de Obligatierente-rekening BLIGATI Ban k Mees Hope nv EBEURS SI Knelpfeo öwegen UIZEND Britse schrijver Richard Hughes overleden 51% Sparen? Beleggen? Mees &Hope biedt een lucratief compromis: ”De zenuwen” voor dat examen? nterieur ctaiiê Obligatierente-rekening: de ideale combinatie van sparen en beleggen. de moeite t waard. Stof in TV-toestel Eh- en uh-redenaars Abortus Aktie 68 Huisvuil overstorten Presidentsverkiezing u Dagelijks verse asperges in 7 variaties Pim Muller Sportpark (gewijzigde) aanvangstijd 12.00 uur. Honkbalclub Lottgering-S Anti-autoritair Ambtenarenpensioenen iveween; VARIA 7 19 7 6 3 O APRIL V R TJ D A G 16 (Door een medewerker) I BMHI Herstel 7 Zaterdag 1 mei a.s. •o VERZENDING ZEEPOST Komt u allen! GROOT r AMSTERDAM. Voor Amster dam was het weer een korte beurs week, want Koninginnedag is ook voor het Damrak een feestdag. Daarom werd er bijzonder voorzich tig geopereerd en toonde het eigen publiek weinig ondernemingslust. En daar ook vanuit het buitenland weinig belangstelling bestond, de den zich nauwelijks enige belang rijke mutaties in het koerspeil voor. L/EMA IXEUR Rentestijging Veel mensen hebben voor of tijdens school- en rijexamen wat ze noemen „de zenuwen”. Zij kunnen zich minder goed concen treren en maken daardoor vaak onnodig fouten. Gelukkig is er voor henValdispert, dal ook zonder bezwaar door kinderen gebruikt kan worden. Valdispert is een zuiver natuur- produkt uit de valeriaanwortel. Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakke lijk in te nemen. Vraag nadruk kelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. OLFERT CLEVERINGA, Den Haag. Weinig ondernemingslust (ADVERTENTIE) op Amsterdamse beurs Haarlem, Houtplein 8, tel. 023-31 59 50. ADVERTENTIE. (ADVERTENTIE) LEZERS l 5 (ADVERTENTIE) G. KOGER, Haarlem. 24 12 66 Tel. 023- J. VAN AALST, Haarlem iden ms (ADVERTENTIE) De Bosch: J. KRUIJD, Haarlem, Oud-voorzitter HZW. (ADVERTENTIE) Zij staan in voor Miele 2 o< vet scheerwol f Veel spanning en spectakel bij deze Haarlemse Hoofdklasse- derby. tegen enige bank in Nederland een geïndexeerde reke- hij gekoppeld is aan het rende ment van de laatst uitgegeven 3 Hier volgt de weeklijst met werk zaamheden op Nederlandse autosnelwe gen, samengesteld door de Rijkspolitie in Driebergen en de ANWB te Den Haag: neerwaartse richting trok. Toen echter bleek dat de rente vrijwel op 7 percent was vastgeroest en al wekenlang op dit niveau ligt, was er ditmaal de teleurstel ling over het uitblijven van een renteda ling. Ook de president van de Nederland- sche Bank laat in zijn deze week ver schenen jaarverslag doorschemeren weer op de toer van duur geld te willen gaan. Overigens was dat op de beurs niet te zien. Vadertje Staat heeft andermaal een lening uitgeschreven, waar zowel het totale bedrag als de emissiekoers nog onbeslist zijn. Wel is de rente bekend, die op 8 percent is bepaald. Vanuit de hoek van de hypotheekban ken kwamen tegengestelde leningsbe- richten. De Friesch-Groningse bracht de afgiftekoers van haar 8 percent-pand- brieven van 101 percent terug op 100 percent, terwijl de Westland-Utrecht af stapte van de 8 percent en overging op 7,75 percent, zij het echter wel tegen 99,5 percent. Een ontwikkeling die niet duidelijk is, zeker niet voor de beurs die deze week dan ook weinig veranderde in de koersstanden van de meeste obligatie leningen. Machine Wasbaar Superwash 3 Voor de aankoop van l- effekten en