt, al is dat dan minder plezierig voor de kampeerders. Na een wat trage start we waren vrijwel niet be kend begon het, zo vanaf eind juni, lekker te lopen- Weet je, kampeerders plannen meer, die komen minder aan waaien.” De camping heeft een normale accommodatie met kampwinkel, kantine en sanitaire voorzieningen. DAAROM WORDT in de Use-It-krant, die in een oplage van honderdduizend gratis wordt verspreid, erop gewezen dat het sinds vorig jaar is verboden om in het Vondelpark te slapen („En je kunt het ook maar beter niet proberen, want de politie neemt beslist je slaapzak in beslag, als ze je vinden”). En daarom wordt in dezelfde krant vermeld dat er in de hoofdstad twintigduizend werklo zen rondlopen en ongeveer evenveel wo ningzoekenden Daarom ook wordt het sprookje, als zouden drugs hier niet verboden zijn, uit de wereld geholpen. ,En dat is nog steeds nodig,” zegt René in de werkruimte van Jeugdzaken- ZJA aan de Rozengracht. „Veel buiten landers hebben nog steeds valse hoop dat ze hier in Amsterdam kunnen blij ven. Dat ze werk kunnen vinden, en een dak boven hun hoofd. Het resultaat van die verwachting is, dat ze hier blijven hangen- Maar dan raakt de poen op en beginnen de problemen.” MINDER BEKEND DAN de sleep-ins is de jongerencamping Zeeburg, aan het eind van de IJ-dijk- Hans Witteveen beheert dit nieuwe onderdeel van Use-It. „Vorig jaar, het eerste jaar, hebben we WETHOUDER DE CLOE is de eer te beurt gevallen om een gloednieuwe portefeuille te beheren. Het is de portefeuille voor de Coördinatie van de Stadsvernieuwing. De beslissing die tot het instellen ervan heeft ge leid, moet volgens de gemeente wor den gezien „tegen de achtergrond van de beleidsvisie van het gemeentebe stuur dat de stadsvernieuwing een veelomvattend proces van maatschap pelijke Verandering is, waarbij tal op de drijvende hoerenkasten, waaro ver onze reisgenoot tijdens de rond vaart vorige week zo smeuïg wist te vertellen. „De regering,” aldus de bondsvoorzitter, „zou het bestuur van Amsterdam eens op het matje moe- Mies Bouwman „in de stoel”, maar ook meer intern) kun je af leiden dat hij in wezen openstond voor die veranderingen, maar er geen vat op had. En er, dat is wel de overheersende indruk, geen enke le oplossing voor had. Deze volslagen machteloosheid had uiteindelijk de be kende afloop: op 9 mei* 1967 zette het kersverse kabinet Piet de Jong hem voor het blok („Je neemt ontslag of wij ontslaan je”). Ook de passages waarin Van Hall die periode beschrijft, getuigen in wezen van een welwillendheid, die echter strand op dat ultimatum, waarna de zaak reddeloos verloren is. voor het komende seizoen zeven- tot achthonderd slaapplaatsen aan de Looi ersgracht op, zodat Jeugdzaken-ZJA voorlopig weer even uit de voeten kan. Jeugdzaken-ZJA is de naam van de sinds 1971 onder het beheer van de gemeentelijke afdeling Jeugdzaken ope rerende stichting Zomeraccommodatie Jeugdtoerisme Amsterdam. De mensen die Use-It runnen zijn dus eigenlijk gemeente-ambtenaren. bekennen ze la chend- We praten met vier leden van de zevenkoppige „bemanning”, die momen teel al weer druk bezig is met de voorbereidingen voor wat met een onui troeibaar Germanisme het „hoogseizoen" wordt genoemd.. oude Amsterdamse buurten werk zaam zullen zijn plus het vier jaar geleden ingestelde Secretariaat Stads vernieuwing functioneren. Behalve met de nieuwe portefeuille blijft wet houder De Cloe belast met het pak ket Publieke Werken en Stadstonwik- keling. PUK KUIPéRI is vanaf het begin bij de ZJ-A betrokken geweekt. „In dat be gin, in 1970. hadden- we alleen de sleep ing onder ons.beheer. Die waren opgezet EVEN WAT INFORMATIE. (Jse-It is de verzamelnaam van verschillende ak- tiviteiten die doo-r Jeugdzaken-ZJA wor den ontplooid om jeugdtoeristen de weg te wijzen in Amsterdam. Onder die akti- viteiten vallen het beheer van de twee sleep-ins en de camping Zeeburg, het bemannen van de informatiepost Ko ningsplein, het uitgeven van de weke lijkse informatiekrant Use-It-Weekly en hetverzorgen van de zomeraktiviteiten in het Vondelpark. De naam Use-It” is overgenomen van een soortgelijk initia tief dat in 1971 in Kopenhagen startte. Ook in Londen wordt de naam gebruikt. van gemeentelijke sectoren betrokken zijn.” En omdat stadsvernieuwing daarmee een zaak is die heel het college aangaat heeft men dus een wethouder aan het hoofd van