Kwalificatietoernooi voor Montreal is een farce geworden WOEDE EN VERONTWAARDIGING BIJ WESTDUITSE TURNSTERS Na verrassende nederlaag WTT bindt steeds meer talent aan zich SPOfflWH® LIBRESPEL VERLIEST CHARME Tafeltennisbond Gilson winnaar eindsprint zonder coaches Ajax voetbalt tegen Marokko Ontsnappingen in Vuelta mislukten F* M «^4 Toto/lotto - >1 VRIJDAG 3 O 19 7 6 APRIL X Verontwaardigin Protest N Schande 4 Donderslag (Van onze speciale verslaggever) d zijn partij tegen Hans Joke Kos: „Die Duitse meisjes zijn waarschijnlijk toch wel sterker dan wij’’. Kansen Vultink nu al onzeker ‘n in toto van en Lotto no- 17 van zondag TOTO NO. 17 per Dat Piet Vet het in zijn vingers heeft, is bekend. De Berkhouten werd le ie lit AMSTERDAM (ANP) Op de avond van bevrijdingsdag (5 mei) zal Ajax een wedstrijd spelen tegen het nationale elf tal van Marokko. De Amsterdammers, die deze wedstrijd organiseren in samen - - werking met de Marokkaanse ambassa de, zijn verzekerd van een goed bezet stadion. Er zijn al 15.000 kaarten ver kocht aan in Nederland werkende Ma rokkanen. Voor Marokko is deze wed strijd een voorbereiding voor de Olympi sche spelen, waarvoor het zich als kam pioen van Afrika plaatste. ie ?s er !T1 ie in Lit L- >r n. er id se in »r •d n n *s it *n le eb 11 et ?e ie Ld 0) 1- er ie d. •y 8) Ld e 1, !- II t- n in ie n. d it le 11 ij •e d r it n n t. 11 DEN HAAG. Peter van Straelen en Frans Schoofs hebben besloten hun functies als resp. coach van de heren en de dames neer te leggen. Dit is door het bestuur van de Nederlandse Tafeltennis bond tijdens een bijeenkomst aan de groep spelers en speelsters, die behoren tot de A-selectie medegedeeld. Beide co aches hebben als reden van hun bedan ken meegedeeld dat tijdgebrek de oor zaak is van dit in tafeltenniskringen opzienbarende ontslag. De resultaten die beide coaches hebben bereikt met het trainen en coachen van de aan hun toevertrouwde groep hebben geen enkele invloed gehad op dit besluit. Het bestuur van de NTTB kon nog geen mededeling verschaffen over de opvolgers van Van Straelen en Schoofs. W er eldstedencompetitie begint succes te worden WYCHEN (ANP). De kans dat Hans Vultink in Wychen zijn vijfde nationale titel in een seizoen gaat behalen, is al na een ronde uiterst gering. In de strijd om het Neder lands kampioenschap Libre leed de Groenloër een verrassende nederlaag tegen de 20-jarige Jos Bongers. Bon-, gers, die volgende week uitkomt in de strijd om de Europese jeugdtitel in Landsmeer, maakte een snel opgelo pen forse achterstand goed. Vultink HAMBURG Jana Kabicka de Tsjechische trainster Van de Westduitse top- turnsters, is des duivels. „Het kwalificatietoernooi hier in Hamburg voor de Olympische Spelen is een volslagen farce geworden, nu de internationale Turn Federatie heeft besloten vroegere kwalificatiewedstrijden voor een belangrijk deel toch mee te laten tellen. Dat betekent dat wij op de zevende plaats staan met een achterstand van bijna 3 punten op Nederland en Italië. Die achterstand kunnen we in één wedstrijd onmogelijk wegwerken en dus zullen Nederland en Italië zich waarschijnlijk net wel plaatsen voor Montreal, maar wij niet”, brieste de trainster van de Westduitse meisjes donderdagmiddag in Hamburg. Algemeen klassement: 1. De Cauwer 10.02,28, 2. Elorriaga (Spa) 10.02,32, 4. Hoogendoorn 10.02,34, 6. Priem 10.02,40, 7. Kuipers z.t., 10. Knetemann 10.02,41, 17. Aad van den Hoek 10.01,45, 22. Kam per 10.02,46, 24. Pronk z.t., 27. Prinsen, 28. Smit z.t, 40. Allan 10.02,49, 46. Haritz 10.02,52, 56. Karstens 10.02,58, 59. Den Hertog 10.02,58, 70. Tabak 10.03,53, 71. Van Katwijk 10.04,12. De reeks van Vet werd niet geëve naard. Ben Velthuis speelde de Amerikaanse serie minder secuur. De Oldenzaler was echter constant ge noeg om eveneens