onroerend goed kunt u zelfs vrij over uw volledige saldo beschikken. Overigens geldt een vaste opzegtermijn van 3 maanden. Voordeel 2: En toch hoge rente. De rente op een Obligatierente- rekening is geïndexeerd. Doordat Uw krant, sinds twintig jaar mijn lijfblad, schrijft een prijsvraag uit: Wie wordt president van de VS? Is dit door u serieus bedoeld en denkt u dait de beste en meest hoogstaande Amerikaan deze post verwerkt? Of zou het kunnen zijn dat u (met mij) dit laag-bij-de- groiTdse kermisgebeuren niet eens wil volgen en alleen ter gelegenheid van de komende kermis in Haarlem en omge ving uw prijsvraag lanceert? S. WIERDA sr„ Haarlem. Bols van 105 op 90 terugvallen. Heineken daarentegen steeg van 145 op 152, waarmee het fraaie resultaat in het lopende boekjaar eigenlijk nog maar matig werd gehonoreerd. Vooi' de rest nam de beurs zowel hier als elders de meeste tekenen van econo misch herstel grotendeels voor kennisge ving aan. Want Heineken staat niet al leen. Allerwegen komen berichten bin nen over herstel of in elk geval uitlatin gen die bewezen dat het ergste achter de rug is. Duidelijk was dat wat ons land betreft deze week bij de diverse scheep- vaartondememingen, de bouw en me taalbewerkers merkbaar. Zelfs Hoogo vens liet een overigens slecht jaarresul taat vergezeld gaan van een wat opti mistischer zienswijze over de toekomst, hoewel nog altijd geklaagd wordt over het achterblijven van de prijzen op de wereldmarkt. ning die de voordelen van langlopende staatsleningen, sparen en beleggen F combineert: de Obli- gatierente-rekening. Tot slot nog dit. Zijn wij goed geïn formeerd, dan ligt er nog een voorstel bij B. en W. van Haarlem om op het terrein van de Spoorwegen bij de Pijls- laan tegenover de Bloemenbuurt een goederenoverslag loods te bouwen voor van Gend Loos met een grote muur tegen het lawaai. De herrie is er dag en nacht. Met de Hinderwet in de hand moet de gemeente Haarlem bezwaar kunnen maken tegen dit milieuvervui lend object. Alleen het duo Heineken-Bols bleef de show beheersen, zij het ditmaal vanuit geheel tegengesteld gezichtspunt. Want beide ondernemingen zorgden voor een verrassing. Bols door een onderhandse aandelensplitsing, waardoor Heineken het bod op de aandelen introk, en Hei- kennelijk heeft het grote bierconcern toch meer kunnen profiteren van zijn dranksector dan algemeen werd veron dersteld. Hoewel geen nader commen taar op de winstcijfers werd verstrekt, wordt ter beurze wel aangenomen dat de enorme winstsprong grotendeels is voortgekomen uit de run op sterke drank die zich vorig jaar herfst voor deed omdat per ingang van dit jaar de accijns aanzienlijk is verhoogd. In dit verband was het enigszins te leurstellend voor de beurs dat Bols, die voor 100 percent in sterke drank doet, kennelijk veel minder heeft kunnen, profiteren. Dit gegeven, met de kans dat voorlopig geen prijs van 110 meer op de aandelen kan worden verwacht, deed In Amerika komt het economische herstel nu dridelijk uit de verf in de vorm van de over het algemeen aanzien lijk betere winstcijfers over het eerste kwartaal. Omdat het eerste kwartaal vorig jaar vaak nog vrij slecht ging, is de vergelijking daarmee misschien eni germate geflatteerd, maar er kan toch niet ontkend worden dat het Ameri kaanse bedrijfsleven thans heel wat be ter werkt dan bijvoorbeeld een half jaai geleden. Dat valt trouwens ook wel te zien aan de snelle vermindering van de