de coördinatie gezet. Onder zijn verant woordelijkheid gaan de tien project groepen die binnen afzienbare tijd in Wat die sleep-ins betreft, men herin nert zich dat de verantwoordelijke wet houder Van der Velde nog niet zo lang geleden in een brief aan het college de noodklok luidde. Na het sluiten van de tweede sleep-in op de Rozengracht 103 restte nog slechts de eerste schuin daar tegenover. Inmiddels is er een nieuwe .ruimte gevonden, die met grote spoed voor een deel wordt ingericht. Dat levert AMSTERDAM IS EEN lastige stad Zelden heb ik een groter cliché op papier gezet, maar iedereen zegt dat nn eenmaal altijd. En dan vooral de men sen die daar in de hoofdstad maar ook bijvoorbeeld in Den Haag, met macht zijn bekleed. „Amsterdam is een lastige stad”. Ook een cliché, maar evenals het voorgaande in dit verband relevant, is de vaststelling dat Amsterdam om streeks het midden van de jaren Zestig op zijn lastigst was. Wie daarvan mee kan praten, is mr. Gijsbert van Hall, die juist in die lastigste periode in die lasti ge stad.burgemeester was en daar uit- eindeljjk het slachtoffer van werd. Hij zou er boekdelen mee kunnen vullen. En dat heeft hij dan ook maar gedaan. om de mensen ’s nachts van de Dam en uit de portieken te houden. Toen kwam het Vondelpark erbij, wat we overna men van Pieter Riemens- Toen vorig jaar in het Vondelpark niet meer gesla pen mocht worden, is de coördinatie commissie Jeugdtoerisme in het leven geroepen. Daarin hebben allerlei,jngtan- nen memoires (paperback, 22,50). Mr. van Hall heeft ze geschreven uit „be hoefte op papier te zetten wat ik in mijn leven heb meegemaakt.” En wat hij in zijn leven heeft meegemaakt, is natuur lijk niet alleen dat tien-jarige burge meesterschap, van 1 februari 1957 tot 1 juli 1967. Dat is ook, daaraan vooraf gaande, zijn jeugd, zijn studententijd in Leiden, de ruim dertig jaar dat hij in het bedrijfsleven vertoefde en de periode die op zijn burgemeesterschap volgde. In het kader van deze pagina beperk ik me tot het deel van het 250 pagina’s tellende boek, dat wél betrekking heeft op zijn ambtsperiode. Dat beslaat onge veer vijftig bladzijden. Bladzijden waar- /óp de oud-burgemeester vanuit zijn ei gen standpunt terugkijkt op urgente problemen die hij 'al gauw na zijn installatie kreeg op te lossen, zoals de IJ-tunnel, de Bijlmer, de Universiteit en de in het algemeen als gebrekkig ge; boekstaafde verstandhouding met zijn eigen politieapparaat. TOT ZOVER DE slaapplaatsen. De jongere toeristen moeten ook weten waar ze voor van alles” terecht kun nen. Daarvoor zorgt de bemanning van de informatiepost op het Koningsplein. Behalve met het melden van recreatie mogelijkheden, houdt die zich bezig met het wegwijs maken van de bezoekers op ander terrein. Men verwijst voorname lijk door men helpt dus niet zelf, het is een informatiepost. Soorten proble men: abortus, anti-conceptie. diefstal, drugs, geslachtsziekte, juridische bijstand en medische hulp. Tevens heeft de in formatiepost de redactie van Use-It- Weekly. Dat houdt in dat René Penders de handen vrij heeft voor zijn eigen aktivi- teitenpakket: de Vondelparkprojecten. In juni, juli en augustus gaat het „open air theatre” in het midden van het park weer draaien. Wat inhoudt dat daar op woensdagmiddag een kinderprogramma is, op woensdagavond fanfare, op don derdagavond jazz, folk en pop op vrij dagavond conventioneel theater, op za terdagavond en zondagmiddag experi menteel theater, terwijl op zondagmid dag aansluitend, in samenwerking met De Melkweg een popconcert wordt gege ven. Bjj elkaar worden meer dan hon derd gratis voorstelling gegeven, die worden betaald door de gemeentelijke afdelingen Kunstzaken en Jeugdzaken. DE ZESTIG MEDEWERKERS die de aktiviteiten van Use-It vergen worden door de staf in samenwerking met een twaalfmans kerngroep gekozen- Voor hun tijdelijke baan betaalt de gemeente hen ongeveer dertienhonderd gulden netto in de maand. Het zijn niet zelden oude bekenden die zich in het nieuwe toeristenseizoen weer aanmelden. En de jeugdtoeristen zelf? Zijn ze veel veranderd, de laatste vijf jaar? Pijk Kuipéri: „Ja. De mensen zijn duidelijk veranderd. Vijf jaar geleden kwamen ze op de bonnefooi naar Amsterdam. Om dat dat móest. Je moest Amsterdam dóen. Nu wordt er veel meer gepland. Men komt nu op vakantie, voor twee weken, op vaste adressen. Het