niet meer dan vier keer naar de tafel te hoeven. Van Gerard Klinkert ondervond hij overi gens weinig tegenstand. Christ van der Smissen, nog altijd gek op titels, had twee keer zoveel beurten nodig om de 500 vol te maken. De man uit z St. Willebrord, die al in zijn favoriete bandstoten een ijzersterk seizoen ach ter de rug heeft, wil volgend jaar ook in het libre graag op internationaal niveau uitkomen. In gemiddelde raakte hij achterop,, maar dat is voor Van der Smissen zelden een obstakel gebleken. Hij let eerst op de winst punten en daarmee zijn al zeer veel tegenstanders beentje gelicht. In het laatste toernooi van dit seizoen waar de Nederlandse top in actie is Nederland heeft geen vertegenwoor diger bij het WK driebanden zul len er nog wel enkelen volgen. had geopend met een serie van 320, maar begon daarna te rommelen. Bongers, in zijn korte loopbaan al eens goed voor 500 in een beurt, haalde op en maakte de partij zelfs met een reeks van 296 uit. Voor de zoveelste keer werd er tevens mee bewezen dat het „vrije spel” zijn aantrekkelijkheid langzamerhand gaat verliezen. Het wordt meer en meer een gokspelletje omdat te veel spelers het beheersen. Op Koninginnedag komen velen in actie voor oranje. Op gewone dagen echter verdient het aan beveling om bij oranje alle actie te staken. Want dan staat u tijdig stil voor het rode stoplicht. Dan houdt u het kruispunt vrij. En veilig. De politie. De tweede etappe van de ronde van Spanje van Estepona naar Priego de Cordoba over 224 kilometer had een levendig verloop door de vele uitlooppo- gingen. De ontsnappingen zorgden echter wel voor een interessante koers, maar tenslotte slaagde er geen. De belangrijk ste en de langste werd ondernomen door de Spanjaard Fernando Plaza. Die met zijn landgenoot Abillera na 30 kilometer een voorsprong had genomen van bijna acht-en-een-halve minuut op een groep je, waarin Agostinho, Kuiper, Ocana. Na 136 kilometer liep ook deze poging dood. De etappe werd tenslotte beslist in een Het zou inderdaad een schande zijn als de Westduitse turnmeisjes zich niet zouden kunnen kwalificeren voor Mon treal. Dinsdag arriveerde de Nederlandse ploeg als een van de eerste landen in Hamburg, waardoor de Nederlandse meisjes verschillende keren samen met de Westduitse turnsters trainden. De 20- jarige Joke Kos van Klimop uit Heiloo kon daardoor vertellen: „Eerlijk gezegd zijn die Westduitse meisjes beter dan wij. Ze hebben een betere techniek en ze hebben bovendien bepaalde moeilijke onderdelen die wij nog niet beheersen. Ik weet natuurlijk niet of ze die moei lijke onderdelen, die veel risico’s inhou den inderdaad ook in een echte wed strijd zullen laten zien”. Maar al zijn de Westduitse meisjes dan misschien wat beter, een achterstand van zeven punten wegwerken zou een mirakel zijn. En daarom liggen de kansen van Nederland en Italië, om zich als vijfde en zesde voor Montreal te plaatsen momenteel toch aanzienlijk beter. De chaotische verwarring die er nu nog in Hamburg heerst, kan daar weinig aan veranderen. Niettemin staat het voor Ank Wickel wel vast, dat die 60-40 procentsregeling inderdaad een feit is: „We hebben hier nog niet een officiële vertegenwoordiger van de VIG gezien, maar we hebben het via verschillende kanalen nu toch wel gehoord”. Verbazingwekkend is het niet dat West-Duitsland inmiddels een offi cieel protest heeft ingediend tegen het nieuwe besluit van de Technische Com missie, een besluit dat in West-Duitsland niet ten onrechte als de zoveelste orga nisatorische blunder wordt gekwalifi ceerd. Duitsland staat met 222,57 nu op de zevende plaats die niet het recht geeft op deelname aan de Olympische Spelen. Omdat immers nog slechts zes landen zich kunnen plaatsen voor Montreal. De woede en verontwaardiging van Jana