werkloosheid en de toegenomen groei van het nationale inkomen. Zelfs de inflatie heeft tot dusver in Amerika weinig meer om het lijf. Want zowel in de maand februari als maart bedroeg de prijsstijging niet meer dan 0,2 percent Op jaarbasis zal op deze wijze de prijs stijging in Amerika dit jaar niet meei dan 2,9 percent bedragen. Maar dat lijkt te optimistisch, zo menen regeringsin- stanties in dat land. Vooral voor de grondstoffen worden in de loop van dit jaar nieuwe belan grijke prijsstijgingen verwacht. Dat Wall Street desondanks andermaal het hoofd liet hangen en opnieuw de brug over de 1000 niet kon behouden, heeft dan ook weinig meer met de economie te maken Het begint er nu echt naar uit te zien dat de gebruikelijke fluctuaties die zich altijd in een verkiezingsjaar voordoen, zich nu rond de 1000 zullen afspelen. Sedert de Newyorkse effectenbeurs me dio maart voor het eerst over de 1000 wipte, is die mijlpaal al diverse malen in steeds weer tegengestelde richting ge passeerd. Daarbij wordt ook steeds weer een nieuwe reden naar voren geschoven. Maar langzamerhand maken die weinig indruk meer. Eerst was het de angst voor rentestijging die Wall Street in Toch blijft de kans op rentestijging nog altijd groter dan omgekeerd. Ook in Amerika, hoewel de inflatie daar nu zo gering is dat uit monetair oogpunt wei nig redenen voor een hogere rente aan wezig lijken. Anders is dat in Europa, waar de Bank of England deze week de rente van 9 percent op 10,5 percent bracht, in navolging van Italië en België, die al enige tijd geleden ter bescherming van hun munten het binneladse geld duurder maakte. Voordeel 1: Ruime vrijeopname. Elke maand kunt u tot een bedrag van - f 1000,- vrij opnemen. Een voordeel van een spaar rekening is dat doorgaans snel over geld kunt beschikken. Het leuke van beleggen is weer dat u over het algemeen meer rente ontvangt. Mees Hope heeft als Nadat wij zondagnacht wreed werden opgeschrikt door angstig hulpgeroep in de Kamperstraat en wij even later tot onze grote schrik zagen hoe in onze buurt in korte tijd een huisje bijna totaal uitbrandde, gelukkig zonder slacht offers, lazen wij ’s maandags in de krant dat de oorzaak onbekend was. De bewoners waren om bij tienen thuis gekomen, waren bijtijds naar bed ge gaan en werden om ongeveer half een gewekt door een harde klap, gevolgd door een enorme rookontwikkeling en zagen tot hun grote schrik dat hun huisje al in lichterlaaie stond. Dinsdag lazen wij dat de brand vermoedelijk was ontstaan door een stofexplosie in hun televisietoestel. Bijna alle bewoners van Nederland hebben thuis een toestel dat in jaren niet open is geweest en waarin je als het ware het stof kunt opschep pen. Zou, indien dit de oorzaak kan zijn, het niet wenselijk zijn, dat de mensen wier televisie al jaren in functie is, hun toestel eens buiten zetten, het van ach teren open maken en het met de Maas kant van hun stofzuiger eens schoonbla- zen? De rente varieert per maand. Het percentage - dat dus niet door de bank zelf wordt s. vastgesteld - ligt in de prak tijk altijd hoger dan bij spaarrekeningen met zelfs een langere opzegtermijn. Voor mei bedraagt de rente bijvoorbeeld 5Wo. Ook als u (nog) geen cliënt bent van Bank Mees Hope kunt u een Obligatierente-rekening openen en daar dan per giro geld op laten storten. Wilt u meer weten? Vraag de speciale folder. Het wordt langzamerhand gebruik, dat studenten bepalen welke leerstof