zijn nu, zou je kunnen zeggen, de jongere broers enzusters van die voorgangers. De span ning is er ook wel af. Ik bedoel de angst, wat het druggebruik bijvoorbeeld betreft- Dat is nu helemaal ingeburgerd. Ze hebben ook veel meer geld bij zich. Ze hebben ervoor gewerkt en gaan op vakantie. Vroeger zag je nog wel eens aan de balie dat iemand moeizaam dubbeltjes bij elkaar zocht. Dat is er nu niet meer bij. Er wordt ook veel minder gebedeld op straat. Het hele idee van het magische centrum is er een beetje af. Het is hier nog wel internationaal hoor. Er hebben zich tenslotte in die jaren ook een hoop buitenlandse jongeren ge vestigd. Als de tendens van toen wcs doorgegaan, was het hier een heel groot Volendam geworden.” MAAR BELANGWEKKENDER NOG zijp de bladzijden waarop hij, nog steeds vanuit datzelfde standpunt, terugblikt op de rellen, die hij systematisch indeelt in optochten, Provo-happenings, ernstige ordeverstoringen en Het Huwelijk. Hel is het persoonlijke verslag van een man, die zelf in zijn studententijd, en daarna veranderingen (zei het enger verband) forceerde, maar die de grote*veranderin- gen in de jaren zestig niet telijf kon. Uit gepubliceerde gesprekken met ver schillende mensen (bijvoorbeeld met duidelijk beeld van „de man aan de andere kant” van het politieke theater, die, blijkens zijn vele verdedigende pas sages, neg steeds achter het beleid staat dat hij heeft gevoerd. En die zich, wat zijn Amsterdamse periode betreft, hoofdzakelijk beschouwde als „een Am sterdammer in hart en nieren”. tussen bewoners en vegers. Foto’s en. een dia-geluidspresentatie gaven de bewoners een beeld van het werk van Stadsreiniging. En nu maar ho pen dat de Oosterparkbuurt een vette acht krijgt. ten roepen.” Ter verduidelijking: het zijn kennelijk geen ethische bezwaren die de heer Wagener tegen de woon- boten heeft. Want, verklaart hij zijn suggestie aan de regering, „tenslotte j brengt het toerisme enorme bedragen aan deviezen binnen.” En volgens hem is het de horeca die wordt gehinderd door vervuiling in ons land. Stel nu even dat het de horeca- mensen lukt om ten gunste van de Toerist de bezem door ons land te krijgen, dan kunnen wij, als bewo ners, daar mooi van meeprofiteren. Use-It-krant plus de informatiestand van het Vondelpark bij ons onderge- bracht. En nu zijn daar ook de Vondel- parkfeesten bijgekomen. De basisaktivi- teiten draaien nu goed, zodat we steeds meer kunnen uitbreiden. Je kan zeggen dat onze aktiviteiten drie jaar geleden voor.-.tachUg jj>prcent bestonden uit het beheer van de sleep-ins en- nu- voor nog friaar vijftig jjercént.” VAN HALLS MEMORIES lezen niet zo erg gemakkelijk weg. De erin voorko mende personen worden met naam, toe naam, volledige functie en voorletters genoemd wat erg ambtelijk aan doet en ook voor de gehanteerde stijl geldt, dat het veel weg heeft van stad huistaal. Aan de andere kant staan er wat grappige anecdotes in, die vooral voor degenen die in die tijd met de gebeurtenissen in Amsterdam op de hoogte zijn, aardig zijn om te lezen. Het is een persoonlijk verhaal en als zodanig kun je er weinig zinnigs over zeggen. Het geeft een niet altijd even per □ng WIE WIL LEREN WEVEN op een trapweefgetouw moet eens gaan pra ten met Ruth Thiadens. Zij geeft namelijk in atelier De Weverskaarde les in die techniek. Van dinsdag tot en me.t vrijdag kan men daar tussen 11 en 17 uur terecht, op zaterdag van 10 tot 13 uur. Het adres is Pieter Pauwstraat 6 in Amsterdam. DE BEWONERS VAN DE OMGE VING VAN DE Linnaeusstraat en een deel van de Oosterparkbuurt zijn donderdag bij Stadsreiniging op de koffie geweest. Zoals wij enige, tijd geleden al schreven heeft Stadsreini ging voor deze buurt een nieuwe veegopzet gelanceerd die erop is ge richt de buurt op een zo hoog moge lijke „schoonheidsgraad” te brengen. Daartoe krijgt iedere straat zijn eigep veger van Stadsreiniging, die, in sa menwerking met de bewoners, een hoog „rapportcijfer” moet zien te sco ren. De gecombineerde kennisma- kings- en koffiebijeenkomst, gehou den in het gebouw van de Voorpost Oosterparkbuurt, was bedoeld om een DE VOORZITTER VAN DE Neder landse Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel, de heer J. A. Wagener, is deze week uit zijn slof geschoten. Op het congres van de bond heeft hij geconstateerd dat de

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11