Kabicka is alleszins begrijpelijk. In het afgelopen half jaar kwamen er bij kwalificatiewedstrijden (vooral van lan den als Italië, Bulgarije, Canada en Ne derland) zulke absurd hoge scores uit de bus dat deze hele kwalificatieprocedure een aanfluiting werd. Door die waanzin nig hoge waarderingen werd het gemar chandeer van de internationale turnjury zo belachelijk dat de Technische Com missie van de FIG (Internationaal Gym nastiek Verbond) het resolute besluit nam alle kwalificatiewedstrijden ongel dig te verklaren. Eén toernooi voor alle landen (voor de dames in Hamburg) zou er komen om de nog zes resterende teams voor Montreal aan te wijzen. Enkele topsterren hebben tot dusverre aan de financiële verleidingen van de WTT het hoofd geboden: Arthur Ashe, Jimmy Connors, Björn Borg, Guillermo Vilas en Manuel Orantes. Twee vooraan staande WTTspelers van vorige seizoe nen: Ken Rosewall en John Newcombe, zullen dit jaar niet meedoen. De Pitts burgh Triangles, die het vorig seizoen wonnen, zijn met Evonne Goolagong, Vitas Gerulaitis en spelercoach Mark Cox opnieuw favoriet met de Phoenix Racquets als waarschijnlijk de gevaar lijkste concurrenten. De ploegen zullen in het seizoen dat tot 15 augustus loopt, 44 wedstrijden afwerken, gevolgd door de kampioenswedstrijden. Tussen 13 juni en 4 juli ligt de competitie stil om de spelers en speelsters gelegenheid te ge ven deel te nemen aan Wimbledon. De eigenaars van WTT hebben plannen om de organisatie uit te breiden tot over de grenzen van de Verenigde Staten. Hoogstwaarschijnlijk zullen in het sei zoen 1977 twee teams van overzee deel nemen en vervolgens aparte competities worden gehouden in Europa, Azië en de Pacific. „In het begin werden we door de gevestigde tennisorde niet geaccepteerd en sommige figuren proberen ons nog steeds de voet dwars te zetten”, aldus King. „Maar we hebben ons nu wel bewezen en zullen ons nog een hele tijd staande houden. Stedentennis is een ge geven waar iedereen rekening mee zal moeten houden.” De uitslag van lotto afgelopen zondag is: Jos Bongers, de man die gisteren iedereen verraste, in Vultink. Toch is er nog hoop voor West-Duits land en daarmee ook nog meer kans voor Nederland en Italië omdat er nog meer verwarring in Hamburg heerst. Zo zijn de formaties van Bulga rije (nu dus op de eerste plaats in het klassement) en Noord-Korea (derde) nog altijd niet in de Bondsrepubliek gearri veerd. Het gerucht gaat dat Bulgarije helemaal niet in de arena zal verschij nen met een landenteam, maar alleen enkele individuele turnsters op de turn- vloer zal brengen. Bovendien is de komst van Noord-Korea uiterst onzeker. De Koreaanse turnsters bevinden zich momenteel in Rusland waar zij zonder paspoort zijn binnengekomen, zo werd in Hamburg meegedeeld, waardoor het zeer twijfelachtig is of de Koreaanse ploeg visa voor West-Duitsland zal krijgen. Kortom: een chaotische verwarring die afbreuk doet aan de reputatie van de internationale turnfederatie. Als een donderslag bij heldere hemel nam diezelfde Technische Commissie de ze week echter het besluit toch 60 procent van de punten, die de landen in de eerder afgewerkte twee kwalificatie wedstrijden hadden vergaard, te laten meetellen. Dat betekent dat Bulgarije (met reeds 228,09 punt), Amerika (227,91), Noord-Korea (227,35) en Canada (227,02) reeds vrijwel zeker zijn van kwalificatie voor de Olympische Spelen. Ook Nederland (225,36) en Italië (225,31) hebben nu plotseling uitstekende voor uitzichten op Montreal. Maar West- vorig jaar nationaal kampioen, zij het bij afwezigheid van Vultink en Christ van der Smissen. ïn zaal „Verplae- gen” kan hij bewijzen dat hij werke lijk de béste Nederlandse librespel'er is. Tegen Louis Havermans, evenals Bongers een van de veelbelovende talenten, zette hij een overtuigende eerste stap op weg naar die erken ning. In vier beurten en met een slotreeks van 487 besliste hij het duel royaal in zijn voordeel. De arme Havermans had in die periode niet meer dan 34 caramboles gemaakt. le prijs: 5 winnaars, die elk bruto f 21.430,— ontvangen. 