hun wordt gegeven. Dit gebeurt op universi- teiten, conservatoria, sociale academies. Gaan we daarmee in ons onderwijs de goede kant op? Begrijpelijk is, dat de studenten alleen datgene willen leren, waarvan ze de toepassingsmogelijkheden inzien. Kunnen ze echter ook inzien, welke stof ze in hun latere beroep nodig hebben? Dat onderscheid moet duidelijk gemaakt worden. Het onbehagen bij de studenten komt voort uit een presentatie van de leerstof, waaruit onvoldoende het nut van de leerstof blijkt. Eisen de studenten, dat zij ook op de keuze van leerstof invloed behoren te hebben, dan neigen de leerkrachten ertoe te ver naar de andere kant door te slaan. Van auto ritair worden ze anti-autoritair en sa men met de studenten besteden ze on telbare uren aan vermoeiende vergade ringen die weinig opleveren. Belangrijk is, dat de leerstof de interesse kan blijven wekken. Dit wordt voor een deel bereikt door duidelijkheid over de toe passingsmogelijkheden. Voor een ander deel is daarvoor een goede leermethode nodig. De interesse in een onderwerp neemt af, als te weinig nadruk wordt gelegd op de definiëring van woorden. Een weldoordachte en beproefde leerme thode is die, welke ontwikkeld is door L. Ron Hubbard, de stichter van Dianetics en Scientology. De ervaring die ik daar mee heb opgedaan, heeft mij tot de overtuiging gebracht, dat die methode een grote toekomst tegemoet gaat. KENNEMERLAAN 38 IJMUIDEN Een Miele is tot en met gekeurd. Streng gekeurd. Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldrogen De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. iele eris geen betere Onlangs is in de brievenbussen een pamfletje gestopt. Achter de misleidende naam Stirezo gaat een organisatie schuil, die zich fel tegen abortus provocatus kant. Wat aborteren betreft, daar ben ik niet zeker voor als het in de plaats komt van antii-conceptie, maar het alternatief daarvoor zou zijn: goede voorlichting o vei- anti-conceptie, zeker bij jeugdigen Dat zou ih de eerste plaats ons streven moeten zijn. Het is waar dat de invloed' van de kerk erg groot was, maar als ik zie van wat voor praktijken men zich in dit pamfletje bedient, ben ik blij dat die invloed niet meer is wat zij was. De stijl van het pamfletje vind ik stuitend. Sen- satiefoto’s plaatsen en met bijbelteksten strooien kan misschien voldoende zijn voor de schrijvers om hun geweten te sussen en hen in staat te stellen met een fijn mondje en afgewend hoofd van de werkelijke problemen weg te lopen. Maar heeft een van hen wel eens stil gestaan bij alle problemen en verdriet die verbonden zijn aan een abortus pro vocatus? Uit het pamfletje spreekt een sfeer van starheid. Met oogkleppen op hollen de samenstellers dloor een proble matiek die met gepaste voorzichtigheid behandeld dient te worden. Het geeft hun niets dat ze gevoelens kwetsen, maar het ergste vind ik dat ze alle discussie uitsluiten. Mensen die de gave van de twijfel verloren hebben, zijn gevaarlijk. Ik hoop dat er meer mensen het zo hebben aangevoeld en ook zullen schrijven aan Stirezo, al was het alleen maar om een gesprek los te kunnen maken. LONDEN (Reuter). De Engelse dichter en roman- en toneelschrijver Richard Arthur Hughes is woensdag in een ziekenhuis in Wales overleden. Hij was deze maand 76 jaar geworden. Hij was vooral bekend door zijn in 1929 gepubliceerde roman „A high wind in Jamaica”, die later enigszins gewijzigd verscheen onder de titel ,An innocent voyage”. Paul Osborn bewerkte dit ver haal later voor het toneel. In 1965 werd het ook verfilmd. Dit verhaal over kin deren die in de jaren 1860 in de Caraïbi- sche zee door zeerovers werden ont voerd, is klassiek geworden. Op 22-jarige leeftijd schreef Hughes zijn eerste toneelstuk, „The sister’s tra gedy”, in 1925 gevolgd door „Danger”, zijn eerste hoorspel d)at in talrijke lan den voor de radio werd gespeeld. Hughes publiceerde behalve „A high wind in Jamaica” nog drie romans. Na de Tweede Wereldoorlog begon hij aan ’n historische roman in enkele delen over de periode van 1923 tot het eind van de Tweede Wereldoorlog. In 1961 verscheen het eerste deel, „The fox in the Attic”, waarmee hij veel lof oogstte. In 1973 volgde het tweede deel, „Hughes werkte nog aan het derde deel van deze cyclus, toen hij overleed. Hij schreef ook verscheidene gedich tenbundels. Deze pensioenen zijn niet te hoog, maar de andere zijn te laag. Waarom werd de rente kaart niet welvaartsvast gemaakt vanaf 1945, maar lieten de vakbonden de mensen met een grijpstui- ver afschepen? Waarom hebben de vak- bonsbestuurders salaris op ambtenaren basis, maar praten zij daar niet over voor de mensen die zij zogenaamd ver tegenwoordigen? Als de heer Kok zich eens meer met deze zaken bemoeide en minder met de Spaanse aangelegenhe den. De VAD wordt weer een instelling met veel directeuren, de nodige secreta resses, plus de man een ton salaris, maar voor de mensen een lachertje. Wat zou het leven mooi kunnen zijn voor ieder een, op ambtenaren basis. T. GRIFFIOEN, IJmuiden. Amersfoort-Amsterdam: In de rich ting Amersfoort tussen Muiden en Naar den afgesloten. Verkeer wordt over een baan geleid. Maximumsnelheid en in- haalverbod vrachtapto’s. Amsterdam-Den Haag (A4): Wegver smalling en snelheidsbeperking t ussen Schiphol en Burgerveen. Den Haag-Amsterdam (A44): op werk dagen is voor het verkeer richting Am sterdam tussen Sassenheim en de Haar lemmermeer slechts een rijstrook be schikbaar. Amersfoort-Zwolle-Meppel: Bij Zwol le werkzaamheden tussen IJssel- en Vechtbrug. Rijstroken verlegd, inhaal- verbod. Bij Nunspeet voor verkeer rich ting Zwolle rechterrij strook afgesloten. Tussen Lichtmis en Staphorst in de richting Meppel een inhaalverbod en snelheidsbeperking. Soms een van de rijstroken afgesloten. Ook rijbaanver smalling tussen de afrit Wezep en de brug over de IJssel. Breda-Rotterdam: Tussen Zevenber gen en Hendrik Ido Ambacht werk zaamheden met ais beperkende maatre gelen o.m. rijbaanversmalling. Den Haag-Naaldwijk-Rotterdam: Ver tragingen mogelijk in Naaldwijk en De Lier door het afsluiten van rijstroken. Amsterdam-Utrecht: Op verschillende plaatsen werkzaamheden, waarbij rij stroken kunnen worden afgesloten. Utrecht-Arnhem-Duitse grens: Bij Arnhem vertragingen door vermindering van aantal beschikbare rijstroken, vooral in de richting Utrecht. Snelheidsbeper king. Utrecht-Den Haag: Waddinxveen ver tragingen door rijstrookverlegging en - beperking. Maximale snelheid van 80 km. p.u. Purmerend-Alkmaar: Slechts een rij strook beschikbaar voor verkeer in beide richtingen ter hoogte van de Zuiderweg bij Purmerend. Verkeer wordt met lich ten geregeld. Utrecht-Den Bosch: Bij Hagestein twee versmalde rijstroken, tot eind mei. Breda-Gorkum: Tussen Merwedebrug en verkeersplein Gorkum werkzaamhe den. Zaanstad-Purmerend: Bij Purmerend rijbaanversmalling (maximumsnelheid, inhaalverbod), duur: enkele maanden. Het gewest Kennemerland heeft met algemene stemmen besloten dat huisvuil- afvoer zal plaatsvinden via de Veerpol- der door de V.A.M. Dit .besluit (nog wel het eerste besluit van deze raad) stemt ons bewoners in de omgeving van het goederenstation aan de Westergracht, met grote vreugde. Ter herinnering het volgende: reeds in 1974 wist ons ge meentebestuur met dit huisvuil geen raad. De toen in functie zijnde wethou- dei' drs. Van der Ham wist niet anders voor te stellen dan Veerpolder of de Westergracht, gesteund door Loerakker (CDA) en mevrouw Haan van de VVD. Pielage verwierp de gedachte aan vesti ging aan de Westergracht: „Thuis zet je je vuilnisbak toch ook niet in de salon?” Het ging op deze raadsvergadering niet door en er werd gezocht naar een alter natief. Hoewel er geen inspraak had plaatsgevonden door de bewoners kwam er fel verzet van de Leidsebuurt en later van wijkvereniging HZW. Een latere raadsvergadering besloot op voorstel van PvdA’er Van Schooten om dit over te hevelen naar de Kennemerraad. Maar zijn wij er nu? Als wij het goed begrij pen kan de gemeente Haarlem via een inspraakprocedure de zaak afwijzen of wijzigen. Vroede vaderen, maar niet naar de Westergracht. Het is een opmerkelijk verschijnsel dat er de laatste tijd steeds meer men sen niet meer in staat zijn een zin tot een goed einde te brengen. Niet dat zij door anderen geïnterrumpeerd worden, wat m.i. op z’n zachtst gezegd onbehoor lijk is, nee, zij interrumperen zichzelf, hoe vreemd dit ook mag klinken. Inlei dingen. betogen en interviews die o p zich soms (niet altijd) belangrijk zouden kunnen zijn worden in waarde aanzien lijk verminderd door irriterende< eh- en uh-klanken waarmede de zinnen worden „gesierd”. Het is enerzijds een belachlij- ke anderzijds een droeve zaak dat zelfs de prominenten uit onze samenleving (woordvoerders etc.) niet meer in staat zijn om een normale zin zonder hakke len te beëindigen. Dit euvel komt het sterkst naar voren tijdens interviews. Ik herinner mij in dit verband een inter view met een een professor, die over het „democratisch geweld" sprak. Dit radio interview had zeer interessant kunnen zijn, ware het niet dat deze man zichzelf herhaaldelijk in de rede viel met z’n uh- klanken. Dit werkte op een gegeven moment zo irriterend dat ik mijn radio maar heb afgezet. De aandachtige lezer raad ik aan eens op dit vreemde ver schijnsel të letten. Ik vraag mij af; zien de eh--en uh-redenaars of geïnterview den hun vreemde manier van spreken als een soort statussymbool? Als een modeverschijnsel waaraan ook zij mee moeten doen? Of, maar ik kan mij dit moeilijk voorstellen, zijn zij niet in staat om op een duidelijke vraag een duide lijk antwoord te geven en gebruiken daarom de hierboven vermelde klanken als een soort uitlaatklep? G. DUIVIS, Heemstede. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms ’ALGOL’ (7 mei); Brazilië ms ’ALGOL’ (7 mei); Canada ms ’C.P. TRADER’ (7 mei); Chili ms TSLA PUNA’ (6 mei); Indonesië ms ’BORUSSIA’ (3 mei); Israël ms ’WALENBURGH’ (5 mei); Japan ms KURAMA MARU’ (7 mei>; Kenya, Oeganda Tanzanië ms ’MU- LUNGHUSI’ (6 mei); Ned. Antillen ms ’AEGIS FAITH’ (4 mei); Nieuw-Zeeland ms ’STRAAT AGUL HAS’ (7 mei); Verenigde Staten van Amerika ms ’ATL. CROWN’ (5 mei) en ms ’S.L. MARKET’ (5 mei); Z.Afrika (Rep.) m.i.v. ZW.Afrika ms 'S.A. CONSTANTIA’ (5 mei).

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17