2e prijs: 92 winnaars, die elk kolom 727,— ontvangen. 3e prijs: 1101 winnaars, die elk per kolom 85,— ontvangen. Uitslag: 1. Roger Gilson (Lux) 6.29,25, 2. Domingo Perurena (Spa) 6.29,26, 6. Cees Priem (Ned.), 8. Hennie Kuiper (Ned.), 27. Theo Smit, 37. Henk Prinsen, 39. Ger Knetemann, 46. Bert Pronk, 51. Günter Haritz (Wdl), 54. Fedor den Hertog, 60; Aad van den Hoek, 61. Ge rard Kamper, 64. Gerben Karstens, 65. Co Hoogendoorn, allen dezelfde tijd als Thurau. Gerard Tabak 6.30,26, 71. Jan van Katwijk 6.30,48, 77. Ger Harings 6.36,16. Steve Powell wordt de nieuwe trainer coach van basketbalvereniging Delta Lloyd. De Amerikaan woont al negen jaar in Neder land. en volgt Frank Kalis op, die naar Buitoni vertrekt. In de tweede driedaagse wielerronde van Noord-Holland, 6. 7 en 8 mei, doen vijftien ploegen van zes renners mee. Driehonderdelf atleten uit elf landen doen mee aan de tweede internationale marathon van Amsterdam, zaterdag 8 mei. Maar niet alleen onder de Westduitse turnsters heerst onzekerheid en veront waardiging. Ook andere landen voelen zich het slachtoffer van de chaotische verwarring die momenteel in Hamburg heerst. Mevrouw Ank Wickel, voorzitster van de sectie topsport van de Neder landse Turn Bond en chef d’equipe van de Nederlandse turnmeisjes in de West duitse havenstad, vertelde donderdag middag niet zonder verbijstering: „Offi cieel hebben we van die 60-40 procents regeling nog niets gehoord. We ontdek ten het pas toen we samen met de Duitse turnsters in de bus naar een sporthal reden om te trainen en Jana Kabicka zei: „Eigenlijk zijn jullie nu onze grootste vijanden. Toen vertelde ze ons het nieuwste besluit van de Techni sche Commissie van de FIG”. eindsprint, waarbij de Luxemburger Gil son zich de snelste toonde voor de Spanjaard Perurena en de Westduitser Thurau. Vandaar de desillusie en woede van Jana Kabicka, de trainster van de West- Duitse meisjes die fulmineert: „Het kwalificatietoernooi in Hamburg telt slechts voor 40 procent mee en nu we een achterstand hebben van ongeveer 2,7 punt op Nederland en Italië betekent het dat we hier in Hamburg zeven punten meer moeten vergaren. Dat is alleen door een wonder mogelijk. Zwit serland, Engeland, Noorwegen, Polen, Frankrijk en Spanje kunnen helemaal wel thuisblijven, want die hebben een nog grotere achterstand op Nederland en Italië, die op de belangrijke vijfde en zesde plaats staan. Daarom zeg ik het nog eens: dit kwalificatietoernooi is een farce, een lachertje”. Tien van de elf teams, die vorig jaar deelnamen, hebben opnieuw ingeschre ven. Alleen Houston viel uit. Larry King noemde het een teken van stabiliteit, dat de participatiebewijzen, die twee jaar geleden een waarde hadden van 200.000 dollar, nu van de hand gaan voor drie miljoen dollar. De komst van Evert, Laver en Nastase zal de reputatie van het circuit ongetwijfeld versterken. La vei;, 37 jaar, heeft een contract van drie jaar getekend bij San Diego voor meer dan 150.000 dollar per seizoen. Dat maakt hem de hoogst betaalde speler van het gezelschap. Chris Evert gaat bij Phoenix niet veel minder verdienen. Nu Chris Evert en Martina Navratilova hebben getekend, heeft WTT alle top- speelsters van de wereld onder contract met inbegrip van Billie Jean King (New York), Virginia Wade (New York) en Evonne Goolagong (Pittsburgh). Bij de heren zijn dat onder meer Laver, Nasta se, Tom Okker (San Francisco), John Alexander, Vijav Amritraj (San Diego) en Bob Lutz (Los Angeles). le prijs: geen winnaar. Van het be drag van de le prijs gaat 1/öe deel naar de le prijs van de volgende week. Het overige 4/5e deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t.m. de 5e prijs. 2e prijs: 6 winnaars, die elk bruto 46.397,— ontvangen. 3e prijs: 149 winnaars, die elk bruto 2.417,— ontvangen. 4e prijs: 7-179 winnaars, die elk per kolom 61,— ontvangen. 5e prijs: 12.172 winnaars, die elk per kolom f 36,— ontvangen. Jackpot voor de lotto 114.629,—. NEW YORK. (Reuter)— De wereld stedencompetitie, die destijds door de gevestigde tennisorde werd omschreven ais een experiment dat tot mislukken was gedoemd, heeft bij het begin van het derde seizoen zaterdag aanstaan de meer talent in de gelederen verza meld dan ooit tevoren. Rod Laver, Chris Evert, Ilie Nastase en Martina Navrati lova behoren tot degenen die hun de buut maken bij de tien teams, die in totaal 22 wedstrijden zullen spelen. „Vo rig jaar was voor ons het moeilijkst. Nu hebben we vaste voet onder de grond”, aldus Larry King, de president van de stedencompetitie. „We verwachten dit jaar een miljoen bezoekers. De helft meer dan vorig seizoen.” Vanzelfsprekend is het ook dat Neder land zich niet in het koor van de protesterenden zal mengen. Eva Bartha, trainster van de Nederlandse meisjes, gaf ruiterlijk toe: „We hebben in onze kwalificatiewedstrijden, vooral tegen Roemenië in Boekarest, hoge punten ge scoord. Die 60-40 procentsregeling is dus in ons voordeel, omdat landen als West- Duitsland minder hoog hebben ge scoord”. Toch wordt Eva Bartha on danks dit voordeel getekend door de zenuwen: „Dit kwalificatietoernooi hier in Hamburg is nu voor ons nog belan- grijker dan de Olympische Spelen zelf. We moeten het hier maken om Montreal te halen”, verzucht de 58-jarige Hon gaarse, die in december een streep zet onder haar trainersloopbaan in Neder land en dan terugkeert naar haar ge boorteland. De gebroeders Vollebregt werden in de vierde wedstrijd voor het Europese zeilkampl- oenschap (Flying Dutchmanklasse) zesde. Win naar van deze vierde race werden Steingross- Schramme (DDR). De derde wedstrijd voor het Europese kampioenschap zeilen in de Tempestklasse werd een overwinning voor de Rus Valentin Mankin. Staartjes eindigde als zesde. A De grote prijs van Rome op het internati onale concours hippique Is gewonnen door Piero D’Inzeo. De Italiaan reed het parcours foutloos In 62,5 seconden. A De DavisCupten'niswedstrijd Sovjet- Unie/Monaco eindigde in een 5-0 overwinning voor de Russen, die reeds zeker waren 'van de zege. Zij plaatsten zich voor de halve finale (Europese zone B). A Viktor Bantsjenkov zegevierde in de ne gende etappe van de wielerronde van Marok ko. Hij reed de 170 km in 4 uur, 15 min. 34 sec. Beste Nederlander was Langerijs, op 3.24 mln. Johan Lammertink heeft de eerste etappe gewonnen van de Jeugdwlelerronde van Oos tenrijk. HIJ legde de 118 km af in 2 uur, 43 mln. en 36 sec. Bessems werd zevende. A Bert Bergsma won het vierde onderdeel van de moderne vijfkamp, het zwemmen. De Nederlander behaalde 1276 punten. De Sovjet Unie versterkte haar leidende positie in het algemeen klassement van de moderne vijfkamp, door het derde onderdeel, het schieten, te winnen. Nederland werd zevende en staat in de .algemene rangschik king op de achtste plaats. PRIEGO DE CORDOBBA. De Luxemburger Roger Gilson heeft de tweede etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. Hij legde de 224 kilo meter van Estepona naar Priego de Cor doba af in zes uur, 29 minuten en 25 seconden. De beste Nederlander was Cees Priem met een zesde plaats. We reldkampioen Kuiper eindigde als acht ste. De Belg José de Cauwer kwam als vierde over de eindstreep en behoudt de leiding in het algemeen klassement.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23